L Wilson: „Slechts samenspraak kan leiden tot Vietnam-vrede" DE TOESTAND IN GRIEKENLAND De Ver. Staten en Zuid-Slavië Viet Cong deed aanval op militair kamp De onrust in de Soedan Het meerijden van militairen in auto's Staking bij Amerikaanse koopvaardij Vrijdag komt de Duitse toeristenstroom Vader doodde kind ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diluting 20 juli 1965 I21ste juurRiin»; Nr. 19821 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewefcfcen tl, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. 1. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6. Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) t 1,25 per stuk. In dit nummer: Pion-west te Zierikzee goed tutor 700 huizen Debat in Lagerhuis Weggespoeld uilAmsterdam LONDEN', 197. „Zij, die zich tegen onderhandelingen ter oplossing van het Vietnamese conflict kanten, zijn vijanden van de vrede", aldus de Britse minister-president Harold Wilson in de toespraak, waarmede hy maandag het debat over de bui tenlandse politiek in het Britse La gerhuis opende. De premier, die zich in zijn toe spraak zeer duidelijk achter de Ver enigde Staten schaarde, stelde ver der: „Het zijn de regeringen te Ha- nai en Peking, die niet willen onder handelen. Deze houding zal automa tisch tot uitbreiding der militaire operaties leiden, en dit zal zo lang voortgaan tot het langzamerhand bij de regeringen van Noord-Vietnam en communistisch China begint te da gen dat slechts een samenspraak kan leiden tot het herstel van de vrede in Vietnam". Wilson nam verder stelling tegen „hen die, onder de dekmantel van hot willen bevorderen van de vrede, in feite een communistische over winning in Vietnam willen bevorde ren". Daadwerkelijke oorlog Wilson noemde vervolgens zes punten, „die in grote lijnen het Brit se beleid ten aanzien van Vietnam bepalen", namelijk: 1 Het Vietnamese conflict is uit- gegroeid tot een daadwerkelijke oorlog. 9 De oorlog in Vietnam dreigt in de zeer nabije toekomst uit te dijen tot een grondoorlog in Azië van de eerste grootte. Q Het feit vergiftigd de internatio- nale betrekkingen en het be derft de vooruitzichten op lange termijn voor een vreedzaam naast elkander bestaan van lan den met afwijkende maatschap pelijke stelsels. Bovendien be staat het gevaar dat verschil lende landen een hardere poli tiek zullen gaan volgen, met alle gevaren van dien. A De Vietnamese crisis kan niet uitsluitend door militaire maat regelen worden opgelost. C Een politieke oplossing kan slechts aan de conferentietafel worden verkregen. Tot nu 'toe zijn echter alle in die richting ondernomen pogingen, of die nu werden gedaan door het Ge menebest, Frankrijk, de Ver enigde Staten, of bepaalde lan den afzonderlijk, gestrand op de Overweldigend welkom voor ex-premier Papandreou ATHENE, 19-7. Maandagavond is de afgetreden Griekse premier Pa pandreou, die zich voor het eerst sinds zyn heengaan in het openbaar vertoonde, door naar schatting twee honderdduizend mensen stormachtig begroet. Hij kwam in een met bloemen overdekte auto van zijn woning in Castri. 25 km van Athene, naar het hoofdbureau van zijn V'/renigde Cen trumpartij in Athene. Op de schou ders van partijgenoten werd hij het gebouw binnengedragen. Het publiek droeg spandoeken met opschriften als „weg met de verra ders". In koor riep men zijn naam, onder begeleiding van autoclaxons. Vrouwen liepen met bloemen en lau riertakken. De stoet auto's kon zich met moeite een weg door de stad ba nen, aangezien velen probeerden Pa pandreou aan te raken. Bloemen-, linten en confetti regenden op de auto van de ex-premier neer. In bijna alle winkels stond een portret van hem. „Koning of volk" Toen Papandreou er eindelijk in geslaagd was het partijgebouw bin- Wespen doden man THOUARS, 19-7. In Thouars, west- Frankrijk, is zondag een 35-jarige man overleden, na door een zwerm wespen te zijn aangevallen. Adlai Stevenson ter aarde besteld BLCCMINGTON, ILLINOIS. 