BONN EN PARIJS OVER TOPCONFERENTIE VAN ZES Astronaut had meer brandstof gewenst Nieuwe methode „rij-strooksignalering" lip» ijl WK8 W Pokken in Kongo Frontale botsing eist vier doden Hoge Duitse rechter met nazi-verleden AMERIKAANSE PARACHUTISTEN PARAAT IN VIETNAM Overstromingen in de Bondsrepubliek ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 11 juni 1965 121ste j.ia rit un k Nr. 19800 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURAN1 1797-188 RECAK1 IE EN ADMINISTRATIE: Jannewekker» 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. 1. Bij de Vaete, (el. 01110-2938. Uifgave: N V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Zonnemairse bejaarden naar Flakkee De Frans-Duitse onderhandelingen BONN, 12-6. Verklaringen van Franse en Westduitse zijde, na af loop van het overleg van twee dagen tussen bondskanselier Erhard en president De Gaulle in Bonn hebben zaterdag enige verwarring teweeg gebracht wat betreft de vooruitzich ten voor een topconferentie van de zts landen van de E.E.G. De Westduitse regeringswoord voerder, Von Hase, deelde op een persconferentie mee, dat de presi dent en de bondskanselier overeen waren gekomen, dat zij de regerin gen van de drie Benelux-landen en Italië zullen voorstellen voor het einde van het jaar een topconferen tie te houden. Premier Pompidou verklaarde echter kort voor zijn ver trek uit de Westduitse hoofdstad te genover een Franse radioverslagge ver, dat Frankrijk een dergelijke topconferentie beschouwt als een „niet-ultgesloten mogelijkheid". De woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken zei toen hem vragen over deze uit latingen werden gesteld, dat „de Franse regering openstaat voor de kwestie, dat is te zeggen in de be tekenis van gunstig gezind". Van Westduitse zijde werd daarop een officiële mededeling verstrekt, waar in gezegd werd, dat „de Franse for mulering er kennelijk rekening mee houdt, dat voor het houden van een topconferentie de overeenstemming van alle zes verbonden landen nodig is. Wat beslissend is, is het feit dat de Franse woordvoerder heeft ver klaard. dat de Franse regering gun stig staat tegenover het plan". Verkiezingen in Duitsland DPA tekent naar aanleiding van de door Frankrijk en West-Duitsland voer te stellen E.E.G.-topconferentie aan, dat in september in West- Duitsland verkiezingen worden ge houden en dat een nieuwe regering aldaar niet voor oktober te verwach ten is. Pas daarna zou de conferen tie kunnen worden gehouden. De Frans-Duitse besprekingen, al dus het Westduitse persbureau ver der, hebben overigens niet de ver schillen van mening tussen Bonn en Parijs op het stuk van de Atlantische politiek en de betrekkingen met de V.S. uit de weg geruimd. Erhard heeft in zijn gesprekken onder vier ogen met De Gaulle ook de Franse houding t.a.v. de Duitse kwestie en het streven van Frank rijk naar toenadex-ing tot de Sowjet- unie ter sprake gebracht. De West- Duitse bondskanselier uitte ook be denkingen tegen het voornemen van Frankrijk, de handel met Oost- Duitsland te intensiveren en kredie ten te verlenen. Maar noch de Fran se president, noch de Westduitse bondskanselier wilden dieper op de ze zaken ingaan om de goede sfeer niet te schaden, die de voortzetting van de samenwerking tussen Bonn en Parijs in het bestek van het Frans-Duitse verdrag mogelijk moe ten maken. Amerikaanse ruimtevaarder over zijn „uitstapje" HOUSTON, 12-6. Fk trachtte recht streeks de Gemini-raket te verlaten met behulp van mijn „ruimtegeweer" waarbij ik mij niet afzette. Het „ge weer" zorgde voor de impuls. De Amerikaanse astronaut Edward White zei dit vrijdaig op een pers conferentie in Houston, waar hij met zijn collega McDivitt de pers te woord stond. White leverde commen taar terwijl 'de korte film van zijn „uitstapje" in de ruimte werd afge draaid. Hij zei dat de „navelstreng" waarmee hij aan het ruimteschip verbonden bleef, hem voortdurend in een richting dwong waar hij niet naar toe wilde. Tijdens de persconferentie bleek dat White in de ruimte zonder brandstof voor zijn stuwgeweer was geraakt. Hij 'had toen 'de navelstreng gebruikt om zioh naar