'Q/iern fpt m Sunil Busreis van Tiberias naar Jeruzalem NATUUR ZUIVER Vrienden onder elkaar in Algerije i alles s kan met ceialkMnr DE VIERDE DAG IEERL1JK! £IPLrj. HHH Am- VAN CALIFORNISCHE SINAASAPPELEN ZONDER FRIK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 24 juni 1965 Nr. 198U6 kleintjes ««ft# kct binnenlfff^d (Slut). In Afula is or even pauze. Wie wil 'kan even een luchtje scheppen. Mijn buurman praat nog over koe tjes en kalfjes. Na zijn verhaal over Jemer. en zijn familie verteld te hebben wil hij nu ook over mijn fa milie weten. Purdessiom (boomgaar den) volgeladen met 'gouden grape fruits en sinaasappels passeren we links en rechts in de voorbijschieten de vlakten. Het is net een schoolreisje, we krijgen 10 minuten pauze op het sta tion in Hadera. De meesten stappen uit, en iik zit «gauw <in 'het restaurant achter een kop espresso. Een mede reiziger neemt naast me plaats en begint een praatje in 'het Engels. „O. een jaar in Israël?" Hij gaat snel over op Ivriet. Het is heel gewoon, dat men alles vraagt bij zo'n koffie praatje, tot wat je verdient toe. De vrijmoedigheid om zelf ook vragen af te vuren leer je hier snel genoeg. Hij is een „sabre" (in Israël gebo rene). Maar zijn ouders zijn afkom stig uit Rusland. Als onderdirecteur van een 'bedrijf was hij vorig jaar voor zaken in België en ook in Hol land geweest. Hij was er verrukt over dat ze in Holland zijn Jiddisch zo goed konden verstaan. Als ik op mijn plaatsje in de bus teruggekeerd ben, is mijn Jemeniti-» sohe buurman intussen met 2ijn „lunch" begonnen. Hij duikt nog Ingezonden mededeling 'fail 31 ct. per fles gezinsfles 71 ct. eens in zijn witte knapzak en legt een kanjer van een mandarijn en een grote tomaat op mijn schoot. „Beté- avon" (eet smakelijk), wenst hij me toe. Al zijn afval verdwijnt onder de zitplaats. Als ik met mijn boterham en gebakken ei begin, houdt hij elke keer een plastic zakje met olijven voor mijn neus, waar ik er steeds eer. mag uitvissen. Ze zijn heerlijk! Gclvend landschap Het landschap tussen Hadera en Ramle wordt steeds golvender. We naderen het 'gebergte van Jurea. De grote pardessiem met de citrus vruchten maken plaats voor aange plante bebossing op de steeds hoger wordende bergen. De 'bossen dragen namen van de groten uit de tijd van Israëls wording tot staat. Er is ook een „bos der rechtvaardigen uit de volken", geplant ter nagedachtenis aan de mensen die 'hun verantwoor delijkheid en naastenliefde verston den t.o.v. de vervolgde Jood, inzon derheid tijdens de laatste wereld oorlog. Ais een kronkelende lijn zie je de weg zich door het 'berglandschap slingeren. Mijn buurman stoot me weer aan, als we bij de weg komen die vla'k langs de Jordaanse grens loopt; een weg die in 1948 tenville van het behoud van Jeruzalem, hon derden jonge levens heeft gekost. De Arabieren hielden de (hellingen ter- weerszij'den van de weg bezet en be schoten de Israëlische convooien. Trieste monumenten zijn hier: ver wrongen hopen staal, trucks, leger wagens, vrachtwagens en opleggers staan als stille getuigen van de ge voerde strijd. De weg stijgt nog steeds. We kun nen ver vooruit en achteruit kijken over en tussen de berger, door. Rots vaste. onwankelbare bergen zijn het, met nog duidelijk zichtbaar de lijnen van vroegere terrassen uit een lang vervlogen tijd. Ik zie dat mijn buur man geniet. Je leest het van het met fijne rimpeltjes getekende gezicht. Ik pieker over een woord waar ik maar niet op 'kan komen. Psalm 125 Wat is toch „rondom" in het He breeuws? Het helpt natuurlijk niet als ik de 125ste Psalm in mijn Hol lands bijbeltje opzoek. „Hier moet ik altijd denken aan wat er in Tenach geschreven staat", begin ik wat weifelend tegen hem. „Bij Jeruzalem zijn bergen; zo is de Here bij zijn volk, van nu aan tot in eeuwigheid". Hij