DE ZIERIKZEESCHE COURANl Protestdemonstratie van duizenden immigranten in Zuid-Afrika Minister Rusk ziet nog wel vredeswegen overstromingen Ook in de Ver. Staten De ruimtevaart Koningin Juliana onderscheiden Om behoud van schoonheid in de steden Tyfoon boven Japan White en McDivitt te Parijs F okker-vliegtuigen naar Peking-China? Ben Bella verdween van Algerijnse politieke toneel Nozems maakten Den Bosch onveilig ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Muuiulu*! 21 juni 1965 121ste jaargang Sr. 19807 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Ereburgerschap voor gymnastiek-veteraan Na besluit Nederlandse regering PRETORIA, 19-6. Een menigte van verscheidene diuzenden Nederlandse immigranten in Zuid-Afrika is za terdag doorgedrongen op het terrein van de residentie van de Nederland se ambassadeur in Pretoria, by een protestdemonstratie tegen het besluit van de Nederlandse regering om hon derdduizend gulden beschikbaar te stellen van het „International De fence and Aid Furid". Een achttal politiemannen dat de wacht bij de residentie had betrok ken, kon de betogers niet tegenhou den. Eén man werd onder de voet gelopen en werd met ernstige ver wondingen naar een ziekenhuis over gebracht. Na overleg met Nederland se diplomaten en met leiders van de demonstratie opende de politie de hekken om aan het gedrang een einde te maken, in de hoop dat de opgewonden gemoederen tot bedaren zouden komen. De betogers gaven geen gehoor aan oproepen van hun leiders om het terrein te verlaten. Zij bleven leuzen schreeuwen en vader landse liederen zingen. Kreten Vóór de aanvang van deze beto ging hadden demonstranten al met geweid mevrouw Apolonia Brusse uit de omgeving van de residentie verwijderd, die had aangekondigd als enige haar instemming met het besluit van de Nederlandse regering te betuigen. Toen zij met een jonge man met een baard per auto uit Jo hannesburg aankwam, werd zij be groet met kreten als „Ga maar naar de communisten", „De Russen zullen wel blij met je zijn" en „Ga terug naar -Neder]and". Eén van de leiders van de demon stratie tegen de Nederlandse actie, de heer J. C. A. Bouquin, pakte me vrouw Brusse een bord af, waarop zy haar mening had weergegeven, en vernielde dat. Daarop werd zij en haar metgezel bij armen en benen gepakt en weg gedragen. Mevrouw Brusse verloor haar bril en een schoen. Zij kreeg die later terug van de politie, die haar bevel gaf het toneel van de demon stratie te verlaten. „Agressie" In de door de betogers aan ambas sadeur Helb overhandigde petitie, wordt Nederland van „agressie" te gen Zuid-Afrika beschuldigd. De be toging wordt als a-politiek bestem peld en volgens de petitie waren de betogers zowel vóór- als tegenstan ders van de apartheidspolitiek van de Zuidafrikaanse regering. Desal niettemin veroordelen zij, aldus de petitie, unaniem een „niet-uitgelokte politieke daad, die duidelijk gericht is tegen de veiligheid en zelfs het voortbestaan van een natie, in het ontstaan waarvan Nederland een groot aandeel had". De vraag wordt gesteld waarom de Nederlandse regering tracht „moed willig de vriendschappelijke banden die zij met blank Zuid-Afrika heeft, in gevaar te brengen". De kwestie Zuid-Vietnam WASHINGTON. 