Het j aarlij k se mosselfeest te Zierikzee ging weer van start „schoolkamp" De Stichting Nederlandse Vrijwilligers STREEKNIEUWS Frans vijfjarenplan Twee doden bij verkeersongeval Nieuwe zeehaven voor Groningen? Gepakt voor inbraak was ontdekt SUCCESJES Beangrijk onderzoek in duinen van Voorne, Goeree en Schouwen Ondanks triest weer IllVal ill FrailS ZIERIKZEE, 28-7. Dit jaar is Zie rikzee gestart met een mosselfeest onder weersomstandigheden, die he laas bijzonder triest moeten worden genoemd. Het is al enkele jaren tra- ditle, dat het grcte feest begint een dag voor de datum waarop de „gro te gebeurtenissen" zijn geprogram meerd en zo was het ook dit jaar. Woensdag in de vroege avond werd door een visser-pcorter het feest officieel geopend, met het doen van een kond-geving aan de burge rij, na een inleiding door hoornbla zers. Begrijpelijk dat in dit feest- reglement iets werd vermeid over de gang van zaken in de mossel- cultuur, die gunstig mag werden ge noemd. De opening kreeg al dadelijk een dantesk vervolg, in de vorm van een groep klcmpendansers en danseuses, die voor de Zuidhavenpoort een pro gramma van „leurige" volksdansen uitvoerde. Er was toen al heel wat publiek naar de Zuidhavenpoort ge trokken. om getuige te zijn van de eerste feestelijkheden. Alle kijkers echter verpakt in -^zeilcostuum, re genjas cf plastic, want het weer deed beslist niet vriendelijk. Dan sers en danseuses hadden er geen last van. Ze dansten zich warm. want bij het optreden aan de voet van de Zuidhavenpoort bleef het niet. Men trok de stad in en op di verse saillante punten werd het re glement opnieuw voorgelezen en volgde het dansprogramma, dat met harmonicamuziek werd begeleid. Inmiddels was ook de run begonnen op het mosselkraam, dat ditmaal al bijzonder strategisch stond opge steld, n.l. bij de weergang van de poort. De publieke belangstelling voor het zilte zeebanket was al met een groot, zodat het niet gemakke lijk viel aan bod te komen. Met een feestelijke welwillendheid echter liep dat toch goed en kreeg men spoedig de smaak te pakken. Versieringen en ontvangst Ondanks de weinig fraaie weers omstandigheden hadden de stede lijke vissers in de middag reeds de Nieuwe Haven versierd en vanmor gen kwam men toe aan de vloot. Om half elf was 'het Neptunus die, in de trouwzaal' van 'het stadhuis, mosselkoningin mevr. G. Kouijzer - Quaak en haar hofdames mevr. R. R. Schot-Koster en mej. Annemarie Kouijzer in de vorm van een gedicht aankondlgdge. Natuurlijk hadden de mosselvissers bij deze plechtigheid een ereplaats gekregen. Het was dan ook voor hen bedoeld, toen loco-bur gemeester de heer H. Koevoets in zijn welkomstrede 'gewaagde van een „iharda strijd tegen een harde Delta wet". Hij besteedde in zijn rede spe ciaal aandacht aan artikel 8 van deze Deltawet, een artikel dat handelt over de 'bestaanszekerheid van de vissers na afsluiting van de Ooster- sohelde. De 'heer Koevóets pleitte tij dens deze bijeenkomst ook voor een open Oosterschelde, waardoor Zie rikzee ook dit jaar weer een mossel- feest kan vieren. Neptunus kondigde de mosselprinses en haar gevolg aan. Kansen voor de jeugd DEN HAAG, 28-7. De nieuwe Stichting Nederlandse Vrijwilligers begint, nu na de examentijd, een wervingscampagne onder jongeren van 21 tot 35 .jaar voor projecten van hulpverlening aan ontwikke lingslanden. In de stichting die op 16 juli is opgericht, werken overheid en particulier initiatief samen bjj de uitzending van jongercnvrjjwiliigers. De minister zender portefeuille