Sprookjes uit spinazieland Naar welk Maerlant noemde zich J. v. Maerlant? Chefarine ,4 RECLASSERING ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 3 augustus 1965 Nr. 19829 Er was eens een beeldig prinsesje Er wordt gevochten «in een Imp meer of iniiider Alle ouders beschouwen het als een ideaal dat hun kleuter met graagte zal-eten en dat het gezellig is met elkaar te tafelen omdat alles zo'n vlot en aangenaam verloop heeft. In werkelijkheid is het dik wijls héél anders! Het gezeur begint bij het ontbijt en wordt voortgezet bij de lunch, soms culmineert het bij het avond eten. Van alles wordt er geprobeerd: verhaaltjes vertellen bij ieder stukje brood („als het maar naar binnen gaat"), uren teuten om de beker melk in microscopische slokjes te la ten uitdrinken, er tenslotte maar mee ophouden omdat het bijna al weer tijd is voor de volgende maaltijd. De voeding is een met emoties ge laden onderwerp, zowel voor het kind als voor de ouders. Met harts tocht wordt er soms gevochten om een hap meer of minder. Er ontstaat een permanente gespannen situatie die eeuwig schijnt te gaan voort duren, Zenuwslopende toestand Natuurlijk, het eten is een belang rijke zaak. Fouten, tekorten en on evenwichtigheden in de samenstel ling van het voedsel wreken zich vaak in stoonissen van de gezond heid, hetzij onmiddellijk, hetzij in het latere leven. Maar dat wil niet zeggen dat er vanwege die lichame lijke gezondheid een zenuwslopende toestand moet ontstaan! Een enkele maal komt het voor dat de wortels van dit etenseuvel in diepliggende psychologische stoornis sen moeten worden gezocht: de on bewuste verhouding van het kind tot zijn ouders, of tussen de ouders on derling. Zulke ingewikkelde psychologische problemen, die hun vertakkingen waarschijnlijk ook nog wel op andere gebieden hebben, zijn niet met en kele voor de hand liggende aanwij zingen tot oplossing te brengen. Spe cialistische hulp zal dan meestal noodzakelijk zijn. Positie nakomertje Maar dikwijls ligt de zaak geluk kig veel eenvoudiger en is de oor- zak te vinden in een minder juiste aanpak van het kind doordat zijn op voeders de nodige ervaring nog niet bezitten. Met een beetje goede wil en een tikkeltje gezond verstand is er dan best verbetering te bereiken. Soms moet de oorzaak bijvoor beeld gezocht worden in een niet zo gunstige samenstelling van het ge zin. Zo komt het wel voor, dat er een aantal oudere kinderen is, die ieder voor zich vader of moeder spelen te genover het nakomertje. In zulk een situatie krijgt de jong ste veel te veel aandacht zodat het kleintje in verwarring raakt omtrent de meest elementaire begrippen van ordelijkheid en gewoondoen. Als de kleuter hierdoor „van slag" is ge raakt, is er gemakkelijk weer een normale toestand te bereiken, mits men de abnormale verhoudingen tij dig doorziet en zijn maatregelen treft. Rijstebrijbergen Een andere veel voorkomende fout is het, dat volwassenen denken: hoe meer voedsel het kind tot zich neemt, des te gezonder zal het worden Het bord van de kleuter wordt dan zó vol geschept, dat het kind bij het zien van zulke hoeveelheden al bij voorbaat ontmoedigd is. Een veel voorkomende reactie van de kleuter die zo'n volgeladen bord voorgezet krijgt is: „Daar begin ik niet eens aan!" en het gezinsconflict is geboren. Maar door wiens sckutd? Het gaat immers niet om de grote kwantiteiten, maar ook kwaliteit, sa menstelling en bereiding. Hieruit volgt, dat het kind kleine porties moet worden aangeboden, maar van alles wat. Dat moeten de zelfde gerechten zijn, die de andere aanzittenden aan de maaltijd nutti gen. En dan maar hopen, dat