'gm alles kan met cetefeüMr velpom Uitzichtloos vechten in Vietnam Stalin terug in praalgraf DE VIERDE DAG Mr. J. van Aartsen geïnstalleerd VOOR WIE n GEZELLIG WIL FRITUREN Prioriteit van de woningbouw moet erkend blijven „Commissarisschap mooiste ambt in staatsbestel" BLIK DOOR HET WERELD I VENSTER MIDDELBURG, 8-7. In de ver- gadering van Provinciale Staten van Zeeland is mr. J. van Aartsen, oud- minister van verkeer en waterstaat, vanmorgen geïnstalleerd als commis saris van de koningin in de provin cie Zeeland, als opvolger van de en kele maanden geleden overleden jhr. mr. de Casembroot. De waarnemend commissaris van de koningin, mr. dr. A. J. J. M. Mes, meende, dat vier eigenschapen in het bijzonder een commissaris van de koningin moeten sieren: wijsheid, genegenheid, moed en rechtvaar digheid, kwalitieten die dr. Cl. Prin sen in zijn boek „De burgemeester" ook voor de eerste burger van stad of dorp noodzakelijk acht. Het Statenlid C. Boender zei on der meer: „Als te ongelegener ure op hoog niveau zich uit overwegin gen van vermeende efficiëntie of vermeende rationalisatie een streven zou ontwikkelen uw ambt en onze zelfstandigheid te belagen, wees dan, mijnheer de commissaris, ervan ver zekerd, dat de Staten, gedachtig aan het" Zeeuwse devies „Luctor et Emer- go" hiertegenover op de meest ver beten wijze stelling zullen nemen". Mr. Van Aartsen verklaarde in zijn dankwoord, dat hij het commis sarisschap het prachtigste ambt in het Nederlandse staatsbestel vond. Provincie in beweging. Hij wees erop, dat Zeeland thans een provincie in beweging en ont wikkeling is. Weldra zijn de Zeeuw se eilanden geen eilanden meer. De provincie komt als het ware open te liggen naar het hart van Holland- De Zeeuwen zijn dan niet meer on der elkaar. Dat alles zal consequen ties hebben. De Zeeuwen moeten echter Zeeuwen blijven en ook de agrarische bedrijvigheid moet be houden blijven, aldus mr. Van Aart sen die van Zeeuwse afkomst is. De Britse mannequin Nina Dyer, 35, is woensdag in Parijs overleden nadat zij een te grote hoeveelheid slaaptabletten had 'ingenomen. Zij is gehuwd geweest met baron Hemrïch von Thyssen, een Duitse industrieel, en met Sadroed'din Ohan, oom van de tegenwoordige aga khan. Ingezonden mededeling 'y<. .atcMi. ZONDER SPATTEN - ZONDER WAL* De strijd om de macht in Rusland thans duidelijk zichtbaar (Van een corresipondent). BERLIJN. Berichten uit Rusland wijzen er op, dat het gebalsemde li chaam van Josef Wissarionowitsj (bijgenaamd Stalin) na een jarenlan ge verbanning (sinds 1956) naar een onopvallend plekje in het Kremlin, is teruggebracht naar het imposante mausoleum waar de dictator aanvan kelijk in 1953 naast het lichaam van Lenin was bijgezet. Zijn naam werd eerst met de hand voor de mond en bij voorkeur in het halfdonker, gefluisterd. Toch is hij weer in de Russische geschiedenis boeken teruggekeerd met als geboor tedatum 21 december 1879, in Gori, gouvernement Tiflis, van Georgische nationaliteit, overleden in Moskou op 5 maart 1953 te 21.50 uur. Dezer dagen keerde plotseling zijn beelte nis terug in het legermuseum van Moskou en op het witte doek van de Moskouse bioscopen. Op zijn sterf dag in het volgend jaar, zal het ge heel herstelde en van wit marmer voorziene geboortehuis van deze rode czaar in Gori met veel openbaar ver toon weer als een soort van museum en „bedevaartplaats" in gebruik ge nomen worden, net als kort na zijn dood. Deze onvoorziene