f5495 MORGEN RIPOLIN De gevaarlijke duik in het zeewater Brouwershaven dankte vroeger welvaart o.a. aan Haringmarkt DE NIEUWE SK0DA1000 MB SCHILDEREN MET ONZE PUZZEL - RUBRIEK TONEEL EN FILM ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vruun is JUDI mus Nr. mus Veel meer inwoners dan tegenwoordig Ingezonden mededeling (Van een medewerker). III. De- waag werd in 1646 gebouwd en in 1819 vernieuwd. Van 1616 tot 1619 was te Brouwershaven een Latijnse school gevestigd. De eerste rector was Johannes Adrrani, tevens orga nist met toezegging der betrekking van voorlezer. De inrichting floreer de echter niet zoals het hoorde te zijn en toen de rector in 1619 naar Steenbergen verti'ok was voor hem geen opvolger meer te vinden. Catsburg In 1844 werd te Brouwershaven met het oog op de goede uitzichten welke de grote scheepvaart - na de in 1838 plaats gehad hebbende be- tonruing van het Brouwershavense gat - beloofde, door een Rotterdamse ondernemer, een reusachtig logement gebouwd, dat hij Catsburg noemde. Nauwelijks voltooid, bleek dit kapi- taLe gebouw onmogelijk te kunnen standhouden en werd het al in 1848 voor aifbraak verkocht. Op een oude kaart van Brouwershaven staat odk nog aangegeven een buitenplaats ot' herberg genaamd „Vrouwenverdriet" Het huis waar Cats kind was Het huis waar Jacob Cats geboren werd is reeds een eeuw lang ver dwenen, want door 'herbouw is de oorspronkelijke vorm niet meer te herkennen. Hier woondert dus vol gens overlevering de ouders van Cats op 10 november 1577. Zijn va der was Lid van de gemeenteraad van Brouwershaven en schijnt Adri- aan geheten te hebben. In 1854 werd toevalligerwijze in de grote 'kerk van Brouwershaven een grafzerk ontdekt bij de zig. banlk van Duivendijke waarin gebeiteld stond „Leenken Jacob Jan Breijersdr., Huijsvrouwe van Adriaan Cornells Cats, den 13 dach van Meij 1579". Vermoedelijk was dit het graf van Jacob Cats' moeder. Hoewel Cats Ingezonden mededeling zelf „Mijn ouders roemden nooit van edel bloed te wezen" (een dubbel zinnige uitdrukking) schijnt hij naar het voukomt, van niet onaanzienlij ke afkomst te zijn geweest. De ge leerde provinciaal van de orde der minderbroederen in Nederland, Ma- thias Felicius of Cats (overleden in 1576), welke niet zonder grond voor de oom of oudoom van de dichter wordt gehouden wordt gezegd, af te stammen van een der twee adelijke stammen van die naam. Het wapen van deze Brouwershavense 'dichter, zoals 'het o.a. voorkomt op de titel zijner werken, verdient wel enige aandacht. Het is altijd een raadsel gebleven dat de breedsprakige Va der Cats altijd zo weinig' van zijn bloedverwanten gesproken heeft, waaronder toch aanzienlijke lieden waren, zoals de raadsheer te Middel burg, Leonard Cats. Wellicht gaven vroegere familieomstandigheden, re- ligieversohil of iets dergelijks aanlei ding dat de slimme en 'bedachtzame staatsman er liever een sluier voor liet hangen. Standbeeld op de markt Het denkbeeld om voor de dichter en staatsman Jacob Cats in zijn ge boortestad Brouwershaven een standbeeld op te richten, schijnt het eerst opgevat te zijn door de heer N. Vetten, vrederechter van het kanton Brouwershaven, voorzitter van het Ingezonden mededeling tijdelijk met 1 JAARGETIJDE SPELDJE Z3*hopasta^ uit serie van 4 Bij tube van f 1.