EXTRA JAM ABRIKOZEN Iets voor uw zoon? dSl C.I.O.S. in Overveen Weer onrust in Dom. Republiek De pasjesovereerikomst Ontmoeting De Gaulle-Johnson? Straatrovers slaan man dood STREEKNIEUWS EXTRA JAM 4p Maak nü kennis met deze uitzonderlijk fijne abrikozenjam. Tijdelijk van 1,40 voor 1,25 per pot. 15 ct voordeel. L 0 RAIFFEISENBANK ZIERIKZEE EN OMGEVING Opleidingsinstituut voor sportleiders voorziet in behoefte De lichamelijke opvoeding en sport buiten schoolverband, welke zich steeds meer uitbreiden, hebben ge leid tot een toenemende vraag naar ter zake kundige leiders. V«>-5r sport leiders is er tegenwoordig een ruim emplooi en daarom os het aantal kandidaten dat zich jaarlijks aan meldt «voor toelating bij het Centra il Instituut van Sportleiders te Over veen ook zeer groot. Dit instituut, kortweg C.I.O.S. genaamd, heeft reeds tientallen sportleiders afgele verd, die in zeer uiteenlopende be roepen een belangrijke bijdrage le veren in de ontwikkeling van de li chamelijke opvoeding en sport bui ten schoolverband. Toelatingseisen hoog Op 10 november 1948 werd het C.I. O.S. officieel geopend door de toen malige miniater van onderwys, kun sten en wetenschappen, prof. Rutten. Aan een vakschool, welke recht streeks opleidt tot het beroep van sportleider, bestond toen reeds grote behoefte, en die behoefte is in de loop der jaren nog sterk toegenomen. Terwijl de academies voor licha melijke opvoeding, waar men alleen wordt toegelaten wanneer men in het bezit is van een diploma van een middelbare school, de leerlingen op leiden voor sportleraar, leidt het C.I. O.S. mensen op wier taak het later is de sportbeoefening buiten school verband te organiseren en te stimu leren. „Outsiders" zijn licht geneigd deze opleiding altijd ietwat te bagatelli seren, maar dat wijst toch duidelijk op een gebrek aan goede informatie of inzicht. Ieder jaar zijn er onge veer 250 gegadigden voor het fraai geoutilleerde instituut in Overveen, doch er worden slechts 55 toegelaten. Dat duidt er al op, dat men strenge selectienormen hanteert. De kandidaten moeten in het bezit zijn van een Mulo-diploma of een overgangsbewijs naar de vierde klas van de h.b.s. Zij worden getest op hun lichamelijke conditie, ontwik keling en persoonlijkheid. Aan de zwemvaardigheid worden hoge eisen gesteld, omdat het streven is, dat alle afgestudeerden tevens in het be zit zijn van de aantekening voor de bevoegdheid tot het geven van zio emonderwijs. De opleiding wordt geheel in in- ternaatsverband gegeven. Dat bete kent dat de „prijs" nogal pittig is, maar natuurlijk bestaat ook hier de mogelijkheid van een studietoelage. Welke vakken? Het algemeen gedeelte van de op leiding wordt in hoofdzaak geduren de het eerste cursusjaar gegeven. Vijftien van de veertig lesuren be staan uit theorie. Onderwezen worden anatomie, fysio logie, E.H.B.O., lichamelijke opvoe ding, pedagogiek en psychologie, li chaamsscholing, muziek- en begelei- dingsleer en geschiedenis. De 25 uren praktijk bestaan ïlit het be oefenen van de meest uiteenlopende sporten en spelen. Gedurende het tweede leerjaar moeten de leerlingen een keuze doen uit één der zes hoofdspecialisaties, t.w. voetbal, turnen, schermen, ten nis, zwemmen of judo en jiu-jitsu. Dat vergt 24 lesuren per week. Daar naast krijgen zij dan nog lessen op het gebied van bewegings- en trai- ningsleer, sportfysiologie en psycho logie. Voorts moet de leerling een nevenspecialisatie kiezen en ivel uit volleybal, honkbal, basketbal, bad