Stevenson f groot, ondanks falen Hogere uitkering uit Gemeentefonds Uitkering ineens in de landbouw Negers gewond bij betoging Financiële zekerheid kostte in 1964 vijf a zes miljard gulden Langste autotunnel werd geopend Russen lanceren nieuw ruimte-station „Zeelandia" huldigde trouwe medewerker Hakenkruisen in Beierse hoofdstad BUK DOOR HET WERELD Het lijkt een beetje vreemd de plotseling in Londen overleden Adiui Stevenson een van de grootste Ame rikanen van deze tijd te noemen. Immers in zijn loopbaan trejt aller eerst een herhaaldelijk falen. In 1952 en vier jaar later weer in de presidentsverkiezingen leed hij een nederlaag. En nadat president Kennedy aan de macht kwam reken den velen - waarschijnlijk hijzelf ook - er op dat Stevenson minister van buitenlandse zaken werd, maar de post ging naar Dean Rusk. Een ministerstitel en de benoeming tot permanente vertegenwoordiger bij de Ver. Naties werden min of meer als een troostprijs beschouwd. Wellicht toch niet helemaal terecht, want Stevenson was de volkerenor ganisatie - die hij hielp oprichten - met hart en ziel toegedaan. De onbekende Na de oorlog maakten de politici van de hele wereld kennis met een vrij onbekende advocaat, Adlai Ste venson, toen de grondslagen voor de V.N. werden gelegd. Hij ontpopte zich toen al als een man van grote wijsheid die verrassend snel tot de kern van de problemen doordrong en een grote gave had om anderen te overtuigen, vaak met een speelse humor. Zijn eigenlijke intrede in de poli tiek der V.S. maakte hij als gouver neur van Illinois, de voorbereiding voor het presidentschap. Dat hij faalde, kwam voor een deel omdat hij in Eisenhower een tegenstander trof, die moeilijk viel te verslaan: de oud-generaal sprak de mensen aan, werd bewonderd en bovenal ook herkend als een gewoon iemand. Stevenson werd juist gewantrouwd om zijn kwaliteiten. Hij was er de man niet naar om de problemen eenvoudig te zien en eenvoudige oplossingen voor te stel len. Hij erkende da talles maar vrij betrekkelijk was, ook zijn eigen ge lijk. En dat deed hij door soms ook de spot te drijven met zichzelf, vaak in grappig gegoochel met de Engelse taal. En de kiezer zag alleen het speelse en het niet direct voor eens en voor altijd een oplossing aanbie den voor elk probleem als een zwak heid van de intellectuelen, de eggs heads (eierhoofden, waarmee hij door zijn kale schedel al te gemakkelijk werd vereenzelvigd). Wiens stempel? Stevensons passeren voor het Sta te Department had waarschijnlijk als eenvoudige verklaring dat Kennedy zelf het stempel op zijn buitenlandse politiek wenste te zetten. En hij be sefte dat met Stevenson als minister van buitenlandse zaken daarop maar één stempel zou staan, dat van Ste venson. In de V.N. hebben de Amerikanen DEN HAAG, 17-7. Mede namens zijn ambtgenoot van financiën heeft de minister van binnenlandse zaken aan de gemeentebesturen medege deeld, dat de regering besloten heeft de reeds op 27 april j.l. toegezegde verhoging van de uitkeringen uit de gemeentefonds ten bedrage van f 50 miljoen met f 29,6 miljoen te verho gen tot f 79,6 miljoen. Deze tweede verhoging heeft plaats gevonden op grond van in middels verkregen nadere gegevens betreffende de financiële positie der gemeenten in 1965. Wat biedt de BEELDBUIS? MAANDAG. In de vooravond het programma Kenmerk, met daar in een documentaire over hei Leger des Heïls. Na het journaal gaan we aan cutuur doen. Er volgt dan name lijk een kort programma met het Russische balletgezelschap Berjoska, dat de Vier Jaargetijden van Vivaldi danst. De hoofdfilm van