m Fraktie*leiders Tweede Kamer over verloving van kroonprinses Leden van Gemenebest niet naar Algerije v.s. TWEE VERHOGINGEN TOT VIJFTIEN PROCENT PER KEER Eerste frambozen te Kapelle-Biezelinge ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dondonlag 21 juni 1065 121ste jaargang Nr. 19805 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURAN1 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jdnnewekken 11, Zierikzee, poslbus 1, tel. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week na 18.00 uur: tel. 01 110-2118. Girorekening 137677. 42 cent. Losse nummers 12 cenl. - Verschijnf maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Winkelcentrum te Renesse komt er Geen bezwaar bij grote meerderheid DEN HAAG, 23-6. Minister-president Cals heeft over leg gepleegd met de fractievoorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, inzake de op handen zijnde ver loving van kroonprinses Beatrix en de Duitse heer Clans von Amsherg. Zowel in de Tweede als Eerste Kamer verliepen de besprekingen in dezelfde sfeer. De minister-president deelde mede dat H.M. ile Koningin de verloving van prinses Beatrix en de heer Von Amsherg deze week nog niet zal aankondigen. Ten aanzien van de vereiste goedkeuringswet voor dit huwelijk, hebben de fractievoorzitters van de Tweede Kamer hun visie kenbaar gemaakt, waaruit een grote eenstemmigheid valt te concluderen in de standpunten. Van invloed blijkt te zyn geweest de voortreffelijke indruk die de ante cedenten van de heer Claus von Amsberg hebben gemaakt. De P.S.P. en de C.P.N. zullen - gelet op de uitlatingen van de fractie voorzitters - hun stem straks niet geven aan het gocdkeuringbesluit. Kamervoorzitter van Thiel deelde mede, dat de afspraak gemaakt is dat zeer spoedig na hei bekend ma ken van de verloving de leden van de Tweede Kamer in de gelegenheid zullen zijn 'het jonge paar te ont moeten. Deze bijeenkomst zal in de Ridderzaal plaatsvinden. Minister-president Cals deelde me de, dat koningin Juliana zelf de ver loving van haar dochter zal bekend maken. Nadat deze verloving is aan gekondigd, zal 'het 'kabinet zich gaan beraden over de indiening van een goedkeuringswet. Dit zal geschieden zeer spoedig na de aankondiging, aldus de minister president. Hij kon niet meedelen of dit nog de zelfde dag zou gebeuren dan wel de dag daarna. Het ligt in het voornemen van de minister-pre sident in de Staten-Generaal zelf mededeling te doer, van de indiening van een goedkeuringswet. De bijeenkomst in de Ridderzaal zal'het karakter 'hebben van een ont vangst, die voor alle leden van bei de Kamers der Staten-Generaal toe gankelijk zal zijn. Minister-president Cals, die op merkte zelf wel 'bekend te zijn met de verlovingsdatum, wilde zich hier niet over uitlaten. Na afloop van het 'beraad van mi nister-president Cals met de voor zitters van de tien fracties uit de Tweede Kamer, legden enkele frac tievoorzitters een verklaring af. De heer Nederhorst, voorzitter van de P.v.d.A.-fractie zei 'het volgende: Zo juist 'heb ïk 'de heer Cals mede gedeeld, dat onze fractie haar steun aan ide goedkeuringswet niet zal ont houden. Enkele leden van mijn fractie wil len zich echter -hun oordeel nog voor behouden tot de wet zal worden in gediend. Voor alle leden van mijn fractie geldt, dat deze verloving voor ons een moeilijke zaak is, waaraan vele kanten zitten. Wanneer ik dit zeg, houd ik mij verre van elk anti-Duits sentiment en van anti-Duitse gevoe lens, die in de discussie rondom dit vraagstuk naar voren komen. Maar wel voelen wij mee met hen voor wie de wonden van het nationaal socialisme nauwelijks geheeld zijn, zo niiet onheelbaar ibleken en die het met deze zaak heel moeilijk hébben. Hun gevoelens zijn de onze. Voor