Washington wenst geen capitulatie van Peking of Hanoi Jolinson voorspelt grotere verliezen Alleen praten met Frankrijk over de hervattingen der onderhandelingen T.v.-uitzending van de Matterhorn-top Aanranding van 17-jarig meisje R.T.M. laat een treindienst vervallen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Muumlug 12 juli 1965 121ste jaargang Nr 19816 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURAN1 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f f,25 per stuk. In dit nummer: Geslaagd jubileumconcours te Renesse Analyse van Rusk De strijd in Vietnam Toestand blijft nog „zeer kritiek'" WASHINGTON. 11-7. De Vere nigde Staten zijn voor het ogenblik niet van plan, de onlangs door de Russen bij Hanoi aangelegde raket bases aan te vallen. Dit heeft de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk, zondag in een vraaggesprek voor de televisie verklaard. De minister zei dat het luchtdoel raketten met een reikwijdte van misschien 50 km betrof, maar dat de installaties nog niet operatio neel waren. Rusk voegde hieraan toe, dat de V.S. Noord-Vietnam, China en Rusland aan de conferen tietafel willen zien te krijgen en dat een bombardement van de bedoelde bases niet tot dit doel zou bijdra gen. De Amerikaanse bewindsman ver klaarde dat Washington niet uit is op een capitulatie van Peking of Ha noi, maar dat de Amerikaanse rege ring alleen maar wil, dat communis tisch China en Noord-Vietnam hun mensen uit Zuid-Vietnam terugtrek ken. De luchtaanvallen Rusk was van oordeel, dat de Amerikaanse luchtaanvallen op Noord-Vietnam „zeer belangrijke re sultaten" hebben opgeleverd. Het De crisis in «le E.E.G. BRUSSEL, 10-7. De Nederlandse vice-voorzlttcr van de Europese Commissie, dr. S. L. Mansholt, heeft in Brussel verklaard dat het „zeer gevaarlijk" zou zjjn indien in diplo matieke contacten met Frankrijk een ander doei zou worden nagestreefd dan de te volgen procedure by een hervatting van de onderhandelingen in de E.E.G. Hij zei dit tijdens een vergadering van de landbouwcommissie van het Europese parlement, waarop de na do mislukking van de besprekingen Vliegtuig verongelukt Inzittenden ongedeerd LYMPNE, 12-7. Een Hawker Sid- deley van de Britse luchtvaartmaat schappij „Skyways", die met 51 in zittenden uit Parijs naar Engeland terugkeerde 'is bij 'de landing te Lympne, niet ver van Dover, veron gelukt. Het tweemotorige toestel verloor eensklaps 'hoogte, raakte de baan en sloeg driemaal over de kop, waarbij de vleugels en het achter- stuik van de romp afbraken. Won der (boven wonder 'brak geen brand uit. De 48 passagiers - merendeels Britten - en 3 bemanningsleden kon den snel uit ihet ondersteboven lig gende toestel worden bevrijd. Nie mand bleek ernstig 'gewond. Slechts een passagier moest naar het zieken huis, met een zenuwschok. Vrijstelling militaire dienst voor e-anibtenaren politie-; over de gemeenschappelijke financie ring van het landbouwbeleid van de „zes" ontstane crisis werd bespro ken. Dr, Mansholt sloot zich daarmede aan bij een aan de Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, toegeschreven standpunt, dat in bilaterale contacten met de Franse regering niet over de inhoud van een eventueel akkoord over deze kwestie zal worden onder handeld. Ook de Belgische minister van buitenlandse zaken, P. H. Spaak, die met minister Luns deze week in Pa rijs de Franse minister Couve de Murville zal ontmoeten, wenst de materiële onderhandelingen met Frankrijk uit te stellen totdat de aanvullende voorstellen van de Europese commissie bekend zullen zijn. „Republikeinse" zwendel in Rotterdam ROTTERDAM, 10-7. De twintig ja- rige corrector van een Rotterdams