DE ZIERIKZEESCHE COURANl Een tweede pauze in de bombardementen is in studie EEN RUIMTESTATION Dr. Mansholt over de crisis in de E.Ë.G. Landbouwgrond werd in '64 veel duurder spAAns qAl]oen De „pil" alleen verstrekken op recept ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 5 juli 1965 121ste jaargang Nr. 19812 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken tl, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Zierikzee kreeg nieuwe jachtensteiger Rusk over Vietnam WASHINGTON. 5-7. De moge lijkheid van een „tweede pauze. tan. ger dan de eerste" in de bombarde menten op Noord-Vietnam „is in studie", zo heeft de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, zondag in een televisie-inter view meegedeeld. Hü waarschuwde echter dat de Amerikaanse regering daarmee de weg naar vrede wenst te bereiken „en niet zomaar een ge baar wil maken dat van geen enkel nut voor de vrede zou z|jn". Van de ander kaart was „tot dusver geen en kele aanwijzing gekomen die deed veronderstellen dat een pauze de zaak zou veranderen". „Gematigdheid heeft onze politiek in de na-oorlogse periode geken merkt", aldus minister Rusk. In de kwestie-Vietnam hadden de Ver enigde Staten zich gedurende de eer ste vier jaren van de infiltraties van uit Noord-Vietnam van ingrijpen onthouden. Rusk verklaarde dat Hanoi „woordvoerder" is van de „tienduizenden lieden die naar Zuid- Vietnam zijn gestuurd" en dat het daarom Noord-Vietnam is dat aan de conferentietafel moet plaatsne men. De Zuid-Vietnamezen in de rijen van de Vietcong vormen vol gens de minister slechts een kleine minderheid de nooit in staat zal zijn om het vertrek uit Zuid-Vietnam van de tienduizenden uit het noor den gekomen guerillastrijders te verzekeren. De Vietcong Rusk liet uitkomen dat Washing ton geen enkel bezwaar zou maken wanneer Hanoi „leden van de Viet cong of het nationale bevrijdings front „naar de conferentietafel zou willen meebrengen. De Amerikaanse regering is niet van plan welk lid dan ook van de Noord-Vietnamese delegatie het recht te betwisten aan ccn eventuele vredesconferentie deel te nemen. Maar zij verwacht dan ook niet dat men op enige wijze kritiek zal leveren op de samenstelling van de Amerikaanse delegatie, aldus Rusk. De oorlog in Vietnam, zo zei de minister nog, heeft „rechtstreekse repercussies" op de betrekkingen tussen oost en west. Maar ook de veiligheid van de kleine landen „die in de buurt van een groot land lig gen" loopt gevaar. Daarom zullen de Verenigde Staten hun verplichtingen jegens Vietnam nakomen. Elke an dere houding zou „rampzalig voor de kleine landen" zijn. Luchtmacht redt jongetje DEN HAAG, 2-7. Het leven van de 3 Vz jaar oude Achim Jacobsen uit Duisburg, die met zijn ouders op Terschelling kampeert, is door snelle actie van de Koninklijke Lucht macht gered. De jongen werd ziek en de arts constteerde een keelont steking. Vrijdagmorgen verslechter de zijn toestand zodanig - de jongen kon nauwelijks adem halen - dat de arts de hulp van de vliegbasis Leeu warden inriep voor een helikopter. Deze startte om 11.15 uur. De helikopter haalde de zieke van het kampeerterrein en landde om 11.40 bij het Sint-Bonifatiuszieken- huis te Leeuwarden, waar de jongen onmiddellijk geopereerd werd. De doktoren verklaarden, dat het niet langer had moeten duren of hij was gestikt. Oude ambachten in Den Bosch DEN BOSCH. 