de Gemini- cabine teing te begeven. „Op dat moment zei ik dat ik graag een beet je meer brandstof in mijn geweer Nazi-tekens op Joods gedenkteken BAMBERG, 13-6. In de Westduitse stad Bamberg, in Beieren, is zondag een gedenkteken dat is opgericht op de plaats waar een in 1938 door de nazi's verwoeste synagoge stond, door onbekenden besmeurd met nazi opschriften en hakenkruizen, enkele uren voordat het werd onthuld. Het kon nog juist op tijd worden gerei nigd. -= S': DELFT, 12-6. Door de wijzigingen in het Wegenverkeersreglement heeft de zogenaamde „rijstrooksignalering" een wettelijke status gekregen. Dit houdt in dat alle bestuurders van motorrijtuigen van deze nieuwe methode van signalering - zoals deze reeds op rijksweg 13 bij Delft wordt toegepast - op de hoogte dienen te zijn. Te meer, daar dit systeem o.a. bij de Velser- en Coentunnel zal worden toegepast. Boven de rijstroken zijn lichtbakken aangebracht, welke door de politie vanuit een centrale post worden bediend. Wanneer boven de rijstroken een groene, naar beneden wijzende pijl te zien is, betekent dit .dat normaal ver keer op deze rijstroken is toegestaan, d.w.z. dat normale doorgang van het verkeer kan plaats vinden. Wanneer echter boven één der rijstroken een rood (diagonaal) kruis zichtbaar is, dient men onverwijld in te voegen onder de groene pijl, omdat op deze rijstrook het verkeer in de onmiddellijke na bijheid gestremd is. Soepelheid bij het invoegen is uiteraard gewenst. Men mag - althans in Delft - weer de gestremde rijstrook berijden, wanneer dit door een bord „einde rijstrooksignalering" wordt aangeduid. Bestuurders dienen erop attent te zijn dat deze signalering, althans op rijksweg 13, gepaard gaat met een automatisch in te stellen maximum snel heid van 50 kilometer per uur. Via een televisiecircuit is het de politie mogelijk een gestremde rijstrook zo snel mogelijk weer vrü te geven. had gehad", aldus Wihile. Hij be schreef vervolgens'hoe hij op de bui tenwand van hot ruimteschip had gelopen. Over het uitzicht zei White dat dit „spectaculair" was. Hij had geheel Florida en eilanden in het Ca- raïbische gebied kunnen waarnemen. Op vragen of hij zich in 'de ruimte goed kon bewegen antwoordde White „Ja, men kan in de ruimte werken, maar men moet wat meer brandstof bij zich hebben LEOPOLDSTAD, 12-è. Een advi seur voor burgerlijke zaken van het Kongolese leger heeft zaterdag in Leopoldstad verklaard, dat er bij een nieuwe pokkenepidemie in noord oost-Kongo minstens 500 mensen, onder wie 22 kleine kinderen, om het leven zijn gekomen. De stad Boenia was in verband hiermee in quarantaine geplaatst. Overwegwacliter vergat spoorbomen te sluiten UTRECHT, 13-6. De attente chauf feur van een VAD-lijnbus heeft za terdagmiddag een ramp voorkomen door tijdig te stoppen voor de ge opende overwegbomen in de Molen straat in Twello. De overwegwach ler was vergeten de bomen te sluir ten, toen de trein van Apldoom naar Deventer in aantocht was. De chauffeur, die dagelijks deze onverweg passeert, heeft waarschijn lijk onbewust gemerkt dat er iets niet in orde was. Hij hoorde de waar schuwingssignalen van een na deren de trein en bracht de bus, die vol passagiers zat, voor de geopende bo men tot stilstand. De machinist van de trein had het onheil ook zien na deren en was krachtig gaan remmen en „fluiten". Op de vrije overweg had de trein nog een matige snelheid. Dit nummer bestaat uit G pagina's Geen boodschap is zo goed Als die men zelve doet. Veranderlijk Zeeland's nieuwe comviissaris mr. J. van Aartsen opende hel te Scha- rendijke gebouivde raadhuis van Middenschouwen. Voordat de deur ontsloten werd, ging eerst de driekleur in top. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). SILVOLDE, 12-6. Bij een fron tale botsing lussen een bus van de Gelderse tramwegmaatschappij en een personenauto op de Berkenlaan te Silvolde bij Doetinchem zijn 4 mensen cm het leven gekomen. Eén passagier is ernstig gewond. De bus was bezig in te halen toen hij met de tegenligger in botsing kwam. Tn de auto zat een gezin uit Dinx- perlo, bestaande uit vader, moedei', twee dochters en een schoonzoon. Vier van hen zijn gedood, terwijl een der dochters ernstig is gewond. Vol gens de politie was het gezin op weg naar Schiphol in verband met de emigratie van een of twee gezinsle den. Om het leven zijn gekomen de 65- NEW YORK, 13-6. eHt Ameri kaanse joodse congres heeft zondag de president van het Duitse hof van beroep voor schadevergoeding aan nazi-slachtoffers, dr. Kart Arndt, er van beschuldigd deel te hebben uit gemaakt van de SS. Hjj was volgens het congres in 1933 tot bet „elite korps" van de nazi's toegetreden. Het hof waarvan hij president is zetelt in Bremen. De voorzitter van het Amerikaan se joodse congres, dr. Joachim Prïnz, verklaarde dat de inlichtingen over dr. Arndt bevestigd waren door het bureau voor Duitse aangelegenheden van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken op grond van ge gevens die het had kunnen verza melen in zijn documentatiecentrum te Berlijn. Dr. Prinz deed een be roep op de Westduitse bondskanse lier Erhard, stappen te nemen om dr. Arndt onverwijld te laten ontslaan. Hij vond het „ondenkbaai-, dat ie mand die als officier in Hitiers' eli te-wacht had gediend, die zo'n grote rol speelde bij de uitroeiing van zes miljoen Europese joden, vandaag- de-dag aan het hcofd van een hof dat over de geJedigheid van schade- vergoedingsaanpraken beslist die zijn ingediend door overlevenden van de nazi-terreur en door de na bestaanden van de slachtoffers". jarige heer W. Rutgers uit Dinxperlo, zijn 60-jarige echtgenote mevrouw D. Rutgers-Heirien, de 23-jarige mej. G. A. J. Rutgers, 'die zaterdag naar Canada zou emigreren en de 37-ja rige heer B. Lievers uit Aalten, schoonzoon van de heer Rutgers. Zwaar gewend is de 28-jarige me vrouw S. J. Lievei's-Rutgers. De auto werd vernield. Het verkeer moest enkele ui-en worden omgeleid. Koning Hoessein had ongeval met auto AMMAN, 12-6. In Amman is za terdag beken'd gemaakt, dat koning Hoessein op 27 mei 'rugverwondin gen heeft opgelopen, toen hij met zijn auto in de 'buurt van de grens plaats Qalqilla tegen een muur reed waar op dat ogenblik Israëliërs een vergeldingsactie uitvoei-den. Volgens een medisch bulletin hadden artsen d'e vorst aangeraden tenminste een weök 'het bed te houden. Hij zou dit weekeinde zijn normale werkzaam heden bevatten. Vex-wachting tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met van nacht plaatselijk mist en morgen la ter op de dag kans op enige regen; zwakke tot matige wind in hoofd zaak zuidwestelijk; weinig verande ring in temperatuur. 15 juni. Zon op 4.19, onder 21.02. Maan op 22.39, onder 5.04. Volle maan: 14 juni te 2.59. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 15 juni 4.15 v.m. 16.36 n.m. BROUWERSHAVEN: 15 juni 3.47 v.m. 16.11 n.m. Spi'ingtij16 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-6. Het K.N.M.I. deelt mede: in het zuiden en midden van ons land stagneert zachte en vochtige maritieme lucht. In de noordelijke px-ovincies daarentegen drogere continentale lucht. De schei dingslijn tussen beide luchtsooi'ten strekt zich van ons land uit naar Schotland. Boven de oceaan bevindl zich ten zuiden van IJsland een de pressie, waarvan het koufront maan dagochtend de Ierse kust bereikte. Dit front verplaatst zich het komen de etmaal naar het oosten maar ver wacht wordt dat de regenzone waar schijnlijk pas tegen de avond het westen van ons land bei'eikt. In hel algemeen blijft er in de vochtige lucht veel bewolking. Voorts zal het weer nevelig zijn waarbij de tempe raturen tot ongeveer 20 graden op lopen of tot iels hogere waarden. De wind draait naar richtingen tus sen zuid en zuidwest maar blijft zwak. IJSSELMUIDEN. De 31-jarige J. Penninkhof te Kampen is in de nacht van zaterdag op zondag omge komen doordat de door hem be stuurde auto op de weg tussen Zwol le en Kampen ter hoogte van het dorp Wilsum in de gemeente IJssel- muiden over de kop sloeg. Zijn echt genote werd zwaar gewond naar hel ziekenhuis in Kampen vervoerd. Na slachting van Vietcong onder regeringstroepen: SAIGON, 13-6. Een Amerikaans parachutistenbataljon is zondag overgebracht naar de Zuidvietname- se plaats Phoeoc