DE ZIERIKZEESCHE COURANl Na crisis in de E.E.G.: Frankrijk uit overleg Inlevering van ongewenste handwapens Z.LM. Landbouwexpositie in Axel Algemene vergadering Zeeuwse Landbouwmaatschappij Axel ZIERIKZEESCHE m NIEUWSBODE! Vrijdag 2 juli 1965 121ste jaargang Nr. 19811 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 1), Zierikiee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Rede kleur: M. J. Bij de Veete, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Installatie mr. Dijckmeester te Haarlemmermeer Nederlands ministers brengen vandaag verslag uit PARIJS, 1-7. Na het mislukken van de onderhandelingen in Brussel is de ontstane situatie donderdag be sproken door de Franse regering. Na deze besprekingen heeft regerings woordvoerder Peyrefitte een verkla ring afgelegd welke luidt als volgt: „Na de mislukking van de onder handelingen in Brussel heeft de mi nisterraad met teleurstelling kennis genomen van het feit dat een af spraak van drie-en-een-half jaar geleden om voor 30 juni 1965 het fi nanciële reglement te voltooien, niet is nagekomen". „De ministerraad constateert, dat de Europese Economische Gemeen schap zich hierdoor in een crisis be vindt, die zoveel te ernstiger is aan gezien met het oog op het financiële reglement de Franse regering in ja nuari 1962 de overgang naar de tweede etappe het verdrag van Rome had aanvaard en de beslissingen in zake de gemeenschappelijke graan prijs, op 15 december 1965, waren ge nomen rekening houdend met forme le en hernieuwde verzekeringen dat het financiële reglement zoals over eengekomen voor de 30e juni 1965 voLtooid zou worden. De ministerraad heeft eveneens nota genomen van het algemene ak koord ten aanzien van de agenda die de Franse delegatie had voorgesteld en die voorzag in voltooing van de nog hangende landbouwreglementen en de vaststelling der gemeenschap pelijke prijzen. Deze agenda stond toe voor 1 juli 1967 vrij verkeer van landbouwprodukten te voorzien bin nen de gemeenschap, toepassing van uniforme prijzen en instelling van bescherming aan de grenzen van de gemeenschappelijke markt door een mechanisme van heffingen. De ministerraad heeft nota geno men van het feit, dat terwijl de part ners van Frankrijk in de gemeen schappelijke markt zich aansloten bij deze agenda, anderen om nieuwe po litieke en economische redenen die ter gelegenheid van deze laatste on derhandelingen zijn opgeroepen, het akkoord over de gemeenschappelijke financiële verantwoordelijkheid heb ben verhinderd. niet gerechtvaardigd Het ontstaan van deze crisis is zo veel te minder gerechtvaardigd, aan gezien de Franse delegatie voorstel len had gedaan opdat Frankrijk een deel van de financiële lasten op zich zou nemen die bepaalde partners te zwaar achtten en voorts voltooiing van de douane-unie voor industri ële produkten op ljuli 1967 had aan vaard. In deze omstandigheden heeft de regering besloten, voorzover het haar betreft, de politieke, economische en juridische consequenties van de hier door ontstane toestand te trekken, aldus de verklaring van Peyrefitte, De ministers Luns en Biesheuvel zullen vrijdag in het kabinet verslag over hun Brusselse ervaringen uit brengen en volgende week de tweede kamer inlichten. In goedingelicbte Haagse kringen verklaarde men donderdagmiddag dat de E.E.G. zich in de ernstigste crisis sedert het afbreken van de on derhandelingen met Engeland be vindt Anderzijds achtte men het geen drama, dat nu het conflict is uitgebarsten dat noodzakelijkerwijs toch een keer komen moest. Men