supralux Toepassing Bijstandswet Louter mislukkingen gemeld iilky VERF EN LAK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag I juli 1965 Xr. 19810 Loopt niet zoals het zou moeten Behandeling bejaarden in tehuizen laat te wensen over Ingezonden mededeling Land- en Tuinbouw Zij die verheugd waren over <ie totstandkoming van de Algemene Bijstandswet die dit jaar in werking Is getreden, zijn in hun verwachtin gen tot dusverre wel enigszins te leurgesteld. Dat gekit zeker voor on ze meest kwetsbare bevolkingsgroep - de bejaarden. Weliswaar heeft deze wet de ver ouderde Armenwet van 1912 vervan gen en hebben krachtens artikel l van deze wet alle Nederlanders, die niet in de noodzakelijke kosten van ihuin bestaan kunnen voorzien, recht op bijstand, maar do uitvoering van deze wet is in handen gelegd van burgemeester en wethouders en de plaatselijke inzichten zijn zeer ver schillend. Velen meenden, dat de op 1 januari in werking getreden Algemene Bij standswet de afsluiting betekende van een t\)d waarin menigeen zich schaamde om een beroep op de over heid te doen, wanneer men zelf niet in zijn levensonderhoud kon voor zien. De gang naar sociale zaken be tekende voor vele mensen een mar telgang en hoevelen, die in behoef tige omstandigheden leefden, hebben zich niet zo door schaamte laten lei den, dat zg niet eens om de nood zakelijke hulp durfden te vragen Algemeen werd de vanwege de ge meente geboden hulp als een gunst beschouwd. Maar in de Algemene Bijstandswet is nu uitdrukkelijk be paald, dat zij die niet in de noodza kelijke kosten van hun bestaan kun nen voorzien, recht op bijstand heb ben. Dit recht kan zelfs geldend ge maakt worden tot in hoogste instan tie. Wijst de gemeente de gevraag de hulp af, dan is beroep bij Gede puteerde Staten, daarna zelfs bij de Kroon mogelijk. Wat is redelijk? De memorie van toelichting bij de wet sprak van „een waarborg dat in alle gemeenten een bijstand xoordt verleend welke ten aanzien van een aantal elementaire behoeften een re delijke uitkering garandeert". Dit sloeg op 't vereiste van art. 1, derde lid der wet, dat in een Alge- men maatregel van bestuur bepaal de bedragen voor hulp moeten wor den genoemd. Dit is gebeurd bij Ko ninklijk Besluit van 21 december 1964. Daarin worden de minima ge noemd, die de gemeente in elk geval bij verlening van bijstand dient uit te betalen. Deze bedragen liggen echter zo ontzettend laag, dat ze terecht scherp zijn gekritiseerd. Zelfs de meest schriele gemeenten - en die z\jn er nog heel wat! - komen uit boven het geen de regering nu als minimum stelt. Alles bij 'toude? In het bedoelde K.B. is nog eens bepaald dat boven-65-jarige tehuis bewoners voor persoonlijkede ver zorging te boven gaande behoeften" recht hebben op tenminste 10 pet. van de a.o.w. Van dit schamele be drag moeten de bejaarden zich kle den, daarvan moeten zij al hun per soonlijke behoeften betalen. Wordt aan die 10 pet. vastgehouden (en er zijn heel wat gemeenten waar dat nu gebeurt en ingevolge dit noodlottige Koninklijk Besluit ook in de toe komst wel gebeur enzal), dan heeft een echtpaar dus maandelijks f 30,35 en een alleenstaande f 21,25 als kleed- en zakgeld te verteren. Een armzalig bedrag in deze tijd! Alles schijnt op die manier bij het oude gebleven. Bijstandsbehoevende tehuisbewoners blijven volkomen af hankelijk van het inzicht van de ge meentelijke sociale diensten. Vanzelfsprekend is vooral in krin Ingezonden mededeling gen van maatschappelijk werk tegen deze onbevredigende gang van za ken reeds protest aangetekend. Zo heeft het bestuur van Divosa in een rapport over de toepassing van de Algemene Bijstandswet gepleit voor een meer gedifferentieerde behande ling van de in een tehuis opgenomen bejaarde. Geen nivellering De commissie die dit rapport heeft uitgebracht, heeft met name gewaar schuwd tegen