Regeri en rampen in Vietnam Elegant" kleding Dreischor industriedorp? DE LEEUW VAN BASHRA Produktschap voor aardappelen wenst een interventieregeling Zware brand in katoenspinnerij „Sterk door werk" in Rotterdam mislukt kreukherstellend, wasbaar, krimpvrij, modieuze dessins Havenplein 11 Middenschouwen kreeg zijn nieuwe raadhuis. De foto toont Zee- lands commissaris mr. J. van Aartsen in gesprek met burgemeester S. Francke, gezeten in de fraaie raadszaal. (Foto: Zierikzeesahe Nieuwsbode). Aardverschuiving oorzaak van noodtoestand RECIFE, 13-6. Acht mensen heb ben de dcod gevonden door een aardverschuiving die talryke huizen heeft verweest in de plaats Caval- heiro in de Braziliaanse staat Per- nambuco. Men vreest dat nog meer slachtoffers onder het puin liggen. In de omgeving van de plaats Vi- toria de Santo Antao in dezelfde staat zijn ten minste vier mensen omgekomen als gevolg van overstro mingen. Ongeveer 500 mensen zijn van de buitenwereld afgesloten. In de stad Recife vonden dertien mensen als ge\lolg van overstromin gen de dood. Voor de gehele staat Pernambuco is de noodtoestand af gekondigd. Het regent al twee et malen onafgebroken in dit gebied. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Utrecht (wijkgemeen- te Oranjekerk): W. I. Doude van Troostwijk, Doorwerth-Heelsum; te Augustinusga (toez.): J. Bezemer, Wolsum-Westhem; te Kollum: R. Dijckmeier, Coiijnsplaat; te 't Harde (toez.): J. A. de Waard, Meerkerk. Bedankt voor Woudenberg (2de pred.pl.): W. Ohr. Hovius, Nieuw- Lakkerland; voor Roswinkel (toez.): J. W. Zimmerman, Usquert. Ger. Kerken Tweetal te Arnhem (vac. N. Wil- lemse): W. DdkJke, Noordwij k-Bin- nen en dr. E. de Vries, Amsterdam- West. Beroepen te Loppersum: H. Wil- lems, Augustinusga. Ds. H. den Boeft te Veen'dam heeft het aanzoek van de protestantse ge meente Ispra-Varese (voor de gees telijke verzorging van de in Noord - Italië woonachtige protestanten) aangenomen. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Wetsinge-Sauwerd: F. v. Dijk, Neede; te Rijnsburg (voor de zendingsarbeid op Curasao): K. Ded- dens, Amersfoort-C. Baptisten Gemeenten Beroepen te Nieuwe Pekela: kand. A. v. d. Beek, Brugge (België). Dorp werd weggevaagd SANDERSON (Texas), 12-6. Een wolkbreuk (heeft vrij'dag ihet dorpje Sanderson In Texas zo goed als van de kaart geveegd. Volgens de laatste berichten zijn ten minste 13 mensen om het leven gekomen en worden er nog 18 vermist. bij aanrijding GROENVELD, 13-6. Zondagmor gen om ongeveer half- twaalf is een uit Leeuwarden afkomstige auto, waarin zich het uit zes leden be staande gezin Stormer (bevond, op de wegkruising in 'de Groenveldsedijk te Groenveld in de gemeente Sint Maarten, tegen een juk van het bo vengrondse laagspanningsnet gere den. Vijf van de zes inzittenden werden min of meer ernstig gewond' naar een ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. De 41-jarige mevrouw M. Stormer- die Jong werd zo zwaar gewond, dat ze kort na aankomst in het centraal ziekenhuis te Alkmaar is overleden, terwijl de 14-jarige Tyde in levens gevaar veikeert. BRUINISSE VENSTER BLIK DOOR HET WERELD Het begin van de moessons in Vietnam ivas tevens het begin van een serie rampen voor het Vietna mese leger. De Vietkong viel op tal van plaatsen aan en vernietigde een reeks regeringseenheden, waarbij ook menige Amerikaan - als „advi seur" aanwezig - het leven liet. De voornaamste slag was die van Quang Ngai, dat verloren gegaan zou zijn, wanneer de luchtmacht der V. S. net nog op tijd de balans liet door slaan ten nadele van de Vietkong. Dat optreden vanuit de lucht en troepentransporten met zwermen he likopters waren toen nog mogelijk, maar naarmate de moessonregens zwaarder en langduriger worden, zal ook het vliegen worden belemmerd. Het is daarom logisch dat de Viet namese generaal Nguyen Khan Thi zijn Amerikaanse collega's vroeg of diens parachutisten en mariniers niet een handje konden helpen bij de landoorlog. In oorlog President Johnson heeft daarop nu ja geantwoord. Een ingrijpende maatregel, die