Koningin kondigde verloving aan voor radio en televisie DE ZIERIKZEESCHE COURANl Toespraak minister president Mr. Cals Gelukwensen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2'J juni IWi.'S JZIste jaargang Nr. 19809 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cenl. Losse nummers 12 cenf. - Verschijn! maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Marinevaartiiigeii brengen bezoek non Zierikzee Prinses Beatrix en Claus von Amsberg „Ik kan U verzekeren: Het is goed" BAARN, 28-6. Voor radio en t.v. heeft H.M. de Ko ningin maandagmiddag het Nederlandse volk offici eel in kennis gesteld van de verloving van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. Zij deed dit met de volgende woorden: „Het is voor mijn man en mij een grote vreugde U - nu zelf - de verloving aan te kondigen van onze doch ter Beatrix met de heer Claus von Amsberg. Wij zijn heel gelukkig, dat zij deze keus heeft gedaan, die de keus van haar hart is. In menselijk opzirht me nen wij, dat die uitstekend is. De keus van het hart was, wederkerig, vrij gauw ge maakt. Beiden hebben die evenwel zorgvuldig getoetst niet het verstand en het geweten - en dit heeft hun veel tijd gekost." menleving hebben zijn de economie, politiek, kunst en de sociale elemen ten. De toekomstige echtgenoot van on ze kroonprinses bleek een zeer uil gesproken mening over de nazi-pe riode in Duitsland te hebben en hij gaf heel openhartig antwoord op de vragen die hem daarover gesteld werden. Iiy noemde het een zeer ongelukkige periode in de geschie denis van Duitsland, een periode die niet uitgewist kan worden en even min vergelen. „Het belangrijkste is, dat voorkomen moet worden dal zich in de gesohiendenis ooit nog zo iets herhaalt". Ook over het anti-semitisme tij dens de nazi-periode werd gespro ken. Claus zei dat op de school waar op hij was geweest en waar hij au tomatisch lid van de Hitlerjugend had moeten zijn, geen bepaalde anti semitische geest werd gepropageerd. Pas in Italië, in Amerikaanse krijgs gevangenschap zag hij films die beelden gaven van de gruwelen die in concentratiekampen zijn bedre ven. „Dit was het ergste wat ik ge zien heb", aldus Claus, die zei dat I ook zijn kameraden daarvan zeer onder de indruk waren gekomen. „We schrokken verschrikkelijk; we hadden er niets van geweten noch vermoed". Tijdens hel t.v.-interview werd cok de vraag gesteld aan prinses Be- 1 atrix. waar ze zou gaan wonen als ze met de heer Claus von Amsberg gaat trouwen. De prinses zei: „Ik hoop op „Drakenstein", maar we zullen de tuin dan wel wat dichter laten beplanten, denk ik". In het interview vertelde de heer Claus von Amsberg, thans officieel nog werkzaam op het Duitse minis terie van buitenlandse zaken en op dit ogenblik met vakantie, dat hij zich interesseert voor een vrij groot aantal sporten: ski, golf. tennis, wa terskiën en de jacht Hoewel Claus, zoals ook zijn fa milie, volstrekt tegen het naziregime gekant is geweest, waren beide jonge mensen, evenals wü zelf, zich heel duidelijk de twijfels en zelfs de weerstanden bewust, die hun verlo ving by menigeen konden oproepen, in 't bjjzonder bjj hen die de oorlog hebben doorleefd. Toch hebben zij uiteindelijk gemeend, de bezwaren niet ie mogen laten opwegen tegen hun liefde. Z\] welen immers, voor uit te moeten zien. Zy zijn zich be wust van de opdracht, te streven naar een toekomst van begrip en sa menwerking. Zij willen hun leven richten cp een samenleving, die steeds positiever naar een Europees en een wereldverband toe groeit. Wij vernachten, dat onze a.s. schoonzoon, door zijn persoonlijkheid, voor Beatrix een grote steun zal zijn in haar vaak veeleisende leven - ook dan, wanneer zij eens geroepen wordt mij op te volgen - naar wij hopen, pas in verre toekomst. Dat het voor Claus een heel moei lijke beslissing was, zijn zelfgeko zen werk en zijn levensbestemming te gaan aanpassen aan de levensop dracht van Beatrix, zal iedereen be grijpen: en ook, dat het een diep gaand besluit vergde, zich om te schakelen op ons land en ons wel en wee. Ik verwacht dat hij spoedig nuttig en boeiend werk zal vinden in ons midden. Kortom, als ouders hebben wij echt 