ons politici gelden echter niet alleen gevoelsargumenten maar geldt ook de vraag of 'het landsbelang met deze goedkeuring gedien'd is. Daar voor is niet alleen beslissend hoe de toekomstige echtgenoot van prinses Beatrix zich in het verleden heeft gedragen maar vooral ook of hij zich in ons volkslever, zal weten in te voegen en over de 'karaktereigen schappen en de mentale instelling beschikt om onze 'democratische in stellingen te eerbiedigen. Zekere mate van vertrouwen De mededelingen van de heer Cals hebben wat deze 'beide punten betreft veel van onze zorgen weg genomen. Uit hetgeen ons thans om trent de persoon van de heer von Amsberg 'bekend is, kunnen wij in eer en geweten géén argumenten putten om ons tegen de goedkeuring te verzetten. Ik wil iets verder (gaan. Uit dc mededelingen van de 'heer Cals 'heb ben wij zelfs een zekere mate van vertrouwen kunnen putten dat de heer Claus von Amsberg over de ca paciteiten beschikt om het voorbeeld van zijn toekomstige schoonvader te volgen er. een waardige representant zal kunnen worden voor ons land en ons volk. De tijd zal leren of wij gelijk heb ben zoals de tijd de wonden moet helen en velen over hun twijfels en zorgen zal moeten 'heen brengen. Wij 'hebber, daarin vertrouwen en omdat wij dit vertrouwen hebben kunnen wij ook in de persoonlijke sfeer prinses Beatrix en haar ver loofde onze gelukwensen aanbieden. De (heer Roolvink verklaarde, dat zijn (AR) fractie in zijn geheel mede werking zal verlenen aan het goed- keuringsontwerp. Dit op grond van de nu binnengekomen gegevens. De liberale opinie De liberale fractievoorzitter, mr. J. W. Geertsema, zei het volgende: Uit de aard der zaak verheugt de Tweede Kamer-fractie van de V.V. D. zich over het feit, dat prinses Beatrix de man 'heeft gevonden met wie zij verder door het leven wil gaan. De fractie is tot de beslissing ge komen op grond van het vertrouwen in 'het gezonde oordeel van de prin ses om ten aanzien van de vraag of haar toekomstige echtgenoot instaat zal zijn d'e moeilijke positie op de juiste wijze te 'bekleden. De fractie heeft zicih bij de beslis sing mede gebaseerd op de medede lingen van de minister-president ten aanzien van de heer von Amsberg. De heer Roolvink was zijn verkla ring begonnen met te constateren, dat deze dagen weer blijkt welke diepe sporen de Duitse 'bezetting in ons Nederlandse volk 'heeft achter gelaten. De A.R.-fractie 'heeft dan oök 'begrip voor de genuanceerde ge voelens die er op het ogenblik in brede 'kring van ons volk leven. Deze gevoelens moeten wii met begrip te gemoet treden. Anderzijds, aldus de heer Roolvink, moeten wij ons rea liseren, dat we nu twintig jaar na de 'bezetting leven in totaal nieuwe verhoudingen. Het is niet mogelijk ons op de ge voelens voort te laten drijven. De informatie die de fractieleider op de bespreking 'had ontvangen, heeft in hoge mate geruststellend gewerkt over de persoon en 'de kwaliteiten van de aanstaande man van prinses Beatrix. Vertrouwen van K.V.P.-fraktie Dr-s. W. K. N. Sahmelzer (K.V.P.) merkte op: „Een eerste belangrijk element in de houding van de K.V. P.-fractie is: vertrouwen, in de vrije persoonlijke keuze van onze kroon prinses, die een volwassen vrouw is met verantwoordelijkheidsgevoel en onderscheidingsvermogen. Ons volk heeft al tal van haar kwaliteiten le ren kennen en idraaigt 'haar een grote genegenheid toe. Daarnaast is, mede met 'het oog op de positie van de prinses in ons staatsbestel, van wezenlijke beteke nis: of de regering zich omtrent per soon en familie van een toekomstige verloofde heeft laten inlichten. De mededelingen, die ik van de minis ter-president 'heb ontvangen omtrent de persoonlijke integriteit en de kwaliteiten van de heer von Ams berg en omtrent zijn familie acht ik geheel bevredigend". Bij monde van freule van Wtte- waal van Stoetwegen werd verklaard dat ook de C.H.