Algemene Bank Nederland 'fa/9Ö5/70 vaderdag! Anti-storingsmaatregelen mislukt SENSATIE DE TELEVISIE STREEKNIEUWS Een A.B.N. Spaarbiljet 1965/70 van f.100 is op 1 maart 1970 aflosbaar met f.130 per stuk Nieuwe berechting ongeval te Zierikzee Gesprek over een uitkering ineens Zeer hoge t.v.-zender in Wieringermeer Ingezonden mededeling £r is landelijk heel wat beroe ring ontstaan over een in één der jongste nummers van het dagblad „Cobouw" opgenomen artikel, on-* der het hoofd: „Sehouwen-Duive- land voelt zich bedreigd". Die be dreiging zou dan zijn (x>rzaak vin den in de uiterst gevaarlijke staat, waarin het dijkstuk Viane-Bniinis- se verkeert. Sprekend ingevoerd in dit alarmerend artikel wordt het „waterschapslid" de heer K., die in het Duivclandse een landbouw bedrijf heeft. In schrille kleuren schildert de heer K. de verschrik kelijke gevaren, die bedoeld dijk stuk oplevert, want met name op stille zomerse dagen kan het vijf kilometer lange stuk dijk zo maar in zee verdwijnen. „Hiermede worden drieduizend mensenlevens op de waagschaal gezet". De gevolgen van het artikel zijn niet uitgebleven. Er zijn heel wat grote bladen, die de essentie van het stuk hebben overgenomen en sommige kranten hebben het heel bont gemaakt. De „Gooi en Eem- lancler" bv. bracht het verhaal over vijf kolom, met zwarte schreeuw- letters. Verschillende gasten die in de Westhoek pension hadden be sproken, lieten het afweten; in de Tweede Kamer werden vragen aan de minister gesteld. We aarzelen niet het desbetref fend artikel in „Cobouw" een ge vaarlijk sensatie-verhaal te noe men, aanmerkelijk gevaarlijker dan de dijk, waar het om gaat. Het is een schoolvoorbeeld van dilettan tisch geklets, doorspekt met le vensgrote onwaarheden. Door het geheel wordt het publiek - met na me het „Hollandse" publiek - op eeen dwaalspoor gebracht en ge beuren er ongelukken, die gemak kelijk hadden kunnen voorkomen. Eén der meest stuitende on waarheden is bv. de opmerking dat het waterschapsbestuur heeft verklaard geen verantwoordelijk heid meer te kunnen dragen voor het onderhavige dijkvak, hetgeen bericht zou zijn aan G.S. van Zee land, die op zijn beurt de bal van de verantwoordelijkheid zou heb ben doorgespeeld naar het Rijk. Het is bij elkaar allemaal foute, opgeklopte en sensationele schrij verij, waardoor Schouwen-Duive- lana op uiterst onaangename wij ze in het nieuws is gekomen. Misleidend is verder dat er vlij tig wordt geschermd met uitspra ken van de dijkgraaf van het Wa terschap Schouwen-Duiveland de heer A. M. Geluk, die echter in het geheel niet door een Cobouw- redakteur blijkt te zijn benaderd. Er zou nog heel veel over het stuk te schrijven zijn, maar het is thans al wel duidelijk dat het blad met dit dwaze stuk zonder meer is uit gegleden en met dit paniekzaaie- rig geschrijf deze streek geen dienst heeft bewezen. De waarheid is kort samenge vat, dat - in vergelijking met an dere dijkvakken in de wering - het gedeelte Viane-Bminisse nogal wat te lijden heeft door schuring van het water, al aarzelt men in bevoegde kringen zelfs duidelijk het dijkgedeelte als een „zwakke plaats' aan te duiden. Het begrip „zwakke plaats" - indien al ver noemd - wordt trouwens elders doorgaans ook nog verkeerd geïn terpreteerd. In het verleden is in waterschapskringen wel eens de idee geopperd mogelijke gevaren in de toekomst te bezweren met de aanleg van een soort slaperdijk, maar de gehele zaak is door het bedoelde artikel, dusdanig in de sfeer van een op handen zijnde calamiteit getrokken, dat het „pro bleem" buiten elke proportie in het nieuws is gekomen. Wij kunnen slechts hopen dat in de toekomst de voorlichting over het waterschapsbestel