Vertrekkende magistraat ereburger van Zierikzee Afscheid burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester werd een grootse manifestatie 1^1 Historische gebeurtenis in Schutterszaal ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Miiiiiulug 2!i juni 1965 121ste jaargang Nr. 19808 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURAN1 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Moderne kunst in liurgeriveeshuis ZIERIKZEE, 26-6. Het stedelijke stadhuis is zater dagmiddag getuige geweest van een plechtigheid, die is uitgegroeid tot een ware manifestatie met als mid delpunt burgemeester mr. F. Th. Dijckmeestèr en diens echtgenote, die afscheid namen van Zierikzee op 'n bijzondere raadsvergadering, een aansluitende in formele bijeenkomst en door vele honderden bezochte receptie, waarop duidelijk bleek de grote waardering, die de burgerij de vertrekkende magistraat toedraagt en de spijt dat mr. Dijckmeester en diens gezin Zierik zee -na een uiterst vruchtbare periode van negen jaar- gaan verlaten. Een stroom van hartelijke woorden en geschenken heeft de burgemeester op deze historische middag in een overvolle Schutterszaal moeten verwer ken en al was er duidelijk een druppel weemoed ge mengd in de beker van dankbaarheid, daar zal bij lien die Zierikzee gaan verlaten een warme herinnering be klijven aan deze heel speciale dag, die zo duidelijk de sporen droeg van wederzijdse verbondheid tussen Zie- rikzee's eerste burger en de bevolking van deze stad. In zyn rede - na opening van de raadsvergadering - drukte mr. Dijck meester het zelf zo uit: „ik wil U wel bekennen, dat het mijn vrouw en mij aan het hart gaat, Zierikzee te verlaten. Dankbaar z\jn wij voor alles wat Zierikzee ons in deze jaren heeft gegeven. Wij hebben ons geheel opgenomen gevoeld in deze hechte en levende gemeenschap. Gelukkig en trots zijn wij dat ons gezin hier is aangegroeid met drie rasechte Zierikzeeënaars. Kortom, onze negen Zierikzeese jaren hebben ons leven verrijkt en gelukkig ge maakt." ontvangen van de zijde van G.S., de Griffie en de diverse bureaux, daar bij in herinnering roepend de gevoe- lens van warme vriendschap voor Zierikzee van de vroegere commis saris van Zeeland. Burgemeester mr Dijckmeester gaf hierna in een „nutshell" een over zicht van de stedelijke ontwikkeling tijdens zijn ambsperiode. In enkele lijnen schetste hij de toestand bij zijn komst in 1956 toen de werkgele genheid als centraal probleem de aandacht vroeg. „De situatie was verontrustend", want de stedelijke gemeenschap dreigde onder sombere vooruitzichten (slinkend zielental, wegtrekken van arbeidskrachten) te verkwijnen. Uitbreiding van de werkgelegenheid door industrialisa tie leek het enige kruid daartegen gewassen. Het hielp dat Zierikzee tot ontwik kelingskern werd aangewezen. De voorspelling dat het industrieterrein vóór het totstandkomen van de Gre- velingendam vol moest zyn, ging in vervulling. „Het begin van de industrialisatie zie ik als verreweg het belangrijkste, wat zich hier in de afgelopen jaren heeft afgespeeld". Monumentenrijktlom Mr Dijckmeester wijdde hierna een beschouwing aan Zierikzees' uitzon derlijke rijkdom aan monumenten, daarbij opmerkend „dat monumen tenzorg moet worden gedragen door de bevolking; niet alleen door een gemeentebestuur, dat als een lastige boeman wordt gezien". Spr. conclu deerde dat het gemeentebestuur re delijk coulant is geweest, vooral om het zakenleven zo weinig mogelijk te dwarsbomen. De mogelijkheid be staat dal in de toekomst andere eisen zullen worden gesteld. Na dank gebracht te hebben aan de Rijksdienst voor de Monumenten zorg, ging de burgemeester dieper in op de stadsuitbreiding, de voortzet ting op grotere schaal die hij altijd naar het westen heeft gewenst, met een afronding in noordelijke rich ting. Eilaiulelijke samenwerking Belangrijk was de eiiandelijke sa- menwerking, die spr. bestuurlijk van het allergrootste belang achtte. Hij toonde zich - terugziende op de ja ren na de samenvoeging van ge- menten op Schouwen-Duiveland - zich thans voorstander van één Schouwen-Duivelandse gemeente, met Zierikzee als centrumplaats. Hij sprak zijn dank uit voor de interge meentelijke contacten, zowel be stuurlijk