Honderdduizend Amerikaanse militairen naar Zuid-Vietnam? Jongeman doodgeschoten in Valkenburg Auto te water: twee doden Dodensprong om honderd gulden Geleerden enthousiast over Marsfoto's Russisch ruimtestation in baan om zon Roerig Tibet Ernstige overstromingen in Zuid-Korea VERNIELINGEN BIJ STORMRAMP IN WEST-DUITSLAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Muaiiriug 19 juli 1965 121ste jaargang Nr. 19820 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: A80NNEMENTEN EN ADVERTENTIES: lannewekken tl, Zierikzee, postbus I, tel. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nnmmer Prijsuitreiking zeildagen „De Maas Dit nummer bestaat uit 6 pagina's SAIGON, 17-7. - In Saigon wordt vernomen dat de Amerikaanse mili taire leiding aldaar de Amerikaanse minister van landsverdediging Mc- Namara, die thans besprekingen in de Zuidvietnamese hoofdstad voert, verzocht heeft honderdduizend man versterkingen naar Zuid-Vietnam te zenden. Deze honderdduizend man zouden komen bij de versterkingen van on geveer 83.000 man, die reeds in Zuid- Vietnam zijn aangekomen of aldaar worden verwacht. Een Amerikaanse woordvoerder heeft medegedeeld dat de Ameri kaanse en de Zuidvietnamese gene raals in huo onderhoud met McNa- mara de versterkingen hebben ge vraagd, „niet slechts om de Vietcong in het regenseizoen tegen te houden, doch om de oorlog in Zuid-Vietnam te winnen". Luchtaanval Een Amerikaanse militaire woord voerder heeft zaterdag medegedeeld dat een kleine dertig „B-52"-vlie- gende forten, afkomstig van het 3.620 km oostelijker in de Grote Oceaan gelegen eiland Goeam, vijfhonderd ton bommen hebben uitgeworpen bo ven een door de Vietcong beheerst gebied in de pas van Nang Jang, na bij de stad Pleikoe. Het bombarde ment werd uitgevoerd op verzoek van de Zuidvietnamese regering. In dit gebied woedt een strijd tus sen regeringstroepen en communis tische rebellen. De Vietcong poogt hier het centrale Zuidvietnamese hoogland in handen te krijgen. Rede van Kosigin MOSKOU, 17-7. In een voor een massabijeenkomst in Riga uitgespro ken rede, ter gelegenheid van de herdenking der aansluiting 25 jaar geleden, van de drie Oostzeestaten bij de Sowjet-Unie, heeft Sowjet- premier Kosigin verklaard, dat de Sowjet-Unie en de andere landen der socialistische gemeenschap, de nodige hulp aan Noord-Vietnam zul len blijven verlenen om de agressie af te slaan. In het standpunt der Sowjet-Unie ten aanzien van Vietnam is geen ver andering gekomen, verklaarde hij. Hij waarschuwde de V.S., dat elke nieuwe „daad van agressie" in Viet nam vergelding zal uitlokken. Kosigin beschuldigde de Ameri kaanse regering ervan te trachten „Vietnam, tot de frontlinie te maken van zijn strijd tegen nationale be vrijdingsbewegingen en de krachten van het socialisme". Intijds voorzien. Baat vele lie". Moord op de Seluielsherg Dode en zes gewonden bij voorrangsbotsing AMSTERDAM, 18-7. Bij een bot sing tussen twee personenauto's op de 'hoek van de Noorderweg en de MaCbineweg in Halfweg is zondag middag de 53-jarige bankbediende K. G. uit Huizen (NH.) om het leven gekomen. Zijn echtgenote en de vijf inzittenden van ide andere auto - een echtpaar met drie 'kinderen - moes ten allen in het Wilhelminagasthuis in Amsterdam worden opgenomen. Het ongeval ontstond, doordat de 'heer G. geen voorrang verleende aan een van rechts komende auto. De auto's botsten met volle snelheid op elkaar. De auto van de 'heer G. be landde in de sloot naast de weg. HARMELEN, 18-7. Zondagmid dag is in de Dorpsstraat te Harmeien een personenauto met drie inzitten den naast een brug gereden en van ongeveer drie meter hoogte op zijn kop in het water van de Ouderijn te recht gekomen. Een der inzittenden kon zich redden. De twee andere, de 28-jarige A. van Nimwegen en de 22-jarige mej. H. Kalis uit Koeken- gen verloren hierbij, ondanks snelle hulp. het leven. De oorzaak van het ongeluk is