3-7. Dorpsom- roeper Ernst Johan van Scha- gen uit Ede zal vrijdag 23 en zaterdag 24 juli met gong en luide stem door de straten van Den Bosch trekken om boeren, burgers en buitenlui attent te maken op de derde en tevens laatste Openluchtmarkt van oude ambachten". Deze wordt beide dagen telkens van 3 tot 10 uur op het Plein de Parade bij de kathedraal gehouden. Men is nog niet klaar met de speurtocht door Nederland naar onvermoede ambachtslie den, maar in elk geval zullen te zien zijn: bijenkorfmaker, kaarsenmaker, een complete klompenmakerij, koperslager, kuiper, smid met blaasbalg, Brabantse-mutsenmaakster, nettenboetster, een volledige pottenbakkerij, sigarenmaker, stoelenmatter. bezembinder, reepmaker, een touwslager ij. Voorts allerlei houtsnijders, zoals: boerenwagenversierder, sch rijnwerker, koekplanksnij - ders, Zeeuwse mesheften-ma ker. Concentratie oorlogsmateriëel. De „New York Times" meldde zondag, dat een grote concentratie van oorlogsmateriëel in het gebied van Hanoi en Haiphong toenemende bezorgdheid in Washington veroor zaakt. „Kringen van de inlichtingen dienst geloven dat een grote hoe veelheid oorlogsmateriëel over zee naar Haiphong wortd aangevoerd en wordt gebruiktom een zwaar versterkte enclave in Noord-Vietnam te vormen", zo schreef de militaire correspondent van het blad, Hanson W. Baldwin. Haipong is een haven stad, 80 kilometer ten oosten van de Noord-Vietnamese hoofdstad gele gen. Tot het oorlogsmateriëel kun nen gedemonstreerde MIG-straal- jagers behoren, aldus Baldwin, die zich zouden kunnen meten met de modernste Amerikaanse jachtvlieg tuigen die in Vietnam in gebruik zijn. De enclave zou tevens een klein maar belangrijk offensief potentieel hebben in de vorm van de Russische IL-28 lichte straalbommenwerper. Baldwin schreef voorts, dat Noord- Vietnam volgens onbevestigde be richten nu de beschikking heeft of in ieder geval zal krijgen over Bal listische raketten met een bereik van ruim 1600 kilometer. Russische ad viseurs en technici staan de Noord- Vietnamezen terzijde, aldus de cor respondent. „Frankrijk kan niet terug'* DEN HAAG, 3-7. Dr. S. L. Mans- holt, vicc-voorzitter van de E.E.G.- commissie, acht een oplossing van het financieringsvraagstuk voor de Europese landbouwpolitiek mogelijk, doch niet met vrijgeven van wezen lijke democratische beginselen van de Europese Gemeenschap. De strijd in Zuid-Vietnain SAIGON, 3-7. Vietcongstrijders heb ben zaterdagmorgen vroeg de Ame rikaanse luchtmachtbasis van Can Tho op 130 km ten zuiden van Sai gon met mortiergranaten gestookt. Er werd echter geen schade aange richt. De guerrillastrijders werden verdreven door Skyraiders. Can Tho is een van de belang rijkste bases voor Amerikaanse he likopters die de Zuidvietnamese strijdkrachten moeten steunen. President C. R. Swart van Zuid- Afrika heeft koningin Juliana en prins Bernhard een telegram gezon den, waarin hen hen gelukwenst met de verloving van prinses Beatrix met Claus von Amsberg. Oostduitse aken tegengehouden BONN, 3-7. De Westduitse auto riteiten hebben twee Oostduitse aken de toegang tot West-Duitsland ont zegd. De schippers weigerden de tot dusver geldige geallieerde door- vaartvergunrïingen in ontvangst te nemen. Het incident geschiedde te Schnakenburg, aan de voornaamste vaarweg van Berlijn naar Hamburg. Genoemde schippers zeiden, dat de geallieerde vergunningen vanaf 1 ju li hun geldigheid hadden verloren. Weer examenfraude in Frankrijk In een vraaggesprek in de t.v.