In Genève wordt vandaag het ontwapeningsgesprek hervat rn'VEERTlGSIt f Incident in Berlijn Russische raket haalt V.S.-toestel neer Slechte verhouding Indonesië-V.S. Noodweer in noord-Italië Algemeen vakverbond kondigt staking af Kon. Ned. Landbouwcomité bezorgd over de wateroverlast De Belgische kabinetsformatie E.E.G.-minsterraad (zonder Frankrijk) te Brussel bijeen De Mars-foto's Groep saboteurs gepakt in Brazzaville Meer V.S.-troepen naar Zuid-Vietnam Vijftig doden bij busongeval ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 27 juli 1065 jaargang Nr. 19825 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redaxteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uilgave: N.V. Drukkerij v/h lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Haamstede krijgt natriumverlichting Kloosterweg Praten na negen maanden Inschrijving voor Vierdaagse GENÈVE, 26-7. Na een onderbre king van negen maanden wordt van daag (dinsdag) in het „Palais des Nations" te Genève de ontwape ningsconferentie hervat, waaraan ze- va tting van het overleg komt eigen- venticn landen deelnemen. De her lik nog onverwacht snel. Nog geen maand geleden verklaarde secreta ris-generaal Oe Thant van de Vere nigde Naties dat h(j voortzetting van de conferentie ir. de nabije toekomst „zeer onwaarschijnlijk" achtte. De hernieuwde bijeenkomst is mo gelijk geworden door de ommekeer in de houding van de Sowjet-Unie, die tot voor kort gekant was tegen hervatting van het ontwapenings- overleg, speciaal met het oog op de gebeurtenissen in Vietnam. Waar nemers in Genève vermoeden achter de Russische ommezwaai de drin gende wens om te verhinderen dat West-Duitsland de beschikking krijgt over niet-conventionele wa pens. De kwestie van een verdrag over het tegengaan van de versprei ding van kernwapens zal dan ook een centrale plaats innemen. Spectucalaire resultaten worden niet verwacht. Beperkte akkoorden zouden al een niet onbelangrijk suc ces vormen. De mogelijkheid be staat dat de Russische delegatie wat betreft de niet-verspreiding van kernwapens in de eerste plaats zal streven naar een verdrag dat Bonn in ieder geval de vervaardiging of aanschaffing van kernwapens zou verbieden. De kwestie van de multilaterale NAVO-kernmacht, die West-Duits land medezeggenschap zou geven in het gebruik van kernwapens, zou dan voorlopig in de ijskast kunnen blijven. De standpunten De Sowjet-Unie stelde zich op het standpunt, dat elke directe of indi recte verspreiding van kernwapens moet worden verboden. In principe WEST-BERLIJN, 26-7. Drie Britse militaire voertuigen hebben maan dag in de Amerikaanse sector van West-Berlijn een Russische militaire auto drie kwartier het doorrijden be let. De dag tevoren had een Oostduitse particuliere auto een Britse militaire wagen in Oost-Berlijn de pas afge sneden, waarna drie Oostduitse mili taire auto's het Britse voertuig ge durende drie kwartier het doorrijden beletten. „STOKSTAARTJES" RENEN, 26-7. Jawel, het staat er echt, „Stokstaartjes" en géén stokpaardjes. Natuurlijk weet men wat een stokpaardje is. Toen we nog klein waren reden we er echt op. Nu we groot geworden zijn berijden velen van ons nog figuurlijk een stokpaardje. Maar wat zijn nu eigenlijk Stokstaartjes Daarvoor moet men naar Ouwehands Dierenpark. Met een nieuwe zending dieren zijn ze vorige week aangekomen op het park van de Grebbeberg. Ze zijn zeker zo groot als een rat en hebben een grijze kleur. De diertjes zijn afkomstig uit Zuid-Afrika en het zijn uitste kende boomklimmertjes. Maar die naam dan. Die hebben ze gekregen omdat ze staartjes hebben als stokjes. Het zijn heel bijzondere beesten. bestaan daar van westelijke kant geen bezwaren tegen, maar de in terpretaties die Moskou en Washing ton eraan geven verschillen nogal. De