(^êmdudkc alles e kan met cEtahmr KASTEEL TE HUUR Sir Alecs stille revolutie ALMDUDLER... HEERLIJK! Z.L.M.-V.V.V.-landbouwexcursie garant voor boeiende middag Verkwikkend als de berglucht... De akkerbouw, de veeteelt en tuinbouw en het natte weer 7.IERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 29 juli 1965 Nr. 19826 Evenement voor toeristen (van on2e verslaggever) HAAMSTEDE, 27-7. Dinsdagmid dag ging in Haamstede de eerste Z.L.M.-excursie van dit seizoen van start. Zoals bekend organiseert de Z.L.M., in samenwerking met de V.V.V., elk jaar gedurende de zomer maanden enkele excursies naar land bouwbedrijven op Schouwen-Duive- land. In de drie jaar dat deze ex cursies nu reeds plaats vinden heel't er altijd een zeer goede belangstel ling voor bestaan. Dit jaar is de be langstelling iets minder. De excur sie die voor vorige week op het pro gramma stcnd moest wegens gebrek aan belangstelling worden afgelast, terwijl aan de dinsdag gehouden trip slechts dertig personen deelnamen. Ondanks deze matige deelname werd het toch een boeiende middag. Om half twee vertrok men van Haamstede via Renesse naar het ge maal „Prommelsluis". Onderweg ver telde de heer A. J. G. Doeleman, die samen met de heren R. J. Visser, C. van Schelven en J. H. Zwart de ex plicatie verzorgde, iets over het doel van de excursie. Hij merkte op dat de stadsbewoner maar zelden de ge legenheid 'krijgt om iets meer over de landbouw te weten te komen. „In de agrarische sector", vond de heer Doeleman, „is behoefte aan mensen die de „public-relations" behartigen. Zover is het echter nog niet en daar om ben ik bijzonder 'blij met deze excursies die de stadsbewoner de kans geven om kennis te maken met de moeilijkheden en de mogelijkhe den van de landbouw op Schouwen- Duiveland". De heer Doeleman be treurde dat er zo weinig animo voor de excursie bestond en hij hoopte dat de komende excursies meer pu bliek zullen trekken. Meer contact Ditmaal waren er vier explica teurs in de bus, zodat er een per soonlijker contact tussen publiek en reisleiders kon ontstaan. Dat blevk al direct toen men het gemaal „Prommelsluis", het eerste punt op •het programma, bezocht. De heer B. Root, die machinist van „Prommel sluis" is, stelde één der pompen in werking en dit werd door het pu bliek bijzonder op prijs gesteld. „Prommelsluis" telt twee pompen die elk een capaciteit hebben van 250 kubieke meter water per minuut. Dit betekent dat samen met de an dere gemalen een regen-hoeveelheid van II mm per etmaal verwerkt kan worden. De laatste dagen is er ech ter aanmerkelijk meer neerslag ge vallen, zodat veel water door middel van de boezems verwerkt moest worden. Van „Px-ommelsluis" ging het naar Zierikzee. Onderweg vertelde de heer J. H. Zwart (aanwezig namens de Landbouwivoorliohtingsdienst) iets over de opbrengst per ha van ver schillende gewassen. 1 'ha. suikerbie ten levert 6500 kg. suiker, terwijl 1 ha. tarwe goed is voor 1600 broodjes van elk acht ons. Voor Zierikzee werd binnengereden stond men nog even stil bij de grasdrogerij. Hooi Vroeger werd het hooi, nadat het uit de droogtrommel kwam, in zak ken gedaan als een soort meel. Dit jaar is men er uit praktische over wegingen toe overgegaan het hooi in blokjes te persen. In Zierikzee werd verder stilgehouden bij de C.A.V.- silo. De heer Zwart vertelde de ex- cursisten 'iets over de aanvoer van granen en het drogen ervan. Daarna ging het verder naar Ouwerkerk. Onderweg kon men nog een combine aan het werk zien, hetgeen een grote zeldzaamheid was, aangezien door de vele regen de landbouwmachines bij de meeste bedrijven in de schuur bleven. In Ouwerkerk werd de gas ten iets verteld over de sluiting van de dijk en ook werden zij in de ge legenheid 'gesteld de caissons te be- - ';~S. voorbeeldbedrijf „Frieslandhoeve". BLIK DOOR HET WERELD Ingezonden mededeling Bereid met geurige Alpenkruiden is Almdudler zo verkwikkend als de zuivere