DE ZIERIKZEESCHE COURANl Minister beschuldigt Papandreoe van veroorzaken der crisis GIVE A MAN A LUCKY Enorme bosbrand aan de Rivièra De „lachdood" in Australisch Nieuw-Guinea Negers en blanken in de V.S. Man slaat meisje met bijl Cholera in Perzië Minister Luns nog redelijk optimistisch over ontwikkeling van de E.E.G. Huizen voor landarbeiders in Flevoland V.S. blijven streven naar vreedzame oplossing in Z.-Vietnam S.s. „Rijndam" terug met groep uit V.S. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DiiiKila^ 3 augustus 1065 121 sic jaargang Nr. 19829 WAARIN OPGENOMEN 1797*1889 REDAKTJE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, n<i 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. RaddKteur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/b Lokenmon Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succes/es" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Tussentijdse toeristische balans van Zierikzee toestand in Criekenland Botsing oj» overweg ATHENE, 2*8. De Griekse mi nister van buitenlandse zaken. Gears Melas, heeft maandag voor buitenlandse verslaggevers Papan dreoe, de voorzitter van de Unie van het Centrum, ervan beschuldigd de politieke crisis in Griekenland naar een vooropgezet plan op touw gezet te hebben. Als bewys voerde hij aan dat de schoondochter van Papan dreoe een brief aan de Amerikaan se journalist Drew Pearson, en aan politici en andere invloedrijke per sonen in de Verenigde Staten heeft gezonden waarin zij schreef dat Pa pandreoe met de koning zou breken en zü de daarop volgende gebeurte nissen. zoals de demonstraties, voor spelde. Deze brief was al verzonden voor dat de ex-premier het ontslag van Garoefalias als minister van defen sie eiste, zei Melas. Margaret Papandreou had volgens hem op 15 juli, de dag waarop Pa pandreoe aftrad, aan mevrouw John son, vice-president Humphrey en de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Husk een brief gezonden waarin zij schreef: „Maai de koning zal een ongrondwettelij ke, ondemocratische daad stellen te gen de wil van het volk". Zij zou in deze brief om Amerikaanse interven tie in Griekenland hebben verzocht. Margaret Papandreoe, een Ameri kaanse, is echtgenote van de voor malige plaatsvervangend minister Ingezonden mededeling VuuT verteert alle bezit van toeristen LE LAVANDOU, 2-8. Vakantie gangers in het gebied van Kaap Be- nat aan de Franse rivièra, die zon dagavond en -nacht in alleryl de vlucht moesten nemen voor een enorme bosbrand, keerden in de loop van maandag naar de kampeer terreinen terug in de hoop, nog iets van hun persoonlijke bezittingen te rug te vinden. In veel gevallen trof fen ze slechts de smeulende resten aan van de auto's, caravans en ten ten waarmee ze naar dit kampeer- paradys waren gekomen. Zo snel had het vuur zich uitge breid, dat velen slechts in allerhaast wat kleren aan konden schieten om daarna met achterlating van alle spullen, tot paspoorten en geld toe, de wijk te nemen naar de zee - de enige ontsnappingsweg. Achtervolgd door het vuur, dat aangewakkerd werd door een mistral met windsnel heden van 100 km per uur. klauter den ze omlaag langs rotsen, die ze onder normale omstandigheden ze ker gemeden zouden hebben. Tien tallen plezierbootjes, vissersvaartui gen en motorboten haalden hen van de strandjes en rotsen en brachten de onfortuinlijke toeristen naar na bijgelegen stadjes. In Le Lavandou kregen de buitenlandse toeristen al le beschikbare bedden aangeboden, maar zij waren in zo groot aantal, dat sommigen de nacht op straat door moesten brengen. Andere va kantiegangers sloten zich aan bij de blusploegen. In totaal ging een ge bied van 12.000 ha verloren. Maan dagochtend woedde het vuur nog op verscheidene plaatsen. Weinig gewonden Wonder boven wonder zijn er voor zover bekend slechts vijf gewonden gevallen, kampeerders en bewoners van het dorp Bormes-Les-Mimosas. Zij zijn er volgens de politie met lichte brandwonden afgekomen. PORT MORESBY, 2-8. Ongeveer de helft van de achtduizend vrou wen en meisjes die in het oostelijk bergland van Australisch Nieuw- Guinea leven dreigt te sterven aan een mj'sterieuze ziekte die