^vakantie? Kerkelijke groep uit Witten-Annen (D.) op bezoek te Burgli Felle brand in o.l. school te Middelharnis STREEKNIEUWS Stagnatie lijndienst Vlissingen-Breskens Veertien wezen Landpachters ongerust over de pachtprijs door auto-ongeluk Geslaagde start van de Zierikzeese Avondvierdaagse Koningin Juliana bezoekt Groningen Een veelbetekenende ontmoeting BURGH, 20-6. Toen zondagmor gen de kerkgangers der Ned. Herv. Kerk in Burgh binnen de ring van het dorp kwamen, werden ze verrast door de tonen van enkele koperbla zers, die op de trappen voor de kerk opgewekte liederen ten gehore brachten. Het werd een bijzonder welkcm van een bijzondere dienst, die afsluiting en hoogtepunt was van een driedaags bezoek van ongeveer 50 personen uit de gemeente Witten- Annen (Duitsland). Twee predikan ten met de helft van de kerkeraad uit deze gemeenten, samen met de leiding van het jeugdwerk van de C.V.J.M. uit deze plaats, brachten een tegenbezoek aan de Hervormde Gemeente van Burgh op uitnodiging van de kerkeraad. Aan deze zon dag waren enkele dagen van een druk bezet programma voorafgegaan een programma dat zijn begin vond in Arnhem. Donderdagmorgen ontving ds. F. Don de gasten bij het station in Arnhem, waar hij de groep een wel kom in Nederland toeriep. Met de bus werd de reis voortgezet via Vee- nendaal en Rhenen naar Doom, waar het theologisch seminarium der Herv. Kerk werd bezichtigd. Na de middag ging de reis naar Den Haag, maar door oponthoud vanwege een lekke olieleiding moest tegen de avond snel doorgereden worden naar Ingezonden mededeling Plotselinge hoofdpijn Opkomende verkoudheid? Laat uw vakantie niet bederven Neem 'ASPRO' mee Want u weet 'f: 2 ASPRO5 -ètifyffaituteeb fit! Rotterdam, waar 's avonds de Euro mast werd beklommen. Overnacht werd in de Jeugdherberg van Rot terdam. Vrijdagmorgen werd bij slecht weer de haven van Rotterdam per rondvaartboot bekeken. Met steeds beter wordend weer werd over de Haringvlietbrug en Grevelingendam naar Burgh gereden, waar de gas ten door enkele kerkeraadsleden en een goede staf in de keuken werden opgewacht. Des middags werd direct het strand opgezocht, waar natuur lijk gezwommen werd. Na de war me maaltijd in de „Koe-bel", waar de gasten logeerden, vertoonde de heer v. d. Berge zijn film over Schouwens Westhoek. Hoewel de zaterdag geheel bezet was, vonden de gasten tussen een rondvaart over de Oosterschelde, waarbij natuurlijk „de brug" werd bezichtigd, en een kerkentocht over het eiland toch gelegenheid nog eens enkele malen te zwemmen in de zee te Westenschouwen. Gezellige maaltijd Zaterdagavond werd in de grote zaal een maaltijd gebruikt waarbij èn de gasten èn de kerkeraadsleden van Burgh met hun dames aanwe zig waren. Aan de maaltijd, voor treffelijk verzorgd door de vr-oegere diaken van Burgh, de heer M. Wier- da, daarbij krachtig geholpen door de heer en mevrouw Schoonaard en vijf meisjes uit Burgh, werd veel gezongen en gepraat, waarbij de taal allerminst een hinderpaal vormde. Enkele toespraakjes werden ingelast tussen de verschillende onderdelen van de maaltijd. Ds. Penz uit Witten sprak namens zijn kerkeraad over het prettige contact en de groeiende geloofsverbondenheid. Als typisch voorwerp voor het industriegebied van zijn gemeente bood hij de kerke raad een mijnlamp aan vergezeld van enkele boeken over de kerk in het Ruhrgebied. Otto Sielert, de lei dei; van de C.V.J.M. vertelde over het ontstaan van het contact nu ze ven jaar