Hoofdbesturenvergadering van liet N.V.V. Gruwelijke oudermoord Boek met harde onthullingen over D-day Regering heeft geen bezwaar tegen twee procent in twee etappes Ex-politieke gevangenen staan achter keus van prinses Beatrix De vredesmissie van Gemenebestlanden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 25 juni 1965 121ste jaargang Nr. 19804 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURAN1 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewelcken II, Zierikzee, postbus t, tel. 01110*2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Amerikaanse studenten te Zierikzee Uitreiking Erasmusprijs UTRECHT, 25-6. Het lijkt vast te staan, dat het nieuwe kabinet meer belangstelling- heeft voor de nccdzaak van collectieve voorzienin gen dan zyn voorganger. Dit conclu deerde de voorzitter van het Neder lands Verbond van Vakverenigingen, de heer D. Roemers, by de ope ning van de hoofdbesturenvergade ring van het N.V.V. in Utrecht Het nieuwe kabinet, zo zei hij, wil nog wel als vuistregel .erkennen 'dat de overheidsuitgaven niet sneller dienen te stijgen dan het nationale inkomen, maar houdt er voor de ko mende maanden niet strikt aan vast. Het dogma van oud-minister Zijl stra, dat wij daarbij achter moeten blijven, schijnt thans overwonnen te zijn. Een tweede belangrijk positief punt vindt de heer Roemers de gro te aandacht die in het regeringspro gramma wordt besteed aan de be stemming van de grond. Uit het feit, dat in het programma een com plex van maatregelen is opgenomen voor het realiseren van een effec tief grondbeleid leidt hij de bereid heid af, een beleid te ontwerpen dat HOUSTON (Texas, V.S.). 25-6. De politie van Houston, in de Ameri kaanse staat Texas, is op zoek naar een „rustige man" van 43 jaar, die zijn vader en moeder van respectie velijk 81 en 79 jaar in het afgelopen weekeinde met hamerslagen om het leven heeft gebradht. Na deze dü'hbeimoord onthoofdde hij zijn sladhtoffers. De hoofden stak hij in papieren zakken, die hij in de koelkast deponeerde. Hetzelfde deed hij met de ledematen van de ver moorden, nadat hij hun lijken in de badkamer met een zaag, een schaar en een mes had ontleed. De zoon, Oharles Frederick Rogers, is verdwenen. Buren verklaarden dat hij elke dag zeer vroeg uit het huis, dat hij met zijn ouders, deelde, vertrok, om daar eerst 's avonds laat in terug te keren. Hij verzorgde zijn eigen maaltijden. De buren zeiden nog dat hij nooit met iemand ook maar een woord wisselde. is aangepast aan de eisen van ons land. Voor mij, aldus de heer Roe mers, staat vast dat het privaat-ei gendom van de grond geen heilig goeq kan zijn. Een van de schaduwzijden van het kabinetsprogramma noemde hij het 'huurbeleid. Kritiek op Johnson over Vietnam-politiek WASHINGTON, 24-6. De demo cratische senator Frank Church heeft in de senaat kritiek geleverd op de politiek van president Johnson in Azië De senator gaf als zyn me ning te kennen, dat de Verenigde Staten de goede diensten van de> Verenigde Naties moeten inroepen om een einde te maken aan het con flict in Vietnam. De Verenigde Staten moeten be reid zijn met de Viet Cong te onder handelen, aldus dit senaatslid ver der en het Zuidvietnamese volk in de gelegenheid stellen het zelfbe schikkingsrecht uit te oefenen Bij de resultaten daarvan zouden de Verenigde Staten zich dienen neer te leggen. Het republikeinse senaatslid Ja cob Javiits eiste een debat over d e vraag tot hoever de Verenigde Sta ten willen gaan in een conflict van dezelfde aard als de Koreaanse oor log. Hij stelde de vraag of de Ver enigde Staten bereid zijn een onbe perkt aantal manschappen naar Vietnam te sturen en het gevaar van een botsing met communistisch Chi na of de Sowjet-Uniie te riskeren. Hongaarse vluchtpoging EISENSTADT, 24-6. Woensdag avond hebben acht Hongaren