DE ZIERIKZEESCHE COURANl Sterkte V.S.-strijdkrachten wordt gebracht op 125.000 man Sigarettenverbruik De Berlijnse muur neemt weer toe Vijf doden door slippende auto België heeft weer een nieuwe regering Westers plan voor tegengaan verspreiding van kernwapens ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DoiHh-riLig 29 juli 1963 121ste juurt'.iuiK Nr. 1982G WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redacteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: 4f scheids plecht ikheid in Cornelia-stichting President Johnson over Vietnam Heath onder vuur WASHINGTON, 28-7. President Johnson heeft woensdag op een pers conferentie bekendgemaakt, dat de sterkte van de Amerikaanse strijd krachten in Zuid-Vietnam van 75.000 man zal worden verhoogd tot 125.000 man. HU deelde mee, dat het aantal dienstplichtigen dat elke maand onder de wapenen wordt geroepen, zal worden vermeerderd van 17.000 tot 35.000 man. De genoemde verhoging van de totale sterkte van de Amerikaanse strijd krachten in Vietnam tot 125.000 man, zou vrijwel onmiddellijk kunnen wor den verwezenlijkt. Johnson voegde hieraan toe, dat „later nog meer troepen nodig zullen zijn en dat die zulten worden gezonden". „Uitbreiding van het communisme in Zuid-Vietnam zou het vertrouwen van de vrije wereld in de bescherming van de V.S. verzwakken en de veilig heid van de Vereniggde Staten zelf in gevaar brengen". De persconferentie werd via de televisie uitgezonden. Hulpverleningsprogram voor Zuid-Vietnam De president verklaarde dat de on langs gevormde „vliegende divisie", die in de staat Georgia is gelegerd, naar Zuid-Vietnam zal worden over gebracht. Voor het ogenblik was het niet noodzakelijk reservetroepen on der de wapenen te roepen. Ingeval dat nodig mocht worden, zou het Amerikaanse volk worden ingelicht. Johnson zei voorts dat de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Saigon. Cabot Lodge, een nieuw program voor hulpverlening aan Zuid-Viet nam opstelt. Hierdoor zou het moge lij kzijn de oorlogsinspanning te ver groten. De president herhaalde dat zijn re gering bereid is op elk moment, waar en met welke regering dan ook on derhandelingen te beginnen over de crisis in Zuid-Vietnam. Economische gevolgen Op een vraag naar de economische gevolgen van de uitbreiding van het Amerikaanse militaire optreden, zei Johnson dat de Verenigde Staten een welvaart als nooit tevoren beleven. Voorts verklaarde hij niet te be schikken over gegevens, waaruit z«>u blijken of de raketbases ten westen van Hanoi, die dinsdag door Ameri kaanse vliegtuigen werden gebom bardeerd, door NoordvLetnamese of Russische technici worden bediend. De president zei dat tot dusver vijftien vredesinitiatieven geen en kele weerklank hebben opgeleverd. De Verenigde Staten zouden echter in deze richting verder werken. Met voldoening sprak hjj over de hervat ting van het ontwapeningsoverleg in Genève. Hij zei te hopen dat deze conferentie met succes zal worden bekroond en verzekerde dat de Ver enigde Staten niets zullen doen dat de Sowjet-Unie zou kunnen tarten. Werkelijke oorlog De president las een brief voor van een Amerikaanse vrouw, die hem had gevraagd waarom Amerika oor log voert in Vietnam. Hij zei naar aanleiding hiervan dat de Verenigde Staten uit het ver leden hebben geleerd, dat „terug trek geen veiligheid verschaft en dat zwakheid geen vrede brengt". „Het centrale punt is dat dit werkelijk een oorlog is, geleid door Noord- Vietnam en aangestookt door com munistisch China. Het doel is het zuiden (van Vietnam) te veroveren, de Amerikaanse macht te verslaan en het gebied onder communistische heerschappij in Azië uit te breiden. Er staan daar belangrijke zaken op het spel", aldus de president. Hij betoogde dat het merendeel van de niet-communistische landen in Azië niet op eigen kracht „de groeiende macht en de inhalige am bities van het Aziatische communis me" kan weerstaan. Een Azië dat door communistische overheersing wordt bedreigd, zou zeker de veilig heid van de Verenigde Staten in ge vaar brengen. „Wij hebben het niet verkozen om wachter aan de poort te zijn, maar er is niemand anders. Nu kunnen wij niet ons woord