DE ZIERIKZEESCHE COURANl j De stabilisatie in de E.G.K.S. loopt opnieuw gevaar Instelling van Nationale Raad in Zuid-Vietnam VEEL VRIJ? VERF! VLOEIT VLUG STRAK De aanslag op een Rotterdamse vrouw Prins Bernhard opent uniek laboratorium te Wageningen WAT c/lc, De Amerikaanse hulp aan het buitenland De investeringen van de N.O.V.I.B. Lange sleepreizen over de wereldzeeën ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 1 Diusdug 15 juni 1965 121ste jaargang Nr. 19801 WAARIN OPGENOMEN *EDAK1IE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 5,46; per week na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Stad en Lande bezocht Den Briel Afix STRAATSBURG, 14-6. Het Eu ropese parlement beeft maandag verklaard dat de stabilisatie van de slaaJmarkt in de E.G.K.S. opnieuw gevaar loopt. Het staalverbruik houdt gtljjkt tred met de uitbrei- dying van de produktie en de druk van de wereldmarkt op het aanbod duurt cnvtrminderd voort. Het par lement heeft derhalve de hoge au toriteit der E.G.K.S. verzocht om de ze gevaren met alle middelen waar over z(j beschikt te bestrijden. Het parlement heeft deze verkla ring neergelegd in een uitgebreide resolutie, waarin het dertiende jaar verslag van de Kolen- en Staalge meenschap werd goedgekeurd. De resolutie stelt onder meer vast dat de structurele moeilijkheden van de kolenindustrie zich ondanks het stre ven naar rationalisatie weer hebben toegespitst. Het parlement spreekt nogmaals zijn. mening uit dat alleen een gemeenschappelijke energiepoli- tiek, die de plaats van de kolen in SAIGON, 14-6. De militaire lei ders in Zuid-Victnam hebben beslo ten tot de instelling van een natio nale raad van tien leden onder voor zitterschap van generaal Nguyen Van Thieu. die het hoogste bestuurs orgaan in het land zal z\jn. Alle le den zjjn militairen. Aanvankelijk had men een rqad van drie willen instellen, maar op aandringen van de Amerikanen zou men dit besluit hebben hei-zien. De nationale raad1 zal worden bijgestaan door een adviesraad van burgers en door een uitvoerende raad. De leden van laatstgenoemde raad zullen com missarissen in plaats van ministers worden genoemd. Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen 'hebben maandag ver scheidene doelen in Noord-Vietnam aangevallen, waaronder drie kazer- negöbouwen die alle beschadigd wer den. Toestellen van 'het vlregdek- Ingezonden mededeling Veel dode vis in Drentse Hoofdvaart MEPPEL, 14-6. In de Drentse Hcofdvaart tussen Smilde en Mep- pel, drijven op het ogenblik duizen den dode en bedwelmde vissen. Langs de vaart zjjn enkele henge laarsverenigingen bezig de vis te redden door die op te scheppen en naar schoon water over te brengen. De kleinere vissen zyn echter mees tal dood. Het blijkt dat het water in de Drentse Hoofdvaart op sommige stukken sterk verontreinigd is. Men wijt dit aan de abnormaal zware re genval van de vorige week, waardoor enkele rioolzuiveringsinstallaties overstroomd zijn en hun vuil in de Drentse Hoofdvaart is terecht geko men. Onder normale omstandighe den behoort de verontreiniging van deze vaart door afvalwater van de fabrieken vrijwel tot het verleden, doordat de betrokken industrieën alle zuiveringsinstallaties gebruiken. schip „Midway" bombardeerden 240 'kilometer ten zuiden van Hanoi een brug, waarvan de middelste boog werd verwoest. Ook Noordvietname- se kustvaartuigen werden aangeval len. Volgens het Noordvietnamese pers bureau zijn zondag boven Noord- Vietnam twee Amerikaanse vliegtui gen neergeschoten en enkele andere beschadigd. Bij een Amerikaanse aanval op een ziekenhuis in Xoeynh Dap zouden versdheidene patiënten zijn gedood en gewond. Daling op Newyorkse effektenbeurs