meende dat niet teveel nadruk op de dramatische kant van de ontwikke ling moest worden gelegd, o.m. met het oog op de positie van de positie ve krachten in Parijs. Vooreerst stel de men zich op het standpunt, dat er in Frankrijk nog voldoende gezond verstand aanwezig is om de enorme economische belangen die ook voor Frankrijk op het spel staan, voldoen de tot hun recht te laten komen. Raad Kort gene wil geschorste burgemeester terug KORTGENE, 1-7. Dc gemeente raad van Kortgenc wil zjjn geschor ste burgemeester, de heer A. A. Schuit, die onlangs door de recht bank te Middelburg is vrijgespro ken, zo spoedig mogelijk terug, als er in het dossier geen verdere be zwarende feiten staan. De burgemeester stond terecht we gens het indienen van dubbele de claraties, zowel bij de gemeente als bij de bouwonderneming. De officier van justitie in Middelburg, die eerst hoger beroeD had aangetekend, heeft hiervan inmiddels afgezien. De raad van Kortgene heeft de burgemeester een brief ter hand ge steld, ondertekend door alle raads leden, waarin de wens van een spoe dige terugkomst is uitgedrukt. Wet houder J. Breure voegde hieraan tij dens de raadsvergadering op woens- Songfestival in Knokke Vain vrijdag 9 tot donderdag 15 juli wordt in Knokke ihet 7e interna tionale songfestival gehouden. Er wordt aan deelgenomen door België, Duitsland, Groot-Brittanriië, Fran'k- rijik, Italië en Nederland. De Neder landse vertegenwoordiging bestaat uit 'de zangeressen Connie van Ber gen, Greetje Kauffeld, Liesbeth List en Suzy en de zanger .Tan Arntz. Ons land komt op zondag 11 juli voor de eerste maal in actie tegen de Duitse ploeg. Zoals bekend won ons land vorig jaar de beker. De ploeg bestond toen uit vijf zangeres sen waaronder Willeke Aiberti en Trea Döbbs. Beroep van senator Morse op Johnson WASHINGTON, 1-7. De Amen- kaanse demooratisdhe senator Wayne Morse Iheeft een 'beroep gedaan op president Johnson, de oorlog in Viet nam te staken en vrede door toedoen van de V.N. tot stand te brengen. Franse fascist ter dood veroordeeld PARIJS, 1-7. Jean Barbier, die ervan beschuldigd wordt tijdens de Duitse bezetting talrijke Fransen ge dood of gedeporteerd te hebben, is door het hof voor staatsveiligheid in Parijs ter dood veroordeeld. Barbier was hoofd' in het gewest Grenoble van de fascistische partij van Jacques Doriot. Toen (hij twee jaar geleden door enikele van zijn slachtoffers werd herkend, meldde hij zidh bij de politie en verkoos de gevangenis hoven de wraak die (hij duchtte. Argonauten beproeven gemetalliseerde tenten Tien leden van de padvindersgroep „De Argonauten" gaan deze zomer een tocht van drie maanden (ca. 20 duizend 'kilometer) ondernemen door de landen van «het Midden-Oosten in het voetspoor van Alexander de Grote. Eén van de opdrachten tijdens de tocht is het 'in de zware praktijk toetsen van de materialen voor warmtewerende kleding en voor koelere tenten. De tenten zijn hier toe voorzien van een 'gemetalliseerd dubbeldak. Naast deze tenten zullen eveneens meegaan een aantal geme talliseerde overalls, met als doel in formaties op te leveren ever de be haaglijkheid en het physiologisCh ge drag van de mens in 'gemetalliseerde kleding. De arts 'die van het Argonauten- gezelschap déél uitmaakt, zal zijn groep gedurende de proeven nauw keurig Observeren en o.m, vele tem- peratuurmetimgen uitvoeren. dag aan toe dat de raad ten spoe digste een beslissing van de minister van binnenlandse zaken verwacht. Nu de burgemeester door de recht bank is vrijgesproken