blijf jong blijf fit: fiets! Ontdekkingen tijdens geslaagde excursie van „Pomona" STREEKNIEUWS Extra aanbieding, van f 12,95 voor f 10,95 Brouwershaven dankte vroeger welvaart o.a. aan Haringmarkt Z1ERIKZEESC11E NIEUWSBQDE Vrijdag 11 jual 196'5 No. 2!/7öi> Ecu nieuw „wouileruiidtlel": Giberella-zuur HAAMSTEDE, 9-6. Na de fruit kwekers zo langzamerhand kunnen zeggen hoe hun oogst zal zyn dit Jaar, worden ze ook nieuwsgierig hoe het by een ander is. Bovendien is er dit jaar een soort „wondermid del" in de handel gekomen dat, ge spoten tijdens de bloeiperiode op pe ren, de zetting bevorderd. Deze proe ven - want het blijven uiteraard nog maar proeven - met het Giberella- zuur, waren te aanschouwen in de boomgaarden van dc heren D. Braai en M. O. Hanse aan de Hogezoom te Haamstede. Nu we de resultaten op deze bedrijven hebben gezien kan met een gerust hart geconstateerd worden dat deze stof, gebruikt op Tricmphe de Vlenne, op Doyonné en cp Bcurre Hardy tot nu toe een suc ces is geweest. Onbekend is of de gezette vrucht jes door zullen zetten, doch we moe ten dit wel aannemen daar in voor gaande jaren op bescheiden schaaL uitstekende resultaten zijn bereikt. En vooral nu dit jaar diverse pere rassen het laten zitten zou een der gelijke bespuiting in de bloei veel geld op kunnen brengen. Wel wordt de natuur hier weer eens schrikba rend aangevallen en op wat langer termijn gezien zullen pereoogsten nu elk jaar verzekerd zijn, mits er na tuurlijk bloempjes zijn. Het wordt steeds duidelijker dat de chemische techniek langzamerhand ook de na tuur tot in haar diepste wezen gaat regeren. Bij de heer Braai die Giberella- zuur op Triomphe gebruikte zagen de bijna 30 aanwezigen tijdens een Pomona-excursie bomen vol peren, zodat hier, indien de vruchtjes er aan blijven, drastisch gedund zal moeten worden. Een gedeelte van een rij Hardy die met wat overschot gespoten werden, gaf een duidelijk verschil met de onbehandelde bomen die veel minder vrucht gezet hadden. Blijft alleen nog het juiste tijdstip in de bloei, daar dit van groot be lang is. Tijdens de rondleiding dooi de heer D. Braai bleek duidelijk dat de vaste klanten, zoals de Golden Delicious, de Stark Earliest, de Per zikappel en de Laxton's Forune het weer goed deden, alleen de Cox's Orange is dit jaar wat uit de toon gevallen. Elke kweker klaagt hier echter over. Een prachtig, jong be- lrijf dat er keurig bijlag. Jammer dat ook een gedeelte iri het pro bleemgebied Lagezoom ligt, waar door de opbrengst nooit die hoogte zal bereiken van een normaal be drijf. Te ruime plantafstanden Dit was in veel ergere mate het geval in hot bedrijf van de heer M. O. Hanse Joh.z. waar nu gaat blij ken dat de plantafstanden veel te ruim zijn genomen, waardoor de be plantingsdichtheid ver achter blijft. In 1953 hebben deze boomgaarciep veel te lijden gehad van het zoute water, doch nadat de herverkave ling hier haar werk had gedaan en de Voorlichtingsdienst de juiste on derstammen had geadviseerd bleek spoedig dat er iets scheef zat. De groei bleef achter, het bodemwater zakte slecht weg en ook de structuur der grond herstelde zich niet. Alles werd gedaan om het oude peil te bereiken, doch ondanks gipsgiften, het aanleggen van nieuwe drain- reeksen, waarvan sommige om de 7 meter en het aanleggen van grep pels met snoeihout verbeterde de toestand niet. Getracht zal worden om via standsorganisaties en vak groep hier op de een of andere ma nier een juiste ingreep te doen. Het is verder bekend dat ook de gemeen te de ontwikkeling van deze boom gaarden nauwlettend volgt. Zowel bij de heer Braai als bij de heer Hanse bereiken de opbrengsten