't vertrouwen, dat de verbinte nis van deze 'twee mensen in alle op zichten gelukkig zal zijn. Ik kan u verzekeren: het is goed. Laten wij het jonge paar alle ge luk toewensen in hun verdere leven De toespraak van de koningin werd gevolgd door het spelen van „Het Wilhelmus". Daarna verscheen de ministerpresident even op het scherm, maar het geluid was uit gevallen, zodat hij zijn toespraak opnieuw moest beginnen; ook het beeld van de ministerpresident ver dween daarna van het scherm. Na een storing van twee en een haive minuut kwam ministerpresi dent Cals weer op het beeldscherm. Hij begon met Hare Majesteit zijn excuses te maken voor deze storing. Toespraak Prins Bernhard Nadat de minister-president Cals had gesproken was het woord aan prins Bernhard, hij zei: „Het is mij een voorrecht en een heel groot ge noegen u aan Claus von Amsberg te kunnen voorstellen en ik hoop, dat u hem met evenveel sympathie en op zelfde wijze zult ontvangen als u indertijd mij hebt ontvangen. Ik ben ervan overtuigd, dat Claus zich. hier spoedig thuis zal gaan voelen, want zijn hele streven is daar op gericht en ik verwacht dat hij in de loop der. jaren evenveel liefde en sym pathie voor ons land en volk zal gaan voelen als ik. ïk denk trou wens. dat hij niet veel tijd nodig zal hebben om zich in te-werken want hij is een bijzonder harde werker en er is in ons land zoveel belang rijks te doen, dat hij zich zeer zeker spoedig een actieve werkkring zal kunnen vinden en een eigen positie zal kunnen gaan opbouwen. hebt allen gehoord, dat Beatrix en Claus in elkaar de meest ideale levenspartner hebben gevonden en ik persoonlijk kan alleen maar zeg gen, dat ik mij geen beter mens als man voor mijn dochter zou kunnen indenken Claus von Amsberg De heer Von Amsberg zei in een korte toespraak: „Ik ben blij dat ik mezelf, aan u mag voorstellen ais de verloofde van prinses Beatrix. Ik ben mij wel be wust van uw gevoelens en van de moeilijkheden die hier voor velen van u verbonden zijn, voor wat in het recente verleden gebeurd is: Ik begrijp en respecteer dit. Maar ik zal mijn best doen en proberen uw vertrouwen te winnen. Ik wilde me graag helemaal in het Nederlands tot u richten, maar helaas heb ik het in deze korte tijd nog niet goed genoeg kunnen leren. Ik hoop, dat ik dat gauw wel zal kunnen doen." Waardevolle inbreng Koningin Juliana, die vervolgens sprak, zei Claus von Amsberg een waardevolle inbreng in de familie te vinden. Daarna stelde verslaggever Herman Felderhoff Claus von Ams berg een aantal vragen. Claus zei in antwoord op die vragen al ver schillende bezoeken aan ons land gebracht te hebben en daardoor ons land „wel een beetje" te kennen, „speciaal het uiterlijk schoon". Fa cetten die speciaal de belangstelling van Claus von Amsberg in onze sa „Wij wensen U opreelit en van ganser harte geluk" DEN HAAG, 28-6. Nadat minister president mr, J. M. L. Th. Cals zijn excuses ha'd gemaakt voor een tele- vis'ie-storing ridhtte mr. Cals zidh met de volgende toespraak tot H.M. d'e Koningin: „Ik geloof, dat het voor U gemak kelijk is dit excuus te aanvaarden, want U weet idat er 'in de wereld meer is dan techniek en U hebt daar zojuist op uw eigen wijze ons volk van 'hart tot 'hart mededeling van ge daan. Die woorden, die U zojuist ge sproken hebt tot alle rijksgenoten hier in Nederland, in Suriname en de Nederlandse Antillen Majesteit, die woorden hébben weer 'bewezen op welk een gelukkige wijze in U samengaan de moeder wi'er vreugde bestaat in het geluik van haar eigen gezin en de vorstin wier zorgen zidh uitstrekken tot heel een vol'k. Als moeder hebt gij, evenals prins Bernhard, die dit onlangs nog eens duidelijk iheeft beklemtoond, uw kin deren steeds vrij gelaten de stem van hun hart te volgen. Daarom kunt U beiden zioh thans ook zo op recht verheugen in 'het geluk, dat uw oudste dochter is ten deel geval len. Weest U er van overtuigd Ma jesteit. Koninklijke Hoogheid, dat de völiken van ons Koninkrijk van har te in deze vreugde delen. Wij 'bidden God, dat dit jonge geluk ook voor U voor 'beide ouders, een blijvende bron van vreugde moge zijn. Als vorstin 'hebt igij, Majesteit, niet wil len