Sowjet-unie vindt, dat elk pro ject van een NAVO-kernmacht een indirecte vorm van verspreiding in houdt, vooral ten gunste van West- Duitsland. De Verenigde Staten stel len echter dat de multilaterale kern macht niet in strijd zou zijn met het beginsel van niet-verspieiding om dat de wapens onder supranationaal beheer zouden staan. Groot-Brittan- nië heeft nu een ontwerp-verdrag opgesteld over deze kwestie, volgens welk de landen in het bezit van kernwapens ervan moeten afzien, dergelijke wapens te leveren aan niet-nucleaire landen of groepen van landen voor „onafhankelijk be heer". De landen die niet over kern wapens beschikken zouden zich moe ten verplichten, deze niet te vervaar digen. Dit cniwerp-verdrag zal waarschijhlijk bij de Russen op gro te bezwaren stuiten, daar het de mogelijkheid van een NAVO-kern macht niet uitsluit. Vermoedelijk zal de Sowjet-Unie het als een onaan vaardbare „ontsnappingsmogelijk heid" verwerpen. Dilemma in Vietnam SAIGON, 27-7. Het neerhalen van een Amerikaanse Phantom-straal- jager met behulp van een Russische raket op 65 kin van Hanoi, heeft de Amerikaanse leiding voor een nieuw dilemma geplaatst. De voorstanders van een krachti ger aanpak menen dat deze raketten de Amerikaanse luchtmacht veel schade kunnen toebrengen en willen daarom dat de raketbases rond Ha noi vernietigd worden. De tegen standers wijzen erop dat een groot scheepse aanval op deze raketbases de Russen zal nopen mobiele veld- batterijen in actie te brengen, die DJAKARTA, 26-7. De nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Indo nesië, Marshall Green, heeft presi dent Soekarno zijn geloofsbrieven aangeboden. Soëkarno zei bij die ge legenheid dat de betrekkingen tus sen Indonesië en Amerika een diep tepunt hebben 'bereikt, niet alleen door de interventie in Vietnam, maar ook door de Amerikaanse hulp aan Maleisië. Enikele uren na dit onderhoud ver zamelden ziöh drieduizend linkse de monstranten 'bij de ambtswoning van de Amerikaanse ambassadeur die luidruchtig hun afkeer van Amerika te kennen gaven. Op spandoeken stond „Naar de "hel met Green" en „Ga weg anders schoppen we je weg". Tweehonderd militairen hiel den de menigte in bedwang. De beto ging heeft een uur geduurd. ROME, 27-7. Een veertigtal men sen is min of meer ernstig gewond geraakt bij noodweer in verscheide ne streken in noord-Italië, dat grote schade heeft aangericht. In Cremona en omstreken zijn door een windhoos 'daken afgerukt en bo men ontworteld. Bij Verona werd 'het dak van een fabriek door een wind vlaag vernield. Ook Montfalcone is door een hevig onweer van enkele uren geteisterd, schepen in de haven liepen ernstige sdhade op. Bij Bres cia leden een twintigtal boerderijen ernstige schade. De crisis in Griekenland ATHENE, 26-7. De nieuwe Griekse regering van George Athanassiades- Novas staat voor haar eerste werke lijke vuurproef. Vannacht begon in Athene, Piraeus en Eleusis een alge mene 24-uursstaking, afgekondigd door het machtige Griekse algemene DEN HAAG. 26-7. Het dagelijks bestuur van het Koninklijk Neder lands Landbouwcomité maakte zich ernstig bezorgd over de gevolgen van de langdurige wateroverlast in Over ijssel en Gelderland, in 'het bijzonder langs de IJssel. Vole veehouderijbedrijven hebben tot op heden geen sprietje gras kun nen oogsten en hun 'koeien niet kun nen laten weiden. Daardoor hebben zij voor de winter nog geen voorraad voer kunnen vormen. De wateroverlast langs de IJssel is zeker niet te rekenen tot het nor male bedrijfsrisico, aangezien de landerijen langs de IJssel vanaf het vroege voorjaar praktisch continu onder water hebben gestaan, aldus het K.N.L.C. Een dergelijke situatie is sinds mensenheugenis niet voor gekomen. Het K.N.L.C. is van mening, dat het. een dringende noodzaak is. dat zo