als persoonlijk. Na het belang van het watertoe risme te hebben aangestipt, gaf mr. Dyckmeester uiting aan zijn dank baarheid voor de genereuze steun Zeer lovend liet mr Dijckmeester zich uit over de pers. „Hoe dankbaar moeten wij zijn voor het feit, dat de Zierikzeesche Nieuwsbode zich tot de huidige dag heeft weten te hand haven. Wat een onschatbaar voor recht is het in een kleine gemeen schap als de onze, bijna dagelijks een plaatselijke krant in de bus te vin den. Daarbij wil ik mijn waarde ring tot uiting brengen voor de ori ginele, correcte en vaak moedige wijze, waarop het blad wordt gere digeerd". De P.Z.C. typeerde de bur gemeester als een blad, dat de hui dige dynamische Zeeuwse ontwikke ling op uitmuntende wijze begeleidt". Er werd zaterdagmiddag gebloosd in de pershoek De wethouders Zeer in het bijzonder gingen de gedachten van de scheidende voor zitter uit naar de wethouder met wie hij in het college heeft samenge werkt. Hij prees het werk van de wethouders, die met toewijding en plichtsbesef voor de Zierikzeese zaak werkten en werken. De burgemeester dankte daarop in allerhartelijkste bewoordingen 'het gemeentepersoneel in al zijn gele dingen, inzonderheid 'de secretaris de heer R. van Ommeren voor alle on dervonden steun en vriendschap, Ook het personeel van de verschil lende diensten werden in het dank woord betrekken. Tenslotte danikte mr. Dijckmeester - ook namens zijn vrouw - de gehele Zierikzeese ge meenschap. „Het is ons een vreugde geweest, die tot in ihaar wortels te leren ken nen. Wij hebben diepe bewondering gekregen voor wat een kleine ge meenschap als de Zierikzeese ver mag". Na 'herinnerd te 'hebben aan de grondslag van ons aller leven: „Van God compt al", eindigde de burge meester, waarmede 'hij in 1956 be gon: met 'dank te brengen aan H.M. de Koningin, „dat Zij mij benoemd heeft tot burgemeester van Zierik zee". Onmiddellijk daarop droeg mr. Dijckmeester zijn ambtsketen over aan de loco-burgemeester de heer H. Koevoets, dre - na een inleidende toespraak - mededeelde dat het col lege (uiteraard zonder voorkennis van de voorzitter) besloot als blijk van waardering en hoge achtig de scheidende mr. Dijckmeester het ere burgerschap van Zierikzee aan te bieden. Na deze verrassende mede- -*• deling spelde d heer Koevoets de bij de onderscheiding behorende draag- medaille in goud mr. Dijckmeester op de borst. Het vormde het verras sende hoogtepunt van deze histori sche raadsvergadering. Tevoren had de loco->buvgemees(ev in zijn toespraak opgemerkt, dat het afscheid begeleid wordt door spijt- gevoelens van de burgerij die spon- taan zijn en gemeend. Inhoud beslissend „De periode van negen jaar was niet lang, maar beslissend was de inhoud en niet het aantal jaren". Spr. herinnerde aan het Zierikzeese ver langlijstje van 1956, aan de vervul ling waarvan mr. Dijokmeester be gon .omdat hij Zierikzee waard vond om voor te vechten en de burge meester werd „reizend ambassadeur voor onze gemeente". Ook de loco- burgemeester liet het volle licht schijnen over de duidelijke pluspun ten in de Dijckmeester-periode, de industrialisatie, het herstel der mo numenten en de ontwikkeling der buitenlandse contacten. Zoveelsoor- tig waren de activiteiten, dat raad en college, die inzet ervan zelfs niet al tijd onmiddellijk 'konden volgen. „Onder uw bekwame leiding is Zierikzee over zij nstilstand heenge- holpen en in opmars naar een bloei ende toekomst", aldus de loco-burge meester, die mr. Dijckmeester daar na feliciteerde met zijn benoeming tot burgemeester van Haarlemmer meer. In zijn dankwoorden tot de schei dende magistraat, betrok loco-bur gemeester ook mevr. Dijckmeester, die vele offers aan huiselijkheid en anderszins heeft moeten brengen, voortvloeiend uit het 'begrip voor de hoge taakopvatting van 'haar man. Spr .besloot: „Wij willen ook onze dank uitspreken jegens Gad, die U beiden aan onze gemeente gedurende negen jaren verbond. Wij wensen U Zijn zegen toe in uw nieuwe gemeen te". Hislorische bepaaldheid Karakteristiek was de toespraak van wethouder mr. K. A. Reuning, die opmerkte: „It's getting under your skin", daarbij doelend op de liefde van mr. Dijckmeester voor Zierikzee, een liefde die hij niet van geboorte meekreeg, maar