slechts een 60 n/o opbrengst van een normaal bedrijf op gezonde grond. Natuurlijk is het bedrijf van de heer Hanse niet geheel zo, want zo staan er een paar rijen Doyonné die er zijn mogen. Ook hier deed Gibe- rellazuur haar plicht. De Cox's is ook hier wat wispelturig, terwijl een groot perceel Stark Earliest het pri ma doet. De beide eigenaars gebruik ten diverse middelen om het strook jesonkruid weg te houden en de deel nemers konden duidelijk zien wat het beste is. Rode bessen aan draad Daar er nog wat tijd over was, kreeg de excursie nog een toetje op gediend in de vorm van een blik- sembezoekje aan een merkwaardige kas van de heer L. M. Leeuwe. Een 1000 m- glas bevat momenteel rode bessen aan draad waar van de eerste Ingezonden mededeling partijen al geveild werden voor een prijs van bijna f 6,— per kg. Ver der in V-vorm geleide pruimebomen van het ras Golden Japan. De hart- tak ontbreekt hier en alles is naar buiten gebogen voor een spoedige vruchtbaarheid. Hiertussen de Prin- cessebonen die woensdag hun eerste pluk naar de veiling zien verdwij nen. De pruimen hebben verder als bestuivers enige op geënte takken van het ras Burbanck en Junebiood. Voor de Pomona-leden even wat an ders waarvoor veel waardering be stond. De leiding van de avond berustte bij de heer J. C. de Feiter, voorzit ter van Pomona die de aanwezigen welkom had geheten en na afloop de NIJMEGEN. In het studiehuis van de paters Fransicanen te Nijmegen is op 75-jarige leeftijd overleden pa ter Didymus Beaufort, oud-lid van de Eerste en Tweed:© Kamer. Tengevolge van de ononderbro ken regenval van de afgelopen da gen dreigen in enkele streken van Beieren overstromingen, zoals met name in Passau waar de Donau dub bel zo hoog staat als normaal. CONTROLE DEN HAAG, 10-6. De veertig jarige R. S. uit Den Haag tik te woensdagavond op de Hars- tenhoekweg in Den Haag te gen de ruit van een gepar keerde wagen. De inzittende werd gesommeerd zijn papie ren te laten controleren door S., die zich uitgaf voor politie ambtenaar en die daartoe een soort legitimatiebewijs liet zien. Hij ivilde ook de inhoud van de wagen controleren. De inzittende nam dit niet en le gitimeerde zich alseen Rotterdamse politie-agent. Hij leverde de Hagenaar aan de Haagse politie over wegens het onbevoegd uitoefenen van be voegd gezag. KERKNIEUWS Ger. Kerken Beroepen te Ferwerd en te Oude en Nieuwe Bildtzijl: G. Lievaart, laatstelijk vrij'gem. pred. te Onnen; te Gramsibengen en te Monster (2e pred.pl.): Joh. Row aan, Westmaas Bedankt voor Alblasserdam (2d© pred.pl.): G. J. v. Burgh, Lexmond- Ame'iide; voor Slikkerveer: Th. P. v. Belzen, Mariënberg. Ohr. Ger. Kerken Bedankt voor Drachten: M. Vliet- stra, IJmuiden. Ger. Gemeenten Bedankt voor Sdherpenisse: W. C. Lamain, Grand Rapids (U,S.A.). Ger. Gem. in Nederlanld Beroepen te Nieuwerkerk a.d. IJs- sel: fcand. J. Pannekoek, Gouda. „F litsen,, uit het buitenland MOSKOU. Een tribunaal te Kras nodar in Noord-Kauikasië heeft zes Russen op 'beschuldiging van oor logsmisdaden ter idood veroordeelt?. LONDEN. Het Britse ministerie van landsverdediging heeft medege deeld dat de grootste geheime Navo- oefening, die ooit in het Kanaal en de Noordzee is gehouden, met succes is beëindigd. MOSKOU. President MaJkójan van de Sowjet-Uinie heeft president Johnson telegrafisch geluk gewenst met het succes van de Amerikaanse ruimtevaarders Wlhite en McDivitt. NEW YORK. De Amerikaanse filmster en actrice Judy Holliday is in New York op 42-jarig© leeftijd overleden. BRUSSEL. De voorlichtingsdienst van de Europese Gemeenschappen deelt mede dat in Brussel is beslo ten, financieringshulp uit het Euro pese