breken of ons aan onze verplichtingen onttrekken, of hen die in ons geloven en ons vertrouwen, overleveren aan de ter reur. onderdrukking en moord die i Leven rds in stenen tijdperk f MELBOURNE, 28-7. Een rege- f ringspatrouille heeft in berg- i achtig gebied in het district Sep ik, in Australisch Nieuw- Guinea, een ongeveer 1.230 le den tellende stam aangetrof fen, die nog op dezelfde wijze leeft als de aardebewoners in het stenen tijdperk. De pa trouille was op weg gegaan, nadat de hutten van de stam enkele maanden geleden door inzittenden van hefschroef- vliegtuigen waren waargeno men. zullen volgen. Dit is de reden waar om wij in Vietnam zijn", aldus pre sident Johnson. Hoe lang Op de vraag of hij het eens was met een schutting dat de strijd in Vietnam wellicht nog vijf of zeven jaar zal duren, antwoordde hij be vestigend. „Ik geloof dat het Ameri kaanse volk moet begrijpen dat er geen snelle oplossing bestaat voor het probleem". Overigens zei de pre sident geen raming in.jaren te wil len geven. Gevraagd of naar zijn mening de strijd kan worden beperkt tot „deze hoek van zuidoost-Azië, zonder een confrontatie met de Russen, ver klaarde Johnson dat hij dit zeer hoopte. Hij voegde hieraan toe, dat de Verenigde Staten niets doen om een dergelijke confrontatie uit te lokken. Niet terugtrekken Naar aanleiding van de kritiek van de republikeinse gouverneur Hal- field van de staat Oregon, dat de Verenigde Stalen dichter bij een derde wereldoorlog komen, ver klaarde de president dat hij de ge- beurtenissen anders interpreteerde en juist alles deed om een oorlog te vermijden. Zich terugtrekken was echter geen, middel om een oorlog te voorkomen, een mening waarvan de president hoopte dat de gouver neur deze zou delen. Ingezonden mededeling ►wet een stijlvolle inlichting uit onze zaak Ook bezoeken wij met U de toonkamers aan de fabrieken TUINMAN ZOON Woninginrichters MOL 19 ZIERIKZEE liet oproepen van dienstplichtigen in de Ver. Staten WASHINGTON, 28-7. Hot oproe- pen van meer dienstplichtigen dan tot dusver zal pas m oktober begin nen, zo heeft ihet hoofd van het bu reau voor het selecteren van recru- ten, generaal Lewis Hershey, woens dag bekend gemaakt. Zoals presi dent Johnson op zijn persconferentie bekend maakte, zal 'het aantal dienst plichtigen dat wordt opgeroepen van 17.000 tot 35.000 per maand worden verhoogd. Volgens generaal Hershey zal de verhoging geen moeilijkheden ople veren. Gehuwde mannen van 19 tot 35 jaar zullen, als tot dusver, wor den vrijgesteld. De generaal herin nerde er aan, dat tijdens de Kore aanse oorlog in het eerste kwartaal van 1951 elke maand 80.000 man on der de wapenen werd geroepen. BERLIJN, 28-7. Sinds de oprich ting van de Berlijnse muur op 13 augustus 1961, hebben - volgens de Westberlijnse politie - 54 personen bij deze muur de dood gevonden; 39 van hen vielen onder de kogels van Oostduitse grenswachten. In dezelfde periode vluchtten 24.488 Gostduitsers naar West-Berlijn, on der wie 433 grenswachten in uni form. In de afgelopen twee dagen slaag den twaalf Oostduitsers er in naar West-Berlijn of West-Duitsland te vluchten, zo is woensdag beken ge worden. Daartoe behoorden een ge zin van vier personen en drie broers in de leeftijd van 14 tot 27 jaar. Wegpiraat aangehouden BERGUM, 28-7. De rijkspolitie in Achtkarspeier. heeft de 37-jarige autosloper T. P. uit Surhuisterveen gearresteerd, die heeft bekend zater dagnacht in zijn woonplaats de 53- jarige voetganger G. Schol te uit de- zalfde gemeente te hebben aangere den en daarna zonder stoppen te zijn doorgereden. De heer Scholte kwam bij het ongeval om het leven. P., die terugkeerde van een verjaarspartij is Harkema Opeinde waar hij enkele glazen bier had gedronken, heeft na het ongeval de beschadigde auto verborgen onder 'het hooi in een boerderij, bewoond door een nicht, in Opeinde, gemeente Smallingerland. DELDEN, 28-7. Bjj een verkeers ongeluk op de weg Delden-Goor ztfn woensdagmorgen vijf personen om het leven gekomen. Vier werden op slag gedood, een kind overleed op weg naar een ziekenhuis. Alle slachtoffers zaten in een per sonenauto, die volgens de politie op onverklaarbare wijze