IMPASSE E,E.G. FINANCIERING LANDBOUW BELEID Geen kabinet op brede basis in België Boeiend „Zomertij kspel" te Zierikzee BUITEN EN BINNEN BUITENGEWONE Zeker bestaat belangstelling voor het Lager Landbouwonderwijs in Nederland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEM. ZIERIKZEE BIBLIOTHEKEN Bibb ShhbEnr.: loiulerriug 1 juli 1965 121ste jaargang Nr. 19A1U WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I -5,46; per week 12 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) 1 1,25 per sluk. lu dit nummer: Raadsvergaderingen Middenschouwen en Dniveland Ernstige crisis in Brussel BRUSSEL, 1-7. In de Europe.se Economische Gemeenschap is woensdagnacht door het uitblijven van een akkoord over de gemeen schappelijke financiering van het landbouwbeleid een impasse ont staan, waarvan de gevolgen nog niet kunnen worden overzien. De minis ters van de zes E.E.G.-lamlen zjjn om twee uur 's nachts in Brussel uiteengegaan zonder een datum te hebben vastgesteld voor een verder gesprek over de financieringskwestie iets dat nog niet eerder in de E.E.G. is gebeurd. De indruk in de wandelgangen van het Europese congresgebouw was. dat de Franse delegatie zulke strikte instructies had bij een mislukken van de besprekingen, dat zij zelfs geen voorstel voor een volgende bij eenkomst kon aanvaarden. De Ne derlandse ministers Luns en Bies heuvel gebruikten zelf de termen „breuk" en „impasse" na het mis lukte overleg in de E.E.G.-minister- raad niet, doch bepaalden zich er toe de situatie „weinig fraai" te noemen. Ook zij zeiden het niet uit gesloten te achten, dat van Franse zijde thans een vertragingstaktiek in de verdere werkzaamheden van de E.E.G. zal worden gevolgd. Nachtelijk beraad Na nachtelijk beraad van meer dan een uur op een geheime verga dering, die alleen door de ministers en een enkele medewerker en de le den van de Europese commissie bij gewoond werd, is op voorstel van minister Luns besloten via diploma tieke kanalen een datum voor ver der overleg vast te stellen. Dit over leg zal worden gevoerd door de mi nister van binnenlandse zaken Fan- fani, die woensdag te middernacht zijn Franse collega Couve de Mui- - ville opvolgde als periodiek voorzit ter van de ministerraad. In tegenstelling tot zijn Nederlandse collega's aarzelde de Franse minis ter na afloop van de besprekingen niet te spreken van een „totale mis lukking", die de E.E.G. in een ern stige crisis heeft gebracht, waarvan de gevolgen niet zijn te overzien". Gp een vraag wat er zal gebeuren antwoordde hij slechts: „dat zal worden beslist door de Franse rege ring". De onmogelijkheid om tot een ak koord te komen werd door voorzit ter Couve de Murville geconstateerd bij de vergeefse pogingen om de standpunten tot elkaar te brengen met betrekking tot de technische, doch zeker niet onbelangrijke vraag hoe lang de overgangsperiode zou moeten duren voordat de gemeen schappelijke financiering van het landbouwbeleid in he/t definitieve stadium zou komen. Overgangsperiode Op de achtergrond daarvan echter stond de beslissende kwestie van de versterking van de bevoegdheden van het Europese parlement. Frank rijk wenste een overgangsperiode van vijf jaar, waardoor de defini tieve periode eerst in 1970 zou be ginnen en de zes lid-staten pas in dat jaar de nationaal geïnde heffin gen op de invoer van landbouwpro- ditkten uit landen buiten de E.E.G. in de „Europees schatkist" zouden gaan storten. Naar Franse opvatting zou dan ook eerst dan de kwestie van de grotere bevoegdheden van de Europese assemblee aan de orde ko men, omdat deze was gekoppeld aan noodzaak tot controle op de eigen financiële middelen van de gemeen schap. De Nederlandse minister van landbouw, mr. B. Biesheuvel, be-' toogde daarentegen, dat in de E.E. G.