geleden, terwijl de eerste voorzitter van de C.V.J.M. de heer Scheffler een gong aanbood voor het gebouw „De Koe-bel". Ds. Don be antwoordde de sprekers en was dankbaar voor deze ontmoeting na het bezoek van het vorige jaar aan Witten. Om Europese eenheid De burgemeester van Westen- schouwen, de heer H. P. Everwijn, die met zijn echtgenote de avond in de „Koe-bel" bijwoonde wees er in een toespraak op, dat de contacten als deze, belangrijk zijn voor de groeiende saamhorigheid in West- Europa. „De eenheid in Europa, mag niet alleen van bovenaf worden gebouwd, maar zal begeleid dienen te worden door ontmoetingen in het Oostelijke vleugel van liet gebouw geheel verloren SOMMELSDIJK, 21-6 Maandag middag om 12 uur, even nadat de kinderen de school hadden verlaten, is er een felle brand uitgebroken in de openbare lagere school te Middel harnis, aan het Zandpad. De brand woedde in de oostelijke vleugel van de school die uit 1885 dateert. Dit gedeelte van de school is geheel ver loren. Het vuur werd bestreden door de brandweren van Middelharnis en Sommelsdyk. De brand in de openbare lagere school is waarschijnlijk door kort sluiting ontstaan op de zolder van de oostelijke vleugel waarin oud pa pier was opgeslagen. De brand breid de zich snel uit. Tientallen burgers hielpen in een verstikkende rook met de ontrui ming van enkele lokalen, waar door wat schoolmeubilair kon wor den gered. De school is een markant gebouw in het centrum van de ge meente. Van de 8 leslokalen zyn drie volko men uitgebrand. De overige lokalen kregen grote waterschade. Ook brandde het dak van de middenvleu gel af. De brandweercorpsen van Middel harnis, Sommelsdijk en Stad aan het Haringvliet gingen de brand te lijf. Het grote schoolplein waar zich de feestelijkheden in verband met het 500-jarig bestaan van Middelharnis concentreerden lag bezaaid met leer materiaal. De school telt 270 leerlingen. Zij hadden een kwartier voor de brand uitbrak de schooi verlaten. Spoedeisende raadsvergadering MIDDELHARNIS. In verband met de brand is een spoedeisende raads vergadering belegd, waarin het be sluit werd genomen f 200.000,uit te trekken voor herstel van de school. Aangenomen'wordt - hoewel niet met zekerheid - dat dit bedrag de totale schade dekt. De school was voor een bedrag van f 400.000,verzekerd, de inboedel voor f 75.000, De vijf laagste klassen konden he den-dinsdag al naar school. De kin deren zouden worden ondergebracht in de beide u.l.o.-scholen. Ook de an dere scholen, zoals h.b.s., v,g.l.o. cn landbouwschool verlenen hun mede werking. De koninklijke fanfare „Scmpre Scheepvaart berichten Abida, 19-6 te Hamburg. Attis, 20-6 tc Amsterdam. Esso Rotterdam ft), pass. 21-6 Ras- fa rtaik naar La vera. Kelletia (t), 22-6 te Teesport verw. World Hill, 20-6 van Rotterdam naar Abadait. Zafra, 21-G tc Barïdar Mashur. Crescendo", die in een van de loka len muziekinstrumenten had onder gebracht, heeft een schade van 5.000 gulden, terwijl ook de muziekbiblio theek verloren is gegaan. De Oranje vereniging, die wegens het vijfhon derdjarig bestaan van Middelharnis er een geluidsinstallatie had onder- gebx*acht, had een schade van'2.000 gulden. Er zal een bliksemactie onder de bevolking op touw worden gezet om beide verenigingen te helpen. menselijke vlak, zoals dit hier bij voorbeeld gebeurt". De zondag waarop reeds el >te vroeg meest werden vertrokken, werd een hoogtepunt in deze dagen. In de volle kerk van Burgh werden liederen