blijf jong, blijf fit: fietsI Een week vol omwentelingen vaderdag! DE VIERDE DAG Niet vergeten overmorgen is het Extra vaderdag attractie Glasschade door explosie aan boord van de „Rona Star" Topwandelaarster terug uit Zwitserland ONS ZIERIK7.EESCHE NIEUWSRODE Vrijdag 18 juui 1965 Nr. 19803 HI.IK DOOK 11EÏ WERELD Nog loot president de Gaulle (uiterlijk in goed humeur, maar fei telijk zonder resultaatde terugtocht uit Duitsland aanvaardde, wiar hij collega Erhards hand had gevuld met louter loze uitspraken, heeft de Franse socialistische partij S.b' 1 O. het definitieve afscheid ingeluid van de vierde republiek. Zij het met niet te veel enthousiasme aanvaardden de socialisten het voorstel van hun kan didaat voor het presidentschap, Gas ton Defferre, om tot samenwerking te komen met andere groepen, iets wat zou moeten uitlopen op een soort Franse Partij van de Arbeid of La bour Party. Zeker als hij het tegen de Gaulle moet opnemen - wat wel te ver wachten is - maakt Defferre hier door nauwelijks meer kans om te winnen. Dat is ook niet de bedoeling in de eerste plaats. Wel gaat het er om het Franse politieke leven te zui veren, zodat de kiezer de keus krijgt uit het linkse communisme, de recht se gaullisten en de nieuwe groep daartussen. Zo kan een eind komen aan de voornaamste vloek van de vierde re publiek, met zijn vele partijen en bijbehorend compromissen maken om tot toch nog zwakke coalities te komen. De afkeer van dit gekibbel der vele zwakken - en die was niet ten onrechte - heeft er veel toe bij gedragen dat de Gaidle zoveel aan trekkingskracht had op de Franse stembusganger. De enige oplossing De nieuwe constructie kan er voor zorgen dat een nieuw parlement ver lost raakt van de onderlinge ruzies en het gemarchandeer van vroeger. Of het plan van Defferre doorgaat is nog niet te zeggen. De U.R.P. stemde in maar onder veel voorbe houd, en ook bij de S.F.I.O. was de geestdrift nog gering. De veteranen als Mollet, zijn be paald nog niet ten volle overtuigd van Defferres wijsheid. En na diens verwachte nederlaag in de presi dentsverkiezingen, kan alle vernieu wing wel weer vergeten zijn. Maar men moet hopen dat dit niet het ge val is. Ook na de Gaulle moet Frankrijk Ingezonden mededeling De beroemde gas-aansteker 5,95/7,95 10.-/11,-/12,50. (alleen Voor vaderdagElke Poppell met een speciaal Poppell-speldje verder bestuurd worden en de zesde republiek zal anders dan de vijfde moeten zijn. Maar ook en vooral an ders dan de vierde. Wraak W Congo Het viel hausl te voorspellen dal de Kongolese rebellen door moord op blanken wraak zouden nemen wanneer de huurlingen en het rege ringsleger de aanval op hen zouden inzetten ?n het is gebeurd. Hoe be treurenswaardig ook, men kan het de regering in Leopoldstad ook niet euvel duidew dat ze zich daardoor niet laat afhouden van vervolging der opstandelingen. Immers, zolang die niet zijn verdwenen kan Kongo zich geen nieuw bestaan opbouwen. Wel kan men zich afvragen of door bliksemacties met parachutisten en met transporthelikopters de aanval len niet zo verrassend uitgevoerd hadden kunnen worden, dat er een kans was geweest de gijzelaars te bevrijden voor hun bewakers kans zagen de moorden uit te voeren. Dat materiaal heeft het Kongolese leger niet. De V.N. zouden er over hebben kunnen beschikken, maar die zijn - voornamelijk door armoede gedwon gen - vertrokken uit dit land. Steeds meer blijkt: te vroeg. Er is nog een tweede reden waar om het te betreuren is dat de blauw helmen de zaak niet opknappen. Nu verdwijnen de rebellen doorgaans in het oerwoud, in de brousse. Bij het wegtrekken van de regeringstroepen kunnen ze zo weer tevoorschijn ko men. Het opruimingswerk wordt zo nodeloos langduriger met de kans op nog meer moorden. Overigens niet alleen op de achter gebleven blanken, meest missionaris sen. Het is de taktiek van Gbenjes mannen om overal de wat meer ge letterden af te slachten, zodat nu grote gebieden zonder kader zitten. Geen