de nivellering bij op neming in een tehuis. Dat betekent immers dat de financiële status van de bejaarden wordt teruggebracht tot een sociale minimum. Zo meent de commissie dat bejaarden, die in het verleden verantwoordelijkheid en spaarzin toonden, anders moeten worden behandeld dan degenen die alleen de uitkering a.o.w. en een be drijf spensioen ontvangen. Zij aoht het wenselijk het budget patroon, waarnaar de 'bejaarde tot nu toe leefde, in stand te houden voor zover dit redelijkerwijs in het kader vain de bijstandverlening verant woord is. Terecht vraagt die commis sie zich ook af welke betekenis nog aan een waardevast pensioen, geba seerd op een vroeger inkomen en dus verschillend van anderen, kan wor den toegekend," als na opneming in een tehuis deze verschillen worden •geëlimineerd. Terecht stelt de commissie dat er een verschil moet blijven bestaan tussen hen die reeds vóór de opne ming in een tehuis de bijstand van de overheid behoefden en hen, by wie deze bijstand juist door de op neming in een tehuis noodzakelijk werd. Een gelijke (minimum)-rege- ling komt neer op het over één kam scheren van bejaarden, die voordien in geheel verschillende omstandig heden hebben geleefd. Onmondig kind. Doch ook de directies van vele be jaardentehuizen werken helaas nog steeds meer in de geest van de Ar menwet, dan van de Algemene Bij standswet. Bij de behandeling in de beide kamers der Staten-Generaal is duidelijk de gedachte naar voren ge komen, dat de bejaarden rechtstreeks de verzorgingsprijs met het tehuis behoren te verrekenen, tenzij hun lichamelijke of geestelijke gesteld heid zulks ongewenst maakt. Wie gehoopt had dat de bejaarden tehuizen in deze geest voortaan de opgenomen bejaarden zouden beje genen, is bedrogen uitgekomen. Vele directies blijken nog volkomen vast geroest te zitten aan ouderwetse ideeën. Daar heeft de totstandkoming van de nieuwe wet nog weinig ver- andring in kunnen brengen. Sociale instanties en vragenrubrie- ken van kranten en tijdschriften worden overstroomd met brieven van 'bejaarden, die er over 'klagen dat zij nog steeds als een onmondig kind worden behandeld en 'dat buiten hen om wordt 'geregeld. Verschillende te huizen prefereren de verzorgingskos - ten rechtstreeks te ontvangen van de 'gemeente. Misschien een taak voor de 'gemeenten om dan de directie er een's op te wijzen, dat een dergelijke procedure dn strijd is imet de geest van de nieuwe wet! Ja, verschillen de tehuizen willen zelfs dat het maandgeld', dat bestemd is voor per soonlijke uitgaven van de bejaarde, niet rechtstreeks aan de bejaarde worden overgemaakt. Daartegenover dient de bejaarde zijn eigen inkom sten geheel aan de gemeente over te dragen. Misschien moet men de gemeenten en bejaardentehuizen tijd gunnen zich aan de nieuwe normen en op vattingen aan te passen. Wellicht zijn de misstanden die wij signaleer den, kenmerkend voor een over gangsperiode en zullen ze langza merhand verdwijnen. Dat is in het bijzonder voor de tienduizenden be jaarden die hun levensavond in een bejaardentehuis doorbrengen, te ho pen ook. Mr. M. van Oudwijck. Algemene vergadering C.B.T.B. te Utrecht UTRECHT, 29-6. De Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuinders Bond (C.B.T.B.) heeft uit zijn alge mene vergadering, die dinsdag in Utrecht werd gehouden, gelukstele grammen gestuurd aan prinses Bea trix en de heer Claus von Amsberg van wege hun verloving en aan prins Bemihard vanwege zijn verjaardag. Minister Biesheuvel, oud-voorzitter van de C.B.T.M. 