nalaten in uw woorden blijk te geven van een diepgaand begrip voor de verscheidenheid van gevoelens die in de afgelopen wéken in ons volk zijn tot uitdrukking 'gekomen. Die versciheidenlheid is inderdaad begrij pelijk en dit temeer omdat verreweg de meeste Nederlanders nog niet de gelegenheid 'hebben gehad de ver loofde van uw dochter te leren ken- Na het officiële gedeelte op paleis Soestdijk, poseerden prinses Beatrix en Claus von Amsberg voor de vele fotografen. De foto toont (v.l.n.r.): prinses Simone Lippe, de vrouw van prins Aschwin, prinses Armgard, prins Bernhard, de koningin, prinses Beatrix, Claus, (met achter hem zijn beide zussen), prinses Irene en prins Hugo, prinses Christine en prinses Margriet en haar verloofde, Pieter van Vollenhoven. nen. Ik had die gelegenheid wel en het verheugt mij te kunnen verkla ren, dat het gehele kabinet, evenals i Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid oök vanuit het landsbelang bezien de komende verbintenis van uw dochter niet 'alleen met vreugde, maar ook met groot vertrouwen te gemoet zien. Gij weet 'het, steeds beeft het Ne derlandse volk en niet alleen 'het Ne derlandse volk, U bebt dat onlangs nog ervaren in Suriname er. de Ne derlandse Antillen, ook de bevolking van de West, steeds 'hebben wij U met grote genegenheid gevolgd op uw levensweg. Daarbij kan het nie mand ontgaan zijn met hoeveel toe wijding, met ernst, maar ik zou tooh ook nog meer willen zeggen, met toe wijding en opgewektheid U zioh ver diept hebt in de talloze problemen van onze samenleving. U 'hebt dat gedaan omdat U zioh duidelijk be wust bent, U hebt daar oök herhaal delijk 'blijk van gegeven, dat U zioh duidelijk bewust bent van de grote verantwoordelijkheid die, zo God 'het wil, in de toekomst op U zal rusten. D itzelfde verantwoordelij kheidsge- vo'el heeft, zoals de koningin ons zo juist 'heeft uiteengezet, ertoe geleid, dat, ook toen de keuze van het hart reeds bepaald was, bet U en uw ver loofde nog veel tij'd gekost heeft tot een 'beslissing te 'komen. Het is goed, dat het Nederlandse volk weet dat U bij deze welliioht belangrijkste beslis sing in uw leven niet anders 'hebt gehandeld, dat wij ook vroeger van U gewend waren. Ditzelfde verantwoordelijkheidsge voel 'heeft - zoals de koningin ons zo juist 'heeft medegedeeld en zoals ik ook zelf in de afgelopen tijd heb kunnen ervaren - U geleid bij de be slissing, de stem van uw 'hart te vol gen en U te verloven met de 'heer von Amsberg. Verheugd over de liefde, die U is ten deel gevallen, wensen wij U op recht en van ganser harte geluk. Mijnheer von Amsberg Zonder aarzeling spreek ik ook U in het Nederlands toe: ik weet dat U mij verstaat en - wat méér is - ik weet ook, dat U mij begrijpt. In de afgelopen weken ben i'k onder de in druk gekomen van de ernst en de nauwgezetheid, waarmede gij U ver diept hebt in de aard en het karak ter van het Nederlandse vol'k en in de problemen die zidh thans voor doen. Juist omdat ilk weet hoe vol begrip U staat tegenover de ver scheidenheid van gevoelens, waar over i'k zojuist sprak, en 'hoe gewe tensvol U zioh tezamen met de vrouw die uw hart heeft, hebt bezonnen over de te nemen 'beslissing, 'ben i'k er zeker van, dat gij ook hel hart van het Nederlandse volk zult weten te winnen. Dal zal uiteraard enige tijd kosten, maar reeds nu moge ik U zeggen, dat gij in ons midden van harte welkom zijt. Het feit. dat gij onze kroonprinses gelukkig maakt, kan immers geen enkele Nederlander onberoerd laten. God geve U, prinses Beatrix, dat gij - die overeenkomstig uw naam het geluk brengt en die nu zelf het geluk der liefde ervaart - tezamen met uw verloofde mede moogt wer ken aan een toekomst, die ons allen de kwade sühaduwen van het verle den met een gerust hart kan doen vergeten. In dat perspectief is de dag van vandaag in dubbele zin een vreugde dag. Laten wij. land- en rijksgenoten, die dag dus samen vieren in trouw aan ons Oranjehuis en in groot ver trouwen op de toekomst". Het verloofde paar. (Opname: Max Koot). Verloofde paar woensdag naar de Raad van State DEN HAAG, 28-6. H.K.H. prin- ses Beatrix en haar verloofde, de heer Claus von Amsberg, zullen woensdagmiddag om 15.00 uur een bezoek brengen aan de Raad van State in Den Haag. Voor de volgen de dag eveneens 's middags om 15.00 staat op het programma een ont vangst door H.M. de koningin, op paleis Huis ten Bosch, waarbij het corps diplomatique met de verloof den kennis zal kunnen maken. Het verloofde paar zal vrijdag naar Ülsen reizen om daar een be zoek te brengen aan de moeder van de heer von Amsberg, die daar in een ziekenhuis wordt verpleegd. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's y Van drie mensen wie wij ons verdriet vertellen vervelen wij er twee en de derde doen X X wij een genoegen. Betaling abonnementsgeld De abonné s BUITEN SCHOU- WEN-DUIVELAND. die zich 25 cent incassokosten willen besparen, kunnen hel abonne mentsgeld ad f 5,46 voor het derde kwartaal 1965 storten op onze postrekening 1 3 7 6 7 7. De administratie. Verloofde paar poseerde ongedwongen SOESTDIJK, 28-6. Ongedwon gen en met een stralende lach hebben prinses Beatrix en haar verloofde maandagmiddag voor een peloton van honderd foto grafen en cameralieden een ware vuurproef doorstaan. Soms hand in hand, soms ge armd, liep het paar langzaam langs de rij camera's aan de rand van de vijver, steeds be reid om desgevraagd even stil staand le poseren. De beroeps mensen ondervonden zware concurrentie van prins Bern hard en prins Charles, die op het terras van het paleis zelf ook de wandeling door de zon nige paleistuin op de film vast legden. Later poseerde de hele koninklijke familie op het ter ras: koningin en prins, prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg, prinses Irene en prins Charles, prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven, prinses Christina, prinses Arm gard, Claus' oudste en jongste lusters Sigrid en Theda, prin ses Simone Lippe (de echtge note van prins Aschwin) en twee goede vrienden van de koninklijke familie, dokter Furber uit Engeland en i>rin- ses Ratiebor. Ook de twee wit te poedels van prins Bernhard ontbraken niet op het appèl. Het gezelschap daalde daarna de traf af om de fotografen nog een kioartiertje in de ge legenheid te stellen een nieuwe serie plaatjs te maken. Het was, om met een van de pa leisrechercheurs le spreken „een gezellig edrukle". De fo tografen konden ongestoord en rustig hun werk doen ook zon der dat zij elkaar hinderden door de voorbereiding voor dit treffen tussen de koninklijke familie en de visuele pers. •DEN HAAG. Het hoofdbestuur van de Bond van Nederlandse Mili taire Oorlogsslachtoffers heeft, on middellijk nadat Hare Majesteit de koningin de verloving van haar dochter met Claus von Amsberg heeft bekendgemaakt, een telegram aan prinses Beatrix gezonden van de volgende inhoud: „Het hoofdbestuur van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslacht offers wenst uwe Koninklijke Hoog heid van harte geluk bij haar verlo ving." PARAMARIBO. Onmiddellijk na het bekend worden van de officiële verloving van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg werden uit Suriname vele telegrammen met gelukwensen naar de koninklijke fa milie gezonden. DEN HAAG. De Ahmadi.vya Moslim Gemeenschap in Nederland heeft zich. bij monde van de Iman van de- moskee in Den Haag, met een gelukwens voor de verloving van prinses Beatrix gewend tot de koningin. Dat God deze band mag zegenen, zo zegt het telegram van de Iman. WILLEMSTAD. De waarnemend gouverneur van de Nederlandse An tillen. mr. A. A. G. Smeets, heeft maandagavond een radiotoespraak gehouden ter gelegenheid van de verloving van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. BRUSSEL. Koning Boudewijn en koningin Fabiola van België heb ben maandagmiddag een telegram met gelukwensen gezonden aan ko ningin Juliana en prins Bernhard ter gelegenheid van de verloving van prinses Beatrix. De verloofden kregen van de Bel gische vorst en zijn echtgenote even eens een gelukstelegram. BONN. Ter gelegenheid van de verloving van prinses Beatrix met Claus von Amsberg heeft president Lübke van West-Duitsland een fe- lecitatietelegram gezonden aan ko ningin Juliana en de Nederlandse Koninklijke familie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1