DUET Gekuifde ibis en ooievaar ASPIRIN HH BAYER Spanninkjes en de Duitse stembus Laatste fusievergadering Raiffeisenbanken in de Westhoek NYLONS ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE vrüdas 2 juu iw5 Nr. mn „Coöperatieve Itaiffeisenbank „Schouwen" RENESSE, 1-7. Een der grootste steunpilaren voor de land- en tuin bouw zijn ongetwijfeld in deze eeuw de boerenleenbanken geweest. Ze rezen als paddestoelen uit de grond in de plattelandsgemeenten en dat ze hier op hun plaats waren bewees al spoedig de groei. Elk jaar was de geldelijke omzet en alles wat er mee samenvalt groter en om nog econo mischer te kunnen gaan werken zyn er de laatste jaren veel banken sa men gaan werken. Ook in. Schouwen zijn drie banken gaan praten en uiteindelijk was het zover ctat de Coöp. Ha iff eisen Bank te Haamstede, te Noordwelle en te Eikerzee het eens waren om te fu seren, waarin ze het standpunt hul digden dat regeren vooruit zien is. De handien ineen slaan, het werkge bied: vergroten en een samenbunde ling van krachten waren nodig om in de toekomst de belangrijke plaat sen te blijven behouden en te ver stevigen. De laatste vergadering van de oude Coöp. Boerenleenbank Eiker zee werd maandagavond gehouden nn het Dorpshuis te Renesse. Deze vergadering was nodig omdat voor 1 juli een statutenwijziging moest plaats vinden, wilde men onder een nieuwe naam verder kunnen werken. Het verheugde de voorzitter, de heer K. L. K. v. d. Slikfke dat zovele leden, ondanks drukke werkzaamhe den toch naar deze vergadering ge komen waren. Nadat was vastgesteld dat deze vergadering op wettige wij ze was uitgeschreven, werden drie stemopnetmers 'benoemd die echter geen dienst hebben gedaan omdat zander hoofdelijke stemming una niem werd besloten de 'bestuursvoor stellen te bekradhtigen. De statutenwijziging luidt a Is volgt: De naam van de bank zal in het vervolg luiden: Coöperatieve Raiffeisen Bank „Schouwen" geves tigd te Wester schouw en. Het huishoudelijk reglement zal gewijzigd worden voor wat het werk gebied betreft. Het werkgebied om vat de voormalige gemeentes Brou wershaven, Duivendijke, Eikerzee, Eilemeet en de gemeente Wester- sehouwen. Uit de notulen der vorige verga dering, voorgelezen door de heer L. A. de Bakker, die ook op deze ver gadering als secretaris fungeerde, bleek dat er verschillende leden van de voormalige Bank in Eikerzee het niet met het bestuur eens waren om samen te gaan met de andere twee banken. Toch zal in de toekomst blij ken dat het een wijs besluit ds ge weest om het werkgebied te gaan vergroten. Deze vergadering moet dan ook als een belangrijke mijlpaal in de geschiedenis dei* banken gezien worden. Benoeming direkleur Na de pauze werd medegedeeld dat de 'heer H. J. A. Blom te Haamstede benoemd was tot 'directeur en dat de heren L. A. de Bakker en W. D. Berrevoets op zullen treden als be heerders van de bijkantoren Noord welle en Eikerzee. Het bestuur had verder besloten om op deze verga dering nog geen bestuursverkiezing te houden, om zoveel mogelijk leden een kans te geven zich daarover uit te spreken. Tot op 'heden hadden ni. nog niet alle leden van de voorma lige 'banken het ledenregister gete kend. Na die oogsttijd zal dan daar voor een vergadering belegd worden. Aan de leden werd medegedeeld dat Zeldzame vogels De gekuifde ibis en de Japanse ooievaar, twee van de zeldzaamste vogels, staan op het punt uit te ster ven. Jaren geleden zag men deze twee vogels in zo goed als alle delen van oost-Azië en de bevolking was er mee vertrouwd. Doch door tic uit breiding van de industrie, de groei van de steden en het toenemend ge bruik van de gro.nl in dc vorige eeuw, blijft er voor deze vogels steeds minder geschikt terrein over, terwijl het ook voortdurend moeilij ker voor hen wordt om het nodige voedsel te vinden. Het gevolg is dat er, voor zover bezkend, nog slechts 15 ooievaars en 10 ibissen in Japan