het met te grote snelheid en onder invloed rijden. TEGELEN, 18-7. De 30-jarige G. Heijmans uit Tegelen heeft zon dagavond een in overmoed aangega ne weddenschap met de dood moeten bekopen. Tijdens een gesprek in een café met andere jongelui, die hoog opgaven van hun sportprestaties, wedde hij, evenals een vriend, de heer J. V. uit Tegelen, om 100 gul den, dat hij van een hijskraan, die aan de Maas ligt op de grens van de gemeenten Tegelen en Venlo, in de rivier zou durven springen. Na dat het groepje naar de rivier was gegaan, sprong de heer V. als eer ste; hij bracht het er heelhuids af. De heer Heijmans, die vervolgens aan de beurt was, kwam echter niet meer boven. Zijn lijk werd na ge ruime tijd dreggen opgehaald. Dode en twee gewonden botsing St.-Philipsland ST.-PHILIPSLAND, 17-7. Bij een botsing tussen twee auto's in Sint Philipsland is vrijdag de 42-jarige boor J. van der V. uit deze gemeente gedood. Twee inwoners van Gelder- ma fsen, inzittenden van de andere auto, werden gewond. Het ongeluk gebeurde, toen de heer van der V. linksaf wilde slaan. Beide auto's werden vernield. VALKENBURG, 19-7. Omstreeks middernacht is op de Schaelsberg, even buiten Valkenburg, een 21-ja- rige jongeman, J. P. Frijns, uit Sehimmert, om het leven gebracht. De dader loste vijf schoten op de jongen, waarvan er vier in diens lichaam terecht kwamen. De speur tocht naar de dader heeft tot nu toe geen resultaat opgeleverd. De jongen zat 'gisteravond laat met zijn meisje op een 'bank. Op een ge geven ogenblïk 'kwam een onbekende man tevoorschijn, die 'het meisje wilde aanranden. Er ontstond een vechtpartij waarbij 'de onbekende man met een revolver vijf schoten op de jongen loste. V-ier van de scho ten troffen de jonigen, die ter plaat se ds gestorven. Het meisje heeft mensen in de buurt gewaarschuwd, d'ie 'de politie in 'kennis stelden. De Sc'haelsibeng werd afgezet, de politie is met speurhonden direct op zoek WHITE SANDS, (Nieuw Mexico). Woensdag j.I., twintig jaar geleden, ontplofte te White Sands in de Ame rikaanse staat New Mexico de eerste atoombom. Officieel is deze dag on gemerkt voorbijgegaan. Van de uit werking van de eerste bom is ter plaatse bijna niets meer waar te ne men. Twee bommen hebben in drie dagen tijd 106.000 mensen gedood en ongeveer 97.000 gewond - boven Hi- rosjima en Nagasaki ontploften zij. Dat was het einde van de oorlog. Sindsdien is geen atoombom meer op een oorlogsdoel geworpen. gegaan naar de dader. De officier van justitie uit Maastricht heeft ter plaatse 'de leiding van het onderzoek op zich genomen. Uit het verhaal van het meisje kan worden opgemaalkt dat de dader een gluurder is. Hij had het tweetal eerst aangesproken. Het meisje heeft een signalement aan de politie kunnen opgeven. A.N.M.B. waarschuwt voor wan-toestanden UTRECHT, 17-7. Amsterdamse be stuurders van'de bij het N.V.V. aan gesloten Algemene Nederlandse Be drijf sbond voor de Metaalnijverheid en Electrotechnische Industrie heb ben gerapporteerd, dat er in de hoofdstad van ons land vele grote problemen rond de huisvesting van de 6400 buitenlandse arbeiders en 2000 Surinamers en Antillianen zijn, maar dat van een algemene wantoe stand niet kan worden gesproken. „Wat niet is, kan komen", waar schuwen zij in hun rapport, dat is gebaseerd op een onderzoek in het district Amsterdam naar de woon omstandigheden van buitenlandse arbeidskrachten. De A.N.M.B.