vanavond is „De vlam en de pijl" De hoofdrol in deze nogal vurige rolprent wordt vertolkt door Burt Lancaster en zijn (natuurlijk charmante) tegenspeelster is Virginia Mayo. Na de hoofdfilm weer beelden uit de eerste wereld oorlog. We zouden haast willen roe pen: Makkers staakt uw wild ge raas", ware het niet dat deze uitroep 's zomers ongebruikelijk is. Daarom zwijgen ive en aanschouwen de slag aan de IJzer die door onze zuider buren nog altijd wordt herdacht. Gok het tweede net blijft met de Belgen bezig. Via onze bloedeigen, aardige, knusse beeldbuis kunnen we namelijk een selectie uit de pro gramma's van onze zuiderburen aan schouwen. DINSDAG. Om half acht een van de Jacky Gleason-shows. Jackp Gleason konden we ook vorig jaar al beivonderen. Toen kreeg hij na melijk in Montreux een hoge onder scheiding voor zijn show. Na het journaal is het weer tijd voor Gran ny en aanhang: oftewel de Beverly Hillbillies. Helaas is het een van de weinige vrolijke programmapunten deze avond. Dick Houwaart brengt ons, met zijn rubriek „Attentie", on middellijk weer in de sfeer van het alledaagse en dat zou nog niet geven wanneer dat alledaagse eens een beetje hoopgevend was. Daarna een telcinsicspel over de aanslag op Hit ler van 20 juni 1944. Toen keerde een aantal officieren zich tegen de füh- rer en de bom barstte letterlijk vlak bij het spreekgestoelte van de Duitse leider. Hitler was niet dood. Toen nog niet. Op hel tweede net een aflevering uit de Perry Mason-serie. Ditmaal gaat het om een moordzaak. kunnen zien dat „eierhoofd" Steven son wel degelijk de kracht had die zij achter zijn humor niet hadden vermoed, zoals in zijn optreden in de Veiligheidsraad ten tijde van Cuba tegenover de Russen. Het werd dui delijk dat voor de humane Steven son het menselijke aspect voorop kwam en vechten om het vechten was er voor hem niet bij. Maar als zijn land hem vroeg op de bres te staan, dan deed hij dat met talent. Ook nog inzake de Dominicaanse re publiek voor president Johnson, hoe wel hij stellig het grovere karaktbr van diens politiek weinig zal hebben kunnen waarderen. De zelfde aversie tegen de intel lectuelen die hem van Eisenhower liet verliezen, bezorgde hem ook nu weer last, nu president Johnson suc cessievelijk verscheidene Kennedy- figuren uit Washington verwijdert, waar weer meer de sfeer hangt van de flinke kerels met gezond verstand die niet van flauwekul houden. Juist in die sfeer was het tegenwicht en de ontegenzeggelijke invloed van mannen als Stevenson bijzonder heil zaam en dat maakt diens heengaan te meer te betreuren. De gemiddelde leeftijd van studenten UTRECHT. 17-7. De gemiddelde leeftijd van de student is sinds 1958 geleidelijk gedaald. Dit verschijnsel wordt voornamelijk veroorzaakt door de relatief sterkere stijging van het aantal vrouwelijke studenten, die gemiddeld jonger zijn dan de man nen. Dit is een van de conclusies van een. rapport dat door het bureau studiestatistiek van de Rijksuniver siteit in Uitrecht is samengesteld. Men heeft in het rapport cijfers ver werkt die betrekking hebben op het begin van de cursussen 1962-1963 en 1863-1964. In 1963 was ongeveer de helft van de Utrechtse studenten 22 jaar of jonger. Uit een rapport blijkt voorts dat het aantal vrouwelijke studenten toeneemt, eenals de neiging onder hen de studie weer snel te staken. Na drie jaar studie heeft ongeveer de helft van de vrouwelijke studen ten de universiteit reeds weer ver laten. Opvallend is dat het aantal in geschrevenen voor universitair M.O. in de verslagjaren, waarover het rap port zich