en dus kenne lijk de gemeente niet heeft opgelicht, vinden wij dat hij voldoende gestraft is. Het is voor hem een verschrik kelijk slepende affaire, waarin nu maar uitspraak gedaan moet wor den, aldus de weihouder. Lancering „Tiros" 10 WASHINGTON, 2-7. Van Cape Kennedy is vandaag (vrijdag) de weersatelliet „Tiros 10" gelanceerd. Het Amerikaanse hureau voor lucht- en ruimtevaart maakte kort na de lancering bekend' dat de sa telliet in een baan om de aarde is gekomen. Koninklijk bezoek aan Leiden LEIDEN, 1-7. Donderdagavond hebben negen leden van de konink lijke familie een bezoek gebracht aan Leiden, waar op het ogenblik feesten gehouden worden ter gele genheid van het 87ste lustrum van de Leidse universiteit. Tegen half zes arriveerden 'bij de stu!dentenso--> ciëteit Minerva koningin Juliana, prins Bernhard', prinses Beatrix en haar verloofde Claus von Aimsberg, prinses Irer.e en haar echtgenoot prins Hugo, prinses Margriet en haar verloofde Pieter van Vollenhoven en prinses Christina. Tweede Kamer aanvaardt „natte mijnwet" DEN HAAG, 1-7. Bij zitten en op staan heeft de Tweede Kamer de mijnwet continentaal plat aanvaard. Dit wetsontwerp 'geeft regels voor 'het onderzoek naar en de winning van delfstoffen in of om 'het onder de Noordzee gelegen deel van het continentaal plat. Tegen het wets ontwerp stemden de fracties yan de V.V.D., P.S.P., C.P.N., S.G.P., Boe renpartij, G.P.V. en vier leden van die C.H.-fractie. Massaal congres Jehova's getuigen ROTTERDAM, 1-7. Sinds woens dagmiddag wordt in het Feijenoord- stadion in Rotterdam een massaal internationaal congres gehouden van de Watch Tower Society, Jehova's getuigen. De sdhatting van het aan tal deelnemers door de organisato ren is 24.000, onder wie duizenden buitenlanders. Men vindt het eigen lijk maar weinig, want men ver wacht op het congres dat volgend jaar in Mexico wordt gehouden rond de ikwart miljoen deelnemers. DEN HAAG. 1-7. Donderdag is in hefc gehele land de inlevering begon nen van ploertendoders, stiletto's, boksbeugels en andere z.g. ongewen ste handwapenen. De inleveringster mijn duurt 14 dagen. Te zijner tqd wordt voor het ingeleverde wapen tuig een vergoeding betaald. In Den Haag zijn ingeleverd: 13 ploertendoders, 6 boksbeugels, 29 stiletto's en 3 valmessen. In Amsterdam, was de oogst circa 40 stiletto's, een vijftal boksbeugels en ongeveer even zoveel ploerten doders en twee stuks „geheime handwapenen", wapens die er niet als. zodanig uizien. Bij de politie in Rotterdam werden binnenge bracht: 10 stiletto's, 3 boksbeugels en 12 ploertendoders. In Utrecht werden gisteren en eer gisteren reeds omstreeks 60 stiletto's ploertendoders en boksbeugels ge bracht; donderdag vermeerderde dit aantal nog met ongeveer 20. In Venlo werden 4 stiletto's en 3 ploertendoders op het politiebureau gedeponeerd. Bij de politie in 's-Hertogenbosch vervoegde zich een wapenhandelaar met 38 boksbeugels, 8 ploertendoders 2 stiletto's en een valmes. Particu lieren voegden daaraan 6 stiletto's, 3 ploertendoders, 2 valmessen en een boksbeugel toe. AXEL, 1-7. Donderdagochtend is, voorafgaand aan de algemene ver gadering van de Zeeuwse Land bouw Maatschappij in Axel een gro te land- en tuinbouwtentoonstelling geopend. Stipt om tien uur heeft een heli kopter de Sleutel, waarmee de ten toonstelling kon worden geopend naar de voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, ir. M. A. Geuze, gebracht. Kort na de opening arriveerde de Commissaris van de Koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, op