bekend staat als de „lachdood", zo heeft de Australische medicus sir MacFarlane Burnet maandag op een persconfe rentie in Port Moresby meegedeeld. De ziekte heet officieel Koeroe en tast een deel van de hersens aan. als gevolg waarvan de lijders de con trole over hun spieren verliezen. De naam „lachdood" is aan de ziekte gegeven, omdat het gezicht van het slachtoffer zo vertrekt, dat het lijkt alsof de betrokkene voort durend grijnst. In het algemeen wor den alleen vrouwen door de ziekte getroffen. Er zijn er in de loop van de jaren al duizenden aan gestorven. van coördinatie Andreas Papan dreoe. Melas verwierp voorts de verkla ring van Andreas Papandreoe, dat de voormalige minister van buiten landse zaken in het kabinet Papan dreoe, Stavros Kostopoelos, die nu minister van defensie is, Griekse toestemming tot NAVO-inmenging in Cyprus zou hebben gegeven. Hij noemde dit „gemene leugens" cn communistische trucs". Be kwestie Cyprus De overeenkomsten van Londen en Zurich van I960 inzake Cyprus zijn door de gebeurtenissen achterhaald, zei Melas. Dit heeft hij zondag aan de Turkse ambassadeur meegedeeld. Aan de secretaris-generaal van de NAVO, Manlio Brosio, had hij onge veer tien dagen geleden gezegd dat de nieuwe kieswet op Cyprus „een binnenlandse aangelegenheid van de republiek Cyprus is waar de NAVO zich niet in kan mengen". De verkeersweg tussen Toulon en Nic-e werd door de brand versperd. Elders zagen bluseenheden zich de weg geblokkeerd door opstoppingen, veroorzaakt door vluchtende auto mobilisten. Een deel van de blusactie werd geleid dcor de Franse staats secretaris voor jeugd- en sportzaken, Maurice Herzog, die met vakantie is in deze streek. Tot de mensen die moesten worden geëvacueerd be hoorde de 80-jarige Franse oud-pre sident Vincent Auriol. Hij werd ter observatie in een ziekenhuis opgeno men nadat hij zijn in het rampge bied gelegen villa had moeten ver laten. In het gebied heerste al geruime tijd grote droogte. UTRECHT, 2-8. De 16-jarige Gon- dina Peters uit Utrecht is in de ou derlijke woning aan de Abstederdyk met een bijl aangevallen door de 28-jarige losarbeider K. uit Utrecht. Het meisje werd zwaar gewond. Zij liep ernstig schedelletsel op, maar is op het ogenblik buiten levensge vaar. De dader is voortvluchtig. Het meisje heeft enige tijd verkering ge had met de losarbeider, maar zij maakte onder meer op aanraden van haar vader een einde aan de ver houding. Uit wraak heeft K. de aan slag gepleegd. Maandagochtend om streeks zes uur drong hij het huis van de familie Peters binnen. Hij be gaf zich regelrecht naar de kamer waar Gondina en haar 18-jarige zus Maria lagen te slapen. Maria werd door het gestommel wakker, maar voordat zij goed en wel besefte wat er aan de hand was, bracht K. haar zusje een paar zware slagen toe. De losarbeider maakte zich na zijn daad snel uit de voeten. NEW YORK, 2-8. Het tijdschrift „Newsweek" heeft een vertrouwe lijk rapport van het Amerikaanse departement van arbeid gepubliceerd waarin staat dat 22.9 procent van de eens getrouwde negervrouwen zijn gescheiden of door hun man zijn verlaten. Bij de blanken is dat per centage 7,9. Bijna een kwart van al le negerkinderen is buitenechtelijk. Het geboortecijfer bij de negers ligt 40 procent hoger dan bij de blanken. Dit betekent, aldus het rapport, dat de negers, die in de jaren vijftig een tiende deel van de totale bevolking uitmaakten, in 1973 een achtste deel zullen zijn. Spuitbus voor postboden BONN, 2-8. De postbode in West- Duitsland gaat voortaan zijn wijk in gewapend met een spuitbus om zich de lastige waakhonden van het lijf ,te houden. De bus bevat een mengsel van cayenne-peper en olie, een combinatie die de aanvallers enkele minuten buiten gevecht stelt. Het middel is niet goedkoop, maai de bedrijfsleiding schat dat het voordeliger zal zijn dan de gescheur de pantalons en de talloze verwon dingen die tot dusver voorkwamen. BAGDAD, 2-8. In verband met de cholera-epid'emie die in enkele delen van Perzië is uitgebroken, 'heeft de Iraakse regering maandag het grens verkeer tussen Perzië en Irak stop gezet. Zoals gemeld zijn tot dusver 89 mensen in oost-Perzië aan cholera overleden. Er zijn ongeveer 500 ge vallen van besmetting geconstateerd. Taak voor tamme valken LONDEJV, 2-8. Op Britse ma- rinebases zullen in het ver volg speciaal opgeleide valken worden gebruikt om andere vogels van de rolbanen weg te houden, wanneer vliegtuigen dalen of opstijgen .Het is, als bekend, meer dan eens ge beurd dat vogels in de krach tige straalmotoren werden ge zogen, hetgeen tot ongelukken heeft geleid. HAMBURG, 2-8. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr, J. M. A. H. Luns, gelooft niet dat Frankrijk na de mislukte onderhan delingen te Brussel een aanval op de geest van het verdrag van Rome en cp de instellingen van de Euro pese Economische Gemeenschap van plan is, aldus blijkt uit een vraagge sprek van het Duitse tydschrfit „Der Spiegel" met de minister. In het maandag gepubliceerde vraaggesprek zei minister Luns: „De Fransen weten dat er dan een heel grote crisis met Duitsland, Italië, Ne derland, zelfs met België en Luxem burg, zou ontstaan". „De Fransen gaan in de politiek uit van de werkelijkheid en zij zijn zeer intelligente mensen en daar om betwijfel ik dat", zo voegde hij eraan toe. Op de vraag van „Der Spiegel" of thans niet het fundamentele vraag stuk - de vraag of de (Franse) con ceptie van een Europa van de vader landen in overeenstemming is met de geesl van de gemeenschap - openlijk aan het licht gekomen was, antwoordde de minister: „Ik zou zeggen dat wij daar heel dicht in de buurt zijn maar dat ik het nog mo gelijk acht dat een regeling voor de zes wordt ontworpen". „Ik sluit daarbij niet uit dat, wan neer een redelijk compromis voor de zes gevonden wordt, toch weel een zekere samenwerking en het voorkomen van een nieuwe crisis mogelijk zijn". Dit nummer bestaat uit C pagina's Opvoeding is goed, zelfop- V voeding is beter. Iets minder koel Verwachting tot woensdagavond: Enkele opklaringen maar plaatselijk ook een bui; vannacht iets lagere, morgenmiddag dezelfde temperatu ren als vandaag of iets hogere; zwakke tot matige westelijke wind. 4 aug. Zon op 5.06, onder 20.25. Maan op 14.01, onder 23.34. 5 aug. Zon op 5.07, onder 20.23. Maan op 15.16, onder 23.56. Eerste kwartier: 4 aug. te 6.48. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 4 aug. 5 aug. 8.19 v.m. 9.06 v.m. BROUWERSHAVEN 4 aug. 5 aug. Doodtij 8.02 v.m. 8.52 v.m. 20.31 n.m. 21.27 n.m. 20.22 n.m. 21.19 n.m. Op een met knipperlichten beveiligde overweg in Maarssen is maandag een bestelwagen door een trein gegrepen. Twee inzittenden van de auto zijn hierbij om het leven gekomen. De wagen werd ongeveer 30 meter wegge slingerd en kwam terecht tegen een huis langs de spoorbaan. De schade aan de trein ivas zo enstig, dat deze moest worden weggesleept. UTRECHT, 2-8. - De Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders zal in het voorjaar van 1966 in de dorpen Bid dinghuizen, Dronten en Swifterbant in Oostelijk Flevoland, enkele tien tallen nieuwe, moderne arbeiderswo ningen gaan verhuren aan vakbe kwame landarbeiders. De huizen zullen rechtstreeks ver huurd worden; het zijn dus geen dienstwoningen. De huurprijs komt op ongeveer f 80,per maand. Het blad „Samenwerking" van de Nederlandse Christelijke Agrarische Bedrijfsbond, waarin dit wordt mee gedeeld, raadt gegadigden aan zich vóór 15 augustus per briefkaart te melden bij de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders in Dronten. De briefkaartschrijvers horen dan vóór 1 november of zij voor een woning in aanmerking komen. In dat geval kunnen zij hun nieuwe huis tussen 1 februari en 1 mei van het volgend jaar betrekken. GRONINGEN. Vier personen lie pen ernstige verwondingen op bij een verkeersongeval op rijksweg 49 - Groningen-Afsluitdijk - in de ge meente Marum. Het vorig jaar in Genève opge richte monument ter nagedachtenis van de Joodse slachtoffers van het Nazi-bewind is zondagnacht met ro de verf besmeurd. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-8. Het K.N.M.I. deelt mede: het centrum van een kleine depressie, afkomstig uil het Kanaal, is via het midden van ons land naar het oosten getrokken. De depressie ging vergezeld van een stormveld van beperkte omvang, dat in de na nacht en vroege ochtend over het zuiden en midden van Nederland is getrokken. Er kwamen in het bin nenland flinke rukwinden voor, ter wijl bij de Zeeuwse kust geduren de korte tijd windkracht 9 voor kwam. Meer naar het noorden werd de wind niet zo sterk, in het Wad dengebied nam de wind zelfs maar nauwelijks toe. De storing bracht verder plaatselijk veel regen vooral in het midden en zuiden van hef land, waar op tal van plaatsen 15 tot 20 mm regen viel. In Rotterdam werd zelfs dertig mm afgetapt. Aan de achterzijde van de storing stroomt voortdurend koele en onsta biele lucht naar Nederland. De kans op enkele buien blijft daarom het komende etmaal aanwezig, maar er zullen ook perioden me tzonneschijn voorkomen. Verklaring van Rusk WASHINGTON, 2-8. De Verenigde Staten zullen elke stap van de Ver enigde Naties steunen die kan leiden naar een vreedzame regeling van de oorlog in Vietnam. Dit heeft de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, maandag op een persconferentie gezegd. Hij zei dat de hereniging van Viet nam een zaak van de Vietnamezen zelf moet zijn, die via zelfbeschik king en niet door middel van geweld tot stand dient te komen. Volgens Rusk had de Amerikaanse regering tot dusver geen enkele aanwijzing uit Hanoi of Peking ontvangen, die het geloof zou kunnen rechtvaardi- genn dat de communisten bereid zijn de crisis in Vietnam langs vreed zame weg op te lossen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken noemde twee vor men, waain de V.N.-pogingen zouden kunnen worden gegoten. Allereerst particuliere initiatieven, te ontwik kelen door V.N.-functionarissen en ten Uvede een officiële actie door. het een of ander V.N.-orgaan van de vol kerenorganisatie. Steun V.S. zeker De Verenigde Staten zijn bereid hun volledige steun te verlenen, welke vorm ook gekozen wordt, al dus Rusk, die zei dat vrije verkie zingen in Zuid-Vietnam geen enkel probleem vormen maar dat Noord- Vietnam nooit belangstelling er voor had getoond. Rusk zei dat de Amerikaanse re gering- in een vredesverdrag de voor waarde vervuld zou willen zien dat alle militairen die nu in Zuid-Viet nam zijn - Noord-Vietnamezen zo wel als Amerikanen - het land ver laten. De ontwapening Komende op het ontwapeningsge sprek zei de Amerikaanse staatsman dat het in Genève gedane Italiaanse voorstel, dat niet over kernwapens beschikkende landen moeten afzien van de verwerving van deze wapens, een belangrijke bijdrage aan de ont wapeningsconferentie vormt. Duidelijk doelend op de Russische bezwaren tegen de plannen tot vor ming van een Atlantische kernmacht zei Rusk dat wellicht sommige van de bijzondere geschilpunten met de Sow jet-Unie zouden kunnen worden opgelost door ze van verschillende zijden te benaderen. Hij zei het in ieder geval een poging waard te vin den. Vandaag vertrekt „Grote Beer" ROTTERDAM, 2-8. Met het s.s. „Rijndam" van de Holland-Amcrika Lyn zijn maandagmorgen 900 jon gelui van vele nationaliteiten in Rot. lerdam teruggekeerd van een ver blijf van een jaar in Amerika. Onder hen bevonden zich 64 Ne derlandse jongens en meisjes, die evenals hun buitenlandse leeftijdge noten het verblijf in Amerika te danken hebben aan de American Field Service". Gedurende het afge lopen jaar zijn de jongelui opgeno men geweest in een Amerikaanse familie. Zij hebben alien gestudeerd aan een High school. De American Field Service, die in 1914 werd opgericht als vrijwillige ambulance dienst, begon haar acti viteiten na de tweede wereldoorlog met het verlenen van beurzen aan niet Amerikaanse jongeren van 16 tot 18 jaar. Tot nu toe hebben ruim 19000 jongelui via de A.F.S. de ge legenheid gekregen nader kennis te maken met Amerika. Vandaag (dinsdag) vertrekt het s.s. „Groote Beer" uit Rotterdam naar New York met aan boord een nieuwe groep jongeren die een jaar in Amerika gaan verblijven. Zij ko men, behalve uit Nederland en de meeste andere West-Europese landen uit Jordanië,- Saoedi-Arabië, Mada gaskar, Afghanistan en Etheopië. Onder de Nederlandse groep bevindt zich - gelijk gemeld - een Zierik- zees meisje.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1