voor ontwikkelingshulp, mr. Th. H. Bot, de voorzitter van de nieuwe stichting, de oud-staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschap pen, drs. L. J. M. van de Laar, en de voorzitter van het particuliere jongeren vrijwilligerscorps, ds. N. O. Steenbeek, hebben woensdagmiddag in Den Haag op een persconferentie mededelingen gedaan over het sa mengaan van het jongerenvrijwilli- gersprogramma van het ministerie van buitenlandse zaken en het J.V.C. in de nieuwe stichting. Minister Bot zei dat voor de pro jecten een verdrag is vereist tussen Nederland en het ontwikkelingsland. Cok zal de overheid de benodigde financiële middelen voor de projec ten van de stichting beschikbaar stellen. Voor deze twee aspecten is de minister politiek verantwoorde lijk. De financiering De bewindsman zei dat in 1963 voor het J.V.F. 800.000 gulden was uitgetrokken en in 1965 5,5 miljoen gulden. Voor de komende begroting wilde hij, naar hij zei, wel wat meer voor het jongeren vrijwilligerswerk bestemmen. De heer Van der Laar wees erop dat de stichting zich nog op haar ei gen normen moet bezinnen. De J.V.P. zend vrijwilligers voor twee jaar uit na een opleiding van drie maanden. Het is denkbaar dat men daarin verandering brengt. Hij verwacht meer verscheiden heid in projecten dan bij het J.V.P. het geval was. Volgens de statuten tracht de stichting haar doel - hulp aan ont wikkelingslanden door uitzending OOSTERLAND Collecte „Valkenheide" Onder leiding van mevr. A. Bak ker-Bal alhier werd door de collec- tantjes Nelleke 'dc Later, Ellie Rotte en Ad van den Berg, ten hate van de Stichting ..Vaïkenlheide" te Maars- bergen opgehaald de som van f 47,68, zulks in 'het tweede 'kwartaal van dit jaar. Een woord van dank aan de milde gevers(sters), leiding en collec- tantjes is 'hier wel op zijn plaats. ZIERIKZEE Ratio-bouw van start Wtf vernemen dat op 11 augustus a.s. met de ratio-bouw op Schou- wcn-Duiveland zal worden gestart. Op die datum zal de eerste paal werden ingeheid van een complex van tachtig woningen in Malta II te Zierikzee. Be Commissie Ratio-bouw en de gemeente Zierikzee hebben dit officiële begin van de bouw voor bereid. Scheepvaart berichten Garoct, 28-7 van Port Sudan naar Aden. Semelloyd, 28-7 te Antwerpen. World Hill, 27-7 van Tabangoo naar Pladju. van jonge vrijwilligers - te bereiken dcor verlichting, het bestuderen van projectvoorstellen, het werven en se lecteren van jonge vrijwilligers, het uitvoeren en het begeleiden van de projecten en de opleiding van de vrijwilligers. Bepaald wordt dat over de keuze van projecten en over de aanstel ling van de vrijwilligers de uitein delijke beslissing bij de minister be rust. De opleiding geschiedt onder lei ding van 'een door de minister in (te stellen curatorium van zeven leden. ZIERIKZEE Expositie in rrDe Speelman" Van 31 juli tot 31 augustus is in het kunstcentrum 'bodega „De Speel man" werk te zien van de Amster damse kunstenaars Dirk Ribbeling en Willem Vogel. Bejaarde vrouw ernstig gewond Woensdagmiddag liep de 91-jarige mevr. de wed. O., Wonende aan de Bageinestraat ernstige brandwonden op, doordat zy zittend by een elek trisch straalkacheltje, in slaap viel en haar kleren vlam vatten. Mevr. O. had de krant zitten lezen, die van haar afviel en in brand ge raakte. 