terugkeer van Josef Stalin uit het Russische Wal halla der partijdoden is onder meer het gevolg van de strijd om de macht die in de hoogste regionen tussen staats- en partijgroten in het Krem lin wordt gevoerd. Overduidelijk kan gezegd worden dat de conservatieve, orthodoxe rechtervleugel in de com munistische partij mét behulp van het leger de overhand heeft verkre gen, ook in het Kremlin. Nu, op dit moment, tien maanden na de val van de Sow jet-hervormer Chroesjtsjef, zijn zij druk bezig om de val van diens opvolgers, Breznjew en Kosy- gin ,voor te bereiden en uit te voe ren. De oude Stalinisten Het valt niet te loochenen dat de hafslachtige houding van de huidige machthebbers zowel in de binnen landse als in de buitenlandse aange legenheden (met name door de strijd in Vietnam en de Russisch-Chinese moeilijkheden) de oude tegenstellin gen tussen de zuiver marxistische en de meer liberaal - voor overleg met anderen - ingestelde leden der Sow- jet-regering, hebben doen herleven. Vooral de oppositie van de maar schalken en generaals van het leger is zéér in het oog lopend, hetgeen onder meer duidelijk merkbaar was tijdens de herdenkingsplechtigheid ter herinnering aan de val van nazi- Duitsland, die ieder jaar op de 8ste mei feestelijk wordt herdacht. Dit jaar hielden de maarschalken Pawlenko erv Posdnjah, een perscon ferentie, waarop zij de dode Stalin verheerlijkten en uitdrukkelijk lie ten blijken, in hem nog steeds de „grote veldheer" te zien, die in feite Hitiers „Derde rijk" vernietigde. De maarschalken Konjew en Ba- gramjan ging ennog een stapje ver der door te verklaren, dat „de grote Stalin" het voor Rusland dreigende oorlogsgevaar reeds in het voorjaar van 1941 had onderkend, daarvoor waarschuwde en tenslotte het bevel gaf, dat de Sou)jet-legers die in Si berië en in de Kaukasus waren ge legerd, naar de Oekraïne moesten worden gedirigeerd. Nieuwe oorlog De luitenant-kolonel Biftiew wees er in een artikel in het militaire blad „Krasnaja Swesda" (de Rode Ster) op dat binnen de korst mogelijke tijd op vele plaatsen in de Sowjet-Unie grote leger voorraden moesten wor den aangelegd en dat een enorme oorlogsindustrie in het leven diende te worden geroepen. Bekend mag worden verondersteld, dat de macht hebbers Breznjew en Kosygin in na volging van Chroesjtsjef van een zo danige gang van zaken tot voor kort niets moesten hebben en daarvan felle tegenstanders zijn. Tengevolge van deze actie der Russische maarschalken en generaals in oppositie, begonnen ook de ver kapte stalinisten in de hogere par tijleiding zich openlijk te roeren en zo kon het gebeuren, dat Pawlow, de leider van de communistische jeugd organisatie (Komsomol) de regering verzocht maatregelen te nemen te gen die schrijvers en letterkundigen, die in hun werk teveel westerse - li bera le - tendenzen verwerkten. In aansluiting daarop vorderde de par tijsecretaris van de communistische partij in Leningrad Tolstïkow de in stelling van een „arbeidsdienst" voor dergelijke letterkundigen, mét de op merking dat ook die schrijvers dien den te worden vervolgd die een te veel aan anti-talinistische gevoelens bleken te bezitten. Om het geheel te completeren, vorderde de minister van binnen landse zaken, Tikoenow, ten spoedig ste een van kracht worden van een invoerverbod voor buitenlandse cow boy- en gangsterfilms. In zijn arti kel in de „Prawda" hekelde de mi nister dit soort films en gaf hij er voorbeelden