E.E.G.-ministerraad komt te Brussel bijeen zonder Frankrijk Ingrijpende economische hervormingen in Joego-Slavië Zuidfranse politie neemt maatregelen tegen naaktloperij VROUW TE ROTTERDAM VERMOORD Vrouw zeer ernstig gewond door stiefzoon ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE .Mnaiifliij» 26 juli 1965 J2j.sle juuri:nti<: Nr. 19824 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jdnnewekken 11, Zlerikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118, Girorekening 137677. RaddKleur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V, Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer Bruinisse vierde weer opgewekt mossel feest Om de landbouwpolitiek Elftal der tweelingen BRUSSEL, 25-7. De ministerraad van de E:E.G. komt vandaag (maan dag) vcor het eerst sedert het uit breken van de crisis bycen, zonder Frarkrjjk. Nederland zal vertegen woordigd zijn door de ministers Luns en den Uijl, mogelijk ook minister Biesheuvel en staatssecretaris de Bleek, Ook de Duitsers koinen met hun gebruikelijke zware delegatie: de ministers Schroder (buitenlandse zaken) en Schmüker (economische zaken) en een aantal staatssecreta rissen. Op de ministertafel liggen de nieu we voorstellen die de E.E.G.-com missie eind vorige week heeft ge formuleerd voer de financiering der gemeenschappelijke landbouwpoli tiek in de resterende overgangsperio de naar de volledige gemeenschap pelijke markt. Men verwacht niet, dat de vijf delegaties tot diepgaande discussies zulen komen. De regerin gen hebben de voorstellen vrijdag pas ontvangen en dus nauwelijks tijd gehad ze te bestuderen. Het ziet er naar uit dat het overleg beperkt zal blijven tot vragen erover en nader uitleg door de commissie. De nieuwe voorstellen De nieuwe voorstellen wekken de indruk vooral voor Nederland een zwaar te verteren brok te zijn. Ze schijnen een heel eind in de richting Tevreden premier terug naar Suriname SCHIPHOL, 25-7. Zeer tevreden over de vlot verlopen 'besprekingen met de Nederlandse regering is de premier van Suriname, de heer J. Pengel, na een verblijf van vier we ken in ons land van Schiphol via New York naar Suriname terugge keerd. Zoals 'beken'd betrof dit be zoek een oriëntatie over 'de verschil lende projecten van het 'nieuwe plan voor de ontwikkeling 'van Suriname. „Het tien-jarenplan kunnen we nu als afgedaan toeschouwen", verklaar de 'de premier voor zijn vertrek van de luchthaven, „ilk iheto veel verwach tingen van de nieuwe ontwikkelin gen". Het nieuwe plan omvat de verdere ontsluiting van west-Suri- name. a Mevrouw Surijadarma, de Indo nesische afgevaardigde naar het we reldcongres tegen kern- en water stofbommen dat in Tokio wordt ge houden, heeft zondag verklaard dat Indonesië een leger van vrijwilligers heeft gevormd dat klaar staat om naar Vietnam te gaan en daar met de Vietcong tegen de Amerikanen te strijden. Zware bergbeklimming AANDALSNES, 24-7. Vier jeugdige Noren hebben de top van de duizend meter hoge wand van de berg Tollveggen nabij Aandalsnes in Noorwe gen bereikt. Zij deden xxijftien dagen over deze eerste be klimming van de loodrechte wand die als een der ontoe gankelijkste in Europa ivordt beschouwd. Er zijn bijna geen spleten in die natuurlijke stexin bieden. De mannen moesten vaak gaten boren om klim- ijzers te bevestigen. Een groep Britse bergbeklimmers hoopte de top zaterdag jl. te bereiken. van de Franse verlangens te gaan De financiële regeling van de land bouwpolitiek in de overgangsperiode zou losgekoppeld zijn van de rege ling der definitieve fase, een koppe ling die juist de zekerheid had moe ten scheppen dat men nu reeds, nu grote Franse belangen in