knikt enthousi ast en citeert peinzend en langzaam de 'hele tekst uit zijn 'hoofd, met het woordje „rondom" (saviv). Woord voor woord zegt hij dan heel Psalm 125 op. Zijn donkerbruine ogen, waarvan je haast de pupillen niet ziet stralen. Tot Jeruzalem zeggen we dan niet veel meer. Hij gaat bij zijn broer logeren, ik ga een paar dagen naar mijn vrienden. Zr. Marian E. J. Jumelet. Tiberias. BLIK DOOR HET WERELD Felheid is het voornaamste ken merk van kolonel Boumedienne, die nadat hij zijn vriend Ben Bella aan de kant zette, de feitelijke heerser is van Algerije. Zonder die felheid trouwens zou hij ook niet leiding hebben kunnen geven aan de strijd krachten van de F.L.N., het opstan- delingenleger dat uiteindelijk de Fransen tot capitulatie dwong. Een lange, kettingrokende man met felle ogen, scherpe gelaatstrekken, die op scherpe toon spreekt en er clan geen twijfel aan laat dat hij een fervent moslim is, een vurig nationalist en een groot bewonderaar van Fidel Castro. De F.L.N, was zijn apparaat, niet alleen het leger, maar ook de poli tieke afdeling ervan, die geïndoctri neerd werd met een fel socialisme dat in Moskou vrij wat inspiratie vond. Iiij bleef echter betrekkelijk op de achtergrond terwijl Ben Bella van Algerije een één-partij staat maakte en een zeer linkse politiek voerde - in binnen- en buitenland - waarbij hij er echter naiLwlettend voor zorgde als „onverbonden land" los te blijven zowel van het westen- als van het oosten. Ben Bella had een dergelijke poli tiek niet kunnen voeren tegen de wil van Boumedienne in. Men moet dus aannemen dat de kolonel in actie kwam nadat Ben Bella een koers was ingeslagen die hem niet beviel. Geen pardon Kenmerkend voor de laatste rege ringsdaden van Ben Bella ivaren, dat hij het doodvonnis voor Ait Ach- med, de Kabyl die voorman was van de concurrerende en verboden socia listische oppositie, in levenslang om zette en daarop poogde tussen de re geringspartij en dit oppositiefront de verstandhouding wat te verbeteren Hij probeerde met andere woorden zijn gezag een wat breder basis te geven. Dat moet Boumedienne dan zo mishaagd hebben, dat hij zijn vriend de president afzette en zelfs van hoogverraad betichtte. Een beschul diging uit zijn mond, die al praktisch een vonnis is, want de revolutionaire KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Enschedé (vak. D. Oosten) (toez.): J. v. Beek, voorgan ger v.d. afd. v. 'd. Ver. v. Vrijz. Her vormden te Vlissingen-Goes; door de classicale vergadering van Winscho ten, tot pred. v. 'bijz. werkz. (ten dienste van de 'gemeente in het Old- ambt): wlka P. A. Geluk, Nieuw- Scheemda. Aangenomen naar Uithuizermee- den (toez.): G. J. Tijsseliiïg, Oude- mirdum. Bedankt voor Aalst (Gld.): J. de Lange, director Oer. Zen'dingSbond, Zeist; voor Ameide en Tien'hoven: L. Doppenberg, Wilsum (O.). Ger. Kerken Aangenomen naar Amsterdam-Z. (vak. C. J. Sikkel)W. Baas, Rotter- dam-Charlois, idie bedankte voor Utredht-N. Bedankt voor Arnhem (vak. D. W. v. d. Laan), Haarlem-N. (vak. dr. O. Jager) en voor Rotterdam-Sötoiebroek (vak. wijlen J. Verlare): W. Dekker, Noord wijk-Binnen, 'die voorlopig geen andere beroepen in overweging 'kan nemen. Benoemd tot leraar godsdienston derwijs aan 'het ohr. lyceum te Hil versum ;dr. F. H. von Meyijfeldt al daar, die 'deze 'benoeming odk aan nam. Ger. Gem. in Nederland Aangenomen naar Terneuzen: kand. J. Parmökoek, Gouda, die 'bedankte voor Arnemuiden, Berkenwoude, Bruinisse. Buss urn, Dordrecht, Eder- veen. Elspcet, Groot-Ammers, Hil versum, Kru in iiïgen-Yersckc, Leer dam, Nicuwerkerk a.d. IJsscl, Oost burg, R'henerj, Rotterdam-C., Rotter dam-W.. Rotterdam-Z.. Scherpenzeel (Gld.), Uddi-1, Utreekt, Vlaarelingen, Vriezenveen en voor Zierikzee. raad die nu de macht in handen ge nomen heeft is evenzeer als Ben