ge tracht via een mijnenveld naar Oos tenrijk te ontsnappen. Een van hen trapte op een mijn, waardoor hij ge wond raakte De door he t geluid van de ontploffing gealarmeerde Hongaarse grenspolitie arresteerde daarop vier van de vluchtelingen. De overigen hadden echter succes en bereikten de Oostenrijkse grens, waar zij vervolgens in handen der autoriteiten werden gesteld LONDEN, 24-6. In Londen is een heek verschenen van de Frans man Hilles Perraull, getiteld „De ge heimen van D-day", waarin hij schryft dat de Britten opzcttclyk de levens van geallieerde agenten en verzetslieden hebben opgeofferd om de Duitsers te misleiden inzake de datum en de plaats waarop de n- vase >n Normandic zou plaats heb ben. 'Deze opzet is gelukt en die offers kunnen nu officieel toegegeven wor den, „nu de oude wonden zijn ge heeld kan de harde waarheid onder het oog worden gezien", aldus de schrijver. Hij schrijft dat sommige verhalen willen dat agenten in plaats van cyaanpillen werden voor zien van schadeloze pillen. Wanneer deze agenten dan gevangen werden zouden zij onder martelingen datge ne loslaten wat de geallieerden de Duitsers wilden doen geloven. Ver zetslieden waarschuwden Londen wanneer er verraad in het spel was, maar verdachte agenten bleef men gebruiken. Daardoor konden de Duitsers verzetsgroepen oprollen. In de val. Velen liepen in de val toen Britse technici een nieuwe radiozender hadden ontwikkeld, die niet dooi de vijand kon worden waargenomen maar binnen 240 km van Londen op de kust moest worden gebruikt. In het gebied van Calais werd zo'n zen der door verzetslieden in gebruik ge nomen, in de waan dat zij niet kon den worden ontdekt. Zij wisten niet dat de zender dezelfde golflengte gebruikte als de Duitse tanks, en werden binnen een maand gevan gengenomen. De Duitsers maakten eruit op dbt de invasie in de omge ving van Calais zou komen. Een dei- verzetslieden kreeg na de oorlog te horen: „je bent een goed zaken man kunt deze dingen begrijpen. Je weet dat het soms nodig is «vijf duizend frank af te schrijven om een half miljoen te winnen", aldus Per- rault Dit nummer bestaat uit 12 pagina's a Een flirt is een meisje dat X nooit tegen vreemden spreekt, X behalve wanneer het mannen riin. Een spoorwegongeluk in Oost.- Duitsland heeft gisteren aan negen msensen het. leven gekost .Volgens het Oostduitse persbureau A.D.N. zijn 13 zwaar gewonden naar zieken huizen gebracht. Twee Westduitsérs 'die deelgeno men hebben aan de grootste boter smokkel die ooit aan de Duits-Ne derlandse grens is ontdekt moeten 10.5 miljoen mark schadevergoeding betalen. Louen omhoog Na de uitreiking van de Erasmus- prijzen 1965, poseerden (v.l.n.r.) Charles Chaplin, prins Bernhard, ko ningin Juliana, prinses Beatrix en de acteur Peter Ustinov voor de fotografen. enkele buien Verwachting tot zaterdagavond: aanvankelijk tamelijk warm weer, maar later plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Matige tot krachti ge wind, in hoofdzaak tussen zuid en zuidwest. 26 juni. Zon op 4.21. onder 21.04. Maan op 2.16. onder 18.00. 27 juni. Zon op 4.22. onder 21.04. Maan op 2.43, onder 19.26. 28 juni. Zon op 4.22. onder 21.04. Maan op 3,20. onder 20.46. Nieuwe maan: 29 juni te 5.52. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 26 juni 27 juni 28 juni 0.12 v.m. 1.16 v.m. 2.12 v.m. 12.57 n.m. 13.52 n.m. 14.46 n.m. 12.37 n.m. 13.29 n.m. 14.21 n.m. BROUWERSHAVEN: 26 juni 0.05 v.m. 27 juni 1.01 v.m. 28 juni 1.52 v.m. Springtij: 1 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 25-6. Hel K.N.M.I. doelt mede: Eer. lagedrukgebied bij Schot land verandert maar langzaam van plaats. Het ondergaat tijdelijk enige uitbreiding in de richting van de Golf van Biscaye. Tengevolge hier van 'komt Nederland in een zuidwes telijke luchtstroming, die aan de