spoedig mogelijk via het Land bouwschap overleg gepleegd wordt met de minister om tot hulp in een of andere vorm te geraken bij voor beeld door het verlenen van rente loze voorschotten, uitkering Rampen fonds. Het K.N.L.C. zal „deze voor velen urgente kwestie" nog deze week in het dagelijks bestuur van het Land bouwschap aanhangig maken. vakverbond. Aan deze staking zul len, volgens de secretaris-generaal van het vakverbond, Papageorgioe, ongeveer 175.000 mensen deelnemen. Hg betitelde de staking als een waar schuwing voor diegenen die de con stitutionele vrijheden willen aantas ten. Regeringskringen hebben verklaard, dat de stakingsoproep een „uiterste poging" van de aanhangers van de afgezette premier Papandreou, ge steund door de verenigde democra tische linkse partij (EDA), is om het nieuwe kabinet tot aftreden te dwin gen voordat het zidh ter goedkeu ring aan het parlement voorstelt. De regering stelt alles in het werk om de openbare diensten normaal te la ten 'blijven functioneren. Naar ver luidt zullen daarvoor leger en poli tie worden ingeschakeld. Politieke waarnemers zijn van oordeel, dat de nieuwe regering - waarvan de leden door Papandreou als „verraders" zijn gebrandmerkt - haar aanzien in be langrijke mate zou doen stijgen wan neer zij de staking het hoofd kan bieden. Donderdag wa^ht haar een nieuwe vuurproef. Dan begint in het parlement het debat over de rege ringswijziging, dat gevolgd zal wor den door een stemming waarbij over het lot van het kabinet wordt beslist. veel moeilijker te treffen zouden zijn. Amerikaanse militaire functiona rissen in Zuid-Vietnam zijn van me ning dat de luchtdoelraketbases rond Hanoi alleen bediend kunnen wor den door grondig opgeleid Russisch personeel. Bij een aanval op deze ïanceerinstallaties zou zeer waar schijnlijk Russisch personeel sneuve len en dit zou natuurlijk de betrek kingen tussen Washington en Mos kou ongunstig beïnvloeden. Aanvallen Intussen hebben Amerikaanse bom menwerpers ook maandag weer aan vallen gedaan in Noord-Vietnam. Bruggen, kazernes en haveninstalla ties werden met bommen bestookt. Door het slechte weer kon de schade niet worden vastgesteld. Ook de Vielcong is zeer actief. In de afgelopen 48 uur hebben Viet- congstrijders acht en twintig acties- - uitgevoerd, waarvan enkele vlak bij Saigon. Het strijdtoneel verplaatst zich steeds dichter naar de .hoofdstad Van Vietnam. In de afgelopen nacht rinkelden zelfs de ruiten in het cen trum. BRUSSEL, 26-7. De Belgische ka binetsformateur, Pierre Harmei, heeft maandag de lijst van ministers van zijn nieuwe coalitieregering van rooms-katholieken en socialisten aan koning Boudewijn voorgelegd. Vol gens welingelichte kringen zal deze lijst niet direct bekend worden ge maakt. Mogelijk zal dit pas woens dag of donderdag geschieden. Het nieuwe kabinet zou een pira- mide-aehtige structuur hebben. On der de eerste-minister staan zes mi nisters met een coördinerende taak, die elk een aantal ministeries onder zich zullen hebben. Zo zou minister Spaak niet alleen buitenlandse zaken krijgen, maar ook de nieuwe porte feuille voor Europese zaken, die voor technische bijstand en die voor bui tenlandse handel onder zich hebben. Onder de „coördinators" komen de gewone ministers, bijgestaan door staatssecretarissen - een tweede ver nieuwing. Boreling in de lucht BONN, 26-7. In een vliegtuig van de Lufthansa is boven de Atlantische oceaan een 22-ja- rige vrouw door de stewardes van een kind verlost terwijl een arts in een vliegtuig op 250 km. afstand instructies gaf. Griekse koning ziek ATHENE, 26-7. Naar van de zijde van het Griekse hof is meegedeeld, lijden koning Constalijn en zijn zus ter prinses Sophia aan „acute gast roenteritis", een maag- en darmont steking. De koninklijke lijfarts-is naar Kor- foe ontboden, waar het koninklijk paar en prinses Sophia verblijven. BRUSSEL, 26-7. De ministerraad van de E.E.G. is maandagmiddag om kwart vcor vijf in Brussel bijeenge komen voor een verdere bespreking van de financiering der Europese landbouwpolitiek, waarover eind vo rige maand een crisis is ontstaan. De Franse delegatie heeft, zoals ver wacht, verstek laten gaan. Nederland is vertegenwoordigd door de ministers Luns, Den Uyl, en Biesheuvel en staatssecretaris De Block. Ook de delegatie van de vier overige E.E.G.