het geding zijn, bindende regelingen zou kun nen treffen voor echte bovennatio nale financiering en duidelijke Euro pese parlementaire controle ërop in die eindfase. Dit principe vormde ook de kern van de motie-Blaisse van de Tweede Kamer. BELGRADO, 25-7. Vandaag (maan dag) werden in zuid-Slavië belang rijke economische hervormingen in gevoerd ingevolge aanvaarding van een veertigtal maatregelen door het parlement, dat zaterdag een zitting van twee dagen beëindigde. De dinar ondergaat een devalua tie. Met ingang van maandag zal de wisselkoers 1.250 dinar voor een dol lar worden, i.p.v. 750 'dinar tot dus ver. De per 1 juli ingevoerde toeris- tenkoers van duizend 'dinar voor een dollar komt hiermee te vervallen. Voorts zullen door een algemene 'herziening der prijzen 'de kosten van levensonderhoud 'gemiddeld met on geveer 24 procent omhoog gaan. Er zijn verschillende prijsverhogingen voor de diverse sectoren van het eco nomische leven vastgesteld. Om de prijsverhogingen te com penseren zullen de lonen worden verhoogd om te voorkomen dat 'het levenspeil van de bevolking wordt verlaagd. Vice-premier Boris Krajger ver klaarde voor 'het parlement dat de prijsverhogingen in Zuid-Slavië in DELFT. De heer Remo Paolini, raad van de Italiaanse ambassade in Den Haag heeft in het stedelijk mu seum het Prinsenhof te Delft de ten toonstelling moderne mozaïeken uit Ravenna geopend. De expositie is daar tot 5 september te zien. Taalincidenten in kerken te Oostende OOSTENDE, 25-7. In de Petrus- kerk in Oostende, waar veel Waalse en Franse toeristen plegen te komen, is het zondagmorgen tot een taalin cident gekomen. Een groep van rond tachtig Vlamingen verliet demon stratief de kerk toen de predikant in het Frans begon te preken. In een andere kerk van deze bad plaats deed zich eveneens een inci dent voor. Toen een priester zijn preek in het Frans begon, begonnen een dertigtal Vlamingen hardop in het Vlaams te bidden. Dit gebed werd echter overstemd door orgel spel. Daarop kon de priester verder in het Frans preken. De dertig Vla mingen verlieten het kerkgebouw. staat zullen stellen zijn handel met het buitenland „onder normale eco nomische omstandigheden uit te breiden door uitschakeling van de ongelijkheid tussen de prijzen op de binnenlandse en de wereldmarkt. Vermiste jongeman bleek verdronken NAARDEN, 25-7. Zondagmiddag heeft de Naardense politie het lijk van een jongeman uit het IJsselmeer opgehaald, die sinds dinsdag werd vermist. De jongeman, de 19-jarige J. M. M. Meyer uit Bussum, was, hoewel hij de zwemkunst niet zo goed mach tig was en ondanks alle waarschu wingsborden die bij ihet IJsselmeer geplaatst zijn, tooh gaan zwemmen. Het water is ter plaatse zeer diep, omdat daar zand is gebaggerd. Dinsdagmiddag had men de kleren en de fiets van de jongeman op het strand gevonden. Auto reed man dood BERGUM, 25-7. Op de Vierhuis- terweg tussen Hankema-Opeinde en Surhuisterveen is zaterdagnacht de 53-jarige voeger Geert Scholte uit Surhuisterveen dood langs de weg gevonden. De man wend aangereden door 'een auto, die .na het ongeluk is doorgereden. Het slachtoffer werd tien minuten na bet ongeval met een verbrijzelde schedel gevonden door twee echtparen, die per fiets van een verjaarspartijtje in Harkema- Opednde naar huis terugkeerden. Meisje gestikt in badkamer VENLO, 25-7. Tengevolge van on voldoende ventilatie in de badkamer is de 19-jarige dochter Tini van de famüie Van Haeff te Venlo, toen zij zaterdagavond thuis een bad nam, door verbrande gassen bedwelmd ge raakt. De moeder vond haar dochter enige tijd later bewusteloos in de badkamer. Het meisje is kort daar op overleden. Vliegtuigen