hem op het lijf wrd gebonden. Mr. Keuning on derlijnde hoe duidelijk de beslomme ringen in het iheden werden beïn vloed door de historie. Er is te Zie rikzee - naar het woord van prof. Siccama - sprake van een „histori sche bepaaldheid", vervolgend dat mr. Dijckmeester bijzonder scherp de grote relativiteit van alle dingen onderkent. „Wat ook alles omgaat, U weet dat wij uiteindelijk toóh maal ais kleine mensen daartussen staan". Deze zin voor betrekkelijkheid, ging gepaard met een zin voor humor, met als gevolg een zichzelf „niet doodex-nstig nemen" en het tonen van een grote zelfbeheersing. Gelet op al deze eigenschappen vei-enigd in de persoon van de scheidende burge meester, meikte mr. Kenining op dat Zierikzee een gi-oot verlies gaat lij den. Om de herinnering aan Zierikzee bij „de Dijckmeesters" levendig te houden, bood de wethouder daarop namens de raad een fraai - doer de fotoclub „Delta-foto" verzorgd - layout L. v. Vessem - album aan, voorzien, van zeer suggestieve foto's van Zierikzee en uit de ambtsperio de van de scheidende burgemeester. Fraklies aan het woord Woordvoei'der van de P.C.-fraktie was de heer C. bij de Vaate, die wees op het dui-end sti-even van de burgemeester naar de meest gunsti ge oplossing voor Zierikzee. „Een be noeming eldei-s kon niet uitblijven", zo mei-kte de P.C.-wooi-dvoerder op, die schertste: „helaas immers kan Zierikzee niet ergens 43000 mensen vandaan halen, die HaaiTemmer- meer meer telt dan deze stad". Na dank te hebben gebi-acht aan de heer en mevi-ouw Dijckmeester, wenste spr. beiden met hun gezin Gods kracht toe om het werk in Haaiiem- mermeer te kunnen vooi'tzetten. Lichtvoetig en spontaan was het speechje van de heer M. C. Verheij- en, die namens de P.v.d.A.-fractie de burgemeester geluk wenste met zijn benoeming, die een promotie impli ceert. „Een mens moet staan op de post waar hij thuis hoort en Haai*- lemmei-meer zal U thans harder no dig hebben dan ZiZerikzee", aldus de heer Verheijen, die de scheidende burgemeester dankte voor het vele werk in dienst der stedelijke ge meenschap. „U bent gekomen om er iets van te maken en U hebt het be reikt". Spr. wenste het gezin Dijck meester alle goeds toe voor de toe komst. Namens de fractie van de V.V.D. herinnerde de heer M. C. Doeleman aan de grote eer welke hem negen jaar geleden te beurt viel om de bur gemeester als eei*ste in Zierikzee te verwelkomen op de loopplank van de provinciale boot. Deze taak ver richtte de heer Doeleman als voor zitter van de Z.O.V. „Mijn eerste kennismaking met U betrof het ver enigingsleven en al spoedig bleek dat we in dit opzicht met een ware burgervader te doen hadden, want nimmer klopten we aan een gesloten deur wanneer er Zierikzeese be langen op het spel stonden" aldus de heer Doeleman, die meende te mo gen constatei-en dat het Ziex-ikzeese verenigingsleven mr. Dijckmeester dan ook veel dank vei-schuldigd is. De heer Doeleman memoreex-de verder dat Zierikzee veel aan de scheidende burgervader heeft te danken. „Er had geen betere man aan het roer kunnen staan, U regeer de in de toekomst en het profijt daax*van tekent zich reeds af", aldus spr., die besloot met de woorden „dat wij U altijd als burgemeester weer graag terug zouden zien is meen ik de beste waai'dering die de V.V.D. aan Uw afgelopen ambtsperiode kan geven". „Boven fle partijen" Sprekend namens de K.V.P.-frac- tie noemde de heer J. G. L. Simmers mr Dijckmeester een burgemeester van kwaliteit, die boven de partijen stond. „In de raad gaf U ons altijd het volle pond", aldus de heer Sim- mei-s, die de leiding in de raadsver- gaderingen px-ees en opmerkte dat men het aan de heer en mevrouw Dijckmeester niet. heeft kunnen mer ken, dat zij elders werden geboren. „Ik hoop dat U nog ëens in Zeeland terug zult komen in een hogei-e func tie" zo besloot spx-eker. Dank van personeel Wooi-dvoerder namens het gehele gemeentepersoneel was de seci-etaris de heer R. van Ommeren, die zeide met gemengde gevoelens het woord tot de scheidende burgemeester te richten. De secretaris merkte - na uitdrukking te hebben gegeven aan zijn spijt over het vertrek - op dat de burgemeester niet ver vei-heven stond boven het personeel, maar de ondergeschikten zag als medewer