vaderdag! DE VIERDE DAG „Pluimveehouderij stiefkind welvaart?" VEEL VRIJ? VERF! VLOEIT VLUG STRAK f Examen doen Mosselzaadcampagne 1965 weer gesloten Toekomst voor cultures onder glas Nog maar 6 dagen dan is het weer Ondanks scherp** concurrentie nog toekomstkansen AMERSFOORT, 12-6. Onder voor waarde. dat aan de concurrentie vervalsingen lussen de lidstaten van de E.E.G. spoedig een eind komt, zijn er voor de kippeiihcuderü mogelijk heden voor een produktie van min stens vijf miljard eieren per jaar, als de produktie- en afzetstructuur zich tenminste zeer snel aanpast en con centreert. Dit is de mening van de voorzit ter van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren, de heer H. H. Garrelds. Hij sprak in Amersfoort op de algemene vergadering van de landelijke organisatie van vermeer deraars over „De pluimveehouderij, stiefkind van de welvaart?" In de eiersector is de bruto-pro- duktiewaarde de afgelopen vier jaar gedaald met 25 procent .terwijl die in de slachtpluimveesector steeg met 52 procent. Omdat de eieren nog al tijd 63 procent van de totale produk- tiewaarde uitmaken, daalde de totale bruto-produktiewaarde van 1960 tot 1S64 met 8 procent. Minder uitvoer In dezelfde periode liep de uitvoer van eieren terug met 42 procent, daalde de produktie met 15 procent en nam de consumptie met 9 procent toe tot 225 eieren per jaar per hoofd van de bevolking. In de E.E.G. daar entegen steeg de produktie met bijna 15 procent tot 39 miljard stuks, ter wijl het verbruik met slechts 8 pro cent toenam. Hierdoor is de produk tie in de E.E.G. volgens de heer Gar relds praktisch in het stadium van de zelfverzorging gekomen. De prognose is. dat de eierproduk- tie in west-Duitsland in 1965 nog groter zal zijn dan in 1961 Die in Frankrijk, Italië en België zal op het zelfde cl' een iets lager niveau lig gen, maar de produktie in Nederland zal waarschijnlijk aanzienlijk dalen, namelijk met ongeveer een miljard eieren. Ingezonden mededeling De produktie van slachtpluimvee is de afgelopen vier jaar met 54 pro cent toegenomen tot 183.000 ton le vend gewicht in 1964. De export steeg met 21 en de consumptie met 82 procent (tot 4 kilo panklaar ge wicht per hoofd van de bevolking). De heer Garrelds verwacht, dat de gemiddelde consumptie in de E.E.G. in 1970 een hoogte van 8,5 kilo be reikt zal hebben. Toch nog mogelijkheden Hoewel, gezien de stijgende slacht - pluimveeproduktie in de andere lid staten, rekening meet worden gehou den met een verscherpte concurren tie, ziet de heer Garrelds bij betrach ting van een uiterste rationalisatie in de pi*oduktie- en afzetgeledingen zeker nog mogelijkheden voor de toekomst. Hij verwacht niet, dat de vermeerderingsbedrijven in de slachtsector moeilijke jaren tegemoet gaan. Wel zullen zij moeten streven naar een goede coördinatie met de fokkers, kuikenbroeders, mestbedrij- ven en slachterijen om het gewenste aantal en soort kuikens met enige zekerheid te kunnen bepalen. kleintjes uitgi het binnen DODELIJKE ONGELUKKEN DELFT. Op de Sint Joriswe'g in Delft is de 62-jarige mevrouw D. Ikkink-van 't Laar uit die plaats, toen zij met de fiets de weg wilde oversteken, aangereden door een auto. Mevrouw Ikkink werd zwaar gewond naar een ziekenhuis overge bracht, waar zij is overleden. SITTARD. In Siltard is het zeven jarig zoontje van de familie Slagen door een truck met oplegger overre den en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde doordat de jongen met de tropper van zijn fiets de trottoirband raakte, waardoor hij op de rijweg viel, juist toen- de truck aankwam. HENGELO (O.). In Hengelo (O.) is op een schoolplein een kind veronge lukt. De 5-jarige Dave Stem speelde op het schoolplein van de R.K. kleu terschool