de ouderen het kind steeds voorgaan op de goede weg, namelijk dat ze zelf eten volgens de beginselen van de moderne voedingsleer. Lurken aan zuigfles Voor de kleuter dus geen bijzon dere aprte kostjes, althans niet voor gezonde kinderen. Geen gelurk aan een zuigfles door een kind'dat al lang geen zuigeling meer is (eigen lijk schande dat we zoiets anno 1965 nog op moeten schrijven), maar ge woon drinken uit een bekertje. Geen fijngemalen, maar wel met een scherp mes in kleine stukjes ge sneden brood, groente en vlees voor een peuter, die zijn eerste verjaardag achter de rug heeft. Geen appelmoes als de groente van de dag uit spina zie bestaat! En dan moet er ook nog voor ge zorgd worden, dat er uitsluitend ge consumeerd wordt op de daarvoor vastgestelde tijden. Dat wil zeggen, dat er niet tussendoor telkens wat eet- of drinkbaars moet worden uit gedeeld: ge enkoekjes, geen krente- bollen, geen bekers en geen plakken chocola, want dan is de kindermaag nog te vol als het gewone eten ter tafel komt. Zelf lepel hanteren Een merkwaardig voorbeeld van gemakkelijk te corrigeren voedsel- weigering berust op het feit, dat vol wassenen de kleuters niet altijd goed begrijpen. Het gaat hier om het kind van omstreeks anderhalf jaar, dat steeds met smaak heeft gegeten en dat nu niet meer bereid is een hap door te slikken. De oorzaak van dit volledig ver stek laten gaan is dat het kind zelf de lepel wil gaan hanteren en daar geen toestemming voor krijgt in ver. band met het dan onherroepelijk op tredende geklieder. IIcl is niet onge woon. dat daardoor het plezier in het eten er zo volkomen af gaat, dat dc kleuter nu helemaal voor het eten bedankt! Een zeiltje onder het bord, wal kranten of een oud kleedje onder de stoel van de peuter en dan maar la ten knoeiendat bezorgt een kind dubbel eetgenoegen. In het begin gaat hiermee nogal wat voedsel ver loren, maar al gauw wordt er vol doende handvaardigheid en beheer sing over het eetgerei verkregen. Nog lang en gelukkig Zo kan men doorgaan met het op sommen van oorzaken voor eetmoei- lijkheden, maar dat heeft weinig doel. Z\jn de perikelen van ernstige en handnekkige aard, dan dient raad te worden ingewonnen bij huisdok ter, kinderspecialist of consultatie bureau-arts. Voordat men daartoe overgaat kan men echter best eens met zichzelf te rade gaan met vragen als: heb ik het misschien verkeerd aangepakt? Zijn er soms te veel mensen die zich met het kind bemoeien? Och, vragen te over die men zich zelf kan stellen: Krijgt het kind te veel snoep? Is het bij ons aan tafel wel rustig genoeg? Is het kind aan tafel niet te moe na een lange speel dag? Geven wij ze zelf voldoende voorbeeld? Maar hoe dan ook: eten opdwingen is altijd verkeerd; bü een ziek kind is dat fout, bij een gezond kind ook. Dr. Alfred a Brie dé. Ingezonden mededeling 4 middelen doen wonde ren bij pijn of griep! Vier middelen in één tablet helpen elkaar endoen wonderen! De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", lijn elk afzon derlijk in de hele wereld beroemd en hebben miljoenen mensen baat ge bracht. Tezamen werken zij nóg beter en doen werkelijk wonderen Eén der bestanddelen is het betrouw bare maagmiddel Chefarox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. Onze ontspoorde medemens (Ingezonden). Van tijd tot tijd wonden we opge- söhirkt door grote "koppen in de dag bladen over misdrijven. De koppen en de ariakelen worden gewoonlijk gretig gelezen en spreken meer tot de verbeelding dan voorlichtende en beschouwde artikelen over de ver schijnselen „misdaad" en „misdadi gers". Hoe begrijpelijk td.it ook ös, het is tegelijk