de V.S. nu ongeca- moufleerd werkelijk een strijdende partij maakt. Het heeft vele Ameri kanen geërgerd - in hoofdartikelen en op demonstraties bleek dit - dat de mededeling heel terloops kwam in een voorlichtingscommuuiquétje, alsof het hier een kleinigheid betrof. Dat is het geenszins: het betekent dat de V.S. nog meer bij de strijd betrokken zijn geraakt en op nog grotere verliezen mogen rekenen on der de nu ongeveer vijftigduizend, binnenkort omtrent honderdduizend man troepen die daar overzee die nen. Johnsons besluit is een logische konsekwentie van zijn beslissing de Vietkong (dus Noord-Vietnam en via hen de Chinezen) geen overwinning in Zuid-Vietnam te gunnen. Komt hij nu het Zuidvietnamese leger niet met mankracht te hulp, dan wordt dit weggevaagd. Steeds erger De krachtmeting bij Quang Ngai was - voor de Amerikaanse lucht macht nog snel de Viekong kon ver drijven - een overwinning voor de communistische eenheden, die te vergelijken is met de slag bij Dien Bien Phoe, die het eind betekende van de Franse macht over Vietnam De Vietkong heeft dan wellicht niet de volle zege binnen kunnen halen dit keer, maar de morele klap voor de Zuidvietnamezen is er uiet ge ringer door. Bovendien neemt de kans dat de V.S. regelrecht slaags raken met Russen in Noord-Vietnam ook steeds meer toe: niet alleen bases voor luchtdoelraketten zijn daar nu waar genomen, maar ook lljoesjin-28 straalbommenwerpers. De kansen daarentegen dat door overleg hier iets bereikt wordt lijken nog gerin ger dan ooit. Waaruit haast wel moet volgen dat de komende stappen hier alleen maar een verheviging van de strijd kunnen inhouden. De Hervormde vrouwenvereniging te Bruin isse vergaderde vorige week in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw De presidente, mevi;. van dei:, Sar, liet zingen Psalm 105 1 en 3 en ging voor in gebed. De Schriftlezing was uit Rom. 9 9-15, doch haar in leiding hield mevr. van der Sar over Matth. 17. Als gasten waren aanwezig ver schillende leden van de Ger. vrou wenvereniging en van de afdeling Bruinisse van de Partij van de Ar beid. Voor het tweede gedeelte was namelijk een bijzondere spreekster uitgenodigd en wel zuster M. P. C. Haijer, die haar werk als sociaal werkster uitoefent in donker Rotter dam. Zuster Haijer, die een evangeliste is in dienst van de Stichting de Red dingsboot, verricht haar werk in dienst van het Koninkrijk Gods op onnavolgbare wijze, begenadigd als zij is met talenten op dit gebied als weinig anderen. Wat zij vertelde van haar werk onder mensen die leven aan de zelfkant van het leven in Ka- tendrecht en elders, was zo ontroe rend, dat alle aanwezigen diep onder de indruk kwamen van haar boeien de causerie, verbijsterd over het ho ren van niet vermoede feiten en ge beurtenissen. Zuster Haijer had te voren enkele verzen uit Ezechiël 34 gelezen en bij elk verhaal dat zij In 1964 f 438.000 voor kankerbestrijding door personeelsacties DEN HAAG, 12-6. Blijkens een mededeling van 'de Nederlandse ver eniging 'töt steun aan 'het Koningin W'il'helmina Fomds voor 'de kanker bestrijding is in 1964 een bedrag van van f 438.000 'bijeengebracht door de talloze één-cent-per- man-per week week bijdragen, de zg. „Personeels- actie K.W.F." vertelde kwam haar evangeliserende roeping tot uiting. Met het zingen van Gez. 280 en dankgebed van zuster Haijer werd de vergadering gesloten. Van de ge legenheid cm vragen te stellen werd druk gebruik gemaakt. Een collecte voor het werk van zuster Haijer bracht f 65 op. Er is van haar werk ook een poc ketboek verschenen, geschreven dooi de journalist P. Terlouw, waarvan eveneens vele exemplaren werden verkocht. NIJMEGEN. Van 18 tot 22 juni zullen (gastvrije families in Nijme gen onderdak verlenen aan twee-en tachtig Engels oorloigsna'bestaanden, ■dfie dan in ons land verblijven om den bezoek te brengen aan de graven van 'hun in de jaren 1940-1945 ge sneuvelde familieleden. Jagers contra stropers UTRECHT, 12-6. De welvaart heeft bijna iedereen een auto verschaft, ook de stropers. De