ontwikkelingsfonds te verstrek ken aan Guragao voor het uitvoeren van havenwerken in Willemstad. PARIJS. In de drie dagen van het Pinksterweekeinde zijn dn Frankrijk 129 personen 'bij 1367 verkeersonge lukken' om het leveA gekomen. Er- waren voorts 2417 gewonden. BAGDAD. Irak heeft een zeker aantal van zijn militaire eenheden ter beschikking gesteld van het ver enigd Arabisch commando en zal an dere eenheden naar Egypte zenden om de coördinatie van de strijd krachten van heide landen te accen tueren. TEHERAN. De sjaih en keizerin van Perzië zullen 21 juni naar de Sow jet-Unie reizen voor een officieel bezoek van zes dagen aan dat land, aldus is in Teheran vernomen. NEW YORK. Hee weekblad Time meent te kunnen melden, dat Patri cia Kennedy, zuster van wijlen pre sident John Kennedy, en haar echt genoot, de acteur Peter Lawford, be sloten hebben tot een „wettelijke permanente sdheiding" na een huwe lijk van elf jaar. MOSKOU. Een Russisch-Cubaanse oceanologische expeditie heeft in het noordelijk deel van het Caraïbisehe gebied, bij de Cubaanse kust, een uitgestrekte zandbank ontdekt, waar van het hoogste deel slechts 30 me ter onder de zeespiegel ligt. De zand bank is twee en een halve mijl lanig en heeft de naam „Amistad" (vriend schap) (gekregen. eigenaars der bezochte bedrijven dankte voor hun bereidwilligheid. De volgende excursie gaat naar de Proeftuin en het bedrijf van de heer J. v. d. Berge beide eveneens aan de Hogezoom gelegen. De Corso-voorzit ter de heer Jac. Steur deelde de aanwezigen mee dat de voorbereidingen voor het a.s. Fruitcorso in Goes in volle gang zijn en hij vroeg nu reeds de medewer king bij de opbouw van de praalwa gen. Tot slot werd nog bekend gemaakt dat bij voldoende deelname een ex cursie georganiseerd zal worden naar enige bedrijven in de Hoekse Waard. LANDBOUW EN VEETEELT Vaccinatie van varkens tegen mond- en klauwzeer UTRECHT, 10-6. Aan de rijksuni versiteit in Utrecht is 'gepromoveerd de heer I. Nathans uit Amsterdam tot doctor in de diergeneeskunde op het proefschrift „Vaccinatie van var kens tegen mond- en klauwzeer met geïnactiveerd virus bevattende ent stoffen". In het proefschrift zijn de proeven besohreven van het onderzoek inza ke de mogelijkheid varkens met geinactiveerde entstoffen te immu niseren tegen de bij deze dieren voorkomende mond- en klauwzeer- infectie. Eerst werd 'het effect nage gaan van de vaccinatie van varkens met het in Nederland toegepaste C- vaccin. Geconcludeerd werd dat on der de 'geldende omstandigheden' ge organiseerde periodieke entingen van de varkensstapel niet zijn te ad viseren. Beter resultaat kan worden vernacht van locale vaccinaties bij dreigende een mond- en klauwzeer- epidemie. ZIERIKZEE Aanrijding in Malta Donderdagmiddag omstreeks half twee is de zestienjarige T. V. met zijn bromfiets lin 'botsing gekomen met een vrachtwagen van bouwbe drijf L. W. B. uit Oosterlan'd, op het kruisnunt Caustraat-Calandiweg in Malta alhier. De jeugdige V. werd van zijn voertuig 'geslingerd' en moest met een hersenschudding, een gebro ken arm en een 'gebroken been wor den opgenomen in het Rode Kruis ziekenhuis alhier. De rijkspolitie al hier stelt een 'onderzoek in naar de toedracht van idiit verkeersongeval. Eerste hulp werd verleend door dok ter C. M .van Hoorn. NIEUWERKERK 'Bij ihet 'dezer 'dagen te Ermelo ge houden examen ter verkrijging van het 'diploma Kinderbescherming B, slaagde onze oud-dorpsgenote mej. Janny van de Sanidle. De SAKOR-collecte De alhier gehouden collecte voor SAKOR heeft f 63,74 opgebracht. Gecollecteerd is door Anton Bom, Oora Dalebout, Inge Folmer, Cofoa Mol, Cathrien Radewalt, Genie