NEW YORK, 14-6. Op de New York se effecten/beurs ontstond maan dag de grootste 'koersdaling van dit jaar. Een 'groot aantal fondsen leden een 'koersverlies, dat 'meest ongeveer twee punter, bedroeg en vooral bij de industrie-aandelen plaats vond. Het indexcijfer van Dow Jones voor de koersen van 'industrie-aan delen daalde met bijna 13 punten tot 868.71 - de omzet beiiep 5.92 miljoen aandelen. ROTTERDAM, L4-6. Het nadere onderzoek van de Rotterdamse poli tie, ingesteld in verband met de aan slag die zondagmorgen omstreeks drie uur op de 49-jarige mevrouw W. v. d. Velde-Veltmeyer in de Ger- desiaweg in Rotterdam is gepleegd, heeft aan het licht gebracht dat in de eerste plaats sprake was van een poging tot aanranding. Toen die niet gelukte doordat de vrouw zich gillend heftig verzette, heeft de da der haar neergestoken. Een toeval lige voorbijganger heeft zich over de vrouw ontfermd en gezorgd dat zij snel naar een ziekenhuis is ge bracht. Haar toestand is nog steeds van dien aard dat een verhoor door de recherche van de zedenpolitie, die het onderzoek ter hand heeft geno men, niet mogelijk bleek. Van de dader, die onmiddellijk de vlucht nam nadat hij gestoken had, is een signalement bekend. Vijf leden van het Nederlandse kabinet zullen deelnemen aan de besprekingen in de ministerraad van de Europese Economische Gemeen schap in Brussel, die van grote be tekenis zijn voor de verdere ontwik keling van de „zes". WAGENINGEN, 14-6. In de Noordzee, een meter of wat voor de spikplinternicuwc pieren van de even splinternieuwe havenmond. Eu ropoort, staat een stoel. Er zit een mar. op, die met alle aandacht het binnenvaren van een honderddui zend tons bananenboot filmt. De bemanning van de boot heeft het zwaar, want er staat een intens gemene stroom, een lange deining met golven van acht meter hoogte en dwars daarop vormt de storm, windkracht tien, nog eens golven van een meter of vijf hoogte. Des ondanks loopt de bananenboot keu rig binnen, keert in de havenmond en vaart weer uit. Dit is het schouwspel, dat prins Bernhard vandaag zal zien in het nieuwe golf- en stromingslaborato- rium van het scheepsbouwkundig proefstation in Wageningen. Met uitzondering vermoede lijk van de cameraman en de stoel, die men dan wel uit de Noordzee gevist zal heb ben. f 4 miljoen De prins, die vandaag dinsdag hot nieuwe laboratorium (uniek in de wereld, kosten vier miljoen gul den, compleet met apparatuur) offi- de Europese gemeenschap tijdelijk bepaalt, een oplossing voor de moei lijkheden kan brengen. Franse kritiek In het algemene debat leverde de Franse Gaullist Bousch kritiek op het akkoord, dat de hoge autoriteit met de Nederlandse regering heeft getroffen inzake terkennisbrengen van vervoerccntracten aan Luxem burg. Bousch achtte dit akkoord on voldoende. Hij wenste een regeling die voorziet in publikatie vooraf. Prof. Coppé, een der vice-voorzit- ters van de hoge autoriteit, ver klaarde met nadruk dat de getroffen regeling bevredigend geacht kan worden. De hoge autoriteit kan nu eenmaal de regeringen hun politiek niet precies voorschrijven, zo zei hij, en het verdrag laat nadrukkelijk de mogelijkheid van terkennisbrenging van de vervoerscontracten achteraf aan Luxemburg open naast publika tie. Indische premier over Zuid-Vietnam OTTAWA, 15-6. De Indische pre mier, Lal Ba'ha'doer Sjastri, heeft tij dens zijn 'huidige bezoek aan Canada gezegd, dat er een beter 'klimaat zou zijn voor onderhandelingen als de Amerikaanse bombardementen van Noord-Vietnam zouden ophouden. Hij stelde een bestand voor van de grote mogendheden die in het con flict betrokken zijn. Deze periode zou ten volle benut dienen te worden om te zoeken