-ru briek „Achter het nieuws" verklaar de hij dat de Franse regering niet heeft nagelaten de indruk te wek ken, dat de onderhandelingen in de Europese ministerraad zijn vastge lopen op zuiver financiële zaken. In wezen is echter de Europese demo cratie in het geding. Vier van-de zes gemeenschapslanden hebben zich duidelijk op een ander standpunt geplaatst dan Frankrijk, aldus dr. Mansholt, die in dit verband be treurde dat België GEEN duidelijk standpunt had ingenomen. Dr. Mansholt gelooft niet, dat de Franse regering de klok van de E.E.G. zal proberen terug te zetten tot de toestand die enkele jaren, bij de ingang van de tweede etappe, bestond. Vrees is een slechte raadge ver, zo zei hij. Frankrijk kan een- j voudigweg niet terug, daarvoor zijn de zes gemeenschapslanden reeds te zeer verweven op economisch gebied Een ruimtestation - maar alleen een model - ontstaat thans in München. Het station met een diameter van 23 meter zal de Eerste Wereldten toonstelling van het Verkeer, die van 25 juni tot 3 oktober in de Isarmetro- pool gehouden wordt, in de ivaarste zin van het woord bekronen - het zal namelijk, aan drie pylonen hangend, 30 meter boven het tentoonstellings terrein zweven en de afdeling „Ruimte- en luchtvaart" als een di rect in het oog springende wegwijzer dienen. Aan deze mammoet-show van het verkeer nemen in totaal 35 landen met speciale tentoonstellingen en meer dan 100 naties met gemeen schappelijke exposities deel. Het ten toonstellingsprogramma omvat zowql een uitstapje in de satellietentoe komst als reizen in het verleden met autoveteranen en de eerste continen tale trein. Raketten, interplanetaire ruimtevaartuigen, zeer moderne weerradar-installaties en de snelste auto's, treinen, zeeschepen en straal vliegtuigen behoren eveneens tot het inventaris van de tentoonstelling. Dodelijk verkeersongeval NIJEVEEN, 5-7. Tn Ni je veen (Dr.) is zaterdagmorgen bij een verkeers ongeval op een kruispunt de 30-ja- rige mevrouw van Veen-Spin uit Emmen zo ernstig gewond geraakt, dat zij later op 'die 'dag in ihet zieken huis in Zwolle is overleden. Haar echtgenoot en een van 'de drie doch tertjes, die in 'de auto zaten, werden in zorgwekkende toestand opgeno- - men in 'het Diaconessenh uis te Mep- pel. De twee andere kleine meisjes werden licht gewond. Artsen adviseren: UTRECHT, 3-7. Het hoofdbe stuur van de Koninklijke Nederland- sche Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunde heeft - met de kleinst mogelijke meerderheid - be sloten aan de minister in overweging te geven de anti-conceptiepil in dit stadium te plaatsen op de lijst van geneesmiddelen die uitsluitend op recept kunnen worden verkregen. Koopprijzen boerderijen stegen met tien procent PAKIJS, 3-7. De 52-jarige Ar- mand Vitellio, hoofd van de afdeling baccalaureaatexamens van de exa- menraad in Orleans, in midden- Frankrijk, is gearresteerd op be schuldiging van het in onbevoegde handen spelen van onder hem be rustende examenopgaven. (Het baccalaureaat is de laagste academische graad in o.a. Frankrijk, Engeland en Amerika. Het is een al gemene academische opleiding, voor afgaande aan specialisatie in één be paalde richting). Het Franse weekblad „Minute" had in juni j.l.. de opgaven voor wiskunde van het baccalaureaats- examen gepubliceerd. Het had hier bij vermeld de opgaven vam een anoniem afzender te hebben ontvan gen. Armand Vitellio wordt er thans van beschuldigd de opgaven aan zijn vriend Sauveur Vitellio - geen fami lielid - te hebben vertrekt, wiens achttienjarige zoon Christian het examen moest afleggen. Hij behaalde hierbij bijzonder goede wiskundecij- fers, hoewel hij op school slechts middelmatig in wiskunde was. t Auto voor ilokler BARENDRECHT, 3-7. De Baren- drechtse huisarts P. H. Dros heeft een Mcrcedos-personenauto cadeau gekregen. Dc huisarts kreeg dit ge schenk van zijn patiënten bij zijn vertrek uit Barendrecht. De heer Dros heeft 24 jaar lang ccn groot deel van de Barendrechtse bevolking onder zijn hoede gehad. Hij hoeft