Oud-premier Home buigt het hoofd voor kritiek en treedt af De „Seven Seas" Om hoogte huis Gearresteerde man legt bekentenis af Meer auto voor uw geld Taunus 12 M f 5775,- Luchtaanvallen op Noord-Vietnam Russische houding inzake ontwapening thans erg bemoedigend Vier kinderen gedood bij fatale botsing De bedrijfsbeëindiging in de landbouw ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 23 juli 196.» 12Xstc jaargang Nr. 19823 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Onderzoekingen slot Haamstede voltooid Hiirriiiiun even up Schiphol Demonstratie in Djakarta LONDEN, 22-7. De 62-jarige Britse oud-premier Sir Alec Dou- glas-IIome heeft donderdagavond bekendgemaakt dat hy is afgetreden als leider van de conservatieve (op positie) party. Dinsdag a.s. zal voor de eerste maal werden gestemd over het aan wijzen van een nieuwe partijleider. Sir Alec bljjft partyleider tot zijn opvolger is gekozen. Home heeft zijn besluit om af te treden ter kennis gebracht van het zogenaamde „Comité 1922", waarvan alle conservatieve Lagerhuisleden deel uitmaken. Hij is van plan lid van het Lagerhuis te blijven. Home, die voor de oorlog minister van buitenlandse zaken is geweest, werd in oktober 1963 tot conserva tief partijleider gekozen. Er zijn sindsdien verschillende pogingen ge daan om hem als zodanig te ver vangen. Peilingen van de Britse openbare mening hebben uitgewezen dat de Britten over het algemeen vinden dat Wilson zijn socialistische regeringspartij beter leidt dan Home de conservatieve oppositiepartij. Het aftreden van Sir Alec Dou- glas-Hcme als leider van de Britse conservatieve party betekent een overwinning vcor de modernen die hervermingen wensen in overeen stemming met Groot-Brittannië's positie In de werld. Tn politieke kringen in Londen, die deze mening verkondigen, zegt men dat Home door velen wordt beschouwd als een „aristocraat, ver dwaald in de politiek" en als een „dilettant" die niet erg op de hoogte was van economische problemen. Primeur in politieke geschiedenis De aanhangers van veranderingen - in het bijzonder de vrienden van de economische deskundige Edward ST. JOHN'S, NEWFOUNDLAND, 22-7. Het 12.500 ton metende pas sagiersschip „Seven Seas", dat door een brand in de machinekamer niet op eigen kracht kan varen, wordt vrijdagmiddag in St. John's, New foundland, verwacht, achter de Ne derlandse sleepboot „Ierse Zee". 320 van de 400 passagiers worden zaterdag met gehuurde vliegtuigen naar New York gebracht. De overi gen reizen op eigen gelegenheid - per trein of met lijn vliegtuigen. Amerikaan moet Zwitserland verlaten GENEVE, 23-7. De uit Neder- land afkomstige Amerikaan H. Fen- tener van Vlisslngen heeft donderdag van de Zwitserse autoriteiten be richt gekregen, dat hy voor 30 sep tember het land moet verlaten. Hij zal daar dan niet meer mogen te rugkeren. Het besluit van de federale rege ring, dat in buitenlandse kringen te Geneve een zekere verbazing heeft gewekt, is een gevolg van een ge schil tussen de heer Van Vlissingen en enkele van zijn buren over de hoogte van een villa die hij aan de oever van het Meer van Geneve heeft laten bouwen. Deze villa, in het dorpje Saint Sulpice, in de om geving van Geneve, zou 47 cm hoger zijn dan de plaatselijke bebouwings voorschriften toestaan. Na een reeks administratieve en juridische scher mutselingen verklaarde het bestuur van het kanton Waadtland de heer Van Vlissingen tot „ongewenste vreemdeling", omdat hij een con flict met de Zwitserse jusitie had uitgelokt. Heath en de financiële expert Re ginald Maudüng - ontkenden drie weken geleden een felle campagne tegen Home. Groot-Brittannië is op het ogenblik een land dat voor zijn economisch voorbestaan moet vech ten. Een steeds groter aantal con servatieven is daarom van mening dat alleen iemand als Heath of IVÜaudling het land zou kunnen lei den. Het is in de Britse moderne poli tieke geschiedenis nog niet eerder voorgekomen dat een partijleider vrijwillig terugtrad. Alle andere lei ders van Britse politieke