19-7. Onder grote belangstelling is maan dag Adlai Stevenson, de Amerikaan se ambassadeur bij de Verenigde Na ties, ter aarde besteld in Blooming- ton, Illinois. Langs de route van de kerk naar de begraafplaats stonden meer dan 50.000 mensen. Onder de 200 geno digden die de rouwdienst in de kerk bijwoonden, waren president John son en vice-president Humphrey. nen te komen, wilde hij het volk toespreken, maar het duurde wel 20 minuten voordat hij zich enigszins verstaanbaar kon maken. „We zullen zien wie het land regeert - de ko ning of het volk", zei hij, waarop de menigte antwoordde met „volksstem ming" (over het voortbestaan van de monarchie). Tenslotte verzocht Papandreou liet publiek rustig naar huis te gaan. Uit wel 100.000 kelen klonk toen het volkslied. Incidenten hebben zich verder niet voorgedaan. Het konink lijk paleis en de regeringsgebouwen werden streng bewaakt. onverzettelijkheid van de rege ringen in Hanoi en Peking. Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie zijn van mening, dat de sleutel voor een oplossing van de Vietnamese crisis zich in Hanoi bevindt. WASHINGTON, 20-7. „Zuid-Sla- vië verdient het dat de Verenigde Staten het zonder discriminatie be handelt", aldus de voorzitter van de Amerikaanse senaatscommissie voor buitelandse zaken, senator Full- bright, in een rapport over zijn re cente bezoek aan het land van Tito. Hij vindt dat de Zuidslavische po litiek de buurlanden niet aantast en in geen enkel opzicht de Amerikaan se belangen bedreigt. „De regering in Belgrado is, zonder een trouwe vriend van de V.S. te zijn, een betrouwbare bondgenoot voor de verwezenlijking van zekere plannen die ons evenzeer interesse ren", aldus de senator, die aanbe veelt „vriendschappelijke, ja zelfs hartelijke betrekkingen met Zuid- Slavië te onderhouden". Onaangename verrassing HANNOVER, 19-7. Vier Neder landse studenten, op terugreis uit Zweden, sloegen in Nordhorn, Ne- der-Saksen, hun tenten op aan de rand van de stad. Toen zij tegen middernacht van een bezoek aan een schuttersfeest terugkeerden moesten zij constateren dat twee koffers em een reistas met kleding ter waarde van duizend gulden verdwenen wa ren. Zondagochtend ontdekten poli tiemannen in de buurt van de tent beide koffers in een korenveld. Zij troffen daarin echter niet de kleren van de studenten aan maar de ge- vangenenkleding van twee mannen die zaterdag uit een strafgevangen- kamp in Emsland gevlucht waren. De strijd in Vietnam SAIGON, 20-7. De Viet Cong heeft dinsdagmorgen vroeg een zware aan val gedaan op een militair kamp te Boedop, op 135 km ten noorden van Saigon, waar zich 300 man van de Zuidvietnamese speciale troepen be vonden en acht Amerikaanse „advi seurs". Volgens een Amerikaanse woordvoerder leden de Zuidvietna- mezen zware verliezen, terwijl de Amerikaanse verliezen licht zouden zijn. De aanvallers maakten gebruik van mortieren en bazooka's. Al spoe dig werd het radiocontact met het kamp verbroken, dat half in brand stond. Bij het licht van magnesium fakkels aan parachutes bombardeer den later Amerikaanse vliegtuigen de Viet Cong, die ook zware verlie zen zou hebben geleden. De opstandelingen deden ook een aanval op Dong Xoai, op 95 km ten noorden van Saigon. Het bleef hier bij mortiervuur, waardoor geen ver liezen zouden zijn geleden. 