zal zijn af gestemd op de kennis en de me ning van de bevoegde autoritei ten. Pikante bijzonderheid is bv. nog dat het op de jongste water schapsvergadering uitgebrachte peilingsrapport over de onderha vige kuststrook met geen woord rept. Het is logisch dat het water schapsbestuur zijn zorgen wel kent maar deze „voorlichting" in een in vakkringen veel gelezen blad als „Cobouw" trekt naar niets. Toch is er wel wat te doen tegen sommige storingen De komst van de televisie heeft het in 1960, door het toenemend aan tal klachten over storingen, noodza kelijk gemaakt dat er ingrijpende maatregelen werden uitgevaardigd tegende hinderlijke strepen en spik kels veroorzakende motorvoertuigen. Er is echter niet veel van de wette lijke maatregelen terecht gekomen. Alras bleek, dat de anti-storings middelen niet in alle gevallen volde den, dat er niet ineens zoveel tien duizenden auto's en een miljoen bromfietsen konden worden aange past en dat er geen denken aan was, op de ontstoring een effectieve con trole uit te oefenen. En nu zijn we weer even ver als voor 1960. We zien weer geregeld strepen en sneeuw-effecten op het scherm, we hebben hinder van knet tergeluiden en bromtonen en als er niet deugdelijk ontstoorde motoren voorbij snorren, verspringt ons beeld De nieuwe ontvangers hebben wel- is waar automatische beeldcorrec tors, maar toch kan het geregeld ver springen, resp. verminken van de weergegeven voorstellingen bijzon der hinderlijk zijn. En de automati sche toestellen kun je persoonlijk niet bijregelen als ze tóch gaan lo pen (hoogstens met een stelknop aan de achterzijde, doch dit geeft een verkeerde beeldinstelling). DaaYom is het wel erg vervelend, dat onze overheid helemaal geen ernst meer maakt van de verplichte ontstoring. Er komen steeds meer lieden, die deze wet aan hun laars lappen, omdat er toch geen toezicht op is. Het kijkgenoegen wordt er, vooral langs de drukke wegen, da nig mee vergald. De antenne Nu is er tegen een aantal storingen wel iets te doen in huis. In de eerste plaats door de antenne hoger te plaatsen en kamerantennes te ver vangen door een zo hoog mogelijk aangebrachte buitenantenne. Storin gen van motorvoertuigen blijven na melijk over het algemeen laag bij de grond. Hoe hoger de antennemast, hoe minder het ontvangen signaal er door kan worden beïnvloed. Voor de klankradio zijn er sto- ringsfiltertjes te koop. Uiv radiohan delaar kan ze leveren. Bedenk wel, dat de goedkoopste niet altijd af doende zijn. Dan kunnen er ook storingen in eigen huis schuilen. We denken aan huishoudelijke apparaten en dat be hoeven heus niet alleen motoren te zijn. Ook een elektrische deken, een lamp, een elektrische gitaar enz. kunnen in het beeld verschijnen. En natuurlijk is het mogelijk, dat pa of zoon bezig is met een storende hob by, een elektrische modeltrein, een boormachine of dgl. Wijt een storing niet te snel aan uw buren! Onder zoekingen van de P.T.T. hebben uit gewezen, dat in tal van gevallen nor male verlichtings- of huishoudelijke apparatuur in het huis van de kla gers de storingsbron vormde, nadat de geplaagden alle fiolen van hun toorn over de onschuldige buurt uit gestrooid hadden De proef is heel eenvoudig: u scha kelt beurtelings alle apparaten en lampen, strijkijzer en verwarming inbegrepen, in, terwijl iemand het scherm controleert en dat probeert u niet één, maar verscheidene avon den. Verplaatsing Tenslotte adviseren we iedereen die het toestel aan de zijde van het verkeer heeft staan, zijn ontvanger te verplaatsen naar de andere zijde van het huis. Ook de antenne en de in voer van het antennelint moeten naar de „luwte" worden overge bracht. Bij aanschaffing en installa tie