krantenbedrijf is de auteur geweest van de uitvoerige „republikeinse" boodschappen die de dagen voor het bezoek van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg via de lo cale telexverbindingen een aantal be drijven en kranten in de Maasstad heeft bereikt. De jongeman verzond zijn telexberichten midden in de nacht namens het „Republikeinse co mité Nederland". De politie ontdek te de corrector als de schepper van de mededelingen pas drie dagen na dat het eerste bericht was verspreid. Er is geen arrestatie verricht, de jon geman kan wel rekenen op spoedig ontslag. praktisch gevolg was dat Noord- Vietnam minder in staat was, zijn activiteit in het zuiden te steunen. Overigens noemde hij de situatie voor de Amerikanen en Zuidvietna- mezen „zeer kritiek", als gevolg van een aanzienlijke concentratie van Noordvietnamcse strijdkrachten, in het bijzonder in het centrale hoog land. Hij verwachtte daar enige „harde gevechten". De Vietcong had de af gelopen weken zeer aanzienlijke ver liezen geleden, terwijl ook de ver wachting van de opstandelingen, dat de Amerikaanse luchtmacht veel hinder van de regentijd zou hebben, niet in vervulling was gegaan. Hel bezoek van Davies Over het huidige bezoek van de Labourafgevaardigde Harold Da- vies aan Hanoi, zei minister Rusk dat de Brit noch van de V.S., noch van Zuid-Vietnam machtiging had om te onderhandelen. Mocht Davies iets interessants horen, dan zou men dat in Washington graag vernemen. Uit hetgeen de Britse politicus in de Noordvietnamese hoofdstad had ver klaard, maakte de Amerikaanse mi nister echter op, dat het bezoek van Davies niet veel invloed zou hebben op de houding van Hanoi ten aan zien van eventuele onderhandelin gen. WASHINGTON, 10-7. President Johnson heeft op een persconferen tie in Washington de berichten on juist genoemd volgens welke het ontslag van ambassadeur Taylor en de benoeming van Cabot Lodge tot ambassadeur in Saigon een verande ring van de Amerikaanse politiek in Vietnam zou betekenen. Hij deelde voorts mee dat zijn re gering maatregelen heeft genomen om aan alle verzoeken van genei-aal Westmoreland in Vietnam te vol doen. De president zei dat het aantal Amerikaanse militairen in Vietnam het vastgestelde aantal van 75.000 zal overschrijden. Hij zei: „Er zijn daar steeds meer mannen nodig. Op het ogenblik zijn er al zo'n 60.000 in Vietnam". President Johnson voorspelde dat de verliezen onder Amerikanen, Zuid Vietnamezen en Viet Cong-rebellen groter zullen worden. Hij zei te ver wachten dat het met de oorlog in Vietnam slechter zal gaan alvorens er een verbetering intreedt. Stryd na 1945 De president zei dat de Verenigde Staten sinds de tweede wereldoorlog 160.000 levens hebben geofferd bij de bestrijding van agressie over de ge hele wereld doch dat zij niet kunnen toestaan dat Griekenland, Turkije, Iran, Formosa of andere landen door agressors worden overmeesterd. „Wij zijn niet van plan er mee op te hou den voordat de agressie is geëindigd" aldus Johnson, die de journalisten Riskante reportage DEN HAAG, 10-7. Kijkers in De nemarken, Frankrijk, Duitsland, Ita lië, Noorwegen, Zweden, Zwitserland en Joegoslavië zullen op 14 juli, ais de weersomstandigheden dit toela ten, de eerste rechtstreekse beelden van de top van de Matterhorn zien. Het programma dat door de Zwit serse televisieorganisatie en de B.B. C. wordt verzorgd, wordt uitgezon den ter gelegenheid van het feit, dat het honderd jaar geleden is dat de Matterhorn door de 25 jaar oude En gelsman Edward Whymper voor de eerste keer werd beklommen. Whymper's route zal door een groep cameramannen-bergbeklim mers worden nagegaan ongeveer 10 ton apparatuur zal met Zwitserse