Verschillende monumenten in de gemeente kwamen op de lijst Vietcong executeren Amerikaan STREEKNIEUWS Zierikzeese avondvierdaagse is besloten met grandioze intocht LOPEN Vroeger was de kermis echt Schouwen-Duiveland evenement Gemeenteraad Westerschouwen HAAMSTEDE.23-6. Op de deze week gehouden raadsvergadering van de gemeente Westerschouwen. onder voorzitterschap van burge meester H. P. Ever wijn, zijn nog ver schillende belangrijke zaken aan de orde gekomen. De volgende eigendommen der ge meente zijn geplaatst op de vastge stelde lijst van beschermde monu menten: Weststraat 24 (woning be woond door mej. Thijsse); Weststraat 18 (voormalige kleuterschool); Dorps plein 23 (toren Serooskerke); Krom me Reke 9 (voormalig gemeentehuis Renesse); Lange Reke 6 (toren Re- nesse); Lange Reke 12 (woning, thans bewoond door mevr. de Nooij- er) en Ooststraat ongenummerd (ihoefstal, gebouwd op grond van de gemeente). Een en ander werd voor kennisgeving aangenomen. Verder werd het plan van b. en w. om grond te verkopen in totaal 1275 m-, gelegen aan de Zeeanemoonweg in uitbreidingsplan West te Renesse te verkopen aan de Coöp. Raiffeisen- bank „Schouwen" i.o. eveneens aan genomen. Een en ander wordt geno men in een principe besluit omdat de uitgifteprijs der grond nog niet bekend is. De heer Hendrikse vroeg naar de rooilijn. Deze ligt 7 meter van het trottoir en er 'komt een eigen parkeerterrein voor 'het gebouw- Bij de verder voorkomende zaken deelcle de voorzitter mede dat de grond aan 'de Deltaweg praktisch is uitgegeven en de P.Z.E.M. heeft nu een verlichtinigsplan gemaakt. Er zullen 15 masten en 1 paalarm ko men voor een gezamenlijk bedrag van f 6.650. Dit bedrag is reeds gevo teerd. Plannen voor de verbetering van de verlichting in de 'kernen zijn in voorbereiding. Ook de ratiobouwgrond aan de Ju- lianaweg krijgt verlichting en ook hier maakte de- P.Z.E.M. een plan. Van dit plan zal een gedeelte gerea liseerd worden hetgeen f 15.000 gaat kosten, welk bedrag ook reeds eer der werd toegezegd. Hier komen voorlopig 31 lampen. De raad ging met beide plannen akkoord. Nog steeds bezit ihet strand geen telefoon en de voorzitter vond dit een gemis, vooral irn noodgevallen. Getracht zal worden om bij drie overgangen, waarbij zich op het strand verversingstenten bevinden, een telefoonaansluiting te krijgen. Dit zijn dan de overgangen bij To ledo's Pad, Middenpad, en J. v. Re- nesseweg. De kosten zijn f 2.000. De financiering zal later bekeken wor den. Ook hier akkoord. Enig schilderwerk zal door eigen schildersbedrijven worden uitge voerd. De Beatrixsohool door de fa. van Strien te Haamstede, de kleuter school door fa. S. Coomans,* de Haamsteedse Noorse woningen door fa. v. Dalsen en de Noorse woningen in Renesse door fa. v. Strien te Re nesse. De rondvraag De heer Hendrikse vroeg naar verplaatsing bushailte Noordwelle naar boerderij Elenbaas. De voorzit ter antwoordde dat de R.T.M.