PLANNEN IN V.S. TOT OPROEPEN VAN RESERVISTEN De Gaulle toont zijn atoomstrijdmacht China voor Midden-Oosten Tuinman zoon een gevaar RAM tafelkleden De bouwvakvakantie breekt los Straalverkenningsvliegtuig neergestort Zwitserse vrouw op Matterhorn Lange bedevaart met ezel naar Israël Presidenten openen de Mont-Blanctunnel Adlai Stevenson in Londen overleden Samengaan Thoolse gemeenten in studie Grenswijziging op Goeree-Overflakkee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Duiulorila^ 15 juli 1965 221ste jaargang Nr. 19828 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, Redökteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per sluk. tn dil nummer: Dp k IIII StPXJ)OSj1PS tP ZÏPrlkzPP De strijrl in Vietnam SAIGON, 14-7. 200 Amerikaan se en Zuldvietnamese vliegtuigen hebben woensdag een gebied van nog geen drie vierkante kilometer met honderden tonnen bommen „verza digd", met het doel een Vietcong- hoofdkwartier in het oerwoud op 05 km afstand ten zuiden van de grote Amerikaanse luchtbasis Da Nang te vernietigen. De actie sproot volgens waarne mers ook voort uit de vrees, dat de Vietcong-guerrilla's trachten de Amerikaanse basis van de rest van Zuld-Vietnam te isoleren. Van Amerikaanse militaire zijde in Saigon is meegedeeld, dat in de af gelopen week 30 Amerikanen ge sneuveld, 52 gewond en 3 gevangen genomen zijn. De Zuidvietnamese verliezen waren: 285 doden en 595 gewonden. Die van de Vielcong wor den geraamd op 741 doden en 172 gewonden. Volgens het persbureau van Noord-Vietnam zijn de afgelo pen zes maanden in de Zuidvietna mese provincie Quang Nam 5.000 soldaten, onder wie 278 Amerikanen, door de Vietcong buiten gevecht ge steld. Oproepen Reservisten in V.S. WASHINGTON, 14-7. De Ame rikaanse minister van defensie, Mc- Namara, heeft woensdag op een persconferentie in Washington, voor zijn vertrek naar Saigon gezegd, dat als de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Vietnam versterkt worden, redelijkerwijs aangenomen mag wor den, dat de Amerikaanse regering het oproepen van reservisten en een heden van de nationale garde zal overwegen, als ook verlenging van de diensttijd dergenen die reeds deel van de strijdkrachten uitmaken en uitbreiding van het aantal dienst plichtigen. De Vietcong breidt haar troepen in Vietnam nog steeds uit evenals haar acties, aldus de Amerikaanse minister. Niettemin in volgens de minister het doel der V.S. in Viet nam beperkt. „Wij willen niet het volk, noch de regering van Noord- Vietnam vernietigen. Wij streven niet naar verkrijging van militaire bases op Zuidvietnamees grondge bied of naar het totstandbrengen van een militaire relatie van Zuid-Viet nam met landen van het westen. Wij willen waarborgen, dat de bevolking van Zuid-Vietnam haar eigen lot in handen heeft en zich politiek en economisch naar eigen goeddunken kan ontwikkelen". Uit welingelichte bron in Washing ton is vernomen, dat de Amerikaan se legerleiding plannen heeft inge diend voor het roepen van 220.000 man reservisten en leden van de na tionale garde onder de wapenen, als er een beslissing valt over hel ver sterken van de Amerikaanse troe pen in Vietnam. De 14 juli-parade in Parijs PARIJS, 14-7. President De Gaulle heeft woensdag, de 14de juli, voor het eersl zjjn atcomstrjjdmacht ge toond in een grGte parade ter ge legenheid van de 176ste verjaardag van de val van de Bastille. Ingezonden mededeling in alle maten zuiver kamgaren een kwaliteitsartikel Grote keus bij TEL AVIV, 14-7. De Israëlische regering heeft het voornemen een diplomatieke campagne op touw te zeiten teneinde de aandacht te ves