le- gerhelikopters naar.de Horlihütte op 3000 meter worden gebracht, waar 40 man Britse en Zwitserse technici en bergbeklimmers hun hoofdkwar tier hebben. Het Zwitserse leger zal dan een net van verbindingen op de berghellingen aanleggen voor de commentatoren. Zeven camera's zullen voor dit programma, getiteld „Men against Matterhorn" worden gebruikt. De B.B.C. producer Alan Chivers heeft verklaard dat dit „de riskantste re portage is die ooit is ondernomen". Poging tot aanranding in Rotterdam ROTTERDAM, 11-7. De politie in Rotterdam 'heeft d'it weekeinde twee 25-jarige taxichauffeurs, C. A. van T. en C. S., beiden uit 'de Maasstad, gearresteerd wegens een poging tot aanranding van eer. 20-jarige 'kin- derverzorgster. Het meisje was zaterdagochtend omstreeks 7 uur te voet op weg naar haar wenk, toen zij op de Oostzeedijk werd klemgereden door een kleine personenauto, waarin twee mannen zaten. Dezen probeerden baar irn de auto te trekken, maar bet meisje wist zich los te rukken, ook toen de mannen een tweede poging onder namen, waarna ze verdwenen. On geveer een uur 'later 'konden ze op de Stadhoudersweg door de politie worden aangehouden. DEN HAAG, 10-7. Ambtenaren, die bjj rjjks- en gemeentepolitie in een politierang ztfn aangesteld en die voor de dienstplicht zijn of worden ingeschreven voor de lichtingen 1966, 1967 en 1968, in het algemeen gebo ren in de jaren '46, '47 en '48, kun nen van militaire dienst worden vrij gesteld. Dit heeft de minister van defen sie, na overleg met zijn ambtgenoten van binnenlandse zaken en justitie, besloten. Op basis van de gegevens die in de komende jaren kunnen worden verkregen zal kunnen worden beslist of de regeling tot lichtingen na 1968 zal worden uitgebreid. De vrijstel ling wordt verleend voor twee jaren en kan, indien de dienstplichtige nog steeds politie-ambtenaar is. telkens voor eenzelfde duur worden verlengd De vrijstelling wordt voor goed ver leend op 1 januari van het kalender jaar waarin de politie-ambtenaar 26 jaar wordt. URK, 11-7. Zaterdagavond is een 17-jarig meisje uit Urk aangerand door een jongen, bij wie zij achterop de bromfiets 'had meegelift. De da der. de 17-jarige H. K. uit Ruttem, Noordooslpólder, is na een speur tocht van de rijkspolitie van Urk in samenwerking met de gemeentepoli tie van de Noordoostpolder zondag morgen aangehouden. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd en is in het politiebureau van Vollenhove (Ov.) ingesloten. Het meisje 'had zaterdagavond sa men met een vriendin de kermis in Emmeloord 'bezocht. De meisjes misten de laatste bus en accepteer den toen een lift van twee voorbij komende bromfietsers. Het ene meis je werd keurig naar buis gebracht, het andere werd >door K. aangerand. Huilend en volkomen overstuur kwam zij thuis. Droevig gedrag van jeugd ROTTERDAM, 10-9. De directie van de N.V. Rotterdamse Tramweg Maatschappij acht het, met het oog op de veiligheid van passagiers en personeel, niet langr verantwoord op zondagavond de laatste dienst van de tram Spjjkenisse-Rotterdam te hand haven. „Gedurende de laatste maanden', aldus een communiqué van de di rectie van de R T.M., „wordt de dans gelegenheid in Spijkenisse op zon dagavond bezocht door een groot aantal jongelieden, zogezegd nozems uit Rotterdam, die daarna per laatste R.T.M.