-ministerraad in beginsel overeen stemming was bereikt over de vol tooiing van het gemeenschappelijke landbouwbeleid cp 1 juli 1967 en dal dus een tweejarige overgangsperiode voldoende zou zijn. BRUSSEL, 30-6. Twee van de drie grote politieke partijen in België hebben woensdag het voorstel van kabinetsformateur prof. P. Ilarmel veor een „regering van nationale unie" van de hand gewezen. De socialistische partij deelde de formateur mede. dat zijn ontwerp programma voor een dergelijk ka binet op brede basis, bestaande uit katholieken, socialisten en libera len, te vaag is wat betreft de sociale, economisohe en financiële politiek. De liberale partij deelde mede niet aan een dergelijk kabinet te willen deelnemen omdat dit „ongewenste compromissen" met zich zou mee brengen. De voorzitter van de liberale par tij voor vrijheid en vooruitgang. O. Vanaudenhove, verklaarde wel te willen deelnemen aan een regering ftlet een programma „waarin de/ grondwettelijke vrijheden worden' Prins Bernhard kreeg film atijerinanifestatie DEN HAAG. 29-6. Prins Bernhard ontving dinsdagmorgen op paleis Soestdijk ter gelegenheid van zijn verjaardag een aantal bestuursleden vamhel Nationaal Jongeren Verbond, die destijds (29 juni 1940) het initia tief namen voor 'de Anjeractie, aldus de R.V.D. Aan de prins werd aange boden een film die op deze dag clan destien van deze manifestatie werd opgenomen. De fraaie tuin van het monumentale Zierikzee.se Burger Weeshuis vormt deze zomer een stijlvolle achtergrond voor edn collectie moderne beeldhouiv- kunst, afkomstig uit Rijksbezil. Onder de geëxposeerde werkstukken staan talrijke bekende namen: Couzijn, Wezelaar, Wolkers en zelfs Zadkïne, om er enkele te noemen. In de zalen van het gebouw wordt de aandacht ge boeid door dynamische hedendaagse schilderijen en voorts wandtapijten, o.a. van K. Andrea. De tentoonstelling vormt een boeiend geheel. Dit „Zomerkijkspel 1965" zal zeer zeker vele toeristen en niet minder het „eigen" publiek verrast doen staan. (Foto: Zierikzeesohe Nieuwsbode). gewaarborgd". Hij doelde hiermede op het feit. dat bij de toetreding 1o> een driepartijen-regering de libera len voor een groot deel het reeds eerder gesloten akkoord tussen de katholieke en socialistische partij over de grondwetsherziening ter vastlegging van de taalgrens in Bel gië zou moeten overnemen Ingezonden mededeling Premier Kosyigin van de Sowjct- Un'ie heeft de V.S. gewaarschuwd, dat zij er op moeten rekenen, dat de communistisdhe landen hun hulp aan Vietnam vergroten. Tijdens de nu in Italië heersende hittegolf zijn tot nu toe 25 mensen die verkoeling zochten, verdronken. Uit Milaan zijn 700.000 inwoners, bij na de helft van de 'bevolking van deze stad. naar koelere oorden ge vlucht. HARDERWIJK. Op het viaduct tc Harderwijk 'is woensdag de drieja rige Robert van der Schaaf uit Har derwijk aangereden door een perso nenauto en zo ernstig gewond dat hij later in 'het ziekenhuis is over leden. Demonstratie in Londen tegen conflict Vietnam LONDEN, 30-6. De Britse Raad voor Vrede in Vietnam heeft woens dag een demonstratie bij de parle mentsgebouwen in Londen georgani seerd, waaraan eniige duizenden En gelsen uit het tgehel'e land gehoor hebben gegeven. De 93-jarige lord Bert rand Russel kwam in een auto aangereden waar in een van zijn aanhangers een bqrd omhoog hield met: „Maak een eind aan de Engels-Amerikaanse slacht partij in Vietnam". De politie nam het in beslag. Philip Noël-Ba'ker, No belprijswinnaar voor de vrede, dien de bij 'het Lagerhuis een petitie in met handtekeningen van 99.315 En gelsen, waarin verzocht wordt een eind te maken aan het „wrede en anti-sociale conflict" in Vietnam. Actie „Harten 5" Herindeling op Goeree en Overflakkee