WEER DEMONSTRATIES TEN GUNSTE VAN BEN BELLA Amerikaanse straaljagers ingeschakeld bij luchtaanvallen boven noord-Vietnam DE CAMPAGNE TEGEN HET ROKEN Opium gevonden in Nederlands schip Anti-Nederlandse actie in Kaapstad A.N.W.B. vindt de verkeerssituatie in grote en middelgrote steden „chaotisch" Volgens berekeningen van het C.B.S. bevolking van 21 miljoen in jaar 2000 Betoging in Korea ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsiliifj 22 juni IOCS 121 sir jaargang Nr. 11180(1 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6> Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Zierikzeese A vond vierdaagse van start Op verschil lent Ie plaatsen in Algerije: ALGIERS, 21-6. Maandagmiddag z(jn in het centrum van Algiers op nieuw demonstraties ten gunste van de afgezette president Ben Bella ge houden. Tweehonderd tot driehon derd jongelieden trokken over een boulevard onder het roepen van „Le ve Ben Bella". Zij verspreidden zich vervolgens in de nauwe straatjes. Een halt' uur later werden zij ge volgd door gesluierde vrouwen die dezelfde leuzen riepen, vlak bij hel hcofdbureau van politie. De politie beperkte zich ertoe de vrouwen op de trottoirs te houden. Later giepen gehelmde en gewa pende soldaten, die in vier jeeps za ten, in. Er werden enkele arrestaties verricht. Dit was het eerste ingrij pen van het leger sedert de staats greep. Kleine groepen jongelieden bleven, verspreid in het centrum, betogen met kreten als „Leve Ben Bella".. Tegen vier uur in de middag hoorde men enkele schoten, waarschijnlijk bedoeld om samenscholingen te ver spreiden. Omstreeks haLf vier ging radio- Algiers uit de lucht. De reden daar van is niet bekend. Ook zondagavond waren er al be togingen ten gunste van Ben Bella gehouden. Volgens onbevestigde berichten zou het ook op andere plaatsen in Algiers, alsmede in de steden Bone, Constantine en Oran tot ongeregeld heden tussen pro-BeÜa-betogers en de politie zijn gekomen Tegen het einde van de middag was het rustig in de stad De meeste Ongeluk tijdens rodeo GLADEWATER (Texas), 21-6. Een clown heeft tijdens een rodeo in Gla dewater (Texas) een jachtgeweer op het publiek leeggeschoten, in de*ver onderstelling dat er slechts oefen patronen in zaten. Het wapen was eohter met hagel geladen, waardoor vierentwintig mensen verwondingen opliepen. Zij verkeren niet in levens gevaar. Weer een „grot-experiment" PARIJS, 21-6. In Frankrijk begint maandag weer een ,grol-experiment'Zeven vrou wen zullen 's avonds voor vijf tien dagen afdalen in een don kere grot bij het plaatsje La- cave, ongeveer 140 km ten noorden van Toulouse. Het ex periment wordt geleid door een groep Parijse artsen die de gevolgen van langdurige af zondering op lichaam en geest van de mens bestudeert. militairen en politiemannen nam men waar in de omgeving van het in een café gevestigde studentehoofd kwartier. Veel winkeliers lieten hun stalen luiken zakken, doch kruide niers deden nog goede zaken in ge conserveerde artikelen. Belangrijk verzet? Volgens een uit Algiers in Tunis gearriveerde reiziger zou zich in Bo ne, Oran en Constantine een belang rijk verzet tegen het nieuwe bewind hebben geopenbaard. Gevechten in deze steden zouden verscheidene do den en gewonden hebben geëist. Verscheidene journalisten in Al giers werden maandag door een on bekende opgebeld, die een commu niqué van een commissie tot co ördinatie van het verzet voorlas waarin werd gezegd dat Ben Bella was vermoord en dat Segnie Nekka- che, minister van gewondheid in de vorige regering, was gearresteerd. Hij riep de bevolking op zich op ver scheidene punten in de hoofdstad te verzamelen. In Geneve