DE ZIERIKZEESCHE COURANl Minister mr. J. M. A. H. Luns houdt besprekingen te Brussel Droeve balans van de Hongaarse opstand De rassenonrust in de Ver. Staten Brit naar Hanoi De toestand in de E.E.G. Bomen sterven in de Kemiemerduinen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE rijtlaji 9 juli 1965 12Is(e jaargang Nr. I98I5 WAARIN OPGENOMEN ^1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekkan 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur; M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cenl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per sluk. In dil nummer: De basculebrug in de Oosterscheldebrng De crisis in de E.E.G. Pak juli In Brussel is donderdag onver wacht Benelux-ovcrleg gepleegd over crisis in de Europese Economi sche Gemeenschap. Minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. II. Luns. had een onderhoud van meer dan een uur met z(jn (demissionaire) Belgische collega, P. H. Spaak. Naar in Brussel wordt vernomen is het initiatief tot de ontmoeting uitgegaan van minister Spaak. Een Belgische woordvoerder deelde me de, dat deze „de afgelopen dagen verscheidene gesprekken heeft ge voerd met Europese personaliteiten om zijn inlichtingen over de huidi ge toestand in de E.E.G. volledig te maken". Daartoe had spaak reeds woens dagochtend een onderhoud met de voorzitter van de Europese commis sie, prof. W. Hailstein. Vrijdagoch tend is de Luxemburgse premier, P. Werner, naar Brussel gekomen. Het doel daarvan in, zoals de woordvoerder verklaarde, van ge dachten te wisselen over de „werk wijze die het beste kan leiden tot hervatting van de onderhandelingen tussen Frankrijk en zijn vijf E.E.G.- partners over de financiering van het gemeenschappelijke landbouw beleid van de „zes", die de vorige week woensdag tot een breuk leid den. Een werkdocument In* een officiële verklaring van het Belgische ministerie van buitenland se zaken wordt verder nog gezegd, dat eerst verder kan worden gespro ken over de aard van het vraagstuk nadat kennis zal zijn genomen van AMSTERDAM, 8-7. De voorzit ter van de federatie van Hongaarse ex-pclltieke gevangenen, dr. Bela Fabian, heeft op een in Amsterdam gehouden persconferentie verklaard dat er van de Hongaren die tjjdens de opstand van 1956 z\jn gearres teerd, thans nog 463 in de gevange nis te Boedapest verblijven. Op een vraag hoe zijn organisa tie dit aantal te weten is gekomen, vertelde dr. Fabian: „In dezelfde ge vangenis zitten ook gewone misda digers hun straf uit. Onder hen zijn het de koks, die iedere dag, aan de hand van het aantal bestelde porties eten. precies, kunnen bepalen hoe veel politieke gevangenen er op dat moment zijn. Die koks zorgen vaak, als zij worden vrijgelaten of op an dere manieren, voor verder transport van de gegevens". Onder die 463 ge vangenen bevinden zich, volgens dr. Fabian, acht minderjarigen, die zijn overgebleven van een groep van 150, van wie er 142 door ophanging ter dood zijn gebracht. De overgebleven acht hebben gevangenisstraffen ge kregen variërend van 10 tot 15 jaar. De regering Kadar heeft, aldus dr. Fabian, nog onlangs de derde peti tie (van ex-politieke gevangenen die nog in Hongarije verblijven) tot vrij lating van deze acht afgewezen. Na het neerslaan van de Hongaar- Ingezonden mededeling DEN HAAG. Minister Luns zal volgende week dinsdag 'in Parijs een speciale vergadering van de Navo- ministervaad /bijwonen en van de ge legenheid gebruik maken om met zijn Franse collega, Couve de Mur- ville, overleg te plegen. se opstand door de Russische tanks zijn, volgens dr. Fabian, 75.000 Hon garen vanuit hun land naar