ter Riet, Hans Thiery, Jacquec Visser, Catri'en de Wit en Elly de Wit. ANNA JACOBAPOLDER Vergadering N.C.V.B. Voor de afdeling Anna Jacohapol- der van de N.C.V.B. sprak mevrouw J. Jonkers-Tiemersma uit Breda. Haar onderwerp was: „Een vrouw vaart mee op het schip Europa". Op boeiende wijze gaf zij een beeld van de Europese politiek. SPORT KORFBAL Zeemeeuwen-WIK 2-0 Het is in de wedstrijd Zeemeeuwen- WIK weer eens 'duidelijk gebleken dat het voor veel ploegen moeilijk is om op niet-zaterdagavonden te spelen wedstrijden een flinke ploeg in het veld' te brengen. De thuisclub kampte met 5 invallers, terwijl ook WIK het zonder 4 van haar beste spelers en speelsters moest stellen. Er zijn reeds andere Clubs geweest die eveneens moeilijkheden hadden om op woensdagavonden te spelen. Bij Zeemeeuwen-WIK werden de moeilijkheden nog groter omdat ook scheidsrechter Sdhot niet op 'kwam dagen, waarna met ongeveer 20 mi nuten vertraging todh Werd begon nen onder leiding van de WIK-spe- ler J. Geleijinse. Invloed had dit niet op de wegens te laat beginnen maar 70 minuten durende wedstrijd, doch al met al werd' het een strijd waarin de gevolgen van cleze afwezigheid van de scheidsrechter toch wel merkbaar waren. Geleijinse 'deed wat hij !kon, dooh (bij twijfelgevallen wer- _den hem wel 'eens minder leuke op- merkingen van weerszijden toege worpen. WIK was geen sChaduw van de voortreffelijke ploeg id'ie hetBurgh zaterdags tevoren zo moeilijk maak te. Ook Zeemeeuwen deelde in het woensdagspel, zodat het geheel maar een matige vertoning werd. Voor de rust was (het een 'gelijk opgaande strijd waarbij Zeemeeuwen de 'beste doelkansen, kreeg, doch minder goed schieten deed' succes uitblijven. De WIK-aanval zocht het weer in verre sdhoten, odk zonder resultaten ove rigens. De ruststand kwam dan ook du'bbelblanik (0-0). Na de rust hetzelfde spelbeeld doCh de blauw-witten zagen ergens een klein winstkans je zitten toen na 50 minuten spelen 'de stand ndg steeds 0-0 was. Door 'het tempo wat op te voeren (kwamen er vlotte 'doel kansen en het was Joke Braam die haar club een 1-0 voorsprong be zorgde. Weldra sdhoot Jan v. d. Maas naar 2-0 en tezamen met de inval lende 'duisternis kon de blauw-witte verdediging deze stand 'handhaven. Laboratoriumcomplex T.N.O. geopend ZEIST, 10-6. De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid dr. A. J. H. Bart els heeft donderdag middag in tegenwoordigheid van enige honderden genodigden het gro te laboratoriumcomplex van het Centraal Instituut voor Voedingson- derzoek T.N.O. aan de Utrechtseweg in Zeist officieel geopend. Deze ope ning viel samen met het 25-jarig be staan van de voedingsorganisatie T. N.O., zodat het samenzijn tevens hei karakter van een herdenkingsbijeen komst kreeg. Oorlogsinvaliden op reis ECHT, 10-6. Donderdagmorgen zijn dertig oorlogsinvaliden uit Echt (L.) vertrokken voor hun jaarlijkse bui tenlandse reis, georganiseerd door de stichting Moveo (Meer ontspanning voor ernstige oorlogsgewonden). Voor de twaalfde maal heeft Mo veo voor oorlogsinvaliden een der gelijke reis georganiseerd. Het reis doel is dit maal Cavi di Lavagna aan de Italiaanse Rivièra. De deelnemers maken de reis in veertien particuliere auto's. De eer ste dag wordt gereden tot Bourg- en Bresse, daarna wordt overnacht in Turijn. Zaterdag hoopt men in Cavi aan te komen. Cemeiitverbruik na 1950 bijna verdrievoudigd DEN HAAG, 10-6. Het verbruik van cement is in Nederland sinds 1950 bijna verdrievoudigd en de bin nenlandse afzet van cement is in die tijd ongeveer vervijfvoudigd. De Ne derlandse cementindustrie dekte in 1964 ongeveer 65 pet. (2.870.000 ton) van