ontsluiting van allerlei gebieden door de aanleg van wegen, onder meer ten behoeve van de recreatie, werkt de stroperij uit auto's sterk in de hand. De stropers gebruiken daarbij zeer krachtige windbuksen. Het is ontstellend, dat de minister van justitie, ondanks sterke aandrang, niet bereid is geble ken, gepaste wettelijke maatregelen te nemen. Dit zei de voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Jagersvereni- ging, mr, J. O. Thate, zaterdagmor gen bij de opening van de algemene vergadering van de K.N.J.V. in Utrecht. Hij voegde 'eraan toe, dat de gewone politie (door onderbezetting en ovenblasl'ing niet 'in staat is, in het veld veel te doen. De enkele voortreffelijke detachementen veld politie zijn volgens hem uiterst be kwaam en actief, maar zij hebben veel te grote rayons onder hun 'hoe de. Scheepvaartberichteii Esso Rotterdam (t.), 11-6 te Bombay. BERGEN OP ZOOM. Onder zeer grote belangstelling ds zaterdag het stoffelijk overschot begraven van kapt. R. A. Liem, lid van het Shisky- Fourteam, 'die 'dinsdag op de vlieg basis Woensdrecht om (het leven lis gekomen. DREISCHOR, 12-6. Enige we ken geleden is bekend gemaakt dat twee studenten stedebouw- kunde de Dr. P. Verhagen- prijs hadden gekregen. Deze prijs ivordt om de twee jaar door de Bond van Nederlandse Stedebouwkundigen, B.N.S., toegekend aan de student, die zich het meest onderscheiden heeft in een stedebouwkundig ontwerp. Winnaar van dit jaar werd o.a. de heer Ben Eerhart, die kort geleden is afgestu deerd aan de afdeling S.H.O., Akademie van Bouwkunst te Amsterdam. De heer Eerhart is stedebouwkundig ontwerper op de Afdeling Stadsontwikke ling te Haarlem. De Dr. P. Verhagen-prijs ontving hij voor de examenprojecten Structuurplan voor Schou wen- Duiveland" en „Sanering van Zierikzee". Hoewel er tot op heden in het agrarische dorp Dreischor tot op de dag van vandaag van industrieves tiging nog niets te bespeuren valt, ziet stedebouwkundige Ben. Eerhart dat in de toe komst wel veranderen en ziet nu al mogelijkheden op het ge bied van industrievestiging in Dreischor. Op welk gebied er industrieën zullen verrijzen is echter nog niet bekend. Subsidie voor opslagbedrijven noodzakelijk geacht DEN HAAG, 11-6. Het Produkt schap voer Aardappelen meent dat er voor consumptie-aardappelen een marktinterventieregeling moet ko men en dat de bouw van centrale sorteer- en opslagbedrijven voor consumptie- en pcotaardappelen be vorderd meet werden, liet heeft dit standpunt uiteengezet in een nota „Verbetering van de marktstructuur voer consumptie-aardappelen". De nota stelt dat de oppervlakte consumptie-aardappelen, die in 1964 met vijftien procent is ingekrompen, inmiddels volledig is aangepast aan de binnenlandse behoefte en slechts een bescheiden export toelaat. Dit als men uitgaat van de gemiddelde hectare-opbrengst van de laatste vijf jaren. De uitzonderlijk hoge hectare opbrengsten van 1964 geven ten on rechte de indruk dat het areaal nog aan de ruime kant is. Volgens de no ta moet verwacht worden dat de ver bouw in 1965 opnieuw een daling zal ondergaan en dat, indien de ont wikkeling op zijn beloop wordt ge laten, met een voortgaande areaal vermindering rekening moet worden gehouden. De afzet De afzet van consumptie- en poot- aardappelen bedroeg de voorafgaan de jaren dooreen ge nomen 1.900.000 ton. Bij een gelijkblijvende opper vlakte en een normale hectare-op brengst zou deze afzet niet geheel behouden kunnen blijven. Het Pro duktschap acht het echter gewenst dat dit wel gebeurt. In het binnen land wordt de daling van het hoof delijk verbruik van gewone aardap pelen opgevangen door toenemende industrieverwerking en bevolkings aanwas, zodat de binnenlandse afzet stabiel is; er is een geregelde export naar buiten-Europese landen opge bouwd, terwijl de uitvoer naar de E.E.G.