op de andere rijbaan kwam en daar frontaal te gen een vrchtwagen bolste. De slachtoffers zijn de 66-jarige Hen- drina van de Riet. de twee jaar jon gere Geertruida van de Riet en de 35-jarige Jchan van de Riet, allen uit Rijssen en voorts de 40-jarige Gertrud Kauling-Kortmann uit Rheine (West-Duilsland). Haar 2- jarig dochtertje Dagmar overleed op weg naar een ziekenhuis. De au to werd geheel vernield. De bestuur der van de vrachtauto bleef onge deerd. BEN HAAG, 28-7. Het sigaretten- verbruik in ons laitd neemt geleide lijk weer toe. Dit blijkt uit door het ministerie van financiën gepubli ceerde gegevens inzake de opbrengst van de tabaksaccijns. In mei bed2-oeg de opbrengst van de tabaksaccijns 54 miljoen gulden of 12 miljoen gulden meer dan in mei van het vorige jaar. Volgens het ministerie van financiën is deze relatief grote stijging in de eerste plaats een gevolg van de prijsvei-ho- ging van sigaretten, die een jaar ge leden nog niet in de ontvangsten dcoi'wei'kte. Voorts is echter aldus het ministerie, het verbruik van si garetten, dat begin 1964 onder in vloed van publikaties over het ro ken stex-k was gedaald, inmiddels geleidelijk weer toegenomen. In de eerste vijf maanden van dit jaar steeg de opbrengst van de tabaks accijns met 34 miljoen gulden tot 253 miljoen gulden. Prinses Irene is woensdag uit Madrid in ihet koninklijke vakantie verblijf in Porto Ercole in Italië aan gekomen. De prinses arriveerde per vliegtuig in Rome, waar zij op het vliegveld werd verwelkomd door H.M. de Koningin. BRUSSEL, 27-7. Kabinetsforma teur Pierre Harmei heeft de samen- rjelling van zijn kabinet bekend ge maakt. Het kabinet telt 27 leden, van wie 15 rcoms-katholieken en twaalf socialisten. Be nieuwe regering zal bestaan uit zes ministers-coordinator, veertien ministers en zeven ministers-staats secretaris. Be kabinetscrisis heeft 64 dagen geduurd. De benoeming van Pierre Har mei tot premier van België betekent, dat dit land voor het eerst sihds tien jaar een Waalse minister-president heeft ondanks het feit dat er meer Vlamingen dan Walen zijn. I-Iarme,l die een vlot spreker is. wordt docr zijn medestanders ge waardeerd om zijn gematigheid en N.V.V. laakt reactie van werkgeversbouden op rapport Bezitsvorming UTRECHT, 29-7. Be met belang- stelling tegemoet geziene reactie van de werkgeversverbonden op het rap port „bezitsvorming door vermo- gensaanwasdeling" dat een studie commissie van de drie vakcentralen een jaar geleden heeft uitgebracht, is voor het Nederlands Verbond van Vakverenigingen teleurstellend. In zijn commentaar op het rap- poi-t-Kuin noemt het N.V.V. die te leurstelling des te stex-ker omdat de werkgeversorganisaties een serieuze benadering van de voorstellen van de vakbeweging hadden toegezegd. Het wei kgeversrapport, aldus het N.V.V., blijkt in feite een samenvat ting te zijn van allerlei kx'itische be schouwingen die al elders waren ge publiceerd. Wat het positief gerich te doel van het rapport had moeten zijn, zo zegt het vei'bond, is in we zen niets anders dan een aanhaken bij i-eeds bestaande winsldelings- en prem i espaa rregel i ngen soepelheid van geesl en door zijn tegenstanders gevreesd om zijn be kwaamheid en handigheid. Hij is één van de grootste deskun digen van België op het gebied van grondwetszaken. Hij is dan ook een tijdje voorzitter geweest van de Ronde-tafelconferentie over de her ziening van de grondwet, waaraan alle regeringspartijen deelnamen. HOGE VORDERING PARAMARIBO, 28-7. Tegen de regering van St. Lucia (een van de Kleine Antillen boven de wind), zo schrijft de „Tri nidad Guardian", is een vor dering ingediend voor een be drag, dat misschien het groot ste is in een proces in West- lndië. De. vordering werd aan hangig gemaakt door de Carib bean American Tourist Corpo ration Company, die geleid wordt door de heer Bill Tur ner uit Texas. Deze maat schappij kreeg twee jaar gele den meer dan 700 acres land van de vroegere Amerikaanse militaire basis op St. Lucia in huur. De Caribbean American Tourist Corporation Company verkreeg daarbij voor een pe riode van tien jaar het exclu sieve recht om een casino te exploiteren. De huurovereen komst met de maatschappij werd door de regering van St. Lucia beëindigd op grond van het niet nakomen van bepaal de voorwaarden. Door de Ca- ribean American Tourist Cor poration Compnay werd daar op een vordering van ruim 148 miljoen dollar aanhangig ge maakt tegen de overheid van St. Lucia. De eisers zijn van oordeel, dat de reden waarom de regering van St. Lucia de huur heeft opgezegd ongegrond zijn. Als een volleerd fotomodel poseert de nieuwe leider van de Britse con servatieven, Edwardt Heath, voor de lenzen van de pers bij het Britse Lagerhuis. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Zachtheid bereikt meer dan X V geweld. X DEN HAAG, Drie Nigeriaanse studenten bren'gen thans een bezoek aan Nederland op uitnodiging van het Nederlands Studenten Afrika- Gezeisehap (N.S.A.G.). DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE GENÈVE, 28-7. De ontivapenings- deskundigen der Westerse Staten, die deel nemen aan het overleg in Genève, hebben wcensdag aan de hand van voorstellen van Engeland en Canada, een gezamenlijk plan op gesteld voor het tegengaan van de verspreiding van kernwapens dat, naar zij hepen, de steun zal verwer ven van de vertegenwoordigers der niet-verbonden landen. Het Britse plan voorziet in hel voligende: 1. kernwapens bezittende mogend heden moeten zich verbinden de ze wapens niet ter 'beschikking te stellen van staten, die deze wa pens niet bezitten. 2. landen, die geen 'kernwapens heb ben, moeten zich veplichten niet te zullen streven naar het ver werven of vervaardigen van deze wapens. In 'het Canadese plan, dat breder van opzet is, komen onder meer de volgende 'bepaling en voor: 1. het internationale bureau voor de kernenergie m Wenen zou toe zicht moeten houden op de uit voering van alle door do aange sloten staten op touw gezette en uitgevoerde programma's voor opwekking en aanwending van kernenergie voor vreedzame doel einden, onverschillig of deze sta ten nu kernwapens bezitten of niet. 2. er moet een gemeenschappelijke veiligheidswaarborg komen in die zin 'dat de kernwapens bezittende mogendheden niet-verbonden en neutrale landen, die geen 'kern wapens 'bezitten, te 'hulp zullen komen, inidien zij met deze wa pens zouden worden aangevallen, 3. 'het vaststellen van sancties om aangesloten staten ervan te weer houden hun verplichtingen niet meer na te komen. Men meent in gezaghebbende entwapeningskringen dat het Cana dese pian aantrekkingskracht zal hebben vcor de niet-verbonden lan den en dat het deze staten er waar schijnlijk eerder toe zal brengen een verdrag tct het tegengaan van ver spreiding der kernwapens ie onder tekenen. NIEUW DELHI. De Laotiaanse premier, prins Soevanna Phoema, heeft dinsdag in Nieuw Delhi ver klaard, dat de toestand in zijn land met de da'g slechter wordt als gevolg van de oorlog in Vietnam. Enkele opklaringen Vei'wachting tot vrijdagavond: Enkele opklaringen, maar ook plaat selijk enkele buien; krachtige tot matige, maar aan de kust aanvanke lijk nog hai-de of stormachtige wind. mimend van zuidwest naar noord west; weinig verandering in tempe ratuur. 30 juli. Zon op 4.58, onder 20.34. Maan op 7.13, onder 22.08. Eei-ste kwartier: 4 aug. te 6.48. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 30 juli 4.42 v.m. 17.01 n.m. BROUWERSHAVEN: 30 juli 4.10 v.m, 16.39 n.m. Springtij: 30 juli. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 29-7. Het K.N.M.l. deelt mede: Het frontensystoem van een actieve depressie die van de oceaan naar Schotland kwam. passeerde vanmorgen ons land. Het bx-achl vooral in de noordelijke helft van het land tamelijk veel i-egen. De wind wakkerde sterk aan en wexxl langs de kust af en toe stormachtig. De depressie tx-ekl van Schotland over de Noordzee in de richting van Denemarken. Eromheen stroomt met westelijke tot nooxdwestelijke win den wat drogere lucht naar de Brit se eilanden en onze omgeving. Ex- komt daai-om na een reeks van zon- loze dagen eindelijk weer kans op enkele opklaringen. Er zullen echter ook nog buien vallen, want de aan gevoerde lucht is onstabiel van op bouw. De temperatuur 'blijft bene den normaal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1