onderwijzers, geen kleine amb tenaren, geen gendarmes. Een factor die het opbouwwerk in Kongo nog eens extra bemoeilijkt, daar het on der de huidige omstandigheden uiterst dubieus wordt om nog wes terlingen aan te werven om hier te gaan werken. Van de toch al niet uitgebreide maatschappelijke structuur van Kon go blijft langzamerhand zelfs geen wrak meer over. Vietnamese chaos Voor de zesde keer sinds Vietnams sterke man Diem eind 1963 werd af gezet, is de regeing in Saigon ge vallen. Hierbij zijn dan de minder grote verschuivingen onder pressie van de ene of andere groep niet eens meegerekend. Nu is de macht in handen van een bepaalde groep mi litairen, want onder de generaals zijn evenals onder de politici diverse stromingen die soms vrij scherp op elkaar botsen. Peking buit dit nieuw vertoon van chaos al terstond uit door te verkla ren dat het duidelijk is dat Zuid- Vietnam geen werkelijke natie met een eigen regering genoemd kan worden, een opmerking die feitelijk de kromme spijker op de kop slaat. Waarschijnlijk is deze verklaring een inleiding om op de conferentie der Afro-Aziatische staten de Zuidviet- namese delegatie te weren. De Vietkong beweert intussen dat ze vier vijfde van het land beheerst, 's Nachts is het zeker zo en overdag scheelt het doorgaans ook niet veel daar de Vietkong door zijn aanvallen kan dicteren waar de Zuidvietname- se troepen heen moeten trekken, xvat er op neer komt dat ze andere stre ken weer aan de Vietkong moeten prijsgeven Dalend moreel Onder die omstandigheden - een krakélende regering die wankelt of valt achter zich, generaals die on derling overhoop liggen boven zich en een actieve vijand tegenover zich - moeten de Vietnamese soldaten wel bijzonder ongeïnspireerd vechten, waarbij het feit dat hun verliezen doorgaans groot zijn al evenmin sti mulerend werkt. De Amerikanen zijn al sterk be trokken bij de strijd en al kamen nu ook van elders in Azië militairen (Koreanen bijvoorbeeldhet gaal er meer en meer naar uilzien dat het Amerikaanse leger de zaak zal moe ien opknappen. En tal van soldaten moeders vragen zich langzamerhand af: waar vecht mijn zoon eigenlijk voor'f Ouder meer denken vele senato ren er over om opnieuw een debut te houden over Vietnam. Bij een t>o- rige gelegenheid heeft de senaat wel iswaar de president tot op grote hoogte carte blanche gegeven, maar daarvan was zeker niet de bedoeling dat Amerika als het ware de oorlog zou overnemen van de Vietnamezen. Bij een nieuwe debat over een nieuw mandaat aan de president zou deze gedwongen kunnen worden eerst eens duidelijk te stipuleren hoe ver hij precies toil gaan. ROTTERDAM, 17-6. De glas schade als gevolg van de explosie aan beerd van de „Rona Star" bü Verolme, cok aan particuliere huizen in de cmgeving, is aanzienlijk. In verband hiermee zijn bü Verolme al verzoeken om schadevergoeding bin nen gekomen. De scheepswerf stelt zich echter, in overleg met de verzekering, voor lopig op het standpunt, dat in dit stadium van het onderzoek naar de oorzaak, nog niets te zeggen valt over wie aansprakelijk gesteld kan worden voor de schade. Het bergingsbedrijf van Van der Tak, heeft inmiddels opdracht ge kregen te onderzoeken of en zo ja hoe de „Rona Star" geborgen kan worden. Een zoon van de reder is uit Noorwegen overgekomen om me de hierover te beslissen. Duikers van de bergingsmaatschappij zijn al in het water rond het schip geweest om de zaken te bekijken. Hun oordeel: „het zal geen eenvoudig karwei wor den".