van. Toenemende invloed Op de dag waarop nazi-Duitsland viel, moest de secretaris-generaal Breznjew een toespraak voor circa zesduizend partijfunctionarissen hou den. In deze rede betuigde spreker openlijk zijn hulde aan Josef Stalin voor al datgene wat'laatstgenoemde - bij zijn leven - in de strijd en voor de vernietiging van het nazidom had verricht. Staande werden deze woor den door de vergadering aangehoord en minutenlang duurden de ovaties en het applaus na het uitspreken van deze woorden, van de daartoe kenne lijk gedwongen partijleider. Deze openlijke rehabilitering van wijlen Stalin de verschrikkelijke, had in de politiek van Chroesjtsjef en ook in die van Breznjew en Kosygin niet gepast en wijst op komende ver anderingen in het regiem. Ook is na het aftreden van Nikita de invloed der geheime staatspolitie (N.K.W.D.) versterkt. Dit was trou wens al merkbaar tijdens de arres tatie van de Amerikaanse hoogleraar prof. dr. Barghoorn, in de herfst van 1963 in Moskou en bij het geheim zinnig geval van gasvergiftiging - dat eveneens in de omgeving van Moskou plaatsvond - waarvan de Duitse contra-spionagedeskundige Schwirkmann de dupe werd, even later gevolgd door de in het open baar uitgesproken „verheerlijking" van de bekende Russische geheime agent in Tokio tijdens de tweede wereldoorlog, Richard Sorge. Ook de rol die de chef van de N. K.W.D. Schelepin na de 14e oktober 1964 speelde, zijn politieke activitei ten tydens zijn reis naar Egypte en de daarmede verbonden anti-Isra ëlische politiek, maakte een ieder duidelijk, dat deze geheime politie bij de val van Chroesjtsjef een lei dende rol heeft gespeeld. Wij vernachten dat zich binnen af zienbare tijd in de hiervoor genoem de kringen ernstige conflicten zullen voordoen, gevolgd door een niet te herstellen breuk, welke de val van Breznjew en Kosygin zullen veroor zaken en Rusland en China weer dichter tot elkaar zullen brengen. Wat Zuid-Vietnam nodig heeft - aldus de nieuwe sterke man, premier generaal Ky - is een stelletje Hitiers. Waarmee hij dan voedsel geeft aan een steeds klemmender vraag: wat verdedigen de Amerikanen daar nu eigenlijk? De uitlating van Ky is niet zomaar een stomme uitlating. Zijn politiek programma ontvouwend aan een Amerikaanse journalist verklaarde hy o.m.: „Ik zal dit land regeren als een militaire afdeling. Wanneer ik zeg dat de prijs van de rijst omlaag moet, dan wil ik die prijs ook zien dalen. Ook als ik daarbij een stuk of twintig mensen En daarbij het gebaar van wat pistoolschoten. De Amerikanen die dit soort per halen moeten lezen, krijgen wel wat moeite om oprecht overtuigd te zijn dat hun zonen daar bij Sagon op de bres staan voor de beginselen van de democratie. Een opinie-onderzoek van Gallup wijst uit, dat bijna veer tig procent der Amerikanen er voor OVERDENKING BIDDEN EN ZINGEN (Handelingen 16 25). Paulus en Silas zijn op hun twee de reis, in opdradht van hun Grote Zender, de Koning van de Kerk die de Banier der Waarheid niet alleen in Azië maar ook in Europa wilde doen oprichten, door de vijanden in de gevangenis geworpen. Nadat ze eerst veel vrudht op hun woordsbe diening, door toepassing van de Geest, hebben mogen ondervinden. Zie de waarachtige bekering van Lidia. Hierin wordt het door de Heere zelf, testamentair vastgeleg de woord bewaarheid: In de wereld zult gij verdrukking hebben, maar hebt goede moed. I'k heb de wereld overwonnen. Allen die godzalig!ijk willen