naar wegen ter ver dere versterking van de vrede door ontwapening. Hoewel geen van de grote landen elkaar wilden aanval len, bestond de vrees 'hiervoor toch en deze vrees bleef bestaan. Vele vissers kunnen niet zwemmen DEN HAAG, 14-6. Vele opvaren den van Nederlandse visserij schepen kunnen niet zwemmen, zo heeft staatssecretaris Grosheide van on derwijs en wetenschappen verklaard in antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid Bührmainn (C.H.U.). Dit kan een 'gevolg zijn, al dus :de staatsseoretari's, van het feit dat de opvarenden tevoren geen op leiding aan een dagsdhool hebben ge volgd of omdat zij afkomstig zijn van de visserij scholen 'in Urk of in Vilissingen, waar noch ter plaatse nodh in 'de naaste omgeving regel matig zwemles mogelijk is wegens het ontbreken van een overdekt zwembad. IJLST. Op 21 jurii wordt mevr. R. Prui'ksma -Bakker te Ijlst 104 jaar cieel gaat openen, zal de bananen boot zelf radiografisch mogen be sturen. Hij zal dan ervaren hoe ver bluffend men in het nieuwe basin van het scheepsbouwkundig proef station de werkelijkheid kan na bootsen. Werkelijk aan alles is bij de opzet van het nieuwe basin ge dacht. Uit alle richtingen kan men golven (op schaal van iedere ge wenste hoogte en windkrachten, van iedere gewenste sterkte opwek ken. Gloednieuw bij deze aanwinst is de installatie waarmee men de meest gemene stromen in het water kan opwekken. Aanleiding tot het inrichten van dit nieuwe laboratorium is in de eerste plaats de aanleg van Euro poort. Grote droogte in India NEW DELHI, 14-6. Een hittegolf - de ergste sinds mensenheugenis - en de daarmee gepaard gaande c'rcogte hebben in de Indische staat Bihar honderd mensenlevens geëist. In het gebied van Gaya is het water bijzonder schaars geworden. De put ten staan droog en de dorpelingen lopen vaak enorme afstanden om een beetje water te vinden. Reacties na onderscheiding LONDEN, 15-6. Na de Cana dees Hector Dupuis, heeft nu ook de 64-jarige Paul Pearson, een Britse oorlogsheld, te ken nen gegeven voor het lidmaat schap van de Orde van het Britse Imperium te bedankeri omdat deze onderscheiding ook aan de Beatles is verleend. „Deze onderscheiding werd mij verleend als een van de men sen die meer dan hun plicht deden en soms hun leven ga ven. Nu lijkt de betekenis er van voor mij toaardeloos". Peason zei niets tegen de Beat les te hebben, maar deze zijn volgens hem reeds genoeg be loond. „Wat zij doen is geld slaan uit jungle-muziek, dat is alles". Een voormalig secreta ris van de kanselarij der rid derorden zei dat de enige die mensen van de lijst kan afvoe ren de kanselarij is, die dit bij voorbeeld doet met degenen die in oorlogstijd tegen Brit- tanni'è vechten. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De proef op een genot is de Nederland, dat op het gebied van loaterbouwkunde al zoveel opmerkelijks bezit, heeft er een - zelfs voor Europa - unieke noviteit bij; een kunst matig eiland in het IJsselmeer, ten noordoosten van Lelystadspeciaal aan gelegd voor de bouw daarop van een moderne elektrische centrale voor de P.G.E.M. Een centrale, die reeds nu - ver voor de voltooiing - een trek pleister is voor toeristen, die er met bussen vol op af komen, zeker niet alleen om de opvallende ligging, die de trots is van de leiding van de P.G.E.M. De foto toont een maquette van de Flovo-centrale. WASHINGTON, 15-6. De Ame rikaanse senaat heeft maandagavond met 68 tegen 20 stemmen het wets ontwerp voor hulpverlening aan het buitenland voor elk der twee komen de begrotingsjaren ter waarde van 3.243.170.000 dollar goedgekeurd. Een serie amendementen, ingediend door de democratische senator Wayne Morse, inhoudend