gezongen door een Duits koor. en werd de samenzang bege leid door koperinstrumenten en het orgel. Ds. Don riep in zijn preek die in het Duits werd samengevat, de gezamenlijke christenen van Holland en Duitsland op tot het opheffen van tegenstellingen in de wereld. De gemeente heeft de cpgave de gevoelens van haat en angst waarop veel verhoudingen dreigen te breken, cp te geven en gestalte te geven aan de verzoening, waaruit ieder Chris ten zelf ook leven mag. Het gaat niet cm „vergeven en vergeten" maar steeds opnieuw cm „niet-vergeten en tóch vergeven". Ds. Penz sprak over de steun, die wij elkaar kunnen geven, indien we onszelf laten gebruiken bij de bouw van het gebouw, dat God zelf op richt. Hij bracht groeten over van de gemeente Witten-Annen cn sprak er zijn blijdschap over uit, dat in ge loofsverbondenheid deuren opengaan die voorheen gesloten waren. Dat deuren inderdaad open kun nen gaan bleek na de kerkdienst, toen alle gasten bij de kerk kennis maakten nxct gastvrije Burghenaren die hen meenamen naar huis voor het Hollands kopje koffie en de zon dagse maaltijd. Toen allen zich weer om half drie verzamelden bij de „Koe-bel", waren ze het over één ding eens: het bezoek had te kort geduurd. Nagewuifd door velen ver- trokken de stedelingen uit het Ruhr- gebied om drie uur in de richting Zijpe, de laatste barrière op de weg naar huis. Allen waren echter vol daan, zowel zij die bleven als zij die weer vertrokken over de goede ontmoeting die had plaats gevonden. ZIERIKZEE Aan de Chr. Kweekschool te Mid delburg slaagde voor de onderwij- zersacte de heer L. van den Ouden te Zierikzee. HAAMSTEDE/B URGH Evenementenlijsten Het seizoen is weer zo ver gevor derd dat V.V.V. Burgh-Haamstede weer gaat ibeginnen met het ver spreiden der evenementenlijsten. El ke donderdag zal een nieuwe lijst worden uitgegeven, waardoor op 125 plaatsen 'in de gemeente de gasten zowel als de burgerij ihet program ma (kunnen lezen. De 'eerste 'lijst igaat er als volgt uit zien: Dinsdag 29 juni 19.15 uur. Excur- s'ie naar de meeuwenbroedcolonies in de Domeinen. Beginpunt 'bij het Pompstation (Uitzidhttoren). Woensdag 30 junli. 20.00 uur pre cies. Kleurenfilm ,,'Sdhouwens West- hcelk" 'in Tavenu (Hotel Bom) te Haamstede. Kassa open 19.15 uur. Donderdag 1 juli 20.00 uur. Kleu renfilm „De bewoners van de inla gen" in Tavenu (Hotel Bom) te Haamstede. Kassa open 19.15 uur. Vrijdag 2 juli. 19.15 uur. Excursie sie naar de meeuwenbroedkolonies in de Domeinen. Beginpunt bij het station (Uitzüdhttoren). BRUINISSE Voor de wegens overlijden van de heer Bolsius vacerende 'betrekking van secretaris der Zeeuwse Stich ting voor Visserijbelangen is (alfa betisch) de volgende aanbevelings lijst opgemaakt: J. H. Bal, Yerseke; A. Hack, Arnemuiden en mr. J. Peek, Vlissingen. De in de Ned. Herv. Kerk te Brui- nisse gehouden diaconale collecte voor de kinderbescherming bracht f 342,70 op. Zeiljachtje gezonken De zeilschoolhouder, de heer D. L. Schaap te Bruinisse kwam maandag morgen tot de onaangename ontdek king dat een van zijn zeilboten was gezonken, als gevolg van het feit dat het tekort was afgemeerd. In schipperstermen heet dat dan dat de boor zich had opgehangen. C.B.T.B.-excursie naar „De Scheldemonden" Op donderdag 1 juli a.s. zal de jaarlijkse excursie van de Geweste lijke Afdeling „Sdhouwen-Duive- land" van de Zeeuwse C.B.T.B. naar het proefbedrijf „De Sdheldemonden" worden gehouden. C.P.B.