minton, athletiek, boksen of schoon- springen. Verder krijgen zij instruc ties in zeilen, roeien en kamperen. Kamperen is zelfs voor alle leerlin gen verplicht. Mogelijkheden Drie examens kunnen op het C.I. O.S. worden afgenomen, t.w. het al gemeen examen, de specialisatie - examens en de examens sportmas sage. Heeft men de studie voltooid, dan zijn er verschillende mogelijkheden voor de afgestudeerden. Velen hun ner koesteren natuurlijk het ideaal SAN DOMINGO, 23-6. Het radio station van 'het constitutionele be wind van kolonel Caamano heeft dinsdag gemeld dat in Santiago, de tweede grote stad van de Domini caanse republiek, een opstand is uit gebroken tegen de strijdkrachten van generaal Im'bert. Van andere zijde kon dit bericht niet worden beves tigd. De bevolking in de constitutio nele zone van de hoofdstad juichte toen het nieuws van de opstand werd omgeroepen. Deze zou zijn ontstaan toen Imibertistische militairen twee machinegeweren op een kerktoren plaatsten en een priester, die zich hiertegen verzette, arresteerden. Voorts werd! gemeld dat de com mandant van ihet fort San Luis in Santiago doorzijn eigen soldaten ge vangen is genomen. WEST-BERLIJN. 23-6. Het West- Berlijnse stadsbestuur heeft de Oost- duitse autoriteiten zijn bereidheid kenbaar gemaakt de overeenkomst inzake de grenspasjes met een jaar te verlengen. Dit deelde een wooret- voerder van de Westberlijnse ge meenteraad mede. Een Oostduitse af gevaardigde had maandag een West- Duits voorstel tot verlenging van de regeling van de hand gewezen omdat naar zijn zeggen de Westberlijnse onderhandelaar Horst Korber, niet bevoegd kon worden geacht. een eigen sportschool te beginnen. Vooral de judospecialisten hebben hier dikwijls veel succes mee. Daar naast bestaan er echter tal van an dere werkmogelijkheden voor de C.I. O.S.-mensen. Om te beginnen kan men sportlei der, trainer of coach van een sport vereniging worden. Voorts sportlei der in een rijks opvoedingsgesticht, tuchtschool of asiel, aan grote be drijven als Hoogovens, Staatsmijnen en de P.T.T. en bij de T.H. in Delft of enkele universiteiten. Tenslotte zijn er nog geheel andere mogelijk heden als een functie bij de inspec ties voor de lichamelijke opvoeding in verschillende gemeenten, instruc teur in zwembaden en bij het school zwemmen en een functie bij een van de scholen voor werkende jeugd. Er zijn voor de C.I.O.S.-sportlei ders dus mogelijkheden genoeg en voor degenen die dit schooljaar of later ook naar Overveen zullen gaan, zullen de mogelijkheden voor een goede toekomst vermoedelijk nog groter worden. Tom Noddy. Een super-ontploffing WASHINGTON, 23-6. De Ameri kaanse marine zal op 15 juli 7.000 ton verouderde munitie in de Atlan tische oceaan tot ontploffing bren gen. Met uitzondering van kernex plosies wordt het de krachtigste ont ploffing, ooit onder water teweegge bracht. Ontsnapping te water KIEL, 23-6. Westduitse politie en ge wapende boten van de kustwacht hebben zes Oostduitse vluchtelingen in 'de Oostzee voor de ogen van een Oostduits marineschip uit het water gehaald. De vluchtelingen waren van het Oostduitse passagiersschip „Fritz Hecke" in het water gesprongen. Dit schip zette een reddingboot uit om de ontsnapten weer aan boord te ha len. De Westduitse boten, die in het gebied patrouilleerden, waren net op tijd om 'de zes aan boord te nemen. Het Oostduitse marineschip bemoei de er zich niet mee, aldus het minis terie van binnenlandse zaken in