i M DE ZIERIKZEESCHE COURANl AAN HET CONFUCT IN VIETNAM WORDT GEDOKTERD Sterkte Amerikaanse strijdkrachten wordt op drie miljoen man gebracht Twee doden bij auto-ongeluk Naar vrijere loonpolitiek? Dertig jaar stewardessen bij de K.L.M. VEEL VRIJ? VERF! VLOEIT VLUG STRAK Komt kwestie-Vietnam op een internationaal vlak? Niet ieder heeft minimumloon van f 110,- De Gelders-Overijsselse landbouwcatastrophe in cijfers Chaos door storm op Zoutelande's strand ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 2 augustus 1965 121ste jaargang Nr. 19828 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REOAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Bijzondere zangavond in kerk Brouwershaven Mosselprinses 1965 Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Nieuwe initiatieven te verwaehten BELGRADO, 1-8. Na afloop van het staatsbezoek dat de Indiase eer- ste-minister Sjastri aan Zuid-Slavië heeft gebracht, is een gezamenlijk Indiaas-Zuidslavisch communiqué gepubliceerd, waarin wordt gezegd dat beide landen alles in het werk zullen stellen om een oplossing voor de kwcstie-Vietnam te vinden. Deze zou zowel door overleg op hoog di plomatiek niveau als door middel van persoonlijke contacten tot stand moeten komen, aldus het communi qué. Waarschijnlijk zal president Tito een verzoek richten tot president Nasser van Egypte, om een brief naar premeir Tsjoe En-Lai te sturen, waarin aangedrongen wordt op een meer opbouwende Chinese houding in deze affaire. Nasser wordt be schouwd als de niet-verbonden lei der die de nauwste betrekkingen met Tsjoe En-Lai onderhoudt. Ofschoon Sjastri en Tito de beëin diging van de Amerikaanse bombar dementen op Noord-Vietnam nood zakelijk achten voor het voeren van WASHINGTON, 31-7. Deregering- Johnson is van plan dc sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten op ongeveer drie miljoen man te bren gen, een sterkte die sinds tien jaar niet meer is voorgekomen. Dit is van bevoegde zijde in Wash ington vernomen, twee dagen na de persconferentie waarop president Johnson onder meer bekendmaakte dat het aantal maandelijks op te roe pen dienstplichtigen zou worden ver dubbeld. Mede door deze maatregel zou de sterkte van de strijdkrachten, die op 1 juli jl. 2.653.000 man bedroeg, bin nen een jaar met ongeveer 330.000 man kunnen worden opgevoerd. Maxwell Taylor weg uit Vietnam SAIGON, 31-7. De vertrekkende Amerikaanse ambasadeur in Saigon, generaal Maxwell Taylor, heeft in een afscheidsverklaring op het vlieg veld van Saigon verklaard: „wij be schikken over de hulpbronnen, de mannen, de uitrusting, de geest en het leiderschap om op geslaagde wij ze onze doeleinden hier en in dit deel van de wereld te verwezenlij ken. Ik zie niet in hoe men dit nog in twijfel zou kunnen trekken na de toespraak, die president Johnson 48 uur geleden heeft gehouden" (waarin de president meedeelde dat nog vijftigduizend man Amerikaan se troepen naar Zuid-Vietnam zou den worden gezonden). Generaal Taylor heeft zijn ambas sadeursfunctie in Saigon gedurende een jaar uitgeoefend. Hij wordt, als gemeld, vervangen door zijn voor ganger Henry Cabot Lodge. Hem werd op het vliegveld door een aan tal Amerikaanse en Zuidvietnamese hoogwaardigheidsbekleders uitgelei de gedaan. NIJMEGEN, 31-7. Op de Graafse- weg in Nijmegen is zaterdagmorgen een met een veel hoger dan de toe gestane snelheid rijdende automobi list uit de bocht gevlogen en uit zijn wagen geslingerd. De man, de 42- jarige caféhouder T. A. van Keulen uit 's-Hertogenbosch, was op slag dood. De wagen raasde nog 150 meter door over de gewoonlijk zeer drukke verkeersweg en sloeg toen te pletter tegen een boom. Dit koste de tweede