1955: Accoorden van Genève In Saigon werd het feit herdacht dat elf jaar geleden de akkoorden van Genève inzake Indo-China wer den getekend. Kort voor het begin van de plechtigheid in een stadion, „Steden niet stomweg concentrisch uitbreiden" NOORDWIJKERHOUT, 19-7. De mensheid staat voor een gigantische bouwopdracht in de komende 40 jaar, d.w.z. tot het jaar 2000, zullen net zoveel huizen moeten worden gtbcuwd als in de gehele geschiede nis van de mensheid sedert het begin van onze jaartelling, zo heeft prof J. B. Bakema, architect een buiten gewoon hoogleraar aan de Techni sche Hogeschool te Delft maandag verklaard. Prof. Bakema, die in Noordwijker- hout een internationale studieconfe rentie inleidde ever de sociale as pecten van de verstedelijking, waar schuwde dat men voor deze enorme taak staat zonder een conceptie die aan het probleem is aangepast. Het wordt hoog tijd, zei hij, dat men zich diepgaand bezint op het beeld van de „totale verstedelijking" die ons te wachten staat. Zonder zo'n conceptie lopen we het gevaar van een steeds grotere uni formiteit van behuizing en omge ving, die de ontwikkeling van de mens sterk beinvloedt, en die in Strijd is met onze opvatting van de mens die zich vrij moet kunnen ont plooien. Menswaardige sleden. Hel moet mogelijk zijn, aldus prof. Bakema, door afwisseling van hoge, middelgrote en lage gebouwen en de ontwikkeling van woonkernen die gemakkelijk voor het autoverkeer bereikbaar zijn, nieuwe menswaar dige steden te bouwen, waarin de individuele mens naar verkiezing al leen kan zijn of samen met ande ren - waar hij zijn verantwoorde lijkheid kan ontwikkelen door zorg voor eigen omgeving die hem dier baar is. Men zal dan echter radicaal moeten breken met de huidige gang van zaken, waarbij de steden fon- dom een kern die uit een geheel andere traditie stamt, zich stomweg concentrisch uitbreiden. werd achter de officiële tribune een helse machine gevonden, die on schadelijk kon worden gemaakt. Op de tribune zouden de militaire en burgerlijke leiders van Zuid-Viet- nam en de leden van het diploma tieke korps, onder wie de Ameri kaanse ambassadeur, generaal Max well Taylor, plaatsnemen. Twee jeugdige Mohammedanen zijn op 10 juli j.l. vermoord toen zij in ihet dorp pekoem'boöhan, mi dden- Java, door een ©root aantal anders denkenden - waarschijnlijk commu nisten - werden aangevallen. KHARTOEM, 20-7. „Vogelvrijen" in Zuid-Soedan moeten binnen twee weken hun wapens inleveren, zo heeft de Scedanese minitser van bin nenlandse zaken maandagavond voor de radio verklaard. Degenen die hun wapens afstaan, zullen niet worden gestraft. Zij krijgen een vergoeding voor het ingeleverde wapentuig en de verzekering dat de overheid hen zal beschermen tegen intimidatie. Tegen hen die de strijd voortzetten zal met de grootst mogelijke streng heid worden opgetreden, aldus de minister. Intussen hebben Zuidsoedanese politici verklaard over bewijzen te beschikken, dat 72 mensen die op II juli in de stad Wau werden gedood, toen de regeringstroepen daar het vuur openden, geen „vogelvrijen" waren maar bruiloftsgasten die dooi de militairen waren aangevallen. DEN HAAG, 19-7. In de gevallen, dat van Rijkswege vergoeding voor mectertizenden in particuliere auto's werdt toegekend geldt de voorwaar de, dat officieren, onderofficieren en militairen beneden de rang van ser geant alleen met soortgelijke mili tairen mogen medereïzen, aldus mi nister De Jong in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Wieldraaiier (PvdA). De minister voegt hieraan toe. dat hij, in andere gevallen aan bezitters van auto's in dit opzicht geen beper kingen wil stellen. Ten einde misverstand op dit punt uit te sluiten, heeft bij dit stand punt aan de chefs van staven ter kennis gebracht. Ter toelichting ver klaart de minister nog, dat het toe kennen van een vergoeding van Rijkswege aan