tigen op het gevaar, dat de Chine se bemoeienis in het Midden-Oosten vormt, aldus berichten in de Israëli sche pers. Volgens uit Arabische bron in Tel Aviv ontvangen inlichtingen heeft China kortgeleden wapens geleverd aan Arabische extremisten. De Chi nezen zouden voorts de opleiding in China overwegen van Arabische sa boteurs die tegen Israël zouden wor den ingezet. In politieke kringen te Jeruzalem acht men een dergelijke ontwikke ling uitermate gevaarlijk oor de vei ligheid van het gehele nabije oosten. AMSTERDAM. Een Amsterdams ingenieursbureau (Continental En gineering), behorende tot het V.M.F. Stork-werkspoor concern, heeft drie belangrijke orders ontvangen voor het ontwerpen, leveren en monteren van fabrieksinstallaties in Nederland en in het buitenland. Met deze op drachten is een totaal bedrag van rond 20 miljoen gulden gemoeid. woninginrichters - Zierikzee Mol 19 Twaalf Mirage-4 kernbommenwer pers met sti-aalaandrijving, waar schijnlijk de helft van de Franse „afschrikkende macht", vlogen don derdag over Parijs onder een grauwe hemel. President De Gaulle nam de parade af, waaraan ongeveer 9.000 manschappen en 630 voertuigen, sommige met de Amerikaanse „Ho- nest John" artillerieraketten uitge rust, deelnamen. Zes Fouga-magister straaljagers vlogen over, daarna kwamen de Mirage-4 bommenwer pers, gevolgd door zes Amerikaanse kc-135 tankvliegtuigen die in de lucht kunnen bevoorraden. Duizenden Fransen en toeristen op de Champs Elysees zagen toe hoe behalve de gevechtsvliegtuigen nog 120 transportvliegtuigen, tactische verkenners en 30 hefschriefvliegtui- gen voorbijvlogen. Zes regimenten grondtroepen namen aan de parade deel. De geallieerden opperbevelhebber1 in Europa, generaal Lemnitzer, zag toe op een podium bij de Are de Triomphe, te zamen met buitenland se diplomaten en oudere geallieerde officieren. BEN HAAG, 14-7. Naar verwach ting van de A.N.W.B. zullen in het komende weekeinde van de circa 700.000 Nederlandse gezinnen, die van de geneugten van de dan begin nende vakantie in de bouwwereld hepen te profiteren, er ongeveer 200.000 met de auto op uit trekken. En hiervan zullen er dan vermoe delijk zo'n 40.000 de grenzen over trekken om in mildere klimaten de twee vrije weken zo goed en zo be- hagelijk mogelijk door te bx-engen. De toeristenbond baseert deze ver wachtingen op de ervaringen van het afgelopen jaar en op de resulta ten van een onderzoek naar de reis- gewoonten van de Nederlandse ge zinsbevolking. In verband met de te verwachten enoi'me drukte zal de A.N.W.B. op Drie inzittenden kwamen om het leven ROERMOND, 14-7. Een straal verkenningsvliegtuig van de Royal Air Force is woensdagmiddag om tien minuten over één in het gehucht Leeuwen bij Roermond neergestort. De drie inzittenden hebben het toe stel neg wel verlaen, maar zijn om gekomen. Vermoedelijk heeft de bemanning, nadat het toestel snel hoogte had verloren, nog getracht te voorko men, dat het vliegtuig in het dorpje Droef einde van bruinvis LEEUWARDEN. 14-7. Twee achttienjarige jongelui hebben in een diepe kuil met tvater op het Terschellinger Noordzee strand een levende bruinvis gevonden. Het dier was bij ho ge zee over een zandbank heen geslagen en kon niet terug naar zee. Met de hulp van twee zeevaartscholieren werd het dier op een brancard ge legd en naar de haven van West-Terschelling gebracht, waar de bruinvis weer te wa ter werd gelaten. Een lang le ven was de bruinvis echter niet beschoren. Nauwelijks enige uren had hij weer de vrijheid of hij werd opgemerkt door opvarenden van een pas serend schip. Vermoedelijk omdat ze een haai dachten