en twee torpedoboot- jagers van de Amerikaanse zevende vloot 'hebben zaterdag bij een actie tegen een vloot van joniken der Viet Cong ongeveer vijftig' Viet Cong- strij'ders gedood en 22 jonken ver nietigd. De vier hoeelingen in het jongenselftal van de Hamburgse voetbalclub Al- tona 93 brengen principieel iedere speler van de tegenpartij en iedere scheidsrechter in verwarring. Maar als het elftal lot nu toe ongeslagen bleef, dan is dat - zoals zelfs trainers van andere verenigingen toegaven - niet te danken aa?i het feit, dat men de broers op het veld steeds tweemaal ziet. Het ligt waarschijnlijk veeleer daaraan, da de tiveelingen al vanaf de geboorte op elkaar ingespeeld zijn.De clubgenoten zijn overgens blij, dat zij tenminste twee van de vier tweelingen dankzij geringe uiterlijke ver schillen uit elkaar kunnen houden. Toen door publicaties in de Westduxtse pers bekendheid xoerd gegeven aan dit vreemde team, meldden zich direct een reeks van -tweelingen en drielingen, die ook voor de voetbalclub Al- tona 93 wilden spelen. En het ziet er wel naar uit, dat er spoedig nog een tweede tweelingenelftal opgericht moet worden. Daar men echter geen tweeling in het doel kan opstellen, zal voor de laatste drie niet-tweelingen van het huidige elftal eventueel een geschikte drieling worden gezocht. ST. TROPEZ, 25-7. De politie van de Franse 'badplaats St. Tropez 'heeft zondag bulldozers laten aanrukken om bet strand van Pampeloone te „zuiveren" van plekjes waar zonne baders zich geheel ontkleed plachten neer te vlijen. Bosjes en rotsen wer- Politie grijpt cle clacler 11a drijfjacht ROTTERDAM, 25-7. De politie te Rotterdam heeft binnen twee dagen de mcord op de 52-jarige mevrouw Wilhelmina, Maria de Tombe opge lost. De dader, de 32-jarige Ary de J., ongehuwd en met een blanco strafregister, werd zondagmorgen na een vry' langdurige dryfjacht door de bemanning van een politiepa- trcuillewagen gegrepen. Dat gebeur de naby de skelterbaan aan de Om- ncordseweg, niet zo ver van de plaats van het misdryf. PERIKELEN OM AUTO-LAMPJES DEN HAAG, 24-7. De Koninklij ke Landmacht is al jarenlang in een strijd gewikkeld met autogloeilamp jes. De moeilijkheden begonnen in 1958 met een onderzoek door de Alg. Rekenkamer naar de omvang van de voorraad en de doorstromingssnel heid van autogloeilampen bij het le ger. De Rekenkamer stelde toen vast dat van een aankoop in 1952 van 36.300 lampjes van een bepaalde ty pe er nog 29.074 met een inkoop- waarde van 34.889 gulden aanwezig waren. Het grootste deel moest als overtollig worden beschouwd. Deze vaststelling leidde ertoe dat de lampjes gelijkwaardig werden gesteld aan meer gangbare auto gloeilampen, zodat de voorraad snel ler zou afnemen. Enkele jaren lang zag het ernaar uit dat de voorraadvermindering be vredigend verliep. Maar in 1962 kwam de teleurstelling. De vermin dering van de voorraad bleek niet zo zeer een gevolg te zijn van het ge lijkwaardig stellen van de bedoelde lampjes dan wel van overbrenging van een deel van de voorraad naar elders. Adres aan minister De Alg. Rekenkamer wendde zich daarop tot de minister van defensie die, blijkens het rapport van de Re kenkamer over 1964, antwoordde dat om onbekende redenen de lampjes later gelijkwaardig aan andere wa ren gesteld dan mocht worden ver wacht. Het gevolg was dat de verstrek king bij voorrang achterwege ge bleven was. Zelfs waren in 1960 ten onrechte nog eens 4000 andere lamp jes aangesehaftp, die als gelijkwaar dig aan de lampjes uit 1952 waren aangewezen. Dat kostte 3600 gulden. Maar in 1964 ging de kogei door de kerk voor die heel oude lampjes Het restant van 27.063 stuks met een