verklaarde de perma nente vertegenwoordiger van Alge- rië bij de Verenigde Naties dat de buitenlandse politiek van zijn land de conferentie van niet-verbonden landen in Cairo overeengekomen lijn zou blijven volgen. SAIGON, 21-G. Voor dc eerste maal hebben de Amerikaanse mili taire autoriteiten in Saigon maandag bekendgemaakt dat F-104 „Starl'igh- ters" hebben deelgenomen aan ope raties boven Noord-Vietnam. Deze snelle straaljagers zijn onder scheppingsvliegtuigen, elk uitgerust met twee geleide raketten. Hun in schakeling bij de luchtaanvallen op Ncord-Vietnam, waarbij ze een be schermend escorte voor de bommen werpers vormen, schijnt het gevolg te zijn van het toenemende aantal aanvallen van Mig-straaljagers op de Amerikaanse toestellen. Vier „Starfighters" begeleidden maandag een aantal bommenwerpers bij een bombardement op Don Hoi, 60 ki lometer ten noorden van de 17e breedtegraad. Volgens een maandagavond in de Zuidvietnamese hoofdstad uitgege ven Amerikaans militair communi qué waren het afgelopen etmaal 97 vluchten boven Noord-Vietnam uit- K.K.K. actief in Engeland LONDEN, 21-6. In Limehouse, in Londen's Eas tend, waar een voor namelijk gekleurde en Chinese be volking woont, is aan de voordeur van een immigrantenhuis een bran dend kruis aangetroffen. De brand weer doofde het vuurtje, dat lichte schade aan de deur had aangericht. Er heeft zich thans reeds een tien tal incidenten van deze aard in En geland voorgedaan, voornamelijk in plaatsen waar grote groepen immi granten gehuisvest zijn. De Britse Ku Klux Klan-organisa- tie heeft zondagavond nabij de stad Rugby in de openlucht een „wij dingsbijeenkomst" gehouden. Bij die gelegenheid verklaarde een woord voerder dat de Britse K.K.K.-leden niets te maken hebben met de bran dende kruisen in Engeland, die een symbool van rassenhaat zijn. Cijfers niaiien tot grote voorzichtigheid AMSTERDAM, 21-6 Met onze campagne tegen het roken zgn we cp de gcede weg, al zijn we er nog niet. Dit concludeerde de leider van de strijd tegen de longkanker, voor zover deze vooral wordt gevoerd te gen wat nagenoeg alle deskundigen als de hoofdzaak van deze ziekte zien, n.l. het roken, met name het vele roken van sigaretten. Dr. L. Meinsma, 'hoofd van de kan kerregistratie en voorlichting, heeft maandagochtend op een persconfe rentie de laatste statistische gege vens verstrekt en toegelicht. Nadat reeds eerder dit jaar uit cij fers van het Centraal bureau voor statistiek bekend 'geworden is, dat het sigaretten-verbruik in 1964 be- langrij'k lager is geweest dan in 1963. namelijk 1168 sigaretten in 1964 per hoofd van de bevolking tegenover 1371 idem in 1963, werd onlangs door cijfei-s omtrent de geldomzetten in de detailhandel, verstrekt door 'het Economische Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf te 's Graven'ha- ge, de in'druk gewekt als zou 'het si- garettenverbruik in de eerste maan den van 1965 weer tot het oude of zelfs lot een hoger peil dan voor heen zijn opgelopen. Verkeerde indruk Uit de beschikbare cijfers van dit instituut mag echter, aldus Dr. Meinsma in tegenstelling tot deze verkeerde indruk worden afgeleid, - als met de bevolkingstoename en de verschillende prijsverhogingen, die in 1964 van toepassing werden voor sigaren en sigaretten in aan merking neemt - dat het verbruik van sigaretten en sigaren in de eerste vier maanden vart 1965 circa 13 pro cent lager is geweest 'dan in dezelfde peiiode van 1963. Uft voorlopige cijfers van het Cen traal bureau voor de statistiek blijkt intussen dat in 1964 weer meer man nen aan longkanker zijn overleden dan in 1963, namelijk 3579 mannen in 1964 en 3390 mannen in 