aan de Kerkstraat toen de wagen van de melkboer kwam. Deze brengt met zijn bestelauto dagelijks schoclmelk tot voor de deur en rijdt daarvoor over het plein. Dave en andere kleuters gingen aan de wagen hangen, waarbij de jongen vermoe delijk is komen te vallen. Hij werd overreden en was op slag dood. GRONINGEN. In het akademisch ziekenhuis te Groningen is overle den de 20-jarige Milly Geut uit Zuid- horn, die een sohedelbasdsfractuur opliep bij een verkeersongeluk te Groningen. Zij zat achterop een scooter die in botsing (kwam met een auto. ROTTERDAM. De 61-jarige 'heier J. Kras uit Rotterdam is in het Dijk- zigtziekenhuis overleden aan de ver wondingen, die hij ten gevolge van een 'havenongeval 'had opgelopen. ZEVENAAR. De 19-jarige A. Tcu- nissen is zaterdagavond met zijn bromfiets op de rijksweg Emmerich- Zevenaar geschept door een auto, bestuurd door de 23-jarige G. uit Zevenaar. Het slachtoffer overleed zondagmorgen in het ziekenhuis te Zevenaar aan de bekomen verwon dingen. DEN PI A AG. De 62-jarige mevrouw C. E. Goor Machtigh-Segijn uit Den Haag is om het leven gekomen als gevolg van een verkeersongeluk. Bij het oversteken van de Hobbema- straat liep zij zaterdagochtend tegen een bromfiets. Zij overleed in de Ursula-kliniek. NIEUWE NIEDORP. De 37-jarige A. Kok uit Wervershoof is bij een autobotsing op de wegsplitsing pro vinciale weg-Terdiekerweg in Nieu we Niedorp uit zijn auto geslingerd en op slag gedood. Een bij hem in de auto zittend tienjarig jongetje liep lichte verwondingen op. Het ongeluk gebeurd'e doordat een andere auto mobilist geen voorrang verleende aan de richting Alkmaar rijdende wagon, bestuurd 'door de heer A. Kok. LIEVELDE. Zaterdagmiddag om streeks vier uur is een auto met vijf inzittenden op de weg Lichtenvoorde -Groen lo ter hoogte van Lievelde geslipt en tegen een hoorn gereden. De bestuurder, dé heer K. R. uit Groenlo, zijn echtgenote en twee kinderen werden zeer ernstig ge wond; een kind liep minder zware verwondingen op. Allen zijn opgeno men in het R.K. ziekenhuis in Groenlo. AMSTERDAM. Het toestuur van cl'e Nederlandse vereniging van foto journalisten deelt in een communi qué mee dat met 'de 13 leden der vereniging, die bezwaar hebben ge maakt tegen eerdere publikaties door het bestuur inzake „de kwestie Dra kes teyn" overeenstemming is bereikt in d'ie zin, dat een commissie zal worden ingesteld belast met een on derzoek omtrent 'de wijze waarop de foto's van prinses 'Beatrix er. Klaus von Amsberg tot stand zijn gekomen. DEN HAAG. De staatssecretaris van financiën acht de tijd nog niet aangebroken de sinds 1962 bestaande belastimgaftrekregeling voor de wer kende vrouw aan te passen aan het huidige 'loonpeil. SASSENHEIM. Inbrekers zijn ac tief geweest in Sassenheim. Zij ver sohaften zich toegang tot een bun galow en enkele bedrijven. De to tale buit loopt 'in 'de duizenden gul dens. Daarnaast werden vernielin gen aangericht. AMSTERDAM. Mr. B. W. Bies heuvel, vice-minister-president en minister van landbouw en visserij, heeft zaterdagmiddag op het congres van de Europese Beweging in Am sterdam gepleit voor eenheid van optreden van Frankrijks partners in de E.E.G. UDEN. In de nieuwe 'kerk van de Heilige Pius X te Uden is een plech tige rouwdienst gehouden ter nage dachtenis van 'de in Kongo vermoor de Nederlandse Kruisheren-missio narissen (twee in november en 14 kortgeleden, orider wie vi'er priesters en één broeder uit Uden). DEN HAAG. De minister van eco nomische zaken, drs. J. M. den Uijl, heeft in een gesprek met een groep buitenlandse journalisten tot uit drukking 'gebracht, 'dat de Neder landse regering niet akkoord' zal gaan met verdere vooruitgang dn de E.E.G.. als dat slechts ten koste van de