- Omtrent de schade aan het schip en dus ook over de vraag of men van een „total loss" kan spreken is nog weinig te zeggen. Oiitvaiigs! te Nieuwerkerk NIEUWERKERK, 17-6. De be kende Vierdaagsewandelaarster, me vrouw J. Lodewijk-Dc Wit, heeft deelgencmen aan een tweedaagse mars in Zwitserland, met de stad Bern als uitgangspunt. Het is een fantastische wandel tocht geworden, die werd gehouden onder ideale weersomstandigheden. Voor de zesde maal vond het jaar lijkse wandelsportevenement in Zwitserland plaats. Er waren 7000 deelnemers(slers), w.o. 136 uit Ne derland. Mevrouw Lodewijk vertelde ons dat de tocht bijzonder zwaar was, cmdat veel moest worden ge klommen. Terugziende vond zij deze Zwitserse Tweedaagse zwaarder dan de Nederlandse Vierdaagse. Teruggekeerd te Nieuwerkerk wachtte haar een grote verrassing. Kind verongelukt EINDHOVEN, 17-6. Nabij hel Brucknerplein in Eindhoven werd de driejarige Eddy Granpré Molière uit deze plaats op een voetgangers oversteekplaats van de Karei de Grote laan aangereden door een personenauto, bestuurd door P. J. van D. uit Eindhoven. Het zwaargewonde jongetje over leed nog tijdens het vervoer naar het Sint Josephziekenhuis. Vreemd hengelavontuur MEPPEL, 17-6. De nestor van de Meppeler hengelaarsvereni ging, A. van Ende (87) heeft deze week bij het vissen op een vreemde manier een gou den ring gevonden. Hij viste aan de oever van een uitge diept zandgat by de Drentse Hoofdvaart, waar hij zijn hen gel had neergelegd over een getand stokje. Toen hij dit weer uit de grond trok zag hij met' grenzeloze verbazing - een gouden ring. De verblufte vis ser deed wat men in zulke ge vallen behoort te doen: hij snelde op zijn fiets naar het politiebureau. Dezelfde middag nog kwam de ontknoping, toen een andere Meppeler henge laar, de heer J. Flokstra, de goudkust betrad. Toen andere hengelaars hem vertelden van de vondst wierp hij zijn vis tuig haastig neer en snelde heen. Hij had deze ring daar twee jaar geleden tijdens een hengelpartij verloren. Met en kele vrienden had hij urenlang gezocht en ook later nog, maar hij toas steeds weer zonder trouwring thuisgekomen. Ned. Herv. Kerk. Zicrikzee: Grote Kerk: 10 uur ds. Lam, 7 uur ds. Don (jeugddienst). Gasthuiskerk: 10 uur ds. Vellekoop. Kcrkwerve: 9.45 uur ds. A. de Jon ge, Goes. Scrooskerke: 11 uur ds. De Jonge. Burgh: 10 uur ds. Don. Haamstede: 9.30 uur ds. Oort, 7 uur ds. Van Liere. Reitesse: 11 uur ds. Van Liere. Noordvvelle: 9.30 uur ds. Van Liere. Scharendijke: 10 uur ds. A P. Nauta, Middelburg. Brouwers haven: 11 uur ds. Oort. Zonncmairc: 10 uur ds. Feunekes. Noordgouwe: S.30 uur ds. Hoekstra. Dreischor: 11 uur ds. Hoekstra. Ouwerkerk: 10 uur dr. J. Woldinga. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 en 6 uur ds. Groenewegen. Sirjans- land: 10 en 6.30 uur ds. Smit, Lopik. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Van dei- Sluis, Overschie. Lutherse Kerk. Zicrikzee: 10 uur mej. ds. M. E. Mcnsees, Amersfoort. Gereformeerde Kerken. Zicrikzee: 10 en 5 uur ds. N. J. Goris, Geldermalsen. Haamstede: 10 en 5 uur ds. Huijser. Scharendüke: 10 en 2.30 uur ds. Scholing. Brou wershaven: 10 en 2.30 uur ds. Went- zel. Zonncmaire: 10 en 2.30 uur ds. Hoogsteen. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker Oosterland: 10 en 3 uur ds. J. H. van Boggelen, Diemen. Bruinisse: 10 uur ds. Blanken. Bad hoevedorp. 5 uur eand. Boiten, Wil- dervank. Gereformeerde Kerken. (Vrüeemaakt). Brouwershaveri: 10 en 3 uur ds. G. van Oene. Zwolle. want aan „De Wereld" stonden de leden van de door haar opgerichte wandeltocht haar met bloemen op te wachten. Zij werd welkom gehe ten dcor de voorzitter, de heer J. Buysse; de jeugd bracht een drie werf „hoera" uit op de kranige wan delaarsier. In optocht ging het daar na naar het dorpscentrum. Mevrouw Lodewijk behoeft de schoenen nauwelijks uit te doen. want zaterdag neemt zij met haar club deel aan de wandelmars „Hel Koepeltje" te Scharendijke, om vol gende week present te zijn bij de Zierikzeese Avondvierdaagse. Donderdag is in Londen de Britse Gemenebestconferen tie begonnen, waaraan door een-en-tiwintig landen wordt deelgenomen. Onder de afge vaardigden bevinden zich zeventien regeringsleiders. In het middelpunt van de belangstelling staat de kwes- fcie-Vielnam. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Harskamp (toez.): J. de Lange, director Ger. Zendings- bond, Zeist, die bedankte voor Kin derdijk. Aangenomen naar Voorburg (vak. D. J. Karres): H. B .Meyboom, pre dikant-directeur Ned. Prot. Convent te Utrecht. Bedankt voor Rijssen (4e pred.pl.): N. Kleermaker, Rotterdam. Ger. Kerken Bedankt voor Aduard. Boomber- gum-Kortehemmen, Daarle, Neder- horst den Berg, Stiens en voor Warns: C. v. Ommen, laatstelijk vrij- gem. pred. te Hattem, Utrecht. Ongewoon opzien baart op het ogen blik in Hamburg een tentoonstelling van kunstwerken xiit de oud-Egyp tische Amarna-tijd. De directie van het Hamburgse Museum für Kunst und Gewerbe, één van de belang rijkste in west-Duitsland, is het ge lukt, voor de eerste maal 25 zand- steenreliëfs uit de verzameling Nor- bert Schilling, New York, naar Euro pa te brengen en zo alle vrienden van de „oud-Egptische rococo" een lang ontbeerde noviteit te tonen. Samen met andere reliëfs, portret ten en studie's uit Westduitse musea en particuliere verzamelingen geven deze werken een duidelijk beeld van de stereotiepe tendenzen en de ar tistieke intensiteit van die korte pe riode van 1370 tot 1358 voor Chr. In deze twaalf jaar stichtte de jeug dige koning Amenophis IV, die zich Ichnaton noemde, in zijn residentie Achetaton bij het huidige Tel-el- Amarna een monotheïstische religie, ivaarin hij de zon (Aton) als enige god proclameerde. De kunst van de Amarna-tijd onderscheidt zich door het optreden van een tot dat ogen blik in Egypte onbekend realisme, evenzo door een buitengewone fijn heid van smaak in vormen en kleu ren en steeds weer door de voorstel ling van scenes uit het dagelijkse leven aan het hof, waaraan ook Ich- naton's vrouw Nofretete en haar zes dochters deelnamen. Voor de ten toonstelling stuurden de „Slaatliche" musea in West-Berlijn zes van de beroemde maskersuil de werk plaats van de beeldhouwer Tutmose in, gipsafdrukken van - kleistudies naar het levende model. Van deze toont onze afbeelding het hoofd van koning Ichnaton. De waarschuwing op pakjes sigaretten WASHINGTON, 17-6. De Ameri kaanse senaat (heeft zich woensdag met 72 tegen 5 stemmen uilgespro ken voor.een wetsontwerp waarbij alle sigarettenfabrikanten verplicht worden eik pa'kje sigaretten te voor zien van de waarschuwing, dat het roken van sigaretten een gevaar voor de gezondheid kan zijn. Het wetsontwerp moet nog door het Huis van Afgevaardigden wor den 'behandeld. Wat de sigarétten^eclame aangaat, deze mag volgens het wetsontwerp nog drie jaar vrijelijk worden ge voerd. Ingezonden mededeling Naar een nieuwe school op 'n nieuwe fiets! Geef 'm nu vast (voor de vakantie) DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG "?hr. Geref. Kerken. Zicrikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. J. Plan- tinga, Rozenburg. Haamstede: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Plantinga. Nieu werkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur gedsdienstoefening. Gereformeerde Gemeenten. Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Ka rens. Oosterland: 10 en 2.30 uur lees dienst. 6.30 uur ds. Karens. Gereformeerde Gemeenten in Nederland. Zierikzee: 10, 2 en 6.30 uur lees dienst. Rencsse: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur leesdienst. Zaterdag 19 juni, 7.30 uur ds. Mallan. Bruinisse: 10 en 5 uur ds F. Mallan uit Veenendaal. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Remonstrants Geref. Gemeente Sommelsdijk: 10 uur ds. L. Schenck. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkoinst, 19.30 uur ver lossingssamenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen om 7.30, 10.00 en 19.00 uur. Haamstede: Eucharistievieringen om 8.30, 10.00 en 19.00 uur. Hoofdstuk 23. Met vakantie naar Zwitserland. Daags voor Kerstmis kwam de uitspraak: een week voorwaardelijke hechtenis voor beide jongelieden met een proeftijd vain twee jaar. Alsme de een boete van honderd gulden. En toen Akke dit hoorde, slaakte ze een (blijde zucht: gelukkig geen gevange nisstraf voor hen. Diezelfde dag stortte" Akke honderd gulden op naam van de griffier en