voorzijde van het lagedrukgebied aanwezig is. Daardoor zal in eerste instantie tamelijk warme ludht wor den aangevoerd. Vast zomerweer wordt bet echter niet. Omdat ver wacht moet worden dat het genoem de depressiegebicd geleidelijk moer invloed zal gaan uitoefenen op het weer in Nederland. De kans op en- lcele regen- of onweersbuien neemt daardoor 'belangrijk toe. ter zake vah de door de vakbewe ging geuite wens van een minimum uitkering van f 125,geen mogelijk heid ziet daaraan volledig tegemoet te komen. Zij heeft er evenwel geen bezwaar tegen, indien de twee pro cent wordt berekend over het rech tens geldende jaarloon, inclusief de vakantie-uitkering, waardoor, naar boven afgerond, een minimum be reikt kan worden van f 120, Daarby neemt de regering in aan merking, dat, indien eind vorig jaar tot een hoger loonpercentage zou zyn besloten, dit ook doorgewerkt zou hebben in de vakantie-uitkering. De regering zal nagaan in welke mate van de vergunning gebruik wordt gemaakt, teneinde onder ogen te zien, of daaraan consequenties zijn verbonden voor de sociale uit keringen in 1965. Geen extra kinderbijslag. Zij kan geen gevolg geven aan de door de vakcentrales bepleite extra kinderbijsiaguitkering. Wel is zij be reid aan de S.E.R. advies te vragen omtrent een voor de toekomst in de sociale verzekeringswetgeving te re aliseren vakantie-uitkering, welke bij de invoering ten laste van de welvaartsindexering gebracht zou kunnen worden en geen additionele lasten op het bedrijfsleven of op de schatkist legt. Olympisch kampioen ernstig gewond BYDGOSZICZ, 24-6. De Pool Egon Franke, die in Tökio goud op floret veroverde, is tijidens een toernooi in Bydgoszics ernstig gewond geraakt. De floret van zijn tegenstander brak bij een stoot middendoor en bet staal doorboorde Frarake's long. Egon Franke verkeert niet in levensgevaar maar het Poolse team voor de aan staande wereldkampioenschappen in Parijs lijdt een gevoelig verlies nu Franlke is uitgeschakeld. De regering is tot haar standpunt gekomen, zo deelde minister Veld kamp in zijn brief mee nadat de minister na zijn gesprek van 17 juni met de stichting nog informeel over leg had gepleegd met de voorzitters van de verschillende in de stichting vertegenwoordigde organisaties LONDEN, 24-6. Van drie van de vijf betrokken partijen is tot dusver in Londen antwoord ontvangen in zake de gemenebest-vredesmissie voor Vietnam, heeft premier Wilson donderdag in het Britse Lagerhuis verklaard. China en Noord-Vietnam hebben een officieel stilzwijgen be waard, van Saigon en Washington zijn gulistige antwoorden ontvangen en „de Sowjet-Unie beeft geen vij andig antwoord gezonden, aangezien het buiten 'het Vietnamese conflict wil blijven". Door de missie niet te ontvangen Wil de Sowjet-Unie'voor al laten uitkomen dat zij geen actie ve rol in bet Zuid-Vietnamese con flict 9peelt, "aldus Wilson. Bom in V. Sbibliotheek te Georgetown GEORGETOWN. 24-6. Een bom- ontploffing Iheeft donderdagavond de John F. Kennedy-bibliofheek van het Amerikaanse consulaat in George town, de hoofdstad van Brits-Guy- ana, volledig vernield. Ongeveer zes duizend boeken gingen verloren. Drie vrouwen, een jonge Indische en twee negerinnen, werden gewond. De toestand van de In'disChe, dïe dn de bibliotheek aan het werk was, toen d'e ontploffing zidh voordeed, is ernstig. De twee negerinnen bevonden zich op het tijdstip der ontploffing in een aangrenzende straat. DEN HAAG, 24-6. „Wy staan achter het Koninklyk gezin en dus cok achter prinses Beatrix en de gemaal, die zy gekozen heeft", zo besloot de voorzitter van de Neder landse Vereniging van Ex-oplitieke Gevangenen uit de Bezettingstijd, mr. G. Ch. Aalders zijn verklaring tydens de algemene jaarvergadering die donderdag in de rolzaal in Den Haag werd gehouden. Deze verkla ring werd