leven en de zalving van Chris tus deelachtig mogen zijn, zullen vervolgd worden. Maar daarin zul len zij ondervinden wat de Heere zelf werke: In de grootste smarten blijven onze harten in de Heere ge rust. Dit mist iedere naambelijüer, die het wezen van de zaak moet missen. En omtrent middernacht kwa men de gevangenisbewaarders met olie om de wonden die Paulus en Silas waren toegebracht te verbin den. Neen, mijn geliefde lezers, dat staat er niet. De Heere zelf kwam, daar Hij volmaakt weet wat de zij nen nodig hebben. Het was toch Gods Zaak, niet diie van Paulus en Silas. Zij waren dienstknechten. Maar de Heere voert Zijn raad' uit. Hoe donker ooit Gods weg mag we zen. Hij ziet isn gunst op die Hem vrezen. De wateren komen wel tot aan de 'lippen, maar.U zullen als op Mazes' 'bee, al ging uw pad ook door de zee, geen golven overstro men. De H'eere is getrouw en naar Zijn vast gestaafd' verbond zal Hij die hoop Zijner ell'endigen niet "ver geten. De dag is Uwe, ook de nacht, vandaar mag Paulus aanheffen: Ik zal Zijn 'lof zelfs in de nacht, zingen daar i'k Hem verwacht. En omtrent middernacht baden dat is aanbidlden, God verheerlijken in gebed' als het voornaamste stuk der dankbaarheid. En dat in zulke wegen, 'dat is 'alleen vrudht van Hem Göds Zoon die -alles heeft volbracht en nu mogen zij om Zijin Naams wil smaadheid' lijden. In gemeenschap met Hem, die verhoogd zit aan Va ders rechterhand in de Hemel en de 7 sterren In Zijn rechterhand houdt en tussen de 7 gouden kandelaren wandelt, mogen zij bidden en zingen. Ik 'lag en sliep gerust, van 's Heeren trouw bewust. De poorten ider 'hel zuilen de gemeente Gods niet over weldigen. Wat een 'genade voorrecht en on-uitsprekélijike zegen als de kracht van Christus in onze zwak heid' wordt volbracht. Om met Pau lus te mogen -instemmen: Ik heb 'de goede strijd 'gestreden. Hier wordt het bewaarheid als vrucht van id'e werking van Gods Geest: Ik zal niet .sterven maar leven en ik zal idle werken des Heeren ver tellen. H'ier hangt Üe harp niet aan de wilgen; men 'hoort de vrome tent weergalmen van hulp en heil' ons aangebracht. Het is een leven van op en neer. Zij zingen bij 'beurten. Hier aan gaat vooraf: Wat 'klaagt een le vend mens, 'een ieder klage vanwege de zanden. Paulus en Silas mogen hier door Gods genade uitroepen, ;in Christus: Niets zal ons scheiden van de Liefde vah Christus.Gelukkig de mens die mag leren verstaan: Gun door 't 'geloof In Christus krachten, om dit te doen uit dankbaarheid. Anders is het voor 'het zuur gezicht van een dienstmaagd Hem drie maal verloo chenen. Wat 'is de mens! Maar op zo één, zie Petrus, ziet 'de Heere met een oog van ontferming, krachtens verkiezende liefde, nog neer en be wijst Zijn onuitsprekelijke genade. De Heere is getrouw, voor een on trouwe Kerk. En 'de gevangenen hoorden naar hen Het werk 'des Heeren 'gaf in hun harten nog uiterlijk beslag. Het din gen van Pau'lus en Silas kreeg zijn uitwerking. De medegevangenen, die anders in de macht Sliepen of vloek ten, waren nu stil en hoorden uit de monden van deze twee 'gevangenen (die mogen beleven de vrijheid der Heerlijkheid der kinderen Gods), iets wat ze nog nooit gehoord hadden. De Heere doe ons door genade on ze feestelijke gevangenschap ken nen, opdat de uitroep geboren mag worden: Ai, hoor naar hen, die in gevangenis kwijnen. Opdat we gelijk Paulus en Silas de geestelijke vrij lating i'n Christus mogen leren ken nen, eer het voor