-afdeling naar Domeinen De afdeling Sdhouwen-Duiveland van de Chr. Plattelandsvrouwten- bond is voornemens op woensdag 30 juni a.s., onder deskundige leiding, een excui'sie te maken naar de do- ma rxiale duinen. ST.-PHILIPSLAND Bloedafname-avond In hotel „De Druiventros" te St. Philipsland werd vorige week door 245 donors bloed afgestaan. Dit is 38 meer dan de vorige keex\ Ook verschillende jongeren waren deze avond present. Ontploffing voor geyser EMMEN, 21-6. In Emmen heeft zich een gasontploffing voorgedaan in een kleine woning. De bewonei-s, het bejaarde echtpaar Oudenamp- sen en hun dochter werden met ver wondingen naar een ziekenhuis overgebracht. De ontploffing deed zich voor toen de vrouw de geyser wilde aanste ken, en heeft nogal wat ravage aan gericht. Meubels werden door elkaar geslingerd, ramen uit de sponningen gerukt, de muren scheurden en het plafond kwam naar beneden. De 71-jarige mevrouw Oudenamp- sen heeft ernstige brandwonden op gelopen. Haar echtgenoot en dochter liepen glas- en brandwonden op. Een foto van de vernieuwingen, die het bekende hotel „De Torenhoeve" te Westerschouwen heeft ondergaan. „De Torenhoeve" staande bij de vuur toren, is door een ingrijpende restauratie tevens uitgebreid en belangrijk gemoderniseerd. (Foto: Zierikzeesdhe Nieuwsbode) BRUSSEL, 22-6. Bij een verkeers ongeluk in België zijn maandag 14 kinderen wezen geworden. Hun ou- ders vei'droniken met hun 11-jarig zusje nadat hun auto was geslipt en bij de plaats Wevelgem in de Leie was gestort. Van 'de 14 achterblijvende kinde ren is de oudste 22 en de jongste nog geen twee jaar. De gevechten van vorige week woensdag in San Domingo waren een gevolg van het opdringen van de inter-Amerikaanse strijdmacht in het gebied van de Caamanoisten. Dit wordt gezegd in een rapport van José Mayobre, leider van het waar nemersteam van de Verenigde Naties in San Domingo. LAND- EN TUINBOUW Minimumprijsregeling zaclit fruit DEN HAAG, 22-6. Beneden 65 cent per kg zullen op dc Nederland se veilingen in het komende seizoen geen frambozen worden verkocht. Dat is de ophoudprys, die is vastge steld door het centraal bureau van de tuinbouwveilingen. Dc ophoud prys voor rode bessen is vastgesteld op 40 cent per kg en voor zwarte bessen op 65 cent. Wanneer de prijzen niet gemaakt kunnen worden, wordt het produkt uit de markt genomen en verwerkt. De teler krijgt dan voor rode en zwarte bessen een vergoeding voor de kwalitieiten 1 en 2 van resp. 40 en 65 cent per kg, dat is gelijk aan de ophoudprijs. Voor frambozen is de vergoeding kwaliteit 1 65 cent; kwaliteit 2 55 cent; afwijkende kwa liteit 15 cent per kg. Voor afwijken de rode en zwarte bessen wordt bij doordraai geen vergoeding gegeven. Van frambozen zal dit seizoen op de Nederlandse veilingen geen hef fing worden ingehouden; van x-ode en zwarte bessen 1 cent per kg, de regeling treedt 28 juni in werking en zal gelden tot cn met 28 augustus. ZWOLLE, 21-6. De Bond van Landpachters cn Hypotheekboeren in Nederland heeft aan de minister van landbouw en visserij en aan de fractievoorzitters van de Tweede Kamer per brief meegedeeld ernstig verentrust te zyn over de huidige pachtpryzen, zoals die zich ontwik kelen sinds de 15e november 1964 de normen werden herzien. De nieuwe normen laten een gro tere spreiding van pachtprijzen voor grond en gebouwen toe. De organi satie heeft in principe geen enkel bezwaar tegen een' grotere spreiding van pachtprijzen. Zij juicht een goe de spreiding juist toe, daar die