inzittende van de auto het leven. Dit is de 25-jarige heer H. Heesakkers, eveneens uit 's-Hertogenbosch. Hij was als kelner bij de heer Van Keu len in dienst. In de komende weken zal tevens de campagne voor de werving van vrijwiligers worden versterkt, terwijl het ministerie van defensie - naar vernomen wordt - van plan is t.z.t. enkele eenheden van de nationale garde en van i-eservisten te mobili seren. President Johnson «verklaarde woensdag op zijn persconferentie wel dat voor het ogenblik de nationale garde niet zou worden gemobiliseerd en nog geen beroep zou worden ge daan op reservisten, maar hij liet duidelijk uitkomen dat dergelijke maatregelen eerlang noodzakelijk konden worden. De „vliegende divisie" Verder wordt in genoemde kringen verwacht dat zich omstreeks half september drie volledige Ameri kaanse divisies in Zuid-Vietnam zul len bevinden. De kortgeleden ge vormde „vliegende divisie", die be schikt over meer dan 430 helikopters, zal vermoedelijk in de buurt van Pleikoe, op de hoogvlakte van mid- den-Vietnam, worden gelegerd, waar een offensief van de Vietcong wordt verwacht. De luchtmacht in Vietnam zal ver sterking krijgen van jachtbommen werpers en andere toestellen, terwijl binnenkort, naar verluidt drie nieuwe bases zullen worden aangelegd. DEN HAAG, 31-7. De regering Is bereid mee te werken aan de be werkstelliging van een grotere mate van vrüheid in de loonpolitiek, aldus een vrijdag bfj de sociaal econo mische raad ingediende gerichte ad viesaanvraag over de loonpolitiek. De regering acht het niet uitgeslo ten dat een grotere flexibiliteit in de loonvorming in bepaalde gevallen de produktiviteitsbevordering kan dienen. De bewerkstelliging van de grotere mete van vrijheid zou kun nen geschieden door te volstaan met een zeer globale toetsing, behoudens in bijzondere omstandigheden. De regering acht het wenselijk de mo gelijkheid van een meer nauwgezet te toetsing open te houden voor bij zondere omstandigheden, zoals peri oden van overbesteding, van reces sie en depressie. De regering juicht, aldus de ad viesaanvraag, de pogingen om weer te komen tot langlopende collectie ve arbeidscontracten in hoge mate toe. Thans valt bij de herziening van de C.A.O.'s meer de nadruk op de mogelijke loonstijging dan op de structuur van de C.A.O. Dit nu acht deregering uit sociaal-economisch oogpunt een zeer groot nadeel. DEN HAAG, 31-7. Dertig jaar geleden werd een nieuwe verschij ning bü de K.L.M. gelanceerd: de stewardess. Zg was toen nog de informatricc, die tijdens de vlucht de passagiers aangenaam bezig hield doorpeen gezellig babbeltje cn door uitleg tc geven over het hoe en wat van de aviatiek. In 1965 is dc stewardess tot ccn all round luchtgastvrouw geworden, daartoe speciaal opgeleid met op het lesrooster ook menu-leer, drankenkennis cn de techniek van het snel en zeker serveren in een slechts beperkte ruimte, en conver satielessen in tenminste Nederlands, Frans, Duits en Engels. In 1935 begon de K.L.M. met enkele stewardessen, thans telt het korps 300 leden. Omgeven door een waas van romantiek is in de praktijk het beroep van stewardess er een van hard werken, van veel van dc wereld zien cn van contacten met vele verschillende mensen en volken. Het verloop in het korps is groot. Jaarlijks stapt een kwart van dc stewardessen in het huwelijksbootje, terwijl dc K.L.M. de nieuwe stewardessen - b(j hun aanstelling ten minste 22 jaar, ten hoogste 29 jaar - tegenwoordig een contract aanbiedt voor maximaal vijf jaar. Dc eerste zeven maanden van dit jaar wer den in negen cursussen 127 meisjes opgeleid tot cn in dienst ge nomen als stewardess bij dc K.L.M. In dc afgelopen dertig jaar verwierf