't Vuur deelde ziph sneel me de aan de kleren van de vrouw. Toe valligerwijs passeerde per auto haar zoon en kleinzoon, die door de ra men heen vuur in de kamer zagen. Zij snelden naar binnen en rolden mevr. C. in een deken om het vuur te doven. Mevr. O. bleek ernstige brandwonden te hebben opgelopen. De eerste hulp werd verleend door dokter Bontkes. Op diens advies werd het slachtoffer onmiddelijk overgebracht naar het Zweedse Ro de Kruis-ziekenhuis. HAAMSTEDE Wandeltocht Zeemeeuwen Enk ele Zeem eeu wen -bestuursl e d en konden dinsdagavond precies 300 'herinneringsmedailles uitreiken aan de 'deelnemers van de 2de wandel tocht die, georganiseerd door s.v. Zeemeeuwen en V.V.V. Burgh- Haamstede op dinsdagavond werd gehouden. Het parcours was weer precies eender. Volgende week volgt een mid'dagtodht. WESTERSCHOÜWEN Vroegtijdige uittocht De Schouwse Westhoek heeft woensdag een grote uittocht gezien van vakantiegangers, met name kampeerders die het - na zo lang wachten op beter weer - te bar werd en die opbraken om naar huis te ver trekken. Vooral de open kampeer terreinen kregen het zwaar te ver duren en verschillende tenten gin gen de lucht in. Het drama van deze trieste zomer deelde zich ook mee aan hen, die gehoopt hadden wat zon, rust en verpozing te zoeken in de Schouwse duinsreek. Voor velen heeft het niet zo mogcr. zijn. Voor de rest kan alleen gehoopt op een wat betere augustusmaand en een goed na-seizoen. Dit is vooral ook nodig voor het fruit, dat veel warmte te kort komt om aan te rijpen. DEN HAAG. Carillon films in Rijswijk heeft opnieuw een film ge maakt in opdracht van Philips. De film, die werd geproduceerd en ge regisseerd door Ted de Wit, heeft „een Latijns-Amerikaanse rhapso- die" en geeft in 35 minuten een beeld van het Zuidamerikaanse con tinent. Zware Nijmeegse Vierdaagse NIJMEGEN, 29-7. Hoe zwaar de 49ste vierdaagse door 'de voortduren de wind en regen wel is, blijkt uit het aantail uitvallers. Van de 13.296 gestarte wandelaars zijn er al zo'n 1200 uitgevallen, en donderdagmor gen zijn ruim 12.000 tippelaars op weg gegaan. De derde dag, die door de „heuvels" in 'de omgeving van Groesbeek voert, is 'de zwaarste. Ver wacht wordt dan,ook dat opnieuw velen de strijd zullen staken. Even na nugen uur hield de regen, die tot dan al uren lang met stromen viel, op. Vanmiddag worden enkele op klaringen verwacht. Pantsjen Lama voor de Chinese rechter? CALCUTTA, 29-7. De Pantsjen Lama, de Tibetaanse leider-, zal vol gens het Indische iblad „The States man" in Ohina worden 'berecht we gens „moord en onzedelijk gedrag". Hij zou uit 'het klooster waar hij ge woonlijk verbleef verdwenen zijn, zoals al eerder door Tibetaanse vluchtelingen was (gemeld. Het bla'd sohrijft nu (dat (de Pantsjen Lama onder strenge Chinese bewaking naar China wordt overgebracht. Hij zou ervan worden beschuldigd een jeugdige lama te hebben gedood. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Indeling 4e klasse G In 'de vierde klasse G zullen in 'het komende seizoen weer 12 elftallen uitkomen, zodat ieder 22 wedstrijden krijgt te spelen. S,C. Gastel is gepromoveed naai de 3e klasse en Kruisland ds 'gede gradeerd. Hiervoor in «ie plaats zijn gekomen: B.S.C. (Roosendaal), dat gedegradeerd is uit ide 3e klasse en Cluzona (Wouw) dat gepromoveerd is. De indeling luidt dus als volgt: B.S.C., Burgh, Oluzona, D.I.V.O., Halsteren, Nieuw Borgvliet, N.V.S., Oude Molen, R.K.F.C., De Schutters, Vosmeer en Zierikzee. KERKNIEUWS De „Evangelische Kirchentag" in Keulen KEULEN, 28-6. In Keulen is woens dag de twaalfde „Deutsche Evange lische Kirohentag" in aanwezigheid van ruim tienduizend gelovigen ge opend. Het congres staat in het teken van „de vrijheid in christelijke zin". Bij