DE ZIERIKZEESCHE COURANl Topoverleg op het Witte Huis over de Vietnamese kwestie Minister Luns zinspeelt op aftreden Noodweer in Neder-Saksen Meer troepen van de V.S. naar Vietnam Weersvoorspellingen op langere termijn 1 Brits-Russisch contact Parijs en de kwestie-Pierrelatte De betogingen in Griekenland De Nederlandse Drie doden bij verkeersongeluk in N.O.P. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 22 juli 3965 121ste Jaargang Nr. 1Ü822 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677, 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit niiminei'; Hondjes-historie kreeg een staartje Vliegtuig stort op fabriek rs WASHINGTON, 21-7. President Johnson heeït woensdag tegen de middag op het Witte Huis zün pas van een bezoek aan Zuid-Vietnam teruggekeerde minister van defen sie, McNamara, en z(jn diplomatieke en militaire adviseurs ontvangen veer een bespreking van de kwe^lie- Vletnam. Daarvoor had h(j het grootste deel van de ochtend gewijd aan de besturing van een door Mc Namara uitgebracht voorlopig rap port. Het Amerikaanse staatshoofd veerde tevens een langdurig tele foongesprek met McNamara, kort na- dat deze op de vliegbasis Andrews by Washington was aangekomen. Aan het overleg namen, verder o. m. deel ministers van buitenlandse zaken Dean Rusk, onderminister George Ball, de speciale adviseur voor internationale zaken McGeorge Bundy en de onderminister voor het Verre Oosten, William P. Bundy, be nevens de chef van de generale staf, generaal Early Wheeler en de nieuw benoemde ambassadeur in Zuid- Vietnam, Cabot-Lodge. De twee laatstgenoemden hebben McNamara op zijn reis vergezeld. Eventuele besluiten zullen naar verwachting pas een der komende dagen worden bekendgemaakt. Het overleg van woensdag droeg, naar ten wccrdvcerdcr van het Witte Huis meedeelde, het karakter van beraadslagingen. Volgens uit Srigcn ontvangen be richten kreeg McNamara van de Amerikaanse bevelhebbers in Viet nam te horen dat er wellicht 100.0Ü0 man extra gevechtstroepen nodig zullen zijn. De troepcnuitbrciding In Washington verwacht men dat het topoverleg in het Witte Huis zal leiden tot een aanzienlijke uitbrei ding van de Amerikaanse strijd krachten in Vietnam en het oproe pen van reservisten. Een woordvoer der van het Witte Huis zei dat de president niet overhaast besluiten zal nemen aangaande de door Mc Namara overgebrachte aanbevelin gen. De woordvoerder van het Witte Huis deelde na afloop van het over leg, dat de gehele dag had geduurd, mee dat -gesproken was over de in lichtingendienst, de werking van de vooidiehtingsdienst en economische problemen die velband houden met de wederopbouw en pacificatie in Vietnam. Het overleg wordt van daag, donderdag, voortgezet. HANNOVER. 21-7. In het district Münden in Neder-Saksen heeft een omveer op sommige plaatsen nog meer schade aangericht dan het noodweer van vrijdag do vorige week. In de gemeente Usohlag stond het water twee meter hoog. Door de straten van het op een berghelling gelegen Hannoversdhmünden stort ten de watermassa^ weer als wilde beken in het dal en richtten grote schade aan. WASHINGTON, 21-7. Bij zijn te rugkeer uit Vietnam in Washington heeft de Amerikaanse minsister van defensie, Mcnamara, woensdag ge zegd het verschil in troepensterkte tussen de Viet Ceng en het Zuid- Vietnamese leger volkomen onaan vaardbaar te achten. Deze uitlating schijnt er op te wij zen, dat Mcnamara president John son zal aanraden het aantal Ameri- te vergreten. Volgens Mcnamara beschikt de Viet Cong op het ogenblik over 165 honderd man, terwijl het Zuidviet- namese leger ongeveer een half mil joen militairen telt. Amerikaanse deskundigen hebben echter ver scheidene malen er op gewezen dat een overmacht van tien tegen één nodig is om de Viet Cong in bedwang te houden. Mcnamara zei dat hij woensdag neg verslag aan de regering zou uit brengen over zijn bezoek aan Viet nam. DEN IIAAG, 21-7. Minister Luns heeft in de Eerste Kamer gezin speeld op aftreden. In een heftig be wegen antwoord op een persoonlijke aanval van de socialistische senator De Niet, zei de minister van bui tenlandse zaken dat hij wellicht spcediger en sneller zou verdwijnen dan de heer De Niet hoopte cn ver wachtte Hcewel mr. Luns naderhand, ook heel wat opgewekter na tal van be- mcedigingen om tot 1967 ie blyven zitten, alles