jammer, omdat de opvat tingen over misdaad en misdadiger bij het grote publiek sterk eenzijdig ontwikkeld zijn. Alle voorlidhting in pers, radio en televisie ten spijt blijft hardnekkig de mening bestaan, tdat de „misdadi ger" een in alle opzichten afwijkend mens is, die onverbeterlijk geacht moet worden en die liefst blijvend uit de maatsdhaippij verwijderd moet worden. Mede daaruit is missdhien te ver klaren dat ook het begrip „reclasse ring" in het gewone taalgebruik een ongunstige bijklank heeft. Het zijn immers „de mensen van de reclasse ring", die zich dagelijks met misda digers bezig houden, die - zoals men nog dikwijls 'kan horen - „alles goed praten" wat deze mensen aanrichten. Het zou boeiend zijn de houding van het grote publiek tegenover mis dadigheid en reclassering aan een nader onderzoek te onderwerpen, maar dat is niet het doel van dit ar tikel. Wel lijkt Ihet van belang nog eens vast te stellen wat „reclasseren" zoals dat in ihet algemeen binnen het kader van een redlasseringsvcreni- ging gebeurt, nu eigenlijk inhoudt. Reclasseren betekent in eerste in stantie altijd een daad stellen, een stap doen in de richting van een an der. En die ander is in dit geval een ontspoorde medemens, iemand die met de justitie in aanraking is ge weest. Dat deze eerste stap door de niet-ingewijde op dit gebied dikwijls zo uitermate moeilijk gezet wordt, ds mede een gevolg van de bedoelde eenzijdige opvattingen. Laat ons voorop stellen dat geen twee mensen gelijk zijn en dat het verschil bepaald niet alleen uit hun vingerafdrukken is af te leiden. Maar de verschillen tussen u en een ontspoorde medemens behoeven niet groter te zijn dan die tussen u en uw buurman van tweehoog of van links beneden. En voorts, „de" misdadiger bestaat niet, er bestaan alleen men sen die strafbare feiten hebben ge pleegd, ernstige en minder ernstige, en morgen kunnen uw man, uw vrouw, uw zoon of dochter of moge lijk uzelf tot ihen behoren. We kunnen ons afwenden van de „mislukkelingen", maar we kunnen ons ook op grond van welke levens- of mensbeschouwing ook medever antwoordelijk voor hen voelen. Bij reclasseren gaat het niet om vergoe lijken, maar om het aanvaarden van mede-verantwoordelijkheid. Van de ze mede-verantwoordelijkheid uit probei'en we hulp te bieden met ma teriële en niet-materiële middelen om als 't kan de ontspoorde zelf èn de maatschappij te vrijwaren van verdere moeilijkheden. Straks op de Nationale Reclasseringsdag wordt daarvoor ieders steun gevraagd. J. G. VAN DER SPEK. Namen voor Nieuw-Zeelandse vijfling AUCKLAND, 2-8. De vijfling die vorige week in Nieuw-Zeeland werd geboren, heeft maandag namen ge kregen. De jongen heet Samuel Christian en de vier meisjes resp. Lisa Gay, Deborah Ann, Shirlene Jane en Selina Joy. Vader Lawson zei dat er honderden suggesties voor de namen waren binnengekomen, maar dat zijn vrouw en hij zelf de namen hadden bedacht. Flitsen uit het buitenland Premier Jozef Cyrankiewicz van Polen komt 9 september op uitnodi ging van president de Gaulle enkele dagen naar Frankrijk, zo deelt het ministerie van buitenlandse zaken mee. In Peru is zondag een autobus in een 250 meter diep ravijn gestort. Eenendertig inzittenden verloren het leven en achttien werden zwaar ge wond. Men vermoedt, dat het on geluk ontstond doordat de chauf feur achter het stuur in slaap was gesukkeld. BELGRADO, President Tito van Zuid-Slavië en premier Sjastri van India zijn van oordeel, dat een ver ergering van het conflict in Vietnam alleen kan worden voorkomen door het in acht nemen van de akkoorden van Genève. KAAPSTAD. Sir de VilHers Graaf, leider