voorkomen. Reeds 644 soorten dieren, vogels en planten worden in dit land be schermd door de regering, 45 er van worden als zo waardevol beschouwd dat ze tot speciale natuurmonumen ten" zijn verklaard. Er worden spe ciale maatregelen genomen om ze in stand te houden en hun voortbestaan te verzekeren. Byzcndere ooievaar De Japanse ooievaar (ciconia cico- nia boyciania), symbool van de trouw tussen man en vrouw en van hun liefde voor de kinderen, is een grote vogel die verwantschap vertoont met de kraanvogel. Het lichaam is bedekt met sneeuw witte veren, terivijl het grootste deel van de vleugels zwart is. De poten en de randen rondom de ogen zijn rood. De vogel vertoont kleine ver schillen met de Europese ooievaar. Laatstgenoemde is een trekvogel, terwijl de Japanse ooievaar het hele jaar door in het land blijft. De sna vel van de Europese ooievaar is rood, die van de Japanse niet. De deskun digen zijn het er echter nog niet over eens of deze twee vogels in aparte klassen thuis horen. In het begin van het Meiji-tijd- perk kwamen er veel ooievaars voor in Tokio. Ze bouwden hun nesten in de bomen rond heilige plaatsen en tempels en hun elegante silhouetten in de boomtoppen waren een prach tig gezicht voor de inwoners van Tokio. Tien (waaronder drie vrouwtjes) bevinden zich er thans in het district Toyooka in de prefectuur Hyogo en vijf zijn er ontdekt in het district Obama in de prefectuur Fukui. On der deze vijf bevinden zich één vrouwtje en twee jonge vogels Laatste redmiddel: fokken in ge vangenschap. Vereniging Na de oorlog vormden de inwo ners van het district Toyooka, een van de plaatsen waar de ooievaar nog voorkomt, een vereniging voor de bescherming en instandhouding van de ooievaars. Ze bouwden kunst matige nesten en zetten in de rivie ren en de meren van het district een groot aantal modderkruipers en kik vorsen uitom de ooievaars te hel pen bij hun voedselvoorziening. sterven uit Landbouwdeskundigen onderzochten of de op de rijstvelden gebruikte chemicaliën soms giftig waren voor de ooievaars. Deze maatregelen hebben echter niet het gewenste resultaat gehad en se dert 1955 zijn er ieder jaar twee vo gels gestorven. Om de situatie nog ernstiger te maken: sinds 1959 zijn er geen jonge ooievaars meer gebo ren. Op 11 februari jl. slaagde men er, na enkele vergeefse pogingen, ten slotte in een mannetje en een vrouw tje te vangen. Men maakte daarbij gebruik van een net dat ruim 16V> meter lang en ruim 11 meter breed ivas en dat met een soort kanon over de vogels heen geschoten werd. De twee vogels zijn naar een spe ciaal afgebakend terrein gebracht, dat midden in een bos ligt en waar volop water aanwezig is. Het is be kend dat ooievaars in gevangenschap in leven kunnen worden gehouden en bovendien heeft men geconsta teerd dat de twee gevangen vogels al een keer jongen hebben groot ge bracht. Allen die bij het project zijn betrokken, zijn vol goede hoop dat dit fokken in gevangenschap met succes zal worden bekroond. De gekuifde ibis De gekuifde ibis (nipponia nippon) is een zeldzame vogel, die, naar men aanneemt, thans alleen nog in Japan voorkomt. Eens werden deze vogels ook aangetroffen in Korea en op het vasteland van China maar het is niet bekend of ze er nu nog voorkomen. In 1960 werd de Japanse ibis als 13e door de Internationale Vogelbe schermingsraad aangewezen als een internationaal beschermde vogel. Deze ibis bezit behalve een lange snavel, veren, vleugels en staart die bij de inplanting roze zijn gekleurd. De natuurlijke woonplaats van de ibis vindt men in de bergen en de dalen. Hij vliegt naar meren en rijst velden om zich daar te goed te doen aan kleine vissen, modderslakken en grote insecten. Hij bouwt grote nes ten in hoge bomen in het bos. In vroeger tijden kwamen er grote aantallen ibissen in Japan voor en hun prachtig gekleurde veren wer den gebriiikt voor pijlen en plu- meaus. Het woord „toki-ior" (toki- kleur) getuigt van de prachtige roze kleur van deze zeldzame vogels. Nog 8 Uit onderzoekingen die de laatste jaren zijn uitgevoerd, is gebleken dat er nog acht ibissen voorkomen op het eiland Sado, in de Japanse Zee (prefectuur Nijgata) en dat er zich ook twee ophouden op het schiereiland Noto in de ijrefectuur Ishikawa ten zuidwesten vhn de pre fectuur Niigata. De plaatselijke bevolking en de autoriteiten doen alles wat in hun macht ligt om deze vogel voor uit sterven te behoeden. Doch het ver schil met de Japanse ooievaar is dat er geen gevallen bekend zijn van ibissen die in gevangenschap zijn er grond was aangekocht voor de bouw van een bankgebouw in Re- nesse waar inmiddels een vrijblij vende opdracht aan een architect is gegeven voor het ontwerp. Getracht zal worden eer. noodoplossing te vin den zolang deze bouw nog niet ge realiseerd kan worden. Bij monde van de heer L. de Rui ter te Renesse werd het bestuur dank gebracht voor het vele voorberei dende werk dat, om tot deze fusie te komen, gedaan werd. Hij sprak de hoop uit dat dit zou mogen leiden tot bloei van de bank in het alge meen en tot welzijn van haar leden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ZEIST. Van de grammofoonplaat met zang van 'het Bartimeuskoor uit Zeist, die werd vervaardigd ter ge legenheid van hef 50-jarig bestaan van het Zeister blindeninstituut Bar- fcimeus, zijn in een jaar tijds bijna 30.000 exemplaren verkocht. DEN HAAG. Nadat de Haagse schilder Frederik Aar jen vorig jaar een succesvolle opdracht in de vorm van een groot fresco voltooide op het West-Indische eiland» Trinidad, is hij dit jaar opnieuw uitgenodigd naar de West te komen voor een tweede ont werp dat hij 'daar zelf zal aanbren gen in de congress-hall van bet Mary-college in Port of Spain. ALPHEN a.'d. RIJN. Vorige week is - zonder dat de abonnees er ove rigens iets van gemerkt hebber. - een deel van de telefoonverbindin gen Den Haag-Utrecht „op straal ge gaan", zoals ze bij de P.T.T, zeggen. Dat wil zeggen dat de verbinding tussen die abonnees tot stand komt via een straalverbinding. In augus tus wordt Rotterdam op dit straal- verbindingsnet gezet. MAASTRICHT. De rechtbank te Maastricht 'heeft de 42-jarige P.T.T.- besteller W. R. uit Maastricht ver oordeeld tot anderhalf jaar gevange nisstraf met aftrek. R. werd veroor deeld wegens zware mishandeling de dood ten gevolge 'hebbend, van zijn eohtgenote die hij op 28 februari 1965 (carnavaIszortdag) na een ech telijke twist met een broodmes had doodgestoken. STEENWIJK. Een of meer inbre- kers 'hebben zich door (het uitslijpen van een ruit, waardoor zij in 'de ge legenheid waren een raam te openen, toegang verschaft tot bet in een panic gelegen raadhuis van Steenwijk, waar zij een bedrag van ongeveer zesduizend gulden hebben gestolen. DEN HAAG. De minister van jus titie, dr. I. Samkalden, heeft in de Rolzaal in Den Haag ter gelegenheid van de invoering van de nieuwe kinderwetten op donderdag een toe spraak gehouden tot leden van de Staten-Generaal, de rechterlijke macht en anderen die door werk en belangstelling bijdragen tot de groei van het 'kinderrecht, zoals de minis ter de genodigden zelf omschreef. UTRECHT. De Utrechtse universi teit zal voor het eerst betrokken worden bij de uitvoering van een technisch hulpprogramma in Afrika. De diergeneeskunde faculteit - in het bijzonder het instituut voor tropi sche en protozoaine ziekten - gaat namelijk deelnemen aan het Zaria- project in Nigeria, een vijfjarig hulpprogramma waarmee in Oktober wordt begonnen. DEN HAAG. Staatssecretaris Gros heide (onderwijs en wetenschappen) zal bevorderen «dat zo snel mogelijk wordt begonnen met de bouw van de nieuwe vakschool voor goud- en zilversmeden, horlogemakers en-ju weliers te Schoonhoven. Weekeinde ARTSENDIENSTEN ZIERIKZEE dokter W. Bontkes, tel. (01110)-2280. MIDDENSCHOUWEN dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112)-480. OOSTERLAND EN BRUINISSE dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113)-280. DIERENARTS dokter W. A. M. Kalkman, Renesse, tel. (01116)-310. gefokt. De bevolking en de overheid zijn tot de slotsom gekomen dat het het beste is om de ibis in zijn na tuurlijke omgeving te laten en hem daar zoveel mogelijk bescherming te geven. Gelukkig is gebleken dat zich onder de acht ibissen op het eiland Sado twee jonge vogels bevinden, een mannetje en een vrouwtje, die in staat moeten worden geacht jon gen voort te brengen. FINANCIEEL NIEUWS De effectenbeurs in liet eerste halfjaar AMSTERDAM, 1-7. Uit de opga- ven van de Vereenigirig voor den Effectenhandel over het thans afge sloten eerste 'halfjaar van 1965 blijkt, dat in deze periode 33 openbare emissies zijn uitgegeven (volgens da tum van inschrijving) en dat er 44 fusies en overnemingen in het be drijfsleven hebben plaats gevonden. Het koersverloop van de 54 fond sen, die geselecteerd zijn voor de be rekening van xle A.N.P.-C.B.S. beurs- indexcijfers, laat slechts een zestal koersverbeteringen zien ten opzichte van de eerste beursdag van dit jaar. De overige 48 fondsen leden alle soms aanzienlijk koersverliezen incl. de grote internationale concerns. Ook de koersen van de Nederlandse staatsleningen per 30 juni waren op langer niveau dan die per 4 januari. Verhoging van <le Rijksstudietoelage DEN HAAG, 1-7. In verband met de stijging van kosten en levenson derhoud is 'besloten tot verhoging van het maximale bedrag van 'de rijksstudietoelage van f 3.400 tot f 3,850. Deze verhoging gaat in bij de cursus 1965-1966 De beslissing, om het maximale bedrag te verhogen houdt niet in, dat op grond hiervan de voor de cursus 1964-1965 toegekende bedra gen voor rijksstudietoelagen zouden 'kunnen worden verhoogd. De maximum toelage zal alleen worden toegekend, wanneer is vast gesteld dat de student van zijn ouders 'in het geheel geen financiële steun kan verwachten en hijzelf niet over eigen inkomsten beschikt. MOSKOU. De Sowjet-Unie zal de komende paar jaar 'grote moeite heb ben met het handhaven van volle dige werkgelegenheid, zegt een arti kel 'in het jongste nummer van het dagblad „Vraagstukken der filosofie" Drs. Th. J. Westerhout Staatsseeretaris van Binnenlandse Zaken DEN' HAAG, 1-7. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van de dag van zijn beëediging benoemd tol staatssecretaris van binnenlandse zaken, drs. Th. J. W'esterhout, lid van de Tweede Kamer voor de Party van de Arbeid en wethou der van Middelburg HU zal in het bijzonder belast worden met agglo meratievraagstukken en grenswijzi gingsaangelegenheden. Donderdag werd in Suriname het emancipatiefeest gevierd. Feestelijk owrdt de dag herdacht waarop in 1863 de slavernij - door Koning Wil lem III - werd afgeschaft. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Woudenberg (2e pred. pl.) (toez.): C. den Boer, Sliedrecht. Aangenomen de benoeming tot bij stand in het pastoraat te IJzendij'ke: J. G. U. v. Hoogstraten, em.pred. te Den Haag. Bedankt voor Ede (toez.): J. H. Cirkel, Huizen (N.H.). Ger. Kerken Beroepen te Buitenpost: M. Berg, Giessen-Rijswij'k; te Ruinerwold- Koekange (vak. J. A. Kwast): M. N. de Wolf, Siddeburen. - Ger. Gemeenten Tweetal te Katwijk aan Zee: kand. P. Honkoop, Kloetinge en 'kand. A. Hoogerland, Werkendam; te Niéuw- dorp: kand. G. J. van Noort, Capelle ad. IJssel en 'kand. Ohr. v. d. Poel, Rotterdam; te Riliand-Bath en Wer kendam: kan'd. A. Hoogerland; Wer kendam en 'kand. Ohr. v. d. Poel, Rotterdam, die werd beroepen te Aagtekerke, Amsterdam-N., Beek bergen, Enkhuizen, Gorindhem, Her- kingen, Wagemingen en Yerseke. Ingezonden mededeling •paarplezlerlgmet met grati8 waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om do DUET-spaarkaart KERKNIEUWS „Brood voor het hart" op naar de anderhalf miljoen De stand van de actie „Brood voor