VERZOEK UITREIKING „STREAM"-DIPLOMA'S OPENBARE U.L.O. 0PREI5 STREEKNIEUWS VIS Nieuwe driejarige cursus wer<l niet succes bekroond ZIERIKZEE. 17-6 Donderdag middag had de openbare ULO alhier de primeur van een actuele vernieu wing op het gebied van het oniler- wUs, passend in het kader van de wijzigingen die in de nabüe toe komst zuilen worden gerealiseerd als uitvloeisel van de z.g. .Mammoet wet. Deze middag had namelijk tij dens een opgewekte bijeenkomst in de aula de uitreiking plaats van de diploma's aan de leerlingen die de nieuwe driejarige cursus - de z.g. „stream"-opleidixig - met succes had den afgesloten. De geslaagden ont vingen hun diploma uit handen van de wethouder van onderwijs der ge meente Zierikzee, mr K. A. Keuning, die in zijn toespraak wees op het by. zondere feit dut thans voor het eerst te Zierikzee de afronding van het *<JLO-onderwijs na de derde klas heeft plaats gehad. Er was intussen alle reden tot op gewektheid, want inr. Keuning kot tot zijn vreugde mededelen dat 100 procent van de examinandi was ge slaagd. De school heeft 'hiermee als een van de eerste in het land de nieuwe opleiding met goed resultaat bekroond gezien. De wethouder wees voorts op de algemene waardering welke voor dit nieuwe diploma wordt ondervonden en dat do officiële erkenning van het getuigschrift zeker spoedig ver wacht kan worden. Volgend jaar zal in 't gehele land reeds op deze wijze worden geëxamineerd. „Jullie kun nen je met dit diploma dan ook goed gewapend voelen", aldus nu*. Keu ning. De mededeling van de wethou der dat honderd procent voor het examen was geslaagd, werd door de verzamelde voltallige jeugd mot geestdriftig applaus begroet. Met een hartelijk persoonlijk woord tot elk van de geslaagden reikte mr. Keuning aan do volgende leerlingen ihet diploma uit: Ineke Constandse (Zierikzee), Neeltje Helena Elewbaas (Noord- welle), Hendrik Knol (Noordgouwe), Sonja Kouman (Renesse), Wouter Lokker Noordwelle), Anthonie Mar. Prince (Haamstede), Adriaantje Cor nelia Schell (Zierikzee), W'illempje Johanna Lena Schoenmaker (Nieu- werkerk), Lena Wilihelmina Straaijer (Serooskerke), Peter Adriaan Wij nen (Ouwerkeik). Tenslotte hoopte de wethouder dat de 4e k lassers even zoveel succes zullen hebben bij de komende eind examens als tfhans de 3e Wassers. Kennis vruchtbaar realiseren Aan. het begin van deze bijeen komst waren leerlingen en onder wijzend personeel welkom geheten door het hoofd der school, de heer W. Donker, die een bijzonder wel kom richtte tot de wethouder en de voorzitter van de oudercomissie, de heer L. M. Moermond uit Dreischior. De heer Donker wees er op dat voor de eerste maal de diploma's in de school konden worden uitgereikt. „We verzuimen nooit en deze keer kan er dan zeker wel -eens af", aldus VW 1200 de Luxe af Amersfoort Nö al meer dan 300 000 enthousiaste VW-rijders in Nederland! Garage CHR. SLAGER Poortdy'kstraat 61-63 Brouwershaven telefoon (01119)-344 de heer Donker, die de leerlingen er op wec-s dat de schooltijd nooit weg gegooid is, ook ai is het niet gelukt het diploma te behalen. „Jullie heb ben immers een massa kennis ver gaard welke in de maatschappij goed van pas komt". De heer Donker wees de jeugd verder op het belang om de eigengemaakte kennis vrucht baar te realiseren bij eventueel ver der leren. Gelukkig initiatief Namens de oudere werden de ge slaagde leerlingen,, de heer Donker en de leraren gelukgewenst door de voorzitter van de oudercommissie de •heer Moermond, die in het bijzonder ook dank bracht aan mr. Keuning voor de uitreiking van de diploma's. De heer Moermond constateerde dat deze