vermindering van kredietverlening aan o.a. India, Pa kistan, Griekenland en Turkije, werd verworpen. Het wetsontwerp moet nu opnieuw door de kamer van afgevaardigden worden behandeld, die reeds een kredietverlening van 3,37 miljard dollar voor alleen het komende be grotingsjaar had goedgekeurd. Het wetsontwerp verbiedt hulp verlening aan Indonesië en de Ver enigde Arabische republiek zolang deze landen hun „agressie" tegen hun buurlanden voortzetten. Het be vat 'tevens een amendement van se nator Fulbright, dat aan de organi satie van Amerikaanse Staten de taak geeft 55 miljoen dollar aan mi litaire hulp over de Latijns-Ameri kaanse landen te verdelen. Voor een inter-Amerikaanse strijdmacht zal Protestactie in Z.-Afrika tegen Nederland JOHANNESBURG, 14-6. De uit Nederland 'geboortige secretaris van ihet iknmigratiecomité van Johannes burg, F. W. C. A. Bourquin, heeft maandag meegedeeld dat zaterdag a.s. een protestrit door de Zuid-Afri- 'kaanse hoofdstad Pretoria zal wor den .gehouden naar aanleiding vain 'het besluit van de Nederlandse rege ring om een bedrag van 100.000 gul den ter 'beschikking te stellen van 'het „Defense and Aid Fund", een particuliere Zuid-Afrikaanse organi satie die steun verleent aan ver volgden onder de Zuid-Afrikaanse apartheidswetten. Aan deze protest- rit zullen naar verwachting 300 tot 500 auto's deelnemen. Elke wagen zal een bord meevoeren met daarop in het Nederlands: „-Wij protesteren" De Nederlandse ambassadeur in Zuid-Afriika, mr. H. A. Helb, heeft er volgens Bourquin in toegestemd, een deputatie van de "betogers te ontvangen. 25 miljoen dollar worden verleend. Militaire hulp aan Amerikaanse re publieken zal voortaan slechts ver leend worden in het kader van plan nen die gezamenlijk door de O.A.S. zijn aangenomen. Zware overstromingen in zuid-Duitsland MÜNCHEN, 15-6. Meer dan 8.000 militairen zijn in zuid-Duitsland aan het werk in verband met de over stroming aldaar van vele steden en dorpen, die tot dusver aan zeven mensen het leven gekost heeft. Bijna 4.000 militairen zijn samen getrokken in Vilshofen, waar een be dreigde dijk met zandzakken wordt versterkt. In Tsjecho-Slowakije zijn 200 vol wassenen en kinderen uit dorpen langs de Donau geëvacueerd. Er worden voorbereidingen getroffen voor verdere evacuaties. Haanstra's „Alleman" naar Rusland DEN HAAG, 14-6. De film „Alle- man" van Bert Haanstra zal in een Russische versie worden uitgebracht. Binnen enkele maanden begint de roulatie van „Alleman" in de bios copen van de Sowjet-Unie. Deze mededeling kwam terloops tijdens een persgesprdk met enige Russische schrijvers op de ambas sade van de Sowjet-Unie in Den herinnering. mr PE 61LT <9- <<-2> Koeler Verwachting tot woensdagavond: Aanvankelijk half tot zwaar bewolkt met enige regen; morgen in de loop van de dag opklaringen; matige tot krachtige zuidwestelijke wind; koe ler. 16 juni. Zon op 4.19, onder 21.02. Maan op 23.21, onder 5.56. 17 juni. Zon op 4.19, onder 21.02. Maan op 23.53, onder 6.56. Laatste kwartier: 22 juni te 6.36. HOOGWATERSTAN I)EN ZIERIKZEE: 16 juni 17 juni 4.52 v.m. 5.28 v.m. 17.10 n.m. 17.41 n.m. 16.46 n.m. 17.20 n.m. BROUWERSHAVEN: 16 juni 4.23 v.m. 17 juni 4.58 v.m. Springtij: 16 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven het Europese vasteland bevond zich vanmorgen een gebied van hogedruk, dat via de Golf van Biscaye in verbinding stond met een hogedrukgebied 'bij de Azoren. Met zuidwestelijke winden bleef de aan voer van vochtige en tamelijk warme lucht aanhouden. Het frorrt van een depressie ten zuiden van IJsland bracht in Ierland aanzienlijke hoe veelheden regen. Een storing aan dit front naderde vanmorgen Ierland en veroorzaakt daar een snelle daling van de luchtdruk. Verwacht wordt dat deze storing naar Noord-Schot land zal trekken en dat het bijbeho rende 'koufront ons land zal. passe ren. Dit zal waarschijnlijk in de 'ko mende nacht en vroege ochtend ge beuren. Het voorbijtrekken van dit front zal met regen gepaaid gaan Daarna zal koelere lucht met vrij krachtige wind ons land binnenstro men, zodat de temperaturen morgen lager zullen zijn dan vandaag. Er zullen in de koele ludht opklaringen voorkomen. Twaalfjarige doet eindexamen h.b.s.