het Nederlandse verbruik. Deze gegevens verstrekt de minister van economische zaken mede namens zijn ambtgenoot van volkshuisvesting, naar aanleiding van schriftelijke vra'gen van het Tweede Kamerlid Oela (P.v.d.A.). De luchtvervuiling DEN HAAG, 10-6. Luchtverontrei niging is geen specifiek Nederlands probleem. In west-Duitsland had een onderzoek tot resultaat, dat in 1964 ongeveer twee miljoen ton stof en roet per jaar de lucht ingeblazen wordt, maar vervolgens ook weer uit de lucht gevallen komt. Veel ge vaarlijker is echter de vergiftiging van de lucht door zwaveldioxyde, waarvan jaarlijks vijf miljoen ton wordt,,geproduceerd": 35 procent daarvan komt uit fabrieksschoorste nen, 23 uit die van woonhuizen, en 42 procent wordt geproduceerd door de auto's. Vier jaar geleden viel in de mo numentale raadzaal van het Brou- wershavense stadhuis het besluit, dat daar de zetel van het gemeente bestuur zou worden gevestigd, maar die „nieuwe lcernenraad" zit er nog steeds niet bijeen. Het fraaie ge bouw uit '1599 zou worden gerestau reerd en voor zijn nieuwe bestem ming ingericht. Het had daar zeer geduldig staan wachten op het heen en weer gepraat in de gemeenteraad waar de stemmen begin van dit jaar met 5-5 staakten. Ofschoon er nu kortgeleden een gunstiger raadsbe sluit voor het Brouwse stadhuis uit de bus is gekomen, moet de eerste hand nog aan de restauratie en in richting worden gelegd. Vroeger veel groter dan nu. Het bericlit van de bekende kro niekschrijver Van Reigerbergh dat de smalstad zijn naam verschuldigd is aan het bier, dat in Brouwersha ven uit Holland werd aangevoerd, schijnt wel wat gezocht (te zijn. Meer aannemelijk is de afleiding naar de brouwerij te Bridorpe (Brijdorpe), waar dn. de Vlaamse oorlog een schip met bier genomen werd. Verheije van Citters heeft ook deze oorsprong verworpen en dacht meer in de rich ting van de boogvorm van de kust bij Brouwershaven, waarvan de ge lijksoortige betekenis in onze wenk brauw nog over is. Meer recht op de verwantschap met het bier zou Brijdorpe op kunnen eisen, dat naar een daar destijds aldaar gevestigde brouwerij, Brouwdorpe zou beteke nen, want bi-ouwen en breiden zijn woorden van gelijke betekenis. Brouwershaven ontstond om streeks het jaar 1286, toen het na het afdammen van de Duvenee be dijkt werd door Pieter Nobel en zijn broer Ser Klaaskinderen. Bridorpe had een haven nodig en genoemde twee indijkers wilden er een aan leggen - met een dorp er bij - en boden de graaf voor het octrooi de helft der baten, op voorwaarde, dat het aan ile grafelijkheid toekomende BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 4 juni Adriaan Kornelis. z. van Adriaan Cornelis Roskam en Pieternella Heijboer (Den Helder); 8 juni Louwrina Johanna, d. van Jan Jacob de Waal en Marina Bal (Brui- nisse). Gehuwd. 4 juni Leendert Nicolaas den Boer, 21 jr. (Middenschouwen) en Neeltje Schilperoort, 17 jr. (Zie rikzee); 8 juni Ohristoffel Cornel'is Adriaan van Oeveren, 27 jr. (Haar- lemmerliede en Spaarnwoude) en Pieternella Potappel, 23 jr. (Zierik zee) 10 juni Marinus Johannis dei- Weduwen, 26 jr. (Middenschouwen) en Elien Anna OChtman, 23 jr. (Zie rikzee). Overleden. 