van een toestel moet men daar vast en zeker rekening mee houden. Helpen deze maatregelen niet, be treft het storingen van buiten en niet van het verkeer, wendt u zich, dan FINANCIËN EN ECONOMIE Gestegen produktie van „Puttershoek" PUTTERSHOEK, 14-6. De Co- operatieve suikerfabriek en raffina derij g.a. „Putterhoek" heeft in het op 31 maart afgesloten boekjaar 1964-1965 ruim 52 procent meer bie ten verwerkt, n.l. 675.000 ton, tegen 442.000 tons in 1963-1964. In 1964 kwam er een eind aan de reeks van jaren rrtöt een inkrimpend bietenareaal: de uitzaai steeg met 14,4 procent tot 79.134 ha. Een re cord suikeropbrengst per hectare werd verkregen. Er moet op gere kend worden dat de zeer grote sui- kerproduktie uit bieten van de Ne derlandse oogst 1964 ten opzichte van het binnenlands verbruik een overschot zal opleveren van rond 60.000 ton suiker. Een en ander meldt het orgaan van „Puttershoek", be richten voor bietentelers. Forel in de Berkel BORCULO, 14-6. De heer G. J. J. Lagerwaard te Borculo heeft zondagmiddag forel ge vangen in het riviertje de Ber kel bij het landgoed „Beek vliet". Forel komt in het oos ten van Nederland niet voor. Bovendien is de Berkel zo ver ontreinigd dat vissen er nau welijks in kunnen leven. Het gevangen exemplaar is dertig centimeter lang. De heer La gerwaard haalde het op in de buurt van een stuw. Daar wordt nog meer forel vermoed. toch het volgende adres: bureel 3 van het radiobedrijf, centrale direc tie P.T.T., Kortenaerkade 12, Den Haag met een omschrijving van uw klacht. Voor radiostoringen moeten daar drie handtekeningen onder ko men, voor de televisie-ontvangst is uw eigen handtekening voldoende. De P.T.T. zoekt dan de storingsbron op, en u bent daarna hopelijk voor lange tijd bevrijd van uw bijgelui den of beeldverminkingen. „Delta-Sport" nam deel aan Jeugddag te Oostkapelle Een vijftigtal jongens en meisjes van de gymnastiekafdeling van „Delta-sport" hebben zaterdag deel genomen aan een geslaagde jeugd- sportdag van het K.N.G.V. welke gehouden werd in Oostkapelle. Aan deze dag werd in totaal door ruim 1400 jongens en meisjes deelgeno men, die bijzonder genoten van het programma, dat overigens niet be gunstigd werd door bijzonder mooi weer. Niettemin werd met veel en thousiasme een wandeltocht afgelegd welke 4,5 km lang voerde langs strand en door bossen. De jeugd moest 'tijdens deze tocht een aantal sportieve opdrachten vol brengen, waarmee een bepaald aan tal punten kon worden behaald. Deze opdrachten bestonden o.a. uit ring steken, „zandhaasje"-spelen, een vo gelnestje maken aan ringen, lopen ever een paal boven water e.d. De uitslagen van deze dag moeten nog nader worden vastgesteld. De Zierik- zeese jeugdgymnasten trokken naar Oostkapelle o.l.v. de heer J. A. Kos ters en zien terug op een prettige dag van gezonde ontspanning. OOSTERLANP Twee brommers in botsing Toen in de naöht van vrijdag op zaterdag jl. de broers D. en Mar. de Bruine Mz., wonende aan de .Lage Ma>ireweg alhier, omstreeks kwart over twaalf naar huis reden per bromfiets, 'hadden zij 'het ongeluk ter ihoogte van 'de toren, bij het in rijden van de Hofweg, tegen elkaar te botsen. Zij werden beiden van de voertuigen afgeslinigerd, waarbij D. «hoegenaamd niets overkwam omdat ihij in een heg terecht kwam, doch waarbij Mar. bewusteloos op het wegdek bleef liggen. Dokter Speel man werd ijlings 'gewaarschuwd en 'liet de onfortuinlijke bromfietser naar het Rode Kruis ziekenhuis ver voeren. Door 'de rijkspolitie wordt een onderzoek ingesteld. LONDEN. Alle „Victor"-'bommen- werpers van ide Britse luchtmacht zullen worden verbouwd omdat bij twee maanden geleden gehouden spanndngsproeven is gebleken dat er