terug nam en feitelijk precies het tegenovergestelde zei, bleef de indruk achter dat er moei lijkheden zijn. De oorzaken ervan zijn te vinden in de moeilijkheden over de Euro pese zaken, een reeds jaren hangend cn nooit uitgevochten geschil in het kabinet over de \'erdeling van werk zaamheden door Buitenlandse Zaken en Economische Zaken, waarbij de laatste jaren ook Landbouw een steeds sterkere invloed heeft gekre- Sfryd tussen departementen Het is de zogenaamde compe tentiekwestie, waarover mr. Luns reeds met prof. Zijlstra in moeilijk heden geraakte, toen deze minister van economische zaken was. Met de benoeming van de socialist mr. Van der Stoel tot staatssecretaris van buitenlandse zaken is weer een fase in deze worsteling tussen de departementen afgesloten, echter ten nadele van mr. Luns. Deze had ter compensatie van de door hem zeker niet gewenste benoeming als eis ge steld, dat het directoraat-generaal voor de buitenlandse economische betrekkingen (B.E.B.) van Economi sche Zaken naar zijn departement zou verhuizen. Niet voor 1967 Tijdens de replieken verklaarde minister Luns, gevraagd naar de be doeling van zijn uitspraak dat hij wellicht eerder zou weggaan dan de socialistische afgevaardigde De Niet Bliksem in benzinetank KARLSRUHE. 21-7. Woensdag is in Karlsruhe, in West-Duitsland, een tank met anderhalf miljoen li ter benzine tengevolge van bliksem inslag in de lucht gevlogen. Er ont stond een geweldige steekvlam, waarna de vlammen honderden me ters hoog oplaaiden. Twee uur na het ingrijpen door de brandweer deed zich een nieuwe ontploffing voor, waardoor de noor delijke tankwand werd weggeslagen. Er is voor tenminste een miljoen mark schade aangericht. DE BILT, 21-7. - Dank zy een hechte, wereldomvattende samen werking van meteorologen en de toepassing van hypermoderne waarnemings- en communicatiemiddelen en prognose-methodieken, zal het over vyftien a twintig jaar wellicht mogelijk zyn twee- tot driedaagse weersverwachtingen samen te stellen, die een „trefkans" van negentig procent benaderen. Deze „voorspelling op lange termyn" is van de hoofddirecteur van het Konlnklyk Nederlands Meteorologisch Instituut in De Bilt, ir. C. J. Warners, aan wie op 1 september in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd eervol ontslag is verleend. Aan de vooravond van zijn afscheid heeft hU in een gesprek met het A.N.P. zijn visie gegeven op de toekomstige ontwikkelingen op het gebied van de meteorologische waarnemingen en voorspellingen. Men moet - aldus ir. Warners - met het noemen van getallen bij zonder voorzichtig zijn. Een trefkans van „negentig procent" wil niet zeggen dat men in negentig van dc honderd gevallen precies zal kun- en zeggen wat nu werkelijk „het weer" zal zijn op een klein stukje aard-oppervlak als Nederland is of - wat men eigenlijk zou willen - in bepaalde gedeelten van Nederland. Doch wel zal men niet een degelijke goede trefkans het algemene circulatie-beeld kunnen aan geven en daaruit op kortere termyn het weertype (zon, regen, wind, temperatuur, zicht cn dergelijke) in kleine gebieden kunnen afleiden. Met het bereiken van de negentig procent waarschijnlijkheid ver wacht ir. Warners dat een optium bereikt zal zyn: „aan het mense lijk weten en kennen is nu eenmaal een grens waar de voorspelbaar heid ophoudt". Op het ogenblik ligt de „score" iets boven de tachtig procent. hoopte of vermoedde, dat. „deze dui stere uitspraak niet impliceert, dat ik voor 1967 heen zal gaan". Hij stelde de heer Van Riel (WD) gerust over diens twijfel aan een be hoorlijke samengang ten departe- mente door het benoemen van het socialistische Tweede Kamerlid mr. Van der Stoel tot staatssecretaris. Daarvan zei minister Luns onder meer: „Deze staatssecretaris met wie ik meer dan dragelijk kan opschie ten is hc-t in alle opzichten met mij eens. Indien de heer Van der Stoel anders over de NATO zou gaan den ken dan ik. dan gaat de minister niet weg". Nieinv onderzoek in zaak-Evan.s LONDEN, 22-7. De Engelse mi nister van binnenlandse zaken, Sos- kice, heeft woensdag meegedeeld dal de zaak van Timothy Evans, die 15 jaar geledon werd opgehangen, zal worden heropend. Evans, een man met beperkte geestelijke vermogens, werd inder tijd schuldig bevonden aan moord op zijn 14-jarige dochter, hoewel hij steeds zijn onschuld