-landen zijn op finan cieel niveau verschenen. Men verwacht dat de E.E.G.-raad vandaag weinig meer zal kunnen doen dan nota nemen van een toe lichting der E.E.G.-commissie op een memorandum met nieuwe voorstel len vcor de financiering der Euro pese landbouwpolitiek in een over gangsperiode tot 1970, een memoran dum dat eind vorige week is klaar gekomen en aan de regeringen toe- PASADENA, 26-7. De NAS-A, het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, zal begin augustus de laatste achttien foto's publiceren die de Mariner-4 van Mars heeft ge maakt. De eerste drie van de reeks van 21 werden twee dagen nadat zij waren gemaakt, ter beschikking van de pers gesteld. Volgens de Nasa zullen de achttien foto's duidelijker zijn, doordat zij zullen worden behandeld met een elektronische rekenmachine. Men zal er dertig tot vijftig maal zoveel bij zonderheden van het Marsoppervlak- zonderheden van het Marsoppervlak cp kunnen waarnemen, dan de beel den die de sterkste telescopen ople veren. Voor het eerst zal men hoogte en kleurverschillen in het oppervlak kunnen zien. De overseining van de 21ste foto zou zaterdagmiddag zijn voltooid. Daarna zou van de aarde een signaal naar de Mariner-4 wor den gezonden om de gehele reeks nog eens over te seinen. Dit zal tot twee augustus duren. Nijmeegse Vierdaagse van start NIJMEGEN, 27-7. De 49ste vier- daagse van Nijmegen, die op de eer ste dag de Betuwe 'met het centrum Tiel als voornaamste doel heeft, is dinsdagmorgen om vijf uur van start gegaan. Door de regen waren vele wegen lastig gewonden. Van de 13.296 ingeschrevenen 'bleven er in totaal 884 weg, 7.odat 12.412 enthou siasten het wandelpad opgingen. Berechting door het volk BRAZZAVILLE. 26-7. President Massamba-Dcbat van (voormalig Frans) Kongo heeft maandag tijdens een persconferentie meegedeeld, dat in de nacht van 14 juli jl. een groep van 32 gewapende saboteurs in Braz zaville aan land was gezet, mei op dracht het nieuwe sportstadion, brug gen, spoorbanen en elcktriciteitsmas- ten te vernielen en ministers en an dere autoriteiten te vermoorden. Volgens de president zouden de mannen door ex-president Joeloe zijn aangeworven, in Kongo-Leo- poldstad zijn opgeleid en met behulp van een buitenlandse ambassade in Leopoldstad zijn bewapend. President Massamba-Debat zei, dat de gearresteerden door het volk zul len worden berecht. „Als het volk zegt dat ze levend verbrand moeten worden, zullen ze levend verbrand worden. Als hel volk zegt, dat ze le vend begraven moeten worden, zul len ze levend worden begraven. Zegt het volk dat we twintigste eeuwsc- methoden moeten gebruiken, dan zullen we dat doen", aldus de presi dent. NIJMEGEN. Gezellige drukte aan de balie van het gebouw „De Vereni ging", waar maandag kon worden ingeschreven voor deelneming aan de vierdaagse (links). Het legioen wandelaars stond maan dag geduldig in de regen te wachten om zich te laten inschrijven voor de vierdaagse (rechts). Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wie hoog wil klimmen moet zijn eigen benen gebruiken. gezonden. Verwacht wordt, dat de ministerraad de permanente verte genwoordigers van de lidstaten in Brussel opdracht zal geven na de vakantieperiode dit memorandum nader te bestuderen en verslag uit te brengen aan een nieuwe ministeriële bijeenkomst begin oktober. WASHINGTON, 26-7. President Johnson heeft in het afgelopen weekeinde vanuit Camp David, zijn buitenverblijf in Maryland, de be raadslagingen met zijn ministers en adviseurs over de kwestie-Vietnam voortgezet. Er wordt in Washington niet aan getwijfeld, als resultaat van dit overleg zal de sterkte van de Amerikaanse troepenmacht in Viet nam aanzienlijk worden opgevoerd. Sinds woensdag onderwerpt de Ame rikaanse president de toestand in Vietnam aan een uiterst zorgvuldige beschouwing, waarbij de implicaties van grotere Amerikaanse deelname aan de strijd daar een belangrijke plaats innemen. Voordat hij zich naar Camp Da vid begaf had de president een spe ciaal onderzoek gelast naar de ver sterkingen die de diverse afdelingen van de Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam nodig zouden hebben. Geoïganiseerden en ongeorganiseerden DEN HAAG, 26-7. Dezer dagen is een onder voorzitterschap van de heer M. M. van Hengel (van het Centraal Sociaal Werkgevers-ver bond) staande commissie van de Stichting van de Arbeid begonnen met na te gaan welke aanvaardbare oplossing kan worden verkregen voor het vraagstuk georganiseerden- ongeorganiseerden. Het bestuur van de Stichting- van de Arbeid heeft die commissie onlangs ingesteld. In deze commissie zijn vertegen woordigd het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, het Nederlands Katholiek Werkgeversverbond, het Verbond van Protestants-Christe lijke Werkgevers in Nederland, de drie vakcentralen, de metaalbe drijfsbonden, door de voorziter van „St. Eloy", de middenstand door een vertegenwoordiger van de K.N.M.B, en de bedrijfsgroepen door een re presentant van de Algemene Be drijfsgroepen Centrale. Enige regen Verwachting tot woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen; matige tot krachtige zuidwestelijke wind; dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. 28 juli. Zon op 4.55. onder 20.37. Maan op 4.13, onder 21.14. 29 juli. Zon op 4.57, onder 20.35. Maan op 5.42, onder 21.45. Nieuwe maan: 28 juli te 12.45. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 28 juli 29 juli 2.50 v.m. 3.47 v.m. 15.17 n.m. 16.12 n.m. 2.22 v.m. 3.16 v.m. 14.55 n.m. 15.50 n.m. BROUWERSHAVEN: 28 juli 29 juli Springtij: 30 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Scandinavië handhaaf de zich een depresie, zowel aan het aardoppervlak als in de hogere lucht lagen. De randstoring die maandag plaatselijk zware buien in ons land veroorzaakte trok naar het zuidoos ten weg, maar een volgende storing kwam van Schotland naar ons land. Hoewel hij minder actief is dan zijn voorganger, veroorzaakte hij veel bewolking en ook nog enkele buien, terwijl de temperatuur ver beneden normaal bleef. Een zwakke rug van hogedruk die van de oceaan naar Ierland kwam, werd vanmorgen al weer aangetast door een oceaan front dat Ierland naderde. Dit front, dat vergezeld wordt door een regen zone, kan morgen ons land bereiken, zodat het onbestendige en koele weer nog steeds blijft voortduren. Wordt de „Blüeher" gelicht HAMBURG, 26-7. In Hamburg zal dezer dagen een vereniging worden opgericht di ebeoogt met particuliere gelden uit west-Duitsland er. Noor wegen de op 9 april 1940 in de Oslo fjord tot zinken gebrachte zware Duitse kruiser „Blüöher" te lichten. Initiatiefnemer is de Hamburgse ra diojournalist Hans Hermann Schlünz die bootsman op de „Blüeher" is ge weest. LISSABON, 27-7. Een bus mei meer dan vijftig inzittenden is 'hon derdvijftig kilometer van Nova Lis boa in de rivier de Luvulo, welke veel krokodillen bevat, gereden. Gevreesd wordt dat vijftig bus passagiers zijn omgekomen, vier wié- ten veilig de kant te bereiken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1