- Weekeinde ARTSENDIENSTEN ZIEIUKZEE Dokter C. M. van Hoorn, tel. (01110)- 2080. MIDDENSCHOUWEN Dokter J. L. Braber, Di'eisohor, tel. (01112)-280. OOSTERLAND EN BRUINISSE Dokter K. van Leeuwen, Brukiisse, tel. (01113)-280. DIERENARTS Dokter W. A. M. Kalkman, Renesse, tel. (01116)-'310. De verhouding weer-puzzel'drift is een evidente. Dat is in deze rubriek al vaak gebleken. Het voorjaar is nliet zo fraai, als we het zouden wen sen en mitsdien blijft de liefde tót 'hetpuzzelen op peil. De wekelijkse inzendingen bewijzen het. De eerste prijs is ditmaal bestemd voor: Mevr. M. van Sluijs-Kok, Hogezoom 68, Haamstede De tweede prijs gaat naar: Mevr. J. Looij - van Oosten, Raveslootstraat 48, Zierikzee De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. bij; 2. asperge; 7. ulber; 10. nat; 11. val; 12. gre; 13. etalage; 16. agenda; 19. rad; 20. pa radijs; 22. ais; 24. vedette; 26. straat; 29. eel; 30. re; 32. aar; 33. tule; 35. i'sar; 37. na'der; 39. on; 40. roet; 42. gids; 44. et; 45. reine; 47. open; 49. bede; 51. eis; 52. me; 53. rod; 54. eer ste; 57 rakelen; 61. nel; 62. eggerig; 64. roe; 66. katrol; 68. eminent; 71. nes; 72. een; 74. man; 75. mode; 76. rertdi'er; 77. pi. Verticaal: 1. ibeer; 2. aal; 3. stapel; 4. evert; 5. ra; glad; 7. urn; 8. be daard; 9. r.k.; 10. nadeel; 12. ge stand; 14. tja.v.; 15. gat; 17. gijs; 18. ala; 21. aera; 23. starten; 25. deernis; 27. raasbol; 28. stormen; 31. erge; 34. une; 35. ie; 36. 'stom; 38. eed; 41. oes ters; 43. in; 46. Ierland; 48. pere; 50. eieren; 53. regime; 55. eek; 56. ego; 58. arend; 59. 'kim; 60. non; 63. glee; 65. etuü; 67. tee; 69. nar; 70. om; 73. en. DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. wapen; 6. geestelijke; 11. dierengeluid; 12. reeks; 14. goud (Fr.); 15. naaigerei; 18. soort lijm; 19. soort stof;. 21. waterstand (afk.); 22. huisdier; 24. pen; 25. jongens naam; 27. van het heilige roomse rijk (afk.); 28. zangstem; 29. aan zien; 30. voorzetsel; 33. plotselinge aandoening; 34. Frans pers. voor naam w.; 35. deel v. d. dag; 38. van het lopende jaar (L. afk.); 39. geogr. aanduiding (afk.); 40. naaml. ven nootschap (afk.); 41. landbouwwerk tuig; 42. inhoudsmaat (afk.); 43. Frans lidwoord; 45. eens; 49. Duits pers. voornaamw.; 50. hekeldicht; 51. hoofdbedekking; 53. groente; 54. drinkgerei; 56. kleur; 57. het romeins imperium (afk.); 59. posterijen (afk.); 61. godheid; 63. dus (Eng.); 64. arm zalige toestand; 66. ontkenning; 68. keurkorps; 70, stofmaat; 71. dans; 73. departement Schouwen der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen. Door ruime bijdragen van alie kan ten werd het plan door het departe ment uitgevoerd. De kleinzoon van de heer Vetten, zoon van de secreta ris van het departement C. J. van der Halen, legde de eerste steen en op 11 december 1829 werd het beeld onthuld en ingewijd met een rede van de heer N. G. Ernst Vetten, toen predikant te Renesse en Noordwelle. Het standbeeld 'is 4.32 m. hoog, ver vaardigd in 1829 door de beeldhou wer P. Parmenfcier te Gent in Bel gië. Het voetstuk van Escoscijnse steen heeft als opschrift: „Ter nage dachtenis van Jacob Cats, geboren te Brouwershaven 1577, overleden te 's-Gravenhage 1660 is dit standbeeld in 1829 opgerigt". Flitsen uit het buitenland MOSKOU. De Russische onder minister van buitenlandse zaken Koeznetsov is uit Moskou vertrok ken naar Tokio, waar hij besprekin gen zal voeren met premier Eisakoe Sato en de Japanse minister van buitenlandse zaken. ABERDEEN. Een viertal West- duitse duikboten en enkele hulp schepen zijn in de Britse havenstad Aberdeen aangekomen voor een be leefdheidsbezoek van vier dagen. NEW