het ruim zeven hectare grote tentoonstellingsterrein. Geen fusie tussen sportverenigingen te Westerschouwen De fusie tussen de verschillende sportvereningingen in Westerschou wen zal geen doorgang vinden. In de in het Dorpshuis te Renesse door de sportvereniging gehouden ledenver gadering kon het bestuursvoorstel om tot een fusie over te gaan de vereiste meerderheid niet halen. Als gevolg hiervan legde de voorzitter de heer H. J. Simons zijn functie neer. Ir. Geuze: „Gemeentelijke herindeling verloopt vaak rauw" AXEL, 1-7, De Zeeuwse Land bouw Maatschappij heeft donder dagmiddag in Axel haar jaarverga dering gehouden in aanwezigheid van o.a. mr. J. van Aartsen, commis saris der Koningin in Zeeland, mr. dr. A. J. J. M. Mes, lid van het col lege van Gedeputeerde Staten van Zeeland, ir. C. S. Knottnerus, alge meen voorzitter van het K.N.L.C. en dr. ir. de Bakker, namens de minis ter van landbouw en het gemeente bestuur van Axel. In zijn openingswoord zei de al gemeen voorzitter, ir. M. A. Geuze, o.m., dat het hem is opgevallen dat de gemeentelijke herindeling vaak wat rauw verloopt. Voor het pro bleem van de ruimtelijke ordening vroeg hij de grootste omzichtigheid: een menselijke benadering zou hier voorkeur moeten hebben boven for malistisch handelen. Wil men de me dewerking van de betrokken men sen uit het bedrijfsleven blijven be houden, dan zullen de overheid en in het bijzonder de planologen de psychologische zijde van dit vraag stuk niet uit de weg mogen gaan. Het rapport over de tuinbouwvesti- gingen dat in een vergevorderd sta dium is zal 9traks een belangrijke sleutel kuhnen vormen voor een ver antwoord spreidingsbeleid, zo meen de hij. De grondprijs Voorts sneed ir. Geuze het pro bleem van de grondprijs aan. Hij meent dat teveel wordt gestreefd naar het tegen zo laag mogelijke prijzen in bezit krijgen van grond, vooral door gemeentelijke overheden welke prijs dan later met guldens omhoog gaat. Over de samenwerking tussen ver schillende agrarische organisaties zei ir. Geuze, dat men zal moeten bestuderen of men naast het onder wijs nog andere sectoren van sa menwerking zal kunnen vinden. An dere provincies kunnen hierbij tot voorbeeld dienen. Als gastspreker was op deze ver gadering aanwezig de heer dr. H. Moes, plaatsvervangend secretaris generaal van de Duitse Boerenbond, die sprak over de Duitse landbouw en de E.E.G.Zijn slotconclusie was dat dc Duitse landbouw thans op grote schaal poogt de concurrcntic- bekwaamheid, juist tegenover dc Hollandse landbouw en in het bij zonder in de sector van de vcrede- lingslandbouw te versterken. Zoals het voorbeeld van de eieren aantoont is het gelukt in de laatste jaren een voortdurend stijgend aandeel in het verbruik uit eigen middelen te dek ken. Dit betekent werkelijke ver sterkte concurrentie voor Nederland. Dit betekent ook dat Hollandse voe dingsmiddelen op de Duitse markt het moeilijk zullen hebben. De Duit se boeren willen van het voordeel van de nabije markt zoveel mogelijk trachten te profiteren. Bij dezelfde produktievoorwaarden en bij een on geveer gelijke welwillendheid van de kopers zal de strijd op de markt tussen Hollandse en Duitse boeren verscherpt worden. Ondanks dat blijven er veel problemen die beiden aangaan en die slechts in gemeen schappelijke arbeid met succes kun nen worden opgelost. De Duitse boer is tot deze gemeenschappelijke ar beid bereid. Hij spreekt zich uit voor een gemeenschappelijke markt en is cok bereid tot de verwezenlijking daarvan bij te