eeuwig te laat is. De Heere wordt alleen verheerlijkt in en door Zijn eigen welk, waarin Hij Zijn eer beoogt - en het heil van arme stervelingen. N. J. K. z\)n een eind te maken aan de mili taire activiteiten; bijna een kwart willen er niet verder bij betrokken worden dan nu het geval is. Slag „in de lucht" Bij dit onbehagen komt dan nog dat de militaire operaties verre van succesvol zfjn. Een Vietkong-eenheid zag kans de zwaar bewaakte basis Danang binnen te dringen er er vrij wat vliegtuigen te beschadigen of te vernielen. Een enorm bombardement vanaf Guam met vliegende forten kostte verscheidene toestellen en een macht geld, maar toen men in de be laagde „zone D" ging kijken, viel er geen Vietkong meer te bekennen. Dezer dagen is die operatie herhaald met al even weinig resultaat. Moge lijk staan hier de beste reguliere soldaten tegenover de beste ongere- weinig zin; de guerilla's laten het gelde troepen, maar dat heeft dan niet op een normaal gevecht aanko men, ze werken met plotselinge over vallen en hinderlagen. BV het nogal dubieuze doel komen zo ook nog de onbevredigende resul taten nu al, nu het moessontijd vak maar net is begonnen waardoor de transporten door de lucht steeds erger gehinderd zullen worden. Steeds erger Onder die omstandigheden wordt het voor president Johnson voortdu rend moeilgker de Zuidvietnamese oorlog aan bevolking en volksverte genwoordiging te „verkopen". Uit Noord-Vietnam wordt nu al gemeld dat daar grote aanvoer van zware wapens is waargenomen, waarschyn- lijk een gevolg van de al lang ver traagde hulp uit de Sowjet-Unie. Dat roept er weer om dat de V.S. van hun kant eveneens wat zwaarder strijdmiddelen laten aanrukken: weer een stapje omhoog op de lad der om het beeld van de escalation weer eens te gebruiken. En waar houdt die ladder op? Het lijdt geen twijfel dat wat de Amerikanen voeren in wezen niet een oorlog voor of over Vietnam is, maar een tegen de expansiepolitiek der Chinese communisten. En zoals het nu gaat wordt het haast onont koombaar dat de bombardementen die nu al tot een honderd kolometer van de Chinese grens zijn gekomen, daar eens overheen gaan. Maar om nu een totale oorlog tegen de Chine zen te gaan voeren, dat is noch voor Johnson noch voor de Amerikanen een aantrekkelijke idee: opgeven is dat evenmin. De situatie wordt als maar uit- zichtlozer. Scheepvaartberichten Calamaris, 7, van Seattle naar Ar- muelles. Goeree, 7, van Christobal naar Port Everglades. Esso Amsterdam, 7, van Augusta naar Las Palmas. Nederland heeft dezer dagen op het bureau van de juridische afde ling der Verenigde Naties te New York de ratificatiedooumenten van de internationale conventie inzake het huwelijk gedeponeerd'. BV gelegenheid van zyn veertigjarig jubileum by de Kon. Zeelandia N.V. werd de heer Joh. van Beveren onderscheiden met de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Het ere-metaal werd de jubi laris op de borst gespeld door de loco-burgemeester de heer H. Koevoels. (Poto: Co Berrevoets). DEN HAAG, 8-7. Voor het oplos sen van de woningnood en voor het instandhouden van de sociale, eco nomische en culturele ontwikkeling in Nederland is het noodzakelijk, dat in het investeringspatrcon de hoge prioriteit van de bouwnijverheid en vooral van de woningbouw erkend blijft. Dit zegt de directeur-generaal van de volkshuisvesting en bouwnijver heid in het dezer dagen verschenen jaarverslag over 1964 van zijn dienst. Tal