van de Zui'd-Afrïkaanse oppo sitie, heeft de regering gevraagd een gerechtelijke commissie een onder zoek te laten instellen naar beweer de mishandelingen in Zuidafrikaanse gevangenissen. TEGUCIGALPA. President Oswal- do Lopez Arellano van Honduras heeft voor de centrale provincie de staat van beleg afgekondigd en de grondwettelijke garanties voor der tig dagen opgeschort. AMERICUS. Ongeveer honderd- vijftig negers zijn bij het gerechts gebouw van Americus, in de zuide lijke Amerikaanse staat Georgia, een nachtwake begonnen die be doeld is als protest tegen de arres tatie van een viertal rasgenoten, die onlangs in een voor blanken bestemd stemlokaal waren aangetroffen. WASHINGTON. Ongeveer duizend Indonesische betogers 'hebben ruiten •ingegooid' bij ihet Amerikaanse con sulaat in Medan, op Sumatra. ALEXANDRIA. Een sergeant van het Amerikaanse leger en een make laar uit Califomië zijn door een rechtbank in Alexandria (Virginia) veroordeeld tot elik vijfentwintig jaar gevangenisstraf. Zij hadden bekend gedurende tien jaar spionage voor de Sowjet-Ume te hebben bedreven. ROCHESTER. De voormalige Amerikaanse vice-'president Nixon heeft gepleit voor het instellen van een vlootblokkade voor de Noord- vtietnamese havenstad Haiphong om een einde te maken aan de toevloet van oorlogsmateriaal. FRANKFORT. Het mammoet-pro ces in Frankfort tegen twintig voor malige atsen en bewakers van het concentratiekamp Auschwitz zal het komende najaar gevolgd worden door een tweede A uschwitz-proces,, te 'houden in dezelfde stad. Het „gro te" proces nadert nu zijn einde. In augustus worden de vonnissen ver wacht. TOKIO. Ter hoogte van het Ja panse schiereiland Izoe, 120 kilome ter van Tokio, is dte Japanse vracht boot „Meiko Maroe" in dichte mast gezonken na aanvaring met het Amerikaanse troepentransportschip „Arizona". Sledhts één bemannings lid kon worden gered. De een-en- twintig opvarenden zijn vermoedelijk verdronken. TEHERAN. Zeventien inwoners van een nabij de grens met Afgha nistan gelegen Perzisch dorpje heb ben a'ls gevolg van door hevige slag regens veroorzaakte overstromingen het leven verloren. ANKARA. De 69-jarige Amerikaan Jdhn Libbi heeft zijn vierde poging om de berg Ararat iin Turkije te be klimmen, waar -hij de ark van Noach hoopte te vinden, opgegeven in ver band met de slechte weersomstan digheden. DAKAR. Het „Strij'dfront voor de onafhankelijkheid van Portugees Guinea" heeft békend gemaakt een keurkorps van honderd man te heb ben gevormd, dank zij hulp van Se negal. KOEALA LOEMPOER. De in dc Engelse taal in de Maleische hoofd stad Koeala Loempoer verschijnen de „Sunday Times" meldde dat com munistisch China Indonesië helpt bij 'het vervaardigen van een atoombom. DJAKARTA. De directeur van de Indonesische ontwikkelingsbank, Hutomo Supardan, 'heeft in het weekeinde als zijn 'mening te kennen gegeven, dat dc tijd is igekomen voor de „opkomende 'landen" om geza menlijk de buitenlandse investerin gen in hun landen te verdrijven. DJAKARTA. Tengevolge van een tekort aan scholen en onderwijzers kunnen vier en een half onilijoen In donesische kinderen geen onderwijs krijgen, zo heeft de minister voor het lager onderwijs in Djakarta ver klaard. Volgens hem zullen er over dni'e jaar 380.000 onderwijzers moe ten zijn, terwijl er nu 280.000 zijn. BOGOTA. De Columbiaanse rege ring heeft haar ontslag aangeboden aan president Valencia. Deze ver zocht 'do ministers van financiën en defensie aan te blijven. GANGTOK. Volgens gezaghebben de kringen zijn naar aanleiding van de - overigens misllikte - moordaan slag op koning Waragtsjoek vair Bhoctan twaalf arrestaties verricht. Dc aanslag werd zaterdag jl. ge pleegd. toen de koning zich in een tentenkamp bevond. MARKTBERICHTEN Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM. 2-8. Op de Rotter damse graanbeurs werden de vol gende prijzen genoteerd af boerderij Groene erwten tot f 48.00; Schok kers tot f 61.00; Bruine bonen, boe- renschoon tot f 71,00. Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 2-8. Aangevoerd to taal 1819 striks vee, t.w.: 1258 vette koeien en ossen en 561 varkens. Prijzen per 'kilogram: vette koeien en ossen: extra kwaliteit f 4,15-4,45, le f 3.75-4,10, 2e f 3,35-3,55- 3e f 3.15 -3.30, stieren f 3,85-4,40, worstkoeien f 3,20-3,40; varkens (levend gewicht): extra kwaliteit f 1.96-1,98, le f 1,92- 1,94, 2e f 1,89-1,91, 3e f 1,80-1,85, slachtzeugen f 1,50-1,55, zware var kens f 1,50-1,55. Vette koeien en ossen: aanvoer groter, handel slepend, prijzen iets lager. Varkens: aanvoer iets minder., handel zeer kalm, prijzen als vorige week. Paardenmarkt Utrecht. UTRECHT, 2-8. Op de Utrechtse paardenmarkt wenden 420 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paar den f 950 tot f 1375; werkpaarden f 1000 tot f 1325; oude paaiden f 775 tot f 1220; 3-jarige paarden f 800 tot f 1200; 2-jarige paarden f 700 tot f 925; veulens f 275 tot f 575; hitten f 575 tot f 750. Slachtpaarden per kg. geslacht ge wicht f 2,60 tot f 3,00; jonge slacht paarden per kg. geslacht gewicht f 3,00 tot f 3,25. De handel was kalm. Het vlaggeschip van de 2ierikzeese mosselvissersvloot de Z.Z. S speelde tijdens de recente feesten weer een belangrijke rol. Vanaf dit schip - afge meerd aan de Engelse kade - begaf Neptunus zich, onder toeziend oog van mosselprinses en gevolg, tewater in de Nieuwe Haven op zoele naar de eerste mosselen. (Foto: Ziierikzeesche Nieuwsbode). SPORT DUIVENSPORT „De Bruse Trekker" Uitslag van de wedvlucht van de „Bruse Trekker" vanaf Mons (Fr.). Gelost 10 uur. Aankomst le duif 12.35 uur; laatste 13.43 uur. P. Steketee 1, 5, 8, 14, 20; B. de Ruiter 2, 3, 16; C. Bal 4; A. de Ko ning 6, 10, 11; C. J. Bolle 7, 9, 13, 15, 17, 19; A. J. IJzelenberg 12, 18. Van de oude duiven was de uitslag als volgt: P. Stdketee 1, 2, 5; C. Bal 3, 4. Nog een foto van het vorige week gevierde mosself eest te Zierikzee. Op een plank in de Nieuwe Haven voerden de mannen van de vloot per fiets en bromfiets evoluties uit die doorgaans een nat pak tot resultaat hadden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Vader «Ier Dietsche dicht'ren" ZIERIKZEE, 2-8. Naar aanlei ding van het „brokje historie", dat L.A.C. in de „Zierikzeesche Nieuws bode" van vrydag 30 juli j.I, liet op nemen, en waarin gesproken wordt over De Maar of Mairvliet, later Geule geheèten, komt het mij dien stig voor, de belangstellende lezers van „de Nieuwsbode" te wijzen op de opnieuw in de volle belangstelling van historici en Neerlandici staande, en reeds oude, wetenschappelijke twistvraag: Waaraan, aan welke streek of nederzetting, ontleende Ja cob die Costere van Maerlant zijn toenaam Zoals men weet, zijn er in de Vlaamsch - Zeeuwsch - Hollandsche kustvlakte ettelijke wateren, kree- ken, strcomen, die Mare, of met een samenstelling van die naam, ge noemd werden. Behalve de Maii*(e)vliet bij Oos- terland-SirjansIand, kende men in de middeleeuwen op het eiland Voorne de Mare en de Suth-Mare (later de Goote en tegenwoordig Spui gehee- ten) het tegenwoordige Zonnemaire (ai oude schrijfwijze voor aa) ont leent z'n naam aan het mileeuwse Suon-Maire(lanfc), dat in de oude ar chiefstukken o.a. als een Dekenij So- merlant voorkomt. In Leiden heeft men nog altoos de