-B HILVERSUM, 14-6. Een 12-jarige jongen doet dit jaar eindeexamen h.b.s.-B. Het is Mare Krusemeijer, leerling van het Nieuwe Lyceum te Hilversum. Het schriftelijk gedeelte van het examen heeft hij achter de rug met schitterend resultaat: voor de wiskundevakken haalde hij twee tienen, een negen en een acht. Voor deze vier vakken kreeg de jongen vrijstelling van het mondeling exa men. DEN HAAG, 14-6. De Neder landse Organisatie Voor Internatio nale Bijstand (NOVIB) heeft sedert haar oprichting in. 1956 in totaal ruim 8,5 miljoen gulden geïnves teerd in projecten op het gebied van de ontwikkelingshulp. Deze projec ten liggen verspreid over Afrika, Azic, Latyns-Amcrika en Europa. Dit is maandagavond gezegd in een vraaggesprek van Paul de Waart over particuliere ontwikkelingshulp met de voorzitter van de NOVIB, drs. H. A. Korthals, en de directeur van de Stichting Nederf, prof. ir. G. J. A. Terra, in de radioserie „Sa menwerking met ontwikkelingslan den". De Stichting Nederf is opgericht voor de uitvoering van één van de omvangrijkste projecten, het erfge- wassenproject in de Afrikaanse re publiek Dahomey. Andere projecten zijn onder meer een landbouwschool in Kenia, een project voor gemeen schapsontwikkeling in Tunesië cn enkele onderwijsprojecten in Indo nesië. IJMUIDEN, 15-6. De IJmuidense zcesleepboten staan in de ko mende maanden zeer lange en zware sleepreizen te wachten, die een gevolg zyn van een van de meest spectaculaire en kolossale ver- bouwingskarweien, die ooit in de scheepsbouw hebben plaatsge vonden. Nadat op Japanse werven de onder Liberiaanse vlag varende „Torrey Canyon" en „Lake Palourde" (tankschepen van elk 66.883 ton draagvermogen) van hun voorschepen waren ontdaan en met nieuwe voorschepen waren vergroot tot 118.285 ton draagvermogen, bleven in de Japanse havens Sascbo en Kurc de oude voorschepen liggen. Deze voorschepen, die driekwart gedeelte van de oude „Tor rey Canyon" en „Lake Palourde" uitmaken, zyn altyd nog 180 meter lang en meten ongeveer 50.000 ton draagvermogen. De red cry van de verlengde tankers heeft ook met deze drie-kwart tankers weer plannen: te Newport News, aan de Amerikaanse oostkust, zullen nieuwe achterschepen, met daarin de machinekamers, worden ge bouwd. Het verslepen van beide driekwart tankergedecltcn is thans opge dragen aan N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuidcn. Beide reizen zijn ruim 10.000 mijl lang en zullen worden uitgevoerd door de zeesleep- boten „Jacob van Heemskerk" cn „Groningen". Dc 5375 i.p.k. sterke „Jacob van Heemskerk", die onder bevel staat van kapitein P. Lang broek uit IJmuidcn, zal te Sascbo het oude voorschip van de „Torrey Canyon" vastmaken voor dc sleepreis over dc Stille Oceaan, via liet Panamakanaal en door dc Golf van Mexico en de Atlantische Oceaan naar Newport News. Dc 2950 i.p.k. sterke „Groningen" begint de reis met het oude voorschip van dc „Lake Palourde" in Kurc cn gaat onder bevel van kapitein T. Hoek, eveneens uit IJmuidcn, via het zelfde traject naar Newport News. Verwacht wordt dat beide reizen twee tot drie maanden zullen duren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1