-be stuurders pleiten voor maatregelen die tot een diepgaand beraad en sa menwerking zullen leiden, zo blijkt uit „De Metaalkoerier", het orgaan van de A.N.M.B. PASADENA, Californië, 17-7. Vrij dagochtend om 09.07 Ned. tijd is het overseinen van de tweede foto van de planeet Mars door de Amerikaan se Mariner-4 beëindigd. Om tien minuten over elf begon de uitzending van de derde foto, wat eveneens 8 uur en 35 minuten heeft geduurd. De geleerden in Pasadena zijn op getogen over de eerste foto. Dr. R. B. Leghton, professor in de fysica aan het technologisch instituut van Californië, zei donderdagavond bij het tonen van de eerste foto aan ge leerden en technici: „Wij denken dat wij details op Mars hebben ge zien die niemand ooit tevoren heeft gezien". De foto's zullen niet kunnen aantonen of er leven op Mars is. De geleerden hopen dat de beste foto's die de Mariner 4 heeft opgenomen bijzonder heden zullen tonen tot een lengte van 2 en een halve kilometer, honderd maal meer dan de beste te lescoop op aarde De laatste foto's moeten genomen zijn van gebieden waar de zonnestralen langs scheren, zoals op de terminator van de maan of bij zonsop- of ondergang op aar de, waardoor kleine verhevenheden lange schaduwen doen ontstaan. De foto's zullen de meeste bijzonder heden tonen. De bijna 400 man in het controle centrum zullen de derde foto niet onmiddellijk uitwerken. „Zij zijn ta melijk moe en hebben rust nodig", zei dr. William Pickering, de direc teur van het laboratorium. ZEER OUDE ISLAM-TEKST BAGDAD. 17-7. Een lrakse archeologische missie heeft ten zuiden van Bagdad, in de ru ines van Dar-el-ismarat by Koefa, een inscriptie gevonden, die wel eens de oudste tekst van de islam zou kunnen zijn. De inscriptie in zwarte Koe- fische lettertekens werd ge vonden in een gebouw, dat da teert uit het jaar 17 van de hedsjra, dat is de Mohamme daanse tijdrekening, die begint in het jaar 622 na Chistus, toen de profeet van Mekka naar Medina is gevlucht. Aan gezien Mohammed is gestorven in hel jaar 11 van de hedsjra, is deze tekst slechts enkele ja ren later gemaakt. De oudste tot nu toe gevonden tekst da teerde uit hel jaar 31 van de hedsjra. De tekst wordt nu ontcijferd door de oudheidkun dige dienst van Irak. Een beeld uit Europoort. Bijzonder groot - en van jaar tot jaar groeiend - is het aantal schepen, met name tankers die hun weg vinden naar het Euro- poorlgebied. Het behoort tot de attracties van dit gebied de vaak fraaie schepen voorbij te zien varen. Vooral in vakantietyd wordt hier menig oogje aan gewaagd. (Foto: Zierikzeesdhe Nieuwsbode). De eerste foto die de Mariner-4 van Mars heeft gemaakt, is door de hele wereld met bewondering ont vangen. Paus Paulus schreef ach terop een telefoto van deze eerste foto, die hem was toegestuurd door een Italiaans persbureau, „Vidimus et admirati sumus" ((Wij hebben dit gezien en zijn vol bewondering). De kranten drukken de foto onder gro te koppen af. De West-Duitse rege ring heeft president Johnson, het Amerikaanse volk en de ruimte- vaartgeleerden met hun succes geluk gewenst, zei een regeringswoord voerder in Bonn. De Frankfurter Allgemeine noemde het de stout moedigste en moeilijkste onderne ming die de mensheid ooit heeft ge daan. NIEUW DELHI, 17-7. Het te Cal cutta verschijnende Indische dagblad „The Statesman" meldt dat de Chi nese autoriteiten vijfduizend man versterkingen naar Zuid-Tibet heb ben gezonden, om aldaar een op stand neer te slaan. Radio-Ihasa (on der Chinees toezicht) meldde ook: „De Tibetanen hebben in hun gehele land weerstandsgroepen gevormd, om 'te helpen bij het bedwingen, van- de opstand". AMSTERDAM. De Amsterdam mer Jan Stevens, een van de be kendste en populairste fotojournalis ten van Nederland, is tijdens de in ternationale autoracekampioen schappen in Zandvoort ten gevolge van een hartverlamming overleden. Hij was 53 jaar. De fotojournalist, die vanaf zijn 17e jaar dit vak heeft beoefend, stierf letterlijk met het toestel in de hand. Jongen bij roeien in Braakman verdronken IIULST, 18-7. Zondagmiddag om streeks halftwee is in de Braakman de Il-jarigc zoon van de familie Franse uit Kvvadendanunc verdron ken. Het jongetje was met zijn twee zusjes aan het varen in een roei bootje dat zij bij de jachthaven Isa- bellasluis hadden gehuurd. Ter hoog te van het Braakmanreslauranl is de jongen door nog onbekende oorzaak overboord gevallen. De jongen