GEEN FRANSE DEELNAME AAN E.E.G. BESPREKINGEN Nieuwe impasse Dominicaanse Republiek Belangrijke toename van slacht-hoenders ,De spanningen op de arbeidsmarkt" Zware stormen trokken weg van Italië ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 6 juli 1965 121ste jaargang Nr. 19813 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURAN1 1797-1869 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zie/ikzee, postbus 1, teJ. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bi] vooruitbetaling I 5,46; per week na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Toch knus op zoute Oosterschelde? Na het mislukken financiering landbouwbeleid: BRUSSEL, 5-7. Naar van welin gelichte z(jde in Brussel wordt ver nomen heeft Frankrijk donderdag nitt deelgenomen aan de gebruike lijke besprekingen op ambtelijk ni veau van de zes landen van de Euro pese Economische Gemeenschap. Ambtenaren van de Franse per manente vertegenwoordiging by de E.E.G. in Brussel zouden instructie hebben gekregen de werkzaamheden van werkgroepen van de „zes" niet bij te wonen. De Franse maatregel, de eerste merkbare na het mislukken van het E.E.G.-overleg over de 'gemeenschap pelijke financiering van het land bouwbeleid van de vorige week woensdagnacht, ibleek maandag toen slechts vertegenwoordigers van de vijf andere E.E.G.-landen aanwezig bloken te zijn 'bij de aanvang van de werkgroepen, die respectievelijk kwesties betreffende de regelingen voor groenten en fruit en betreffen de de betrekkingen tussen de E.E.G. en de Noordafrikaanse landen moes ten bespreken. Met de regeringen in Bonn, Rome, Den Haag, Brussel en Luxemburg wordt t'hans overleg gepleegd over de houding, die de Duitse, Italiaanse, Nederlandse, Belgische en Luxem burgse ambtelijke delegaties tegen over het Franse besluit moeten in nemen. Men staat daarbij voor de keus of de vergadering te annuleren omdat het geen zin heeft bij afwezig heid van één der lid-staten te ver gaderen of met de technische bespre kingen door te gaan. Maandagmid dag was in Brussel het standpunt van de „vijf" nog niet bekend. Blijkbaar is de opdracht aan de Franse ambtenaren om -niet aan de SAN DOMINGO. 6-7. Het over leg over de vorming van een voor lopige regering in de Dominicaanse republiek is na aanvankelijk opti misme opnieuw in een impasse ge raakt. De vertegenwoordigers van Caa- mano en Imbert hebben geen over eenstemming kunnen bereiken over drie kandidaten die door een com missie van de organisatie van Ame rikaanse staten waren voorgesteld voor de vorming van een regering. De secretaris-generaal van de O.A. S., Jose Mora, weigerde zich uit te laten over de oorzaken van de mis lukking. Het radiostation, dat door de Im bert isten wordt beheerd, beschul digde maandag de O.A.S. ervan dat zij een orgaan is dat in dienst staat van een grote mogendheid, dat zij buiten haar bemiddelingsmissie gaat en verantwoordelijk is voor alle ne gatieve aspecten van de huidige, toe stand in de Dominicaanse republiek. De betrekkingen tussen de OA.S.- commissie en de aanhangers van Caamano schijnen veel beter te zijn. Sabotage in Israël TEL AVIV, 5-7. Maandagochtend heeft zich een ontploffing voorge daan onder de spoorlijn tusen Tel Aviv en Jeruzalem, al'dus een woord voerder van het Israëlische leger. De ontploffing vond plaats toen een goederentrein passeerde. De rails werden 'beschadigd dodh de trein kon zijn weg vervolgen. De spoorlijn loopt ter plaatse op ongeveer 200 meter afstand van de bestandslijn met Jordanië. Israël heeft bij de gemengde Isra ëlisch-J ordaanse bestandscommissie een klacht over het gébeurde inge diend. Winst in Japan voor socialisten TOKIO, 6-7. Bij verkiezingen voor. de senaat, die zondag in Japan zijn gehouden, heeft de liberaal-democra tische partij van premier