een stewardess dc vlieguren- penning voor 15.000 uren; 23 onderscheidingen werden uitgereikt aan stewardessen die meer dan 10.000 vlieguren maakten. vredesbesprekingen, beschouwden zij de terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Vietnam niet als een eer ste vereiste. De Amerikaanse onder-minister van buitenlandse zaken, George Ball, zei zondag voor de Amerikaanse te levisie dat een nieuwe onderbreking van de Amerikaanse bombardemen ten op Noord-Vietnam, zoals reeds eerder is voorgekomen, niet tot dc onmogelijkheden behoort, in de hoop dat dan vredesonderhandelingen op gang komen. Hij voegde hier echter aan toe dat het gebied tussen Hanoi en Haiphong, dat tot nu toe niet door de Ameri kaanse vliegtuigen werd aangeval len, „een heiligdom is dat wij niet erkennen". Over een verklaring van de Chi nese chef-staf, generaal Lo Joei- Tsjing, dat de bombardementen op Noord-Vietnam aantonen dat er een grote oorlog op handen is, zei Ball: „Wij beschouwen deze verklaring niet als een bijzonder belangrijke". De Veiligheidsraad Desgevraagd zei Ball dat de Ver enigde Staten geen bezwaar hebben tegen een bijeenkomst van de Veilig heidsraad inzake Vietnam. Dat zou volgens Ball op een scherp debat uitlopen, met een mogelijk veto van de een of andere zijde. „Dat zou niet in het belang van een vreedzame op lossing zijn", aldus Ball, die nog mee deelde dat van Amerikaanse zijdege- streefd wordt naar het uitvoeren van luchtaanvallen die weinig slachtof fers onder de burgerbevolking ma ken. Hij zei dat voor de aanvallen op militaire doelen, zoals die op het ogenblik worden gedaan, het niet nodig zal zijn de raketinstallaties rondom Hanoi aan te vallen. „Mocht, het echter nodig zijn, dan zal dat ge daan worden". Ingezonden mededeling DEN HAAG, 31-7. Minister Veld kamp (sociale zaken en volksgezond heid) weet, dat nog niet alle volwas sen werknemers een minimumloon van f 110,— per week ontvangen. Dit kan het gevolg zijn van de om standigheid dat werkgevers en werk nemers het bij een c. a. o. niet zijn overeengekomen. Als dit wel het ge val is, is er sprake van een over treding, waartegen kan worden op getreden. Dit Zegt de minister in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid C. J. van der Ploeg (K.V.P.) Minister Veldkamp deelt tevens mee dat de regering de principiële vraag over de wenselijkheid en mo gelijkheid van een minimumloon nog in beraad heeft. Verder zegt de minister, dat hij niet de bevoegdheid heeft om een regeling tot stand te brengen op NEW YORK, 30-7. De Verenigde Staten hebben in een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad verklaard dat zij hun onvoorwaarde lijke medewerking zullen verlenen wanneer de Raad zich op verzoek van de secretaris-generaal of een lid van de Verenigde Naties met de kwestie-Vietnam zou gaan bezighou den. Een Amerikaanse woordvoerder verklaarde dat z'n land hiermee niet om een bijeenkomst van de Veilig heidsraad inzake Vietnam verzocht. In Amerikaanse kringen was men echter van oordeel dat de brief zeer dicht bij een dergelijk verzoek kwam en de laatste was van een drietal stappen om het Vietnamese conflict op een internationaal vlak te bren gen. De eerste daarvan was de oproep die president Johnson op 25 juni in San Francisco tot de leden van de Verenigde Naties richtte hun invloed Hakenkruis-klodderaar aangehouden BAMBERG, 31-7. In Bamberg (W. Duitsland) is de 20-jarige tandtech- nilcer Reinhard Woiztik aangehou den, die ervan wordt verdacht ha kenkruizen te hebben geschilderd op Joodse graven en gedenktekens. Dit is vrijdag aan de pers meege deeld door de officier van justitie, Ostheimer, die zei dat Woiztik ver moedelijk alleen