berglucht. Geniet van deze aparte Oostenrijkse Alpendrank. Almdudler is alcoholvrij, maar met een „tic" ook een heerlijke long drink. PER FLES 29 CT GROTE GEZINSFLES 75 CT Vooruitzichten in Zeeland nog niet allersomberst In een recent boek over de Britse conservatieve partij staat opgemerkt dat een arbeider er wel op kan stem men, ook lid kan worden, maar geen hoop heeft haar ooit te leiden. Dat is een afschildering die min of meer als een doem hangt over de conser vatieven en het leiderschap van sir Alec Douglas-Home is er als het wa re een illustratie van. Hoewel hij zijn titel opgaf, blijft de verpersoon lijking van een echte lord en van de rijke grootgrondbezitter, kortom wel van iets typisch-Brits, maar zeker niet van iets doorsnee-Brits. Het is ook wel zijn voornaamste fout dat hij op een groot buiten is geboren Er valt met reden vrij wat minder vleiends over hem te zeggen. Zijn premierschap kon niet bijster inspi rerend zijn omdat het bij voorbaat al kort was, maar zelfs voor die kor te tijd waren de prestaties niet groots en was zijn leiding niet bezielend. En toen hij in de oppositie kwam, bleek hij bij lange na niet opgewas sen tegen premier Wilson. Het lijkt er op of zijn besluit van het toneel te verdwijnen, waarmee hij vorige week de Britten verraste, zijn voor naamste verdienste is. Zijn andere ik Maar dan miskent men hem toch. In de eerste plaats werd hij tot pre mier gebombardeerd op een zeer on gelukkig moment, nadat MacMïllan zijn eigen, niet zeer solide glorie had overleefd en de natie niet zonder grond aan de regering kon verwij ten er niet veel van gemaakt te heb ben. Waarbij kwam dat de partij zelf in een staat van verval was geraakt en er tussen de verscheidene vleu gels een soort guerilla werd gevoerd. Sir Alecs verdienste was zeker dat hij die chaos enigszins heeft kunnen ordenen zodat de partij niet uiteen viel. En hoewel hij op de televisie er altijd wat bleek en wereldvreemd bij leek te zitten, wist hij toch door zeer tactisch manoeuvreren te voor komen dat de verkiezingen voor de conservatieven een verpletterende nederlaag werden: labour won ten slotte - zoals ze nu met ongenoegen merken - maar op het nippertje. De wonden in de partij zijn al aar dig geheeld en ondertussen blijkt bij opiniepeilingen dat de Britten in het algemeen hem toch te licht van ge wicht vinden om het premierschap te bekleden. Geen clubje meer De man die zijn titel offerde, geeft nu zijn leiderschap op. En dat op een moment dat verscheidene capa bele lieden goede kans maken inder daad leiders te worden van de hele partij. Het beperkte clubje dat de toon aangaf en waaruit hij zelf spruit heeft weinig meer in te brengen en een vernieuwing die hij doorzette bracht moderner denkenden niet al leen naar voren, maar maakte ze ook algemeen geaccepteerd. En dat is waarschijnlijk een soort Britse revolutie: de nieuwe leider VENSTER van de conservatieven wordt geko zen en niet meer naar voren gescho ven door een coterietje, zoals bij hemzelf het geval was. De patriciërs mental iteit maakt ook in de conser vatieve partij geen kans meer en dat is zonder meer een verrijking van de Britse democratie. Het is waarschijnlijk aan de offers van sir Alec te danken dat in een volgend boek het citaat van de aan hef herzien zal moeten worden in die zin dat ieder de kans krijgt ooit de conservatieve partij te leiden en dus premier te worden in een mo derner Engeland. Ghanese missie in Hanoi HANOI, 28-7. De Ghanese missie onider leiding van Kwesi Armah, de Ghanese hoge commissaris in Lon den, is in Hanoi aangekomen. Armah heeft een eerste bespre king gehad met de Noord-Vietname se vice-premier en minister van 'buitenlandse zaken, Ngoeyen Doey Trinlh. De Franse boeren en de landbouwpolitiek PARIJS, 28-7. De landbouwverte- genwoordigers zijn weggelopen uit een plenaire bijeenkomst van de Franse 'landböuwcommissie die werd ingesteld door de nationale organi satie voor planning. Zij overhandig den aan de voorzitter Pierre Masse een nota, waarin werd medegedeeld, dat zij voornemens waren de bijeen komsten van de commissie niet bij te wonen zo lang de redenen voor hun bezorgdheid inzake 'de toekomst van de gemeenschappelijke land bouwmarkt niet verdwenen zullen zijn. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot hulppred. te Wil lemsoord H. J. Trommel, a.s. em. pred. te Nieuw-Weerdinge. Aangenomen naar Arkel H. J. de Ridder te Beuningen. Geref. Kerken Aangenomen naar Scheveningen (vac. wijlen dr. H. Holtrop) dr. E. de Vries te Amsterdam-West - naar Moordrecht D. N. Verschoor, kand. te Naaldwijk, die bedankte voor Heeg en voor Vijfhuizen. Bedankt voor Joure (2e pred. pl.) en voor Zuidhorn G. Haaksma te Nieuw-Amsterdam - voor Rheden-de Steeg Tj. Doesburg te Tienhoven - voor Stedum M. Eerg te Giessen Rijswijk. zichtigen. Bij het restaurant van het kampeerterrein „De Vier Bannen" pauzeerde men en was er gelegen heid om met de explicateurs van ge dachten te wisselen. Bezoek aan landbouwbedrijf Daarna ging het naar het bedrijf van de heer Doeleman, enkele kilo meters buiten Ouwerkerk. Onder weg vertelde de heer Visser iets over de ruilverkaveling en de sanerings- bedrijven, die beide tot stand kwa men als gevolg van de ramp. Het landbouwbedrijf van de heer Doele man is 54 ha. groot. Het is een ak kerbouwbedrijf al heeft de eigenaar ock nog a vat' mest vee. Hiervoor con strueerde hij een speciale „loopstal" waar de dieren het 'gehele jaar ver blijven. De heer Doeleman werkt, als het de aanschaf en het gebruik van land bouwmachines betreft, samen met de heer Visser. Alleen hun tractoren hebben zij afzonderlijk aangeschaft, daar de heer Doeleman voor zijn grond een zwaardere trekker nodig heeft. Vooral de aardappelkoelcel had de aandacht van de bezoekers. Hier kunnen aardappelen, door interne ventilatie, maandenlang goed gehou den worden. Natuurlijk oogstte ook het machinepark bewondering. De heer Doeleman wees er op dat er door de uitbreiding van het machi nepark een personeelsprobleem is ontstaan. Het komt namelijk vaak voor dat het personeel niet in staat is om met de landbouwmachines om te gaan, waardoor het werk 'blijft liggen vcor één man. Terwijl de he ren een precisie-zaaimaChine bewon derden konden de 'dames, op uitnodi ging van mevrouw Doeleman, een kijkje in 'het woonhuis nemen. Enorme combine Na het bezoek aan het bedrijf van de heer Doeleman werd doorgere den naar Nieuwerkerk, waar een bezoek aan 'het bedrijf van de heer R. J. Visser op het programma stond. Dit bedrijf is 47 'ha. groot en het betreft 'hier een zuiver akkerbouw bedrijf. Hier kon men een enorme Clayson combine bewonderen, ter wijl ook de aardappelkoalcel de aan dacht trok. Deze koelcel wordt thans gebruikt voor het 'drogen van gras zaad, dat door de vele regens gele der. heeft. ..Op het bedrijf van de 'heer Visser waren ook mest-kuikens te zien en 'd'ie oogstten vooral de be wondering van de aanwezige dames en kinderen. Terug in de bus, ver telde de heer Zwart iets 'over de me chanisatie van de Sohouwse land bouw. „Er zijn", aldus de heer Zwart, op SchoiLWen-Duiveland negenhon- „Flitsen" uit het buitenland STOCKHOLM, Uit de kluis van •het bijkantoor in Stockholm van de Bank van Gotenburg ds een bedrag van 450.000 gulden gestolen. WENEN. In de afgelopen 'dagen zijn in Hongarije idrie R.K. priesters gearresteerd', zo (meldt Kathpress, •het Oostenrijkse RjK. persbureau. CAIRO. De Westduitse paaddien- handelaar Wolfgang Lotz heeft voor 'het 'hooggerechtshof in Cairo bekend voor Israël te hebben gespioneerd. Hij ontkende edhter een aanslag te hebben 'gepleegd op de Duitse raket- speoialist Wolfgang Pilz waarvan hij eveneens 'beschuldigd is. BONN. Twee Amerikaanse mili tairen, die in west-D ui island gesta tioneerd zijn geweest, hebben be kend vier maanden geleden in Sóhweinfurt een Westduitse taxi chauffeur te hébben vermoord. De