-dienst sleöhts voorlopig rijdt en er is ge bleken dat deze niet voldoet. Een nieuiwe regeling is voorgelegd aan de hoofd-inspecteur der Veikeersinspec- tie en waoht op goedkeuring. Deze nieuwe regeling houdt in dat dan elk uur uit Burgh vertrokken kan worden naar Rotterdam, nl. één smeldienst en één over de dorpen, waardoor ook Brouwershaven weer gemakkelijker bereikt kan worden. De voorzitter betwijfelde echter of deze dienst zo zal blijven gezien het geringe vervoer. Over de 'bouwverordening met boetes en rustig verder gaan met clandestien bouwen vroeg de heer Hendrikse inlichtingen. De voorzitter 'had liever gezien dat vragensteller met dit verzoek naar hem was toe gekomen voor wat concreter ant woord. Nog niet alles is beboet doch Keulen en AlkenEr is reeds be voegdheid gebruikt van art. 70. B. en w. hebben nu één 'kampeerbedrijf op tafel met alles wat goed en fout is en hij vroeg nog even geduld te hebben. De parkeersituatie De parkeersituatie zoals die zich heeft voorgedaan tijdens de Pink sterdagen bij de R.K. kerk te Haam stede was onderwerp van de vol gende vraag van de heer Hendrikse. De 'huidige situatie is zeer onbevre digend en de aankoop van het stukje Kloosterweg dat nu overbodig is, 'brengt maar weinig zoden aan de dijk. Mogelijk kan nog grond aange kocht worden achter het woonhuis der R.T.M. De 'heer Hendrikse zei verder dat zonder politiebescherming zeker de auto's met Pinksteren ge parkeerd waren op 'het kerkhof. B. en w. zullen zich nader beraden wat te doen, want de toestand zal zich nog wel eens herhalen. Tot slot vroeg de heer Hendrikse over de nog steeds heersende moeilijkheden in een woonhuis aan de Ring te Noordwelle Volgens de voorzitter is waterdamp en andere stook de oorzaak, doch een en ander had al lang uitgevoerd moeten worden door de Technische Dienst. Over het schuimen der rioolwater- zuiveringsinstallatie te Noordwelle kreeg de heer Steur ten antwoord dat hier een nieuw procédé wordt gebruikt. De heer Dalebout vroeg zich af of we niet spoedig een tekort aan kam peerterreinen zullen krijgen. De voorzitter heeft 'hier reeds over na gedacht en aan een gemeentelijk vluchtterrein wordt gedacht. Het parkeren aan de Rampweg stuit 'herhaaldelijk op moeilijkheden zei de heer Padmos en hij vroeg maatregelen. Ook hier zal het colle ge mogelijkheden zoeken. Het be vreemde deze vragensteller verder dat met de Pinksterdagen in Renesse geen politie was. De voorzitter heeft hierover reeds bezwaren ingediend. De duin overgangen verkeren in slechte toestand, zei de 'heer Padmos verder. De voorzitter antwoordde dat al lang aan Gemeentewerken op dracht is gegeven 'hierin te voorzien. De toegangen over de duinen gaan sterk achteruit en de voorzitter hoopte op meer werk door de- Dienst. Het college is niet tevreden over de gang van zaken in de Dienst en het zal in moeten grijpen indien het niet verandert. In de W. G. Bootlaan ontdekte de heer Blom ten kapot trottoir met tegels. De betreffende aannemer die hier werkte zal dit moeten vernieu wen zei de voorzitter, waarop wet houder v. Wa veren antwoordde: „Dat is de gemeente". Ook de rommel bij de W. G. Bootlaan zal aandacht krij gen. Wethouder v. d. Klooster meende dat de mensen van Gemeentewerken handen vol werk hebben en velen moeten zich nog inwerken. Boven dien is er veel overmacht. Hij hoop te binnen enige weken op verbete ring. De wallen in Renesse wachten op verschillende plaatsen nog oo dich ting, zei de heer Blom. „Dit gaat gauw gebeuren", antwoordde de voorzitter. Ruiters op de duinovergangen bij de J. v. Renesseweg vernielen veel aan het pad merkte de heer West hoeve op. Volgens de voorzitter is het hier verboden voor ruiters om over te steken en alleen de overgang bij het Watergat voorziet hierin. Er zal gekeken worden of er andere mogelijkheden zijn voor een nieuwe oversteekplaats. Dezelfde vragen steller vroeg naar snelheidsbeper king in de Kloosterweg. De borden zijn reeds geplaatst zei de