had betuigd. Hem was ook de dood van zijn vrouw ten laste gelegd, maar nog geen drie jaar na zijn terechtstelling bekende de massamoordenaar John Christie dat hij zeven vrouwen had vermoord, onder wie de echtgenote van Evans. Velen in Engeland menen dat Evans indertijd ten onrechte is te rechtgesteld, ook al werd na de te rechtstelling van Christie als resul taat van een geheim onderzoek be kendgemaakt dat dit niet het geval was. De zaak-Evans heeft de afge lopen 15 jaar een belangrijke rol ge speeld in de campagne van ijveraars voor afschaffing van de doodstraf. PARIJS, 21-7. President de Gaulle heeft de kwestie-Pierrelatte met zijn ministers besproken. Naar ver nemen werdt, neemt men het foto graferen van de a-tcombasis door de Amerikanen hoog op. Van regeringszijde wordt in Parijs verklaard dat het niet onmogelijk is dat men het „Shape" (opperbevel van de geallieerde strijdkrachten in Europa) zal verzoeken Frankrijk te verlaten. De mogelijkheid wordt on derzocht om alle buitenlandse mili tairen in Frankrijk onder Frans toe zicht te plaatsen, aldus de Franse - regeringswoordvoerder. Ook de ver wijdering van het Navo-hoofdkvvar- tier uit Frankrijk kan ter sprake komen. De Franse regering neemt aan dat het Amerikaanse „spionagevliegtuig" het atoomcentrum welbewust heeft gefotografeerd, wetend dat het ver boden was. Een viermotorig viscount vracht vliegtuig van de Cambrian Airlines is neergestort op een chemische fa briek in Liverpool. Er ontstond een grote band. De twee vliegers zijn. om het leven gekomen. Twee vrouwen die in de fabriek werkten, worden 7iog vermist. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De volle korenaren buigen het laagst. -J* LONDEN, 21-7. De Sowjet-am- bassadeur in Brittannië, Alexander Scldatov, heeft premier Wilson woensdagavond een boodschap van zijn regering overhandigd welke volgens Britse functionarissen deel uitmaakt van een uitwisseling die in de afgelopen weken tussen beide regeringen gaande is en niet speciaal Vietnam tot onderwerp heeft. In Britse kringen heeft men on langs te kennen gegeven dat Wil son mogelijk zijn aanvankelijke plan voor een bezoek aan Moskou zou willen doorzetten, voor besprekin gen met premier Kosygin, indien dit nuttig zou blijken. Men gelooft dat het antwoord hierop koel is geweest. In elk geval is de Britse minister van buitenlandse zaken, Michael Stewart, van plan dit jaar nog naar Moskou te gaan. De Gemini-ruimtevlucht van Gordon Cooper en Charles Conrad is vastgesteld op 19 augustus. De mannen zullen volgens de plannen acht dagen in de lucht blyven en 122 maal rond dc aarde draaien. Duiveland - W.I.K. ATHENE, 21-7. Woensdag heb ben in Athene een drieduïzendtal studenten voor de afgezette premier Papandreou betcogd. Zij voerden spandoeken met zich mee met leuzen als „weg met de hoflakeien" en „de regering wordt door het volk en niet door de Amerikanen of het hof ge kozen". In Saloniki hebben een twintig- duizend personen een betoging bij- lflflimfY'lP gewoond, die in een plaatselijk sta- av dion was georganiseerd door Papan- dreou's partij van „de univer van het centrum". Bij de betoging in Athene ont stonden wanordelijkheden, toen de studenten, die buiten het universi teitsgebouw betoogden, poogden een mars te organiseren naar het kan toorgebouw van de nieuwe eerste minister Novas. De politie gebruikte o.m, traan gasgranaten en brandweerslangen om de betogers uiteen te drijven. Er zijn tot nu toe 130 gewonden. Een student werd gedood. De politie verrichte zestig arrestaties. De oi'de is thans hersteld. Inbrekers gooiden brandkast vau dak RIJSWIJK, 21-7. Inbrekers heb- ben in de nacht een brandkast van het dak van het overdekte zwem bad in Rijswijk gegooid en zijn met brandkast - inhoud f 12.000.,ver dwenen. zo heeft de Rijswijkse poli tie vandaag meegedeeld. De brand kast haalden de inbrekers - men denkt aan drie of vier mannen - uil het restaurant „Reinvoorde", naast het zwembad. Beschadigde trottoir tegels tonen de plaats waar het ge vaarte is neergekomen. Men ver moedt dat de brandkast vandaar per auto verder is vervoerd. EMMELOORD, 21-7. Door onop lettend over een voorrangskruising by Luttelgeest (Noordoostpoldter) tc rijden beeft een Nederlandse auto mobilist een ongeval met een Duit se wagen veroorzaakt, die aan drie mensen het leven heeft