medereizenden in particuliere auto's onderlinge finan ciële verplichtingen schept. Deze fi- NEW YORK, 19-7. De staking van de officieren b(j de Amerikaanse koopvaardij is „onduldbaar" gewor den, zo heeft de minister van han del, Connor, zondag in een vraag gesprek voor de Amerikaanse tele- viise verklaard. Hij zei dat de Ame rikaanse campagne in Vietnam door de staking werdt gehinderd. De koopvaardij-officieren legden zes weken het werk neer, omdat zij- hogere lonen en andere verbeterin gen van hun positie wilden hebben. De pogingen om het conflict op te lessen, worden bemoeilijkt doordat er concurrerende vakbenden bij het overleg zijn betrokken. Minister Connor noemde de loon eisen van de koopvaardij of ficieren overdreven en in strijd met het alge meen belang, cok al omdat inwilli ging inflatie in de hand zou werken. De zaak-Jack Ruby DALLAS/TEX, 20-7. De rechtbank van Dallas zal zich op 18 oktober uil- spreken over de vraag of Jack Ruby al dan niet in het volle bezit van zijn geestelijke vermogens is. Als de rechtbank deze vraag ontkennend beantwoordt, zal de -man die ter dood is veroordeeld wegens moord op de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy, Lee Harvey Os wald, in een imriohtiing worden opge nomen. In het andere geval zal het hof van beroep van Texas zich over de zaak-Ruby moeten uitspreken. DEN HAAG, 19-7. De grote intocht van buitenlanders wordi vrij dag verwacht. In Beieren, Noordrijn- land-Wcstfalcn en Saarland begint de vakantie woensdag. In Baden- Württcmbcrg maandag a.s. Het Duitse ministerie van verkeer wijst erop dat volgens de ervai-ing van voorgaande jaren het grootste deel vakantiegangers met school gaande kindei'en reeds op het eerste vakantieweekend er op uittrekt. Dit jaar wordt in Duitsland ïekening ge houden met een zeer sterke belasting van het wegennet van vrijdag vier uur 's middags 'tot maandag twaalf uur 's middags. De verkeersintensiteit wordt door het dan reeds drukke toeristenver keer sterk verhoogd. De Bundes- Verkehrswacht heeft iedereen drin gend aangeraden de start van de va kantiereis enige dagen uit te stellen. Een politie-onderzoek heeft uitgewe zen dat de laatste tien jaar op vrij dag de meeste ongelukken gebeuren. De zwartste vrijdag is die, aan het begin van de zomervakantie. De Bunüesverkehnvacht heeft de Vereniging ycor Veilig Verkeer ge vraagd iedere Nederlander te advi seren om rekening te houden, zowel in eigen land als in Duitsland, met de grote verkeersdrukte in het ko mende weekeinde. nanciële verplichtingen kunnen de normale, Hiërarchische verhoudin gen gemakkelijk vertroebelen. De minister is van mening, dat bij een personeelsbeleid, dat streeft naar een goede samenwerking, een dergelijke bron van moeilijkheden dient te worden voorkomen. Oppositie in Portugal is machteloos LISSABON, 19-7. De Portugese so ciaal-democratische actiepartij, de belangrijkste oppositiebeweging in het land, 'heeft 'maandag een verkla ring uitgegeven waarin wordt mee gedeeld dat de partij ©een kandidaat zal stellen voor de presidentsverkie zingen van a.s. zondag. Een nieuw systeem, volgens 'hetwelk de presi dent zal worden gekozen door een 575 leden tellend kiescollege, sluit el ke mogelijkheid tot vertegenwoor diging van de oppositie uit, aldus de verklaring. Bij de verkiezingen staat thans al leen Admiraal Americo Thomaz kan- daal, president van Portugal sinds 1958. Hij vertegenwoordigt de nati onale unie, de politieke organisatie diie bet bewind van premier Salazar steunt. Aanhangwagen schoot los En dode en één gewonde STAPHORST, 19-7. Bij een on- geluk op de rijksweg Zwolle-Mep- pel ter hoogte van Staphorst is een vrouw om het leven gekomen terwijl haar man levensgevaarlijk