concen tratiekampen in Siberië overge bracht. Van hen zijn er in 1957 12.000 wegens arbeidsongeschiktheid naar Hongarije gestuurd. Grote droogte in oosten van de Ver. Staten NEW VORK, 8-7. In vier staten van 'het oosten van de V.S. loopt de watervoorziening gevaar doordat er al vier jaar lang te weinig regen, is gevallen. De commissie voor het stroomgebied van de Delaware, het orgaan dat die watervoorziening in de staten New York, New Jersey, Pennsylvania en Delaware - bij el kaar 20 min. mensen - regelt, 'heeft de „noodtoestand wegens 'droogte" afgekondigd. De stad New York 'heeft besloten maar 2/3 van de haar toegestane hoeveelheid Delawarewa- ter af te nemen. BOGALUSA, 9-7. In Bogalusa in de Amerikaanse staat Louisiana is donderdag een blanke man door een revolverschot gewond tijdens een schermutseling voor het stadhuis, na eer. godsdienstige bijeenkomst waaraan ongeveer 250 strijders voor die rechten der negers deelnamen. Twee negers werden gearresteerd. Een van hen iga'f volgens die politie toe dat hij op de 'blanke 'had' gescho ten nadat ideze hem had' getart. De politie heeft versterkingen la ten aanrukken in verband met moge lijke ongeregeldheden. Nadat de blanke was neergescho ten ontstonden er wilde tonelen, waarbij blanken en negers elkaar te lijf gingen. Bogalusa is al lang een centrum van de Klu Klux Köan-ac- tiviteü. Nederland heeft laagste cijfer zuigelingensterfte Zuigelingensterfte is in Nederland en Zweden het laagst in de westerse wereild. In ons land sterven 153 kin deren per 10.000 jonggeborenen bin nen het eerste jaar na de geboorte. Noorwegen en Finland volgen in de statistiek met respectievelijk 172 en 192 kindertjes, die 'het eerste jaar niet overleefden. Veel ongunstiger zijn de cijfers voor Engeland (221) en de Verenigde Staten (253). Merk waardigerwijs valt west-Duitsland de twijfelachtige onderscheiding te beurt van de grootste zuigelingen sterfte. Daar overlijden 270 jongge borenen binnen een jaar, nadat ze ter wereld kwamen. Dit cijfer heeft de medische autoriteiten in de Bonds republiek waar in ihet algemeen de medische verzorging toch bepaald niet achterstaat bij die in andere hoog-ontwiikkelde landen, aanleiding gegeven tot een speciale studie van en een uitgebreide voorlichtingscam pagne onder aanstaande moeders. HONGKONG, 9-7. Harold Da- vies, parlementair secretaris van het Britse ministerie van pensioenen, die een gesprek ever het Vietnamese conflict op gang moet brengen, is in Hanci, de hoofdstad van Noord- Vietnam, aangekomen. Het Ncordvietnamese persbureau zei dat Da vies „op eigen verzoek" is gekomen. DUSSELDORP, 8-7. Prof. Walter Hailstein, voorzitter van de E.E.G.- ccmmissie, heeft gisterenavond in Dusseldorp gezegd dat een aanslag cp de Europese gemeenschap „de metst vernietigende daad in de ge schiedenis van Europa" zou zfjn „sinds de dagen van Hitier". Niemand, zo zei hij, trekt daarom wegens de huidige crisis het bestaan van de Europese Gemeenschap in twijfel. Hij noemde de toestand wel ernstig. Hailstein sprak op een vergadering van de economische commissie van de C.D.U. De verhouding tot Frank rijk noemde hij van beslissende be tekenis voor de Europese eenheid. „Deze verhouding is een huwelijk zonder scheiding, omdat er nooit meer oorlog tussen orize landen zal worden gevoerd. Ook al zou er ver der niets over onze ontwikkeling kunnen worden gezegd, dan is dat alleen al een onmetelijke zegen". Generaal Maxwell Taylor, de Amerikaanse ambassadeur in Sai gon, heeft zijn ontslag ingediend. President Johnson heeft Henry Ca bot Lodge in zijn plants benoemd. het werkdocument, dat thans door de Europese commissie wordt opgesteld. Hoewel daarover geen enkele offi- i ciële verklaring is afgelegd wordt in j Europese kringen in Brussel aange nomen, dat in het gesprek tussen de ministers Spaak en Luns ook de tegenstellingen ter sprake zijn ge bracht, die vorige week woensdag in de E.E.G.