Bella tevoren - niet in staat tegen de leider van de F.L.N. in te gaan. Merkwaardig is, dat Ben Bella kennelijk verrast kon worden. Enige gisting was al een poosje merkbaar en het is niet onmogelijk dat koning Hassan II in buurland Marokko het parlement ontbond en zelf de macht in handen nam omdat hij een weer slag verwachtte van wat in Algerije te gebeuren stond. Voor de Algerij nen zelf verandert er wellicht niet al te veel voorlopig; internationaal kan men van Boumedienne echter wel verwachten dat zijn koers scher per links en wellicht minder „onver bonden" zal zijn dan die van Ben Bella. m Naar in Teheran is vernomen 'heeft een zware aardbeving aanzien lijke schade toegebracht aan de ha ven Bandar Abbas in zuid-Perzië en dorpen daar in de 'buurt. Rëunie van oud-Engelandvaarders DEN HAAG, 22-6. In Loenën op de Veluwe wordt op 26 juni een re- unie van oud-Engelandvaarders ge houden, waar men twee- tot drie honderd Nederlanders verwacht, die kans hebben 'gezien in de ooi-log naar Emgeland te komen. De bijeenkomst zal odk worden bijgewoond door prins Bernhard. Op de Loenense re ünie za'l mr. Aireay Neave, die sa men met de Nederlander Luteyn yit het 'kamp Colditz naar Engeland wist te ontkomen, een lezing houden. De heer Neave heeft later in de oorlog nog 'deelgenomen aan de oorlogshan delingen in Nederland waarvoor hem door koningin WilheLmlna een onderscheiding werd verleend. Hij heeft gewerkt op het 'bureau van de Chief prosecutor in het Neurenbergse proces, is l'id van het Engelse Lager huis, minister van luchtvaart ge weest en is auteur van een aantal boeken. DE POSITIE VAN DE VOETGANGERS HAARLEM, 22-6. 94 procent van 1230 ondervraagde voetgangers, die zelf niet over een voertuig beschik ken, gaf op de vraag of zij lid van de voetgamgersvereniging waren, blijk van volkomen moedeloosheid over de situatie voor ide voetganger. Hun motief daarvoor was een voet- gangersvereniging zal haar verlan gens niet gehonoreerd' Inrijgen omdat we tweederangs burgers zijn. Het laatste woord zullen de sterkere bon den van 'het rijverikeer hebben, die hun zin altij'd zullen krijgen van de autoriteiten, omdat deze allen een auto bezitten of van een auto ge bruik maken. Dit deelde de algemeen secretaris van de int. federatie van voetgan gersverenigingen, mevr. V. J. van der Does-Enthoven mee, tijdens een lezing die zij hield op de jaarverga dering van de afd. Haarlem van de Ned. Ver. Bescherming Voetgangers. AMSTERDAM. Tijdens de viering van het 150-jarig bestaan van de Vereniging ter bevordering van de belangen des boekhandels, op 30 juni in Esplanade in Utrecht, zal prof. mr. H. de la Fontaine Verwey (bi bliothecaris van de universiteitsbi bliotheek Amsterdam) aan de voor zitter van de jubilerende vereniging het eerste exemplaar aanbieden van het zevendeel van de catalogus van de bibliotheek der vereniging. UTRECHT. De 50-jarige Spaanse arbeider Granciano Rodrigez-Mati- nez, die bij de N.V. Werkspoor in Utrecht werkzaam was, is bij een bedrijfsongeval om het leven geko men. UTRECHT. De combinatie Amoco. Gbag en Dyas (Steenkolen Handels Verceniging) heeft een nieuwe boor- lokatie in gereedheid gebracht in d>. Schermer, ongeveer anderhalve kilo meter ten noordoosten van haar eer ste boring. KRABBENDIJKE. Bij eer. ver keersongeval op rijksweg 17 bij Krabbendijke is de bestuurder van een personenauto de heer A. v. d. Pijl uit Papendrecht, gedood. Door nog onopgehelderde oorzaak is de man met zijn auto onider de aan hangwagen van een vrachtauto met melktanks geschoten. De personen auto werd totaal vernield. LEEUWARDEN. H.K.H. Prinses Margriet heeft bij Metslawier de of ficiële opening verricht van het nieu we kweekbedrijf „Ropta" van de Friese Maatschappij van Landbouw. DOETINCHEM. De beroemde ve dette Josephine Baker (heeft aan be