DELHI. In de verlaten, moe rassige „rann" in het grensgebied van de Indische provincie Koetsj zijn weer gevechten uitgebroken, waaubij negen Pakistaanse militai ren zijn gedood, zo is door een woordvoerder van het Indische mi nisterie van defensie meegedeeld. SEOEL. De Zuidkoreaanse vice- minister van defensie heeft medege deeld, dat nog 460 man naar Zuid- Vietnam zullen worden gezonden. Zuid-Korea heeft reeds eerder een troepenmacht van 2.000 naar Zuid- Vietnam gezonden. OSLO. Paul-Henri Spaak, waar nemend minister van buitenlandse zaken van België, heeft in Oslo te gen verslaggevers gezegd, dat de meningsverschillen binnen de E.EG groter zijn geworden en dat de Zes behoedzaam verder moeten gaan. BRUSSEL. Op het oorlogskerk hof in de Brusselse randgemeente Evere is het stoffelijk overschot be graven van de Belgische oorlogs vlieger Henri Taymans, dat de vori ge maand werd geborgen uit het wrak van een „Spitfire" jachtvlieg tuig nabij Zwolle. De militaire eer werd bewezen door de „Royal Air Force" en de Belgische luchtmacht. NEW YORK. Op grond van ver kregen inlichtingen meent de „New York Times" te kunnen melden, dat er regelingen zijn getroffen voor een bezoek van paus Paulus aan de V.S. in de loop van dit najaar. MOSKOU. In Moskou is een af vaardiging uit het Nederlandse par lement onder leiding van mr. A. M. I. H Baeten aangekomen voor een bezoek aan de Sowjet-Unie. Het ge zelschap is uitgenodigd door de Sowj etrussische volksvertegenwoor diging. MANILLA. Bij een botsing tussen twee treinen in de Philippijnse pro vincie Pangasinan zijn tenminste tien mensen om het leven gekomen en ruim twintig gewond. Men vrees de dat zich nog passagiers in de wrakstukken bevinden. OSLO. Het Belgische vorstenpaar dat een drie dagen durend staatsie- bezoek aan Noorwegen bracht, is donderdag uit Oslo vertrokken. Hun werd uitgeleide gedaan door koning Olav, kroonprins Harald, prinses Astrid en premier Gerhardsen. LONDEN. De vertegenwoordigers van de drieentwinitigduizend Britse huisartsen hebben zich met nage noeg algemene stemmen verklaard tegen het voorstel om op 1 juli uit de genationaliseerde gezondheids dienst te treden. Zij spraken zich uit voor voortzetting' der onderhande lingen met de regering over herzie ning van de tarieven. DAYTON. In Dayton, in de Ame rikaanse staat Ohio, wordt een voor malige officier van de Amerikaanse luchtmacht in hechtenis gehouden, omdat hij driemaal het Witte Huis zou hebben opgebeld om president Johnson te bedreigen. SAIGON. TWee Amerikaanse ma rine-straaljagers hebben donderdag op tachtig kilometer ten zuiden van Hanoi twee niet-geidentificeerde Mig-straaljagers neergeschoten. 120 km/u; 0-80 km/u in ±14 sec. „vingertop"-pookschakeling laag zwaartepunt groot remopperirl.:770 cms slaapbanken, laadvloer. nu met luxueuze kunstlederen bekleding SK0DA-DEALERAutobedrijf IJ. T. WANDEL, Deltastraat 10, Nieuwerkerk, telefoon 482 Mag geen mensenleven kosten en mag de gezondheid niet schaden Duizenden en nog eens duizenden Nederlanders, mannen, vrouwen en kinderen, profiteren jaarlijks van de genoegens van het strand. Eén van die genoegens is het steeds uieer boeiende spel van het stoeien met de golven in de branding: na verloop van t\jd volgt dan, iets verder van het strand, een flinke duik in het tintelende zoute ivater omdat men ook wel even echt wil zwemmen. Ook déze zomer zullen grote drom men mensen de zee weer opzoeken: dagjesmensen, kampeerders, badgas ten. Men heeft