scheuren in de vleugelibeplating ver schenen. MADRID. Om het werk vlotter te laten verlopen, zullen de vuilnis mannen in Madrid voortaan 's nachts vuil gaan ophalen. Met de nachtrust van de burgers is ook rekening ge houden, want de mannen krijgen schoenen met dikke rubberzolen aan en mogen niet zingen, schreeuwen of fluiten. Een nieuwe, voordelige spaarmethode voor iedereen die spaart voor een doel dat over enkele jaren moet worden bereikt. Elke 100 gulden, waarvoor u een A.B.N. Spaarbiljet 1965/70 koopt, groeit in vier jaar en acht maanden met een bedrag van f30.-. Storting op 1 juli 1965. Inlichtingen (ook over de fiscale voordelen) en inschrijvingen bij alle kantoren van de Algemene Bank Nederland. (Nederlandsche Handel-MaatschepplJ - De Twentsche Bank) Oosterland's bejaarden maakten geslaagde busreis Vrijdag jl. 'had de jaarlijkse be jaardentrip plaats, als naar gewoote onder auspiciën van de plaatselijke Oranjevereniging. Met 57 deelnemers (sters), vijf bestuursleden der O.V., en zuster Compagne, werd ongeveer kwart voor adht van 'het Marktplein gestart met een tweetal bussen van de firma van Oeveren uit Zieri'kzee, met als chauffeurs de heren van Aken en Tuinman. Over de GreveMngendam en Ha ringvlietbrug -ging ihet naar Rotter dam, waar in het Daltasport-restau- rant koffie werd gedronken. Na deze gezellige koffiepauze werd de Spido- boot opgezocht waarmee een rond vaart door Rotterdams 'havencom plex werd gemaakt. Men was zeer opgetogen over a'l het imoois dat hier te zien is, vooral de 'grote zeesche pen en de lossing hiervan trokken bijzonder de aandacht. Via Den Haag werd naar Rijswijk igereden waar de lundh werd gebruikt. Omstreeks half drie arriveerde men op de bekende luchthaven Schiphol, waar vanaf het platform de versohi'llende dalingen en opstijgingen van vliegtuigen 'in ogenschouw werden genomen. Over Aalsmeer en Boskoop ging het over Gouda maar Haastrecht, waar de inwendige mens nog eens werd versterkt. Over het machtige mooie bouwwerk, de Brienenoo2d- brug, ging het naar de laatste pleis terplaats, Blaakse Dijk, waar nog even werd gepauzeerd. Hierna ging het linea recta huiswaarts en onge veer kwart voor adht was men bij de 'halte Oosterland, waar „Ooster- lands Fanfare" de bejaarden een muzikaal welkom bereidde. Naar Gouda Voorafgegaan door de „muziek" ging het nu dorpwaarts. Een deelne mer, de heer Kees Bolle, spiak van af de muziektent een dankwoord voor al het genotene op <$eze onver gelijkelijke tocht, en voor alles wat voor de bejaarden werd 'gedaan. Hij was de tolk van al'lten toen hij mee deelde dat men ruimschoots had ge noten op deze reis. Tenslotte dankte voorzitter Dane van de Oranjever eniging in ide eerste plaats de burge rij die door 'haar milddadigheid deze mooie trip mogelijk maakte. Een woord van dank ook aan „Ooster land's Fanfare" dat telkens maar weer bereid wordt gevonden een mu zikaal welkom te 'bereiden. Ook de beide chauffeurs weiden in het dankwoord 'hiet vergeten. Het was een mooie todht voor de ouden van dagen, waarvan mevr. de wed. Helm- strijd1-Jonker met Ihaar 85 jaren de oudste deelneemster was. SPORT Scheidsrechters speelden tegen Burgh-veteranen Op het terrein van Burgh speel den elf Sch.