uitstrekt, aanmerkelijk is toegenomen. kleintjes uitfi, het tinnefi DEN HAAG, 17-7. De hoofdafde ling sociale zaken van het Land bouwschap heeft in haar vergade ring van 16 juli besloten aan de werkgevers in de land- en tuinbouw te adviseren de uitkering ineens voor hun arbeiders wier loon niet hoger is dan het rechtens geldende loon in gevolge de c.a.o., als volgt toe te passen. Aan vaste en los-vaste arbeiders wordt bij d£ eerste loonbetaling in augustus en by de eerste loonbeta ling in december een bedrag toege kend van telkens een procent van het rechtens geldende jaarloon Aan losse arbeiders wordt vanaf de eer ste loonbetaling in augustus tot en met de laatste loonbetaling in april 1966 een toeslag gegeven in de vorm van vakantiebonnen van drie gulden zestig per week. GREENSBORO, 17-7. Te Greens boro, in de Amerikaanse staat Ala bama, zijn vrijdag veertien negers gewond toen de politie, geholpen door met stokken en werptuigen ge wapende blanken, bij het gerechts gebouw ongeveer 75 betogers voor betere arbeidsvoorwaarden en snel lere inschrijving op de kiezerslijsten uiteenjoeg. Vier van de gewonden moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Zoinereonferentie C.H.U. ZEIST, 17-7. De heer J. de Vries, secretaris van de Centrale Bond van Onderling Beheerde Ziekenfondsen, heeft op de tweede dag van de drie daagse zomerconferentie van de Christelijk Historische Unie op ..Wcudschotea" te Zeist, bezwaren ontwikkeld tegen het gescheiden doktersspreekuur voor ziekenfonds leden en particuliere patiënten. Hij herinnerde aan het antwoord, dat staatssecretaris Bartels van Volks gezondheid in het begin van deze maand gaf aan het Tweede Kamer lid van Lier (P.v.d.A.) en aan de op dracht, die de bewindsman aan de Ziekenfondsraad gaf, om te onder zoeken of de discriminatie kan ver dwijnen. Die discriminatie is er, al dus de heer de Vries, als zeventig procent van de patiënten het zieken fondsspreekuur bezoekt en slechts dertig procent het particuliere. SPORT DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" - Brouwershaven Vanaf Angouléme, op 9 juli, in concours 36 duiven, afstand 729 km. 1, 3 en 4: W. Blom; 2 en 9: Joh. Flik- weert; 5: J. M. Kloet; 6: C. J. van Dixhoorn; 7: A. J. Flikweert; 8: C. Wesdorp. De le duif van W. Blom was 1ste van geheel het eiland. Op 10 juli vanaf St. Quentin, in concours 44 duiven, afstand 214 km. 1 en 9; W. Blom; 2 en 7: L. J. Fon- teijne; 3 erx 4: J. M. Kloet; 5: J. Quist; 8: A. J. Flikweert; 10: C. Wesdorp. Maandag 19 juli inkorven voor Bor deaux. Vrijdag 23 juli inkorven voor Neufvilles. Jonge duiven. Veelzeggende cijfers UTRECHT, 15-7. Per hoofd van de bevolking is in 1964 gemiddeld 110 gulden aan premie voor levens verzekeringen betaald. Volgens voor lopige cijfers ontvingen de levens verzekeringmaatschappijen 1348 mil joen gulden aan premies en koop sommen. Dit betekent dat de bespa ring via levensverzekering ca 2Y- procent van het nationale inkomen bedroeg, zo meldt de voorlichtings commissie uit het levensverzeke ringsbedrijf. In het eerste kwartaal 1965 ont vingen de levensverzekeringmaat schappijen 477 miljoen gulden, 44 miljoen of ca. 10 pet meer dan in de eerste drie maanden van 1964. Niet alleen door levensverzekering maar ook via pensioenx*egelingen AOW en AWW wordt voor de toe komst gezorgd. Voor al deze voor- TILBURG. Bij het verlaten van het rijwielpad langs de rijksweg Breda-Tilburg en het oversteken van deze weg ter hoogte van het Tilburg- se dierenpark, is de 70-jarige brom fietser C. J. J. van Hoof uit Til burg door een uit de richting