de opening waren onder meer aanwezig bondspresident Lübke en (kardinaal Friings, de R.K. aartsbis schop van Keulen. De Keulse katho lieken (hebben een belangrijk aandeel gehad in de voorbereiding van het congres. Op de eerste dag voerde ook de secretaris-generaal van 'de We reldraad van Kerken, (dr. W. A. Vis ser 't Hoofd, het woord. De huidige christenen hadden volgens hem ide taak de tegenstellingen tussen üe koloniale maohten en 'de vroeger ge koloniseerde volkeren te helpen overbruggen. Aan het congres 'nemen rond 1.500 buitenlanders deel, onder wie 200 Amerikanen en 260 Nederlanders. MARKTBERICHTEN Centrale Veiling Middclharnis Veiling van woensdag 28 juli 1965. Kroten f 25; Wagenaars f 76-87; Dubbele Primcessébonen f 100-116; Gele savoye f 28-31; Rode kool f 29; Bloemkool A f 77-89, B f 65-66, C f 43; Sla A f 9,90-15.60, B f 4; Toma ten A f 47-55, B f 51, C f 30-31; Snijbonen f 1'37; Pronkbonen f 107; Komkommers A f 25-30, B f 16-22; Kruisbessen f 39-76; Rode bessen f 120-124. Eigenheimers grove f 15,60-20,20, middel f 20,00-26,80, 'drielingen f 3,80 -10.50, gepokt f 16,90; Doré grof f 21,20, middel f 23.10-25,40, drielin gen f 8,70-8.90; Bintjes grove f 31,70- 33,00. middel f 19,80-24,40, drielingen f 4,60-6,20; Leklcerlander middel f 24,90; Voeranrdappelen f 3,10. Aanvoer 100.000 kg. NANTES, 28-7. In Frankrijk heeft een honderdtal gendarmes door twee hefschroel'vliegtuigen woensdagmor gen een inval gedaan In het „school kamp" van de uiterst-rechtse Fede ratie van nationalistische studenten, dat gelegen is in de Vendee, niet ver van het plaatsje Chaize-le-Vicomte. Onder het mom van „politieke en lichamelijke vorming" zouden de jongelui die in dit kamp verbleven - ongeveer honderd in getal - zich volgens de autoriteiten voorbereiden op een oorlog tegen het gezag. Het kader bestaat voor het meren deel uit personen naar wie al eens een onderzoek is ingesteld of die al eens vervolgd zijn wegens het in ge vaar brengen van de veiligheid van de staat. De „lichaamsoefeningen" waren in werkelijkheid militaire oefeningen, 2oals het aanvallen van een bepaalde plaats of het opstellen van hinderlagen. Vaak ging dit ver gezeld van geluiden van mitrailleur- vuur en het gieren van vliegtuigen, die op een band waren opgenomen en door versterkers ten gehore wer den gebracht. De nachtelijke oefe ningen hadden de boeren in de om trek verontrust, die daarop de po litie waarschuwden. De gendarmes, die het kamp door zochten, vonden geen enkel wapen. Niettemin werden twee studenten en de eigenaar van het terrein aange houden. PARIJS, 27-7. De Franse regering heeft woensdag in haar bijeenkomst onder leiding van president De Gaulle het vijfde plan voor econo mische en sociale ontwikkeling goed gekeurd. Over het doel van dit programma, dat geldt voor de jaren 1966/70, heeft president De Gaulle na afloop van de regeringsbijeenkomst verklaard, dat het er om gaat de concurrentie- mogelijkheid van de Franse econo mie te vergroten door de voornaam ste inspanning te richten op het ge hele produktie-apparaat. Het doel van het 'Vijfde plan is het bruto nationaal produkt met vijf pro cent per jaar te doen toenemen. Zeeuws-Vlaanderen zonder stroom BIERVLIET, 29-7. Door nog onbe kende oorzaak zit geheel Zeeuws- Vlaanderen sinds vanmorgen 7 uur zonder stroom. Het westelijk gedeel te heeft bovendien (geen water, door dat de pompen van het waterleiding bedrijf in Philippine zijn uitgevallen. De storing was na een half uur verholpen. LEEUWARDEN, 29-7. Bij een ern stig ongeluk te Leeuwarder, 'is gis teravond omstreeks kwart voor tien de 74-jarige mevrouw H. de Vries uit de Friese 'hoofdstad om het leven gekomen. De 68-jarige mevrouw J. de Vries uit Amsterdam (een schoon zuster) is vanmorgen vroeg in het Diaconessenhuis te Leeuwarden be zweken aan haar verwondingen. De bei'de daim es staken op 50 meter af stand van een zebrapad onverhoeds over, nadat zij enkele "bussen hadden laten passeren. Ze werden aangere den door een auto. TWEEDE KAMER S.G.P.