in het belang is van een goed pacht- en landbouwbeleid, dit vooral als die grotere spreiding dienstbaar wordt gemaakt ter stimulering van verbe teringen. Daarom heeft het bestuur van de Bond van Landpachters en Hypotheekboeren de nieuwe normen dan ook aanvankelijk aanvaardbaar geacht. De praktijk sinds het mo ment van de invoering van die nieu we normen, beangstigt de bond ech ter ten zeerste. De bond kan zich niet aan de stellige indruk onttrek ken, dat een algemene pachtverho- ging van vrij grote omvang wordt doorgevoerd, die de gewenste sprei ding weer grotendeels teniet doet, zonder dat die verhogingen ook maar ten dele hun in wezen voornaamste functie, namelijk het stimuleren van verbeteringen, effectueren. DEN HAAG, 21-6. Maandagmor gen om engeveer zes uur is dc grote fuik van de veersloep voor de veer dienst Vlissingen-Breskens te Vlis singen tydens een manoeuvre met behulp van vier sleepboten door de „Orcades", een 28.000 ton metend schip van de P. cn O. Lines aange varen. Het ongeval ontstond door het bre ken van de verbinding tussen dit grootste schip dat de Vlissingse ha ven ooit aandeed en een van de sleepboten. Er werd voor naar schat ting f 200.000 schade aangericht aan de aanlegim-ichtingen. Alhoewel onmiddellyk met het ruimen van de schade is begonnen moeten reizigers voor de veerdienst Vlissingen-Breskens rekening hou den met aanmerkelyke vertraging. De dienst wordt nu waargenomen door de inmiddels naar Vlissingen gedirigeerde veerboot „Prinses Juli ana" die evenwel een kleinere capa citeit heeft. Deze boot kan echter ge- bnxik maken van de aanwezige zo genaamde kleine fuik van de Rijks waterstaat. ROTTERDAM. Zondagmorgen werd in de Ketelaarstraat tin Rotterdam een 68-jarige man bedreigd door een Duits sprekend iemand die hem een revolver voorhield en om geld vroeg. Bij een onderzoek direct daarna in de omgeving ondernomen werd de 27-jarige duitse zeeman H. W. B. uit Hamburg aangehouden. SCHIPHOL. De actrice Josephine van Gasteren is met een lijnvlieg- tuig van de Olympic Airways van Schiphol naar Athene vertrokken om in opdracht van Teleac een tele visie-cursus van vijftien afleverin gen voor te bereiden over het Griek se theater. Straalbommenwerpers van de Amerikaanse luchtmacht hebben dinsdag 180 kilometer ten noordwes ten van Hanoi kazernegebouwen ge bombardeerd. Dit is het verste punt tot waar de Amerikaanse luchtmacht tot dusver Noord-Vietnam is bin nengedrongen. De Sjah van Perzië en koningin Farah zijn maandag in Moskou aan gekomen, voor een staatsbezoek van tien dagen aan de Sowjet-unie. Van de laatste twee reizen die het Oostduitse toeristenschip „Voel- kerfreundschaft" deze maand naar Scandinavië heeft gemaakt, hebben 20 Tsjechen gebruik gemaakt naar het westen te ontkomen. Vluchteling neergeschoten BERLIJN, 22-6. Naar eerst thans bekend is geworden, is in de nacht van zaterdag op zondag een Oost- Berlijner, die naar het westelijk stadsdeel probeerde te ontvluchten, door een Oostduitse grenswacht neergeschoten. De man was nog on geveer 150 meter van de prikkel- draagversperring verwijderd, toen hij werd ontdekt en vervolgens be scheten. Naar een ooggetuige aan de Westberlijnse politie mededeelde, werd de vluchteling gewond weg gevoerd. Ruim aclithoiiderdvijftig wandelaars(sters) verschenen aan de start ZIERIKZEE, 21-6. - Konden wc vrydag melden dat het aantal in schrijvingen voor de Zierikzeese Avondvierdaagse de 600 had over schreden, maandagavond by de