te zienstaken ze het dier met een bootshaak dood. terecht zou komen en daar slacht offers zou maken. Het vliegtuig, een „Canberra", ge registreerd als wt 324, was een twee- motcrig toestel. Er rrtoet een motor storing zijn opgetreden, die het on geluk inleidde. De drie omgekome nen zijn commanderlieutenant Klapp en de flight-officers Dingle en Sime, allen Engelsen, die respektivelijk te rechtkwamen in een schuur van de fam. Joosten, in een schuur bij de lam. Meeuwissen en vlak bij hel toe stel. De „Canberra" vloog na het neer storten onmiddellijk in brand. De brand werd bestreden door de brandweer uit Roermond, die later assistentie kreeg van de RAF uit Elmpt, gelegen op 15 kilometer ten oosten van Roermond, in West- Duitsland, vanwaar het toestel om één uur was opgestegen. a President Johnson heeft woens dagavond opnieuw gewaarschuwd dal er ten aanzien van de- strijd in Vietnam enkele donkere dagen in 'het verschiet liggen en dat hij dan de 'hulp van hel Amerikaans.; volk nodig heeft. ZERMATT. 14-7. Een vrouw heeft woensdag voor 'het eerst de top van de 4482 meter hoge Matterhorn be reikt langs de moeilijke, noordelijke wand. Het is de 27-jarige mevrouw Yvette Vaucher, een Zwitserse. de komende zaterdag en zondag op de belangrijkste 'trajecten, en in het bijzonder op die welke naar de landsgrenzen leiden, veertig extra wegenwachtpatrouilles inzetten, het geen betekent dat op een aantal we gen de hulpmogelijkheden van deze organisatie aan automobilisten zal zijn verdubbeld. Hetzelfde geldt op 31 juli en 1 au gustus, als de vakantiegangers, met verdubbelde energie wellicht, en masse de terugtocht naar hun haard steden weer ondernemen. LE HAVRE, 14-7. Een 32-jarige Franse moeder van vijf kinderen is woensdag uit het plaatsje Maneglise, bij Le Havre, met een ezel een bede vaartstocht van 4.000 km. naar Je ruzalem begonnen, waarbij zij de route van de kruisvaarders volgt. Geneviève Duboso Troszezynski, de echtgenote van een zeeman van Pool se afkomst, vatte twee jaar geleden het plan op de pelgrimstocht te ma ken toen haar jongste zoon-, Noël, van een ernstige ziekte herstelde. De tocht leidt door Dtiitsland, Oos tenrijk, Zuid-Slavië, Bulgarije, Tur kije, Syrië, Libanon en Israël. Me vrouw Troszezynski hoopt tegen Kerstmis in Jeruzalem te zijn. De kinderen van mevrouw Trosze zynski, wier leeftijden variëren van vijf tot twaalf jaar, zijn voorlopig aan de zorgen van een godsdienstig instituut in Dieppe toevertrouwd. De bedevaartgangster, die o.m. een blauwe spijkerbroek aan heeft en een strooien hoed op, daagt een groot kruisbeeld om haar hals. De ezel „Bijou" draagt een tent en de rest van de bagage. De Griekse koning Constantijn en zijn gemalin, koningin Anne-Marie kijken vertederd tiaar hun eerste kindje, prinses Alexia, dat zaterdag werd geboren. PARIJS, 15-7. Strenge veilig heidsmaatregelen zijn getroffen om president de Gaulie te beschermen, wanneer deze vrijdag met zijn Itali aanse collega Saragat de tunnel on der de Mont Blanc opent. Franse regeringsambtenaren heb ben meegedeeld, dat in de bijna twaalf kilometer lange tunnel om de honderd meter Franse en Itali aanse wachtposten zullen staan. Voordat de Gaulle en Saragat aan de openingsrit van Chamonix naar LONDEN, 15-7. Adlai Stevenson gedelegeerde van de Verenigde Sta ten bij de V.N., is woensdagmiddag in een Londens ziekenhuis aan een hartaanval overleden. De heer Stevenson, die juist een vraaggesprek met de B.B.C. had be ëindigd, wilde een wandeling ma ken. Voor het gebouw van de Ame rikaanse ambassade zakte hij plot seling in elkaar. Zijn secretaresse paste nog mond op