stuursleden van de stichting „Hart van Afrika" de toezegging gedaan, dat zij 25 juli aanwezig zal zijn in het openluchttheater „Engbergen" in het Achterhoekse dorp Gendringen. ROTTERDAM. Het noodweer, dat Rotterdam teisterde blijkt een slachtoffer te hebben geëist. Op een gegeven ogenblik sloeg de bliksem in een tramwagen van lijn zestien, waarvan de 57-jarige mevrouw M. Bubberman-Mulder zo schrok, dat zij dood bleef. DIEVER. H.M. de Koningin heeft in 'het Drentse Diever in het open luchttheater een voorstelling bijge woond van Shakespeare's „Een mid- zomernadhtsdroom" door de toneel vereniging Diever o.I.v. de heer L. D. Broökema. DEN HAAG. Na een reis van drie maanden zal Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën" maandag 28 juni aanstaande een dag eerder dan aan vankelijk verwacht werd, in Den Helder terugkeren. ROTTERDAM. De 22-jarige me vrouw J. G. van den Berg, filiaal- houdster, wonende in Hendrik-Ido- Ambaoht, is in 'het filiaal van de R. M.I. in Rotterdam neergeslagen. Een groots moment voor de heer J. L. v. d. Houten, gymnastiek-veteraan van de vereniging „Rust Roest", toen hem „voor het front van de troep", de eremedaille van de stad Zierikzee werd opgespeld door de loco-burgemees ter de heer H. Koevoets. Vier en veertig jaar heeft de heer v. d. Houten zijn beste krachten aan de gymnastische ontwikkeling van de stedelijke jeugd gegeven. (Foto: ZierikzeesChe Nieuwsbode). Om het behoud van hotel „De Werehr' DEN HAAG, 23-6. De voorzitter van de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen uit de be zettingstijd, mr. G. Oh. Aalders, heeft in zijn jaarrede aangekondigd, dat de vereniging het initiatief zal ne men tot 'het stichten van een natio naal comité, tot behoud van hotel „De Wereld" te Wageningen als 'his torisch monument. Als een van de wensen van de politieke gevangenen, die in de twin tig jaar van het bestaan van de ver eniging niet vervul'd zijn noemde de heer Aalders de instelling van een statuut voor de ex-politieke gevan genen, krachtens welke bepaalde materiële en immateriële voordelen zouden moeten worden toegekend. In Frankrijk en België is een derge lijke maatregel wel toegepast. Ook is slechts in beperkte mate tegemoet gekomen aan 'dé wens om tot volle dige vergoedingen voor bewijsbare loonderving en geleden schade ten gevolge van gevangenschap te ver krijgen. SAN DOMINGO. Leden van de commissie van onderzoek uit de or ganisatie van Amerikaanse staten hebben de lijken gevonden van ze ven personen die schijnen te zijn te rechtgesteld. De smaak van liet Nederlandse banket BREDA, 23-6. Sint Nicolaas is niet tevreden over de kwaliteit van het Nederlandse banket. Niet de „echte" Sint Nicolaas, die zich voor zover bekend nog nimmer hierover heeft uitgelaten, maar een bamkelbakikers- vereniging, die deze naam voert: de Nederlandse R.K. banlktbakkersver- eniging „Sint Nicolaas". Op het in de bisschopsstad Breda begonnen congres van deze vereni ging is het hoge woord gevallen: het is noodzakelijk, dat de Nederlandse banketbakker meer op de kwaliteit van zijn nrodukten gaat letten. De bondsvoorzitter, de heer H. van dei- Werf uit Noordwij'k, sprak deze ver maning uit, hieraan, toevoegend, dat dit vooral voor het voortbestaan van banketbakkerszaken een vereiste is. Al te vaak komt het nog voor, aldus de voorzitter, dat van een banket- ba'kkersprodukt wordt gezegd, dat er geen smaak aan zit. Ingezonden mededeling Akike had er wel zin in en stond op. Behoedzaam legde hij zijn arm om 'haar 'heen en even later dansten ze op de tonen van de muziek dooi de zaal. Na twee dansen bracht hij haar terug naar hun tafeltje. „Nou, verleerd ben je het niet, Akke". „Jij danst ook verbazend goed. Hoe hëb je dat geleerd?" Hij dronk zijn glas uit en gaf haar een sigaret en vuur. „Och, dat gaat zo vanzelf