start bleek dat dit was opgelopen tot 856, nl. 279 voor de 15 en 577 voor de 8 km tochten, wat - vergeleken met vorig jaar - een toename betekent. Te ruim kwart voor zeven vertrok de bonte stoet: 10 groepen, waaron der de G.V. „Rust Roest" met sig naalafdeling (die ditmaal de rij sloot) en individuelen, vanaf het Haven plein-Havenpark, onder grote be langstelling, de Zuidhavenpoort uit, de groten het 's Heer Lauwendorp in, de kleintjes de Julianastraat op. Het was heerlijk wandelweer toen men vertrok en dat bleef het ook de gehele avond, hoewel af en toe drei gende luchten het ergste deden vre zen. Het bleek een goede gedachte van het organisatiecomité te zijn geweest de route voor deze avond enigszins Ie wijzigen. Deze voerde nu meer langs de zeekant en de wegen rond Ouvverkerk, met tal van mooie uit en vergezichten. Door Ouwerkerk zelf werd niet meer gelopen, maar de bewoners kwamen toch aan hun trekken daar zij langs de Weg van de Buitenlandse Pers, de Baalpapen- weg en de Haneweg de stoet konden zien passeren. Reeds om tien minuten voor acht kwamen de eerste 8 km lopertjes binnen en om zes over negen de eer sten van de 15 km, waarna de laat- sten zich te ongeveer kwart voor tien meldden. Allen hadden genoten van de mooie tocht over goede Wegen. Zweetdruppels Het aantal zweetdruppels bleek aanzienlijk hoger dan dat der blaren, want de Rode Kruisploeg had het deze eerste avond niet druk met dc voetverzorging, daar slechts enkelen zich aanmeldden voor „eten prikje". Er 'blCken igeen uitvallers te zijn, wat moed geeft voor de volgende avon den. Ook nu was de „VéGé" weer present, die groot en klein onderweg tracteerde op pepermunt en kauw gom, wat - als altijd - zeer gewaar deerd werd. Vanavond Schouwen in En zo gaat het vanavond Schou wen in. Dc groten wandelen via de Mol en de Nobelstraten in de rich ting Kerkwerve om via de Prov. weg, Klerksweg, Boereweg, Laan van St. Hilaire, Miereweg, Havenweg, Eerste Wegje weer tin Zienikzèc te komen. De kleintjes volgen een eind dezelfde route, maar gaan van de Laan van St. Hilaire door de Zuidwellestraat, Varremarkt, Poststraat, Appelmarkt, Havenplein terug naar het Vrije. Morgen (woensdag) is Duiveland weer aan de beurt. Dan gaat het via de Zuidhavenpoort, Julianastraat, Rijksweg, Oude Polderdijk richting Dreischor om via de Leverdijk door- Malta terug te Ikeren naar het Ver enigingsgebouw. De 8 km deelnemers gaan van de Oude Polderdijk Bctte- waerdc in en komen ook via de Le verdijk en Malta terug. Hopenlijk is het ook die avonden weer heerlijk wandelweer en kunnen klein en groot weer genieten van mooie, gezonde wandelingen. Nog cén opmerking aan het adres van sonunigo lopers: het gaat erheus niet om het eerste binnen tc zyn. Het betreft hier wandeltochten, dus: wandel en loop niet hard! Naar verwacht zal woensdag de veerdienst weer door de normale veerboten onder gebruikmaking van de nu beschadigde grote fuik kun nen worden uitgevoerd. In verband met de verminderde aanlegmogelijk heden zal dit echter afhankelijk zijn van de weersomstandigheden. De „Orcades" heeft bij de aanva ring lichte schade opgelopen. Boven de waterspiegels, maar zal vanavond normaal vertrekken. P. and O. Lines, een Engelse onderneming, verzorgt vanuit Vlissingen een lijndienst op Australië. GRONINGEN, 21-6. De Koningin bracht maandagmiddag en dinsdag een bezoek aan stad en provincie Groningen. Na aankomst per vlieg tuig op Eelde en de begroeting van diverse noordelijke