vrij, het is vakantie en dan hoort het erbij dat er dingen worden gedaan waar anders zo niets van komt. Velen die anders vrijwel nooit in het water zijn, begeven zich nu in zee en helaas loopt dat lang niet altijd goed af. Elk jaar verdrinkt er een vrij groot aantal mensen in zee. Voorliet komende seizoen gaat het er ander maal om dit grote aantal ongeluk ken met dodelijke afloop tot een mi nimum te beperken. Voordat we over het zeebad en onze gezondheid gaan spreken, dienen we daarom allereerst eens stil te staan bij datgene wat er gedaan moet worden willen we het leven er niet bij inschieten. Funeste paniek Is iemand eenmaal in een benarde situatie geraakt en bemerkt hij dat hij aan het afdrijven is, dan gaat het in de eerste plaats om de kalmte te bewaren, opdat er geen dingen worden gedaan die de toestand nog zouden verergeren. Bij afdrijven gaat het er vooral omdat men zijn krach ten spaart, want wanneer deze zijn uitgeput, is er weinig ihoop meer over. Zwaaien met de armen heeft al leen zin, als men het badpersoneel of de uitkijkpost van de reddings brigade denkt te kunnen bereiken. Het zo maar in vertwijfeling de handen boven water steken is een- absoluut verkeerde paniekreactie. Even verkeerd is het om ondoordacht om hulp te gaan roepen ten einde mensen die dichter bij de kust zijn te alarmeren. Deze beide activiteiten - het met de armen zwaaien en het om hulp roepen - kan men beter achterwege laten. Beide bezigheden zijn bijzon der vermoeiend, zij doen een ge duchte aanslag op de krachten. Eigen reddingsgondel Dat zijn dus dingen die men niet moet doen en wie zijn kalmte be- Ridder Pardaillaii' In het a.s. weekeinde wordt in de Zierikzeese Concertzaal vertoond de actiefilm „Ridder Pardaillan" met in de hoofdrollen Gerard Barray en Michele Grellier. De film speelt in het Parijs van 1588, waar Henri de Bearn en Henri de Guise elkaar de troon van Frank rijk betwisten. Gedurende deze pe riode van intriges zoeken de huur soldaten van Henri de Guise een jonge zigeunerin, Violetta genaamd, die echter in werkelijkheid de doch ter is van een graaf. Door toedoen van ridder Pardaillan wordt de on gelukkige gered maar zij valt echter weer in handen van Henri de Guise. Pardaillan rust niet voor hij haar weer heeft bevrijd en dat betekent heel wat gevechten met degen en vuisten. waart, wil het ook wel hikken deze primitieve reacties te onderdrukken. Als men zijn verstand bij elkaar weet te houden is het niet zo moei lijk om te bedenken wat men wel moet doen. Iedereen die te water is geraakt draagt om zo te zeggen zijn eigen reddingsgordel bij zich. Wanneer men de longen goed diep vol lucht zuigt en daarna oppervlak kig adem blijft halen, kan men zich zonder veel zwembewegingen heel goed drijvend ehouden. Dit geldt al voor het gewone gracht- en rivier water; in het door het hoge zoutge- harte soortelijk zwaardere zeewater lukt zulks des te gemakkelijker. Dat is hetgeen er moet worden gedaan en dat kan heel lang worden volge houden. Zo kalm als maar mogelijk is dient men, aldus drijvende, af te wachten tot men in „rustiger" water komt. De afwezigheid van de drenkeling wordt trouiuens in die tussentijd mzestal.wel bemerkt, zodat van het strand af de nodige assistentie kan worden geboden. Daarom is het dat men er zo verstandig aan doet niet in zee te gaan zwemmen op plaatsen ivaar èn geen reddingsmateriaal èn geen mensen aanwezig zijn. Grond onder voeten Wanneer men na een poosje drij ven