parlementaire invloed op de be sluitvorming binnen de gemeenschap zou kunnen gaan - zelfs niet als daardoor Nederlandse materiële be langen zou'den word'en geschaad. ELBURG. Op 1 juli a.'s. zal het ge combineerde college van het polder district Noord-west-Veluwe, omvat tende de polders Ol'debroek, Ooster- wolde, de Waterlandse polder Doorn spijk en de touitenpol'der Nunspeet Hulshorst, plannen indienen voor de eerste fase van het ontwateringsplan van de polders Oldebroek en Ooster- wolde. Hiermee zal dan aan het ein de van diit jaar of begin volgend jaar worden begonnen. DEN HAAG. In het S.E.R.-gebouw in Den Haag is de eerste vergade ring gehouden van de Stichting Cen traal Orgaan Ziekenhuistarieven, welke stichting onlangs is erkend als centraal orgaan in de zin van de wet ziekenhuistarieven DEN HAAG. Prinses Margriet en haar verloofde, Pieter van Vollen hoven hebben in het Bijou-theater in Den Haag de film „The Pumpkin Eater" naar een scenario van Harold Pinter bijgewoond. DELFT. In hét stedelijk museum het Prinsenhof te Delft wordt van 24 juli tot 5 september een tentoon stelling gehouden van moderne mo- zaieken uit Ravenna. De mozaieken zijn vervaardigd door vooraanstaan de moderne kunstenaars uit ver scheidene landen, onder wie Chagall. UTRECHT. Tijdens een in Utrecht gehouden partijraadsvergadering van de Partij van de Arbeid is dr. J. G. H. Tans uit Maastricht geïnstalleerd als voorzitter van deze partij. Hij volgt de heer J. G. Suurhoff op, die thans deel uitmaakt van het kabinet. SPORT De Zierikzeese Avondvierdaagse De inschrijvingen voor de Zierik zeese Avondvierdaagse komen nu ge leidelijk aan binnen. Het organisa tie-comité verzoekt nogmaals hen, die willen deelnemen zich zo spoe dig mogelijk op te geven en niet tot de laatste dagen te wachten. Na 19 juni wordt bovendien het inschrijf geld verhoogd. Tevens 'doet het nog eens een dringend beroep op enkele (jonge) dames om zich beschikbaar te stellen voor begeleidster van de 8 km. deelnemers. Deelname van deze jonge tippelaartjes zonder goede 'be geleiding acht het niet verantwoord i.v.m, de drukte op sommige wogen. Ingezonden mededeling met actieve,beheerste zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepbaar: W. J. Gunning, laat stelijk pred. voor buitengew. werkz., Wageningen en D. v. Krugten, laat stelijk pred. te Soest, De Steeg. Beroepen te Vinkeveen: J. de Lan ge, director Ger. Zendingsbond, wo nende te Zeist; te Heiveld: H. J. Smallebrugge, Vreeland. Aangenomen naar Zuilichem-Nieu- waal: J. v. Dijk, Poortvliet. Bedankt voor Waddinxveen (3de pred.pl.): J. Kooien, Reeuwijk. Ger. Kerken Beroepen te Munnekezijl: C. Bru- ning, Nieuwlande (Dr.). Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Amersfoott-C. (vak. wijlen J. A. Vink): J. F. Hey, Drach ten. Ger. Gem. in Nederland Beroepen te Arnemuiden, Berken- woude, Bruinisse, Elspeet, Groot- Ammers, Hilversum, Kruiningen- Yerseke, Leerdam, Oostburg, Rotter- dam-Z. en te Vriezenveen: kand. J. Pannekoek, Gouda. Geref. Kerk steunt pwerk in Algerije UTRECHT, 12-6. Voor het hulp werk van het Leger des Heils in Al gerije heeft het werelddiaconaat van de Gereformeerde Kerk in Nederland 20.000 gulden beschikbaar gesteld. Het Leger des Heils zal dit geld ge bruiken voor melkuitdeling aan schoolkinderen, voor bejaarden- en invaliden zorg. Ook is 15.000 gulden ter beschik king gesteld voor het internationale christelijke hulpwerk in Algerije, dat door de kerken is opgezet. Het geld zal o.m. worden gebruikt voor de aanleg van eer. grote bosrand, die de opdringende Saharawoestijn moet tegenhouden. Ook medische hulp, onderwijs en voedselverstrekkïng aan kinderen staan op het programma. Tenslotte is 3.000 gulden voor va kantiewerk van jeugdige Algerijnen gegeven. VIS SERI JBERICHTEN hulpv Zestien passagiers van het Oost- Duitse schip „VöllkerfreundsChaft" zijn tijdens een tocht door de Oost zee niet aan boord teruggekeerd. Het zijn tien Oostduitsers en zes Tsje chen. Acht 'bleven in Stockholm, twee dn Oslo en de zes Tsjechen in Kopenhagen. Belgisch scheepje gezonken op W.