-ministerraad in de Be nelux tot uiting kwamen. Deze wer den veroorzaakt doordat minister Spaak zonder voorafgaand overleg met zijn Nederlandse Benelux-part ner een afwijzend standpunt innam ten aanzien van de uitbreiding van de bevoegdheden van het Europese parlement, een kwestie die volgens hem „nog niet aan de orde was". Claus vou Amsberg gaat zich oriënteren EEN HAAG, 8-7. Het ligt in clc betiteling van de heer ven Amsberg, cm de komende maanden te gebrui ken veer een zc breed mogelijke oriëntatie omtrent de staatkundige, de culturele, de econcmische en de sociale verhoudingen in Nederland. Hiertoe zullen onder meer werk bezoeken worden afgelegd. Dit heeft de particulier'secretaris van H.M. de koningin meegedeeld. Bij de voorbereiding en de co ördinatie van die bezoeken en het opmaken van studieprogramma's is ingeschakeld mr. C. J. van Schelle, buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister. De heer Van Schelle zal tevens belast zijn met het orga niseren van het secretariaat van de. heer von Amsberg, waarvan hij de leiding voorlopig op zich zal nemen. De minister van buitenlandse zaken heeft hem in verband hiermee tij delijk ontheven van zijn huidige functie als chef van de directie bui tenlandse dienst. NIJKERK. Bij een verkeersonge luk op rijksweg 28 onder Nijkerk is een persoon gedood en een tweede ernstig 'gewond. Toen in een bocht in de weg die bestuurder van een trailer met aardappelen moest af remmen, waarbij de combinatie dwars op de weg kwam te staan, botste een vrachtauto tegen de op legger. De 18-jarige J. Wervers uit Stad aan 't Haringvliet werd op slag gedood. De monumentenzorg DEN HAAG, 8-7. - In het Staatsblad is een Koninklijk Besluit gepubliceerd op grond waarvan in verband met mo numentenzorg de algemene uitkering uit het Gemeente fonds wordt verfjjnd. Dcor historische oorzaken is de druk van de lasten verbon den aan de monumentenzorg zeer ongelijk over de gemeen ten verdeeld. De getroffen re geling koppelt de verfijning aan het rijkssubsidiebeleid ter zake en zal het deel van de lasten dat op de gemeenten drukt in het algemeen tot een verantwoorde omvang terug brengen. De restauraties die in ver band met oorlogs- en storm- vloedschade zijn gesubsidieerd, zijn van de regeling uitgezon derd, omdat daarvoor in het algemeen al een zeer gunstige schaderegeling is getroffen. Het bedrag dat met de ver fijning is gemoeid, wordt voor het eerste uitkeringsjaar op ongeveer drie miljoen gulden geschat en zal daarna geleide lijk tot ongeveer tien miljoen gulden stijgen. Voor de ge meenten die van deze verfij ning profiteren en een garan tie-uitkering genieten,' zal een korting worden toegepast. Tweede Kamer aanvaardt „Sociale mammoetwet" DEN HAAG, 8-7. De Tweede Ka mer is akkoord gegaan met de „sociale mammcetwet" van minis ter Veldkamp. Deze wet beoogt èen algemene regeling tct stand te brengen ter vervanging van de wettelijk geregelde verzekering bij langdurige arbeidsongeschiktheid in gevolge de invaliditeits- en de on gevallenverzekering. De nieuwe wettelijke regeling, de „wet arbeidsongeschiktheidsverzeke ring" (WA. O.) treedt in de plaats van de invaliditeitswet en de mijnar beiders-invaliditeitswet, alsmede in de plaats van de regeling voor de langlopende uitkeringen van de on gevallenwet 1921, de land- en tuin- bouwcngevallenwet 