voorzitter. Een inhaal verbad in de „Laóne" is teveel gevraagd was het antwoord van de voorzitter op een vraag van de heer Krijnse Lokker. Er zullen maatregelen genomen moeten wor den. Ook de (gaten die jongens in de tuin rond de kerk hebben gespron gen, hebben de aandacht van b. en w. Studenten Yale-universiteit te Zierikzee Amerikaanse klanken werden van uit de muziektent in het Havenpark donderdagmiddag het stadshart van Zierikzee in geblazen. Ze waren af komstig van een band, bestaande uit studenten-muzikanten van de be roemde Yale-universiteit in New Haven (Connecticut), die in het ka der van een toernee door Nederland een bezoek aan Zierikzee brachten. De totale groep bestond uit onge veer 70 personen, waarvan een flinke vijftig behoorden tot de band, die enkele bijzondere nummers ten ge hore brachten. De Yale-studenten werden te Zierikzee opgevangen door de Rotaryclub, die het gezel schap een lunch in „Mondragon" aanbood. De studenten hadden er tevoren al een trip opzitten, die hen speciaal met de neus op het Delta plan drukte. LAATSTE NIEUWS TOKIO, 25-6. In een Sn Tokio op gevangen uitzending van radio Ha noi is gemeld, dat donderdag een Amerikaan, Bennett genaamd, door de Viet-Cong-opstandelingen is te rechtgesteld. Volgens een ZuidlVietnamees pers bureau was de Amerikaan, Harold George Bennett, een door de Viet Cong (krijgsgevangen gemaakte ser geant van het Amerikaanse leger. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 20 juni Willemina, d. van Leendert Jan Steketee en Maria Jo hanna Tuiten (Midldenschouwen)20 juni Fedde, z. van Pieter Kristalijn en Cornelia Antonia Kuik (Zierik zee) 23 juni Marinus Cornelis, z. van Cornelis Jacobus Lang en Johanna deeltje Braai (Westerschouwen)24 juni Wilhelmina, d. van Jan Corne lis Vis en Rijniburgje Klos (Zierik zee); 23 juni Gerrit Jan, z. van Ge- rardus Boot en Magdalena Jacoba van d'e Sluis (Zierikzee). Overleden. 23 juni Marinus Paulus Qlerum, 59 jaar (Zierikzee), echtge noot van Adriana Roskam. ZIERIKZEE Elfde Fokveedag officieel geopend Heden (vrijdagmorgen) heeft loco burgemeester H. Koevoets het offici ële startsein gegeven voor de elfde jaarlijkse Centrale Fokveedag, wel ke de traditie getrouw vandaag plaats vindt op het gunstig gelegen terrein aan de Zuidhoek en welke georganiseerd wordt door de geza menlijke fokkers op Schouwen-Dui veland. Tevens vindt plaats de premiekeu ring van de Kon. Ver. „Het Neder landse Trekpaard" (afd. Zeeland) en de kalver-opfokwedstrijd georgani seerd door de P.J.G.Z. en C.P.J. De vele inzenders wérd een wel kom toegeroepen door de voorzitter van de Fokvereniging, de heer A. F. Schoof uit Oosterland, waarna wet houder Koevoets zijn vreugde uit sprak over het feit dat deze fokvee dag weer te Zierikzee wordt geohu- den en een woord van waardering richtte aan het adres van de fokkers die weer met een selectie van het beste rund- en kleinvee voor de dag komen. Vervolgens namen de keu ringen een aanvang, op de resulta ten waarvan wij nog nader uitvoe rig hopen terug te komen. Twee jubilea bij Handelsonderneming W. Hagen Op een genoeglijke bijeenkomst in „Mondragon" zijn donderdagmiddag twee magazijnmeesters van Handels, onderneming W. Hagen, t.w. de he ren Th. Sluyter en R. de Meijer, in het zonnetje gezet in verband met het feit dat beiden hun koperen ju bileum bU de firma vierden. Beide heren thans woonachtig te Zierikzee, werd door de directeur, de heer W. Hagen dank