Mare-singel, ook naar een Mare-wetering vernoemd. En ten noordwesten van Brugge, bij Houtave en Zuienkerke, (in het ou de Bruxambacht) stroomt een wa tertje De Mareleet, door een buurt schap die in de middeleeuwen ook als Maerlant, Merlant, of Mairlant bekend stond. Een gedeelte van het stadje Den Briel heet nog altoos Maarland. Waaraan ontleende nu Jacob die Costere, „de vader der Dietsche dicht'ren algader", zijn naam? Een vraag die daarmede ten nauwste sa menhangt - heette hij De Coster, of bekleedde hij het ambt van „coster" (in de middeleeuwen niet te verge lijken met een tegenwoordig kos tersambt in Protestantschen zin)? Het is een reeds oude strijdvraag, die beslist leek ten voordele van hen die het Brielschc Maerlant (ont staan aan de samenvloeiing van Ma re, Suthmarc (Goote) en Maas) als de plaats van toenaam-geving van onze middelccuwschcn dichter be schouwden, totdat in 1951 dc (thans alom bekende) pastoor Van Snelle- gem bij Brugge J. Nolcrdacmc met een reeks opzienbarende publicaties begon, waarin hü, op grond van nauwkeurige archief-onderzoekingen aannemelijk maakte, dat onze Diet sche dichter Jacob afkomstig is ge weest van het Maerlant ten noord westen van Brugge, dat zijn geslacht Die Costere heette, en dat hij een tijdlang in dienst is geweest bij de Ridders van Rhoden, die te Snclle- gem langen tijd een slot bewoonden (waarvan dc overblijfselen nog te zien zijn naast dc huidige pastorie). Aanvankelijk werd pastoor Noter- daeme (thans „in ruste", en wonen de te Sijsele in West-Vlaanderen) met klem bestreden door prof. pater Van Mierlo (sedert ter ziele), die het traditionele standpunt verdedigde: „Jacob van Maerlant was „coster" (ccn tijd long) in het Brielschc Mocr- lant, cn daarnaar noemde hij zich aldus". Dc Z.E.H. Noterdacmc heeft, toen in 1961. in een zcer-doonvrochlc studie „Jacob de coster van Maer lant", verschenen in Handelingen XV der Koninklijke Zuidncderlandsc Maatschappij voor Taal- en Letter kunde en Geschiedenis, al zijn ar gumenten „pro" het nieuwe inzicht openbaar gemaakt en nader toege licht. Het leek er op dat de wetenschap hierna kon zeggen „Nostradamus lbcutus, causa finita!" Althans in het noorden heeft men vrij algemeen pastoor Noterdaeme gevolgd in diens wetenschappelijke uiteenzet tingen. Visie dr. II. C. Pectcrs Doch ziet! - daar is nu een jonge Vlaamsche geleerde, dr. H. C. Pee lers (van Deurne bij Antwerpen) ten tooneele verschenen, die, in een eveneens doorwrochte studie „Nieu we inzichten in de Maerlant-proble- matiek" (verschenen in HANDELIN GEN XVIII der Kon. Nederl. Maat schappij voor Taal- en Letter-kunde en Geschiedenis), het oude stand punt - althans ten deele - weer ver dedigt. - Wij zeggen: „ten deele". want wel schijnt dr. Peeters er van overtuigd dat Jacob een tijd lang op het 'eiland Voorne verbleef, maar hij acht het waarschijnlijk, dat de dich ter verbonden was aan de Hofkapel, verbonden aan het Heerenhof van de Heeren van Voorne, burggraven van Zeeland. Dat Jacob de coster van merlant (zooals de dichter zichzelven noemt) van huis-uit een Vlaming was, - daar over bestaat geen verschil van mee ning; dat is „in eonfesso". - Immers zegt Jacob in zijn „Sint-Franciscus leven", regels 125 e.v., van zichzel ven: „Ende omdat ic Vlaminc ben Met goeder herte biddic hen, Die dit Dietsche sullen lesen, Dat si mijns genadich wesen; (enz., enz.) (zie: mijn opstel „Jacob van Maer lant". in het „GEDENKBOEK VAN VCORNE 1330-1930, bladz. 