-partnerlanden eveneens vrij stabiel is. Het Produktschap vindt daarom dat het areaal gebaseerd meet blijven op de binnenlandse be hoefte plus een export van ongeveer 200.000 ton per jaar naar de gere geld afnemende landen. Bij verdere inkrimping van het areaal zou in de tot nu toe geregeld afnemende lan den afzetgebied worden prijsgege ven, dat door concurrerende landen zou worden bezet. Men zou aanvan kelijk trachten de export in stand te houden, zodat er later in het sei zoen een compenserende invoer no dig zou zijn, terwijl er geen zeker heid is dat deze import mogelijk is. Het Produktschap acht het een al gemeen belang dat onze consumptie- aardappelprcduktie kan worden ge handhaafd op een niveau dat een regelmatige binnénlandse vóorzie- ning waarborgt, met aardappelen van gewilde kwaliteit en tegen rede lijke prijzen, en dat daarenboven de uitvoer naar de geregeld afnemende landen behouden blijft. Hiervoor is een vlotte strukturele aanpassing van de produktie, de opslag, bewer king en afzet een eerste vereiste. Martin Buber (Joods filosoof) overleden JERUZALEM, 13-6. De befciamda Joodse filosoof en theoloog professor Martin Buber is zondag op 87-jarige leeftijd in Jeruzalem overleden. Pro fessor Buber 'had twee maanden ge leden een dijbeen gebroken. Dit heeft tot een ziekbed en nu tot zijn over lijden geleid. Ingezonden mededeling ROTTERDAM, 12 juni - Het bestuur van de Coöperatieve Werk gemeenschap „Sterk door wcrk-Rottcrdam" is genoopt aan de bui tengewone ledenvergadering, die binnenkort gehouden zal worden een voorstel te doen tot ontbinding van de coöperatie en tot sluiting van de werkplaats over te gaan. Het verloop van het experiment, dat met behulp van bijdragen van de gemeente, bedrijfsleven en enige particuliere fondsen is ondernomen, is niet gunstig geweest. Door te hoge vaste lasten en een te gering aantal orders, die voldoende rendement opleverden, waardoor cr een gestage onderbezetting was, werd een sluitende exploitatie van deze bcjaardcnwerkplaats onmogelijk gemaakt. Voorts is uit door deskundigen ingestelde onderzoekingen gebleken, dat ook in dc toekomst geen evenwicht tussen exploitatielasten cn -baten te verwachten is. Het evenwicht zou slechts met behulp van subsidies zijn te bereiken. Dit is echter in strijd met dc opzet van de werkplaats, die self-supporting zou zijn. 32. Aram die reeds gewend was geraakt aan de snel wisselende stemmingen van het meisje, stiet haar van zich af. „Hoe zeer uw vertrouwen mij ook vereert", sprak hij spottend, „lijkt het mij thans toch niet het juiste ogenblik om daarover te pralen!" Er kwam een wilde gloed in dc ogen van Sanai en het leek cr op of zij Aram zou aanvliegen, doch de avonturier had zich rqeds afgewend en staarde ge spannen naar het vrcetpde schip, dat. snel naderbij kwam. Agua had zich bij hem gevoegd en mom pelde: „Dit staat mij niet aan. Het ziet er naar uit, alsof deze lieden kwade bedoe lingen in de zin hebben!" Inderdaad leek het daar veel op. Met volle zeilen kwam het schip recht op hen af 'en na enkele ogenblikken was het hen reeds zo dicht genaderd dat zij duidelijk de gedaanten aan boord konden onder scheiden. Een mnn in een wapperende zwarte mantel begaf zich naar het. achter dek en toen de schepen elkaar zo dicht ge naderd waren dat men elkander verstaan kon, hoorde Aram de vreemdeling schreeu wen „Ahoi, ik gelast' u bij te draaien! Er zal u niets geschieden, wanneer ge mij ge hoorzaamt en mij Sanai, dc bruid van de Leeuw van Bashra, uitlevert! Wij weten dat zij zich bij u aan boord bevindt!" Alle kleur vloog weg uit het gelaat van het meisje, toen zij die woorden hoorde cn met een doordringende kreet klemde zij zich opnieuw aan Aram vast. TILBURG, 12-6. Een zware brand in de katoenvoerraden, opgeslagen in één der magazijnen van de Tilburg- se Katoenspinnerij N.V. aan de Lo- vensekanaaldijk te Tilburg, heeft za terdagavond een enorme schade aangericht. Het tot aan da nok met balen katoen gevulde magazijn ging met da 'hele voorraad verloren. De schade wordt op circa 1 miljoen gul den geschat. Het fabrieksgedeelte liep. geen sdha'de op. Omtrent de ooi-zaak tast men in 'het cluister. Het bedrijf is verzekerd. Vijf gewonden en één dode

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2