gebracht voor de trouw en aanhankelijkheid be toond jegens de firma. Zijn dank woorden liet de directeur vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud. Namens het personeel werd het woord gevoerd door de heer W. Schentke, die enkele cadeaux aan de beide jubilarissen overhandigde. Beide heren besloten met een harte lijk dankwoord, waarna er nog tijd over was het gezellig samenzijn on der genoeglijke kout te rekken. Na de lunch te Zierikzee leidde de oud-archivaris, de heer P. van Be- veren de studenten rond voor een „sightseeing"-trip, door Zierikzee. hetgeen bijzonder op prijs werd. ge steld. ZIERIKZEE Heislel klok Gasthuiskerk Zierikzee zal het voor enige tijd moeten stellen zonder de juiste tijd aangegeven door de klok van de Kleine- of Gasthuiskerk. Het uur werk is reeds enige weken stuk en een onderzoek heeft uitgewezen dat reparatie ter plaatse.niet mogelijk is. Herstel elders is noodzakelijk en daarmee zal nog wel enige tijd ge moeid zijn. NOORDWELLE Reisje laagste klassen o.l.-school De leerlingen van 'de drie laagste klassen van de openbare lagere school (hebben met particuliere auto's een geslaagd uitstapje gemaakt naar Br-eda. Aldaar werd een 'bezoek ge bracht aan (het station en werd par trein een reisje gemaakt naar Til burg en terug. De meeste kinderen maakten op deze wijze voor het eerst kennis met de trein en dat betekende dus een bijzondere ervaring welke niet lidht vergeten zal worden. Na de treinreis werden die bossen in de omgeving van Bred'a opgezocht. De jeugd maakte een flinke wandeling, terwijl op een rustig plekje de bo terham werd genuttigd. Het reste rende gedeelte van de middag werd doorgebracht in het ibostoad „Hoe ven", waar naar hartelust kon wor den geroeid en gespeeld in de speel tuin. D'e reis terug verliep uitstekend en moe maar voldaan over deze ge slaagde dag keerden de kinderen met hun oud'ers huiswaarts. ZONNEMAIRE. Oud-dorpsgenoot schreef historie-boekje ZONNEMAIRE, juni. De oud- dorpsgencot van Zonnemaire ds. L. M Verseput, wiens historische in teresse bekend is, heeft zich succes vol gewaagd aan een historische be schrijving van de hervormde ge meenten van Kerkdriel, die hij dient als predikant. Voor historisch en met name ker kelijk historisch geïnteresseerden is het werkje bijzonder interessant, omdat met grote zorgvuldigheid de geschiedenis van deze hervormde gemeente cp schrift is gesteld. Dit jaar was het 23 jaar geleden dat de oude dorpskerk van Kerkdriel door' de bezetters werd verwoest. Nadien is een nieuwe kerk verrezen, maar de herinnering aan „toen" maakt hel schrijven van een boekje als het onderhavige evident. Een eerste hoofdstuk behandelt ontstaan en inrichting van het oude kerkgebouw. De kerk was tot rond 1600 een rooms-katholieke kerk, maar werd nadien gebruikt voor de Protestantse eredienst. De verwoes ting was een groot historisch ver lies. De ruïnes van het verwoeste gebouw bleven in de oorlog liggen en werden na de bevrijding opge ruimd, waarna met nieuwbouw kon worden begonnen. Aansluitend op de historische ge gevens van de kerkgebouwen, doet de schrijver mededeling over de her vormde gemeente van Kerkdriel, die met name in de voor-Franse tijd lei dinggevend is geweest. In het boekje is een lijst van predikanten opgeno men; enkele fraaie foto's complete ren het geheel DREISCHOK. Prijs voor meisjes „Jong Drelschor" Ter gelegenheid van het 60-jarig jubileum van de Vlissingse turnver eniging „V.T.V." organiseerde de Zeeuwsch-Bra'bantse Turnkring za terdag jl. een aidsprrantendag. Hier aan werd ook deelgenomen door een groep meisjes van de gymnastiek vereniging „Jong Dreisehor". Deze groep behaalde de eerste prijs. OUWERKERK Concert „Nieuw Leven" Bij gunstige weersomstandigheden zal het eerder uitgestelde en reeds aangekondigde concertprogramma van „Nieuw Levert" zaterdag 26 juni a.s. worden uitgevoerd (7.30 uur). OOSTERLAND Gemeenteraad Duiveland De gemeenteraad van Duiveland hoopt op maandagavond 28 juni a.s. in een openbare vergadering bijeen te 'komen, on'dcr leiding van burge- De zomer mag dan een wat labiel karakter dragen, in het hart van het bos is het - beschut tegen de wind - goed toeven. De zomer toont er zich in een weelde, waaraan te vqlen wellicht in deze jachtige tijd achteloos voor bijgaan. Uitbundig is nu het groen, dat in allerlei schakeringen een har monisch patroon vormt van een schoonheid, die stil maakt. Ver van veel rumoer is een plekje, als op deze foto, te vinden op Schouwen-Duiifèland. Even een kwestie van zoeken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). meester A. A. van Eeten. De aan vang is gesteld op 8 uur, 'in het ge meentehuis te Oosterland. De uit 14 punten bestaande agenda luidt als volgt: 1. Opening; 2. vast stelling notulen vorige vergadering; 3. 'ingekomen stukken en mededelin gen; 4. verslagen vergaderingen ge meenschappelijke regelingen; 5. vast stelling 16e wijziging gemeentebe groting 1964; 6. .vaststelling 17e wij ziging gemeentebegroting 1964; 7. voorlopige' vaststelling gemeentere kening en rekening gem. woningbe drijf over 1963; 8. verkoop grond aan Joh. 'de Bruine te Oosterland; 9. ver koop grond aan de sproedvereniging te Nieuwerkeric; 10. voorstel tot sub sidieverlening tjb.v. een ie houden concert te Ouwerkenk; 11. verlening krediet t.b.v. plaatsing lichtmast na bij Visser sweg; 12. ontslag verlening aan het hoofd der o.l.-*school te Oos terland. Scheepvaarlberichten Abida, 24-6 van Copenhagen naar Rotterdam. Attis, 24-6 van Hamburg naar Gdy- niai Philippia, pass. 24-6 van Lissabon naar Le Havre. Wandelfeest teneinde ZIERIKZEE, 24-6. Zierikzee stond donderdagavond weer geheel in „het teken" van de Zierikzeese Avond vierdaagse, die ditmaal zijn finale beleefde in een grandioze intocht van de wandelaars, die, na het ver zamelen in de Lange Blokweg, waar een grcot aantal belangstellenden de stcet opwachtte, voorafgegaan door „Kunst en Eer" via de rotonde en de Ncbelpcort de stad binnentrok. Langs de route sloegen velen op straathoek of stoep of van achter de ramen het kleurige en (mede dank zij de vele uitgereikte bloemen) fleurige geheel gade. Ondanks de sombere vooruitzich ten was het een fyne avond om te wandelen al was er in het begin wel iets te veel wind. De roete was deze avond dezelfde als vórige jaren. Dé groten wandel den via Oudeweg - Heuvelsweg - Kakkersweelweg en Schouwsedijk naar Schuddebeurs, waar zij de kleintjes ontmoetten, die via de Ca- landweg en Leverdijk daar waren gearriveerd, waarbij zij onderweg getracteerd werden op een ijsje, ge schonken door de Kon. Zeelandia. Op Schuddebeurs konden zij ook hun onderscheidingsteken in ontvangst nemen, waarbij als extraatje een lolly, geschonken door de Fa. M. C. Papeveld uit Zierikzee.. Het tref punt van klein en groot vormde de VèGé-stand bij de Schouwsedijk. waar jong en oud werden verfrist met een flesje limonade. Van Schud debeurs