Eisakoe Sato vier zetels verloren. Zij heeft echter nog een grote meerderheid. De socialisten, de voornaamste par lementaire oppositiepartij, boekte aanzienlijke winst (acht zetels), even als de Komedto, de politieke partij van de boeddhistische organisatie Saka Gakkai (zeven zetels). De voor uitgang van de socialisten was groter dan men verwacht had. Vos in Domeinen? WESTENSCHOUWEN, 5-7. Een ontstelde dame kwam bij één der domeinvoorwerkers vertellen dat ze een vos met drie jongen achter zich op één der wandelpaadjes in het do mein gezien nad. Direct wer den maatregelen genomen: een bekend jager, de heer M. L. J. Fokker, toog op pad om pools hoogte te nemen. Tot nu toe is echter niets gevonden dat ook maar op een vos geleek. Toch moet er rekening mee worden gehouden dat het dier hier vertoeft, want twee jaar geleden kwam er eveneens een dergelijke melding binnen. De vos voedt zich met wat konij nen en fazanten. Indien er meer vossen komen en ze trek ken de duinen uit dan bestaat de kans dat ze zich vergrijpen aan kippen die rustig op stok zitten. Voor zover we hebben kunnen nagaan is er nog nooit i ecu vos op Schouwen-Duive- land gezien. Daarentegen werd, op het militaire vlak, door het hoofdkwartier van de inter-Amerikaanse strijdmacht mel ding gemaakt van schending van de overeenkomst tot staken van het vu- Birma naast zendingsziekenhuizen RANGOON, 5-7. De Birmese rege ring heeft vier grote zendingszieken huizen met allies wat er bij 'hoort ge- na tionaiiseerd, aldus is officieel be kend gemaakt. Een van deze ziekenhuizen, in Namohan, werd gesticht door dr. Gordon Seagrave. een Amerikaanse zendeling, die bekend was als „de Birmese Chirurg" en die in maart overleed. Twee andere genaaste zie kenhuizen zijn een ziekenhuis van de Zevende-dag-adventisten en het hos pitaal van de Ramakrisjna-zending in Rangoon. Vrouwen zaten vijftien dagen in grot LA CAVE, 5-7. De zeven vrouwen die 15 dagen op 110 meter diepte in een 'grot bij de Franse plaats Lacave hebben vertoefd, zijn maandagoch tend naar boven gehaald. Zij droe gen donkere brillen om hun ogen aan het licht te wennen. De vrouwen werden direkt naar een nabijgelegen hotel gébradht voor de lunch en om zidh weer aan te passen aan de ge wone weréld, na hun afzondering. In «1e toekomst treedt Engeland toe tot E.E.G. DEN HAAG, 5-7. Het dient als praktisch zeker te worden aanvaard dat Groot-Brittannië in de eerst komende jaren zal toetreden tot de E.E.G. en dat de meeste van de an dere landen der Europese Vrijhan dels Associatie (E.V.A.) eveneens tot de gemeenschap zullen toetreden of zich associëren. Dit heeft de Britse conservatieve oud-minister Duncan Sandys verklaard in een artikel in „Nieuw Europa", het orgaan van de Europese beweging in Nederland. President Saragat van Italië komt vandaag in Bonn aan voor een offi cieel bezoek van vijf dagen aan west- Duitsland, waarbij hij ook naar west- Beriijn zal gaan. E.E.G.-werkzaamheden deel te ne men op het laatste moment gekomen. De Franse vertegenwoordigers, die speciaal uit Parijs naar Brussel wa ren gekomen voor de besprekingen in de werkgroep voor groenten en fruit, deelden de voorzitter daarvan in de gang van het congrespaleis in Brussel mede dut hun instructies hen verbood aan de conferentietafel plaats te nemen. Zij kwamen zelfs niet in de vergaderzaal om dit aan te kondigen. De werkgroep voor groenten en fruit besloot op voorstel van de (Ita liaanse) voorzitter de technische be sprekingen voort te zetten in af wachting van instructies uit de vijf andere hoofdsteden van de E.E.G. In Europese kringen in Brussel werd het maandagavond hoogst waarschijnlijk geacht, dat Frankrijk zijn permanente vertegenwoordiger bij de Europese Economische Ge meenschappen in Brussel, J. M. Boegner, zou terugroepen. Het