dragen. Hij wenst echter dat de lasten daarbij op recht vaardige manier verdeeld worden en dat dezelfde concurrentievoor waarden voor allen geschapen wor den, aldus de Duitse spreker. In zijn kwaliteit van regent van het Prins Bernhard Fonds heeft Z.K.H. Prins Bernhard donderdagochtend in Amsterdam drie zilveren anjers uitgereikt. Deze jaarlijkse onder scheiding wordt toegekend aan hen, die zich op cultureel gebied verdien stelijk hebben gemaakt. De foto toont v.l.n.r.: jhr. F. J. E. van hen nep, prins Bernhard, de kolonel b.d. C. J. W. van Waning en dhr. A. P. M. Laf eb er. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's i s Leef in vrede met de men- sen, maar in oorlog met hun kwaad. De tentoonstelling omvat ruim 200 buiten- en binnenstands en is de grootste die de Zeeuwse Landbouw Maatschappij in haar bijna 125-jarig bestaan heeft georganiseerd. Niet al leen vindt men er vrijwel alle mer ken landbouwmachines, de vrou wen- en jeugdorganisaties van de landbouwmaatschappij en de Rijks voorlichtingsdiensten zijn er verte genwoordigd, evenals de midden stand. Op de tentoonstelling zal ook de Belgische Boerenbond met zijn jon geren acte de presence geven, onder meer met demonstraties vendel- zwaaien. Van de dinsdag in Schotland ge boren vierling was 'donderdag al leen nog" het meisje Yvonne in leven, twee kinderen leefden tien uur, de derde overleed woensdagavond. De moeder, de 34-jarige mevrouw Mul- laniey, maakt het goed. BELGRADO. In het overstroomde göbied in Zuid-Slavië heerst een muggenplaag. Er is een tekort aan vliegtuigen voor het uitstrooien van verdelgende middelen. Hel aantal daklozen in de noordelijke Zuidsia- visohe provincie Vojvodnia bedraagt thans 23000. 47.00 ha bouwland staat onder water. wisselend bewolkt Verwachting tot zaterdagavond. Koel weer met wisselende bewol king en hier en daar een bui. Aan- vanlkelijlk matige tot krachtige, later overwegend matige noordwestelijke wind. 3 juli. Zon op 4.25; onder 21.02 Maan op 9.41; onder 4 juli. Zon op 4.26; onder 21.02 Maanop 11.05; onder 00.06 5 juli. Zon op 4.27; onder 21.01 Maan op 12.25; onder 00.23 HOOGWATERSTANDEN 2IERIKZEE: 3 juli. 6.36 v.m. 18.51 n.m. 4 juli. 7.25 v.m. 19.39 n.m. 5 juli. 8.13 v.m. 20.28 n.m. BROUWERSHAVEN 3 juli. 6.06 v.m. 18.37 n.m. 4 juli. 6.59 v.m. 19.29 n.m. 5 juli. 7.50 v.m. 20.19 n.m. HET WEEKOVERZICHT In de afgelopen nacht trok een helder gebied over ons iand, hetgeen een koude nacht tot gevolg had. Het vliegveld Eelde meldde een mini mumtemperatuur van slechts vier graden, 'terwijl op het vliegveld Vol- kel de temperatuur dicht bij het aardoppervlak tot één graad daalde. Het heldere weer hield verband met een zwakke rug van hoge luchtdruk, die als uitloper kan worden be schouwd van een groot hogedrukge- bied midden op de Oceaan. Dit hoge- drukgebied fungeert als sturend cen trum voor een depressie, die van morgen nabij de zuidpunt van Scan dinavië lag. Tussen de depressie en het hogedrukgebied stroomt met noordwestelijke winden een nieuwe hoeveelheid koele lucht naar onze omgeving, zodat verwacht moet wor den dat de temperatuur de eerstko- mende dagen aan de lage kant blijft. De polaire lucht is nu ook tot noord- Italië doorgedrongen, hetgeen er met zware buien gepaard ging. SOESTERBERG. Donderdag, de dag waarop 52 jaar geleden de mi litaire Iuohtvaart in Nederland werd opgericht, zijn op de vliegbasis Soes- terberg, zoals ieder jaar op 1 juli, do gevallenen van de koninklijke luchtmacht (herdacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1