autoriteiten, reed hare majesteit door het feestelijk vlaggend Groningen naar het nieuwe diaconessenhuis, dat sinds 13 april in gebruik en op 28 mei officieel geo pend is. Het ziekenhuiscomplex is gebouwd in de verm van een K. Dia gonaal op het hoofdgebouw staan n.l. de patientenvleugels. Er kunnen 359 patiënten worden opgenomen in twaalf afdelingen van ongeveer 30 ieder. Het aantal personeelsleden be draagt 460. waarvan 250 verpleeg sters. Twee zusterhuizen hebben plaats voor 300 zusters. Het complex heeft ongeveer 23 miljoen gulden gekost. De koningin bezocht de zuigelin gen- en kinderafdeling, toonde veel interesse voor de werking van het moderne telecommunicatiesysteem, dat in dit ziekenhuis wordt toege past.' AVONDJE Ai vrienden dat was gisteren een stapavondje. De avondvierdaagse ging weer van start en er was voor ditmaal een heel andere slinger door het Duivelandse geprojekteerd dan op andere jaren. Verandering van wandelspijs doet eten. Zijn we - dat kwam zo uit - in ons eentje op pad gegaan op weg naar (ons aller) „De Val", luisterend naar lekker klein grut dat zich schuil zat te houden in de al aardig hoog opgeschoten- vege tatie langs de weg. Bij „De Val" even op de dijk geklommen om te kijken naar die gigantische boa constrictor van beton, die door de zee is gelegd en al bijna met de kop de Schouwse kust raakt. Wat een brug. Is de wereld al onrustig, niets daarvan aan de Gouweveersedijk. Aan de landkant waren de boeren bezig grote plukken hooi aan hun vorken te prikken en die netjes op steeds hoger groeiende ruiters neer te smakkeri. Aan de zeekant kwam het opkomende zeewater voor de zo veelste keer de basaltglooiing om helzen en even verder op stonden vriendelijke mensen (het wemelde gisteravond van vriendelijke men sen), die pepermunt en kauwgum uit een mand visten ter .uitdeling. Van zo'n klein gebaar ivordt Schierei landman altijd heel timide. Ze be hoeven het tenslotte niet te doen nietwaar die mensen, maar ze doen het. De wijde verte, het groen van de velden en het onstuimig haar dc hemel klimmen van de leeuwerik, maakte ons licht vreugdedronken en de pepermunten hebben we (met ex cuses aan de milde gevers) ge-of- freerd aan een tweetal koeien, die het - zo overdachten we - een hele avond met gras moesten doen. Geef een koe een pepermuntje vrienden; het schept een drie dimen sionaal geluksmoment, xvant zo'n beest weet eenvoudig niet wat zy overkomt. Het smakt, het laat speek sel druipen bij emmers en het loopt met je mee, voor zover de bedrading van de dijk het toelaat. Links van de Weg van de Buitenlandse Pers vlo gen kluutenparen luid lawaaiend over dijk en kreek; met ingetrokken landingsgestel scheerden ze voor de wind door de hemel, die wal dicht trok, maar toch geen water losliet. Ouwerkerk ivas helemaal klaar om de stappers te ontvangen. Alle ge moedelijkheid en landelijkheid leek gevangen in mensen, die op hun stoeltjes voor de huizen, de kara vaan zaten af te wachten. „Hcui" zeiden de mannen cn „Goeicnac- vond" de vroxiwen, allemaal nog net als vroeger. Door het Gouweveer toen maar snel op Zierikzee aan, dat ons (ook alweer) vriendelijk ontving. Er wachtte nog - maar dat hoorde niet meer bij de stapperij - een licht feestje, waarop de heren attent, dc dames beminnelijk waren cn een zonnefonkelend wijntje werd ge schonken. Bjj elkaar ceu „heerlijk avondje", maar wel anders als op 5 december. SCI! IEP EILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2