werkelijk in „rustiger" water te recht gekomen is kan men als ge oefend zwemmer natuurlijk trachten zonder in nieuwe ongunstige stro mingen verzeild te raken, het strand weer te bereiken. Daarbij probeert men dan telkens even of er mis schien grond van een zandbank on der de voeten te krijgen is om daar op even uit te rusten. Maar vóór allesleer zwemmen en wees voorzichtig, vooral in zee. Als men het een beetje goed bekijkt, kan men een heleboel plezier hebben en een helebol gzondheid opdoen zonder dat het eigen leven (en soms ook dat van anderen!) door roeke loosheid en waaghalzerij in gevaar wordt gebracht. En zo komen we dan bijna onge merkt terecht bij ons andere onder werp: zwemmen is niet alleen een zeer aangename, maar ook een uiter mate gezonde bezigheid. Er wordt in ons waterrijke land nog veel te wei nig gebruik gemaakt van deze be trekkelijk goedkope ontspanning. Als het zwemmen voor meer men sen tot een gewoonte zou worden, zou dat de volksgezondheid onge twijfeld ten goede komen. zorgen nu eens zijn thuisgelaten en de zonnige vakantiedagen zijn aan gebroken, dan is ook nierziekte wel eens snel vergeten. Toch mogen ook zulke patiënten volstrekt niet zwem men, euenmin als lijders aan reu matiek of aan ernstige bloedarmoede Eerst advies Bij verschillende vormen van long- tuberculose kan er door zwemmerij plotseling een heftige bloeding ont staan. Moeilijk in te brengen breu ken kunnen in het water aanleiding geven tot zeer onaangename verwik kelingen. Allemaal dingen die een toch al niet goede gezondheid ern stig kunnen benadelen. Wanneer men met vakantie naar zee gaat, is het voor mensen die in medische behandeling zijn zeer raad zaam zijn hun dokter van tevoren ie vragen in hoeverre het zeebad hem kan schaden. Denkt men in zijn vrije dagen op een andere manier in de verleiding te komen ergens een flin ke duik te nemen, ook dan is de be handelende arts, die het betrokken ziektegeval door en door kent, de aangewezen raadsman om van te voren advies in te winnen. Gezond of niet gezond, ga in elk geval nooit le water wanneer u sterk bezweet bent, wanneer u 'kortgele den een middagmaal hdbt genuttigd of wanneer u 'kort tevoren nog alco holische dranken tot u hebt geno men, want dat is werkelijk slecht voor iedereen. Ingezonden mededeling Werkgever gevraagd wie wil mij in dienst nemen? Ik ben 35 jaar oud, gehuwd en heb vier kin deren. In bezit van rijbewijs BE. Kundig chauffeur. Behoorlijke alge mene ontwikkeling. Gewend leiding te geven en goed met publiek om kunnende gaan. Grote interesse in autotechniek, landbouw en fotogra fie. Betrouwbaar en serieus werker, voorzien van uitstekende getuig schriften. Goede gezondheid. Voor keur voor werk buiten. Blieven on der nr. 2232 aan het bureau van dit blad. PARIJS. Een hevige storm heeft in de nacht van woensdag op don derdag op talrijke plaatsen in en om Parijs schade aangericht. Op de luchtvaartexpositie werden afschei dingen tussen de paviljoens omver geblazen en het dak van een restau rant afgerukt. Twee kleine vliegtui gen liepen schade op Nadelige ziekten Voor een aantal mensen is zwem men echter minder geschikt, voor sommigen zelfs uitgesproken nade lig. Het is goed om daar nu. even bij stil te staan, want eenmaal in de echte vakantiestemming wordt er over die dingen niet meer nage dacht. Dan hebben de mensen, voor wie zwemmen verkeerd is, hun zwembroek al aan, ze zijn al op weg naar de waterkant, ze zijn al kopje onder geweest. Om