GEEN OVEREENSTEMMING IN STICHTING v. d. ARBEID Overstromingen in Colorado (Ver. St.) Amerikaans protest over incident V erdwijnt Mikoj an „Eten van haring geeft slechts klein risico" Binnenkort kabinetsformateur in België De ramp bij Verolme Bombardement van Amerikaanse zware straalbommenwerpers ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 18 juni 1965 121ste jaargang Nr. 19803 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURAN1 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee, ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 1 1,25 per stuk. In dit nummer: Het uitbreidingsplan van Westerschouwen Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Uitspraak regering over uitkering-ineens kan binnen een week worden verwacht DEN HAAG, 17-6. Het bestuur van de Stichting van der Arbeid is donderdagmiddag bijeengekomen in het gebouw van de sociaal economi sche raad in Den Haag om, vooraf gaand aan de bespreking die een de legatie van het stichtingsbestuur la ter op de middag met minister Veld kamp zal hebben in diens departe ment, nog eens samen te overleggen ever een uitkering-ineens. Tegen kwart pvcr vier verluidde dat in het bestuur der stichting geen enkele overeenstemming was bereikt Tevens werd op dat moment be kend dat minister Veldkamp naar het gebouw van de S.E.R. zou ko men om daar in het voltallige be stuur van de stichting kennis te ne men van de standpunten. Om vijf over half zes was de ver gadering van minister Veldkamp met het bestuur van de Stichting van de Arbeid beëindigd. Minister Veld kamp heeft direct na afloop meege deeld, dat op grond van het feit dat het bestuur van de stichting het niet eens is kunnen worden, hij op korte termijn zijn collega's in het ka binet zal informeren en consulte ren. Minister Veldkamp heeft het be stuur van de Sichting van de Arbeid een beslissing op korte termyn toe gezegd. Hy verwacht dat die beslis sing binnen een week bekend zal kunnen worden gemaakt. Tegen half zeven waren de achter eenvolgende persconferenties van minister Veldkamp, van de werkge vers-, boeren- en middenstandsor ganisaties en tenslotte van de werk- nemersvakcentralen ten einde. Spoed In de besprekingen is de minister voorts medegedeeld dat er verschil van opvatting bestaat over een uit kering-ineens en, zo tot een uitke ring zou worden overgegaan, hoe hoog die zou moeten zijn. De i'epresentanten van midden stands- en landbouworganisaties hebben de minister te kennen gege ven dat zij op het standpunt staan dat het niet wenselijk is een uitke ring-ineens te geven. De representanten van de industri ële werkgeversbonden hebben ver klaard verdeeld te zijn. De confessi onele werkgeversverbonden bleken bereid met een uitkering van twee procent mee te gaan, wilden niet we ten van een minimum voor zulk een uitkering van f 125,en evenmin van een doorwerking in de kinder bijslag. Het centraal sociaal werkge versverbond was slechts bereid me de te werken aan een uitkering-in eens van één procent. De werknemersvertegenwoordigers hebben in de stichtingsvergadering vastgehouden aan hun standpunt: een uitkering-ineens van twee pro cent met een minimum van f 125. en doorwerking in de kinderbijslag. Minister Veldkamp heeft over de besprekingen tussen hem en het stichtingsbestuur medegedeeld dat van de kant der stichting ernstig via hem bij het kabinet erop is aange drongen spoed te maken met het for muleren van do adviesaanvraag aan de sociaal-economische raad over een ander systeem van loonvorming. De minister heeft de stichting ge antwoord er naar te zullen streven die aanvraag vóór de zomervakantie bij de S.E.R. in te dienen De minis ter heeft er bij de stichting begrip voor gevraagd dat er vele zaken op het ogenblik bij het kabinet