partijen zijn hetzij „in het harnas gestor ven", wegens slechte gezondheids toestand afgetreden, of na inwendige partijmachinaties door een ander vervangen. De Valkenburgse moordzaak VALKENBURG, 23-7. De rijkspo litie te Schaesberg heeft in de nacht van donderdag op vrydag de 30-ja- rige VV. J. aangehouden, die heeft bekend zondag jl. omstreeks midder nacht op de Schaelsberg bü Valken burg enige schoten op de 21-jarige J. P. Fryns te hebben afgevuurd, waardoor deze ter plaatse overleed. Zoals gemeld zat de uit Schimmert afkomstige Frijns zondagavond laat met zijn meisje op een bank op de Schaelsberg, toen een man met een zakdoek voor het gezicht en een re volver in de hand uit de struiken tevoorschijn kwam, die het tweetal tot onzedelijke handelingen wilde dwingen. De jongelui hielden de man twee en een half uur aan de praat, in de hoop dat er mensen voorbij zouden komen. Tenslotte ont stond een vechtpartij, waarbij de man vijf schoten loste op de jongen. Deze werd dodelijk getroffen. Het meisje waarschuwde mensen in de buurt, die de politie van het gebeurde in kennis stelde. Later bleek dat de dader die avond een ander paartje in de omgeving met dezelfde onzedelijke bedoelingen had aangesproken. In dat geval was hij echter verdwenen, toen er voor bijgangers aankwamen. Dc dader legde zyn bekentenis af tegenover dc officier van justitie by de rechtbank te Maastricht, mr. Moors. W. J. is geboren in Indonesië en woont sinds vyftien jaar in Ne derland. Vroeger is hy mijnwerker geweest, thans is hy zonder beroep. Donderdagmiddag had de politie in Valkenburg een tip ontvangen, dat een man in Schaesberg volledig voldeed aan het signalement van de dader. Volgens een andere tip was de betrokkene in het bezit van een pistool. De man werd daarop uitge nodigd op het politiebureau in Schaesberg te komen Hij kreeg dit verzoek om vijf uur Lang- verhoor Toen hij om zeven uur verscheen had hij zijn snor afgeschoren en zijn haar laten knippen, kennelijk om niet aan het signalement van de da der te voldoen. Na een verhoor dat tot diep in de nacht duurde, werd bekend, dat hij een bekentenis had afgelegd. De dader is gehuwd en vader van twee kinderen. Het verhaal dat hij aan Piet Frijns en zijn verloofde deed, dat hij vijf kinderen had en op een kampeerplaats in Valkenburg verbleef, had hij dus verzonnen. Achteraf blijkt dat het drama tische gesprek zondagnacht op de Schaelsberg niet anderhalf doch twee en een half uur heeft geduurd. Toen de noodlottige schoten waren gevallen, nam de dader de vlucht over de spoorbaan en rende via een voetpad naar Valkenburg, waar hij in een auto stapte en verdween. DEN HAAG. De nieuwe Poolse ambassadeur i,n Nederland, de heer Stemislow Aibreoht, heeft donder dagavond in Den Haaig een receptie gegeven ter gelegenheid va'n de Poolse nationale bevrijdingsdag. Ingezonden mededeling SAIGON, 22-7. Drie „Thundcr- chieF' gevechtsbommenwerpers van de Amerikaanse luchtmacht hebben donderdagmorgen een spoorbrug, ge legen 40 km ten noordwesten van het belangrijke spoorwegknooppunt Bay, gebombardeerd. De brug lag ongeveer 65 km ten zuiden van de grens met China. Hiermede rijn de Amerikaanse luchtaanvallen vijf km dichter bij de Chinese grens gekomen dan ooit tevoren. Volgens vliegers werd de brug verwoest en rangeerterreinen zwaar beschadigd. Er werden ongeveer ne gen ton bommen en raketten uitge worpen. De toestellen ontmoetten zwaar afweervuur, doch keerden alle veilig naar hun basis terug, In de afgelopen nacht bestookten Vietcong-opstandelingen Ameri kaanse infanteristen, die de luchtba sis Bien Hoa, 20 km ten noordoosten van Saigon bewaken, met mortieren en andere kleine wapens. Onder de verdedigers vielen enkele lichtge wonden. Een witte walvis ESBJERG, 22-7. Voor de haven van de Deense staid Esbjerg kruist al en- 'kele dagen een witte walvis, die waarschijnlijk afkomstig is uit de wateren 'bij Groenland. Het acht me ter lange dier is al „Mobydick" ge doopt. Dode en gewonden bij verkeersongeluk UDEN, 22-7. Op het kruispunt