Ihé? Dansen is één van de weinige 'dingen, 'die ik goed ken. Voor 'het overige ben ik maar een sukkel „Kom, komIhoe gaat het met je werk?" Hij grinnikte schaapachtig. „O, ik iheb promotie gemaakt. Het werk van ide jongste 'bediende doe ik al niet meer. Ik -assisteer nu bij de boekhouding. J'e weet wel: de hele dag timmeren op de telmachine. Al les controleren en paraferen". Ze 'keek hem 'geschrokken aan. „Had je dan toch liever willen stu deren?" „Hou opalsjeblieft niet. Maar op dat 'kantoor ga je 'hardstikke. o sorry. Nu ja, je begrijpt me wel". „Ja maar ,Jan, wat wil je dan? Je moet toch wat doen. Iedere man weikt, je vader odk". „I'k zeg todh niet, dat ik niet wil werken? Maar ik zou veel liever in de fabriek aan de slag gaan. Heel 'ge woon in een overall. Maar nee hoor, daar Wil papa niets van weten. Voor Feuilleton door II. van Omine Jan van der Spoel alleen het kan toor. En Jan maar netjes da'g aan dag cijfertjes tikken: een-zes-vier- drie-vier-komma-nul-nul en drie- adht-nul-één-één-komma-vijf-nul en zo verder. Ze wuifde lachend met haar hand. „Zand er over. We zijn met vakan tie. In ieder geval heb je de eerste vier weken niets met -cijfers te ma ken". „Nouzo pas, bij die winkel- etalage. ik daöht een moment: ik wou, 'dat ik m'n telmachine bij me had". „Ik beloof je, de (hele vakantie geen cijfers meer te noemen' „O, zo eig is het niet. Ik doe het met genoegen en dankbaar dat ik iets kan vergoeden". Ze fronste haar wenkbrauwen. „Moet i-k nu boos worden?" Hij lachte jongsachtig. „Laten we nog één keer dansen?" Om tien uur waren ze terug in het 'hotel en Akke verwonderde er zich over, dat de jongen zo gemak kelijk 'de weg wist te vinden in deze grote, 'drukke stad. Met een hand druk namen ze afsoheid en op haar 'kamer keek ze rond, terwijl ze even ging zitten. „Zo, Akke", zei ze zacht, „nu iben je ook met vakantie, en nog wel in 'het 'buitenland. Met je eigen wa'gen en met aardige mensen, die je vrienden zijn. Vier weken van ge nieten en ontdekken staan op het programma. En op geld hoef je niet te kijken. Als je wilt, kun je kopen, wat je wilt". Dromerig staarde ze voor zich uit en opeens pakte ze 'haar tas en 'haal de er een foto uit, 'dlie ze lange tijd bekeek. „Dank je, Jacob, voor wat je me gegeven hebt. Ik heb van je ge houden, lieverd, ook al zou je me niets nagelaten hebben. Ik 'ben je dankbaar, voor alles.... en ik zal altijd aan je blijven denken iedere dag. Hoofdstuk 24. Een beetje flirten. De vakantie tussen Zwitserse ber gen was voor Akke iedere dag een openbaring en een aaneenschakeling van vreugde en verwondering. Het weer werkte voortreffelijk mee, want dag aan dag was de lucht strakblauw en scheen de zon. Dagelijks trok men er tussen uit, 'hetzij om te wandelen of één der bergen te beklimmen, dan wel met de wagen ,om de wijde om geving te toezien. Hoewel Akke meen de voor ieder weer en voor elke ge legenheid passende kleding meege nomen te hebben, zag ze wel, dat ze een uitzondering vormde tussen de andere vakantiegangers, die door gaans in shirt en Short liepen. Doch een zékere schroom weerhield haar ook zoiets te kopen. Éénmaal had Jan er op gezinspeeld. Dat was op een morgen, nadat ze samen gezwommen hadden en op een 'bergwei lagen te zonnen. Hij had zich naar 'haar toe gewend en gezegd: „Waarom koop je oök niet een short. Akke? Je hoeft je voor je figuur niet te schamen, want je hebt mooie benen, bijzonder mooi zelfs". Ze had een kleur als vuur gekre gen en instinctmatig haar 'badjas dichter om zich heen getrokken. „Dat kan ik toch niet doen? Ik 'heb nooit zoiets gedragen". „We zijn (hier niet in Bollega, Ak ke. evenmin in Heerenveen. Maar ja, je moet het natuurlijk zelf weten". (Wordt vervolgd) Ingezonden mededeling BIJ TWEE GEZINS- PAKKEN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7