uit werd naar de Lange Blokweg gewandeld, waar behalve „Kunst en Eer" signaalafdelingen en vlaggedragers van verschillende ver enigingen aanwezig waren. Te ongeveer half tien werd het Ned. Herv. Verenigingsgebouw be reikt waar de groten hun onder scheidingsteken in ontvangst konden nemen. Het bleek dat er twee lopers en een loopster niet waren opgeko men doch dat er geen uitvallers wa ren. Blaren waren ook niet gemeld, zodat de Rode Kruismensen het deze avond gemakkelijk hadden. Alvorens tot de uitreiking der kruisen, medailles en cijfertjes werd overgegaan sprak, namens het orga nisatiecomité, de heer P. Verhage een dankwoord tot allen, die aan het welslagen van deze Avondvierdaag se, die over het algemeen begunstigd werd dcor goed weer, hadden mede gewerkt. Spreker wees er op dat de nieuwe routes goed in de smaak waren ge vallen en dat het aantal uitvallers maar zeer gering was geweest. Met leedwezen moest hij echter medede len dat de promotor van de Zierik zeese Avondvierdaagsen, de heer Joh. G. L. de Bie, ook dit jaar, om gezondheidsredenen, zijn medewer king niet kon verlenen en deswege ook heeft moeten bedanken als lid van het comité. Spreker wenste de heer De Bie spoedige algehele be terschap toe en dankte hem voor het vele dat hij voor de wandelsport heeft gedaan (applaus). Velen waren actief Hij merkte verder nog cp dat het (verheugend) grote aantal deelne mers wel enige problemen had ver oorzaakt, doch dat deze bevredigend konden worden opgelost, zodat bij het comité de overtuiging bestaat dat alle deelnemers met voldoening op deze Vierdaagse kunnen terugzien. Dank bracht hij aan de Rode Kruis helpsters en -helpers voor hun me dewerking, aan de firma's die voor tractaties hadden gezorgd, speciaal de VéGé, die alle avonden present was en dus voor plm. 3500 consump ties had gezorgd, de politie, de pers, „Kunst en Eer", de autobezitters, de besturen van de verenigingen, deel nemende verenigingen en de con cierge van het verenigingsgebouw. Alle wandelaars(stei's) riep hij ten slotte een hartelijk „tot ziens" toe. Vervolgens werd overgegaan tot de uitreiking der onderscheidingsteke nen, wat, mede dank zij de mede werking van enkele kwieke jonge dames, een vlot yerloop had. En zo was deze 20ste Zierikzeese Avond vierdaagse ten einde. Tot slot geven we nog een over zicht van de deelnemende groepen en verenigingen. Dit waren voor de 15 km: G.V. „Rust Roest", Delta Sport, C.J.V., Chr. Lagere school, Padvindsters uit Zierikzee en S.V. „Duiveland" uit Oosterland. Aan de 8 km namen deel: G.V. „Rust Roest", Delta Sport, Chr. Lagere school, Vlijtige handen, Hézojékagroep-Ka- bouters, en C.J.V. uit Zierikzee, S.V. „Duiveland" uit Oosterland, Open bare Lagere school uit Dreisehor, „De Vier Bannen" (59 deelnemers) uit Nieuwerkerk en K.V. „Velocitas" uit Serooskerke. Het hoogste cijfer werd uitgereikt aan de heer J. C. Röhner uit Zierikzee, die voor de 19e maal deelnam. Ter navolging! Zaterdag stilte te Dreisehor (Van een medewerker) DREISCHOR, juni 1965. Wan neer zaterdag in Dreisehor de ker mis weer begint, zal het stil zyn in het dorp. Stil, omdat ook dit jaar de kermisattributen ontbreken en ook cmdat juist tijdens deze dagen vele inwoners een uitstapje op hun programma hebben gezet. En wie zal deze mensen dat kwalijk nemen, dat men juist de kermisdagen heeft be stemd om er cp uit te trekken? Het woord kermis heeft voor Dreisehor in feite haar ware betekenis al lang