schreef een kort briefje naar Jacob Derkindere. dat ze de 'boete al 'had betaald, want ze wist, dat -honderd gulden voor hem een heel bedrag was. Even had ze overwogen om ook de boete van Jan te voldoen, maar hij nader in zien vond ze het beter dit niet te doen. Met Jacob was dit anders. In ieder g'eval zou de familie - zo ze al op de hoogte was van het gebeurde en de gevolgen - niet 'kunnen zeggen dat Akke niet alles voor neef Jacob gedaan had. Er kwam een (hartelijke dankbrief van de neef terug en aan het slot verklaarde hij tot iedere wederdienst bereid te zijn. Akke zou steeds op hem kunnen rekenen. Al was het midden in de naoht. Akke vouwde de brief dioht, stak een sigaret op en dacht: dat is in ieder geval aardig en prettig om het te weten. Hopelijk zullen we er nooit gebruik van hoeven te maken. De winter ging voorbij en het voorjaar bleef lang guur. Doch hei wagentje van Akke was heerlijk warm, als ze met haar moeder tocht jes maakte lot de Noordoostpoldev of naar Leeuwarden. Dinsdagsmid- diags reed ze steeds naar Lena, 'be wonderde (haar zoon, die nu begon te staan en probeerde te lopen. Was het redelijk weer, dan gingen ze wandelen, Lena achter de kinderwa gen en Akke er naast. Dronken er gens thee en 'bezochten winkels. Feuilleton door II. van Otnmc Soms ging ze een weekeind naar Heerenveen. In het begin wilde ze haai* moeder niet altijd alleen laten, doch mevrouw Feenstra 'had in de loop 'der maanden, dat ze nu bij haar dochter in het grote huis woonde, kennis gemaakt met andere vrouwen en had nu een eigen 'kennissenkring, waar ze graag een geziene gast was. Of ze kwamen naar het grote huis en genoten van de thee met gebak, diie A'kke's moeder hen voorzette. Nu mem haar vriendinnen had. kon ze zonder enige zorg een nacht weg blijven. Een. andere keer was de familie.de gast van Akke en dan kwam Lena met haar man en zoon ook over. Dan werd het een gezellige dag en Akke sloofde zich daags te voren uit om met een uitgebreid maal voor de dag te komen. Per slot van rekening kon ze koken. Ze was niet voor niemen dal huishoudster geweest. In de maanden, dal ze nu bij de familie van der Spoel 'kwam, had ze geleidlijk aan kennis gemaakt met de andere zoons en dochters, hun vrouwen, mannen en kinderen cn A'kke vond, dat het maar een geluk kige familie was. Met wat broers en zusters was het toch veel leuker in huis, dacht ze. Ik ben niets tekort gekomen vroeger, maar ilk was toch wel vaak eenzaam. Dat heb ik ge mist. Met Jan ging ze vriendschappelijk om. Een enkele keer zinspeelde de jongen wel eens op het gebeurde, maar dan legde Akke haar vingers op zijn lippen, fronste de wenkbrau wen en zei op .afgemeten toon: „Ik heb je al vaker gezegd, dat ik hier over nooit meer één woord wil ho ren. Of wil je me graag kwaad ma ken?" Op een keer antwoordde hij grin- nekend: „Ik pas wel op, ik heb je veel liever zoals je bent: vrolijk en opgewekt. O, Akke, als jij nog eens een keer hertrouwtde man, die jou dan naar het altaar mag voeren, wordt de gelukkigste in de hele we reld". Toen had Akke een kleur gekregen en op dezelfde afgemeten toon ant woordde ze: „Over zulke dingen zul len we evenmin praten. Zullen we dat ook afspi-eken?" De zomer kwam en op een zonnige dag in het begin van juli, toen ze op het terras zaten en genoten van 'koe le limonade en het mooie weer, vroeg Jan opeens: „Zeg, Akke, ga jij nooit met vakantie?" Ze deed haar zonnebril af. draai de zich naar hem toe en keek hem verward aan. „Met vakantie?" Her haalde ze. „Nee, daar heb ik eigen lijk nooit aan gedacht. Je brengt me op een idee". Van der Spoel keek eens naar zijn zoon en toen naar Akke. ..Waarom ga je niet met ons mee, Akke? Aan het eind van deze maand gaan we er vier weken tussen uit. Ik denk. dat moeder het wel leuk zou vinden, als je kon besluiten met ons op te trekken". (Wordt vervolgd)' Ingezonden mededeling epaarplszierfgmot met gratie waardezegela van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7