kon niet zwemmen. Na ongeveer vier uur zoeken heeft, men het lijkje gevon den. MOSKOU, 18-7. De Sowjet-Unie heeft zondag met behulp van een mcertrapsraliet een „automatisch sta tion" - de Sonde-3 - in de ruimte ge schoten. De laatste trap van de draagraket bracht eerst een zware aardsatelliet in een parkeerbaan. Van de satelliet werd voorts een raket gelanceerd, die de Sonde-3 de nodige snelheid gaf om in een baan om de zon te komen, aldus meldt, het Sowjet-pers- Dureau „Tass". Het doel van het experiment is'de werking na te gaan van de instru menten van een ruimtestation tijdens een langdurige ruimtevlueht, bene vens wetenschappelijk onderzoek in de interplanetaire ruimte. „Tass" verklaart dat de verbinding met de Sonde constant is en dat alle instrumenten aan boord normaal werken. Het station volgt volgens de eerste gegevens vrijwel de uitgestip pelde baan. Het schijnt dat de Russen, die bij hun pogingen om Mars en Venus te bereiken, geen succes hadden door het uitvallen van de verbindingen met deze ruimtevoertuigen, een nieuwe manier beproeven om de achterstand in te halen die zij tegen over de Amerikanen op dit speciale gebied van het ruimte-onderzoek (de ruitmte-elektronica) hebben. Koningin Elisabeth van Engeland heeft een uitnodiging van president Frei, een officieel bezoek aan Chili te brengen, aanvaard. MILAAN. Een rechtbank in Mi laan heeft de zangeres Maria Callas en de van haar vervreemde echtge noot Giovanni Battista Meneghini een scheiding van tafel en bed toe gestaan. (In Italië kent de wet geen echtscheiding). OMMEN. Te Vilsteren (gem. Om- mjen) is zaterdagnamiddag het ze venjarige jongetje Th. Holtslag in een vijvr geraakt en verdronken. SEOEL, 17-7. Men vreest dat 118 Zuidkoreaanse burgers en militairen om het leven zijn gekomen, tenge volge van overstromingen die vrij dag Seoel en noordelijke gebieden van Zuid-Korea hebben geteisterd. Van 48 burgers staat vast dat zij door verdrinking om het leven zijn gekomen. 29 anderen worden ver mist en men vreest dat zij eveneens verdronken zyn. Voorts werden vijf tig burgers gewond. Verder zijn 26 Zuid-Koreaanse militairen de verdrinkingsdood ge storven, terwijl er vijftien worden vermist. 42 militairen zijn gewond. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers onder de Amerikaanse militairen in Zuid-Korea. Bijna alle Amerikaanse hefschroef- vliegtuigen uit het grensgebied met Noord-Korea en in Seoel zijn inge schakeld voor het naar elders over brengen van een vierduizendtal Zuid Koreaanse burgers, die in laag gele gen overstroomde gebieden van de buitenwereld waren afgesneden. Dit was het gevolg van het buiten haar oevers (reden van de rivier de Han, waaraan de buitenwijken van Seoel liggen. Er is naar schatting zes miljoen gulden schade aangericht. Meer dan dertigduizend woningen zijn ondergelopen. Ongeveer 1.900 huizen zijn door het watergeweld weggevaagd of vernield. Verwachting tot dinsdagavond: Vrij warm weer met zonnige perio den en later op de dag kans op een lokale regen- of onweersbui; zwakke lol matige zuidoostelijke wind, aan de kust tijdelijk zeewind. 20 juli. Zon op 4.44, onder 20.48. Maan op 23.44, onder 11.43. Laatste kwartier: 21 juli te 18.53. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 20 juli 7.24 v.m. 19.32 n.m. BROUWERSHAVEN: 20 juli 7.01 v.m. 19.23 n.m. Doodtij: 24 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 19-7. Het K.N.M.I. deelt mede: gedurende het weekeinde ver plaatste een hogedrukgebied zich langzaam van Schotland naar mid den Scandinavië. Aan zijn zuidelij ke flank handhaafde zich een noord oostelijke stroming. Intussen arri veerde bij Ierland een oceaandepres sie, die luchtdrukdalingen veroor zaakte in west Frankrijk, bij het Ka naal en in west Engeland. De de pressie zwenkt scherp af naar het zuiden van Ierland. Onder invloed van deze depressie is de stroming van continentale lucht gedraaid naar