Blitswijk onsder de gemeente Uden (N. Br.) is donderdagmiddag het 9- jarige jongetje Rutger van Iersel uit Oss in een verkeersongeluk om het leven is gekomen. De door zijn moe der bestuurde auto werd, toen deze de voorrangsweg opreed, aangereden door een vrachtwagen. Beiden wer den uit de -auto geslingerd. Het jon getje is op weg naar het ziekenhuis te Oss overleden. Veder zaten in de auto nog drie dochtertjes van de fa milie van Iersel van resp. 13, 12 en 7 jaar. Mevrouw van Iersel en het zevenjarige dochtertje zijn in het ziekenhuis te Oss opgenomen. De beide -andere kinderen konden na ter plaatse behandeld te zijn huiswaarts keren. Fatale afloop van stunt DEN HAAG, 22-7. Tijdens zijn va kantie in Soheveningen wilde de 25- jarige J. L. uit Hamburg zijn 22-ja- rige schoonzus A. C. eens laten zien -hoe sterk hij wel was. Hij nam zijn twintigjarige vrouw T. L. C. op en tilde haar over de balustrade van „Oberbayern" aan de Palacestraat. Samen vielen zij over het hekwerk op het twee en een halvemeter la ger gelegen troitoir. De jonge vrouw liep een 'bëfekenfraefcuur op en is in ihet .ziekenhuis Zud'diwal opgenomen. De sterke man is met onbekend in wendig letsel naar het ziekenhuis Bronovo 'gebracht. Ingezonden mededeling Harriinan eveuop Schiphol SCHIPHOL, 22-7. Averell Harri- man, de reizende ambassadeur van president Johnson, die ruim ander halve week met zyn echtgenote in Moskou verbleef, is donderdagmid dag per vliegtuig van de Russische hoofdstad via Amsterdam naar Brus sel gereisd. Op Schiphol, waar hij wachtend op het toestel naar Brussel slechts en kele ogenblikken verbleef, kon hij Trein reetl landbouwtrekker aan UTRECHT, 22-7. - Vier kinderen zyn omgekomen als gevolg van een botsing tussen een landbouwtrekker en een trein op een niet-beveiligde overweg tussen Woerden en Bode graven. Dc slachtoffers zijn vier school kinderen, jongens in de leeftyd van 8 tot 14 jaar, die op de trekker zaten. Het ongeluk gebeurde donderdag middag op de overweg, die bekend staat als dc dubbele Wierikerbrug in dc gemeente Bodegraven. De trein deed dienst op de lyn Leiden-Woer- den. Hot ongeluk is gebeurd op een particuliere overweg die met hekken is afgezet. Do machinist van de trein (dc uurdienst Utrecht-Leiden) zag dc trekker naderen. Een oudere man stapte af en opende de hekken ter wijl één van de jongens achter het stuur zat. De machinist trachtte door signalen de aandacht te trekken, maar de jeugdige bestuurder van de trekker is daardoor waarschijnlijk zo gebiologeerd dat hij niets deed en op de overweg bleef staan. De trekker had koeien naar de zuidelijke kant van de spoorlijn ge bracht. De lrein werd licht bescha digd naar Bodegraven gesleept. De slachtoffers van het ongeluk zijn de broertjes Cornelis en .Johan Pieter Kok (respektievelijk 8 en 6 jaar), Gijs.J. Klaassen (14 jaar) en Martin Heemskerk (9 jaar), allen af komstig ui). Nieuwerbrug. Do man, die de jongens vergezelde, was dc heer D. Kok, vader van de twee omgekomen jongetjes. aan de pers enige bijzonderheden meedelen over zijn bezoek aan Rus land. De ambassadeur verklaarde, dat hij geen officieel bezoek aan de Sow- j et-Unie had gebracht en van presi dent Johnson geen instructies had ontvangen. Ofschoon hij wel ge sprekken heeft gevoerd met Kosygin, de premier van de Sowjet-Unie, en enkele ministers, zijn er geen onder handelingen gevoerd. „Wij hebben gesproken over wederzijdse uitwis seling van missies betreffende de handel en industrie en vooral ook op wetenschappelijk gebied", aldus de reizende ambassadeur. Averell Harriman, die zijn vakan tie in de Russische hoofdstad door bracht en tevens van de gelegenheid gebruik maakte om met de Sowjet- leiders over enkele onderwerpen van gedachten te wisselen, was vol ver trouwen over de Russische houding inzake de ontwapening, welk onder werp eveneens ter sprake kwam. „Ik ben erg bly met de beslissing van Rusland om deel te nemen aan In de week van 12 tot 17 juli sneuvelden 240 Zuidvietnamese mili tairen, vielen 340 gewonden