Meerderheid Kamercommissie niet voor één gemeente DEN HAAG, 30-6. Een „aanmer kt lijkt" meerderheid van de vaste c< lumissie vcor binnenlandse zaken w: de Tweede Kamer gaat akkoord ir. t de voorgestelde nieuwe gemeen- 1t (jke her-indeling van het eiland i.ercf-Overflakkee. Dit blijkt uit een verschenen slag van de commissie over de vo rige maand gehouden hearings, „ge zien de vraagstukken, die in de naaste toekomst tot oplossing moe ten worden gebracht is een deskun dige en meer gecentraliseerde leiding noodzakelijk dan door elk der hui dige gemeenten, o.m. in financieel opzicht, afzonderlijk kan worden op gebracht", zo wordt in het verslag opgemerkt. De meerderheid van de commissie acht het niet juist, wan neer zou worden overgegaan tot de vorming van één gemeente op het eiland. Een minderheid uit de commissie gevoelt daarvoor wel en ook wordt de mogelijkheid van de vorming van twee gemeenten cp het eiland in hel verslag door deze minderheid aan de orde gesteld. De minderheid geeft evenwel de voorkeur aan de mo gelijke vorming van drie gemeenten, namelijk Goedereede, Middelharnis en Overflakkee. Enkele leden van de commissie zeggen in het verslag geenszins overtuigd te zijn van de .ryu^cteOvk -'oli ,dAvopr;:crJpU,tf-: her groepering van gemeenten. Eenstemmig dringt de commissie aan op spoed bij de verdere behan deling van het wetsontwerp. In het verslag wordt de hoop uitgesproken dat de nieuwe gemeenteraden op hel eiland tegelijk met de aanstaande gemeenteraadsverkiezing zullen kunnen worden verkozen, zodat dub bele verkiezing kan worden voorko men. Westduitse Herdenkingsmedaille KARLSRUHE, 30-6. Dc Westduitse „staatsmunt" in Karlsru'he zal gou den medailles slaan met de beeltenis van prinses Beatrix aan de voorzijde en aan de achterzijde 'het wapen van Oranje en 'het opschrift „Ter herin nering aan uw verloving met de heer Claus von Amsberg". Er zal slechts een beperkt aantal medailles voor de verkoop bestemd zijn cn de prijs bedraagt 145 mark. Prins Bernhard reikte zilveren anjers uit AMSTERDAM, 1-7. Prins Bern hard heeft heden (donderdag)morgen in het gebouw van de Algemene Bank Nederland te Amsterdam als regent van het Prins Bernhard Fonds aan drie Nederlanders de „zilveren anjer" 1965 uitgereikt. Deze onder scheiding wordt jaarlijks toegekend aan hen. die zich op cultureel ge bied bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. De „anjer" viel dit jaar ten deel aan de 72-jarige incasseerder A. P. M. Lafeber uit Gouda, de 63- jarige kolonel b.d. C. J. W. van Wa ning uit Reeuwijk en de 75-jarige jonkheer F. J. E. van Lennep uit Amsterdam. Het ministerie van defensie van Zuid-Vietnam deelt mee, dat alle mannen tussen de 20 en 30 jaar, ooit die van Chinese afkomst, zich voor militaire dienst moeten melden.. voor langdurige zieken „Verkeerde suggesties stichten onrust en onheil' HILVERSUM, 30-6. Dr. A. J. H. Bartels, staatssecretaris van sociale zdken en volksgezondheid, zal op zondag 4 juli om 12.35 uur via KRO- raidio de actie „Harten 5" inleiden. Deze actie heeft tot doel zoveel mo gelijk Nederlanders te bewegen vijf gulden vam hun vakantiegeld te be stemmen voor de vakantie van lang durig zic-ken. Geen l.v.