-sclielde HANSWEERT, 12-6. Op de Wes- terschelde is vrijdagmiddag een Bel gisch binnenschip de „Lily". gezon ken. De oorzaak hiervan was de golfslag van een passerende zeeboot, die het scheepje zo deed slingeren, dat de lading bestaande uit 45 ton scheepsmotoren ging schuiven. Niet lang daarna liep het scheepje vol water en ter hoogte van Walsoorden liep het scheepje vol water. De schipper die alleen aan boord was kon zich door in een roeiboot te springen in veiligheid stellen. Het schip was 200 ton groot en was op weg van Antwerpen naar Duitsland. Uitreiking Zeeuwse Prijs K. en W. 1965 MIDDELBURG, 12-6. De Zeeuwse Prijs voor Kunsten en Wetenschap 1965, door Gedeputeerde Staten van Zeeland toegekend aan de heer ir. H. de Lussanet de la Safolomère, hoofdarchitect A bij d'e Rijksgebou wendienst, te 's-Gravenhage voor zijn belangrijk en voortreffelijk aan deel in de restauratie en d'e herbouw van het in 1940 door oorlogsgeweld verwoeste Abdij complex in Middel burg, zal op donderdag 17 juni a.s. aan de heer De Lussanet de la Sa- tolohière worden uitgereikt door de Commissaris 'der Koningin in Zee land, mr. J. van Aartsen. De uitreiking vin'dt plaats in de nieuwe Statenzaal aan de Groen markt te Middelburg, een der gebou wen in het Abij complex, waarvoor de heer De Lussanet de la Sablonière het bouwplan ontwierp en dat in 1950 onder zijn leiding en toezicht gereed kwam. KATJE.... BRUINISSE, 12-6. Met de sluiting van het Groninger Wad voor de mos selzaadvisserij per 11 juni 1965 is de mosselzaadcampagne 1965 weer afgesloten. Het was dit keer een wel wat eigenaardige campagne. Begonnen eind april 1965 met de opening van het Friese Wad. werd omstreeks begin mei een week ge stopt, om de vissers gelegenheid te geven de bevrijdingsdag te vieren. Op 11 mei werd de visserij toen weer hervat, een visserij waarvan te vo ren vaststond dat zij geen jong mos selzaad zou opleveren, want in wei nig vorige jaren is zo weinig zaadval geconstateerd. Dit is te meer onbe grijpelijk omdat 1964 toch een be hoorlijk warme zomer is geweest, waarvan men mocht aannemen dat de mosselzaadlarven zich behoorlijk zouden kunnen ontwikkelen en geen hinder zouden hebben door een te lage zee wa tertemper at u ur En ondanks het feit, dat er geen jong zaad was, heeft toch ieder weer kans gezien zijn oercelen te bevol ken, zij het dan met zaad dat van vorige jaren op de natuurlijke ban ken van het uitgestrekte Waddenge bied was overgebleven. Het wachten is nu op het nieuwe seizoen. Er gaan geruchten dat de kwaliteit van de Zeeuwse mosselen, dus de mosselen op de percelen in Zeeland minder zijn dan in de jaren Flitsen uit het buitenland BELGRADO. Zuid-Slavië heeft bij de Westduitse regering geprotesteerd naar aanleiding van de moordaan slag op de Zuidslavische consul in München, Andrija Klaric, op wie vo rige week werd geschoten toen hij zich met zijn auto te Meersburg aan het meer van Constanz bevond. PLAINFIELD. Na een brand die het honderd jaar oude Victoriahotel te Plainfield (New Jersey) heeft ver woest worden 13 van de honderd gasten vermist. De meesten konden in nactotkledij ontkomen. Een lijk is geborgen. SAIGON. Vrijdag hebben Ameri kaanse vliegtuigen zes aanvallen uit gevoerd op Noord-Vietnam. Volgens een communiqué in Saigon zijn ver scheidene bruggen vernield, waarvan er een nog maar pas voltooid was. OTTAWA. De Canadese