werd ge wond. Doordat de koppeling brak schoot de aanhangwagen van een bestelauto uit Zevenaar de berm in, waar de slachtoffers, de 54-jarige heer H. G. uit Amsterdam en zijn een jaar jongere echtgenote, die op hun bromfietsen een tocht maakten, lagen te rusten. Dp aanhangwagen met daarop een markeermachine die gebruikt werdt voor het trekken van strepen op de wegen raakte het echt paar. De vrouw werd op slag ge dood. De man werd met zware ver wondingen naar het ziekenhuis in Zwolle overgebracht. Hij verkeert in levensgevaar. HEERLEN, 19-7. De Rijkspolitie van Schaersberg heeft in opdracht van de officier van justitie te Maas tricht, mr. J. J. Th. Corsten een on derzoek ingesteld naar het overlijden in maart van dit jaar van een drie maanden oude baby. Het onderzoek had tot resultaat dat de vader van het kind, de heer J. J. K. uit Schaesberg werd gearresteerd. Tij dens het verhoor bekende de vader het kind te hebben gedood. De verdachte is voorgeleid voor de officier van justitie te Maastricht en aldaar in het huis van bewaring ingesloten. Hulp voor Duitse overstromingsgebieden BONN, 19-7. - De Bondsregering heeft maandag vijf miljoen mark uitgetrokken als eerste hulp voor de gebieden die vorige week vrijdag door overstromingen werden getrof fen. Voorts is een regeringscommis sie in het leven geroepen, die onder leiding van minister Westrick zal onderzoeken welke maatregelen ver der kunnen worden genomen. Het Westduilse kabinet komt a.s. woensdag bijeen om de ramp te be spreken. De heer Jackowski uit Amsterdam - maar dan het Amsterdam in de Amerikaanse staat New York - draagt zijn jonge echtgenote op zijn schouders weg van hun ondergelo pen auto. Zware regenval en hevige stormen hebben een bliksem-over- stroming veroorzaakt, die het vele weggebruikers onmogelijk maakte, tijdig hoger en droger grond te be reiken. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Studeren is bouwen aan de persoonlijkheid. WAT W PE ei LT KOELER Verwachting tot woensdagavond: Enkele regen- of onweersbuien, maar morgen overdag ook perioden met zonneschijn; zwakke tot matige ver- anderlijke wind; koeler. 21 juli. Zon op 4.45, onder 20.47. Maan op 23.59, onder 12.57. 22 juli. Zon op 4.46. onder 20.45. Maan op onder 14.14. Laatste kwartier: 21 juli te 18.53. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 20.14 n.m. 21.01 n.m. 20.07 n.m. 20.56 n.m. 21 juli 8.02 v.m. 22 juli 8.47 v.m. BROUWERSHAVEN: 21 juli 7.43 v.m. 22 juli 8.31 v.m. Doodtij: 24 juli. IIET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-7. Het K.N.M.I. deelt mede: terwijl zich boven noordoost Europa een hogedrukgebied hand haaft, breidt een depressie bij de in gang van het Kanaal zijn invloed verder over zuidwest Europa uit. Het koufront van de depressie zal in de nacht van dinsdag en woensdag met enkele regen en onweersbuien ons land passeren. De wind draait dan tijdelijk naar zuidwestelijke richtingen en er treedt enige afkoe ling op. Morgen is te verwachten dat de wind opnieuw naar oostelijke richtingen terugdraait en dat de temperaturen op de dag weer tol boven 20 graden oplopen. Na perio den met zonneschijn kan later een storing uit Zuid-Frankrijk het -weer met enkele regen of onweersbuien verstoren. Nabij Macao zijn op 15 juli j.l. als gevolg van een zware storm, veertig vissersjonken vergaan. Meer dan 200 Chinese vissers zouden hier bij hel leven -hebben verloren. Generaal L. I. Tsoeng Jen, oud- vicepresi'dent van Ohina in 1948 en waarnemend president in januari 1949, is naar 'het persbureau „Niemv- Ohina" meldt, na een vrijwillige bal lingschap van zestien jaren in dc Verenigde Staten, in Peking terug gekeerd,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1