-fractie 'het goedkev- ringsontwerp zal steunen. Ik ben dankbaar dat prinses Bea trix haar levenspartner heeft gevon den. Zo begon freule Wttewaal van Stoetwegen, waarnemend voorzitter van de C.H.-fractie haar verklaring. Onze fractie ,zo vervolgde zij, be grijpt dat sommigen daar moeite mee zullen hebben, maar de mededelin gen van minister-president Cals over de oer.soon van von Amsberg heeft ons groot vertrouwen ingeboezemd. Naar het oordeel van freule Wtte waal, zal de persoonlijke kennisma king dit vertrouwen moeten waar maken en moeten verstevigen. Freule Wttewaal sprak er haar vreugde over uit dat de heer von Amsberg naar haar mening zelf goed begrijpt hoe de situatie in ons land ligt en hoe moeilijk deze situatie is, Zij noemde dit een bemoedigend verschijnsel. De heer Jongeling (G.P.V.) stelde met nadruk dat de heer von Ams berg zich een plaats in het hart van ons volk zal moeien veroveren. „Dit zal moeilijk zijn, maar niet onmoge lijk", aldus de heer Jongeling. In zijn verklaring sprak hij er zijn vreugde over uit dat prinses Bea trix de man heeft gevonden, die zij liefheeft. C.P.N. en P.S.P. legen De heer Marcus Bakker (fraetie- vooi-zitter van de C.P.N.) legde de volgende verklaring af: De C.P.N.-fractie is van mening dat ons volk niet overdonderd mag worden bij de 'besluitvorming over een goedkeuringswet. De fractie is tegen iedere overhaasting met be trekking tot een goedkeuringswet. De fractieleider van de P.S.P. de heer Lankhorst verklaarde: dat hij de minister-president heeft meege deeld dat zijn fractie met aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid tegen het wetsontwerp zal stellen, hetgeen niets afdoet aan de wens dat prinses Beatrix en haar verloofde het geluk zullen vin'den dat zij van deze verloving verwachten. De heer van Dis (S.G.P.) en de 1 heer Koekoek (Boerenpartij) ver klaarden dat zij hun goedkeuring niet zullen onthouden aan een goed keuringswet. Afro-Aziatische topconferentie in Londen Defensiebegroting WASHINGTON, 24-6. Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft woensdagavond een wetsont werp goedgekeurd tot verlening van kredieten ter grootte van in totaal 45.188.244.000 dollar voor de Ameri kaanse defensiebegroting gedurende het 'belastingjaar dat op 1 juli a.s. aanvangt. Het bedrag ligt 60.600.000 dollar lager dan hetwelk door pre sident Johnson was gevraagd. Het wetsontwerp is doorgezonden naai de senaat. LONDEN, 23-6. De afgevaardig den van dertien Afrikaanse of Azi atische Staten, die op het ogenblik in Landen de conferentie van Geme- nebtstlanden bijwonen, hebben be- 'sl&ten volgende week niet naar Al giers te gaan voor de conferentie van Afrikaanse en Aziatische staatshoof den en regeringsleiders. Zij zijn van mening dat de conferen tie uitgesteld dient te worden we gens de verwarde toestand in Alge- rie na de afzetting van president Ben Bella. De dertien landen, die dii be sluit namen zijn Ghana, Siejrra Leo ne, Gambia, Kenia, Oeganda, Tan zania, Malawi, Zambia, India, Paki stan, Maleisië, Nigeria en Ceylon. Ook Cyprus zal geen afgevaardigde zenden. Het nieuwe bewind in Algerië had twee afgezanten naar Londen ge stuurd om te -trachten de Afro-Azi- alische Gemenebestlanden te over reden geen roet in het eten te gooien Volgens de Algerijnse regering kan de conferentie normaal op de vast gestelde tijd, 29 juni, beginnen. De ministers van buitenlandse zaken zouden heden, donderdag, een aan vang maken met de voorbereidingen. In verband met het in Londen ge nomen besluit hebben verscheidenen van hen hun vertrek naar Algiers uitgesteld of, voorzover zij reeds wa ren gearriveerd, de opdracht gekre gen niet aan de besprekingen deel te nemen. De Gemenebest-missie MOSKOU, 23-6. De Sowjel-unie heeft gisteren aangekondigd dat zij de vredesmissie der Gemenebestlan den niet zal ontvangen omdat „nie mand haar de bevoegdheid heeft ge geven om besprekingen té voeren over een regeling van de kwestie- Victnam". Kunst- en antiekbeurs te Delft DELFT. 