van goederen, persoonlijke en gemeenschappelijke ontwikkelingen, recreatievormen en de vele wensen, die een verhoogde welvaart met zich brengt, verdringen veelal de behoef te aan beter wonen of de kansen deze te realiseren. Er moet een algemene belangstel ling worden gewekt voor het wonen in een toekomst, waarin Nederland nog vele miljoenen inwoners extra te herbergen zal hebben. Dit laatste is een vraagstuk van ruimtelijke or dening en stedelijke structuur, van woonwijzen en bouwmethoden, van woonkwalteit en toekomstwaarde van onze investeringen, waarvoor noch de verantwoordelijke personen en instanties, noch de vele geïnte resseerden thans een oplossing kun nen geven. Dit is een zo verontrustende aan gelegenheid, dat het opbouwen van een visie op dit gebied tot de groot ste opdrachten behoort, die aan onze samenleving worden gesteld. De produktiecijfers van de bouw nijverheid in zijn geheel en van de woninbouw in het bijzonder stem men itot dankbaarheid. Een produk- tieniveau, waarbij alle behoeften spoedig gelenigd kunnen worden, is echter nog niet bereikt en ook niet verzekerd. Voor de woningbouw zal een jaar- produktie van 125.000 woningen no dig zijn en voor de overige bouw een pvoduktie-omvang, die vooralsnog de jaarlijks opkomende behoefte overtreft. De expansie gedurende 1964 doet echter verwachten, dat het inhalen van de grote achterstand eerlang mogelijk zal blijken. Giro heeft miljoenste rekeninghouder DEN HAAG, 7-7. De postcheque- en girodienst 'heeft zijn miljoenste rekeninghouder. Het is mej. H. F. Visser uit Wassenaar die door de girodienst met het „gemakkelijke" nummer 606500 'bedacht is. De dienst kon 'haar niet het nummer 1.000.000 geven omdat dit bij het girokantoor in Arnhem geregistreerd wordt. Be halve 'het mooie ronde nummer had de directeur van de postcheque- en girodienst voor mej. Visser nog wat andere 'geschenken. Zo kreeg ze als eerste 'het nieuw in te voeren kas- dhequeformul'ier, waar alleen zij voor haar 'leven vrijdom van het kaschequerechit verkrijgt. Cmdat ze een verwoed postzegelverzamelaar ster is 'bedacht de dienst mej. Visser verdr met een uitgelezen collectie postzegels. BOUWVAK V AK ANTIE IN 1966 DEN HAAG, 8-7. De Stichting Centraal Orgaan voor de Bouwnij verheid deelt mee, dat zij van plan is de bcuwvakvakantie 1966 vast te stellen voor de periode aanvangend, op 18 juli 1966 en eindigend op 30 juli. Ingezonden mededeling ander en kwam 'te weten, wat het costuum kostte. Bij zijn vertrek gaf ze hem het restant in zijn handen. „Dan is het tenminste helemaal een geschenk", zei ze. Waardoor hij zo in de war raakte, dat hij haar ge zicht met beide handen beetpakte en op iedere wang een. zoen gaf. „Dat heb je wel verdient, Akke. Ze moes ten eens weten, wat voor een schat je eigenlijk 'bent, 'dan zouden, ze wel adders over ja denken". Na zijn vertrek streek ze met haar vingers over de wangen en keek in de spiegel, naar de rode kleur, die ze nog steeds had. „Malle jongen", mompelde ze. Uit Amerika hoorde ze niets meer en van der Spoel, waarvan ze wist, dat hij zeker twee keer in de week naar Bollega kwam, om te kijken naar de vorderingen op het bouw werk, zag ze evenmin. Zodat ze op een avond naar Heerenveen reed: Als altijd werd ze hartelijk wel kom geheten, maar niemand sprak over Jan. Akke zei zo terloops: „Ik reed vanmiddag even langs het in dustrieterrein. De bouw gaat vrij snel, niet?" Van der Spoel knikte. „Ja, dat valt m,ee. Dank