premier, Lester Pearson, heeft in het parle ment 'te kennen gegeven dat zijni re gering opnieuw met de Amerikaan se president spreekt over de moge lijkheid van een pauze in de bom bardementen op Noord-Vietnam. PARIJS. Frankrijk zal mogelijk zijn houding ten opzichte van de vol gend jaar te houden Navo-oefening „Fallex" herzien en er alsnog aan deelnemen, zo is in Navo-kringen in Parijs gezegd. NICOSIA. De Cyprische regering is niet tegen het voorstel van secre taris-generaal Oe Thant om het man daat van de vredesmacht van de Verenigde Naties met zes maanden te verlengen, in plaats van met drie maanden zoals tot nog toe steeds het geval was. LAGOS. Tijdens een spoedbijeen komst van Afrikaanse ministers in Lagos heeft de minister van buiten landse zaken van Ghana, Botsio, be schuldigingen van een aantal Frans talige Afrikaanse landen inzake on dermijnende activiteit van Ghana op hun grondgebied verzinsels genoemd. WASHINGTON. Generaal Maxwell Taylor, de Amerikaanse ambassa deur in Zuid-Vietnam, heeft in Was hington verklaard dat het duidelijk is dat het reeds lang verwachte moesson-offensief van de Vietcong is begonnen. Hij verwacht in de ko mende twee maanden een harde strijd. 1964 en 1963, maar we achten het nog te vroeg om dit nu al te kunnen be oordelen. In de maanden juni en juli en begin augustus kan deze kwaliteit nog gemakkelijk zoveel verbeteren, dat dezelfde goede kwaliteit als de laatste jaren gehandhaafd blijft. Astronauten bevorderd HOUSTON, 12-6. President John son heeft de Amerikaanse astronau ten James McDivitt en Edward White bevorderd tot luitenant-kolo nel. Johnson maakte dit bekend toen hij vrijdag een bezoek aan het ruim tevaartcentrum in Houston bracht. Kleuters verdronken GOUDA, 12-6. De 2-j;u*ige Barend Willem Korevaar uit Gcgda is in een sloot nabij de ouderlijke woning gevallen en verdronken. Het jonge tje, dat van huls was gelopen, werd door een buurvrouw opgedregd. ROTTERDAM. De 4-jarige Robert G. van den Burg, zoontje van de ka pitein van de motorsleepboot „Gon- da". is in de Nassauhavcn in Rotter dam verdronken. Het kind speelde aan dek en is, toen zijn moeder eventjes naar de roef ging, overboord gevallen. In de loop van de avond heeft de politie en brandweer het lijkje opgehaald. De Sowjet-Uhie (heeft van de Westduitse. Amerikaanse en Cana dese regeringen uitlevering geëist van drie Letten die ziah aan ernstige oorlogsmisdaden zouden 'hebben sdhuldig gemaakt. LAND- EN TUINBOUW Voedertvinning met weinig kosten Nieuwe methoden bij hooi- en kuilvoerwinning vinden alom navol ging. Begrijpelijk, want zij zijn erop gericht met zo weinig mogelijk kos ten (aan arbeid vooral) het hooi in de schuur of berg en het silovoer in de kuil te krijgen. Behalve met weinig kosten, moet er voldoende ruwvoex" worden ge wonnen. In deze drukke tijd zal er daarom ook aan de bemesting aan dacht moeten worden besteed. Naast stikstof, zullen vele gemaai de percelen een kalibemesting nodig hebben. Of een complete mengmest- stof. Dit is afhankelijk van wat reeds in het voorjaar werd gestrooid. Het is van 'belang Idit eens na te gaan. want zonder een voldoende basisbe mesting komt de stikstof niet volle dig tot zijn recht. Bovendien, de laatste maanden zijn bijzonder nat geweest. Deskun digen nemen aan, dat vooral op de licht grond een deel van wat aan voedingsstoffen beschikbaar was, reeds naar diepere lagen is gespoeld en: voor de plant onbereikbaar is ge worden. NAALDWIJK, 12-6. Tijdens de te Naaldwijk gehouden jaarvergadering van' het proefstation voor de groen te- en fruitteelt onder glas voor het glasdistrict Zuid-Holland heeft de directeur ir. W. van Soest zijn ver trouwen uitgesproken 'in de ontwik keling van de Nederlandse tuinbouw speciaal