aanhan gig zijn. Koning Boudewijn en koningin Fabiola zijn donderdagmiddag per vliegtuig van een 'driedaags officieel bezoek aan Noorwegen in Brussel teruggekeerd. DENVER, 17-6. Zware regenval heeft in het gebied van Denver, in de Amerikaanse staat Colorado, tot grote overstromingen geleid. Duizen den mensen hebben hun huizen ver laten en er zyn minstens twee do den gevallen. Hefschroefvliegtuigen hebben tal van mensen gered uit ongeveer vijf honderd auto's die op een onderge lopen verkeersweg waren vastge raakt. De sterk gezwollen rivier La Platte sleurde vijftien bruggen mee. In het zuiden van Colorado stortten een locomotief en twee kolenwagons in een rivier die de erlangs lopende spoorlijn hadden ondermijnd. BERLIJN, 17-6. De Amerikaanse ambassadeur in West-Duitsland, George Mcghee, heeft in scherpe be woordingen bij de Russische ambas sadeur in Oost-Berlijn, Abrassimow, geprotesteerd naar aanleiding van het bloedige incident van dinsdag op het Teltowkanaal in Berlijn, waarbij de 43-jarige Westberlijner Hermann Doebler door Oostduitse grenswach ten werd doodgeschoten en de 21- jarige Elke Maei-tens, die hem op een boottochtje op het kanaal ver gezelde, ernstig gewond werd. In zijn nota eist Mcghee, die zich op het ogenblik in Berlijn bevindt, be straffing van de schuldigen. MOSKOU. 17-6. In welingelichte kringen in Moskou heeft men geen bevestiging kunnen krijgen van ge ruchten als zou president Anastas Mikojari van de Söwjet-Unie als zodanig willen aftreden. Volgens die geruchten zou de thans 69-jarige veteraan-bolsjewiek, die nog geen jaar geleden zijn huidige functie op nam, waarschijnlijk in de loop van volgend jaar heen gaan. Waarne mers menen dat het Kremlin Miko- jan niet zal laten gaan dan op eer volle wijze om speculaties over on enigheid in de boezem van de Sow- jetrussische leiding te voorkomen. Mikoj an zou wel duidelijk steeds meer onder de last der jaren gebukt gaan. De naam van een mogelijke opvolger is nooit genoemd. V.S.-ruimtevaarders heden-vrijdag in Parijs WASHINGTON, 18-6. President Jdhnson heeft aan de twee ruimte vaarders James MoDivitt en Edward White verzodht naar Parijs te gaan om de internationale 'luehtvaartten- toonstelling op Le Bourget bij te wonen. De twee mannen zullen daar na andere landen ibezoöken. Zij wor den vergezeld1 'door de Amerikaanse vice-president Hubert Humphrey. Zij reizen met 'het particuliere vlieg tuig van de president. James McDivitt ien Edward White worden vanmiddag (vrijdagmiddag) 'half vijf (Ned. tijd) in Parijs ver wacht. Zij zullen ibij 'hun aankomst op Le Bourget een persconferentie 'houden. Dekkneclit verdronken ROTTERDAM, 17-6. Donderdag morgen is de 'dökkneeht A. M. Ha mers, 25 jaar, die aan boord van het binnenvaartuig Meteoor 1 bezig was met het stuwen van rollen hout, overboord geslagen. Ondanks 'het feit dat de politie onmiddellijk pogingen deed hem te redden is de man ver dronken. Hij was afkomstig uit Cu ijk. DEN HAAG, 17-6. - Op een consumptie van honderd miljoen en meer haringen per jaar, is in ons land het aantal ziektegevallen door haringlarven buitengewoon klein en met het eten van haring loopt men een veel kleiner risico dan by menig andere gebeurtenis, aldus de voorzitter van het Produktschap voor vis en visprodukten, drs. D. J. van Dyk, donderdag op de openbare vergadering van dit produktschap. II y sloot zich in deze opvatting aan by de woorden van de hoofdinspecteur van dc Volksgezondheid, de heer Kruyssc, op 15 juni voor de t.v. over de moeilijkheden rond de haring. Het rumoer is helaas ook tot het buitenland doorgedrongen, aldus drs. Van Dijk, en in verschillende kranten in het buitenland is zelfs gewaaarschuwd voor het eten van Nederlandse haring. De voorzitter van het