Breda komende personenauto geschept. De man overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. WEERT. De politie heeft een echtpaar uit Helmond gearresteerd, dat heeft bekend zich aan plunde ring van reeds ingerichte, doch nog niet bewoonde huizen in nieuwe wij ken van Weert en Ospel (gemeente Nedex-weert) te hebben schuldig ge maakt. Na huiszoeking waren drie vrachtwagens nodig om de buit af te voeren. ROTTERDAM. De Vereniging van Vxienden van de Rotterdamse diergaarde Blijdorp, heeft van de Ex-amusstichting een gift ontvangen van 10.000 gulden, bestemd voor het Jubileumfonds Diergaarde Blijdorp. MONSTER. Bij een botsing tus sen twee personenauto's in Monster is de 64-jarige mevrouw A. van de B.-K. uit Monster gedood. ROTTERDAM. Tijdens bergings- werkzaamheden van het Noorse tankschip „Rona Star" heeft men de stoffelijke resten van het zestiende en laatste slachtoffer van de explo sie aan boord van deze tanker ge vonden. BAARN. Bij een verkeersonge luk op de Soesterbergsestraat in Soest is vrijdagmiddag de 39-jarige mejuffrouw dokter H. H. Kliphuis om het leven gekomen. Door de gladheid van het wegdek slipte zij met haar auto in een bocht en kwam tegen een boom terecht. Zwaar ge wond werd zij naar het ziekenhuis Zonnegloren overgebracht, waar zij later in de middag is overleden. Visie dr. Mansholt Steeds minder mensen werkzaam in de landbouw EARNEVELD, 17-7. Men zal er in de E.E.G. vanuit moeten gaan, dat ever vijftien jaar nog slechts acht procent van de bevolking werk in de landbouw zal kunnen vinden, tegen achttien nu, zo heeft dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de E. E.G.-commissie in Barneveld ver klaard. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bei'oepen te Willige-Langerak: t>. Koeman, cand. te Huizen (N.H.) Geref. Kerken Tweetal te Boornbergum-Korte- hemmen: A. v. d. Woude te Borne en Th. Kuiper te Murmerwoude, waarvan eerstgenoemde is beroepen. Beroepen te Gar reis weer: C. Brai ning te Nieuwlande; te Haarlem-Z. (vac. dr. C. Jager): drs. R. Strijker te Dieren. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Naarden en te Schie dam: C. Bos, kan. te Nunspeet. Geref. Gemeenten Beroepen te Leiden en te St.-An- naland: drs. P. Honkoop, kand. te Kloetinge. Evang. Luth. Kerk Bedankt voor Rotterdam (vac. Th. Scharten): A. K. v. d. Meij te Den Haag. Chr. Geref. Gemeenten Bedankt voor Rotterdam-Zuid: E. du Marchie van Voorthuysen, oud- geref. pred. le Leersum. CHAMONIX-COURMAYEUR, 16- 7. De presidenten van Frankrijk en Italië, Charles de Gaulle en Gui- seppe Saragat, hebben vandaag om 11.05 uur de langste autotunnel ter wereld geopend. Hü is 11,6 km lang cn er is zes jaar aan gewerkt. Over enkele dagen wordt dc tunnel voor het verkeer vrijgegeven. Na een sobere plechtigheid in Cha- monix aan de Franse kant reden de open auto met de twee presidenten en de begeleidende voertuigen de tunnel in om een kwartier later in Courmayeur, Italië, uit te komen. Men verti'ok bij regenweer en kwam aan in stralende zonneschijn. In Courmayeur hielden de presi denten oen toespraak. Saragat noem de do tunnel een symbool van de Frans-Italiaanse vriendschap. „Wij moeten ook vorderingen blijven ma ken op ander gebied, waar Frankrijk en Italië al jarenlang samenwerken. De tunnel moet een voorleken zijn van een samengaan in groter ver band, waarnaar onze volken en an dere verbonden volken uitzien", al dus Saragat, duidelijk doelend op de Europese samenwerking. Groot economisch belang President de Gaulle noemde de tunnel een uitzonderlijke technische prestatie van groot