zij het gestadig mooie weer. We rekenen op midden sep tember". „En 'hoe maakt Jan het?" liet ze er plotseling op volgen. „Best. Heb je nog geen bericht van hem gehad?" „Eén kaartje, met een kort krab beltje. Hij iheeft het züker druk?" „Ja, de jongen heeft een heel pro gramma af te werken, zodat hem Feuilleton door H. van Ommc niet veel vrije tijd zal overblijven". Daarna bracht mevrouw Van der Spoel handig het gesprek op een ander onderwerp en toen Akke om half tien vertrok, kon ze zich niet los maken van het idee, dat men iets voor haar verzweeg. Doch toen nog maals een maand voorbij gegaan was, zonder dait ze van Jan een le vensteken had vernomen, dacht ze: Uit het oog, uit het hart. Nadien ging ze nog een *>aar keren naar Heerenveen, waar men altijd vriendelijk en voorkomend voor haar was, doch als er over Jan ge sproken werd, waren het steevast kort zinnen en werd gauw over wat anders gepraat. Akke zei op een avond: „Ik zie u nooit meer. meneer van 'd'er Spoel. Wanneer komt u weer eens koffie bij me drinken, als u in Bollega bent?" „Het is schandalig, Akke, maar heusik heb zo weinig tijd. Doch ik beloof je, zo gauw ik een kwar tiertje heb, wip ik aan. Daar kun je op rekenen", Eén keer kwam de fabrikant in derdaad, dronk haar koffie en keek in vijf minuten vijf keer op zijn hor loge, zodat Akke hem al gauw Hel gaan. „Ik kan geen hoogte meer van ze krijgen", zei Akke tot zichzelf, na dat hij vertrokken was. Gelukkig kwam Jacob weer regel matig één 'keer per week naar Bol lega en dat waren prettige uren voor Akke. Ze had nu altijd een of an dere lekkernij in huis: een gebakje, een taart, of ze maakte een slaatje. Ze hadden genoeglijke uurtjes, zaten in de tuinkamer, als het mooi weer was, of in de gezellige keuken. Bij het afscheid kusten ze elkaar op de wang als goede familieleden. Op een avond zei ze, toen het zijn tijd was om te vertrekken: „Als je wilt, mag je nog wel eeri uurtje blij ven. Dan breng ik je met de wagen thuis. Het is mooi weer en ik ben de hele dag de deur niet uit ge weest". Tijdens de rit naar Leeuwarden, vroeg Jacob eensklaps: „Hoor je nog wel eens wat van Jan van der Spoel Akke?" „Hij is in Amerika, op een studie reis", antwoordde ze met beheerste stem. „Hoezo?" „O, zo maar. Neem me niet kwa lijk, maar ik dacht, dat je nogal dik was met de familie? Jullie zijn ver leden jaar immers samen met va kantie geweest?" „Ik kom nog wel eens in Heeren veen. Zie bouwen een nieuwe fabriek in Bollega". Jacob knikte. „Ik heb er van ge hoord". Op de .terugreis dacht ze: Er is iets met Jan aan de hand. Zou het soms een mop zijn. die studiereis? Maar ik heb toch zelf een kaart van hem gehad uit New York. Het was kennelijk zijn handschrift. Toch zit er iets scheef. Van der Spoel en zijn vrouw zijn ook niet meer zo als vroeger. Wat is daarvan de bedoe ling? En waarom vroeg Jacob er in eens naar? Weet hij soms meer? Houden ze allemaal wat voor me verborgen? Doch ze kon op al deze vragen geen antwoord geven. De volgende dag bezocht ze Lena in Leeuwarden, waar ze als altijd opgetogen werd begroet. Doch ook bier werd een gesprok over Jan zo kort mogelijk gemaakt en stapte Lena ineens op een ander onderwen) over. Ook hier was de sfeer niet meer zoals eerdei-. Toen Akke op een gegeven ogenblik via de spiegel Lena's blik zag, las ze er medelij den in en toen kon ze er helemaal geen touw meer aan vast knopen. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 6