23-6. Het historische Prinsenhof te Delft is weer voor ruim drie weken omgetoverd in. een schatkamer, waarin alle zalen een grote rijkdom aan antiek goed en zilver, juwelen, schilderijen, beeld houwwerk, ceramiek en porselein en vele andere antiquiteiten zijn ten toongesteld. Voor de zeventiende maal is er de kunst- en antiekbeurs gehuisvest, die woensdag door de kunsthistoricus en verzamelaar, de heer Frits Lugt uit Parijs werd ge opend en tot en met woensdag 14 juli duurt. „Tweede front" tegen liet woningtekort Voorstel nieuw systeem huurverhogingen van minister Bogaers DEN HAAG, 23-6. De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning, drs. Bogaers, stelt een nieuw systeem van huurverhogingen aan de Tweede Kamer voor. Dit komt in hoofdzaak neer op verhogingen per 1 januari 1966 en 1 januari 1967 van nul tot vijftien procent per keer. Huurwoningen, gebouwd vóór 1921, met een huurprijs van minder dan f 75,f 70,of f 60,per maand, afhankelijk van de gemeentekiasse, zullen niet duurder mogen worden. Woningen in deze prijsklasse, die na 1921 maar vóór 5 mei 1945 werden gebouwd, zullen tweemaal met 7,5 procent duurder mogen worden. De Jjuur van woningen, gebouwd tussen 1 januari 1921 en 5 mei 1945, die thans meer bedraagt dan f 135,resp. f 125,of f 110,zal met twee maal 15 procent mogen worden verhoogd. De huur van de overige woningen, die voor 5 mei 1945 werden gebouwd, alsmede tussen 1946 en 1956 gebouw de woningwetwoningen en gesubsi dieerde partikuliere huurwoningen worden met tweemaal 10 percent in huur verhoogd. Afhankelijk van de huidige huur prijs zullen na 1956 gebouwde wo ningen met nu) tot twee maal 10 percent in huur worden verhoogd. Omtrent de consequenties voor de loonvorming per 1 januari 1966 en 1 januari 1967 zal bij de Stichting van de Arbeid advies worden gevraagd. Zodra dit advies bekend is zullen omtrent de gevolgen van de voorge nomen huurmaatregelen voor de so ciale uitkeringen voorstellen worden gedaan. „Tweede front" Minister Bogaers verklaart in zijn memorie van toelichting op deze voorstellen, dat hiermee het „twee de front" tegen het woningtekort wordt gevormd. Naast zijn „expansieve en pluri forme bouwbeleid" kan met de nieu we verhogingen sterker, dan voor heen worden gestreefd naar door stroming en daarmee aanpassing van de woningsitualie aan de behoefte. De ondoelmatige bezetting van het woningbestand is nadelig voor de maatschappelijk zwakke groepen en heeft onnodige vormen van woning nood tot gevolg. Het doorstromingsproces heeft o. m. ten doel, dat door.het gereed ko men van één nieuwe woning twee of meer gevallen van woningnood wor den opgelost. Naast de doorstroming aan bel „tweede front' neemt ook de harmo nisering van huren een belangrijke plaats in. Doorstroming wordt be vorderd door een aantrekkelijke kwaliteit van nieuwe woningen en evenwichtig huurpatroon. De nieuwbouw wordt thans door een tendens van kwaliteitsverbete ring gekenmerkt. Deze dreigt echter achter le blijven bij de uit de wel vaart voortvloeiende hogere eisen aan de volkshuisvesting. Dit slaat op kwaliteit en assortiment. Daarnaast bestaan belangrijke, niet door kwaliteitsverschil gemoti veerde huurverschillen. Een geco ördineerde aanpak van de kant van de huren en van het subsidie moet de gewensle harmonisering bewerk stelligen. Een beeld van de grote