produktschap vertrouwt er echter op dat de zaak nu tot de juiste proporties zal worden teruggebracht. Dc heer Van Dijk zei dat dc berichten over dc haringlarf vanzelf sprekend hebben geleid tot een zekere verontrusting by vele consu menten, en vooral ook tot „een zekere verwarring" „Blykbaar ging men uit het oog verliezen, dat verschillende maat regelen zijn genomen teneinde zoveel mogelijk le voorkomen, dat larven, welke eventueel in dc haring mochten zitten, in levende staat de consument zouden bereiken". Tweede Kamer aanvaardt „Europese motie" DEN HAAG, 17-6, De Tweede Ka- mer nam zonder hoofdelijke stem ming de zogenaamde „Europese mo tie" aan. De kern van deze motie behelst de stringente wens van de Kamer om uitgebreide controle en medezeg genschap van het Europese parle ment op de financiering van het ge meenschappelijke landbouwbeleid en de eigen inkomsten van de E.E.G. te verwezenlijken. Juwelendieven gepakt ROTTERDAM, 17-6. Twee van de daders van de spectaculaire diefstal in een juwelierszaak aan de Cool- singel in Rotterdam in het eerste weekeinde van mei, waarbij voor f 122.000 aan gouden sieraden, hor loges, ringen en dergelijke gestolen werd, zijn door de politie gegrepen en aan de officier van justitie voor geleid, evenals twee helpers. Voor vele tienduizenden guldens buit is eveneens teruggevonden. De ver wachting is, dat op korte termijn nog meer arrestaties van mede plichtigen en helers zullen volgen. De politie heeft sterke aanwijzingen die doen vermoeden dat deze zaak helemaal rond zal komen. Enorm veilingcomplex komt in Grubbenvorst VENLO, 17-6. In Grubbenvorst na dert een gebouwencomplex zijn vol tooiing waarvan de bouwheren voor zichtig verklaren dat het voor zover hun bekend ihet grootste veilingcom plex van west-Europa zal worden. Het is de nieuwe huisvesting van de coöperatieve Venlose Veilingvereni ging, die op 17 september officieel zal worden 'geopend door de minister van landbouw en visserij mr. B. W. Biesheuvel. De gebouwen zullen daarna van 18 tot en met 26 september nog on derdak verschaffen aan een tentoon stelling van tuinbouw, sierteelt, landbouw, handel en 'industrie en middenstand, met als een van de bij zondere attracties voorstellingen van de Wiener ijsrevue. Daarmee wordt behalve de opening der nieuwe ge bouwen oök het vijftigjarige bestaan van deze veiling gevierd. ARNOLD MEIJER OVERLEDEN OISTERWIJK, 17-6. Arnold Meij- er, ex-leider van Zwart Front is donderdag in zijn woonplaats Oi- sterwijk op 60-jarige leeftijd overle den. Arnold Meijer was in de jaren dertig een van de initiatiefnemers en later „leider" van Zwart Front, een organisatie op politiek terrein, aanhanger van de maatschappij be»- schouwing van Salazar, ook toen reeds president van Portugal. Meijer meende dat de ideeën van Salazar waren gebaseerd op de pauselijke encycliek rerum novarum. Naar al gemeen inzicht vertoonde de Zwart Front-beweging fascistische trek ken. Zwart Front was niet antise mitisch. De ideeën van Arnold Meij er kregen aanvankelijk veel steun bij een groep intellectuelen, vooral in katholieke kringen. In de oorlog werd het .weekblad van de Zwart- Fronters een dagblad. Uitgever en hoofdredacteur was Arnold Meijer. Zijn blad en zijn beweging werden door de Duitse bezetters verboden. Na de oorlog ontstond in politieke kringen en in dagbladen een felle discussie of Arnold Meijer zich schuldig had gemaakt aan collabo ratie. Hij wist zich aan arrestatie te onttrekken door onder te duiken. Straffen in Griekenland LAMIA, 17-6. Een rechtbank in Lamiia in midden-Griekenland heeft 12 stuks links-georiënteerde perso nen tot gevangenisstraffen veroor deeld variërend van 6 maartden tot drie jaar wegens opruiing, verzet te gen en belediging van de overheid