verloren. Traditiegetrouw wordt er dcor de rechtgeaarde dorpelingen weliswaar niet gewerkt, maar ker- misvieren is de laatste jaren niet meer mogelijk daar de kermisexploi tanten uit Dreisehor weggebleven zijn. Een magisch woord elders Kermis: een magisch woord voor kinderen elders, die nog 'gewend zijn om aan de 'hand van ihun oudei's te lopen, maar ook voor jongelui die plotseling tot de ontdekking komen dat de eerste baard'sprieten ontlui ken. Kermis, in sommige kringen veroordeeld tot een uitgroeisel, dat zijn tijd 'gehad 'heeft. In andere plaatsen nog steeds een festijn dat de jeugd nog volop aanspreekt en als zodanig niet uitgebannen werd want ergens is ihet kermisspel toc'h iets onschuldigs en wie verantwoor delijkheden 'kent zal de juiste maat weten te schatten. Er zijn wel men sen die zeggen „Weg met die ker- rrtis", (maar zij vergeten daarbij dat zovele jongens en meisjes er een paar prettige dagen mee hebben. Natuurlijk moet de jeugd erop ge wezen worden dat er inderdaad be paalde 'gevaren in de kermis schui len. Het geld wordt er vaak al te ge makkelijk uitgegeven en men kent soms geen grenzen, meer. Maar de kermis de nek omdraaien, daar zijn we iheus niet voor! Traditionele zaterdagavonddrukte Vroeger jaren, had 'de Dreisterse kermis nooit over (belangstelling te klagen en vooral zaterdagavond re kende men gewoonlijk tot de top avonden. Dan was het ihaast een on mogelijkheid om in idle toen bestaan de twee herbergen tot de tapkast door te dringen terwijl een flink stuk van de dorpsring was bezet met allerlei vermakelijkheden, als de ca- rousselvan BeCke, een zweefmolen van Neeve of Dupont, het hoofd van jut, schiet- en ballenwerptenten, een ludhtschommel etc. Verder was er muziek van Jos de Beerenbroek en kon men zich tegoed idoen aan origi neel SChouws pa'linlgbrood en Kam per paling eten uit Oud-Beijerland. W'ie in d'e onmiddellijke nabijheid vain de dorpsring 'en tussen de bei de herbergen woonde, kon wel eens naar worden van al 'die keirmlisdruk- te. Men deed er dan eigenlijk het beste aan om die dagen met vakan tie te gaan. Deed men dat niet. dan werd men overspoeld door allerlei Manken, 'die op z'n minst weerzin wekkend in de oren moeten hebben geklonken. Kermis is voor mensen die van rust houden en dit plegen te zoeken een onding, een herrieschop- perij, een lawaai zon'der weerga. Maar een kniesoor 'die daar iets van zei. Zo'n pretje wordt de jeugd en ook de ouderen immers graag ge gund? Geen massale uittocht Eertijds zou men er echter in Dreisehor niet aan gedacht hebben om met de kermis op reis te gaan of zijn vertier elders te zoeken. Iedereen wilde er bij wezen want men ha'd er al weken lang op ge vlast. Het moet de tegenwoordige generatie wel haast ongelofelijk in de oren iklinlken, idat aan het begin der vorige eeuw op de Dreischorse kermis wel eens 60 kramen en stal letjes waren opgetrokken van on dernemende kermisexploitanten, die wel een boterham zagen dn het toen malige vlassersdorp aan de Greve- Mngen. Dit aantal was echter wel uitzonderlijk hoog. In de jaren 1747- 1748 was er geen kermis in Dreisehor vermoedelijk vanwege de Oosten rijkse Successie-oorlog terwijl ook in de jaren 1781-'82, wegens de oor log met Engeland de kermisdagen overgeslagen werden. In het begin der vorige eeuw beleefde de kermis een grate opleving gevolgd door een flinke aftakeling op het laatst van 1800. Tot 1804 kwam de opbrengst van Ide kraam- en staangelden