-vraag over „Defence and Aid Fund DEN HAAG, 28-7. Het Tweede Kamerlid 'ir. C. N. van Dis (S.G.P.) 'heeft minister Luns schriftelijke vragen 'gesteld' over het Defence and Aid Fund. Hij vraagt of de minister weet wat 'kanunnik Collins, volgens een (bericht in d'e Sunday-Times van 20 juni, in een verklaring voor het UNO-camité inzake apartheid heeft gezegd dat er igel'd nodig is om de ondergrondse beweging in Zuid- Afri'ka te ondersteunen. Ir. van Dis vraagt de minister of hij bereid is ter verkrijging van een juist inzicht in de doelstellingen van de „Chris tian Action" en het „Defence and Aid Fund" de verklaring die door kaïnumnik Collins voor het speiacle UNO-comité 'inzake apartheid is ge geven, volledig mede te delen. Nederlanders gewond bij ongeluk in Duitsland DARMSTADT, 28-7. De vakantie reis van zeven Amsterdammers, twee gezinnen vormend, is in Duitsland voor vijf van hen in het ziekenhuis geëindigd als -gevolg van een ver keersongeluk op de autoweg Frank - fort-Mannheim. De 'gezinnen reden in twee auto's in zuidelijke richting, toer. bij Moerfelden een voor hen rijdende Duitse wagen plotseling moest remmen. De eerste Nederland se auto schoot daar bovenop, en werd op zijn "beurt van achteren aangereden door de tweede wagen, di door een Duitse vrachtauto was geraakt. Naar de politie woensdag meedeelde werden drie kinderen en de vrouwen van de -bestuurders, wier namen als W. en E. de Ridder zijn opgegeven, zwaar gewond. De bestuuders bleven ongedeerd. De materiële schade was groot. GRONINGEN, 29-7. Plannen zijn en werden opgesteld voor de aanleg van een nieuwe zeehaven aan de ncord-ocst-kust van de provincie Groningen ten noorden van Delfzijl. Gezien de vaargeulen aldaar zal de ze haven schepen kunnen ontvangen tot 40.000 ton. Voor wat de inrichting van de ha ven betreft wordt voorhands ge dacht aan de aanleg van steigers aan dammen van 1500 a 2000 meter lengte, die dan een verbinding kun nen vormen lussen industrieterrei nen binnendijks en de aanlegplaat sen van de schepen. Daarnaast be staat ook de mogelijkheid om bui tendijks (tussen de dammen) indu strieterreinen aan te leggen. De in dustrieterreinen, waarbij in eerste instantie wordt gedacht aan terrei nen tussen 500 en 750 ha, kunnen bij deze plannen al naar gelang de behoefte worden uitgebreid. RIJSWIJK, 28-7. Woensdagmorgen cm half vier werden drie Haagse in brekers door twee Ryswykse Poli" tieagenten aangehouden, nog voor dat de inbraak was ontdekt, waar bij het trio uit enige geldkistjes een bedrag van ongeveer f 4000,aan kleingeld en bankbiljetten buit- maakte. De politieagenten, die met een au to surveilleerden troffen in het bos van Overvoorde in Rijswijk een auto aan, waarin drie mannen zaten, die inbrekerswerktuigen bij zich hadden en zeiden niet te weten, waar het (geki vandaan kwam, (dat ook in de auto lag. Nadat de drie mannen, de 25-jari- ge timmerman C. J., de 22-jarige gasfitter L. B. en de 17-jarige straat- maker A. van O., waren ingesloten trof de politie bij nader onderzoek