19-G. De Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Dean Rusk,' heeft na een bijeen komst van het Amerikaanse kabinet verklaard, dat nog verscheidene we gen open zijn voor een vreedzame regeling van de kwestie-Vietnam, maar dat tot dusver geen enkele aanwijzing van de kant van China of Noord-Vietnam is gekomen die erop duidt, dat deze landen een oplossing door onderhandelingen wensen. De Verenigde Staten zullen zich - naar de minister meedeelde - niet DENVER, 19-6 In de Amerikaan se staten Colorado en Nieuw-Mexico breidden de overstromingen zich uit ais gevolg van de aanhoudende zware regenvat. Honderden mensen zijn reeds dankloos geworden. In het gebied van Denver, waar verscheidene dijken het onder de druk van de gezwollen rivieren be gaven, zijn minstens vijf mensen om het levengekomen. In Nieuw-Mexico hebben de over stromingen vermoedelijk aan drie mensen het leven gekost. Op tal van plaatsen zijn autobussen gestrand doordat bruggen door het kolkende water zijn meegesleurd. Een personentrein is in de „Grand Canyon" vastgeraakt door het weg spoelen van de spoorlijn vóór en^ achter de trein. WASHINGTON, 20-6. De Ver. Sta ten zullen dit jaar nog een bemande Gemini-cabine in de ruimte brengen, die moet „meren" aan een Agena-ra- ket, die eerst in een baan om de aarde is gebracht. De bemanning zal dan ook verscheidene „wandelingen" in de ruimte maken. Aanvankelijk zou het experiment pas volgend jaar worden uitgevoerd, maar door het succes van de Ge- mini-vluchten is het vervx-oegd, al dus een rapport van de directeur van de N.A.S.A., James Webb, aan presi dent Johnson. Een dergelijke ontmoeting in de ruimte zal nog niet plaats hebben bij de komende Gemini-vlucht in augus- .tus. ROME, 19-6. Koningin Juliana ontvangt het „Gouden Colosseum" van de raad voor toerisme in Rome „als blijk van waardering voor de voorliefde die zij voor. Rome en voor Italië in het algemeen heeft ge toond". De onderscheiding, een 'gou den replica vain 't Colosseum, wordt elk jaar aan een vooraanstaand per soon toegekend. Zij is ook bedoeld, zo (heet het, als blij'k van vriend schap en dankbaarheid jegens Ne derland, waarvan de bux-gers in zo grote getale de Italiaanse hoofdstad bezoeken. DORDRECHT, 19-6. - De voorzitter van de Koninklijke Neder landse oudheidkundige bond, dr. W. C. Braat heeft zich vrijdagavond in Dordrecht gekeerd tegen de opvatting als zouden de leden van deze bond, van Heemschut en van andere vex-enigingen die oude schoonheid willen bewaren en redden, sentimenteien zijn, die geen begrip hebben voor de eisen van het moderne leven. Er ligt voor deze verenigingen z.i. een grote taak omdat al te gemakkelijk heen gestapt wordt over de waarde van het oude. Dit wordt vooral be dreigd door winkelbedrijven, die oude puien graag voorzien van een moderne bekleding. Dr. Braat vindt het daarom weinig gelukkig de binnenstad geheel tot winkelcentrum te bestemmen. Juist grote win kelbedrijven zou hij liever buiten de oude stadskern zien. Het rjjk trekt naar zijn mening te weinig geld uit voor restauraties. Er is een enorme achterstand in de subsidiebetaling, met het funeste gevolg dat dringend noodzakelijke restauraties van jaar tot jaar moeten worden uitgesteld. Dr. Braat drong er op aan van de 33 miljoen die de minister van financiën uit wil trekken voor hulp aan onderontwikkelde gebieden, een bescheiden gedeelte, bijv. tien miljoen per jaar, extra te bestem men voor ons eigen onderontwikkeld gebied, namelijk de schromelijk te kort schietende monumentenzorg. De voorzitter leverde kritiek op sommigen, b.v. in Dordrecht, Den Bosch, Middelburg en Alkmaar, die maar weinig begrip tonen voor de waarde van het oude. Hü zei voorts dat het mogelijk moet zijn ook straa(meubilair zoals lantaarnpalen, brugleuningen