8 juni Maria Johanna Ahrensmann, 94 jr., geh. gew. met Anthony Ribbens (Zierikzee); 8 juni Cornelia Marina Neele, 53 jr., echtg. van Joost Leendert Mantni (Duive- land); 8 juni Marinus Willem Mol, 59 jr., echtg. van Hermina van den Hamer (Brouwershaven); 10 juni Bartelina de Jonge, 76 jr., geh. gew. met Cornells van den Houten (Zie rikzee). Laatste 1110 tor-zij spaii- combiiiatie Wegenwacht naar museum UTRECHT, 10-6. De laatste We genwacht motor-zijspan-combinatie, jarenlang een vertrouwd' beeld op de Nederlandse autowegen, is naar het museum voor de automobiel in Driebergen gebracht. De motoren zijn afgeschaft, want het hele wegenwadhtkorps is nu uit gerust met kleine bestelwagens. De 'directeur van de Wegenwacht, de heer H. Rienstra, droeg de laatste driewieler, door wegenwachter J. Beeloo naar Driebergen gereden, officieel over aan de 75-jarige mu seumdirecteur G. Riemer. Hij was bijzonder blij met deze aanwinst voor zijn unieke particuliere museum. De Wegenwacht sloot (daarmee een be langrijk tijdperk af in de 'bijna 20- jarige 'geschiedenis van de gele rij ders. AMERSFOORT. Burgemeester mr. Joh. de Widt heeft vanmiddag door de installatie van een trompet terkorps in Amersfoort een eeuwen oude traditie weer in ere hersteld. Het trompetterkorps kwam tot stand stand dank zij een initiatief van V.V.V.-directeur J. R. Laming. Bridorperambacht, in de kosten van de sluis en watergang hielp betalen. De vorst bij wie de indijkers zeer in de gunst stonden, breidde het plan zelfs nog uit en kocht op 10 maart 1285 van Jan van Renesse, honderd gemeten ambachts om een stad te stichten, die voor zij nog was ge bouwd, in 1288, reeds tolvrijheid in Brabant ontving. De moord van Graaf Flox-is, wierp echter het voornemen tot verheffing van het pas ontstane dorp in dui gen. In weerwil van vorstelijke be scherming kon het - in welvaart toe nemende dorp - zich aanvankelijk niet tot stad verheffen en in een charter (oorkonde, waarbij zekere voorx-echten wox-den toegestaan), van 1321 wox-dt nog steeds gesproken van het „dorp Brouwershaven". In 1323 gaf Willem III aan H. Demmer, koster aldaar het schrijfambacht (of secretariaat) en dx-oeg in 1331, te Zierikzee verblijvende, het baljuw schap in de helft van Brouwersha ven dat de gi-aaf toekwam, op aan Jan van den Steijne. Een haringmarkt. In het jaar 1344 kreeg het doi-p Bi'ouwershaven een hai-ingmarkt en tolvx-ijheid, welk vooi-recht echter in 1351 door Willem V, als door keize rin Mai-gax-eta gegeven, ingetx-okken werd. Twee jaar later gaf dezelfde voi'st het schrijfambacht en de kos terij aan H. H. van Box-i-endamme. In 1357 schonk hij vex-gunning aan zijh neef, Jan van Haamstede, om een schor achter Bi*ouwershaven in te dijken. In 1390 bevestigde hertog Al- bi-echt de keui-en van Bi-ouwersha- ven,waaruit blijkt dat de haringsvis- sei-ij destijds veel welvaart gaf. Toen in 1410 de korfschepen die vanuit Brouwei-shaven om haring voeren door de Schotten veel overlast leden en zelfs enkele Brouwse vissers wa ren doodgeslagen, verleende hertog Willem hun, om die schade op hun vijanden te vex-halen. In 1422 gelastte Jan van Beijei-en aan Frank van Dombxu-g, (toon baljuw van Brou- Ingezoudeu mededeling FA. JOH. DEN BOER ST. DOMUSSTRAAT, ZIERIKZEE ROTTERDAM. In Pex-nis is op het terx-ein van de Albatx-os Super- fosfaatfabrieken N.V., de eex-ste paal geslagen voor een nieuwe anunoni- akfabriek, die een der gx-ootste van de wereld zal worden. Herrieschoppers wegens geweldpleging ingesloten DEN HAAG, 10-6. Een 19-jarige plager, een even jonige vemvai-mings- monteur en een 17-jarige bi-ornfiels- monteur, allen uit Den Haag, zijn ingesloten wegens het gezamenlijk plegen van openlijk geweld. De drie makkers waren, naar zij (bij de po litie verklaarden, tnaar het Haagse bos 'gegaain om herrie te schoppen. In het bos gaven zij 'de 26-jarige A. van ider Z. slagen «in het igezidht. Het slachtoffer kreeg o.m. een bloeduit storting. Centr. Planbureau werkt aan vijfjaren-programma DEN HAAG, 10-6. Het Centraal Planbureau werkt aan een econo misch vyfjarenprogram voor de pe riode .1965-1970, dat Nederland in staat moet stellen de voorziene ei gen ontwikkeling te confronteren met de economische programmering op middellange termijn, waaraan men in E.E.G.