gewerkt heeft. Een bekentenis heeft hij nog niet afge legd. Vliegtuig van plastic ISSOIRE, 31-7. De Franse vlieg tuigfabriek Wasmer-Aviation te Is- soire heeft meegedeeld, dat zij een vliegtuig zal vervaardigen, dal voor 90 procent uit. plastic bestaat. Een proef met het prototype zal waar schijnlijk in september worden ge nomen. aan te wenden om de communisten aan de onderhandelingstafel te krij gen. Woensdag verzocht hij de Ver enigde Naties hun „geweldig gezag" voor ditzelfde doel aan te wenden. „We zeggen nu tot de volkerenorga nisatie, kijk eens wat u eraan kunt doen", aldus genoemde Amerikaanse kringen, die van mening waren dat hier van een „ongebruikelijke gang van zaken" sprake was, doch een waaiwan de Amerikaanse regering hoopte dat hij doeltreffend zou zijn. Horen, zien en zwijgen Doet vrede en ruste krijgen WAT 1E0T DE 81LT De mosselprinses 1965 - mevr. G. Kouijzer-Quaak - in de koets bij het ver laten van het stadhuis, nadat zij met haar hofdames in de trouwzaal door het gemeentebestuur was ontvangen. (Foto: ZierikzeesChe Nieuwsbode). grond van artikel 12 van het Buiten gewoon Besluit Arbeidsverhoudin gen. Deze bevoegdheid berust bij het College van Rijksbemiddela^rs, dat daartoe in overleg met de Stichting van de Arbeid over kan gaan. De minister ziet voorlopig geen aanlei ding om deze instanties te vragen een zodanige regeling van het mini mumloon in overweging te nemen. Gevangenen mishandeld in Zuidafrikaanse gevangenssen JOHANNESBURG, 31-7. De Zuid- afrikaanse recherche heeft zaterdag avond een inval gedaan in het kan toor van de „Rand Daily Mail" in Johannesburg, om documenten in be zit te krijgen op basis waarvan het blad de afgelopen dagen artikelen heeft gepubliceerd over mishande lingen in Zuidafrikaanse gevange nissen. Deze berichten hebben nogal wat beroering teweeggebracht en geleid tot vragen in het parlement aan de regering. Minister van justitie Vor- ster heeft toegezegd een onderzoek te laten instellen. De hoofdredacteur van de „Rand Daily Mail", Laurence Gandar, zei zaterdagavond tot de rechercheurs, dat ze het gebouw konden doorzoe ken, maar toch niets zouden vinden, aangezien de documenten in handen van een juridisch adviseur waren. Het onderzoek leverde inderdaad niets op. aanhoudend koel Verwachting lot dinsdagavond: Half- lot zwaar bewolkt met aan vankelijk enige regen en later enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind tussen zuid en west; koel weer. 3 aug. Zon op 5.04, onder 20.27. Maan op 12.45, onder 23.16. Eerste kwartier: 4 aug. te 6.48. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 3 aug. 7.38 v.m. 19.50 n.m. BROUWERSHAVEN: 3 aug. 7.17 v.m. 19.39 n.m. Doodtij: 7 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde handhaafde ziah over Nederland een overwegend westelijke polaire stro ming. Een hierin aanwezige zwakke rug van hoge druk onderdrukte za terdag de buiighcid vrijwel geheel, zodat het weer toen een zonnig ka rakter had. Zondag kwamen even eens flinke perioden met zonneschijn voor, maar plaatselijk kwamen toch ook enkele zware onweersbuien tot ontwikkeling. Ten westen van de Britse eilanden is een tamelijk ac tieve depressie aangekomen, die in oostelijke richting trekt en morgen dicht langs ons land zal passeren. In verlband hiermee neemt de tijde lijk naar zuidwest tot zuid krimpen de wind in kracht toe, terwijl boven dien het frontensysteem van de de pressie regen zal brengen. Een vol gende depressie, die een iets zuide lijker gelegen baan volgt dan zijn voorganger, nadert eveneens snel Europa. Het weer blijft dan ook de eerstkomende dagen veranderlijk met af en toe regen en vrij veel wind. De temperatuur blijft beneden