zou in de bedoeling van de Franse rege ring liggen dat vrijwel de gehele staf van de Franse vertegenwoordiging bij de E.E.G. eveneens naar Parijs terugkeert en alleen de plaatsver vangende ambassadeur met een en kele medewerker achterblijft. In Brussel wordt aangenomen dat dit de instructies zijn, waarmede Boegner maandagavond uit Parijs in Brussel terugkeert en die dinsdag ochtend met zijn staf zouden worden besproken. Twee doden bij verkeersongeluk RAAMSDONK, 5-7. Bij een aanrij ding tussen een bromfiets en een personenauto op de rijksweg tussen Raamsdonk en Oosterhout zijn twee personen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 22-jarige heer A'd van den Elsihout uit Oosterhout en de achttienjarige mejuffrouw N. Boons uit Raamsdortkdorp. Toen ze vanaf de Polderweg de rijksweg op reden kwamen ze met hun bromfiets in botsing met een personenauto, be stuurd door de heer A. P. uit Go- rindhem. Beiden overleden enige ogenblikken na het ongeval. Hun stoffelijke resten zijn overgebracht naar het ziekenhuis in Raamsdon'ks- veer. Bij brand kwamen 3500 kippen om VUGHT, 5-7. l!ii een felle brand, die heeft gewoed in enkele bedrijf s- gebcuwen van de kippenfokkerij van de heer H. van den Broek te Vught z\jn 3500 kippen omgekomen en is een grote hoeveelheid eieren verloren gegaan. De brand was in een schuur ont staan en sloeg spoedig over naar een van de grote geautomatiseerde kip penhokken. waar zich het genoemde aantal kippen bevond. De schuur, waarin de brand was ontstaan, en waarin zich naast de grote hoeveelheid hooi ook talrijke kostbare landbouwwerktuigen be vonden, brandde tot de grond toe af. De Vughtse vrijwillige brandweer kon echter verhinderen, dat een tweede kippenhok, waarin zich eveneens 3500 kippen en ook nog 6000 kuikens bevonden, door het vuur werd aangetast. Naar de oor zaak wordt een onderzoek inge steld. De schade, die slechts ten dele door verzekering gedekt wordt, wordt geschat op 85.000 gulden. Uitkomsten landbouwtelling betreffende veestapel DEN HAAG, 5-7. Evenals het voorgaande jaar is in het jaar mei 1964-mci 1965 het aantal voor de slacht bestemde hoenders belangrijk toegenomen en wel met 24.2 procent. In mei 1964 waren er 12.692.000 siachtkippen, in mei 1965 waren het cr 15.760.000. Het aantal legkippen liep daarentegen terug met 20.5 pro cent, van 32.859.000 tot 26.132.000. Het totale aantal slacht- en leg kippen vermlin'derde dus van 45.551.000 tot 41.892.000. Dit blijkt uit voorlopige uitkom sten van de landbouwtelling mei 1965 betreffende de veestapel, die door 'het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn beken'd gemaakt. De totale rundveestapel nam toe van 3.567.000 stuks in mei 1964 lot 3.729.000 in mei 1965 4,5 pet.). De onderverdeling van de totale rundveestapel im een aantal rubrie ken loont aan dat Ihet aantal melk en kalikoeten is toegenomen met bij na 30.000 stuks 1,8 pet.), Ilct aantal stuks jongvee, jonger dan 1 jaar, nam toe met 4,3 pet. Het nA' ZüSb, Minstens elf personen zijn om het leven gekomen en honderden gewond tengevolge van een tornado, die Italië heeft geteisterd. Op de foto zien we een totaal verwoeste boerderij in de Po-vlakte bij Parma, die door het ge weld van de wind in een puinhoop werd veranderd. Nog een beeld van de gevolgen van de tornado in Italië: op de „Snelweg van de zon" liggen de wrakken van totaal vernielde auto's. jongvee van 1 jaar en ouder, gaf eveneens een toeneming te zien 5 pet.). Bininen deze categorie rundvee valt 'op de sterke toeneming van het aantal gedekte dieren 9,3 pet.). De rubriek mest- en weide-vee gaf een uitbreiding te zien met 59.000 dieren 14,3 pet.). De varkensstapel. Het totaal aantal varkens was in mei 1965 3.727.000 stuks tegen 3.268.000 stuks in mei 1964. Dit be tekent een toeneming