zuidoostelijke richtingen en is war mere lucht gaan binnenstromen, waarin de bewolking voor een groot deel oplost. Voor morgen wordt warm en drukkend weer verwacht waarbij de temperaturen in het bin nenland tot boven 25 graden oplo pen. Voorts zal het overwegend zon nig zijn, maar er bestaat in de mid dag of 's avonds kans op het voor komen van lokale warmteonweders. Een Amerikaanse neger, op wie donderdag jl. in de omgeving van Anniston, in de staat Alabama, een aanslag werd gepleegd, is zondag in liet ziekenhuis van deze plaats aan zijn verwondingen bezweken. RUURLO. De boeren in Ruurlo en omliggende gemeenten kunnen weer ongestoord hun koeien melken. De politie in Ruurlo heeft drie in woners van Doetinchem aangehou den, die in de afgelopen weken in het district Doetinchem een groot aantal benzinediefstallen bij melk machines hebben gepleegd. Elf mensen om liet leven gekomen HAMBURG, 18-7. In de Westduit- se overstromingsgebieden Westfalen, Nedersakscn en Noord-Hessen waren zondag, nadat het water was gaan zakken, de opruimingswerkzaamhe den in volle gang. De ramp heeft blijkens de ter be schikking staande gegevens aan elf mensen het leven gekost. Een schat ting van de materiële schade viel zondag nog niet op te maken, al werd deze alleen voor Paderborn en omgeving al op 1500 miljoen mark geraamd. In Büren en omgeving heb ben 13.000 mensen al hun bezittingen verloren. Het Duitse leger, Belgische, Neder landse en Engelse militairen zijn de brandweer en de andere organisaties behulpzaam. Sinds vrijdag, toen de wolkbreuken kleine riviertjes in bruisende stromen veranderden, zijn de militairen niet uit de kleren ge- KARATSJI. Van betrouwbare zij de in Karatsji is vernomen, dat Chi na en de Sowjet-Unie Pakistan „meer steun zonder voorwaarden" loegezegd hebben ingeval de V.S. be stuiten hun economische hulp aan Pakistan in te trekken of te vermin deren. weest. Met hefschroefvliegtuigen, snelboten en vrachtwagens werden mensen gered. Soms hadden de slachtoffers 17 uur of langer op het dak van .hun woning vertoefd alvo rens te worden gered. Duizenden militairen hebben de reparatie van vernielde bruggen en wegen ter hand genomen. In de dis tricten Warburg, Waldeck, Büren en Paderborn (Hessen) zijn 24 bruggen vernield. Minister Weyer van Noordrijn- Westfalen verklaarde zondag dat het aan het leger en aan de NAVO- strijdkrachten te danken is, dat het aantal slachtoffers zo laag is geble- In Lippstadt was men de situatie zondag nog niet meester. Wegens de zeer hoge waterstand konden de Duitse soldaten en de Belgische pio niers slechts in kleine groepjes ope reren. Met 4.000 zandzakken en 30 op vrachtwagens geplaatste pompen trachtte men hier het water te keren. De ziekenhuizen in de stad maken gebruik van noodaggregaten van het leger om de stroomvoorziening op gang te houden. Enkele gemeenten ïn Noord-Hes sen, onder meer Elmarhausen en Tendelburg, in het district Hofgeis- mar, waren zondag nog van de bui tenwereld afgesneden. Redding uit de lucht Met helikopters zijn tal van men sen van de daken gered. Politieman nen, Rode-Kruiseenheden, brand weerlieden en vrijwilligers hadden met rubberbootjes en andere vaar tuigen hele gezinnen in veiligheid gebracht nadat de rivieren buiten hun oevers waren getreden en uit gestrekte gebieden onder water had den gezet. Internationaal I andarbeiderscongres AMSTERDAM, 16-7. In Amster- dam Is een tweedaags congres ge houden van de Internationale Fede ratie van Plantage- en Agrarische Arbeiders (I.F.P.A.A.W.). Bij deze organisatie zijn veertig bonden in de niet communistische wereld aange sloten met een totaal ledental van tussen de vier en vijf miljoen, op het congres zijn 28 Europese, Ame rikaanse, Aziatische en Afrikaanse landen vertegenwoordigd. Neder landse gastheer was de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfs- bond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1