en dergelijke op de monumentenlijst te plaatsen. Het plaatsen van soms kolossale moderne gebouwen tussen zeventiende- en achttiende-eeuwse archi tectuur vond hij verder ten enenmale onverantwoord. Dr. Braat hield zijn rede op de algemene ledenvergadering. verzetten tegen de aanwezigheid van afgevaardigden van het Zuidvietna- mese nationale bevrijdingsfi-ont (de politieke afdeling van de Vietcong) in de Noordvietnamese x-egeringsde- legatie naar een eventuele conferen- tie over Vietnam. Rusk zei voorts, dal Moskou op het ogenblik geen enkele zichtbax-e ac tieve poging doet om een bijdrage te leveren tot een vreedzame regeling van het conflict. TOKIO, 20-6. De tyfoon Dinah, die zaterdagavond Formosa heeft getx'of- fen en daar 37 mensenlevens heeft geëist, tx*ok verder in de x-ichting van zuid-Japan, waar acht slachtoffers vielen. Bovendien worden daar nog tien mensen vermist. Twintigduizend woonhuizen staan door de zware re genval waai-mee de tyfoon gepaard gaat, onder water. Op Formosa werden vijfduizend huizen verwoest. Men vreest dat het aantal doden hoger zal blijken als volledige berichten uit het zwaar ge troffen zuidoostelijke deel van het eiland binnen zijn. PARIJS, 19-6. „Ik ben bereid met mijn stuvvpistool een nieuwe wande ling in de ruimte te maken, zonder verbonden te zyn met de cabine". Dit heeft de Amerikaanse astronaut Ed ward White vrijdagmiddag verklaard op een persconfei-entie, die hij met zijn collega James McDivitt gaf op Lc Bourget. Beide xaximtevaai'dex-s gaven na dere bijzonderheden over hun vlucht. White gaf te kennen dat McDivitt de ruimtecabine volledig in zijn macht had en hem, bij zijn wandeling, uit de ruimte had kunnen „plukken" als hij dat gewild had. McDivitt zei, dat men bij gunstige omstandigheden vanuit de x-uimte schepen zou kunnen zien die op de oceanen varen. Tijdens de vlucht met de Gemini-cabine had hij di'ie satellieten gezien. Eén van deze drie was op een gegeven ogenblik naar schatting 35 km van de cabine vei'- wijderd. Beide mannen verklaarden dat zij graag samen naar de maan zouden gaan. HONGKONG, 19-6. De president van de centx-ale kamer voor handels bevordering, de heer Van den Bergh die aan het hoofd staat van de mis sie, die pas uit Japan verti*okken is en verleden jaar een Nederlandse economische missie naar de volksre publiek China leidde, heeft in Hong kong meegedeeld, dat op het ogen blik in Peking besprekingen worden gevoerd over de verkoop van Fok ker-vliegtuigen aan China. Hij zei, dat het mogelijk is dat in de nabije toekomst een contract wordt onder tekend. Volgens de heer Van den Bergh schijnt China ook schepen in Nedexiand te willen bestellen. Vex-- leden jaar wex-d nog een gi"oot vrachtschip uit Nederland aan China gelevei'd. Een woordvoerder van de N.V. Ko ninklijke Nederlandse vliegtuigenfa- briek Fokker verklaax-de desge vraagd dat men inderdaad hoopt vliegtuigen - met name Fokker- Friendships - aan communistisch - China te verkopen. Er zijn bespre kingen gevoex'd tussen vertegen- woordigei-s van het Nederlandse be drijf en van de communistisch Chi nese Luchtvaart. Zotte en macabere zaken in woord en beeld vinden meer en meer ingang, •veroveren - als kunst of ook slechts als grap - de boekenmarkt, het toneel en de film, verschijnen in de vorm van foto's en tekeningen in kranteit en geïllustreerde tijdschriften. Zo veroorzaakte dan ook de in Hamburg ge organiseerde tentoonstelling „Zotte fotografie" met foto's van de 28-jarige fotograaf Floris