per 1 juli pen benoeming als co-arts voor het eiland IJsselmonde aan vaard. DEN HAAG, 3-7. Als geheel z|jn in ons land de koopprijzen voor boerderijen in 1964 gestegen met tien procent, voor los bouwland met achttien procent en voor los gras land met zeventien procent. Het hoogste stijgingspercentage deed zich vcor bij boerderijen in tuinbouwge bieden (ongeveer veertig procent). Dit meldt het jaarverslag 1964 van de Rijksdienst voor 'het nationale plan. Alleen over de prijsontwikke ling van landbouwgi-ond was min of meer volledig statistisch materi aal aanwezig; ook in het algemeen echter oefende het tekort aan ruim te een opwaartse druk uit op de grondprijzen. De toenemende verstedelijking van ons land, aldus het verslag, maakt het steeds duidelijker dat het landelijk gebied in de toekomst vele functies zal moeten vervullen: agra rische produktieruimte, recreatie ruimte, structurerend element in de stedebouwkundige vorming (open ruimte) enz. alleen reeds vanwege de omvang van de in het geding zijnde gebieden is het volstrekt uit gesloten. deze „gebieden met vele functies tegelijk" alle te kopen op grond van het enkele feit dat een functie zich niet volkomen onbelem merd kan ontplooien. De oplossin gen zullen dus overwegend gevon den moeten worden met behoud van de huidige eigendomsverhoudingen. Daarbij is de centrale vraag, hoe de verschillende functies van onze landelijke gebieden zijn te combine ren, zonder elk van de functies al te zeer aan beperkingen te onder werpen. Daarom is het van grote beteke nis, dat de ministers van landbouw en visserij en van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening inmiddels hebben afgesproken, dat mede met het oog op de vervolgnota inzake de ruimtelijke ordening nader be raad zal worden gevoerd over de wederzijdse afstemming van het structuurbeleid in de landbouw en de ruimtelijke ordening. Wijkverpleegsters helpen vakantiegangers UTRECHT, 3-7. Vakantiegangers, dïe in 'hun woonplaats regelmatig hulp ontvangen van de wijkverpleeg ster van een kruisvereniging, kunnen deze verpleeghulp 'in de meeste ge vallen ook krijgen op hun vakantie adres. 'Dit kan 'bijvoorbeeld het geval zijn wanneer 'het 'het geven van in jecties betreft. De eigen huisarts moet de vakantieganger dan een ■briefje met enkele (gegevens meege ven voor zijn collega in de vakantie plaats. Ook de wijkverpleagstei-s in dp twee plaatsen zullen elkaar over de patiënt dienen 'in te lichten. Dit deelt de Algemene Nederlandse Ver eniging „Het Groene Kruis" mee. Iemand, die tijdens zijn vakantie ziek wordt, kan op aanwijzing van de be handelende arts ook een 'beroep doen op de hulp van een wijkverpleegster ter plaatse. MIAMI, 3-7. Een groep „schatgravers" heeft voor dc kust van Florida het wrak van ccn Spaanse galjoen ontdekt, die daar in 1715 vergaan is. Men meent dat zich aan boord van het schip schatten ter waarde van miljoenen dollars bevinden. Ruim een ton zilver zou reeds naar boven z|jn gebracht. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wijze lieden weerleggen Meer met zwijgen dan met zeggen. Y Y v Dit deelde de voorzitter, dr. P. J. Kaiser, mee op een in Utrecht ge houden werkvergadering van de maatschappij. De beslissing is ge nomen nadat de commissie medische ethiek advies had uitgebracht aan het hoofdbestuur. De heer Kaiser las de brief voor die men naar aan leiding van deze zaak aan de minis ter heeft gezonden. Van de aanvang af heeft bij het beraad vastgestaan dat een geheel vrije verkrijgbaarstelling van ovula tie-remmende stoffen niet verant woord kon worden geacht, aldus het hoofdbestuur in zijn brief aan