'kreeg ook een tele gram, waarin hem alle sterkte werd toegewenst bij het uiterst belangrijke werk, dat hij niet alleen voor het heden van land en volk, maar ook voor de toekomst van de Europese gemeenschap doet. De voorzitter van de C.B.T.B., drs. R. Zijlstra, sprak in zijn openings rede onder meer over de moeilijk heden waarin de landbouw, vooral in Gelderland en Overijssel, door de exeptionele regenval van de afgelo pen maanden is 'gekomen. De C.B. T.B. wil met de zusterorganisaties graag nagaan, of er noodvoorzienin gen 'kunnen worden getroffen. In de komende weken zal hierover over leg worden gepleegd. Duur manuscript LONDEN, 29-6. Op een veiling bij Sotheby in Londen is dinsdag een manuscript uit de zeventiende eeuw voor ruim 340.000 gulden van de hand gegaan. Het betrof een bundel poëzie en proza van Robert Herrick, door de dichter zelf tussen 1612 en 1624 geschreven. Een Amerikaan was de koper. Arrestatie na mijnramp in Zuid-Slavië BELGRADO, 29-6. Acht 'hoge mijn- functionarissen in Zuid-Slavië zijn gearresteerd na de grote ramp in een Zuidslavisehe kolenmijn, waar bij 128 mensen het leven verloren, zo is dinsdag in Belgrado bekendge maakt. Volgens een rapport van des kundigen, dinsdag ingediend bij het parlement .van Bosnië-Herzegowina, zou de ramp, op 7 juni in Kakanj in het midden van het land, hebben kunnen worden voorkomen wanneer de veiligheidsvoorschriften zouden zijn uitgevoerd. Het rapport zegt dat fouten in een luchtverversingssys- teem en slecht aangebrachte lucht verversers tot 'het hoge dodental ge leid hebben. Aan de technische lei ding, de door de arbeiders zelf ge vormde directie en de regeringsin specteurs wondt verweten niet de nodige veiligheidsmaatregelen geno men te hebben. KERKNIEUWS Ingebruikneming nieuw gebouw Wereldraad van Kerken te Geneve DEN HAAG, 28-6. Op zondag U juli zal het Oecumenisch Centrum in Ger.ève officieel in 'gebruik wor den genomen. Om 10 uur vangen de door radio en televisie uitgezonden plechtigheden aan met een korte ce remonie buiten de hoofdingang, waarbij de voorzitter van het inter nationale financieringscom'ité, bis schop Henry Knox Sherrill van de Episcopaalse Koik in Amerika de sleutel van het centrum zal aanbieden aan de voorzitter van het centrale comité en het uitvoerende comité vam de Wereldraad van Kerken, dr. Franklin Clark Pry uit New York. klei/xtjes uitA het binnen DEN HAAG. In de in Den Haag gehouden vergadering van het Be drijfschap Maatkledinigbedrijf is be sloten prinses Beatrix en haar ver loofde de heer Claus von Amsberg een felicitatietelegram te zenden. DEN HAAG. Bij K.B. van 16 juni is luitenant-kolonel J. P. van Die- penibrugge van ihet wapen der caval- lerie m.i.v. 1 juli benoemd tot adju dant in gewone dienst van H.M. de Koningin. Hij volgt luitenant-kolo nel W. R. A. baron van Tuyll van Serooskerken van het wapen der cavallerie op, die benoemd ds tot ad judant in buitengewone dienst. DEN HAAG. De Nederlandse auto mobilist is minder gevaarlijk op de weg dan een Belg, Brit of Italiaan, maar een gevaarlijker weggebruiker dan een Deen, Noor, Amerikaan of Zweed, zo blijkt uit een statistiekje van „Europa Union", 'het orgaan van de Europese beweging in de bonds republiek. DEN HAAG. Het Tweede Kamer lid Joekes (WD) heeft in schrifte lijke vragen aan de ministers van buitenlandse zaken en van financiën erop aangedrongen, zo nodig en voofr zover mogelijk maatregelen te ne men om te voorkomen dat goud, dol lars en andere deviezen uit Neder landse bron afvloeien naar (rood) China. ROTTERDAM. In Rotterdam is op de 47-jarige 'benzimepompbediende S. Boute op ihet terrein van de Neder landse spoorwegen een aanslag ge pleegd. Een onbekende trachtte Boute neer te slaan toen hij na af loop van zijn dienst naar huis wilde gaan. De klap was echter goeddeels irriis. De onbekende dader nam d'e vlucht. AMSTERDAM. De belangstelling voor de bromfiets 'houdt aan. On danks het weinig gunstige voorjaars weer is de totale aflevering van bromfietsen aan de 'handel de eerste vijf maanden van 1965 weer met en kele percenten gestegen t.o.v. het vorige jaar, meldt de R.A.I. HILVERSUM. Van 9 tot en met 15 juli wordt in het Casino in de