mond beademing toe en de heer Stevenson, werd met spoed naar het nabijgelegen St. George hospitaal vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. Presi dent .Johnson heeft een speciale de legatie, onder leiding van vice-pre sident Humphrey, naar Londen ge zonden om het stoffelijk overschot van de Amerikaanse gedelegeerde naar de Verenigde Staten over te brengen. Dit gebeurt in het privé- vliegtuig van de president. Minister- Luns noemde het overlijden van Ste venson „een groot verlies voor de V.S. en voor de Verenigde Naties, waarin hij altijd zo'n constructieve rol heeft gespeeld". BREDA, Prinses Beatrix en haar verloofde de 'heer von Amsberg heh- ben toegezegd graa'g gebruik te /.ui len maken van de uitnodiging een bezoek te 'brengen aan Breda. Het tij'dstip van het 'bezoek zal nog na der worden vastgesteld. Courmayeur beginnen zal de politie drie ritten door de tunnel met tus senpozen van een kwartier maken. Tweeduizend man speciale politie- eenheden zullen zich in Chamonix bevinden. Aan de Italiaanse kant zal de politie een uitgestrekt gebied rond de tunnelopening bewaken. Toeristen, journalisten en arbeiders die de plechtigheden willen bijwonen moeten in het bezit zijn van speci ale vergunningen. E.E.G.-gesprek De twee presidenten zullen naast het verrichten van de opening van de tunnel met elkaar spreken over de crisis in de E.E.G. Volgens Franse regeringsfunctionarissen zal het overleg een verkennend karakter hebben. Stookolie op Rivièrastrand CANNES, 14-7. Het strand tussen Cannes en La Napoule is onbruik baar voor toerisme. H'et Amerikaan se vliegdekschip „Shangri-La" heeft namelijk - naar men zegt bij ver gissing - 12.000 liter stookolie in zee geloosd, die door 'de 'krachtige oos tenwind op 'het strand wordt gedre ven. De Amerikanen hebben perso neel gestuurd om de schade zoveel mogelijk te beperken. Men vreest evenwel, dat 'het betrokken stuk strand weken lang voor de vakan tiegangers verloren zal zijn. De strand-exploitanten spreken van een bedorven seizoen. Dil nummer bestaat uil 22 pagina's v v v« «j. Een ledig brein is de iverlc- plants van de duivel. x Verwachting lot vrijdagavond. Noordelijke wind Aanvankelijk wolkenvelden, latei- perioden met zonneschijn. Op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en noordoost. In het oosten van het land koeler dan vandaag, elders weinig verandering in temperatuur. 16 juli. Zon op 4.39, onder 20.53. Maan op 22.44, onder 7.01. Laatste kwartier: 21 juli le 18.53. HOOG WATERSTANDEN ZIERIKZEE: 16 juli 5.10 v.m. 17.21 n.m. BROUWERSHAVEN 16 juli 4.38 v.m. 17.02 n.m. Springtij: 15 juii. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen IJsland en Schotland ligt 'het centrum van een gebied met hoge barometerstanden, dal zich tot over de Britse eilanden en het zee gebied ten westen ervan uitstrekt. Samenhangend hiermee is op de Noordzee de wind naar het noorden gesdraaid en stroomt nu koelere lucht in de richting van ons land. De stro ming is zwak, zodat het 'geruime tijd zal duren eer de 'koele lucht Zuid- Limburg 'heeft bereikt. Aanvankelijk drijven wolkenvelden mee, latei- kunnen echter weer perioden met zonneschijn worden verwacht, maar de temperatuur blijft vooral in het binnenland lager dan vandaag. De kans op regen is uitermate klein. SINT ANNALAND, 14-7. De ge meentebesturen van Tholen zullen het provinciaal bestuur van Zeeland vragen om een jaar uitstel om hun oordeel te geven over het plan om alle gemeenten van het eiland sa men te voegen lot één gemeente. In die tijd kan de probleemstelling worden onderzocht. De gemeentebe sturen willen deze