twee soldaten waren kort na de roof moord met valse passen naar die V.S. gereisd, waar zij intussen, met een derde man, een benzinepompbedien de hebben vermoord. MOSKOU. De Russische regering 'heeft d'e beproeving van nieuwe soorten ruimteraketten aangekon digd. Aan schepen en vliegtuigen wordt verzocht tussen 28 juli en 15 oktober wég te blijven uit een be»- paald stuk van de Stille oceaan met een middellijn van 65 'km. AUCKLAND. Peter Snell, de Nieuw-Zeelandse atleet, die tijdens de spelen van Tokio grote indruk maakte door zijn dubbele zege op de 800 en 1500 meter heeft maandag in Auckland verklaard te stoppen met atletiek. BONN. Acht voormalige bewakers van het nazi-vernietigingskamp Kulmhof in west-Polen zijn door een rechtbank in Bonn tot gevangenis straffen van zeven tot dertien jaar veroordeeld. NEW DELHI. Als gevolg van het regenseizoen hebben zlich in 'de In dische staten Assam en Bihar over stromingen voorgedaan, die aan vijf personen het leven hebben gekost. Er zijn honderdduizenden daklozen. Ook aan de oogst is zeer grote scha de aangericht. MOSKOU. Gerald Brooke, de Brit se lector die in Moskou wegens on dermijnende activiteit tot vijf jaar vrijheidsstraf werd veroordeeld, zal tegen ihet vonnis in beroep gaan. MANILLA. Op 400 km. ten zuid oosten van Manilla is het wrak waargenomen van een Philippijns militair vliegtuig, dat sinds zondag met 36 inzittenden werd vermist. Men zag geen tekenen van leven. Het toestel is terechtgekomen op één van de 'hoogste bergtoppen in het betrok ken gebied. HAWAII. Het stoffelijk overschot van 'de 19 juli in 'ballingschap in Hawaii' overleden voormalige Zuid- Koreaanse president Symgman Rhee is op het nationale kerkhof van de hoofdstad Seoel ter aarde besteld. Het voorbijtrekken van de 'begrafe nisstoet werd door naar schatting een miljoen personen gadegeslagen. derd boeren die tezamen elfhonderd tractoren in gebruik hebben. Voorts zijn er tweehonderd combines in ge bruik, hetgeen betekent dat voor el ke 4Q ha. één combine beschikbaar is". De heer Zwart merkte op dat Schouwen-Duiveland provinciaal ge zien op dit gebied zeer gunstig af steekt. Bezoek aan „Frieslandhoeve" Het laatste programmapunt was een bezoek aan de „Frieslandhoeve", het voorbeeldbedrijf te Serooskerke. Dit bedrijf heeft een oppervlakte van 40 ha. waarop 13 melkkoeien worden gehouden. Voorts is er nog 7 ha. bouwland waarop ten dele voe derbieten worden verbouwd. Het melken van de koeien geschiedt, zo als praktisch op geheel Schouwen- Duiveland, machinaal. De heer Vis ser waarschuwde de excursisten om stil te zijn tijdens het melken, aan gezien de koeien anders de melk niet afgeven. Op de Frieslandhoeve wer den de gasten verwelkomd door de heer Boot, bedrijfsleider van de hoe ve. Blijkbaar had de waarschuwing van de heer Visser geholpen, want toen de heer Boot de koeien melkte leverde dit geen enkel probleem op. De excursisten konden het melken van zeer nabij gadeslaan en voor ve len betekende dit een evenement. Het kostte de reisleiders dan ook enige moeite om de gasten weer in de bus te krijgen, maar toen dat te gen half zes was gelukt kon de te rugreis naar Haamstede beginnen. Ondenveg dankte de 'heer Doeleman de excursisten voor him belangstel ling en hij hoopte dat zij aan deze tocht prettige herinneringen zouden bewaren. Ook de chauffeur de heer N .Goudswaard, die de bus van de fa. van Oeveren veilig langs de vele smalle binnenwegen 'had gestuurd, kreeg waardering voor zijn werk. Dat de deelnemers de excursie op prijs stelden 'bleek wel ibij aankomst in Haamstede, toen allen met een 'handdruk en hartelijke woorden aan het adres van de reisleiders afscheid namen. De volgende excursies zullen plaats vinden op de dinsdagen 3, 10 en 7 augustus. Vertrek vanaf hotel Bom te Haamstede om 13.30 uur. BEN HAAG, 28-7. Akkerbouw, veeteelt en tuinbouw ondervinden alle drie de lasten van het bijzonder slechte weer, dat het voorjaar en