en het toebrengen van letsel aan po- 1 itie-amblcnarcn. Men kan het goede niet op slechte wijze doen. BRUSSEL, 17-6. Na een „omstan- ding eindrapport" te hebben uitge bracht aan koning Boudewijn, heeft de Belgische informateur minister van staat A. de Schrijver, donder dagavond verklaard „binnenkort" de aanwijzing van een formateur te verwachten. Hij zei dat het na afloop van zijn informatie-opdracht nog niet vast staat welke richting de oplossing van de na de verkiezingen van 23 mei ontstane regeringscrisis zal gaan. Algemeen wordt echter aange nomen, dat de Belgische vorst een politicus1 van de Christelijke Volks partij - ondanks de verkiezingsne derlaag toch verreweg de grootste - tot formateur zal benoemen. Enorme schade bij grote brand in Brussel BRUSSEL, 17-6. Naar schatting voor 200 miljoen Belgisohe frainlk (15 miljoen gulden) schade is woens dagnacht aangericht door een brand in een opslagplaats vaat een groot- wtiaikelbödrijf bij Brussel. Een grote hoeveelheid goederen en 26.000 vierkante mieter opslagruimte gingen in de 'door nog onbekende oorzaak ontstane brand verloren. WAT mr PE &ILT Donderdagmiddag hebben ouden van dagen uit diverse plaatsen van Ne- derland gedefileerd voor H.M. de Koningin op Soestdijk. - Stralend wuifde de koningin vanaf het bordes van het paleis mét in de arm poppen in het kostuum van Zandvoort, welke door een deputatie uit die gemeente waren aangeboden. De Schrijver zei, in antwoord op vragen, dat de meningsverschillen tussen de drie nationale politieke partijen - katholieken, socialisten en liberalen - over de voorgenomen grondwetsherziening niet zijn opge lost. Deze kwestie heeft hij de afge lopen twee weken uitvoerig bespro ken met de drie partijvoorzitters. „Zij zijn zich echter bewust van de ernst van de toestand", aldus de Belgische informateur. „Alle drie zijn het erover eens, dat zowel Vla mingen als Walen gerust dienen te zijn over hun toekomst in ons land". Gevecht met raven ANKARA, 18-6. Vier boeren zijn ernstig gewond tijder.3 een gevecht met raven, dat twee uur duurde. Drie van hen lagen te rusten in een wilgenbosje bij Sogutozu in de Turk se provincie Eskisjir Anatolië.Zij sloegen direct alarm toen dc raven aanvielen, tuaarop dorpelingen met geweren op de vogels begonnen te vuren. Deze stortten zich echter in dichte zwermen op hen. Hoewel een vijftig raven waren neergeschoten werd de toestand steeds benarder, totdat de aanval opeens ophield. De raven hadden namelijk gezien dal twee katten door het geweervuur waren gedood en stortten zich op de ze cadavers. Aaiihoii(lend koel Verwachting tot zaterdagavond: Aanvankelijk van het noordwesten uit enkele opklaringen, morgen in de loop van de dag weer kans op plaat selijk regen: matige tot krachtige zuidwestelijke wind en weinig ver andering in temperatuur. 19 juni. Zon op 4.19, onder 21.03. Maan op 0.18, onder 9.11. 20 juni. Zon op 4.19. onder 21.03. Maan op 0.38. onder 10.22. 21 juni. Zon op 4.19, onder 21.03. Maan op 0.55, onder 11.33. Laatste kwartier: 22 juni te 6.36. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 19 juni 6.44 v.m. 18.54 n.m. 20 juni 7.19 v.m. 19.32 n.m. 21 juni 8.00 v.m. 20.11 n.m. BROUWERSHAVEN: 19 juni 6.16 v.m. 18.39 n.m. 20 juni 6.54 v.m. 19.21 n.m. 21 juni 7.37 v.m. 20.03 n.m. Doodtij: 24 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Nadat gisteren een rug van hoge luchtdruk flinke zonnige pe rioden had gebracht, is het weer ge leidelijk onder invloed gekomen van een oceaandepressie, die in de rich ting van Schotland koerst. Deze de- px-essie veroorzaakt over de Britse eilanden en onze omgeving een krachtige zuidwestelijke stroming, waarmee zeer vochtige lucht wordt aangevoerd. Hierin komen uitge- sti'ekte gebieden met regen