Sleeswijk-Holstein. Wildreservaat in Spanje MADRID, 23-6. Het nieuwe Spaan se wildreservaat Coto Donana, gele gen langs de rivier de Guadalquivir in zuidwest-Spanje, is door het We- reldwildfonds overgedragen aan de Spaanse regering. De overdracht werd verricht door de vooraanstaande natuurvorser Pe ter Scott, die handelde namens prins Bernhard, voorzitter van het fonds. In het reservaat ihouden zich zeer veel vogelsoorten, herten, beren, ver scheidene soorten reptielen en lynx en op. Het is 'het tot nu toe grootste project van het wil'dfonds. Van de 3 miljoen gulden die nodig waren om de benodigde grond van land eigenaren aan te kopen nam het fonds tweederde deel voor zijn reke ning. De Spaanse regering betaalde het restant. WASHINGTON, 23-6. Volgens Mi ke Mansfield, democratisch leider in de Amerikaanse senaat, heeft presi dent de Gaulle tegenover vice-pre sident Hubert Humphrey te kennen gegeven dat hij president Johnson graag zou ontmoeten. Humphrey, die de Parijse vlieg tuigtentoonstelling iheeft bezocht, ha'd zondag een onderhoud met de Fran se president. Hij bra'Cht dinsdag ver slag uit aan leiders van het Ameri kaanse congres. Mansfield gaf igeen bijzonderheden. Humphrey noemde, in een afzon derlijk interview, zijn onderhoud met 'de Gaulle „zeer bemoedigend". ROTTERDAM, 22-6. In de vorige nacht is op de Westzeedijk in Rotter dam de 40-jarige Joegoslaaf Maki- simovic Radomir, wonen'de in Sve- tozarevo, chauffeur van beroep door straatrovers neergeslagen en zodanig verwond dat hij inmiddels in het ziekenhuis „Dijkzigt" is overleden. Het slachtoffer ha'd met een land genoot een café bezocht en was op weg naar huis toen het tweetal op de Westzeedijk werd aangehouden door twee mannen, vermoedelijk kleurlingen. Deze vroegen om geld en toen de Joegoslaven dit weiger den werden zij aangevallen. Nadat Radomir tegen de grond was gesla gen, riep zijn maat om hulp. De aan vallers namen daarop 'de benen en wisten te verdwijnen. De politie bracht de Joegoslaaf snel naar het ziekenhuis waar een zware 'hersen schudding en een sdheur in het sche deldak werden 'geconstateerd. DEN HAAG. Hare Majesteit de Koningin en Z.K.H. de Prins der Ne derlanden zijn vooihémens op don derdag 1 juli ter gelegenheid van het 78ste lustrum van 'de Leidse univer siteit de officiële voorstellingen van het openluchtspel „Tijl Uylenspie- gel" 'bij te wonen. ZIERIKZEE Aan de Gemeentelijke Oplei dingsschool te Middelburg slaagde voor de hoofdakte Kleuterleidster o.a. irtiej. L. L. E. Berrevoets te Zie rikzee. ABRIKOZEN ledereen geniet van de favoriete Hero huishoudjams. Ontdek nu ook hoe uitzonderlijk fijn Hero EXTRA JAMS zijn. (volfruitjam volgens het Zwitserse procédé Lenzbourg) Uit zonnige Murcia abrikozen door de Spaanse Hero fabriek Alcantarilla voor Hero Breda gereserveerd. Profiteer extra: koop een paar potjes tegelijk een jongen als hulp bij montage Voor de a.s. graanoogst: enkele scholieren (minimum leeftijd 16 jaar) C.A.V. Schouwen-Duiveland G.A. kantoor Vissersdijk 42 Zierikzee Te koop: Een royale Engelse 4-persoons caravan merk „Blue bird", metalen buitenwand, zeer mooi van binnen en van buiten.- Adres: J. C. PUT, Populie renlaan 10, Haamstede (vuur toren). voor fraai drukwerk C.A.V. 1 Betere zonnebrillen Voor uw plezier camping- en sportservice! Prima verrekijkers j Bergmans - opticien ZIERIKZEE Telefoon 2029 Voor direkt gevraagd: Havenpark - Zierikzee j FÏRMA KOEVOETS - Havcnpark 5 - Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 9