-Duivelandse scheids rechters tegen een veteranenploeg van Burgh. De publieke belangstel ling was niet groot, maar de aanwe zigen kregen waar voor hun geld. Er werd hartelijk gelachen, want ditmaal ging het uiteraard niet om de knikkers, maar om het spel. RECHTSZAKEN In maart voriig jaar kwamen op de Laan van St. Hilaire in Zierikzee een motorfiets en ieen brommer met el kaar in 'botsing. Beide bestuurders werden bewusteloos 'langs de kant van de weg gevonden. Bij nader on derzoek bleek de 'bromfietser er het ergst aan toe te zijn. En tevens bleek dat de bestuurder van de mo tor nog maar zeventien jaar oud was en uiteraard niet 'in ihet bezit van een rijbewijs. Het was de Zierikzee- se elektromonteur P. v. d. H. De zaak kwam voor de kanton- Inqezonden mededeling DEN HAAG, 14-6. Het gesprek dat minister Veldkamp (sociale za ken en volksgezondheid) op verzoek van de Stichting van de Arbeid met een delegatie van de stichting zal hebben over een uitkering ineens zal naar het ministerie van sociale za ken en volksgezondheid meedeelt, donderdag in de loop van de namid dag plaatsvinden. rechter en daar kreeg van de H. al leen een boete voor ihet rijden zon der rijbewijs. Hij werd vrijgesproken vain het veroorzaken van 'ernstig let sel omdat de 'bromfietser, de 16-ja- nige A. v. ld. W. een verikeersfout ge maakt zou hebben. Tegen dit vonnis ging de officier van justitie in beroep en gisteren kwam 'd'e zaak voor 'de meervoudige strafkamer in Middelburg. Volgens de officier, nar. J. L. Andreae, had de verdachte niet voldoende rechts gehouden. Hij ging hierbij af op de sporen en op de getuigenverklaring van de Zierükzeese 'leerling-kok F. H. Het relaas van van ide H. zelf was: Hij reed op de Daan van St. Hilaire toen vier brommers uit tegenover gestelde richting naderden. Twee passeerden 'hem, de derde kwam in zijn rijbaan. De vierde brommer, be stuurd door de 'getuige H., kpn door sterk remmen buiten schot blijven. Èn die getuige verklaarde goed rechts gereden te hebben, vlak ach ter van de W. De raadsman van verdachte, mr. Vlaming, 'hechtte niet veel geloof aan deze verklaring. H. zou na 'het ongeval op eigen houtje de zaak ge reconstrueerd 'hebben in plaats van met eigen ogen 'het ongeval te heb ben gezien. De officier wees nog eens op het bijzonder zware letsel van het slachtoffer, een heup- en onüerbeen- h fractuur, hersenschudding en voor goed het gemis van een knieschijf, waardoor (hij altijd mank zal 'blijven lopen. „En dat voor een jongen voor wie sport zo'n belangrijk deel van zijn leven uitmaakte", .voegde mr. Anreae er nog aan toe. Zijn eis was Oen 'boete van f 50 of twee weken tuchtschool en een boete van f 100 of vier weken tuchtschool. „Zie je van de W. nog wel eens", vroeg de president, mr. P. van Em- pel, aan de verdachte, „of draait hij dan zijn 'hoofd om?" Hierop ant woordde van de H. bevestigend. „Ook al wordt je niet veroordeeld" vervolgde mr. van Empel, „je bent er 'bij betrekken 'geweest. Laat het je voor je verdere 'leven een grote mate van voorzichtigheid hebben bij gebracht. Zelfs als 'heeft van de W. hier een fout gemaakt, met wat meer rij-ervaring (had je alles misschien kunnen voorkomen". Woensdag 23 junli doet de recht bank in deze zaak uitspraak. Vooral keeper Speelman maakte het nogal ibont tussen de palen. La ter trok Dorst de .keeperstrui aan en toen gang het wat 'beter. Had 'hij van af het begin in 'het 'd'oel 'gestaan, dan zou de nederlaag zeker kleiner zijn geweest. Overigens bleken er onder de heren fluitisten enkele goede spe lers te zitten. Burgh steunde weer op de oude verdediging met de Haan, Schrier, de Glopper, S. Slager en Speelman, ter wijl in de voorhoede Steur en J. Hart de oude scoringsdrift nog niet verleerd' bleken. Snel was S. Roos en enige 'doorbraken leverden succes op. De (druilerige regen kan het spel hiet storen en de 35 minuten per speelhelft waren veel te snel om. De scheidsrechters verschenen an de volgende opstelling: N. Speelman, de Bilde, N. v. d. Wekken en A. Dorst; Thiery en Bouwman, Sies v. d. Wielen, Vierloo, Krijger en v. d. Linde. Burg'h 'kwam als volgt in het veld: Kloosterman, de Haan, S. Slager