economisch be lang. Hij bracht Frankrijk en Italië dichter bij elkaar. De tendens tot grotere toenadering was ook elders werkzaam. Toen de Gaulle aan het eind van zijn rede was gekomen, overhandigde een jonge man hem een brief van de afdeling Turijn van de Europese Federalisten, waarin gepleit wordt voor een Europese Fe deratie, met economische cn politie ke integratie. De Iwcc presidenten vertrokken vervolgens met hun ministers van buitenlandse zaken naar een villa in de buurt van Courmayeur voor een bespreking, die wel over de crisis in de E.E.G. zal gaan. Op zeer overtuigende wijze is Burgh er opnieuw in geslaagd beslag te leggen op de kampioenstitel van de Schouwen-Duivelandse Korfbal Bond, een prestatie welke zeker een gelukwens en een „plaatje" waard is. (Foto: Zierikzeesohc Nieuwsbode). MOSKOU, 17-7. De Sowjet-Unie heeft vrijdagavond bekendgemaakt dat een wetenschappelijk ruimtesta tion, van meer dan twaalf ton in een baan om de aarde is gebracht met behulp van een machtige nieuwe ra ket. Tass zei dat dit ruimtestation, „Proton-1" geheten, is uitgerust met speciale apparaten ter bestudering van „kosmische deeltjes van buiten gewoon hoge energie". De lancering van de Proton-1 werd enige uren nadat vijf onbemande Kcsmos-kunstmanen in een baan waren gebracht, met een rakel, be kend gemaakt. Proton-1 weegt 12.2 ton en draait in een baan variërend van 190 tot 627 km rond de aarde. Geleerden zijn al bezig met het ver werken van de gegevens die van de Proton-1 binnen komen. De „mach tige nieuwe" raket waarmee de kunstmaan is afgeschoten, is ont wikkeld „om de verwezenlijking van het voorgenomen programma van ruimte-onderzoek te verzekeren", al dus het Russische persbureau Tass. zieningen samen werd verleden jaar naar schatting vijf a zes miljard gulden aan premie betaald om om streeks 10 pet. van het nationale in komen. Een vierde gedeelte van deze premiebetalingen had betrekking op levensverzekering. Het bedx'ag dat in 1964 aan pre- mies voor levensverzekeringen werd betaald, was voor ruim 57 pet. af komstig uit de gezinsinkomens. De overige bijna 43 pet. werd betaald door bedrijven. De collectieve ver zekeringen zijn van toenemende be tékenis. Het premie-inkomen uit kleine verzekeringen die in hoofd zaak bestemd zijn ter bestrijding van begrafenis- en crematiekosten (volksverzekering) neemit in beteke nis af. Werd voor deze verzekerings- vorm in 1956 nog 14,7 pet. van het totale premiebedrag betaald, in 1964 was* dit 9 pet. De beer A. R. van de Woestijue kwart eeuw in dienst In Nederland, waar op het ogen blik negen of tien procent van de be volking in de landbouw werkzaam is, zal dit percentage volgens hem dalen tot ch*ca zes procent. De heer Mansholt, die sprak op het „Eurofest 1965", waaraan honderden afgevaardigden van jeugdorganisa ties uit Europese landen deelnemen, zei, dat dit veel kleinere percentage boex'en meer zal produceren dan alle boeren nu. Dr. Mansholt legde er de nadruk op, dat het karakter van het indivi duele gezinsbedrijf in de landbouw alleen behouden zal kunnen blijven wanneer men meer aandacht gaat besteden aan het verband van pro- dktie en afzet. Voor dit probleem zal men een op lossing moeten vinden en dr. Mans holt betreurde het in dit verband, dat er in Nedex-land nog niets wordt ge daan om te komen tot samenwerking van kleine boeren in producentenge- meenschappen. Op dit gebied drei gen we achter fte blijven bij andex-e gemeenschapslanden, zoals Frankrijk zo verklaarde hij. Als men overheis- bemoeiing wil vermijden, zal men ook in Nederland meer zichzelf