te beginnen is zioemmen ver boden voor personen met een geper foreerd trommelvlies of met een chronisch loopoor. Zulke mensen voelen zich geen patiënt. Aan het strand, in de natuurbaden en in zweminrichtingen zijn zij a! in het water voordat er ook maar iemand aan het zieke oor denkt Voor verschillende anderen is het eveneens beslist verkeerd om te gaan zwemmen. Met een vergevor derd stadhim van aderverkalking hoort men ook niet in het water en dit zelfde geldt ook bij de meeste hartgebreken. Maar als de dagelijkse INGEZONDEN STUKKEN Geachte redalkteur. Toen wij na ons bezoek van drie dagen, op Pinkstermaandag, Zierik zee achter ons lieten, zeiden we: wat jammer dat we alweer naar huis moeten; wat een schoonheid, wat een gezelligheid, wat een bevolking, niet te vergëten! Maar we zeiden ook: 'gelukkig ein delijk rustig slapen straks! Want, als de beiaard om 12 uur het laatste liedje liet horen, duurde het nog wel even voordat we de me lodie, dat beslist geen slaapliedje was, kwijt waren, en konden in dommelen. En dan om 5 uur, ongelofelijk maar waar, werden we weer gewekt met de vervolgmelddie. Ik zou het geachte vroedschap uwer stad willen voorstellen ook eens in de buurt van dat prachtige stadhuis te gaan slapen, misschien krijgen de volgende 'bezoekers dan eens een 'langere slaaptijd toegewe zen. Waarvan akte! IJmuiden, 13 juni 1965. J. DE WAL. (De schoonheid is welluidend in Zierikzee. Een mogelijk accoustisch teveel moet men op de koop toe ne men. - Red.). DE LEEUW VAN BASHRA dubbelklank; 74. hoor; 75. aanbie ding. Verticaal: 1. klein Europees staatje; 2. meisjesnaam; 3. soort vet; 4. mu zieknoot; 5. elasticiteit; 6. kern; 7. als eerder (afk.); 8. losse naad; 9. vreemde munt; 10. vreemde munt; 13. gebogen been; 16. waterstand (afk.); 17. kledingstuk; 19. verster king; 20. valschermspringer; 23. foefje; 24. opzet; 26. huid; 29. schort je; 31. buitenhuis; 32. heilige (afk.); 35. rang in het leger; 36. vogel; 37. eerste vrouw; 44. wandversiering; 46, verharde huid; 47. zangnoot; 48. plant; 49. por; 50. lichtbundel; 52. stevige; sterke; 55. herkauwer; 58. titel (afk.); 59. deel tussen arm en hand; 60. onbep. voornaamw.; 62. water in Zeeland; 65. deel van het jaar; 66. dwaas; 67. ik (Lat.) 69. Eu ropeaan; 71. voorzetsel72. voeg woord. 35. Agua en de stuurman staarden beiden naar de avonturier, die nu langzaam de kruisboog omhoog bracht. Vanaf het an dere schip drongen geschreeuwde 'bevelen tot hen door en langs de railing stonden krijgers gereed om over te springen. Een ogenblik stond Aram roerloos, al zijn aan dacht geconcentreerd op zijn doel. Toen drukte hij af. De stalen pijl trof het blok, waaraan het zwarte zeil bevestigd was, hoog aan de mast. Aan dek van het vreemde vaartuig bemerkte alleen een man in een zwarte mantel, het gelaat verborgen in een wijde kap, wat er gaande was en schreeuwde woedend een waarschuwing. Doch zijn be vel kwam te laat. Nu het grote blok ver nietigd was kon de rest van het tuig het gewicht van het zeil niet langer torsen. Met een zweepslag sprongen enkele touwen stuk en het zwarte doek dwarrelde als een rouwkleed omlaag. Toen op het dek van hun aanvaller een verschrikt geschreeuw opklonk, liet Aram tevreden de kruisboog zakken. „Voor eerst hebben wij geen last meer van hen!" zei hij monter. „Laat ons eigen schip pal voor de wind lopen, Agua! We moeten zo snel mogelijk een voorsprong zien te krijgen!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5