tot nu toe cok de zomer van dit jaar kenmerkt. In de akkerbouw hoopt men vcor de gewassen waarvoor de oogsttijd pas over enige weken aanbreekt nog op een wending ten goede. In enige streken zijn de vooruitzichten voor de aardappelen heel somber en in Groningen weet men nu wel reeds dat karwijzaad en conservenerwten mislukt zijn. In de rundveehouderij heeft het slechte weer een nadelige invloed' op de melkg'ift: de weiden zijn te nat, het gras is van slechte kwaliteit, de dieren verkeren lin ongunstige con ditie. De 'grootste moeilijkheden ver wacht men echter in het wintersei zoen, omdat er nu weinig en slecht ruwvoer gewonnen wordt. Met 'bijzondere moeilijkheden zit ten de boeren die 'hun graslanden geheel of gedeeltelijk dn de onderge- STRAATSBURG. De grote cultu rele tentoonstelling die jaarlijks on der auspiciën van de Raad van Europa in een der 'lidstaten Avordt ingericht, zal in 1966 in Stockholm Avorden gehouden, en gewijld zijn aan koningin Christina. o President Jo'hnson heeft een wetsontwerp getekend, dat 'bepaalt dat van 1 januari af op alle pakjes sigaretten moet staan dat roken ge vaarlijk voor de gezondheid kan zijn. FEUILLETON Piet van Aken begon te glimlach en. „Welkom, vreemdeling op slot „Ossewaarde". Om alle misverstan den bij voorbaat de kop in te druk ken: wij zijn allen, zoals we hier zit ten, in het bezit van een kwitantie en een deursleutel, omdat wij allen huurder of huui-ster zijn van dit prachtige kasteel. Ik neem aan, dat dit met u ook wel het geval zal zijn. Dat kan voor ons allen dus een ge zellige vakantie worden. Met wie hebben wij het genoegen?" Uit Ineke's hand viel de sigaret, gelukkig in de asbak, die vlak voor haar op de 'tafel stond. „Nee., pre- A'elde ze, terwijl alle kleur uit haar gezicht vertrok. „Dat niet....". Want voor Ineke Inkema was het in ieder geval niet nodig, dat de zo juist binnengekomen jongeman zich voorstelde. Ze zag Bert Hooghuis op de drempel van de zaal staan. Hoofdstuk 3 Binnen een uur was kasteel „Osse waarde" nabij het liefelijk gelegen Achterhoekse dorpje Schotendrecht bevolkt met zestien mensen, en nie mand van de aanwezige kersverse kasteelheren en -dames Icon vast stellen, of het bij deze zestien men sen zou bli.jven, of dat er nog meer zouden komen. Gedurende dit eerste uur vonden er heftige discussies lopen uiterwaarden langs de IJssel in Gelderland en Overijssel hebben liggen. Langs beken of aan de voet van heuvels gelegen landerijen in deze provincies ondervinden ook wateroverlast. In Lemelerveld bij de Lemelerberg hebben boeren de dijk van ihet Overijssels kanaal doorge stoken, om het water dat van de berg naar hun land vloeide kwijt te raken. De waterstand' op het kanaal, dat niet meer voor de scheepvaart •in gebruik is, was laag. In de tuinbouw staan late zomer groenten en herfstgroenten er zeer slecht voor. Voor de komende twee maanden zal daarom gerekend moe ten worden op verminderde produk- tie van, en dus hogere prijzen voor produkten als bonen, andijvie en sla. De aanvoer van appelen - men is nu juist gestart met de Yellow Transparant - ds drie weken later 'begonnen dan normaal. Er wordt nog wel een redelijk aanbod van ap pelen verwacht. De toestand in Zeeland Het consAilentsdhap voor de Zeeuw se eilanden zegt: „Als we vandaag of morgen de laatste bui krijgen valt het nog wel mee, maar als het slech te weer aanhoudt ivordt 'het een ca tastrofe". Aanwijsbare schade is er a'l voor graszaad, een voor Zeeland belangrijk gewas; in de 'hele provin cie as er drieduizend 'hectare van in gezaaid, op de eilanden tweeduizend. Het ligt nu gemaaid en wordt nat, terwijl de zode opnieuw gaat uitlo pen, zodat nieuwe planten door het door G. DEUTEKOM plaats, waarbij iedereen den ander als een indringer zag. Overigens wa ren de reacties zeer verschillend. De geagiteerde heer Woudenstein wilde beslist naar de politie en noemde het woord „oplichting". Mevrouw van Meel was aanvankelijk