demonstra ties pro Ben Bella, die maandag in Algiers zijn gehouden. Honderden - meest jeugdige - demonstranten renden door de straten van de stad terwijl zij slogatis voor Ben Bella uiischreeuivden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Werken, wachten en niet versagen Gedidd is de sleutel tot welslagen. Verdubbèling woningwetwoningen Daarom zal per 1 januari 1966 de woningwetwoningbij drage voor nog te bouwen woningen verdubbeld worden. Deze verdubbeling gaat al met terugwerkende kracht in voor alle voor 1 januari 1966 gegunde, maar na die datum gereed te komen woningen. Voor de op 1 januari 1966 in aanbouw zijnde woningen zal dan bij de machtiging tot gunning toege kende subsidie worden verhoogd en de huur dienovereenkomstig ver laagd. Het huurpeil van die wonin gen wordt daarmee aan dat van de bestaande voorraad aangepast. Per gereedgekomen woning zal van Rijkswege volgend jaar f 100, aan de gemeenten beschikbaar wor den gesteld ten behoeve van een dcorstromingsfonds. Nog niet is be sloten of ook de gemeenten aan dit fonds zullen moeten bijdragen .On derzocht wordt of op grond van de woonruimtcwet 1947 maatregelen ter. behoeve van doorstroming kun nen worden genomen. Bijzondere aandacht wordt daar naast besteed aan uitbreiding van het assortiment in de nieuwbouw. In de partikuliere, gesubsidieerde woningbouw kent men a-woningen naast b-woningen, waarvan de stichtingskoslen f 5000,hoger lig gen. De minister is van plan in de woningwetsector ook a- en b-wonin- in te voeren. De b-woningen met f 5000,hogere stichtingskosten zul len aan belangrijk hogere eisen moe ten voldoen, dan de a-woningen. ZWOLLE. De gemeente Zwolle heeft, een plan békend gemaakt voor de bouw van een sporthal, die f 1 miljoen gaat kosten. Zuidwestelijke wind Verwachting tot vrijdagavond: Veel bewolking met enkele opklarin gen en in hoofdzaak vanavond of vannacht plaatselijk enige regen: matige tot krachtige zuidwestelijke wind; dezelfde of iets hogere tem peraturen. 25 juni. Zon op 4.21. onder 21.04. Maan op 1.55, onder 16.36. Nieuwe maan: 29 juni te 5.52. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 25 juni 11.53 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 25 juni 11.38 v.m. n.m. Doodtij: 24 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 24-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Een diepe depressie bij Schot land buigt langzaam in noordelijke richting af. terwijl boven de Alpen een hogedrukgebied is aangekomen, dat nog iets in betekenis toeneemt. Tengevolge van deze ontwikkeling blijven snel trekkende storingen, die tussen de genoemde luchtdruksyste men aanwezig zijn. op iets grotere afstand van ons land. De regenkan sen worden daardoor in het alge meen kleiner, 'hoewel er in hoofd zaak vanavond of vannacht plaatse lijk nog wat lichte regen kan vallen, tijdens 'het voorbijtrekken van een van deze storingen. Er blijft nog ta melijk veel zuidwestelijke wind, die over het algemeen echter iets min der koele lucht zal aanvoeren. KAPELLE-BIEZELINGE, 23 juni. Deor enkele telers werden woens dag op de fruitveiling in Ivapcllc- Bitztlingc de eerste partijtjes fram bozen van de volle grond aangevoerd in dit seizoen. Dc handel betaalde er f 1,03 lot f 1,07 per doosje van 250 gram voor. De frambozenoogst staat er in Zeeland tamelijk goed voor. maar er zullen toch waarschijnlijk minder kilo's van geoogst worden dat het vorige jaar, omdat het gewas heeft geleden van regen en koude. Zeeland met Kapelle-Biezelinge als centrum, is het. belangrijkste produktiegebied van frambozen, die er over het al gemeen worden aangevoerd in doos jes van 250 gram voor veredelde verwerking en verse consumptie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1