normaal. Muzikaal gekapt PARIJS, 2-7. Het lang stil zitten bij de kapper is voor vele dames een kwelling. Daarom heeft een dure kap perszaak in Parijs in alle haar drogers koptelefoons aange bracht, zodat de dames tijdens de behandeling kunnen genie ten van muziek. Verschillende filmsterren waren al enthou siast over deze „juke-hood". DEN HAAG, 31-7. Na een oriën tatiereis van een deputatie van het ministerie van landbouw door de door regen getroffen gebieden in Gel derland en Overjjsel, is een over zicht gegeven van de situatie in de ze provincies. In Gelderland kan op ruim 700.000 hectare geen hooiwinning plaats vin den; 13.000 hectare binnendijks land stata al weken onder water, zodat ook hier geen vee kan worden ge weid. Deze gebieden zijn in hoofd zaak gelegen in de omstreken van Boreulo, Eibergen, Groenlo en de omgeving van Elburg en Oldebroek. Van 8.000 hectare is de hooioogst als verloren te beschouwen; daarnaast ligt nog wel veel hooi op het land, dat vrijwel waardeloos geworden is. Ongeveer 1.000 .hectare zal geen of zeer geringe oogst opleveren aan ak- kerbouwprodukten cn van de vroege aardappelen ging ongeveer 80 hec tare verloren. Ook tuinbouwprodukten, vooral bonen en klein fruit, zijn zwaar ge troffen. Voor de granen is de toe stand kritiek. De combines kunnen niet op de landerijen terecht en zeer veel graan is gelegerd. In Overijssel Tn Overijssel werden de boeren in Sallnnd bijzonder zwaar getroffen en leden dc bedrijven langs de IJssel, Regge, Dinkel en Vecht en in de veenkoloniën grote schade. Van de 187.000 hectare grasland staat 20.000 hectare onder water en is 30.000 hec tare zo drassig dat er geen vee kan weiden. Dat betekent dat de boeren krachtvoer moeten bijkopen, wat ze ker 100 gulden per koe zal vragen. Langs de IJssel, waar men helemaal geen ruwvoer kon winnen, moet de .schade zeker op 1.000 gulden per hectare worden geschat. Wat aardappelen en bieten betreft is de situatie bijzonder slecht. Van de 3.900 hectare met fabrieksaardap pelen beplantte oppervlakte, zijn 300 hectaren reeds volkomen verrot. Van de resterende hectaren kan niet meer dan 50 procent van de normale op brengst worden venvacht. Consum- tie-aardappelcn (3.000 hectare) staan slecht en zullen een schrale oogst ge ven. Voor de akkerbouw wordt de schade op meer dan tien miljoen ge taxeerd. VLISSINGEN, 31-7. De storm en de zee hebben vorige week deerlijk huisgehouden op dc kust van Wal cheren cn hun uiterste best gedaan om het vakantieplczicr van duizen den badgasten nog meer te beder ven. Waarin dc elementen wonder wel zijn geslaagd. Op de strand strook Zoutelande- Biggekerke-Koudekerke werden bij hoogwater, omstreeks drie uur in de vroege ochtend, enige honderden strandhuisjes van het strand ge spoeld, waarbij vele bezittingen van de vakantiegangers in de golven verdwenen. Tot. bij Vlissingen zijn brokstukken aangespoeld. Dc rijks politie is nu bezig de schade op te nemen en te trachten orde te schep pen in de chaos van de op het strand achtergebleven overblijfselen. Op het strand van Koudekerke is het nog toegestaan in deze strandhuis jes te overnachten, de bewoners wa ren echter bijlijds gewaarschuwd voor de komende catastrofe. Enige gezinnen, die het er toch op ge waagd hadden, moesten een goed heenkomen zoeken over de duinen. Bij Biggekerke is weer een ge deelte van de duinen weggeslagen. De tientallen campings achter de duinenrij hebben ook duchtig te lij den gehad van het noodweer (wind kracht acht met slagregens). De kampeerders, die hier nog niet door het slechte weer waren verjaagd, blijken tc behoren lol het soort, dal van geen wijken weet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1