een geldkistje aan in de auto. Latei- bleek, dat ingebroken was in het fo- totechnisch laboratorium van de N.V. Kodak op het industrieterrein Plaspoelpolder in Rijswijk. In een sloot bij het laboratorium wei-den nog twee opengebroken geldkistjes gevonden. Alle drie kistjes bleken uit het laboratorium afkomstig te zijn. Keur Waterschap Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE, 29-7. Het waterschap Sohouwen-Duiveland heeft een keur vastgesteld waarbij het verboden wordt om tenten, zonneschermen, caravans of auto's op de by het wa terschap in beheer zynde inlaag- dijken te plaatsen. Wel is het mogelijk dat door het dagelijks bestuur van het water schap een ijdelijke ontheffing van deze verbodsbepalingen wordt ver leend, al kunnen aan deze onthef fingen bepaalde voorwaarden wor den verbonden. Wanneer deze voor waarden niet in acht genomen wor den genomen, wordt de ontheffing als vervallen beschouwd. Personen die niet in het bezit zijn van een ontheffing en die desondanks toch hun auto, caravan of tent op een in- laagdijk plaatsen kunnen worden ge straft met een boete van ten hoogste f 50,of zes dagen hechtenis. Op 31 juli hopen onze geliefde ouders, behuwd- en grootouders: G. BAUMANN en A. K. BAUMANN- LEMSON hun 35-jarige echtver eniging te hei-denken. Dat ze nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare kin deren, behuwd- en klein kinderen. Gelegenheid tot felicite ren van 5.00 tot 6.00 uur thuis: Kloosterweg 95 te Haamstede. Haamstede, 29 juli 1965 Heden overleed, in de hope des eeuwigen levens, in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee, mijn innig geliefde en zorgzame vrouw CHRISTINA JUMELET geboren JUMELET echtgenote van Adriaan Jumelet op de leeftijd van bijna 66 jaar ADR. JUMELET Bruinisse, 28 juli 1965 Kon. Julianastraat 13 Heden overleed onze ge liefde schoonzuster cn tante CHRISTINA JUMELET echtgenote van Adriaan Jumelet op de leeftijd van bijna 66 jaar St. Philipsland: T. DE JONGE-JUMELET L. J. DE JONGE Bruinisse: D. JUMELET M. JUMELET-VAN REE M. JUMELET W. E. OKKERSE- JUMELET W. OKKERSE A. M. JUMELET A. JUMELET-DE RONDE K. J. JUMELET Neven en nichten 28 juli 1965 Maximaal 4 regels f 1,25 Elke regel meer 45 cent Diversen: Huur een koelkast voor 12,75 per maand zonder vooruitbe taling, met recht van koop. Vandaag besteld, morgen bij u thuis. Bel (óók 's avonds) Vlissingen 4410 - Goes 5397 - Zierikzee 2540 - Axel 338 of Sluis 277. Als U „Vervetal" gebruikt hebt zult u het ook zeggen: „wat een glans, en het zit er voor jaren op". Uitsluitend verkrijgbaar bij de schilders. Hoofddealer voor Schouwen- Duiveland: „Verf en Kleur", Zierikzee. Huur nieuwe televisie met alle programma's voor een gering bedrag per maand. Geen vooruitbetaling. Altijd recht van koop. Vandaag be steld, morgen bij u thuis. Bel (óók 's avonds) M'burg-3973 of Goes-5397 of Zierikzee- 2540 of Axel-338 of Sluis-277. President Johnson heeft er by secretaris-generaal Thant van de V.N. op aangedrongen pogingen in het werk te stellen om het geschil om Vietnam „van het slagveld naar dc conferentiezaal te brengen". Botanici actief DEN HAAG/HAREN, 28-7. De Ne derlandse organisatie voor zuiver- weteiischappelyk onderzoek heeft de stichting wetenschappelijk duinon- derzoek een subsidie verleend ten behoeve van haar werkgroep kust gebied Voorne cum annexis. Deze subsidie is bedoeld voor een synoe- cologisch vcgeiatieonderzoek in dc duinen van Voorne en daarmee an nex maar in mindere ma-te - op de andere delta-eilanden. Het bewuste