Bel gische badplaats Knokke voor de ze vende achtereenvolgende keer een internationaal songfestival gehouden, waaraan zes landen deelnemen. iDINTELOORD. Ongeveer 25 leden van de National Tirnberwolf Asso ciation, waarin oudstrijders van de 104e Amerikaanse divisie zijn ver enigd, hebben een 'bezoek gebracht aan enkele oude slagvelden in de westhoek van Noord-Brabant. De •groep stond onder leiding van gene raal B. D. Terry Allen, door wie dinsdagavond in de gemeente Stand- daarbuiten een bloemenkrans werd gelegd bij een monument dat ter ere van de Tirnberwolf divisie enkele jaren geleden is opgericht. AMERSFOORT. De gemeentepoli tie van Amersfoort heeft enkele ma len moeten uitruikken om grote groe pen vechtende nozems uit elkaar te drijven. VENLO. Een vrachtauto met aan hangwagen van een groen tenexport- bedrijf uit Venlo is op de autobaan bij Hannover achterop een Duitse vrachtauto gereden. De 18-jarige hulpchauffeur H. Halder uit Venlo werd bij deze botsing op slag ge dood. Groots vurrwerk iu lie Resilentie DEN HAAG, g-6. In Den Haag is dinsdagavAd ter ere van de verjaardaf van prins Bem- hard en ter -re van het ver loofde paarden groots vuur werk gehofen. Omstreeks 10 uur had zie- op het Malieveld een enorm menigte van vele tienduizend"- mensen verza meld. Eer duizendtal fakkel dragers fOnd langs de weg, waarlang de koninklijke gas ten preefs om kwart over tien het vel&preden. Er klonk op dat mof ent veel gejuich, hier en daafwerd „Oranje boren" geroepfi. Nadat het konink lijk ge'm en hun gasten zich op hetplatform met baldakijn hadde geïnstalleerd gingen de lichte)' uit en barstte «iet lui de hallen het vuurwerk los. „Hule jarige prins" waren de wooden die na een regen van elk&r snel opvolgende kleu- rigtvuurpijlen verschenen. Na een korte pauze, waarin bur gereester Kolfschoten de prins felciteerde, en prinses Beatrix er Claus von Amsberg nog- mials een gelukkige en zon- «ge toekomst wenste, ging het viurwerk in hetzelfde hoge fimpo voort. Uiteenspattende ;uurpijlen, watervallen en Bengaals vuur wisselden el kaar af. Interessante nieuwe vinding voor vliegenbestrijdiug Vieuwe telefooncentrale in Domburg Heden (donderdag)middag om 13 uur nam Domburg zijn nieuwe tele fooncentrale in gebruik. Deze Wal- cherse gemeente beschikt hiermede over een centrale met een capaciteit van 600 nummers. De vorige centrale had een capaciteit van 500 aanslui tingen. De ingebruikneming had tot gevolg dat 'het telefoonverkeer van de plaatsen Domburg, Oostkapelle, Aagtekerke en Grijpskerite enige tijd werd onderbroken. Tot slot wijst de P.T.T. er op dat het noodzakelijk is, in verband met de nieuwe appara tuur, om de cijfers van netnummer en telefoonnummer snel achter el kaar te draaien. Schotse vierling De 34-jarige mevrouw Marjory Mullaney, een Schotse moeder van zes kinderen, heeft woensdagnacht een vierling ter wereld gebracht, te weten twee meisjes en twee jongens. Met twee van de jonggeborenen ging het woensdagochtend niet geheel naar wens. SPORT KORFBAL Dosko-Z.S.C. 7-1 DOSKO, dat na twee weken rust weer in 'het veld 'kwam voor de hal ve finale van 'de tweede klasse, on dervond van de Z.S.C.-reserves wel •heel weinig tegenstand. Na tien mi nuten spelen was het Hart die DOS KO met een fraai sdhot de leiding gaf. Dan heeft Janny de Vrieze sledhts enkele minuten nodig om de stand op 2-0 te brengen. Na de veld- wisseling blijft DOSKO produktief de aalvlugge v. 