-verband werkt. Dit heeft minister Den Uijl (eco nomische zaken) meegedeeld in de begrotingscommissie voor buiten landse zaken van de Tweede Kamer. wershaven, om aldaar in overleg met enige der vroedste en rijkste ingeze tenen, een blokhuis te stichten, oml de lagen zijner uitgeweken vijanden tegen te gaan, terwijl die uit Middel burg en Zierikzee moesten medewei-- ken om de onwilligen 'tot hun plicht te brengen. In rentmeesters rekening uit het jaar 1422 komt een post voor van uitgaven aan Splinter van Gheen, door de hertog van Zeeland gezonden, om dat bolwerk te ordine- i-en en te maken. In januari 1426 landden hier de Engelsen en had niet ver van daar op St. Pontiaansdag, de strijd plaats tussen de krijgsben den van de hertog van Glochester en die van Filips van Boui'gondië. Onder de regering van Jacoba werd Brouwei-shaven aan haar gun steling Floris van Kijfhoek geschon ken of vei-kocht, gelijk is gebleken uit een sententie (rechtelijke uit- spi-aak) van het hof van Holland van 14 api-il 1464. Door v. Kijfhoek wex'd het ambacht verkocht aan Flo ris van Borssele, Laui-ens van Cats en Wouter Hugens van Haamstede, ieder voor een derde deel. Het deel van Floris kwam na diens overlij den weer aan de grafelijkheid te rug. Dat van Laux-ens van Cats, kwam aan zijn zoon Jan van Cats. Het dei-de deel, dat aan de Graaf vervallen was wex-d later gekocht door Willem Bolle, na diens dood weer verkocht aan Hendx-ik van Boi-ssele, heer van Veei-e. Het derde deel van Wouter van Haamstede, heer van Bergen in Noord-Holland, kwam na diens dood aan zijn zoon Hugo en verder mede aan de heer van Veere, waai-bij echter door van Haamstede het recht vooi-behouderx werd op een derde der aangewassen schorren. Niet langer daax-na, om- streeks het jaar 1472 schijnen door Hertog Karei aan het toen zeer bloeiende dorp, stadsx-echten te zijn, geschonken. Door vererving kwam de heei-lijk- heid en stad in het bezit van Maxi- miliaan van Boux-gondië, markies van Veei'e. Na diens ovex-lijden wer den al zijne heex-lijkheden ten bate der schuldeisers op last van de grote ï-aad van Mechelen op 26 november 1566 verkocht. Koning Filips liet bij die vex-koop, door zijn gemachtigde advocaat Jan Charles voor 12000 ponden Vlaams de heerlijkheid inko pen, waax-bij Hiex-onimus van Se- x-ooskerke en Hieronimus Sandelin voor de koning borg bleven. Het stadsbestuur had hierop bij de voi-st aangedrongen en voox-gesteld om zelf de vereiste som te verschaffen. Van toen af bleef Bi"ouwei*shaven een grafelijke stad, die tot een vrij aanmerkelijke trap van welvaart klom. Ingezonden mededeling (O Moe vari het werken? Pak de fiets en ontspan u Veel meer inwoners dan tegenwoordig (Van een medewerker) I In de smalstad Brouwershaven glijdt het leven nu stil en rustig heen. De statige gevels langs het vrolijke haventje staan te dromen in het milde zonnetje. De zonbeschenen zijstraten van de markt zijn leeg van mensen en soms schijnt het of het leven er verstard is; de bewoners hebben hun luiken gesloten voor de binnendringende zonnestralen en er is alleen maar een wijde, alomvattende stilte in het stadje aan de Grevelingen. Een goede bekende uit de vaderlandse geschiedenis waakt over deze smal stad en het is niemand minder dan Vader Cats, dichter van „Sinne- en Minnebeelden". Op een witte voet staat hij daar op het vredige marktplein, vermanend met zijn vinger omhoog te wijzen in de richting van het histo rische stadhuis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5