en Sohrier, 'd'e Glopper en C. Speelman, Bliek, Roos, Steur, Hart en Tuinman. Ruststand 1-6. Scheidsrechter was de iheer C. J. Boot. De doelpunten kwamen van de voeten van de volgende scheidsrech ters: M. Krijger en J. de Bilde (3). Burgh scoorde door Roos (2), Jac. Steur (4), J. Hart (4) en J. de Glop per. Voor de aanvang overhandigde aanvoerder Sies met een toepasselijk woord zijn tegenstanders een aan denken, waarna collega J. de Haan de dank van zijn spelers overbracht. Het ligt dn de bedoeling om deze wedstrijd 'later nog eens te herhalen, waarbij de recette afgestaan za'l wor den aan 'het zeChospitum „Zonne veld". Mogelijk zal dan de 'medewer king van de Kon. Harm. „Witte van Haemstede" gevraagd worden. KERKNIEUWS „Brood voor hel harl" BEN HAAG, 14-6. Meer dan een miljoen gulden brachten de protes tantse kerken van Nederland in en kele weken bijeen voor de grote campagne „Brood voor het hart". Op 9 juni was de stand f 1.126.000. Men raamt voorlopig de opbrengst twee ton lager dan het bedrag van anderhalf miljoen, dat men wil inza melen. Vergeleken met twee jaar geleden, toen eveneens een actie „Brood voor het hart" werd gehou den, is de gemiddelde opbrengst 18 procent hoger. Inmiddels wacht men nog op de resultaten van rond 400 kerken en gemeenten. Van de totaal opbrengst kwam ruim f 300.000 van particuliere gevers binnen op giro nummer 500.100 van „Brood voor het hart" in Amsterdam. Dit is veel minder dan de vorige keer (1963) toen men op de giro een half miljoen boekte. Oecumenische leergang DEN HAAG, 14-6. Zaterdag 19 juni vindt in de dierentuin in Den Haag de vijfde landelijke contactdag van de Oecumenische Leergang plaats, die in totaal 3500 cursisten telt, on der wie honderden Belgen. Het pro gramma van deze contactdag ver meldt zang o.l.v. Wüm ter Burg, een „oecumenische markt" met moge lijkheden ter informatie,'demonstra tie en gesprek, een inleiding en ge spreksgroepen over het thema „Oecumene en Europa" en tot slot een 'liefdemaaltijd. De inleider van het thema is drs. H. M. de Lange, lid van het curatorium van de Oecu menische Leergang. Ingezonden mededeling Nog maar 5 dagen dan is het al De beroemde gas-aansteker 5,95/7,95 10,-/11,-/12,50. Extra vaderdag-attractie (alleen voor vaderdag): Elke PoppetI met een speciaal Poppell-speldje WIERINGERWERF, 14-6. B(j dc bouw van de t.v.-zender Wieringer meer, die 203 meter hoog zal worden is een hoogte van 104 meter bereikt. De toren verrast in het Robbenoord- bos. Fragmenten van thermisch ver zinkt. staal, met een lengte van 5 meter en een doorsnee van 2 meter en een gewicht van 4 ton, worden door een liftinstallalic naar boven gebracht en aan elkaar bevestigd met grote schroeven. Wanneer een hoogte van 180 me ter bereikt zal zijn. wordt het hoog ste gedeelte tot 203 meter erop ge plaatst. Dit gedeelte wordt massief en heeft een dikte van 60 x 60 cm. Tot de hoogte van 180 meter is de toren voorzien van een lift cn een loopladder. Het laatste gedeelte is uitsluitend per ladder te bereiken. De toren rust op een betonfunde- ring van plm. 2Vz meter dikte. Zij is aan deze betonmassa met een zestal schroeven, ter lengte van 60 cm bevestigd. Verder zal de toren op z'n plaats worden gehouden door machtige „tuien", deze zijn zeskantig, bevat ten 64 draden, hebben een middellijn van 6I£ cm en worden aan zware betonblokken, op een afstand van 180 meter van de voet van de toren, verankerd. De toren krijgt 5 om lopen; de tweede, gerekend van on deren, is reeds aangebracht. Er wordt naar gestreefd de zen der eind 1966 in gebruik te nemen. Een dienstgebouw met een verdie ping is bij de mast in aanbouw.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 6