'd. Vaate heeft slechts twee minuten nodig om twee punten te scoren in het voordeel van DOS- KO: 4-0. Nu vindt die Z.S.C. aanval het blijkbaar 'genoeg en vol 'goede moed gaat men tot d'e tegenaanval over. Dit verhindert echter DOSKO niet om nog een punt te scoren5-0. Na de rust gaat de strijd gelijk op, al is het ieder duidelijk dat Z.S.C. er niet in zal slaigen de DOSKO- voorsprong ongedaan te maken. De stand is inmiddels door een door loopbal van Hart 6-1. Vlak voor tijd komt Haze van Z.S.C. te vallen en hij moet met een verstuikte enkel het veld verlaten. Het scorebord wijst intussen 7-1 voor DOSKO en dit wordt dan ook de eindstand van een enerverende en interessante sportontmoetinig. Dosko junioren-Zeemeeuwen 3-1 De DOSKO-junioren bleken ook ditmaal sterker dan hun bezoekers, in dit geval de Zeemeeuwen. Wel moet hierbij Vermeld worden dat de junioren van de Meeuwen over ver schillende talentvolle krachten be schikken al ontbreekt in veel geval len de noodzakelijke routine. Na 15 minuten spelen was het Fonte'vne die het eerste doelpunt scoorde, waar mee hij DOSKO een 1-0 voorsprong bezorgde. De vreugde 'in het DOSKO -kamp was echter van korte duur: in de 28ste minuut scoorde Meeuwen de gelijkmaker. Daarna was het he laas met hun succes gedaan: na de rust wist DOSKO d'e stand op 3-1 te brengen en dit werd, ondanks fel verweer van de Zeemeeuwen, de einduitslag. Al met al een spannen de wedstrijd, al trad' het gebrek aan routine bij de Meeuwen junioren wel heel sterk naar voren. DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" - St. Philipsland Uitslag van de gehouden wed vlucht van Ohateauroux door de P.V. „De Reisduif" te St. Philipsland. In concours waren 78 duiven. De snel heid van de eerste duif was 1355.12 m.m. Aankomst 12.26.36. De snelheid van de laatste duif was 1183.22 m.m. Aartkomst 13.26.52. L. Vermeij 1. 2, 20; A. Kot 3; Th. Bakker 4, 11, 13, 14, 19, 26; J. Zuid- weg 5, 18, 22; C. Verwijs 6, 9; A. Fon- teijne 7, 12; Jac. Geense 8, 23, 24; H. Kaashoek 10, 16; J. C. Verwijs 15; A. Faasse 17; Abr. Verwijs 21, 25. Uitslag van de gehouden wecL vluCht van Noyon door de P.V. „De Reisduif" te St. Philipsland. In con cours waren 50 duiven. De snelheid van de eerste duif was 1354.10 m.m. Aankomst 9.28.10. De snelheid van de laatste duif was 1185.58 m.m. Aan komst 9.53.30. C. Verwijs 1, 6, 12, 17; A. Faasse 2, 15, 16; L. Vermeij 3; H. Kaashoek 4, 11, 14; J. Fonteijne 5, 10; M. Geuze 7; J. C. Verwijs 8; J. Reijngoudt Zn. 9, 13. Een van de meest voorkomende in- sekten is wel de huisvlieg. De be strijding hiervan wordt vooral op de boerderij nog veel te weinig toege past. Iedere veehouder weet uit erva ring, hoe de dieren door dit insekt gekweld worden, daardoor onrustig zijn. Hun prestatievermogen daalt tot schade van het bedrijf. Maar ook uit een oogpunt van volksgezondheid is het van zeer groot belang, dat de bestrijding van vlie gen plaats vindt. Nederlandse Landbouwweek WAGENINGEN, 29-6. Professor S. Iwema, voorzitter van het Koninklijk Genootschap voor Landbouwweten schappen, heeft de dertigste Neder landse landbouwweek geopend. Het centraal thema voor het jaarlijkse congres van landbouwdeskundigen is de kwaliteit van voedingsmiddelen en de daarvoor benodigde produktie- middelen. Prof. di*. ir. M. J. L. Dols, raads adviseur van het ministerie van landbouw en visserij wijdde als eer ste spreker een voordracht aan de kwaliteitsaspecten van het produkt. N.V.V.-secretaris kandidaat-voorzitter AMSTERDAM, 30-6. Hel verbonds- bestuur van het N.V.V. heeft zich bezig gehouden met de opvolging van de heer D. Roemers als voor zitter van 'het N.V.V. Het verbondx- bestuur besloot de aangesloten orga nisaties tot 15 september de gele genheid te geven een kandidaat voor voorzitter te stellen. Gebi*uikmakend van zijn recht tot kandidaatstelling besloot het bestuur de heer H. Be rends, secretaris van het N.V.V., voor deze functie kandidaat te stellen. Na 15 september zal het verbondsbe- stuur een miet-bindende voordracht opstellen. De sterk optredende resistentie bij gebruik van gechlooreerde koolwa terstof en organische fosforverbindin- gen heeft de wetenschap lange tijd parten gespeeld. Nu is er echter een „Snip-vliegen- band" met een speciale lokstof en een geheel nieuwe actieve