met 14,0 pet. Het aantal mestvarkens was 14,4 pet. groter dan in mëi 1964; de big gen tot 25 kg. gaven een uitbreiding te zien met 16,8 pet. en het aantal fokzeugen nam toe met 6,4 pet. Het aantal landbouwpaarden was in mei 1965 10,5 pet. kleiner dan in mei 1964. De vermindering deed zich vooral voor bij de dieren van 3 jaar en ouder. Hel aantal landbouwpaar den bedraagt nu nog 122.466. Dc schapenstapel nam toe met 38 duizen'd stuiks 8,6 pet.). WJ GRONINGEN, 5-7. Het door de overheid en de bedrijven gevoerde beloningsbeleid heeft onvoldoende aansluiting gevonden op de ontwik keling van de arbeidsmarkt. De in druk bestaat, dat aan de sociaal-psy chologische componenten - die extra compensaties voor uitzonderlijke werkzaamheden en werktijden nodig kunnen maken - te weinig gewicht is toegekend. Het is niet uitgesloten, dat men in de toekomst deze com ponenten in een andere orde van grootte zal moeten belonen dan men tot nu toe gewend is geweest. Dit constateert de heer P. van Berkel (wonende te Waalre) in zijn proefschrift „Spanningen op de ar beidsmarkt", waarop hij maandag middag aan de Rijksuniversiteit te Groningen promoveerde tot doctor in de sociale watenschappen. Als promotor trad op prof. dr. P. J. Bouman. De promovendus verwacht niet, dat alleen door financiële extra's voldoende aanbod kan worden uit gelokt voor die branches waar de continuïteit van de arbeidsvoorzie ning wordt bedreigd. Zonder meer kan men stellen, dat daartoe ook in- De kosten van levensonderhoud DEN HAAG, 5-7. Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonder houd voor gezinnen van hand. en hoofdarbeiders, zoals het Centraal Bureau voor de Statistiek dat maan delijks samenstelt op basis 1959-'60 100, gaf van medio april tot medio jnei geen wijziging te zien en bleef staan op 122. In de sector voeding, waarvoor het indexcijfer opliep van 124 tot 126, gaf het indexcijfer voor aardappelen, groenten en fruit een vrij sterke stij ging te zien en wel van 133 in april tot 141 in mei, dit was vrijwel uit sluitend het gevolg van een stijging van het indexcijfer voor aardappe len. Voor fruit was de stijging gering, terwijl voor groenten een lichte daling optrad. Voorts werd een prijsstijging geregistreerd voor vlees. Het indexcijfer voor vaste brand stoffen daalde in verband met de overgang op de zomerprijsregeling. Het indexcijfer inclusief verplich te sociale verzekeringenen loon be lasting steeg van 120 in april tot 121 in mei. Oostduitse wielrenster bleef in liet westen LONDEN, 5-7. De 23-jarige Oost- Duitse wielrenster Moniika Horig, die het afgelopen weekeinde meereed in een wegwedstrijd in Londen, is niet met haar ploeg naar Oost-Berlijn te ruggekeerd Zij kreeg op de West- duitse ambassade een pas voor de bondsrepubliek, waarheen zij inmid dels is vertrokken. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Van opbouwen moeien wij het hebben, afbreken is geen .J. kunst. S veranderlijk Verwachting tot woensdagavond; Veranderlijke bewolking met een enkele lokale bui. Ook flinke opkla ringen. Matige tot zwakke wind tus sen west en zuid. Opnieuw iets ho gere temperaturen. 7 juli. Zon op 4.29; onder 21.00 Maan op 14.58; onder 00.54 8 juli. Zon op 4.30; onder 21.00 Maan op 16.12; onder 01.10 HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 7 juli. 8 juli. 10.01 v.m. 11.05 v.m. BROUWERSHAVEN: 7 juli. 8 juli. 9.45 v.m. 10.52 v.m. 22.19 n.m. 23.26 n.m. 22,14 n.m. 23.21 n.m. vesteringen in andere richtingen dan de loonsom (technische verbeterin gen, organisatorische aanpassing, optrekken van secundaire arbeids voorwaarden en beroepsprestige) noodzakelijk zullen blijken. Deze conclusies zijn getrokken uit een onderzoek in een specifiek gebied: de werkgelegenheid en de beroeps bevolking in en om Rotterdam. Maar de heer van Berkel neemt aan, dat de verschillen tussen uitvoerende werknemers in gebieden met een on geveer gelijke graad van urbanise- ring gediend zijn, zodat de bijeenge brachte resultaten hun geldigheid ook voor andere verstedelijkte ge bieden zullen behouden. Amerika erkent nieuw bewind in Algerije WASHINGTON, 6-7. De V.S. 