en raak ten 150 soldaten vermist, aldus de officiële, in Saigon verstrekte cijfers. m Drie olietanks van de Esso in Mar sa Brega zijn in dc lucht gevlo gen. De ontploffingen zouden ver oorzaakt zijn door tijdbommen. de komende bespreking in Genève over de ontwapening en ik kan zeg gen dat de houding van de Russische regering thans erg bemoedigend is", aldus de reizend ambassadeur. In Brussel had Harriman geheime besprekingen met de Belgische mi nister van buitenlandse zaken, Henri Spaak, en enkele regeringsleiders. Donderdagavond nog reisde hij door naar Bonn en brengt daarna nog be zoeken aan Rome. Belgrado en Lon den. Begin augustus hoopt hij weer terug te zijn in Washington. DEN HAAG, 22-7. Op grond van de door het bestuur van de Stichting Ontwikkelings- cn Saneringsfonds voor de Landbouw vastgestelde be- eindigingsvcrgoedingsrcgcling, moet de bestemming van dc bU bedrijfs beëindiging vrijkomende grond, naar bel oordeel van het bestuur leiden tol een duurzame verbetering van reeds bestaande landbouwbedrijven, dan wel tot onttrekking van dc grond aan het gebruik voor de land bouw. Binnen deze grenzen is de eigenaar van grond, gelegen buiten een ruil- verkavelingsgebied, vrij dc bestem ming van de grond zelf te bepalen. Hot bestuur van het fonds of de pro vinciale commissies kunnen de grond Op beheerste wijze hebben Indo nesische jongelui woensdagochtend bij de Nederlandse ambasade in Dja karta geprotesteerd tegen het ver blijf van de Papoea-voetballer Do- minggus in Nederland. Het spandoek dat men meevoerde sprak wel van het verbreken van de diplomatieke banden als Dominggus „niet terug zou mogen komen", maar zoals de foto laat zien was de situatie vrij kalm en werden er geen strijdliede ren gezongen of onvriendelijke din gen geschreeuwd. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Rustig vertrouwen voert tot niet zelf toewijzen, maar toetsen de voorgenomen overdracht. Hieruit volgt, dat de vrijkomende grond ook beschikbaar kan komen voor bedoelde bedrijven, indien dit leidt tot een duurzame verbetering van deze bedrijven. Minister Biesheuvel (landbouw en visserij) die dit meedeelt in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Walbui'g (A.R.P.), zegt tenslotte géén aanwijzing te kunnen geven, dat als gevolg van de ontwikkelings- en saneringswet vrij komende landbouwgrond in de eer ste plaats moet worden toegewezen aan die ondernemers die mede daar door een levensvatbaar bedrijf krij gen. Verwachting tot zaterdagavond: Koel weer Koel weer met nu en dan opklarin gen maar ook enkele buien, waarvan sommige met onweer; matige, in de kustprovincies tijdelijk krachtige zuidwestelijke wind. 24 juli. Zon op 4.49, onder 20.43. Maan op 0.40, onder 16.57. 25 juli. Zon op 4.51, onder 20.41. Maan op 1.11, onder 18.19. 26 juli. Zon op 4.52. onder 20.40. Maan op 1.55, onder 19.32. Nieuwe maan: 28 juli te 12.45. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 24 juli 10.52 v.m. 25 juli 12.10 n.m. 26 juli 0.39 v.m. BROUWERSHAVEN 10.39 v.m. 11.54 v.m. 0.21 v.m. 24 juli. 24 juli 25 juli 26 juli Doodtij 23.21 n.m. n.m. 13.16 n.m. 23.12 n,m. n.m. 12.57 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Een omvangrijk lagedrukge bied strekt zich uit van de Oceaan via de Britse eilanden en de Noord zee naar :het Oostzee gebied. Het be heerst t esamen met veschii lende randstoringen het weer in geheel west- en een deel van noord- en misdiden Euopa. Het weer beeft in al deze gebieden een onvast karakter niet temperaturen aan de lage kant. Zeer warm zomerweer wondt aange troffen in miidden- en zuid-Ilaiië, de Balkan en een groot 'deel van Span je. Vrijdagmorgen verplaatste zich een nieuwe depressie over zuidwest-En- gelanid in de richting van de Noord zee. Een front hiervan zal waur- schijnliik voor morgenochtend ons hele land zijn gepasseerd. Daarna wordt nog iets koelere maar ook wat drogere lucht aangevoerd, waardoor or naast enkele 'buien ook opklarin gen kunnen voorkomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1