kers voor de tenuitvoerlegging van de gemeentelijke taak. Voor het per- soneel was er altijd tijd en belang stelling. De heer Van Ommeren achtte het, gezien de overeenkomst van enkele wezenskenmerken tussen Z.K.H. Prins Bernhard, die dinsdag 29 juni zijn 54ste verjaardag hoopt te vieren. (Foto: Max Koot). Zierikzee en Haarlemmerrneèr. aan nemelijk dat mr. Dijckmeester ook met zijn nieuwe gemeente één zal worden. Hij onderlijnde verder dat de herinnering aan Zierikzee zeker een blijvende zal zijn. Na de schei dende magistraat Gods zegen te heb ben toegewenst, bood hij - namens het personeel in de x-uimste zin des woords - een eikenhouten armfau- teuil aan, waarop het wapen van Zierikzee zal worden gebeeldhouwd. De stoel zal - na gereedkoming - woi'den bezoi-gd. De seci*etaris voeg- zijn chef en diens gezin tot slot toe: .,vaai*t U allen zeer wel". De burgemeester beantwoordde het gesprokene, dank brengend met name voor het aangeboden erebur- gerscliap en de geschenken, die hem zeer hadden verrast. Op geestige wij ze zette de burgemeester uiteen waarom het hem niet moeilyk geval len was met alle partijen samen te werken. De loco-burgemeester sloot hierop de raadsvergadering, waarna de informele bijeenkomst begon, waarop een groot aantal personen „hun zegje" hebben gedaan. Gezien de grote hoeveelheid stof, die het afscheid van de bui-gemees- ter redaktioneel heeft opgeleverd, moeten wij voor de sprekers, die het woord voerden op de informele bij eenkomst, verwijzen naar het num mer van dinsdag. RED.) ongecorrigeerd Twee jeugdige motorrijders gedood ACHTKARSPELEN. 27-6. In Boe- lenslaan, gemeente Achtkarspelen (Fr.) zyn zondag twee jeugdige mo torrijders verongelukt. De slachtoffers zijn de 19-jarige S. Dam uit Boelensïaan en de een jaar oudere B. Puitrum uit Houtige Hage (Fr.). De politie vermoedt, dat het tweetal, dat met grote snelheid reed, elkaar heeft geraakt. D. botste tegen een boom en werd tegen het wegdek geslingerd. Zijn motor lag 40 meter verder. De motor van P. sloeg meteen om en schoot tiental len meters over het wegdek. HET WEEKOVERZICHT DE BILT,28-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Een 'hogedi'ukgebied op de oceaan heeft zich geleidelijk verder over west Eui-opa uitgebreid, waai-bij de langgerekte as ervan zich maan dagmorgen uitstrekte van het zeege bied ten noorden van de Azoren over zuid-Engeland tot midden Duitsland. Langs de noox-dflartk ervan trekt een storingsgebied naar Scandinavië waarbij geleidelijk vochtiger oceaan- lucht over de Britse eilanden naar onze omgeving stroomt. Met weste lijke winden zal deze vochtigere lucht de komende 24 uur ons land bereiken. Dit zal aanleiding geven tot bewolking maar regen wordt niet verwacht. De tempera turen zullen in. het algemeen niet veel verande- ren. i Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De muziek bij een huwe- X lijksvoltrekking doet vaak aan de muziek van ten strijde trekkende soldaten denken. Betaling abonnementsgeld De abonné's BUITEN SCHOU WEN-DUIVELAND. die zich 25 cent incassokosten willen besparen, kunnen het abonne mentsgeld ad f 5,46 voor het derde kwartaal 1965 storten op onze postrekening 1 3 7 6 7 7. De administratie. Overwegend droog weer Verwachting geldig tot dinsdagavond Overwegend droog weer met nu en dan wolkenvelden; zwakke tot ma tige, langs de wadden tijdelijk vrij krachtige w estelijke wind; weinig verandering in temperatuur. 29 juni. Zon op 4.23, onder 21.04. Maan op 4.13, onder 21.53. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 29 juni 2.40 v.m. 15.10 n.m. BROUWERSHAVEN: 29 juni 3.05 v.m. 15.36 n.m. Landbouwer vermoord DEN HAAG. 28-6. Zondagavond omstreeks kwart over elf is 1e Zun- dert de 48-jarige landbouwer Fran- tiscus Cornelis van Ooydonk ver moedelijk mei een Flobert geweer doodgfeschoten. De vermoedelijke dader A.P.A., 54 jaar. wonende te Zundert is korte tijd later door de Rijkspolitie gearresteerd en ingeslo ten in het groepsbureau te Zundert. Cp 28 juni zal sektie op het lijk wox-den verricht. Als motief van de daad woi-dt aangenomen minnentijd. Slachtoffer en dader dongen name lijk naar de hand van een weduwe. Dë vei-dachte ontkent echter.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1