'heb ben besloten ihet nieuwe regime in Algerië te beschouwen 'als een voort zetting van de regering van Ben Bella. Dit is maandagavond in welin gelichte kringen in Washington mee gedeeld. Dit komt neer op erkenning van 'het bewind van Boumedienne. Er za'l geen officiële verklaring wor den uitgegeven. Ten oosten van Rovigo in de Po- delta is maandag opnieuw grote schade aangericht door wervelwin den, gepaard gaande met 'hagel. Een jongen verdronk. De telefoon verbin dingen met 'het gebied zijn verbro ken. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-7. Het K.N.M.I. deelt mede; Een -depressie, die gisteren nog ten zuiden van IJsland werd aange troffen verplaatste zióh de afgelopen 24 uur in zuidoostelijke richting naar Ierland. De storing vervolgt zijn weg in de richting van het Kanaal. De aangevoerde poollucht is wat min der koud, maar ook wat vochtiger zodat er vrij veel bewolking binnen drijft waaruit enkele lichte buien vallen. In 'het algemene weerbeeld komt weinig verandering. De wind blijft morgen in de westhoek en de aanvoer van de wat minder koude pool'lucht houdt aan. De bewolking heeft een veranderlijk karakter. Er zullen weer enkele buien vallen. Nobelprijswinnaar dominee Mar tin Luther King heeft zaterdag tij dens een toespraak in Petersburg gezegd dat er een oplossing moet worden gevonden voor de kwestie- Vietnam, zelfs indien dit directe on derhandelingen met de Viet Cong betekent. Ontploffing in Amerikaanse kernreactor CAMBRIDGE, 5-7. In een onder- zoelringscentrum voor kernenergie in Cambridge (Massachusetts) is maan dag een hoeveelheid van ongeveer honderd ton vloeibare waterstof ont ploft. Zeven onderzoekers liepen bandwonden op en drie van hen zou den er ernstig aan toe zijn. Bij de ontploffing kwam geen radioactivi teit vrij, doch aan het kernreactor- centrum werd grote schade toege bracht. Doden, gewonden en ravage in getroffen gebieden ROME, 5-7. De zware stormen die de laatste dagen noord-Italië ge teisterd hebben, trekken maandag in de richting van Zuid-SIavic en Oos tenrijk, 19 doden, 200 gewonden en grote ravage achterlatend. President Saragat en minister van binnenlandse zaken Taviani hebben alle mogelijke hulp aan de getroffen gebieden toegezegd. De storm ging hier en daar ge paard met hagelbuien, onweersbuien en zware regenval. Bomen werden ontworteld, huizen vernield of zwaar beschadigd, auto's werden van de weg gesmeten en de verbindingen vielen uit. Onder de slachtoffers schijnen 2icb geen buitenlandse toeristen te be vinden. Wel werden twee Britse vliegers gewond toen hun vracht vliegtuig nabij Piacenza neerstortte. Het geboorteplaatsje van Verdi, Busseto nabij Parma. werd zo goed als geheel verwoest. Het treinver keer tussen Milaan cn Bologna ge raaide geblokkeerd. De zuidelijke helft van Italië ech ter gaat nog steeds gebukt onder een hittegolf. Op Sicilië werden tijdens het weekeinde temperaturen van 40 graden Celsius gemeten. Goud-ontdekker WASHINGTON, 6-7. In de V.S. is een radio-actief instrument ontworpen dat een fluittoon voortbrengt bij het registreren van goud in een voorwerp. Hoe meer govd uil voorwerp beoat des te luider is dc toon. De douane beproeft het appa raat voor het ontdekken van goudsmokkel. Het zal waar schijnlijk meer waarde hebben uoor het bepalen van dunne- rechten voor gouden voorwer pen die worden ingevoerd daar de juiste hoeveelheid goud kan worden vastgesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1