driejarige opleiding een geluk kig initiatief is geweest dat met veel succes is afgesloten. „Laten we pro beren er mee door te gaan", zo sprak de heer Moermond, die verder wees op het voordeel dat deze opleiding voor de betrokken categorie leerlin gen betekent. Namens het personeel en de leer lingen wenste tenslotte het hoofd dei- school de geslaagden nog eens suc ces met het behaalde resultaat en dat betekende tevens het einde van deze geslaagde bijeenkomst. Ingezonden mededeling CARBOVIT tegen maag- en darmstoornissen. MUG0L1N (reukloos) I ter voorkoming van muggebeten. SPORT WIELRENNEN Eilandelijke wielrenners reden in Waterlandkerkje In de ronde voor nieuwelingen in Waterlandkerkje hebben Wurth en Evertse, hoewel zij niet op de zege beslag wisten te leggen, weer van zich doen spreken. Toen Wim Huis man aan een imponerende solo vlucht bezig was, welke 25 km duurde, had Evertse de pech een tu be aan flarden te rijden. Wurth be dacht zich geen moment en wachtte zijn streekgenoot op tot deze had hersteld. Eendrachtig begonnen zij hierna aan de achtervolging, waar bij zij spontaan door de aanwezigen werden aangevuurd. Juist op het moment, in de voorlaatste ronde, dat de solo van Huisman was afge lopen slaagden Wurth ën Evertse er weer in aansluiting te krijgen. Voor Burink was dit het goede moment om aan de haal te gaan en enige honderden meters voorsprong te ne men welke hij niet meer afstond. Ook Boogers wist in de laatste ron de nog weg te wippen en zich van de 2e plaats te verzekeren. In de eindsprint van het peloton slaagde Evertse er nog in tal van rappe mannen achter zich te laten wat hem nog een eervolle 5e plaats in de eindstand opleverde. Het resultaat was: J. Burink (Goudswaard) 72 km in 1 uur 59 min. 2. L. Boogers (Os- sendrecht); 3. M. van Groezen (Ma de); 4. A. van Overveld (Zegge); 5. W. Evertse (Zierikzee); 6. T. Otten (Eindhoven); 7. J. Kievit (Borsele); 8. R. Cornelisse (Amsterdam); 9. J. Brooijmans (Hoogerheide)10. T. van Hasselt (Roosendaal). Paus Paulus iheeft donderdag zijn leedwezen uitgesproken over het bloedvergieten in Vietnam, Kongo en de Dominicaanse republiek. UTRECHT. De 49-jarige spoorweg arbeider C. van Bemmel uit Utrecht is donderdag nabij Haelen in de buurt van Roermond door de trein Maastricht-Eindhoven gegrepen en op slag 'gedood1. TILBURG. Voor f 16.000 aan he- rencostuums is door onbekenden ge stolen uit het magazijn van het kle dingbedrijf „Converco" in Tilburg. Dekens voor slachtoffers in Zuid-Slavië DEN HAAG. 17-6, Het Nederland- sche Roode Kruis zal heden (vrijdag) morgen dekens naar Zuid-Slavië ver zenden ten 'behoeve van de slacht offers van de overstromingsrampen aldaar. Vragen over toewijzing landbouwgronden DEN HAAG, 17-6. Het Tweede Ka- merlid de heer Walburg (ARP) heeft minister Biesheuvel (landbouw en visserij) vragen gesteld over de toe wijzing van de landbouwgronden, die vrijkomen als gevolg van de ont- wikkelings- en saner ingswet. Hij vraagt de minister of deze gronden niet in de eerste plaats moeten wor den toegewezen aan die ondernemers die mede daardoor een levensvatbaar bedrijf krijgen. Gebeurt dit wel in alle 'gevallen, aldus de heer Walburg of komt de grond ook wel terecht bij landbouwbedrijven, die reeds van voldoende omvang zijn en alleszins levensvatbaar? Hij' verzoekt de minister om, als deze situatie voorkomt, er bij de provinciale commissies op aan te dringen, dat de grond wordt toege wezen aan de levensvatbare bedrij ven. Vijftig jaar Rekkeuse inrichtingen REKKEN. 