1963. De longkanikersterfte bij vrouwen is gelukkig in 1964 n'iet verder ge stegen, waaruit vermoedelijk mag worden afgeleid, dat vrouwen in het algemeen minder sigaretten dan mannen hebben gerookt in de afge lopen jaen. Ontstellende cüfcrs De ontstellende nieuwe gegevens omtrent de longkankersterfte bij mannen in 1964 in Nederland - waaruit tevens blijkt, dat 16 procent van de slachtoffers de leeftijd van 55 jaar nog niet had bereikt en ruim 50 procent jonger was dan 65 jaar moe ten echter 'helaas opnieuw een waar schuwing zijn voor allen, die nog of weer reken. Deze ernstige feiten 'hebben daarom niets te maken met een poging tot beroving van de per soonlijke vrijheid, maar deze ernsti ge feiten zijn wel degelijk aanlei ding om een ieder, die nog sigaretten rookt en daarbij inhaleert, dringend aan te raden, opnieuw ernst te ma ken -met pogingen 'het roken op te geven, of van sigaretten over te slap pen op pijp of sigaar en bij het roken niet meer te inhaleren, of tenminste 'het sigaretten-verbruik met min stens 50 procent te verminderen, als het dagelijks verbruik nogal tame lijk aan de 'hoge kant is en tevens definitief te stoppen met het inha leren van de sigarettenrook, aldus Dr. Meinsma. geveerd. Bruggen, opslagplaatsen, kazernes, luchtdoelbatterijen, ver keerswegen en schepen vormden de doelen. Bij drie afzonderlijke acties van de Vietcong vielen zondag en maandag onder de Zuidvietnamese regerings troepen 27 doden en evenveel ge wonden. terwijl 15 man vermist worden. Van verliezen aan Vietcon- zijde is geen melding gemaakt. De Amerikaanse kruiser „Oklahoma City", het vlaggeschip van de Ame rikaanse zevende vloot, heeft zondag voor de tweede achtereenvolgende dag guerrilla-concentraties aan de kust onder vuur genomen. Aanzien lijke schade zou daarbij zijn aange richt aan rijstopslagplaatsen, bun kers, een Vietcong-dorpje, een be- voorradingsgebied en munitiedepots. WELLINGTON. 21-6. Douane ambtenaren hebben maandag bij een overval op het ruim 3.600 t. metende vrachtschip „Tjitarum" van de Kon. Ned. Java-China pakketvaartlijnen, (Nieuw Zeeland) ligt, rond 40 pond ruwe opium in beslag genomen, dat in de haven van Wellington De waarde hiervan wordt geschat op 12.000 gulden. Ook werden 57 transistorradio's en 46 polshorloges ter waarde van rond 20.000 gulden in beslag genomen Een woordvoerder van de douane zei dat de opium mogelijk bestemd was voor Sidney, de haven die de „Tjitarum" na Wellington zou aan doen. De officieren van de „Tjita rum" zijn Nederlanders, de rest van de bemanning Chinezen. SAIGON. De twintigjarige Viet- cong-terrorist Tran van Dang is he den dinsdagochtend, bij het aanbre ken van de dag, op het marktplein van Saigon door een vuurpeleton te rechtgesteld. De terechtstelling werd door duizenden Vietnamezcn bijge woond. Studenten wensen eigen radiozendtijd AMSTERDAM 21-6. De Stichting Academische Radio-omroep (ACRO) heeft de minister van cultuur, recre atie en maatschappelijk werk ver zocht haar vergunning te geven voor landelijke en plaatselijke radio-uit zendingen via Hilversum I, II of het derde FM-net en uitzendingen met een beperkte reikwijdte in steden met een academische gemeenschap. In Pretoria hebben duizenden Nederlanders een felle demonstratie gehou den voor de Nederlandse ambassade uit protest tegen het feit dat de Neder landse regering een som van 100.000 beschikbaar heeft gesteld voor bijstand aan slachtoffers van de apartheid. De foto laat zien hoe de demonstranten de politiewacht opzijdrukten. JOHANNESBURG, 21-6. In na volging van de acties in Johannes burg en Pretoria zullen de Nederlan ders in Kaapstad woensdag a.s., in de „Hugenoten-hall", een demon stratie honden cm te protesteren te gen het besluit van de Nederlandse regering een bedrag van 100.000 gul den te schenken aan het „Defence and aid fund" ten behoeve van slachtoffers van de Zuidafrikaansc apartheidspolitiek. De deelnemers zullen worden uit genodigd hun handtekening onder twee verklaringen te zetten. Een daarvan zal zijn gericht tot konin gin Juliana en een protest tegen hel besluit van de Nederlandse regering inhouden. De tweede zal zijn gericht tot de president van Zuid-Afrika. De ondertekenaars zullen daax'in verklaren zich van de Nederlandse schenking te distanciëren. De organisatoren van de bijeen komst hebben aangekondigd dal, in tegenstelling tct de wanordelijkhe den bij de protestdemonstratie voor de Nederlandse ambassade in Preto ria, waarbij onder meer met rotte eieren werd gegooid, de actie in Kaapstad een „kalm en waardig" ka rakter zal dragen. Canadese schenking aan de Ver. Naties NEW YORK, 22-G. De Canadese regering heeft besloten de Verenigde Naties een vrijwillige bijdrage te verlenen van vier miljoen dollar ter bestrijding van de financiële crisis waarin de volkerenorganisatie ver keert. Het totaal van de tot dusver gedane schenkingen van Engeland, Canada, Zweden, Noorwegen, Dene marken en IJsland beloopt 17.780.000 dollar. DEN HAAG, 21-6. Ofschoon de A.N.W.B. door het Rqkswegenfonds een zeker vertrouwen heeft in de uitbouw van het wegennet, minder vertrouwen heeft de bond blijkens hel jaarverslag 1964, in het tijdig fi nancieel mogelijk maken van stede lijke verkeersvoorzieningen. De bond noemt de verkeerssitua tie in de grote en middelgi'ote steden chaotisch. Door ontbreken van geld blijven verkeerstechnische voorzie ningen, berekend op de snelle toena me van het verkeer, achterwege. Geen der incidentele verbeteringen dragen bij tot verbetering van de gehele situatie, zo meent de bond. Het jaarsverslag wijst op de Duit se mogelijkheid voor gemeenten om op grond van een „algemeen ver keersplan" rijkssubsidie te verwer ven. Dat zou in ons land ook zo moe ten zijn. Grote en kostbare maatregelen zullen nodig zijn om het tekort aan ruimte voor lang- en kortparkeer- ders op te vangen. De bond consta teert, dat de „Wet uitkering wegen" Nederland groeit dicht DEN HAAG, 21-6. In vervolg op de eerder gepubliceerde resultaten van dc berekeningen over de gorei van de Nederlandse bevolking tol 1980 heeft het C.B.S. in de maand- statistieken van de bevolking en de volksgezondheid enkele uitkomsten opgenomen van een verdere doorbe rekening tot het jaar 2000. Daarbij is een voortzetting van de tot 1980 veronderstelde ontwikkeling aangenomen. Alsdan wordt voor 2000 een bevolking van 21 miljoen ver kregen. Hierbij is geen rekening ge houden met eventuele uit de buiten landse migratie voortvloeiende ves- tigings- of vertrekoverschotten. Zelfs bij een aanmerkelijke daling van'de huwelijksvruchtbaarheid, b.v. op zo danige wijze, dat deze in 1980 zal zijn verminderd -tot op het in de pe riode 1959-1961 waargenomen peil- voor de totale bevolking zonder rooms-katholieken en gereformeer den, en daarna een continuering van de daling in eenzelfde tempo, zou in 2000 nog sprake zijn van een bevol king van lS'/i miljoen. Indien be doeld peil eerst in 2000 wordt be reikt, zal juist voordien de 20 mil joen worden overschreden. Geen voorspelling. Hoewel deze cijfers geen voorspel ling inhouden geven zij toch de richting aan waaraan de verdere groei van de Nederlandse bevolking zich beweegt. Afwijkingen van enige betekenis zijn slechts te verwachten, indien in de komende decennia, bij zondere, op dit ogenblik nog niet te voorziene, omstandigheden