het hart" bedraagt thans f 1.267.039,09 Dit 'bedrag bevat collecten uit 1774 'gemeenten en kerken, waarvan 924 Nederlandse Hervormde, 700 Gere formeerde, 22 Baptisten-Gemeenten, 40 Doopsgezinde, 36 Evangetlisch- Lutherse en 27 Vrije Evangelische Gemeenten. In totaal collecteerden ca. 2120 gemeenten voor de actie „Brood voor >het 'hart"; er zijn dus nog een 350 collecte-overmakingen te verwachten. Door particulieren werd' op giro 500.100, Amsterdam f 333,191 gestort, waarin begrepen verschillende over makingen van scholen waar op eigen initiatief een actie voor „Brood voor het hart" werd gevoerd. De commissie voor de actie hoopt zeer, dat 'de stroom van giften zal aanhouden, zodat het streefbedrag van anderhalf miljoen gulden kan worden bereikt. BIJNA VIER EEUWEN GELEDEN Kerk en toren van Noordwelle werden in brand gestoken om Spanjaarden uit dorp te verdrijven (Van een medewerker). Met het doorsteken van de zeedij ken 'bij Borremdamme en aan de noordkant van Zieritezee werd in het jaar 1575 het laag gelegen land van Schouwen onder water gezet. Het hoger gelegen 'dorp Noordwelle was toen een toevluchtsoord voor de Spaanse bezetters geworden, die uit Tholen 'gekomen geheel Schouwen en Duiveland onder de voet hadden ge lopen. Zij hadden hun intrek in Noordwelle genomen en het dorp enigszins versterkt. Vloot uit Zieriksee De Staatsen zonden echter op de vroege morgen van 14 januari 1576 - terwijl het nog volkomen duister was elf Schoüwse- en twaalf schui ten van andere makelij bemand met bootsgezellen en 'krijgsvolk vanuit ZiieriJkzee naar Noordwelle, dat op die vroege morgen nog in diepe rust moet hebben verkeerd. Zij verover den met verlies van tien bootsge zellen en een soldaat het dorp dn korte tijd. In kerk en toren gevlucht De Spanjaarden, die in de kerk waren gevludht, weigerden zich over te geven waarop het bootsvolk de kerk in brand stak. De Spanjaarden namen toen hun toevlucht tot de to ren, waarop ook dit bouwwerk door de Staatsen een prooi van de vlam men werd. Het moet toen erg benauwd in Noordwelle's toren 'geworden zijn, want de Spanjolen waren, toen wel bereid om zich over te geven en krijgsgevangene te 'laten maken. Dit laatste werd echter afgeslagen. Twee en twintig Spanjaarden sprongen van de toren naar beneden. Wanneer ze niet ineens dood waren gevallen en aa'n 'de voet van 'de toren nog wat heen en weer spartelden, werden ze afgemaakt. Onder de opgeslotenen bevonden zich ook enkele vrouwen van het Spaanse krijgsvolk. Een van deze vrouwen wierp 'haar kind van vijf of zes wöken oud naar beneden, dat door de Staatse krijgslieden zonder enig letsel werd opgevangen. De moeder, die haar kind was nage sprongen, bezuurde 'deze sprang twee dagen later met tie dood. A'lle overigen welke in de tox-en wax-en gevlucht zij «verbrand, behalve twee soldaten, wtier leven door die over winnaars werd gespaard. De 'kerk en toren werden vernield maar in latere tijiden weer herbouwd. Voor 40 jaar.... RENESSE. Alhier had vanwege de Provinciale Vereniging de gewone jaarlijkse geitenkeuring plaats. Hier bij werd medegedeeld dat volgens besluit van 19 dec. 1924 dit jaar aan enige der beste stamboekgeiten uit drie kringen een onderhoudsbijdrage zal worden toegekend. BROUWERSHAVEN. Bij het bou wen van woningen, door de bouw vereniging alhier, op de plaats waar vroeger het oude weeshuis stond, zijn vier geraamten gevonden, w.o. van een kind. ZIERIKZEE. Bij een viertal inge zetenen is een hoeveelheid benzine in beslag genomen, voor het in voor raad hebben waarvan zij geen ver gunning hadden volgens de hinder wet. Tegen hun is proces-verbaal opgemaakt. BURGH. Aan de calamiteuze pol der Burgh en Westland werd het eer ste van de twee benodigde zinkstuk- ken aangebracht tussen de raaien 40 en 42. Begunstigd door goed weer en kalme zee is dit werk uitstekend geslaagd. BRUINISSE. Alhier zal binnenkort het post- en telegraafkantoor