17-6. In een feestelij- ke bijeenkomst is donderdag te Rek ken het vijftigjarig bestaan der Rek- kense Inrichtingen herdacht. De mi nister van justitie, prof. dr. I. Sam- kalden zei in een toespraak dit ju bileum iets bijzonders te vinden, om dat het maatschappelijk werk nog een uitzonderlijk jonge menselijke taak is en deze vereniging zich daar al vijftig jaar voor inzet. Spreker had bewondering en sympathie voor de activiteiten die hier werden en worden tentoongesteld. Ponykeuringen kleintjes uité ket binnen Het protestactiecomité van Ne derlanders in Zuid-AM'ka heeft woensdag besloten op woensdag 23 juni een protestbijeen'komst te hou den tegen het Nederlandse besluit, 100.000 gulden te schenken aan het „Defence and Aid Funld" voor „Slachtoffers van de Zuidafrikaanse apartheids wetten' Ingezonden mededeling DEN HAAG. Volgens de Haagse politie is, na de arrestatie van. 13 le den van een jeugdbende binnen een week, het Haagse bos gezuiverd. De jongens, van 16 tot 21 jaar, zullen aan de officier van justitie dan wel de kinderrechter worden voorge leid Hun zal openlijke geweldple ging tegen personen en één geval van afpersing ten laste worden ge legd. ZWOLLE, De zevenjarige Gerrit Kamphuis is overleden nadat hij een steen tegen het hoofd had gekregen. Zijn achtjarig vriendje S. S. wilde een drie en een halve kilo wegende cementsteen tegen een schutting gooien, maar trof het slachtoffer juist achter het oor. AMSTERDAM. Op de Haarlem merweg in Amsterdam is een perso nenauto vrijwel frontaal in botsing gekomen met een autobus, die uit tegenovergestelde richting kwam. De bestuurder van de personenauto, de 25-jarige chauffeur F. A. Maai*- seveen uit Amsterdam, werd in le vensgevaarlijke toestand naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd. Men vreest voor zijn leven. SCHIPHOL. De Nederlandse de legatie van deskundigen op het ge bied van de woningbouw, die is te ruggekeerd van een 3-weekse reis door Canada, zal de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening voorstellen medewerking en goedkeuring te verlenen voor een aantal proefobjecten voor de bouw van houten woningen, althans wo ningen waarin meer hout wordt verwerkt dan in Nederland gebrui kelijk is. SCHIPHOL. Een eerste groep van 19 Antilliaanse arbeiders, die in sa menwerking met de Nederlandse en Antilliaanse regering een twee-ja rig contract met de Ford-automo bielfabrieken in Amsterdam hebben aangegaan, is op Schiphol uit de West gearriveerd. AMSTERDAM. Uit de Kostverlo- renvaart te Amsterdam, is het stof felijk overschot opgehaald van de 43-jarige arbeider bij de stadsreini ging, H. J. Mulder. DEN HAAG. In totaal 780 ver schillende kunstschatten afkomstig uit 127 musea en bibliotheken uit 16 landen zullen op de tentoonstelling „Karei de Grote", die van 26 juni tot 19 september van dit jaar in Aken gehouden wordt te zien zijn. GRONINGEN. De nieuwe „sterre- wacht kaptein" van de rijksuniver siteit te Groningen, die door de mi nister van onderwijs en wetenschap pen prof. mr. I. A. Diepenhorst of ficieel is geopend, is in Roden ge bouwd op een plaats die zorgvuldig uitgekozen is nadat metingen zijn verricht van de hemelhelderheid. MEPPEL. In de Drentse hoofd vaart tussen Smilde en Meppel drij ven nog duizenden dode en be dwelmde vissen die zich vooral op hopen voor de sluizen. Op sommige plaatsen hangt een sterke onaange name geur. SCHIPHOL. Met directeur-gene raal ir. J. A. P. Franke is de minister van landbouw, mr. B W. Biesheu vel, van Schiphol naar Parijs ver trokken om daar, vermoedelijk als voorzitter, een tweedaagse confe rentie van de organisatie voor eco nomische samenwerking en ontwik keling (OESO) te leiden. op „Het Lóo' ROSSUM. De 54-jarige