studie laten ver richten door deskundigen van de vereniging van Nederlandse gemeen ten. Tot deze conclusie zijn de gemeen tebesturen vandaag gekomen op een infoi-mele vergadering in Scherpe- nisse. Met de studie kan ook bereikt worden, dat Thoolse raadsleden le ren denken over Thoolse problemen en zaken. Het is volgens vele ge meentebestuurders van Tholen on doenlijk om binnen drie maanden een gefundeerde oordeel te vormen over het plan van het provinciaal be_ stuur om alle gemeenten samen te voegen. TWEEDE KAMER Groep Nederlanders vraagt wet op de vivi-sectie DEN HAAG, 15-7. In een petitie, waarin zij zeggen ernsti'g verontrust te zijn door 'het feit 'dat in ons land meer dan 1,1 miljoen warmbloedige dieren per jaar ihet leven laten door dierproeven hebben een 150-tal Ne derlanders ziel; igewend tot de rege ring en de leden van de Eerste en. de Tweede Kamer. Zij dringen aan op oen wettelijke regeling van de vivi sectie. Nu een controlerende instantie ontbreekt, achten zij excessen, zowel bij de behandeling als bij de verzor ging van de dieren niet uitgesloten. Zo ziet er op het ogenblik niemand op toe, of de dieren niet onnodig on verdoofd aan pijnlijke proeven wor den onderworpen. Ook bestaat niet de zekerheid, of er wel met voortva rendheid naar alternatieve methoden van onderzoek voor allerlei dier proeven wordt 'gezodht. De 150 aan bieders van de petitie wensen dal aan een comité van deskundigen het toezicht en de controle op de dier proeven in ons land wordt opgedra gen. Tot de ondertekenaars aan de pe titie 'behoren acteurs, beeldende kunstenaars, pastoors, notarissen, predikanten, professoren enz. (geen hoogleraren van een medische facul teit). Ongeveer een derde van hen is arts. DEN HAAG, 14-7. Het aantal van 13 gemeenten op Goeree-Over flakkee zal werden verminderd tot vier gemeenten, te weten Goederee de. Oostflakkee, Middclharnis en Dirksland. De Tweede Kamer heeft woens dagmiddag het voorstel daartoe aan vaard. De gemeentelijke herindeling van het eiland werd noodzakelijk ge acht, nu Goeree-Overflakkee straks binnen de invloedsfeer van de Rot terdamse agglomeratie zal komen te te liggen en, naar verwacht wordt, als gevolg daarvan een sterke ont wikkeling te zien zal geven. De nieu we gemeentelijke indeling van het eiland is overeenkomstig de vier structurele eenheden van Goeree- Overflakkee, te weten van west naar oost een duin en strandgebied, een zuiver agrarisch gebied, een „ste delijk" gebied met Middelharnis en Sommelsdijk en een nu nog agra risch doch potentieel industrieel ge beid. Op deze structurele indeling in het in het wetsontwerp opgeno men plan voor een gemeentelijke herindeling gebaseerd. Aangenomen mag worden, dat de raden voor de nieuwe gemeenten einde van dit jaar of in begin 1966 zullen kunnen worden gekozen. Geen opheffing gemeenschappen Aan de beraadslagingen over dit wetsontwerp werd deelgenomen dooi de afgevaardigden Van Bennekom (ARP). Scheps (PvdA), Abma (SGP). Aarden (KVP), Voogd (BP). Visser (VVD) en Bode (ARP). De heren Ab ma en Voogd uitten kritiek op het voorstel. Minister Smallenbroek (biiur. za ken) merkte op, dat de gemeentelijke herindeling van belang is voor het eiland en voor de bewoners van Goeree-Overflakkee. Hij wees er op. dat een samenvoeging van gemeen ten niet betekent dat ook de ge meenschappen en de bestaande ge meenschapsverbanden worden opge heven. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard, waarbij de fracties van de SGP en de boerenpartij de aantekening kre gen tegen het wetsontwerp le heb ben gestemd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1