wor den omgezet in een bijkantoor. NOORDWELLE. De leden van de verschillende Groene Kruisvereni gingen op ons eiland kunnen hun zieken gratis met de ziekenauto doen vervoeren. Dat deze regeling een voordelige is voor die Groene Kruis verenigingen die de ziekenauto sub sidiëren is zeker. ZIERIKZEE. Hier ter stede ver toonde zich een straatmuzikant, de accarino bespelend. De jongeman gaf zich uit voor een jonkheer doch zijn naam kwam niet voor in de boeken van de Hoge Raad van Adel. De commissaris van politie te Hil versum liet op verzoek, van zijn Zie- rikzeese collega een draadloze om roep door ons land verspreiden, met het resultaat, dat een uur na de zendoproep de gegevens van de be wuste jongeman, die een oplichter uit Tilburg bleek te zijn, bekend wa ren. Ook hier is het nut van de radio weer overduidelijk gebleken. Bij hoofdpijn vinden meer mensen ter wereld baat bij Aspirin, dan bij enig ander middel. DAAR STAAT ACHTER BLIK DOOR HET WERELD Ingezonden mededeling De Saarlandse landdagsverkiezin gen worden beschouwd als een toets steen voor de Westduitse parle mentsverkiezingen van dit najaar. En omdat er geen al te daverende dingen gebeurden behoeven de twee groten - S.P.D. en C. D. U. - geen al te droevige conclusies te trekken uit de uitslagen, mits ze maar wat tac tisch met het vergelijkingsmateriaal omgaan. Anders ligt het voor de der de deelnemer aan de bondsdagver kiezingen, de liberale F.P.D., die het zo niet kan keren of wenden of ze ging vrij wat achteruit aan de Saar. De socialisten behaalden zondag een forse zetelwinst - van zestien naar een en twintig - en overtroffen daarmee de C.D.U. die van negen tien naar 23 klom. Feit is ook dat de socialisten bij de raadsverkiezingen vorig jaar net een 2Vk pet. der stem men meer behaalden dan de chris ten-democraten en nu twee procent minder. Zo kan men met de cijfers jonglerend voor beiden een succes constateren. In beide gevallen overi gens niet zo erg overtuigend. De voornaamste conclusie die men ob jectief kan maken, is dan ook dat het een nek-aan-nek-race wordt dit najaar tussen Erhard en Brandt. Maar dat vermoedde iedereen ook al. Geharrewar Wat tot nog meer voorzichtigheid maant bij het maken van prognoses over de uitslag van die race is dat juist nu de Oostduitse speldeprikken in Berlijn een opvallende felheid be ginnen te krijgen. De vernieuwing van de pasjesregeling voor doorgang door Ulbrichts muur verloopt naar en er is geharrewar ook over de be voegdheden van onderhandelaars over enige transportzaken, die tot dusver vlot geregeld konden worden tussen Oostduitse Reichsbahn en de betrokken afdeling van de Bundes- bahn. Het lijkt of hier een nieuwe campagne aan de gang is om Bonn te dwingen af te stappen van het standpunt dat Ulbrichts D.D.R. geen echte staat is, maar alleen een nog altijd door de Russen bezet gebied. Speldeprikken De Oostduitse helikopters die bo ven Berlijn verschijnenbetreffen overigens niet zoals de vorige spel deprikken uitsluitend een interne Duitse ergernis: hier is ook sprake van een overtreding van de viermo- gendhedenov er eenkomst inzake de vroegere rijkshoofdstad. En dan gaat men zich afvragen of Moskou op de ze manier wellicht niet aan Londen, Parijs en Washington wil duidelijk maken dat Vietnam en Berlijn geen op zichzelf staande problemen zijn. Met andere ivoorden dat wat span ning in Berlijn teweeg gebracht kan worden om als pressiemiddel inzake Vietnam te worden gebruikt. Maar vooralsnog is niet duidelijk of de bron van de moeilijkheden in oost- Berlijn dan wel in Moskou moet ge zocht worden. Of er een nieuwe internationale spanning om Berlijn wordt opgefokt is dus nog niet te zeggen. Maar wel zeker is dat daar op dit moment al genoeg gebeurt om een grote invloed te kunnen hebben op de a.s. verkie zingen. En dat moet prognosemakers tot voorzichtigheid stemmen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5