Michal Neusüss groot enthousiasme bij de aanhangers van deze fijnzinnige variëteit van duistere humor. Het meisje onder de hamer van de zwaardsmedende stenen gigant, de man, die over zijn eigen lijk gaat, het vrouwengezicht, de wenende berk - dat alles heeft toch ook de ernstige trekken van een surrealistische droomwereld. ALGIERS, 20-6. Ben Bella, de af gezette president van Algerië, wordt op het ogenblik in een villa ergens in Algiers gevangen gehouden, zo is zondagavond van gezaghebbende zijde in de Algerijnse hoofdstad mee gedeeld. Het is rustig in de stad en er zijn geen tanks meer in de straten. Een groot deel van de bevolking is naar het stx-and gegaan. De x-evolutionaii-e raad is zondag de gehele dag bijeen geweest. Aan het hoofd van deze raad staat kolonel Boumedienne, die onder Ben Bella vice-premier en mi nister van defensie was. De x'evolutionaire raad heeft beslo ten alle gevangenen die op willekeu rige wijze zijn gearresteerd, in vrij heid te stellen. Uit Parijs en Caix-o is gemeld, dat Ben Bella voor een militair gei-echts - hof terecht zal moeten staan. Intus sen is maai'schalk Abdel Hakim Amer, vice-px*esident van de Vex-- enigde Arabische Republiek, in Al gerië aangekomen voor ovex-leg met de i-evolutionaire raad. Cairo wil kennelijk gegevens hebben die ter plaatse zijn verkregen. President Nasser liet de Algex-ijnse minister van buitenlandse zaken, Boutoflika, Nederlandse student vermoord in Frankrijk HELMOND, 20-6. Een 21-jarige student uit Helmond is bij Nice in Frankrijk op gewelddadige wjjze om het leven gekomen. Donderdag vond men het stoffelijk overschot van de jongeman, de heer J. VerhQeven. Zijn schedel was ernstig bescha digd en men vond geen geld en iden- titeitspapiex-en. Wel droeg hij bij zich een kaartje met een adres in Hel mond, waar hij zijn bromfiets had gekocht. De Helmondse politie kon zo aan de Fx-anse instanties de naam van het slachtoffer melden Een tiental rechercheurs zijn be last met het onderzoek. Zij dragen foto's van het slachtoffer bij zich en ondervragen vakantiegangers op het strand, op kampeerterreinen en jeugdherbergen in Nice en wijde omgeving. Zij richten hun aandacht vooral op jeugdige buitenlandex-s. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Ann liet vele lachen herkent Y men de dwaas. X Y S zondag weten dat de betrekkingen tussen Algerië en Egypte geen rela- ties zijn tussen individuen, maar tus sen landen en volkeren en gezien moeten worden in het kader van de Arabische eenheid. De Algerijnse zaakgelastigde in Washington heeft de Amei-ikaanse regering de vei-zekering gegeven dat de Algerijnse regering haar goede betrekkingen met de V.S. wil hand haven. Smid schoot op twee jongemannen AMSTERDAM, 20-6. In donker Amsterdam heeft de 50-jai-ige smid C. E. omstreeks drie uur in de nacht van zaterdag op zondag in de oude Armsteeg vijf schoten afgevuurd op twee jongemannen omdat hij meende dat zij hem wilden beroven. Een van hen, de 21-jarige chauffeur C. V., die een kogel in zijn linker dijbeen kreeg, kon na behandeling in een ziekenhuis naar zijn woning worden overgebracht. Zijn vriend, de 20-ja- x-ige monteur L. B. G., op wie de smid vier schoten loste liep een schampschot aan zijn linkerkuit op. Hij rende de steeg uit en liep prak tisch tegen een surveillancewagen van het politiebureau Warmoesstraal op. De bemanning daax-van arres- teex-de de smid enkele seconden latex-. Deze had echter nog kans gezien het wapen, een negen milimeter F.N.