moe ten organisex-en. DELFT. De heer Remo Paolini, conseiller van de ambassade van Italië in ons land, zal vrijdag 23 juli 's avonds om acht uur in het stedelijk museum „Het Prinsenhof" te Delft de zomertentoonstelling „Moderne mozaïeken uit Ravenna" openen LONDEN. De Britse gevangenis autoriteiten hebben om nieuwe ont snappingspogingen tegen te gaan be sloten, de tien „nog" in de gevan genis zittende leden van de bende die de geruchtmakende overval- op een posttrein pleegde, naar andere gevangenissen over te brengen. MUNCHEN, 17-7. Thans zijn ook in de Beierse hoofdstad München Hakenkruisen ver-schenen, die onbe kenden op trottoirs en aanplakzuilen hadden aangebracht, met de woor den „juden raus". De autoriteiten hebben dc bevolking opgeroepen te helpen bij het opsporen van de da- ders. Intussen in in Stuttgart vrijdag een 38-jarige leraai", Dietrich Schu ier, tot zeven maanden gevangenis straf veroordeeld, omdat hij onder pseudoniem een geschrift, getiteld „ketterse aforismen", had geschreven, waarin het nationaal-socialisme ver heerlijkt wordt cn dc joden beledigd. De man was sinds maart van het vo- ïigc jaar als leraar geschorst. ZIERIKZEE, 17-7. Zaterdagmor gen stond de foyer van „Mondragon" opnieuw in het teken van een fees telijke bijeenkomst van de N.V. Ko ninklijke „Zeelandia" ter gelegenheid van het jubileum van én van de trouwe medewerkers van het bedrijf. Ditmaal vormde het middelpunt van de belangstelling de heer A. R. v. d. Woestijnc, die de dag herdacht waar op hij 25 jaar in dienst kwam bij „Zeelandia" De heer en mevrouw v. d. Woestij- ne en verdere familieleden werdeti hartelijk w.elkom geheten door de voorzitter van de Personeelsvereni ging, de heer J. Willemse. De direetexu* van „Zeelandia", de heer M. Doeleman H.J.zn., gaf in een toespraak uiting aan zijn vx-eugde over de aanwezigheid van de heer v. d. Woestijne, die hij de laatste tijd noodgedwongen helaas wat uit het oog had verloren in verband met de gezondheidstoestand van de jubilaris De heer Doeleman typeerde de heer v. d. Woestijne als een bijzondere fi guur. „U bent- een vakman met smaak", aldus spreker; daarbij her innerend aan het wex-k van de jubi laris, die als drukker en binder in „eigen huis" altijd een eigen bijzon dere plaats heeft ingenomen. „Dit is dan ook bepaald geert routine-huldi ging", zo vervolgde de heer Doele man, die de dank van de dii-ectie voor de trouwe plichtsbetrachting van de jubilaris tot uiting bracht met de aanbieding van een fraai ge schenk, namelijk een modena radio toestel van „klasse". Hcbby's Deze blijvende herinnering paste bijzonder bij de hobby van de jubi laris, die behalve een bekend ama teur kunstschilder ook een liefheb ber is van muziek. Aan deze ei genschap werd nog verder tegemoet gekomen, want de heer Willemse bood de heer v. d. Woestijne namens het personeel een langspeelplaat aan en een bon voor nog een hele serie andere grammofoonplaten naar ei gen keuze. Eerder echter nog had een belangrijk ander hoogtepunt van deze feestelijke bijeenkomst plaats en wel toen de heer Doeleman de ju bilaris het insigne van „Zeelandia" voor 25 jaar trouwe dienst op de borst speldde. De heer Willemse haalde tenslotte herinneringen op uit de afgelopen kwart eeuw, waarbij hij de jubilaris schetste als een prettige collega en namens het personeel dank bracht voor de samenwerking bij het da gelijkse werk. Na een dankwoord van de heer v. d. Woestijne bleef men vervolgens nog enige tijd gezel lig in de foyer bijeen. LAND- EN TUINBOUW Wilde haver dient thans te worden geplukt Het is nu- tijd