-tram naar hun woonplaats terugkeren. Zij ontzien zich niet in erge mate de rijtuigen te vernielen, de reizigers te molesteren en de meest vulgaire en met name zedeloze taal uit te slaan, het trampersoneel staat hiertegenover vrijwel machte loos, terwijl de politie door perso- Ainerikaiieu eren het Nederlands verzet DEN HAAG, 10-7. Mej. Mary de Haan uit de Verenigde Staten heeft zaterdagmiddag, als vertegenwoor digster van een Amerikaanse Joodse organisatie, in de Johannes Post ka zerne in Steenwij kerwold een certifi caat overhandigd aan de comman dant van deze kazene, met welke handeling haar organisatie de nage dachtenis van de verzetsstrijder Jo hannes Post en tevens het gehele verzet in Nederland wilde eren. Haar organisatie is een naar Jo hannes Post genoemde onderafdeling (eharper) van de dertien jaar geleden in Mackensack-Maywood opgerichte vrouwcnafdeling van de B'nai B'rith, een Joodse loge. De vernielingen en molestaties van de laatste weken zijn van dien aard geweest, dat nu het besluit is geno men de laatste dienst te laten ver vallen. neelsgebrek niet altijd in staat is de nodige assitentie te verlenen". De 'hinderlaag 'die ide Vietcong 60 'km. ten noordwesten van Saigon aan eenheden van bet Zuidvietnamese leger bad gelegd beeft aan Zui'dviet- •namese zijde 235 slachtoffers 'geëist. 151 man sneuvelden, 25 werdén ge wond 'en 59 worden vermist. Boven dien worden vier Amerikaanse raad gevers vermist. Zwembad van aluminium SPRANG-CAPELLE, 10-7. In de 6500 inwoners tellende Brabantse plaats Sprang-Capelle is een zwem bad geopend, waarvan de wanden en de bodem uit aluminium matten bestaan. De matten zijn waterdicht gemaakt met vet. Over het vet is een ondoor dringbare laag blauwe verf aange bracht. Het is voor de eerste maal dat men in Nederland aluminium ge bruikt bij de aanleg van een zwem bad. Volgens het T.N.O. is het mate riaal zeer duurzaam; het gaat waar schijnlijk twintig jaar mee. Het zwembad in Sprang-Capelle, dat een wateroppervlakte heeft van 830 vierkante meter, kost met de er bij behorende accomodatie f 235.000. toesprak in zijn eigen werkkamer in het Witte Huis. Hij zei op de hoogte te zijn gesteld van de vredesreis naar Hanoi van de Britse parlementariër Davies. Vervolgens gaf de president cijfers van de verliezen in Vietnam. In de periode van 15 juni tot 3 juli zijn 4.556 Vietcong-rebellen gesneuveld. Aan Zuidvietnamese zijde vielen 1900 doden terwijl voorts 40 Amerikanen het leven lieten. Hij deelde ook mee dat de communistische strijdkrach ten aanzienlijke versterkingen had den ontvangen. Ned. Spoorwegen leden miljoenenverlies UTRECHT. 10-7. De Nederlandse Spoorwegen 'hebben in 1964 een ver lies 'geleden wan 9.1 miljoen gulden. In 1963 werd er nog een batig saldo van 0.5 miljoen guliden geboekt. De negatieve uitkomst over 1964 is bet gevolg van 'het feit dat de kosten sneller stegen dan de ontvangsten. De ontvangsten liepen met 7 procent op tot 652.4 miljoen gulden en de kosten met 8.5 procent tot 661.5 mil joen. De directie van N.S. schrijft het toenemen van de ontvangsten in haar jaarverslag over 1964 toe aan de tariefsverhoging (die overigens een vermindering van de vervoersom- vang tot gevolg haid). De kostenstij ging is voor het grootste deel ver oorzaakt door bet sterk gestegen loonpeil. Belgische regeringscrisis nog niet opgelost BRUSSEL, 11-7. Bij die pogingen tot oplossing van de nu reeds 7 we ken durende regeringscrisis in België is men 'het afgelopen weekeinde op een niieuwe hinderpaal gestoten. Het 'bestuur van de socialistisch partij aanvaardde weliswaar een door formateur professor Harmei uitgewerkt ontwerp-programma voor een nieuwe Rooms-rode coalitie, maar met een onvoldoende meerder heid, zoals zaterdagavond door de B.S.P. werd1 békend gemaakt. Tege lijkertijd aanvaardde het 'bestuur van de Christelijke Voltepartij het ontwerp met algemene stemmen. Formateur Harmel zal maandag (vandaag) een nieuwe interim-rap port uitbrengen aan koning Boude- wijn. Brand door kortsluiting in t.v.