de minister. Het bestuur, zo gaat de brief verder, heeft trouwens ook el ders geen pleidooi ontmoet voor een vrije verkrijgbaarstelling. Aan de talrijke publikaties over de gevolgen van 'het göbruïk van de an ti-conceptiepil kan in elk geval de konklusie worden ontleend, dat er ongewenste bijwerkingen zijn, ook al plegen deze bijwerkingen in de regel na het beëindigen van het gebruik of in het verdere verloop daarvan weer te verdwijnen. Stichting Ontspanning Oorlogsgewonden UTRECHT, 3-7. De stichting Meer Ontspanning Voor Ernstige Oorlogsgewonden (M.O.V.E.O.) heeft in Utrecht haar derde lustrum ge vierd. Aan de jubileumviering in de Mar griethal werd deelgenomen door on geveer 1250 personen: een zeer groot deel van de 628 militaire oorlogsin validen voor wie de stichting M.O.V. E.O. op aanwijzing van de militair geneeskundige dienst de extra ont spanning verzorgt, hun echtgenoten en familieleden, en vele andere gas ten, onder wie vele vertegenwoordi gers van de in de stichting samen werkende organisaties en instanties. Mensen ziek na maaltijd in restaurant APELDOORN, 3-7. Na het nut- tigen van maaltijden in een Apel- doorns restaurant zijn enige tiental len personen ziek geworden. Sommi gen waren er vrij ernstig aan toe, terwijl anderen zich minder ziek voelden, doch wel dezelfde ver schijnselen vertoonden. De inspectie van de volksgezondheid heeft in sa menwerking met de keuringsdienst van waren een onderzoek ingesteld. De betrokken zaak is gedurende de tijd. dat het onderzoek duurt, een werkverbod opgelegd. Men is er nog niet achter waaraan deze voedselvergiftiging ligt. doch men vermoedt dat dc oorzaak moet worden gezocht in ondeugdelijk meel dat in dc spijzen was verwerkt. Iets minder koud Verwachting tot dinsdagavond: wisselende bewolking met aanvan kelijk nog enkele lokale buien. Ma tige tot zwakke noordwestelijke wind, later draaiend naar zuidwest. Koude nacht, morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. 6 juli. Zon op 4.28; onder 2101 Maan op 13.42; onder 00.38 HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 6 juli. 9.03 v.m. 21.19 n.m. BROUWERSHAVEN: 6 juli. 8.44 v.m. 21.12 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde handhaafde zich een stroming van voor de tijd van het jaar zeer koude poollucht. Overdag werden de tem peraturen niet hoger dan ongeveer 15 graden, 's Nachts deelden deze op enkele plaatsen in het binnenland tot 4 graden en didht 'bij het aard oppervlak zelfs fcot 0 graden. In het Alpengebied, noord Italië en Yoego- Slavië, waar de koude poollucht de warme tropische ludht ontmoet zijn opnieuw zware regens, hagel en on weersbuien voorgekomen. Intussen voltrekken zidh enkele kleine ver anderingen in de luchtdrukverdeling. Een depressie ten westen van Ier land breidt zijn invloed langzaam uit in zuidoostelijke richting naar de ingang van het Kanaal en zuid Enge land. De depressie wordt echter voorafgegaan door een zwakke rug van 'hogeluchtdrUk die dinsdag onze omgeving passeert. Ons land blijft nog wel in de 'koude luaht. maar door de zonnestraling zullen de tempera turen iets hoger worden. De wind draait naar richtingen tussen zuid en zuidwest. De «kans op buien 'blijft bestaan, maar ze worden waarschijn lijk minder talrijk. Op de Joodse begraafplaats in Eingclhcim nabij Mainz, zijn zater dag verscheidene grafstenen met ha kenkruisen en de leuze „Heil Hit Ier" besmeurd. DE NHAAG. De ambassadeur van Turkije in ons land. de heer Resat Erhan. heeft zaterdagmiddag in Schcveningen de Turkse weck ge opend,- die er op de pier woidl ge houden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1