A. van Oijen is op het kruispunt Heemstra- weg - Maasweg in Rossum (Gld.), door een volkswagenbusje aangere den. De heer Van Oijen kreeg hierbij zulke ernstige verwondingen, dat hij onderweg naar het ziekenhuis in Zaltbommel is overleden. TILBURG. De rijksrecherche 'heeft aangehouden de 35-jarige slager Van E., diens vroegere 18-jarige bediende A de J. en de 28-jarige bouwvakarbei- der K. allen uit Göirle, alsmede de 32-jarige slagersknecht van K. uit Kaatsheuvel. Zij hébben bekend ge zamenlijk idan wel din 'kleine groepjes in totaal acht koeien te hebben ge stolen uit weilanden in Oosterhout. Mididelbeers, Moergestel, Gilze, Hil- varen'beek en Goirle. DELFT. De zevenjarige Ronald Boshuyzen te Delft is in de Provin ciale vaart dicht ibij zijn ouderlijke woning verdronken. Het jongetje werd woensdagmiddag vermist. De politie heeft (het stoffelijk overschot opgédregd. DEN HAAG. Het lid van de Twee de Kamer de heer Baart (P.v.d.A.) heeft minister Veldkamp (sociale za ken en volksgezondheid) gevraagd of de regering onmiddellijk een diep gaand onderzoek wil 'instellen naar de oorzaken en de gevolgen van de ontploffing, die in ide nacht van 15 op 16 juni plaatsvond op de Noorse tanker „Rona Star". DEN HAAG. Het Tweede Kamer lid' van Dis (SGP) meent dat de steun ten bedrage van f 100.000, die de Ne derlandse regering 'heeft verleend aan het fonds voor steun aan ver volgden onder de apartheidswetge- ving in Zuid-Afrika, neerkomt op een uitermate gevaarlijke inmen ging in de interne aangelegenheden van een bevriende mogendheid. AMSTERDAM. Z.K.H. 'de Prins zal op 1 juli in de directie-vergaderzaal van de Algemene Bank Nederland in de Vijzelstraat te Amsterdam weer aan drie Nederlanders „de zilveren anjer" uitreiken. HAARLEM. De officier van Jus titie bij .de Haarlemse rechtbank, mr. H. Lagerwaard, heeft tegen de 22 ja rige magazijnbediende A. J. H. uit Wormer, aan wie 'het te wijten zou zijn dat zijn ouders door een brand om het leven zijn gekomen, een voorwaardelijke 'gevangenisstraf ge- eist van twee maan/eten en onder toe- ziohtstelling van de reclassering. WAARLAND. De justitie stelt een onderzoek in naar de dood van een vierjarig meisje in Waarland (N.H.). Het kind, een dochtertje vain de tuinder S.Jbegon aan tafel erg vreemd te doen. Een 'arts liet 'haar overbrengen naar een ziekenhuis in Alkmaar, waar men denkt aan ver giftiging. Een uur na aankomst is het meisje daar overleden. ASSEN. De geneeskundig-inspec teur voor de geestelijke vol'ksgezond«- 'hei'd in de provincies Groningen, Friesland en Drenthe, dr. C. G. Mool- huizen, 'heeft te Rolde Huize Malien- kamp, een nieuwe inrichting voor geestelijk gehandicapte jongens, ge opend. GRONINGEN. Het meubilair van drie Groninger studenten, de 25-ja- rige F. A. de Groot en zijn echtge note en haar zuster 'de 22-jarige mej. H. J. Al'Iersma is weer in hun buis gebracht. Woensdag heeft de huis eigenaar geprobeerd de studenten uit het huis te krijgen door hot meubi lair 'in de stromende regen op straat te zetten. De hele nacht en ook don derdag heeft de inboedel, afgedekt door zeilen buiten gestaan. Kerk en sport oniler één iluk SCHOORL, J7-6. Donderdag middag heeft de vicaris-gene raal van het bisdom Haarlem, mgr. C. G. v. Trigt, in Schoort de zg. toeristenkerk ingeze gend. Het gebouw zal ieder jaar van september tot en met mei worden gebruikt voor zaalsporten, in het zomersei zoen voor de eredienstEen dergelijke kerk is een unicum in Nederland. Burgh-conibinatie tegen V erbi wlings t roepen Momenteel houden een goede 100 militairen van de Verbindingstroe pen uit Bei'gen op Zoom in de