onderzoek wordt voor de werkgroep verricht door barones se C. J. M. Sloet van Oldruitenborgh, doctorandus in dc biologie. Voorts werd dc subsidie gegeven voor het aanleggen van een documentatie van de door de onderzoekers van dc werkgroep verzamelde gegevens. Onder oen synoecologiseh onder zoek wordt verstaan een onderzoek naar de 'betrekkingen tussen de sa menleving van organismen en hun milieu. Het eerste onderzoek, dat op dit gebied in d'e (duinen van Voome werd gedaan, begon 'in 1959 en het werd ter hand genomen door drs. E. van der Maarel, die thans secretaris van (de Stichting wetenschappelijk duinonderzoek is. Het onderzoek van de heer van der Maarel resul teerde onder meer in de samenstel ling van een vcgetaliickaavt, waarop alle, in dit gebied voorkomende ve getatietypen staan aangegeven. Deze kaart werd enkele jaren geleden met een subsidie van Z.W.O. in een fraaie kleurendruk uitgegeven. Een artikel over deze kaart verscheen in „Wen- tia", het tijdschrift van 'de Konink lijke Nederlandse Botanische Ver eniging. Wetenschappelijke waarde In een onderhoud met het A.N.P. vertelde drs. van eter Maarel, diie medewerker aan de afdeling pla-n- tenoecoiogie van de rijksuniversiteit in Groningen is, dat de duinen van Voorne zowel nationaal als interna tionaal gezien, een grote weten schappelijke waarde hebben, waar nog tal van -biologische problemen om een oplossing vragen. Hoe uniek dit gebied wel -is, zo vervolgde hij. moge blijken uit het feit dat alleen in het duingebied van Voorne - dot slechts ongeveer tien vierkante kilo meter bedraagt - meer dan zeshon derd plantensoorten voorkomen, dat is bijna de helft van de totale Ne derlandse flora. Sprekende over het onderzoek van freule Sloet, zeide de heer van 'der Maarel dat dit geheel aansluit 'bij wat hij zelf destijds had gedaan cn daarvan als de tweede fa se 'kan worden besohouwd. Baronesse Sloet is haar welen- schappelijk speunverk in januari van dit. jaar op Voorne aangevangen en zij heeft, zich ook al georiënteerdop de eilanden Goeree en Schouwen. De biologie zal alle plantensoorten in de eigen omgeving bestuderen en nauw keurig kennis nemen van de ver schillende milieus, die verantwoor delijk zijn voor de diverse vegetatie typen. De verschillen in milieu vereisen voor een nadere 'bestudering een bo demonderzoek. Dit -laatste zal ver- rioht worden onder leiding van dr. M. J. Adriani, 'hoofd van het biolo gisch station „Weever's Duin" en voorzitter van de bovengenoemde werkgroep. Wat ide documentatie betreft, deze zal 'de duizenden gegevens over de vegetatie, de milieu -en de bodem- versdhillen bevatten en voor bewer king geschikt ma'ken door deze op ponskaarten te verwerken. Werkgroep kustgebied De werkgroep Kustgebied Cum Annexis werd in 1963 opgericht met de speciale bedoeling om wat meer wetenschappelijke werkers voor dit onderzoek bijeen te krijgen. Daarbij weid gestreefd om zo veel mogelijk facetten van de oecologie in het on derzoek te betrekken. De groep telt thans een (kleine twintig leden, die onder andere verbonden zijn aan hel instituut voor oecologisch onderzoek, het rijksinstituut voor veldbiologisch onderzoek ten behoeve van het na tuurbehoud, 'het instituut voor sys tematische plantkunde van dc rijks universiteit in Ulireaht, het rijksmu seum voor natuurlijke historie cn aan -de afdeling Delta-dienst van Rijkswaterstaat. De Stichting weten schappelijk duinorwddrzoek is 'be schermvrouwe van de werkgroep.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7