om de wilde haver te plukken. De pluimen steken boven het igewas uit zo'dat ze gemakkelijk worden onderkend. Het bijzonder hardnekkige onkruid wilde 'haver heeft zidh ide laatste jaren sterk over onze cultuurgrond uitgebreid. De schade is afhankelijk van de mate, waarin de percelen "met wilde haver zijn „besmet", aldus ir. M. Heuver van het Rijkslandbouwconsulaat voor plantenziekten onlangs voor de mi cro. Bij zware bezetting wordt de opbrengst van de gewassen stexk ge drukt. Zo kan bij granen een op brengst verlies van één derde optre den. Bij andere gewassen kost de verzorging heel veel tijd. Als in bie ten wilde haver voorkomt bv. moe ten ze worden omgeploegd. Alleen ten koste van heel veel handwerk zouden de bieten nog kunnen worden gered. Door het dure handwerk kost zo'n igewas handenvol geld. Op per celen met wilde haver is verder het uiterst moeilijk goedgekeurd zaai zaad te telen. De eisen t.a.v. het voorkomen van wilde haver in ge keurde percelen zijn ter-echt zeer streng. Immers uitbreiding van wil de haver met het zaaizaad moet ten koste van alles worden voorkomen. Er zijn echter oök andere ver spreidingsmogelijkheden van de wil de haver die minder gemakkelijk worden uitgeschakeld. We denken hierbij vooral aan de maaidorser, die van perceel naar perceel cn van be drijf naar bedrijf trekt. Meteen verwijderen Het fe van groot belang, dal de eerste wilde haver-planlen metéén van het bedrijf worden verwijderd. Het juiste ogenblik daarvoor, is de lijd voor de zaden van de wilde ha ver uit de pluim kunn envallcn. Om dit te bereiken moeten thans dc ge wassen op voorkomen van wilde ha ver worden gecontroleerd. Dc ijle pluimen van de wilde haver steken boven de granen uit. Het zaad zou reeds voor de oogst voor een belang rijk deel op de grond Vallen. Daar om moet 'het plukken thans gebeu- „Oot is de boer zijn dood" ren. Noodzakelijk is het de hele plant méé te nemen, omdat onderin ook vaak nog kleine halmen aan de zelfde plant zitten, die wellicht niet worden opgemerkt. In verschillende gebieden, waar nu nog geen of vrijwel geen wilde haver voorkomt, werd door het Landbouw schap een „Verordening bestrijding wiMe haver" ingesteld. Dit houdt in dat 'de landbouwer de wilde haver - planten moet verwijderen en vernie tigen, voor het zaad uit de pluim va'lt. Hoewel deze werkwijze ver plicht is voor bepaalde streken, is het natuurlijk van evenveel belang voor alle bedrijven elders, waar thans nog weinig walde haven voor komt. Het uitplukken is bovendien van groot nut voor boeren, die dil voorjaar reeds een ohemische bestrij ding hebben uitgevoerd en die nu door 'het verwijderen van do over gebleven planten de 'bestrijding kun nen afronden. Er zijn wellicht nog landbouwers die de wilde haver nog niet uit eigen ervaring kennen. An dere kennen het maar al te goed. Zij beamen ongetwijfeld het bekende boerengezögde „Oot is de boer zijn dood". Verwijdert daarom de wilde haver of oot voor Uw bedrijf er wer kelijk schade van ondervindt. Man poogde vrouw te wurgen GRONINGEN. 18-7. In tic nacht van zaterdag op zondag heeft in zijn woning in de Goudsbloemstraat in Groningen de 44-jarige bouwvakar beider L. S. in staat van dronken schap geprobeerd zijn 47-jarige vrouw te wurgen. Er was tussen de echtelieden onenigheid ontstaan over een 18-jarige dochter. De vrouw werd slechts licht aan dc hals ge wond. Dc poging werd verijdeld doordal de dochter tussenbeide kwam Dc man is door dc Groninger recherche gearresteerd cn ingesloten wogens poging tol doodslag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 6