-toestel ROTTERDAM, 11-7. „Korlslui- ting in het televisie-toestel" wordt dcor de brandweer in Rotterdam op- f gegeven als de oorzaak van een kor te maar fel uitslaande brand, die heeft gewoed in een huis aan de Ael- brcchtskolk. De achterkamer van het woonhuis, op de eerste verdieping, brandde ge heel uit. De bewoonster, de 65-jarige mevrouw A. Roodenburg, die alleen thuis was, werd door de buren uit de brand geholpen. Zij werd met ta melijk ernstige verwondingen naar een ziekenhuis vervoerd. Een onder het woonhuis gelegen houtopslagplaats liep ernstige wa terschade op. De totale door deze brand veroorzaakte schade bedraagt ongeveer f 20.000, Exaiiiendranta in Saigon SAIGON, 10-7. In Tay Ndnh, 90 km. ten noordoosten van Saigon zijn tien kinderen in allerijl naar een ziekenhuis gébracht nadat zij vergif hadden ingenomen omdat zij gezakt waren voor bet eindexamen van de middelbare school, aldus meldt de „Saigon Daily News". In Saigon hébben twee meisjes zelfmoord gepleegd omdat zij niet tegen bet examen opgewassen waren. Drie middelbare scholen, die ver valste diploma's uitreikten, zijn ge sloten. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Men leert zijn vaderland het grondigst kennen in den V vreemde* X. Iets warmer Verwachting tot dinsdagavond: Veel bewolking met vooral aanvan kelijk af en toe enige regen of mot regen, maar later voornamelijk in het zuidoosten van het land ook en kele opklaringen; zwakke tot ma tige, in de kustprovincies nu en dan vrij krachtige, zuidwestelijke wind; in het algemeen iets warmer. 13 juli. Zon op 4.35, onder 20.56. Maan op 21.20, onder 3.50. Volle maan; 13 juli te 18.01. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 13 juli 3.16 v.m. 15.34 n.m, BROUWERSHAVEN: 13 juil 2.48 v.m. 15.12 n.m. Springtij; 15 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Langs de flank van een groot hagedrukgebied dat zich gedurende het weekeinde van de oceaan over Frankrijk naar bet Alpengebied uit breidde trékken verschillende sto- ringsgebieden over de Britse eilan den naar bet noordoosten. Krachtige zuidwestelijke winden voerden daar bij vochtige lucht van subtropische oorsprong naar west-Europa. Fron tensystemen van de storingen trok ken ook over ons land betgeen voor al in 'de nacht van zondag op maan dag plaatselijk veel regen bracht. De regenzone strekte zich maandag morgen uit van de zuidkust van En geland over ons land tot in noord- Duitsland en Denemarken. De fron tale zone blijft oök komende 24 uur didht bij ons land zodat de regen- kansen nog groot blijven. Wel zal de warme lucht aan de zuidzijde van bet front zich tijdelijk weer wat ver der naar bet noorden gaan uitbrei den waardoor de temperaturen in het zuidoosten van ons land morgen 'hoger kunnen worden met mogelijk ook enkele opklaringen. Beroep beslissing minister singeldemping te Utrecht UTRECHT, 10-7. Burgemeester en wethouders van Utrecht hebben de gemeenteraad gevraagd, bet college te machtigen, beroep aan te tekenen bij de Kroon tegen een 'beslissing van de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Deze heeft vorige maand afwijzend 'beschikt over het door Utrecht in juni 1964 ingediende verzodk om een vergun ning tot 'het dempen van het noorde lijk en westelijk deel van de stads- buitengracht. In Amsterdam wordt een confectie- centrum gebouwd, de uiterlijke vorm waarvan opvalt door de zeer moder ne en progressieve lijn. Het centrum - waarvan de maquette een beeld geeft - gaat bestaan uit een drietal torengebouwen van respektievelijk 45 en 60 meter. Hierin komen 1500 aluminium schuiframen. De kosten van de bouw gaan 2 miljoen gulden bedragen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1