51.) En dat men bij zijn versregels uit „Der Naturen Bloeme" III, niet aan Oosterland op Duiveland moet den ken (zooals vroeger ook wel eenr betoogd) is thans ook „in confe^'. Daar richtte hij, v. 3489 e.v.: „Vanellus dats die vaneel, Een voghel wel bekent een d Een kievit hetet in Oosterlant (In sommige handschriften s hetet in Oostlant".) Discussie in volle gang De discussie is dus nu weel Vollen gang gekomen; en pasta Noterdaeme zal stellig binner|! zienbaren tijd met een gehaL'J repliek voor den dag komen. ij heeft hij mij reeds aangekoncf Intusschen heeft de verhand van dr. Peeters in Den Briel 'i de geesten (opnieuw) wakker] schud. - Want daar werd in l[ niet alleen een fraaie bronzen)} denkplaat onthuld aan het Ot of Maerlantsche kerkhof (tf „Asylplein"), maar ook is men$ er daar nog volstrekt niet over waar. ten tijde van de oudste I ren van Voorne. en met. name tijde van Heer Aelbrecht van Vo6 ne, aan wien Jacob van Maerl^ z'n dichtwerk ,'.De Grael-IV LIJN" opdroeg, die Hofkapel gestaan zou kunnen hebben: té plaatse van de huidige Sinte CaT thrijne-kerk, ter plaatse van de (lal tere) Sint-Pieterskerk, sindsdien verl dwenen; of wellicht te Ruggej (waar thans de R. K. Bedevaart-I kerk staat), ofin het (huidige) dorp Oostvoorne, waar óók een l burcht gestaan heeft. - Zieriks-ee. dr. mr. H. P. Schaap. Wat biedt de BEELDBUIS? DONDERDAG. In het middagpro gramma voor de vrouw ivordt aan dacht besteed aan de Beatle-haren. De dames kunnen zien dat reeds eer der lang haar mode was, zij het dan ook in lang vervlogen tijden.. In het avondprogramma's om half acht Lu cille Ball present. Ditmaal draait al les om dochter Chris die een vriendje heeft. Lucy tracht dit probleem op psychologische wijze op te lossen, maar denkt er niet aan dat haar dochter haar psychologische taktick gauw doorizet. Na het journaal de „Beverly Hillbillies". In deze afle vering kunnen we zien hoe het be zoek verloopt dat de 11-jarige Arm strong, een schoolvriendje van Jc- thro, aan de Clampetts brengt. Na „Attentie" een herhaling van hel to neelspel „Soubrette", met in de hoofdrollen Mary Dresselluiys en Jo an Remmelts. Ra-mes Shaffysinds kort eigenaar van een cabaret dal „Shaffy Chantant" heet, speelt in dit stuk de rol van de zoon die, na ja ren in Parijs geleefd le hebben, de ouderlijke woning weer opzoekt. Op het tweede nel een aflevering van „Improvisatie", ren jazz-pro- gramma door Boy Edgar. VRIJDAG. Na Barend de Beer een aflevering van „Zoo, zoo". In dit pro gramma spelen dieren dc hoofdrol en ditmaal zijn hel chimpansees. Om half acht de Flint-stones, waarin Fred- meent dat verandering van lucht doet leven. Hij is Bedrock beu en huurt een enorme villa buiten de stad, compleet met zwembad etc. Wilma is m-aar half ingenomen met de plannen z>an haar man. Na het jour naal weer een aflevering van Tele- vizier. Daarna volgt hel programma „Nieuwe Oogst", dat jonge talenten presenteert. Vorig jaar deed dit pro gramma nogal wat stof opwaaien omdat volgens sommigen de jury te streng zou zijn. Met name tuerd- dan Bep Ogterop bekritiseerd. Blijkbaar heeft de AVRO zich van de kritiek weinig aangetrokken, want ook dit maal zit deze bekioame zangpeda goge in de jury, die verder bestaat uit: Lou van Rees, Guus Jansen en Pim Jacobs die allen „iets" met de lichte muziek te maken hebben. Na dat we de nieuwe sterren ivcer heb ben geoogst, is het. tijd voor de eer ste van twee Bavaria-produklies die getiteld zijn „Operette made in U. S.A.". Op het tweede net. de laatste af levering van „Studio XJno", een Ita liaanse serie met parodistische mu sicals. GROOTEBROEK. Do 2-jarige Frank van Wolfercn is dicht bij do ouderlijke woning in Grootebrock spelenderwijs In een sloot geraakt en verdronken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5