voor. Het ziet er naar uit, dat in het koufront van de depressie, dat nu boven zuid-oost Engeland is aange komen en zich langzaam oostwaarts verplaatst, enkele storingen tot ont wikkeling komen, die dicht langs Nederland zullen passex-en. Daarom wordt ook morgen af en toe regen verwacht, al is er telkens kans op enkele opklaringen. In het tempera- tuursverloop komt weinig verande ring. ROTTERDAM, 17-6. De stoffelijke resten, die de rijkspolitie te water donderdag met dreggen in de 'haven x-ond de tanker cleaning heeft gevon den. blijken te zijn van P. Kooper. 19 jaar, gehuwd en vader van een kind en wonende in Den Haag. Men is in de loop van de ochtend er in ge slaagd de stoffelijke resten van J. J. van der Linden. 30 jaar. eveneens afkomstig uit Den Haag, te herken nen. Dit betekent, dat men op het ogen blik negen van de twaalf geborgen slachtoffers hooft herkend. Krachtige bommen op communistische concentratie in Zuid-Vietnam WASHINGTON, 17-6. 29 zware Amerikaanse straalbommenwerpers van het type B-52 hebben donderdag by zonder krachtige bommen gewor pen op een communistische concen tratie in Zuid-Vietnam, aldus een mededeling van het Amerikaans mi nisterie van defensie. De toestellen waren gestationeerd op het eiland Guam. Dit is dc eerste keer dat zware straalbommenwerpers gebruikt zijn by de stryd in Vietnam. De B-52 is een achtmotorige stra tegische bommenwerper, de rugge- graat van het ..kernzwaard" der Amerikaanse luchtmacht. De V.S. waren reeds enige tijd op de hoogte van een vooi-genomen her groepering van de Vietcong in het gebied van Ben Cat, met het oog op aanvallen op Zuidvietnamese ne derzettingen. De bommen die bij daglicht werden afgeworpen wogen 455 en 340 kilo. Een der vliegtuigen ging op weg naar het doel verloren, zei het Ame rikaanse ministerie van defensie. Een reddingsploeg is onderweg, normaal heeft de B-52 een bemanning van zes. Het vliegtuig stortte ongeveer 65 km van de Philippijnse plaats Lu- zon neer. ,Op verzoek'' De aanval werd uitgevoerd op ver zoek van de Zuidvietnamese rege ring, aldus het ministerie van de fensie. De bommenwerpers moesten ongeveer 3.500 kin vliegen van Gu am, waarbij de Philippijnen en In donesisch gebied werden gemeden. Zij werden door tankvliegtuigen van brandstof voorzien. De B-52 kan 51 bommen van 340 of 27 van 453 kilo vervoeren. Hoe veel er bij deze aanval zijn meege- ïiomen werd niet gezegd. Later werd bekend dat het bom bardement door 27 vliegtuigen is uitgevoerd. Van Guam wax-en 30 B- 52-vliegtuigen opgestegen. Twee daarvan zijn onderweg op elkaar ge vlogen voordat het doet werd be- ï-eilct, een derde heeft zijn bommen niet kunnen afwerpen, aldus het Amerikaanse ministerie van defensie De botsing werd gezien door de be manning van een tankvliegtuig. Een der piloten is met een amfibie-vlieg tuig gered, andere overlevenden zijn in zee waargenomen. Vredesmissie WASHINGTON, 17-6. President Johnson heeft donderdag op een persconferentie in Washington ver klaard zeer ingenomen te zyn met het initiatief van dc leiders van de landen van het Britse Gemenebest om de vrede in Vietnam te herstel len. Hy zal dc missie daarom zyn volle medewerking verlenen en haar graag in Washington ontvangen. Hij onthulde echter tevens, dat hij op 7 juni nog betrouwbare inlichtin gen ontvangen had volgens welke Hanoi nog steeds niet bei-eid is tot onderhandelen Johnson verwierp .het voorstel om de Vietcong x-edhtstreeks als onder handelingspartner te laten deelne men aan de vredesconferentie over Vietnam. Het zou voor de Vletcoxig- beweging edhter heel gemakkelijk zijn een regering te vinden die haar kan vertegenwoordigen omdat ze on dier rechtstreeks toezicht van Hanoi staat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1