ten goede aan de armen van het dorp, hetgeen er destijds ongetwijfeld veel waren. Toen men echter dooi de gestadige groei van het aantal kermisattributen deze bron van in komsten aanmerkelijk zag stijgen, besloot de toenmalige raad, bestaan de uit schout en schepenen, deze gelden voortaan aan de ai-men van Dreisehor te onthouden en dn de ge meentekas te storten, hetgeen men oök later konsekwent heeft volge houden. Nadien ds 'het met de *r' men, stalletjes etc. snel ber"T" iS gegaan en zelfs de ingev -e hob belende geit is nif' naar zijn oude omgeving teru_,6ekeerd. De da gen, dat de kermisexploitanten voor enkele dagen de scepter zwaaiden in Dreischor's dorpsring zijn voorbij. Luidruchtigheid viert er geen hoog tij meer eji de jeugd geniet er niet meer van eer. ritje hl de caroussel, zweefmolen of hobbelende geit want de Dreischorse kermis is nog slechts een formaliteit en een herinnering uit nu weer al bijna lang vervlogen dagen. Gisteravond was er een jongetje zo beladen met bloemen, tijdens de massale intocht van wandelaars stersin Zierikzee, dat hij zijn kleu rig vrachtje aan zijn ma moest over geven. Misschien was die uitbundige overdaad wel symboliek voor het loopfeest, dat het ook dit jaar weer heel goed heeft gedaan. Een Avondvierdaagse houdt altijd een confrontatie mens-dier in; uo- gelseen heleboel; koeien vooral, maar ook hondjes, d.itmaal één dapper oud diertje dat zijn krachten bleek te hebben overschat. Het was al een A.O.W.-hondje, dat erg scheef liep en op den duur te lang bleef staan om ooor een kruis in aanmerking te kunnen komen. Lange tijd werd hij gedragen door een jongetje, die het maar zielig vond. Maar - let op; zo ver gaat de service van de organisatie - het (goede) beest werd thuis gebracht per auto. Men mag dit rustig gewel dig vinden. Geen Avondvierdaagse-rozen zon der doornen evenwel. Als voorbeel den mogen gelden de wikkels van pennywafels, die in het ongerepte van een fraai door het landschap zich kronkelende dijk, werden neer gegooid. Ook het onstuimig stoeien met kanthooi, dat ter droging langs de bermen ligt, lijkt weinig in over eenstemming met de sportieve edu- katie, die de organisatoren zo graag van de vierdaagse zien uitgaan. Dank hier ook aan de bromjongens, die heel stoer langs de rijen stoven. Ze reden veel te hard; de meisjes kon den hen niet eens herkennen en dat zal toch wel de bedoeling geweest zijn. Bromfietsracen vloeit voort uit een heel erge frustratie. Het is voor stappers wel een lijden, met al dat geknetter. Bij de intocht is het groeten een probleem(pje). Er staan zoveel vrien delijke en welwillende kennissen en vrienden langs de kant, dat men gemakkelijk over het hoofd. z**'. net zou als een onvriendel'ir'.*id kun nen worden aaiie- „riet, maar de massaliteit Ueen mens op dit punt /o"* .ntiken. F- vorstel: laten ook die vrien- en bekenden voortaan meemar- cheren. Vooral de categorie heren met aftakelende kuiten en iets aan zettende buikjes, zij het als een ver lossende remedie aanbevolen. In on ze oude H.B.S.-agenda stond het al: „Wandelen is de gezondste van alle sporten". Men map wel aannemen dat het een wijsheid is voor alle tij den, maar het tijdperk van de me chanisering spant op dit punt van noodzakelijkheid de kroon. Voor de „middelbaren"... achter de voetbal aan: „nee" dat is wat te veel ge vraagd, maar lopen, ach dat is iets heel aparts. SCHIEREIL ANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2