wat de teelt onder bet glas betreft. Hij adviseerde thans in sterker mate tot diepte investeringen over te gaan en 'deelde mee dat met in gang van 1 augustus aanstaande dn samenwerking met de 'landbouwho geschool te Wageningen op 't proef- station een fysiologische afdeling voor het tuintoouwonderzoek zal ge sticht worden. Spieker gaf een over zicht van de talrijke onderzoekingen en proeven die op het proefstation worden verricht. Ir. van Soest constateerde dat in het verledën men allerlei 'b espuit in - gen toepaste teneinde bepaalde planteziekten te bestrijden. Spreker l'iet 'hiertegen een waarschuwend geluid horen en adviseerde het ge bruik van bespuitingen te beperken; ook het in de grond 'brengen van be strijdingsmiddelen waardoor de teelt wordt benadeeld'. Er wordt voortdu- „De Beatles" koninklijk onderscheiden LONDEN, 12-6. Koningin Eliza beth van Engeland hééft zaterdag de „Beatles" benoemd' tot „Member of the order of the British empire" (lid in >d!e Orde van het Britse imperium). Dit 'is de laagste rang van een in 1917 'door wijlen koning George V inge stelde ridderorde. De „beatles" Idie drie jaar geleden in een keldertje in Liverpool begon nen en sindsdien over Id'e gehele we reld beroemd zijn geworden, worden vermeld in een speciaal bijvoegsel van het Britse Staatsblad dat de jaarlijkse lijst van onderscheidingen bevat. ren'd gezocht naar de minst giftige bestrijdingsmiddelen, 'hetgeen bijzon der voor de glascultures mogelijk wordt geacht. Ingezonden mededeling De beroemde gas-aansteker 5,95/7,95 10.-/11,-/12,50. Extra vaderdag-attractie (alleen voor vaderdag): Elke Poppell met een speciaal Poppell-speldje LONDEN, 12-6. Een aantal Lon- dense politiemannen heeft vrijdag uren nodig gehad om een tiointigja rig meisje te arresteren, dat gewa pend met een pistool, op de venster bank. van een huis in een buitenwijk van de stad zat en, nonchalant de ene sigaret na de andere rokend, op alles schoot wat in haar nabijheid kwam. De politie,' twintig man sterk, was naar het huis gekomen om het meis je terug te brengen naar de gevan genis waaruit zij twee maanden ge leden was ontsnapt. Zij zat daar een straf uit in verband met een geweld dadige roof. Toen de politie in de buurt van haar kamer kwam werd zij op een regen kogels onthaald en moest halsoverkop het huis verlaten. Daarbij kreeg een politieman een schot in de rug. Overredingen en be velen het vuurwapen weg te werpen en zich over te geven mochten niet balen. Het teas tenslotte vrouwelijke ijdelheid, die haar parten speelde. Een persfotograaf, die in een aan grenzende kamer had roeten te ko men, leunde uit het raam en vroeg of hij een „plaatje" van haar mocht maken. Om er zo voordelig mogelijk op te komen leunde het meisje naar voren, hetgeen de fotograaf de kans verschafte haar pistool weg te gris sen. Het vuunoapen ging hierbij af waarbij de fotograaf een schamp schot opliep. De politie overmeester de toen het meisje. „Goed, Akkewe zijn het met je eens, dat hij aarx het werk moet. Morgén gaat hij met zijn vader mee naar de fabriek. Op kantoor x.innen ze wel ëen kracht gebruiken, is het niet, Douwe?" De man knikte. „Ja, dat hebben we nu wel ingezien. Ik had zo ge hoopt, dat hij 'zijn graaa had gehaald maar paeen mens krijgt niet al tijd in het leven, wat hij graag wil. Misschien, dat hij nu wat meegaan der wordt". Na de thee verklaarde Akke op besliste toon, Idiat ze nu naar huis wilde. „Ik breng je weg, Akke. En eh. kom nog eens aan, wil je? Mijn vrouw en i'k zullen dat erg op prijs stellen. We zijn wel een stuk ouder, maar als je ons als je vrienden zoudt willen beschouwen, Akke. Akke glimlachte en 'antwoordde: „Ik kom graag nog eens een mid dagje". „Bel 'dan maar, dan 'laat