hun in vloed zouden doen gelden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wie lief heeft twijfelt aan niets of aan alles. onvoldoende middelen garandeert voor de uitbouw van het wegennet, systematische opruiming van „black spots", urgente voorzieningen aan slechte wegdekken, het opruimen van klinker bestrating in autosnel wegen en voor stedelijke voorzie ningen. In de loop van dit jaar zal het wegwijzersysteem voor E-(Europa) wegen en N-(Nederland) wegen ge heel gereed zijn. Recreatie Cp het punt van de recreatie zegt het verslag o.m„ dat de overheid zich niet langer negatief tegenover de „tweede woning" kan opstellen. Daarvoor behoren goedbeplante marginale en submarginale land bouwgronden beschikbaar te komen. De wens wordt geuit om de ruil- verkavelingswet in het belang van landschapsschoon en natuurbescher ming zo spoedig mogelijk te wijzigen De bond is bezorgd, dat Nederland landschappelijk achteruit zal gaan door militaire oefeningen, hoe voor zichtig men ook is. Voor boseigena- ren wordt belasting verlaging be pleit. De A.N.W.B. groeide verleden jaar van 565.000 tot 645.000 leden. De we genwacht gloeide van 410.000 tot 478.000 leden. SEOEL, 21-6. Ongeveer 9.000 studenten hebben maandag in de straten van de Zuidkoreaanse hoofd stad Seoel gedemonstreerd tegen het verdrag tot normalisering van de di plomatieke betrekkingen lussen Ja pan en Zuid-Korca. Dit zal heden, dinsdag, in Tokio worden getekend. Bij botsingen tus sen de politie en studenten werden 90 politiemannen gewond, van wie 67 ernstig. Ongeveer 600 studenten werden gearresteerd. De politie is in het gehele land in staat van paraat heid gebracht Dezelfde middagtemperaturen Verwachting tot woensdagavond: Zwaar bewolkt met enkele buien of enige regen, maar tijdelijk ook op klaringen; matige tot krachtige wind in hoofdzaak tussen zuid en west. vannacht tijdelijk afnemend; onge veer dezelfde middagtemperaturen. 23 juni. Zon op 4.20. onder 21.04 Maan op 1.24. onder 13.58 24 juni. Zon op 4.20, onder 21.04 Maan op 1.39, onder 15.15 Laatste kwartier: 22 juni te 6,36. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 23 juni 9.46 v.m. 21.59 n.m. 24 juni 10.48 v.m. 23.08 n.m. BROUWERSHAVEN: 23 juni 9.28 vjm. 21.56 n.m. 24 juni 10.33 v.m. 23.05 n.m. Doodtij: 24 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Het mooie zomerweer van maandag, met middagtemperaturen van omstreeks 25 graden Celsius, heeft zich maar korte tijd kunnen handhaven. Al in de loop van maan dagavond verscheen een storing met enkele lokale onweersbuien boven ons land, waarmee een nieuwe pe riode met onbestendig weer een aan vang nam. Dit hangt samen met wes telijke winden op de oceaan, zodat daar aanwezige storingen gemakke lijk tot west-Europa kunnen door dringen. Eén van deze trok vandaag, vergezeld van regen, over Engeland naar de Noordzee, terwijl een vol gende depressie, op ongeveer 1.000 km ten westen van de Britse eilan den gelegen, tamelijk snel naar het oosten bewoog. Het ziet er naar uit dat de laatst genoemde storing het weer in Neder land morgen zal beïnvloeden, zodat er regen moet worden verwacht, ter wijl de wind zal toenemen uit zuide lijke richtingen. De Afrikaanse en Aziatische Gc- mencbestlanden hebben hel nieuwe bewind in Algeric in een boodschap verzocht, de veiligheid van de afge zette president Ben Bella te verze keren, zo wordt uit zeer goede bron vernemen. Bij 'het Turkse dorp Aydin zijn maandag negen mensen verdronken na het omslaan van een boot, waar mede zij een rivier overstaken, slechts twee van de inzittenden kon den zich zwemmend redden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1