stof: Di- metilan, welke alle vliegen - ook de resistente - doodt, in de handel ge bracht. Dimetilan is nl. een carba- maat waartegen de vliegen niet re sistent zijn. Zodra de vliegen deze band roken worden zij gedood. Ook zijn er nu vliegenviltjes met deze stof geïmpregneerd, speciaal ge schild voor kantoor en huiskamer enz. Deze moeten iedere dag met water worden bevochtigd, de vliegen komen op de viltjes af als deze nat zijn en worden gedood. Hiermede is wel een radicale oplossing voor de bestrijding van vliegen gevonden. Vooral nu andere middelen, tegen resistentie ons in de steek laten, is het gelukkig dat deze nieuwe vin ding ons kan helpen in de strijd te gen deze insekten, hetgeen de "be- drijfsuifkomsten 'helpt bevorderen en voor de volksgezondheid van zo groot belang is. Ereprijs op landbouwgebied EMMELOORD, 29-6. In een bij- een'lcomst van de Nederlandse Keu ringsdienst 'heeft professor dr. ir. J. Sneep, hoogleraar in de teelt en ver edeling van landbouwgewassen aan de landbouwhogeschool dinsdagmid dag de ereprijs van „het Izaak Ror- teweg en Anna Ida Overwaterfonds uit Strijen" uitgereikt aan ir. A. Ro- zendaal te Bennckom voor zijn ver dienstelijk onderzoek op het gebied van de virusziekten bij aardappelen. Ingezonden mededeling CARBOVir tegen maag- en darmstoornissen. mugolin (reukloos) I ter voorkoming van muggebeten. 0PREI5 BLIK DOOR HET WERELD Negatieve geluiden kwamen er de ze week uit vele hoofdsteden. Uit Algiers, waar de staatsgreep en de arrestatie van Ben Bella doorslag gevende gevolgen hadden voor de Afro-Aziatische conferentie, die daar afgelopen dagen zou zijn gehouden. Een aantal regeringen liet het afwe ten en de afgevaardigden die reeds in Algerië aanwezig waren, moesten na rijp beraad en een bomaanslag op het congresgebouw alsnog onver- richterzake het roerige land verlaten. Zeer tot ongenoegen van China, dat gehoopt had eens onverbloemd de wat geel gekleurde waarheid te kunnen vertellen over zijn rode wa penbroeder, omdat het hier een groot aantal niet blanke (en mogelijk meer anti-westerse) luisteraars zou aan treffen en mocht veronderstellen een aandachtig forum te vinden, dat het nergens elders bezit. De Algerijnse omwenteling heeft echter meer invloed gehad dan de nieuwe dictator Boumedienne wens te. Hij heeft ongewild in de kaart van de westerse politiek gespeeld door de stem van de grootste hitsers te smoren. In eigen land blijkt niet iedereen het met de afzetting van Ben Bella 'eens en wij voorspellen Boumedienne geen lange regerings periode. Teleurstelling in Londen Negatief geluid ook uit Londen, waar Wilson zijn poging om' mei een groep premiers van de gemenebest- landen vrede te stichten in Vietnam, zag doorkruist door weigeringen van de regeringen te Hanoi, Peking en Moskou om die missie tc ontvangen. Negatief het geluid uit Rhodesië, waar Engeland vergeefs poogde eni ge zelfstandigheid toe te kennen aan de inheemse bevolking. Premier lan Smith aldaar volgt de Zuid afrikaan- se taktiek en wenst een zuiver blan ke regering en hij doet geen enkele concessie in de richting van de voor gestelde grondwet. Als hij de kans krijgt dezer dagen de onafhankelijk heid van zijn land af te kondigen staat Londen geheel builen spel. Er is nog een ragfijne draad met Enge land, die Wilson wil benutten voor een (laatste?) gesprek. Dan zal ver moedelijk ook die draad worden doorgesneden of afknappen. In de gemenebestlanden heerst de hoogste ontevredenheid over deze gang van zaken. Wilson zit bekneld tussen de vuren. De conferentie van gemenebestlanden mag blij zijn, dat er geen tweede Bandoeng overheen kwam in Algiers, maar overigens heeft zij ook geen enkel ander resxil- taat geboekt dan een openhartige discussie. Rusland-China Negatief is ook het laatste geluid uit Moskou, xvaar kennelijk weer ge- koersd wordt in het oude stalinisti