i'k je op halen, hoor?" Terwijl ze de hand van Jan drukte, zei ze zacht: „Wat heb jij een stel prachtouders jongen. Doe ze nooit meer zo'n verdriet. We zien elkaar misschien nog wel ééns". „U kunt er van. opaan, mevroilw, dat ik. „Goéd, goed", antwoordde Akike lachend. „Ik 'houd je aan je woord". In de wagen zei 'de man, toen ze over de brede rijksweg red'en: „Ik heb het mijn vrouw maar nooit ver teld, Akke, maar als Jan in het ge vang terecht gekomen was, zou ik mijn ontslag hébben moeten nemen Feuilleton door H. van Omme als directeur. Mijn prestige, niet waar? Als ik zou moeten optreden, zouden ze altijd1 denken: Man, maak miet zo'n drukte, die zoon van jou zit in het gevang ;ik zou maar een toontje lager zingenZoiets, toe grijp je ?En daarom 'ben ik je zo dankbaar, Akke, dat bet hierbij kon blijven. Nu weten alleen enkele in gewijden het". „En wij zwijgen er vanzelfspre kend over", verklaarde de vrouw. „Dat weet lik, Akke. Kom ons weer eens een keertje opzoeken, wal je? En vertel ons dan eens wat van je leven. Je bent nog zo jong, en nu al weduwe Hoofdstuk 22. Akke vertelt van haar huwelijk. Van die dag af had Akke nieuwe vriendende familie van der Spoel in Heerenveen, en Lena en haar man iin Leeuwarden. En hoewel ze haar vriendschap met het notarisgezin en Jikkje van Asselt niet verwaarloosde, was ze toch blij wat meer aardige kennissen te hebben. Opnieuw raad de Jan van Asselt Akke aan, rijles te gaan nemen. En omdat ze nu ook kennissen buiten de stad had, stelde ze zich in verbinding met een rij school en 'kocht een kleine auto. Ze slaagde meteen de eerste keer voor haar examen en toen ze met deze mededeling thuiskwam, was ze uit gelaten als een kind, omhelsde haar moeder en zei: „Mem, nou gaan we fijn samen toeren. Misschien gaan we wel weer eens een dag naar Metslawicr, hé?" Voor de eerste maal met haar wa gen in Heerenveen, moest Van der Spoel de auto bekijken. „Je hebt groot gelijk, 'kind, dat je een wagen tje gekocht hebt. Niet dat ik je niet graag liet halen, hoor, dat weet je wel. Maar nu ben je meer eigen baas. Kun je gaan en komen, wanneer je wilt". Jan van der Spoel was de dag na zijn invrijheidsstelling aan het werk getogen op de fabriek van zijn va der. Heel gewoon als kantoorbedien de, maar dat kon hem niet sohelen. Het feit, dat hij zich nu op een be paalde wijze verdienstelijk kon ma ken en geld ging verdienen, gaf hem de nodige voldoening. De verstand houding tussen hem en Akke was uitstekend en Jan koesterde een stille verering voor de vrouw, die hij zoveel dank verschuldigd was. Ook in Leeuwarden was ze een graag geziene gast en ihet kwam zo ver, dat Akike iedere dinsdagmiddag naar Lena ging. Daar knuffeld Akke de baby, die inmiddels géboren was, keek vertederd toe ,als zijn moeder hem versdhoonde of voedde en dan ging er wel eens een steek door haar heen. Doch ze zette er zich zoveel mogelijk overheen. Niet aan denken, zei ze tot zichzelf. Een mens kan niet alles hebben in het leven. Jacob Derkindere was na de aan- randingsgrap nog een paar malen op bezoek geweest in BoUega, doch de harmonische sfeer*, die altijd tussen hen geheerst had, was bedorven en bestond niet meer. Hoewel Akke nooit meer gezinspeeld 'had op het gebeurde, doch altijd hartelijk en vriendelijk tegen hem bleef, voelden beiden toch aan, dat er wat tussen hen in gekomen was, wat zich voor lopig niet liet verwijderen. Tenslotte wachtte Jacob, net als Jan nog een rechtszaak. In het najaar bleef hij weg en Akke kwam tot de ontdek king, dat ze het helemaal niet erg vond. Gek, dacht ze, ik was vast, in de overtuiging, dat Ik van 'hem hield. Nu mis ik hem niet meer. Hij bete kent dus niets voor me. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 6