aankoopwaarde van 32.475 gul den ging van de hand voor 1.461 gulden. Volgens het rapport van de Reken kamer wordt noe onderzocht wat men met de lampjes uit 1960 moet gaan doen. In de wagen die de pakhuisknecht daarna naar het bureau Bergsingel bracht legde hij al een gedeeltelijke bekentenis af. Vanmiddag kreeg de recherche na urenlange verhoren een volledig beeld van de toedracht van het misdrijf. De recherche heeft zich na het ver hoor van Ary de J. het volgende beeld kunnen vormen van de toe dracht van de zaak; vrijdagmorgen tegen half drie vertrekt Ary de J. die dan vakantie heeft, op zijn brom mer van zijn ouderlijk huis. Hij is van plan cm naar het volkstuintje van zijn vader te gaan, maar onder weg herinnert hij zich „tante Wil", de huishoudster van zijn vijf weken eerder ovex-leden oom .Hij rijdt naar haar huisje aan de rechter Rotte- kade. Tante Wil is thuis. Zij drinken samen een paar kopjes ithee en dan neemt tante Wil hem mee naar bo ven om hem de vorderingen van haar 19-jarige zoon te laten zien, die daar een slaapkamertje timmert. Bo ven raakt Ary de J. geheel van de kaart. Hij pakt zijn „tante" beet en doet haar oneerbare voorstellen. Als zij weigert hierop in te gaan, pro beert hij haar ertoe te dwingen. Hij pakt een in de buurt staand strijk ijzer en slaat de vrouw daarmee op het hoofd. Er volgt een worstelpartij waarbij de vrouw nog meer slagen ontvangt. Een poging om de aan valler te ontlopen mislukt. Na een korte achtervolging door de slaapka mer komt voor Wilhelmina Maria de Tombe het einde als zij onder het bed kruipt. Haar aanvaller trekt het bed weg en slaat haar met het srijk- ijzer nog zolang op het hoofd, tot zij niet meer beweegt. Ten overvloede stopt hij haar nog een prop in de mond. den verwijderd om 'het strand even naakt te maken als ide baders die jarenlang van de stille, verborgen plekjes gebruik hebben kunnen ma ken zonder moeilijkheden van de zij de van de autoriteiten te ondervin den. De anti-naaktheidscaimpagne begon verleden week nadat vier politie mannen door woedende baders van 'het strand waren 'gejaagd. Na dat in cident maakten de autoriteiten be kend dat zij de wet 'inzake de naakt heid in het openbaar kracht bij zou den gaan zetten. Het ziet er naar uit, dat de toetrokken baders zich zonder slag of stoot gewonnen zullen geven. Van een uittocht naar het lie du Le vant of andere plaatsen waar nudis me geoorloofd is, was zondag nog geen sprake. Volgens een politiefunctionaris die speciaal voor deze kwestie uit Pa rijs 'is overgekomen is de actie niet in de eerste plaats teg'en de „echte nudisten" gericht. De autoriteiten maken zich naar zijn zeggen meer bezorgd over 'de ongewenste elemen ten die zich te Pampelone onder de nudisten mengden. Hij schatte dat slechts ongeveer dertig proeent van degenen die nu van hun geliefde plekjes beroofd zijn werkelijk nudis ten waren. Vlucht in tomatenwagen WENEN, 24-7. Twee Roemeense jongemannen - een monteur en een elektricien - zijn in een met toma ten beladen goederenwagon naar Oostenrijk gevlucht. Zij waren drie dagen onderweg. In die tijd voedden zij zich uitsluitend met tomaten. Zij verklaarden wegens de slechte eco nomische toestand Roemenië veria ten te hebben en naar West-Duits- land te willen reizen. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in west- en noord- Europa staat nog steeds onder in vloed van verschillende storginsge- bieden. Een 'hiervan trök van zater dag op zondag over ons lanld met on weersbuien. Een vcUgende bereikte in de nacht van zondag op maandag ons land, waarbij in een smalle strook, welke zich maar langzaam in zuidelijke richting veiplaatste en welke zich uitstrekte van ongeveer IJmuiden tot het vliegveld Twente, plaatselijk zeer veel regen viel. Zo meidde El burg 62 millimeter. De 'hoofd d'epressie-kern ligt boven zuid Scandinavië en trekt maar uiterst langzaam in oostelijke rich ting. Op de oceaan daarentegen be vindt zich bij de Azoren een groot hogfedrukgebied, waarvan een uit loper zich over de Golf van Biscaye naar Frankrijk uitbreidt, terwijl zich ook een rug van 'hoge luchtdruk uit strekt naar de omgeving van IJsland. Een randstoring bevindt zich nog bij de Faroër en deze zal waarschijnlijk over 'het noordelijke deel van de Noordzee naar het oosten trekken. Deze luchtdrukverdeling is er oor zaak van dat ook morgen de aanvoer van koele lucht over de Noo2"dzee naar ons land blijft aanhouden.. Wel wordt de kans op 'buien van beteke nis wat kleiner, daar de aangevoerde lucht nu stabieler wordt. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Steek geen vuur aan dat ge niet kunt doven. zicht en snakte naar adem. Haar kaak was op verschillende plaatsen gebroken en zware wurgsporen wa ren in haar hals te zien. De hals was inwendig ernstig beschadigd waar door de vrouw niet meer kon spre ken. De woning van de vrouw was in een puinhoop veranderd. Overal kleefde bloed; op de meubels, het bed, de deuren en de wanden. De po litie herinnerde zich direct dat zij kort geleden op hetzelfde adres assi stentie had verleend, omdat de 31- jarige gehuwde stiefzoon zijn moe der bedreigde. Alle grensposten wer den gewaarschuwd. Kort na half vijf gaf de Marechaussee van de post De Locht bericht dat zij een met bloed besmeurde man in een Duitse taxi had aangehouden. Het bleek de 31-jarige stiefzoon van het slacht offer te zijn. HEERLEN, 24-7. In de nacht van donderdag op vrijdag is een 58-ja- rige gescheiden vrouw in haar wo ning te Heerlen door haar 31-jari- ge gehuwde stiefzoon uit Aken dus danig mishandeld dat voor haar le ven wordt gevreesd. De dader, monteur van zijn vak, is kort na het gebeurde door een Ma rechaussee aan de grenspost De Locht aangehouden en ingesloten in het politiebureau te Heerlen. Hij zegt zich niets van het gebeurde te kunnen herinneren. Zijn moeder heeft echter te kennen gegeven dat haar stiefzoon haar heeft mishan deld. Tegen vier uur 's nachts werd nabij een tankstation de Heerlerbaan een vrouw gevonden. Zij bloedde he vig uit een grote hoofdwond, had een verwrongen en beschadigd ge- Iets minder koel Verwachting tot dinsdagavond; Voornamelijk in de avond en nacht nog plaatselijk buien, morgen over dag ook enkele opklaringen en over wegend matige wind tussen noord west en west; iets minder koel. 27 juli. Zon op 4.54, onder 20.38. Maan op 2.56, onder 20.31, Nieuwe maan; 28 juli te 12.45. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 27 juli 1.48 v.m. 14.20 n.m. BROUWERSHAVEN 27 juli 1.24 v.m. 13.58 n.m. Springtij; 30 juli. Een Nederlands zweefvliegtuig, dal als gevolg van zwaar weer uit de koers was geraakt, heeft zondag in hei gebied van Rostock, in Oosl- Duitsland, een noodlanding moeten maken. Naar het Oosiduilse persbu reau A.D.N. meldt zou de vlieger heden-maandag naar Nederland te rugkeren. Weer opstand in Niemv- Zeclandse gevangenis r C CHRISTCHURCH. 25-7. Muitende gevangenen van de Paparoea-gevan genis bij Ohristohurch in Nieuw Zeeland hebben zich zondag aan de politie overgegeven nadat deze traangasganalen 'had gegooid naar de vleugel van de 'gevangenis waar de muiters zich hadden gebarricdoerd. Het oproer 'brak uit tijdens een kerk dienst in de gevangenis toen een ge vangene de lichten uitdraaide en an dere de bewakers overmeesterden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1