besloten om weer te vertrekken en haar geld terug te eisen. Alleen een zekere me neer Filipse uit Amsterdam, een ge pensioneerd spoorman, noemde het een goeie mop en bezag al lachende alleen maar de humoristische kant ervan, bijgestaan door zijn vrouw, die er al even brede opvattingen op na scheen te houden. Doch terwijl de anderen nog aan het bekvechten waren, bestudeerde de nuchtere Piet van Aken de huurovereenkomst, die hij bewaard had, las bepaling voor bepaling rus tig na en besloot met een glimlach. Doordat hij aanvankelijk een paar jaar bij de Rotterdamse politie was geweest, waarna hij de baan van ha vencontroleur aanvaardde, had hij wel het een en ander van de wetge ving opgestoken en voor zover hij nu kon nagaan, was deze overeenkomst juridisch geheel in orde. Met andere woorden: hij had in feite gehuurd: het gebruik van het gehele kasteel met uitzondering van de privéver- trekken in de linkervleugel, plus pri- végebruik van één, door hem zelf uitgekozen slaapkamer. Dat zouden •gemaaide heenigroeien. Over de aard appelen 'is men hier optimistischer dain in Groningen. Wel hebben en kele laaggelegen percelen schade, maar in het algemeen gaat het toch nog Avel. Niet zender zorg Toch is men ook hier in Zeeland niet zonder zorg: ais /het weer zo slecht blijft zal het met de aardap pelen ook hier mis 'lopen. Het slechtst is het op de Zeeuwse eilanden gesteld met het vlas, dat nu al drie weken tegen de grond ligt. Veertien dagen geleden had het al geplukt moeten zijn, maar de grond en de planten zijn te nat. De uien lijden aan meeldauw, maar 'kunnen, zoals het er nu voorstaat, nog een redelijke opbrengst geven. Voor de erwten is de situatie bedenkelijk. De onderste peulen liggen op de grond en worden zwart. Als 'het nu direct droog zou worden zou de schade edhter niet groot hoeven te zijn. Wel staat het verlies vast \'an enkele percelen die geheel onder het on kruid zitten. De suikerbieten hebben een royale bladontwikkeling, maar de biet zelf groeit onvoldoende. Er is nog hoop, want dit gewas heeft nog zes weken de tijd voor de oogst. Het karwijzaad, dat voor tachtig procent geoogst is, heeft het hier op de Zeeuwse eilanden vrij goed ge daan. De granen zijn ook te nat, maar hun vooruitzichten lijken nog niet zo slecht, al hoeft op een her haling van de reuzenopbrengst van vorig jaar niet gehoopt te worden. de andere vijftien huurders ook wel gedaan hebben, ieder met zijn of haar eigen slaapkamer, dus het klop te allemaal. De handige baron met zijn minstens even handige sekre- taris hadden het Avel uitgekiend. Ge stel, dat ze aan zo'n twintig mensen voor een Aveek dit kasteel verhuurd hadden, dan betekende dit een inko men van tweeduizend gulden per week. Niet slecht bekeken. Piet van Aken bekeek het docu mentje nog eens, waarna hij zijn blikken liet rondgaan over de aan wezigen, die nog steeds met elkaar aan het ruziën waren. Met zijn si garettenkoker tikte hij enkele ma len op de tafel en toen het wat min der roezemoezig werd, zei hij: „Da mes en heren, als u nu uw woorden wisseling even wilt staken, dan zal ik proberen u wat uit te leggen. Want u verspilt nodeloos uw ener gie. Om de eenvoudige reden, dat er niets aan te doen is." Het kleine meneertje Woudenstein keek hem giftig aan. „O nee? Denkt u dat? Waar haalt u die wijsheid vandaan, meneer eh.. Akelaar?" „Van Aken." „Doet er niet toe, hoe u heet. Maar wij eisen ons recht. Wij hebben dit kasteel gehuurd en daarom.." Van Aken Avuifde lachend met zijn handen. „Luistert u nu eens even., u hebt toch allen, vóór u dit kasteel huurde, de overeenkomst gelezen?" Hij nam het papiertje op en hield het omhoog. „Zijn er nog mensen, die het meegenomen hebben? Wil ik even een paar passagies voorlezen?" De heer Lode, die tegenover hem, ongegeneerd met de armen op de ta fel leunde, keek hem laatdunkend aan, „Nou, en?" (Wordt vervolgd) Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5