-reclame op de zondagen DEN HAAG. 30-6. „Het zal uit de waarborgen waarmede in de nota het toelaten van reclame op radio cn televisie is omgeven duidelijk zijn dat de regering bereid is te bevor deren. dat in ieder geval op zonda gen en andere christelijke feestda gen 'geen reclame zal. worden uitge zonden". Aldus minister Vrolijk in de me morie van antwoord op het voorlopig verslag van een bijzondere commis sie uit de Tweede Kamer over de „Nota Omroepbestel". UTRECHT, 30-6. De voorzitter van de groep van Christelijke leerkrach ten by het Land- en Tuinbouwon- dcrwijs van de protestants-christe lijke onderwijzersvereniging, de heer J. Meijer, heeft op een vergadering van deze groep in Utrecht gezegd, dat er onder de laiidboiiwjongeren zeer zeker nog belangstelling bestaat voor het lager landbouwonderwijs. Suggesties van het tegendeel, zo als die de laatste tijd hier cn daar werden gedaan, stichten volgens hem onnodig onrust en onheil. Inderdaad loopt hel aantal leer lingen van de lagere landbouwscho len achteruit. Volgens de heer Meijer moet men dit echter niet toeschrij ven aan een gebrek aan belangstel ling voor deze vorm van onderwijs, maar aan de maatschappelijke ont wikkeling.' veel kleine agrarische bedrijven verdwijnen en tegenwoor dig gaat meestal niet meer dan één zoon per gezin naar de lagere land bouwschool. Verheugend noemde de heer Meij er de toenemende belangstelling voor het middelbare landbouwonderwijs. De leerlingen daarvan zijn voor 66 procent oud-U.s.-ers. terwijl tien jaar geleden nog maar de helft van dp m.l.s.-leerlingen eerst een oplei ding op de lagere landbouwschool had gevolgd. Bij de sanering van het landbouwonderwijs moeten de ver nieuwing van het lesprogramma en de aanpassing van het aantal scholen volgens de heer Meijer aansluiten bij de maatschappelijke behoefte. Dit betekent onder meer het geven van een belangrijker plaats aan de algemene vorming. De heer Meijer meent, dat de lagere landbouwschool ook voor jongeren die hun toekomst niet meer op het boerenbedrijf zoe ken een goede basisopleiding kan zijn. In dit verband vroeg hij zich - voorzichtig - af of de naam van de school niet veranderd zou moeten worden. Bij een botsing tussen twee treinen in de Berlijnse ondergrondse ter hoogte van de dierentuin :\in woens dag tenminste 25 mensen gewond geraakt. Eén van de bestuurders kwam klem te zitten in zijn cabine en moest door de brandweer met snijbranders worden bevrijd. - Foto: één van de slachtoffers wordt weg gedragen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Manhen kijken maar de hrou- X wen om te zien, vrouwen kij- ken naar de mannen om ge- zien te worden. koel weer Verwachting tot vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met later plaatselijk enige regen. Vannacht zwakke tot matige, morgen matige tot krachtige wind in hoofdzaak tus sen west en noordwest. Koel weer. 2 juli. Zon op 4.25; onder 21.03 Maan op 8.14; onder 23.46 Eerste kwartier: 5 juli te 20.36 uur. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 2 juli. 5.44 v.m. 18.01 n.m. BROUWERSHAVEN: 2 juli. 5.12 v.m. 17.42 n.m. Doodtij: 8 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 1-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie is'over Scan dinavië naar de Oostzee getrokken. Aan de achterzijde ervan stroomde koele lucht van de Noordzee naar onze omgeving. Tengevolge van deze ontwikkeling werd de zeer warme lucht boven 'het vasteland van Euro pa in zuidelijke richting terugge drongen. Dit ging in Frankrijk, Bel gië en west-Duitsland gepaard met talrijke onweersbuien. Een volgende storing lag vanmorgen bij IJsland. Deze beweegt in de richting van Schotland en de Noordzee. Op de nadering ervan zal de wind in ons land morgen uit het westen waaien, waardoor het koele weer zal voort duren. Ook wordt later de kans op wat regen of motregen groter. Twee en dertig doden bij busongeluk Honduras TEGUCIGALPA. 30-6. In het zui den van Honduras zyn dinsdagavond 32 mensen omgekomen cn twintig gewond by een busongeluk. De autobus viel in een ravijn door het weigeren van de remmen. Het merendeel van de 54 reizigers maak te deel uit van de balletgroep van Costa Rica, die op weg was naar Tegucigalpa om daar een serie voor stellingen te geven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1