1922 en de zee- cngevallenwet 1819. Reeds vorige week begonnen in de Tweede Kamer de beraadslagin gen over de inhoud van dit wets ontwerp. Nadat vanmiddag die be sprekingen over en weer waren be- Gezin in Den Haag op straat gezet DEN HAAG, 8-7. Donderdagmid dag is op last van het gemeentebe stuur van Den Haag het gezin van een 35-jarige vloerenlegger en zijn 32-jarige echtgenote met hun vier neg bij hen vertoevende kinderen van 3, 5, G en zeven jaar op straat gezet. De kinderen zijn ondergebracht in het kindertehuis „Het Blauwe Kruis" in Den Haag. Vijf oudere kin deren van het echtpaar waren reeds dcor tussenkomst van de raad voor de kinderbescherming in inrichtin gen geplaatst. Het echtpaar verbleef sedert begin april van dit jaar in het opvangcen trum aan de Delagoastraat van de afdeling noodhuisvesting van de ge meentelijke sociale dienst, nadat het wegens huurschuld uit een woning was gezet. De vloerenlegger, die in het opvangcentrum zijn verplichtin gen niet nakwam, en voortdurend het gezag ondermijnde, heeft het af gelopen weekeinde in een dronken bui een van de bewakers van zijn stoei gegooid en hem de stoel nage- smeten. Vijf uur later in de nacht kwam hij ontnuchterd thuis. Daar hij geen avondpex*missie had, werd hem de toegang tot het centrum ge weigerd, waarop hij de nachtpor tier neersloeg. Het gemeentebestuur van Den Haag bereidt sinds enige tijd een wijziging van de noodhuisvestings- situatië voor. Het huidige systeem levert teveel moeilijkheden op ten aanzien van het beheer van het op vangcentrum. eindigd, kwamen de tijdens de be raadslagingen ingediende moties en amendementen in stemming. De mede door KVP- en PvdA-af- gevaardigden ondertekende- motie Roolvink AR) werd door de Kamer aangenomen. In deze motie wordt er bij de re gering op aangedrongen de premie- grens in de wet op de arbeidsonge schiktheidsverzekering op 20.000 gul den te stellen en het maximumdag loon daarna te berekenen. Tegen de ze motie stemden de leden van de CPN-fractie en vijf KVP'ers. Een motie van de heer Tilanus (CH) ter zake de geneeskundige begeleiding in het kader van de sociale zeker heidswetgeving werd eveneens aan vaard. In deze rriotie wordt de re gering uitgenodigd de in het leven te roepen gemeenschappelijke medi sche dienst geleidelijk een centrale plaaits te geven ten behoeve van alle daarvoor in aanmerking komende sociale verzekeringswetten en volks verzekeringen. De motie-Van Lier (ARP) werd ook aangenomen. In deze motie wordt nader ingegaan op de vast stelling van de dagloonbesluiten. Teveel wateronttrekking OVERVEEN, 8-7. Honderden dennen en eiken in het waterwin gebied van de Haarlemse waterlei ding zijn door de droogte doodge gaan en wel doordat er teveel wa ter aan dit duingebied wordt ont trokken. Dit heeft de directeur van de Stichting de Kennemerduinen, dr. ir. E. C. M. Roderkerk, vandaag gezegd op een persbijeenkomst in Overveen. De natuur, aldus de heer Roder kerk, geeft in dit gebied van de Die Nederlanders, die dezer dagen uit het warme Italië via de Susten- pa's in Zwitserland terugkeren naar het miezerige weer van Nederland, krijgen op de pas al een voorproefje van hetgeen ons deze winter wel weer te wachten staat: een sneeuw dek van een decimeter. Gelukkig zijn de verbrande huid en de auto-ver warming wel tegen deze koude ver rassing opgewassen! Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Naar gelang de vrouw min- der begrijpt acht zij zich min- s'. der begrepen. *i* Bij vliegtuigongeluk kwamen 52 mensen om 'cts minder koud Kennemerduinen drie miljoen kubie ke meter regenwater per jaar en het Haarlemse waterbedlijf onttrekt zes miljoen kubieke meter aan de dui nen. De minister van verkeer en water staat heeft de gemeente Haarlem toestemming verleend ten hoogste negen miljoen kubieke meter water te onttrekken, zodat - als er geen maatregelen getroffen worden - er in de toekomst nog meer bodem dood zullen gaan in het recreatiegebied. VANCOUVER, 9-7. Een DC-6b van d'e „Canadian Pacific Airlines" is donderdagavond met 52 mensen aan boorid neergestort in een bosachtig 'gebied van d'e Rodky Mountains op ongeveer 250 Ion. ten noorden van Vancouver. Alle inzittenden, onder wie zes bemanningsleden, kwamen om Ihet l'even. H'et toestel, dat van Vancouver op weg was naar White Horse in Yukon, 'ontplofte in de lucht, Het weer was sïedht. Kort voor het ongeluk had men neg een SOS- sein opgevangen. BRUSSEL. Het comité van perma nente vertegenwoordigers van de zes landen van de Europese Economi sche Gemeenschappen in Brussel zal woensdag en donderdag normaal ver gaderen, uiteraard zonder de Franse afgevaardigde. Het probleem der ontwikkelingslanden AMSTERDAM, 8-7. Als er geen nieuw begin wordt gemaakt cp het gebied van de internationale handel en de internationale investeringen, zullen we getuige z\jn van een voort durend greter wordende kloof tus sen de ryke en de arme landen, die slechts kan- leiden tot een interna tionale catastrophe. Di zei de voor zitter van het I.V.V.V., Arne Gcijer, in een toespraak tot het achtste we reldcongres van het verbond (dat van 7 tct 16 juli in Amsterdam wordt gehouden). De onderontwikkelde landen moe ten met alle middelen worden gehol pen om zich verder te industrialise ren. Dit kan, aldus Geijer, betekenen dat een veel groter deel van de voor investeringen beschikbare middelen naar de achtergebleven landen gaat cn dc arbeiders van de oude indu striestaten zich moeten aanpassen aan dc nieuwe economische situatie cn concurrentie moeten aanvaarden van dc nieuwe industrieën in dc zich snel ontwikkelende landen. Verwachting tot zaterdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien; zwakke tot ma tige wind tussen noordwest en zui- west; in het algemeen iets minder koud. 10 juli. Zon op 4.32, onder 20.58. Maan op 18.36, onder 1.53. 11 juli. Zon op 4.33, onder 20.57. Maan op 19.40, onder 2.23. 12 juli. Zon op 4.34, onder 20.56. Maan op 20.35, onder 3.01. Volle maan: 13 juli te 18.01. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 10 juli 0.34 v.m. 13.14 n.m. 11 juli 1.39 v.m. 14.07 n.m. 12 juli 2.32 v.m. 14.55 n.m. BROUWERSHAVEN 10 juli 0.25 v.m. 12.58 n.m. 11 juli 1.21 v.m. 13.48 n.m. 12 juli 2.08 v.m. 14.33 n.m. Springtij: 15 juli. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 9-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan de achterzijde van een nu over 'het Oostzeegebiod naar het noordoosten wegtrekkende depressie bleven noordwestelijke winden kou de onstabiele lucht over de Noord zee naar ons land aanvoeren. Ook de komende 24 uur zal de aanvoer van de polaire lucht voortduren, al ne men de winden wat m kracht af en krimpen zij naar west tot zuidwest, als 'gevolg waarvan de temperaturen tets minder laag zullen worden. Boven Ierland bevindt zich nog een zwakke randsboninig die morgen d'i'öht langs of over ons land zal trok ken, waardoor de kans op enkele buien blijft bestaan. Daarnaast zul len echter ook tijdelijke opklaringen voorkomen. Op de oceaan verplaat sen nieuwe sborinigagëbieden zich langzaam am de richting van de Brit se eilanden 'langs de noordflank van een omvangrijk högedrukgebicd waarvan het centrum dicht bij de Azoren ligt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1