sche vaarwater teneinde niet verder van Peking vandaan te varen en zo mogelvk weer op een betere ver standhouding aaxi te sturen. Om China goed te laten merken dat Moskou aan Pekings zijde staat, xoordt Noord-Vietnam krachtiger door de soxojets geslexinden worden de westelijke geallieerden hier en daar xveer eens op de tenen getrapt, o.a. in Berlijn, xoaar straaljagers ge vaarlijke toeren uithaalden door de luchtcorridor en op de officiële auto- roetes, xoaar de slagbomen zo nu en dan een tijd dicht blijven. In Parijs xoerd een ongekend groot Russisch vliegtuig getoond, waarmee Moskou de Fransen met opzet een i beetje voortrokken teneinde de Gaulle een steuntje in de rug te ge ven tegen de Amerikaanse opper macht en tegelijk de NAVO-leden een voorproefje gaven van hun su prematie in de lucht, want als de Russen iets tonen is dat heus geen geheim wapen en houden ze heus nog wel andere, gevaarlijker toestel len achter de hand waar het westen géén weet van mag hebben. Wie blijft Geruchten over crises in het Kremlin zijn er altijd geweest en xiiteraard zijn ze extra talrijk nu daar twee mannen proberen de Sow- jet-Unie te besturen. De ervaring is immers dat dit samexigaan nooit lan ger duurt dan de tijd die de een no dig heeft om de ander - of anderen - uit te rangeren. Chroesjtsjef begon als een vrij obscuur lid van een groep waarin Malenkov de toon leek aan te geven en waarvan o.m. Beria deel uitmaakte. De laatste werd het eerst gearresteerd. Het duurde niet lang of het was het duo Boelganin en Chroesjtsjef en toen bleef al gauw Chroesjtsjef alleen over. Brezjnew is nu de topman van de partij, Kosygin als premier topman van wat men het beroepsapparaat kan noemen op bestuurs~ en econo misch gebied. Zij oefenen inderdaad hun functies naast elkaar uit, ter wijl doorgaans beide taken in een hand lagen, of de ene functionaris een kennelijke stroman was van de andere. De twee mannen die naast elkaar staan, vertegenwoordigen echter niet gelijke inzichten en be langen. De verxvachting is dat aan dit balanceren op de top een eind moet komen doordat een van beiden van de wip glijdtof wordt ge duwd. De tegenstelling In partij-kringen doet de overtui ging opgeld dat het de taak van de partij is zich als verantxvoordelijk leider te gedragen ten aanzien van het hele maatschappelijke leven in de U.S.S.R., ook en vooral de econo mie. Uit de kringen van Kosygins sector - bestuursapparaat en econo mie - is daartegen verzet: daar vindt men dat de partij zich tot de poli tiek moet beperken en vooral het organiseren van economie en bestuur over xnoet laten aan de vaklxit. En er zijn klachten over de bedilzucht van ondeskundige partij-functiona rissen op dit gebied. In die twee opvattingen leeft mee dat de „techxxocraten" in de onixoik- kelixig van de economie meer ruimte laten aan het verlangen naar dingen die het leven veraangenamen dan de partij. Niet dat men daar helemaal af wil van wat wel Cliroesjtjefs „goelasj-commxinismc" wordt ge noemd - het zou niet kunnen - maar het primaat van de zware indxistrie staat voorop, een standpunt waar men de generaals ook in kan proe ven. Hel verschil met vroeger is, dat in deze tegenstelling het niet meer van zelf sjyreekt dat partij plus leger on getwijfeld hun zin kunnen doorzet ten tegen de „technocraten" in. In de laatste jaren is hun aanzien sterk geslegen en ook hun invloed sterk toegenomen. Of de tegenstelling zover komt dat hetzij partijman Breznjew, hetzij bestuursman Kosygin er de nek bij breekt - niemand xveet het, maar on mogelijk is het bepaald niet. is net zo lekker als de duurste Amerikaan! Moderne mensen houden zichzelf niet voor de gek. Dat lekkere sigaretten niet duur behoeven te zijn, bewijst Silky: 20 heerlijke Amerikanen van eerste ktea plantage-tabakken voor mm Oct

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5