gekost De vier andere inzittenden van de auto's werden zwaar gewond naar het ziekenhuis in Emmeloord ver voerd. De slachtoffers waren: de be stuurder van de Duitse wagen, R. E. H. Hirschmann (39 jaar) uit Hom berg, de 65-jarige mevrouw K. M. Puls uit Duisburg, en de 62-jarige R. Lassche uit Blokzijl. Voor het le ven van mevrouw Hirschmann wordt gevreesd. De andere drie ge wonden, waaronder haar dochter tje en twee zoons van het Neder landse slachtoffer, zijn buiten le vensgevaar. De Duitser, die niet tij dig kon remmen vcor de met ne gentig kilometer overstekende Ne derlandse wagen, werd aan de lin ker vorozijde gegrepen. Na langs een boom ie hebben geschampt reed de wagen tegen een andere boom op, waardoor de twee inzittenden uit de Duitse auto werden geslingerd. Zij waren direct dood. Ook enkele in zittenden van de Nederlandse auto kwamen na de botsing op het weg dek te recht. Op weg naar het zie kenhuis overleed R. Lasschie. De Ne derlandse auto werd bestuurd door een zoon van de heer Lassche. DEN HAAG, 22-7. Naar de vaste overtuiging van 'de minister van eco nomische zaken, drs J. M. den Uyl. zal Nederland in de komende tijd in versterkte mate aandacht moeten gaan schenken aan de kwalitatieve versterking van zijn industriële pro ductieapparaat. Minister den Uyl gaf deze mening te 'kenner, dn een rede, die hij uit sprak ter gelegenheid'van de opening van de derde fabriekshal van de His- pano Suiza (Nederland) N.V. te Bre da. Hij zette uiteen, dat de geleide lijke industrialisatie van de minder ontwikkelde lan'den voor de al hoog geïndustrialiseerde landen, waartoe ook Nederland hoort, consequenties heeft. Deze jonge industrieën over zee vormen een concurrent, waar door onze eigen industrie bepaalde afzetgebieden kwijt raakt. Zeilen naar Hawaii LOS ANGLES, 21-7. Een 34-jarige vrouw is in 39 dagen van Los Ange les naar Hawaii' -gezeild in een 25 voets boot met als enig gezelschap een schildpad. Het was een tocht van 3700 lcm. Radio 'had zij niet aan boord. Tijdens een storm heeft zij een pols gebroken. Amnestie in Spanje MADRID, 22-7. Generaal Franco heeft woensdag op advies van de ministerraad een voor alle gevange nen geldende amnestie afgekondigd. Voor hen die tot een gevangenis straf van ten hoogste twee jaar zijn veroordeeld geldt een kwijtschelding van de helft van de straf. Voor straf- ■fen van twee jaar tot 12 jaar is dit een vierde voor straffen van 12 jaar tot 20 jaar een vijfde. Tenslolte is de vermindering voor hen die tot langer dan 20 jaar zyn veroordeeld, een zesde. Deze amnestie, die is afgekondigd ter gelegenheid van het heilige jaar van St. Jacobus van Composlela, is gelijk aan die welke vorig jaar ter herdenking van het feit dat 25 jaar geleden de burgeroorlog was geëin digd, was verleend. Zuidwestelijke wind Verwachting tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien; matige, langs de kust af en toe vrij krachtige zuid westelijke wind; weinig verandering in temperatuur. 23 juli. Zon op 4.48. onder 20.44. Maan op 0.17, onder 15.34. Nieuwe maan: 28 juli te 12.45. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 23 juli 9.42 v.m. 22.02 n.m. BROUWERSHAVEN: 23 juli 9.29 v.m. 21.57 n.m. Doodtij: 24 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 22-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Een omvangrijk gebied van lage luchtdruk strekt zich uit van 't noordelyk deel van de oceaan tot ver in Duitsland. Het is gevuld met on stabiele lucht, zodat op verscheidene plaatsen buien tot ontwikkeling ko men en het weer dus een onvast ka rakter heeft. Een van New-Found- land gekomen storing, die met vrij grote snelheid de oceaan oversteekt, neemt in diepte toe en zal zich mor genochtend over de Britse eilanden uitbreiden. Samenhangend hiermee gaat in onze omgeving de wind krim pen naar zuidwest tot zuid. Er wordt dan iets warmere lucht aangevoerd, maar tevens bestaat de mogelijkheid dat onweersstoringen, die in Frank rijk ontstaan, naar Nederland zullen doordringen. Hel weer blijft dusver- andelrijk. In verschijdene delen van Vene zuela zijn woensdag aardschokken waargenomen. Het epicentrum lag te Falla de Bocono in de staat Tru- jillo. Te el Celoso in dc staat Bari- nas, stortte een school in cn liepen verscheidene huizen schade op.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1