West hoek oefeningen en ze zijn daartoe gelegerd in het Rijks-Werkkamp te Burghsluis, waar een waar antenne park hun aanwezigheid al van verre verraadt. Voor wat tijdverdrijf zullen de mi litairen, waaronder goede voetbal lers zitten, zaterdagavond te 19.00 uur op het Sportpark Van Zuijen aan de Leliendaleweg hun krachten meten met een Burgh-combinatie. GRONINGEN, 17-S. De nationa le keuring van welshponies 1965 zal op vrijdag 30 juli worden gehouden op de paleisterreinen van „Het Loo" bij Apeldoorn. Van de Nederlandse rij pony.stam boeken, die in de laatste 10 jaar zijn opgericht, vertoont thans de fok kerij van de welshpony de grootste groeikracht. Zo telt het stamboek 59 dekhengsten en steeg het dek- kingscijfer van 1963 tot 1964 b.v. van 400 tot 800 merriën. Op de keuring worden na selectie ongeveer 130 po- nies toegelaten voor de fokrubrie- ken. Benelux-manifestatie in de Zeeuwse hoofdstad MIDDELBURG, 17-6. Mr. M. Vrciyk, minister van cultuur, recre atie en maatschappelijk werk, heeft donderdag in Middelburg de ten toonstelling Zeeland in de beelden de kunst der lage landen van 1550 tct 1950 geopend. De tentoonstelling die tot eind au gustus in het Middelburgse raadhuis blijft, is een van de Beneluxmanifes- ta ties 1965 in Zeeland. De opening werd onder meer bijgewoond door de ambassadeurs van België en Luxemburg. De Beneluxmanifestaties werden donderdag voortgezet met een to neelvoorstelling van het Nederlands Kamertoneel uit Antwerpen, dat het blijspel van Pieter Langedijk „het wederzijds huwelijksbedrog" heeft opgevoerd. Een taptoe op de markt te Mid delburg door de marinierskapel van de Koninklijke Marine onder leiding van de kapitein der mariniers J. P. Laro besloot deze manifestatie. China heeft heden (vrijdag) of ficieel bekendgemaakt dat het zich verzet tegen deelneming van de Sowjet-unie aan de tweede confe rentie van Afrikaanse en Aziatische landen, „wat ook de gevolgen voor deze conferentie mogen zijn". Een Amerikaans vrachtschip moest zondag Djakarta leog verla ten omdat de havenarbeiders het niet wilden laden als protest tegen het Amerikaanse optreden in Viet nam. Uoorbijrijvetbód VÓÓR de zebra Een voertuig op meer flan twee wielen (of een tram) dat stilstaat voor een zebra, mag U niet voor bij rijden. Kijk uit bij een zebra! NOORDGOUWE Vergadering Afd. Plattelandsvrouwenbond Deze weelc vond een vergadering plaats van de Afd. Noordgouwe e.o. van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen, onder leiding van mevr. A. der Weduwen-Steendijk. Mej. Heyink, vertegenwoordigster van Manus Holland N.V te Zutphen hield een lezing over diepvrieskas- ten en -kisten. Zij vertelde over het diepvriezen en hoe verschillende produkten behandeld dienen te wor den. Men moet allereerst zorgen voor een vers produkt, snel invrie zen, constante temperatuur in diep- vrieskasl of -kist en de verpakking. Daarna werden dia's vertoond. Vele dames hadden veel te vragen aan mej. Heyink, waarbij bleek, dat het zelf bezitten van een diepvries idea ler is dan het bewaren in een cen trale kluis. De vergadering werd zeer goed bezocht. De presidente dankte mej. Heyink hartelijk, evenals de heren Bruggink, v.d. Wielen (van de Cebe- co) en mej. Broekema. KERKWERVE N.C.V.B.-vergadering Op de deze week gehouden verga dering van de N.C.V.B.