- pistool, in de Oude Zijds Voorbux-g- wal te gooien, waaruit de Rijkspoli tie te water het nog dezelfde nacht heeft opgevist. Veranderlijk weer V.ei-wachting lot dinsdagavond: Vex-anderlijke bewolking mei op de meeste plaatsen enkele buien, som mige met onweer; ovei-vvegend ma tige wind tussen zuid en west; lagere temperatui-en overdag. 22 juni. Zon op 4.19, onder 21.04. Maan op 1.09, onder 12.45. Laatste kwartier: 22 juni te 6.36. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 22 juni 8.49 v.m. 21.00 n.m. BROUWERSHAVEN: 22 juni 8.29 v.m. 20.55 n.m. Doodtij; 24 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het weekeinde kwam het weer onder invloed van een ho- gedi*ukgebied, waardoor hel ovei*we- gend zonnig wei-d en zondag in een groot deel van het land temperatu ren van 20 en 21 graden Celsius wer den bex-eikt. Vandaag zette de verwarming vex-- der door en meldden om negen uur al enkele stations 20 graden. Het hogedx-ukgebied neemt in be tekenis af en trekt in de richting van oost-Europa weg. Storingen van de oceaan afkomstig dringen tegelijker- lijd via de Britse eilanden naar het oosten op. Mox-gen zullen deze sto ringen al in de buux-t van ons land zijn, hetgeen het einde betekent van het vrij warme, droge en zonnige weer. Het wox-dt opnieuw wisselval lig met plaatselijk buien en lagei-e tempex-aturen. Gewonde vrouw lag viel en op de vloer dagen AMSTERDAM, 20-6. Een 68-jarige alleenwonende dame heeft vier da gen met een heup-fractuur op de vloer van haar keuken in een boven huis aan de Bos en Lommerweg te Amsterdam gelegen, zonder dat zij in staat was geweest zich op te richten en hulp te roepen. Zaterdagmiddag vei-schafte de po litie, door bui-en gealai-meex-d, zich toegang tot de woning. Het bleek dat de vrouw, een weduwe, al woensdag morgen in haar keuken was gevallen. Zij is naar een ziekenhuis overge bracht en tex- verpleging opgenomen. Overstromingen in de Verenigde Staten DENVER. 21-6. De overstromin gen in het Amerikaanse midden westen hebben tot dusver aan ten minste zeventien mensen het leven gekost. Elf mensen vermist en zijn waarschijnlijk verdronken. Na vier dagen van onafgebi-oken regenval waardoor de Colorado, de Ai-kansas en andei'e riviex-en buiten hun oever-s zijn geti-eden, wordt de schade ge schat op meer dan 100 miljoen dol- lai\ DEN HAAG, 21-6. In het afgelopen weekeinde is het in Den Bosch tot min of meer massale vechtpartijen gekomen tussen drie groepen van jongeren, waarbij door de politie ver schillende malen is ingegrepen en en kele personen werden gewond. Reeds enkele weken broeide er iets tussen een gx-oep van artistiek doende jongeren en een aantal nozems, die zich gx-oepeex-den in en rond een on langs geopend café aan de max-kt. In de afgelopen dagen werd ev over en weer getreiterd en wei-den er meisjes lastig gevallen, hetgeen x-eeds aanlei ding had gegeven tot kleine scher mutselingen. In het weekend zijn die uitgegroeid tot massale vechtpax-tijen, waax-bij door de nozems zelfs assistentie uit omliggende dorpen werd ingeroepen. Nadat het zatex-dagavond x-eeds tot vrij ernstige ongeregeldheden geko men was, die zich zondagavond in nog sterkere mate di-eigden voort Ie zetten, heeft de politie tenslotte met krachtige hand ingegrepen. Kort na middernacht was de gehele stad rus tig. Daar verschil lende strijdlustige jongens zich hadden bewapend met fietskettingen, ploertendoders en zelfs met styletto's, werden er rake klap pen uitgedeeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1