Vinh, slechts 30 ki lometer ten zuiden van Dong Xoei gelegen, waar guerillastryders van Grootste gevaar voor stijging water thans geweken MÜNCHEN, 13-6. Het grootste gevaar voor verdere stijging van het hoge water, dat in het zuiden van de Duitse Bondsrepubliek uitgebrei de overstromingen tot gevolg had en waarbij zes mensen omkwamen, scheen zondag geweken te zjjn. Het waterpeil, dat de afgelopen dagen tot vijf meter boven normaal stond, begint te zakken. In Passau wacht de bevolking een nieuwe schoonmaaktijd. De modder ligt er twee decimeter hoog in huizen en straten. Het gemeentebestuur staat voor de taak nieuwe woningen te verschaffen aan de talrijken die door het buiten zijn oevers treden van de Donau hun huizen konden af schrijven. Op sommige plaatsen ge beurde dit voor de derde maal bin nen tien jaar. In de eveneens aan de Donau ge legen plaatsen Regensburg en Kel- heim moesten ook zondag nog men sen uit hun ondergelopen huizen geëvacueex'd worden. In Kelheim waande men zich in Venetië. De be volking vaart met roeiboten en ka no's door de straten. In het Beierse Ampex'dal rekent men erop dat tachtig px'ocent van de oogst vex'loren is gegaan. De door het hoge water in de Rijn bedreigde gebieden liepen zondag geen direct gevaar, hoewel ook hier nog uitgebreide stukken onder water staan. Het scheepvaartvei'keer kon noi'irxaal doorgang vinden, doch op de Neckar is zij gestremd. De toestand in de Donaulanden: Oostenrijk, Hongarije en Tjechoslo- wakije bleef ook in het weekeinde bedenkelijk. Veel vei'keerswegen zijn onbe gaanbaar en op verscheidene punten is het spoorwegverkeer onmogelijk. In Oostenrijk heeft het hoge water vier doden geëist. de Vietcong zaterdag een ware slachting aanrichtten onder een Zuidvielnamees regeringsbataljon. Het Amerikaanse bataljon ter sterkte van achthonderd man wordt in paraatheid gehouden. Wanneer het in actie komt zal het de eerste maal zijn dat Amerikaanse militai ren niet in hun rol van verdedigers van militaire installaties de Viet cong tegemoet! reden. In het gebied van Dong Xoai zou den zich twee Vietcong-x-egimenten bevinden, misschien vierduizend man in totaal. Een regiment zou zich ten noorden van de stad ophouden, het andere tussen Dong Xoai en Phoeoc Vinh. Slechts een 150-tal militairen van het 480 man sterke regerings-batal- jon dat zaterdag in een Vietcong nederlaag viel ontkwam aan de slachting. De regeringstroepen heb ben in het gebied van Dong Xoai de zwaarste klap gekregen van de ge hele oorlog tot dusvei". In drie dagen verloren zij onge veer negenhondei'd man. Sinds de slag om Qoeang Ngai, twee weken geleden, werden zes bataljons uit geschakeld. De gevechlen bij Qoeang Ngai meegerekend zijn in drie pe rioden ruim 1300 ïnilitairen gesneu veld of als vermist opgegeven. In hinderlaag Het in een 'hinderlaag gevallen re geringsbataljon was op zoek naar ovei'levenden van een ander bataljon dat donderdag j.l. vrijwel volledig door sterke guerilla-eenheden ver nietigd was. Men trof slechts een tiental ovei'levenden aan en onge veer zestig lijken. Op weg naar een andere plaats waai- zich mogelijk nog ovei'levenden konden bevinden liep het bataljon recht in de armen van een naar schatting 1500 man sterke Vietcong-eenheid. Het kwam onder hevig mortier- en mitrailleurvuur te liggen. De Vietcong gebruikte ook drie pantserwagens die twee dagen eerder bij de aanval op Dong Xoai waren buitgemaakt. Pas na een halfuur kwam er hulp voor het bataljon opdagen in de vorm van vier Ainei'ikaanse vlieg tuigen, maar het had er toen al zeer zware verliezen geleden. Bij de luchtaanval werd een Amerikaanse „Subersabre" neei-geschoten. De pi loot wist er tijdig uit te springen maai" viel in handen van de Viet cong. SAIGON. 14 juni. Generaal-'ma- joci* Ngoejen van Thieoe is benoemd tot voorzitter van een nieuwe natio nale leidinggevende raad. die Zuid- Vietnam zal besturen. De samenstel ling van deze raad zal irxaandag worden bekendgemaakt. Welinge lichte kringen in Saigon menen dat luchtmaai'schalk Ngoejen Cao Ky, en genei-aal Ngoejen Hoeoe Co er deel van uitmaken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1