-afdeling sprak mevr. Jonkers-Tiemersma o- ver het onderwerp: „Wij vrouwen op het kruispunt". De vergadering stond onder lei ding van de presidente mevr. Fran- cke-van Nes. Na opening op de ge bruikelijke wijze sprak zij een wel komstwoord. Na het afdoen van en kele huishoudelijke zaken, stond de spreekster stil bij het leven van de vrouw. Met deze bijeenkomst werd het seizoen gesloten. De eerste ver gadering vindt weer plaats in sep tember. Na gemeenschappelijk zin gen van psalm 132, ging mevr Jon kers voor in dankgebed. OOSTERLAND Herv. vrouwenvereniging van Ophemert bracht tegenbezoek De Ned. Herv. vrouwenvereniging „Maranatha" uit Ophemert bracht deze week een tegenbezoek aan haar zustervereniging alhier, de Chr. vrouwenvereniging „Marthla". De Herv. predikant uit Ophemert, onze vroegere dorpsgenoot ds. H. M. Boogert, diens echtgenote, mevr. Boogent-Beije, tevens presidente van „Maranatha", arriveerden met een 48-tal vrouwen ongeveer half elf in het dorp. De presidente van „Martha" mevr. Greenewegen-Krans, sprak bij aan komst in het Herv. Verenigingsge bouw een hartelijk welkomstwoord tot de bezoeksters, waarna koffie werd aangeboden. Onder deze kof fietafel vertelde ds. Groenewegen over de bezienswaardigheden uit Oosterland, waarna mej. A. Boot op de haar eigen manier een gedicht voordroeg, geschreven door de heer Doeleman uit Zierikzee en getiteld: „Kom eens naar ons eiland toe". Na de koffie volgde een wandeling langs Gasthuis en kleuterschool, waarna via het sportterrein naar de Herv. kerk werd gewandeld. Uiter mate mooi vonden de gasten de oude kerk en onder orgelbegeleiding van mevr. Capelle-Beije werden enige psalmen op het kerkorgel ten gehore gebracht met zang door de aanwe zigen. Na de lunch zongen de beide ver enigingen him clublied, waarna de presidente van „Maranatha", mevr. Boogert, namens de bezoeksters een woord van oprechte dank sprak voor de hartelijke ontvangst en het genotene. Het was een prachtige dag geworden voor de verenigings leden van Ophemert. Mevr. Groene wegen sprak tenslotte een woord van afscheid lot de bezoeksters, die bij het verlaten van het gebouw al len nog weerden verrast met een ech te eigengebakken Zeeuwse babbe laar. Hierna werd de reisbus weer bestegen en werd het verdere ge deelte van het eiland bezichtigd AMSTERDAM. Circus Sarrasani, op tournee door Europa, heeft don derdagavond in Amsterdam de eer ste van een serie voorstellingen in ons land gegeven. DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft de begroting 1965 van het de partement van verkeer en waterstaat zonder lioofdciyke stemming aan vaard. Niet lang geleden heeft het Ne derlandse Vorstenpaar zich tol pers en publiek gericht met het verzoek Kroonprinses Beatrix rust te gunnen, nu zij zich in een le vensperiode schijnt te bevinden, waarop zij zich bezint op de keu ze vqn een toekomstige echtgenoot. Na die tijd heeft de grote pers vrijwel niet anders gedaan, dan met allerlei drogredenen en fari zeïsche argumenten dit vriendelijk, doch dringend verzoek van ko ningin en prins naast zich neer leggen. Allerlei beschouwingen zijn gehouden, om aan te tonen dat het nieuws - maar in feite is er of ficieel nog helemaal geen nieuws - zo onweerstaanbaar opdrong, dat het niet buiten de kolommen ge houden kon worden. Er zijn le* vensbeschrijvingen gepubliceerd, hoofdartikels gepleegd en zelfs de rubriek „ingezonden stukken" telt hier en daar al meningen van „de men" over een zaak, die toch in eerste instantie prinses Beatrix zelf betreft. Natuurlijk zitten er staatsrech telijke kanten aan deze zaak, maar het is allemaal tijd genoeg om deze te bezien, zodra er tenminste ab soluut betrouwbare en officiële mededelingen .zijn gedaan. Intus sen is het verzoek van het Vorsten paar onverminderd van kracht, maar niemand schijnt er zich aan te storen. Wij menen hier - ondanks al lerlei beweringen, die het tegen deel willen bewijzen - van onfat soenlijk gedrag te kunnen spreken. Zeker na het hoogst laakbaar op treden van een fotografische gluur der in de tuin van „Drakesteyn" had de vaderlandse pers zich ge heel afzijdig moeten houden, maar dat schijnt anno 1965 allemaal niet meer te kunnen. Het is verre van ons het eigen jour nalistieke nest te willen bevuilen, maar liet blijft voor ons een on verteerbare brok, dat zoveel bla den zonder meer een verzoek van onze Vorstin en haar gemaal een voudigweg hebben geïgnoreerd. Daar deugt niets van, hoeveel schoonschijnende excuses en phra- sen men ook aanwendt, om het te gendeel te verdedigen. In beschei denheid zij hier medegedeeld dat in ons blad nimmer een letter over deze zaak heeft gestaan of zal staan, voordat werkelijk van een definitieve situatie kan worden ge sproken. Het is altijd met enig medegevoel en zorg dat wij het zoontje ter vis vangst zien uittrekken. Niet dat het hem aan enthousiasme zou ontbre ken, noch minder dat de Schelde geen viskens meer zou bevatten, maar de buit is al jarenlang gering of liever gezegd nihil. Vissen schijnt een kunst te zijn, want men mag niet aannemen dat de worm aan haakje A opvallend betere kwaliteiten heeft dan de wormaan haakje B. Over de psyche van de vis trouwens is te weinig bekend, om het probleem zo menselijk te benaderen. Hoe ook, met onverflauwde ijver poogt zoon lief vissen aan het water te ontruk ken. Een spitcampagne in de tuin gaat daaraan vooraf, want een vis die geplengd wordt op het altaar van de sport, heeft recht op een galge maal in de vorm van een goed wormpje. Laten we eerlijk zijn. Deze week is er weer hevig gevist, want aan ouderen ontleende wijs heid Wil; dat de vissen goed bijten als er een beetje drift in het weer zit. En daar hebben we niet over te klagen. Er is zelfs een teveel aan drift en de badbroek blijft voor ve len (te) lang droog dit jaar. Het ongehoorde intussen is gebeurd. Na een hengelperiode van vele uren, is de buit aangedragen in een em mertje, waarin een paling stak. De paling was nog duidelijk in zijn pu berteit, maar het zou onvriendelijk geweest zyn dit feit te accentueren. De vreugde over de vangst was daar voor te groot; de inspanning te ge weldig en te langdurig geweest. De paling kreeg wat water in zijn emmertje plus wat zout, om de tijd tot zijn executie niet al te onaange naam te maken. De belofte werd namelijk gedaan dat de visser zelf deze ene paling bij de avondboter ham zou mogen consumeren. Men zag de vis opfleuren. Rond zes uur begon de visser aanstalten te maken om zijn zelf gevangen deli catesse panklaar te maken. Hij liep op de emmer toe, maar daar was al leen wat blinkend water zonder vis. Palingen zijn slanke kronkeldieren en er zat dus wel een kans in, dat het beest op een of andere manier er uit geglipt was. Ach vrienden, hoe dwaas is de veronderstelling. Enkele meters diep de tuin in zat de kaler Napoleon heel omstandig zich de baard te wassen. Dal kon geen normale onderhouds beurt ivorden genoemd. Dit duidde op een grote schoonmaak, zoals poe zen die wel plegen nd copieuze di- ners. Het causale verband was al 1c duidelijk. Napoleon had zich van de paling meester gemaakt en was ziels- verheugd in de tuin aan deze vis be gonnen. Hij snorde en gaf kopjes over zoveel menselijke vriendelijk heid. Er steekt immers niet zoveel berouw in het geweten van katten. De visser - altijd dol met „Napje" - was ontroostbaar en riep met een volmaakte grondigheid: „rotkat". Napoleon snapte het niet. Aan tafel zei de visser somber: „ik neem wel wat jam". schiereilandman

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2