door applaus van de aan wezige vertegenwoordigers van de afdelingen van de Vereniging van Ex-politieke Gevangenen onder streept. Enkelen gaven blyk het niet met deze zienswyze eens te zyn De 'kwestie van de te verwachten verloving was door de 'heer T. Rot, een der afgevaardigden van de afde ling Amsterdam ter sprake gébracht. Sprekend uitsluitend namens zich zelf, drong bij aan op een uitspraak der vereniging. „Prinses Beatrix zelf adht ik onomsprdken, ik wens haar alle 'geluk toe", zo zei bij onder meer. Het ging zijns inziens bepaald niet om 'het kweken van een anti-Duitse stemming, maar de heer von Ams- berg achtte bij gezien zijn leeftijd en gezien bet feit dat er tot dusver geen duidelijke 'bewijzen zijn, dat hij de vereiste democratische gezindheid bezit om eens in de rechten van prins Bernhard te 'kunnen treden, geen geschikte kandidaat. Visie Lt. kolonel Bisschoff van Heemskerck Tijdens de discussie, die zich over dit onderwerp ontspon, zei lt. kolonel W. F. K. Bissdhoff van Heemskerck, opperstalmeester van H.M. de Ko ningin en tevens lid wan bet 'hoofd bestuur van Expogé onder meer: „Ik ben er van overtuigd, dat als de heer von AmSberg op 16-jarige leef tijd Nederlander was geweest hij nee 'had gezegd en zich had laten doodschieten". „Dat 'hij als 13-jarige voor zijn opvoeding naar Duitsland werd gestuurd en daar lid moest worden van de Hifler-jugend, kan geen zinnig mens 'hem kwalijk ne men". „Na persoonlijke kennismaking was spreker tot de overtuiging geko men, dat betrokkene het karakter en de mentale eigenschappen bezit niet alleen om prinses Beatrix ge lukkig te maken, maar ook om een goed prins der Nederlanden te kun nen zijn". „Nu d'- antecedenten van hem cn zijn familie door de regering in orde zijn bevonden, blijft er niets op aan te merken". „Blijft over bet feit dat bij Duitser is". Echter: „Het verzet DEN HAAG, 24-6. De regering heeft geen bezwaar tegen een uitke ring ineens van ten hoogste twee procent van het jaarloon inclusief de vakantie-uitkering. Zy verbindt hieraan echter de voorwaarde, dat de uitkering in twee etappes wordt uitbetaald, waarvan de tweede etap pe niet voor 1 december a.s. mag worden geëffectueerd. Hierbij heeft de regering de liquiditeitspositic van verschillende sectoren van het be drijfsleven en de krapte van de geld en kapitaalmarkt mede in aanmer king gencmen. Aan het college van Ryksbcmiddelaars zal de regering verzoeken voor de uitkering ineens een algemene vergunning te verle nen. Minister Veldkamp (sociale zaken en volksgezondheid) die dit vandaag in een brief aan de Stichting van de Arbeid heeft medegedeeld, voegde hier aan toe, dat de regering mede gelet op de volstrekte tegenstelling tussen werkgevers en werknemers Ingezonden mededeling ZIN II HERO kwam voort uit de aantasting van de mensenrechten door een bepaald regime". „Wij mogen na twintig jaar hiervan niet een vollk beschuldigen. Dat zou rassendiscriminatie zijn". Afbraak nationale grenzen Een ander lid van bet hoofdbe stuur van de vereniging dr. J. F. Pb. Hers, uit Oegstgeest, beschouwde de stap, dlie prinses Beatrix thans gaat ondernemen psychologisch als juist. Het 'koninklijk bui's, zo zei hij, heeft zich steeds evenals onze regering op het standpunt gesteld, dat de af braak van nationale grenzen moet worden nagestreefd. „Ek bewonder prinses Beatrix, dat zij de moed heeft dit principe zo te stellen". Ook ging hij in op een gerucht makende verklaring, die door zes oud-verzetsstrijders is uitgegeven. Deze verklaring getuigde zijns in ziens van infantiliteit. De inhoud er van is „onzakelijk en irreëel". De onderlinge onenigheid, die tussen deze zes al spoedig 'bleek er. de „hele vertoning" is het verzet onwaardig, aldus de heer H'ers. Claus von Amsberg

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1