1EERLIJK! ZUIVER NATUUR Kraan viel op schip in Amsterdamse haven Zeeland's commisasris opende nieuw raadhuis Middenschouwen VAN CALIFORNISCHE SINAASAPPELEN ZONDER PRIK sprekers uitvoerig en ging in op ver schillende gemaakte opmerkingen. Als diep verscholen wens kwam naar voren, dat de herindeling op Schou- wen-Duivelanid zijn definitieve vorm heeft gekregen en er niet nog eens wijzigingen komen. Deze opmerking was uiteraard vooral bedoeld voor Zeeland's commissaris, die geïnteres seerd de brede spraakwaterval van deze middag over ziöh Iheen liet gaan. Na afloop werd er een goed glas ge heven in het verenigingsgebouw van de hervormde kerk op 'het nieuwe gemeentehuis. Middenschouwen is er terecht trots op. AMSTERDAM. De Stichting Kunstenaarsverzet 1942-1945 heeft in Amsterdam de sterfdag herdacht van de Amsterdamse verzetsheld en beeldhouwer Gerrit Jan van der Veen. Deze werd op 10 juni 1944 door de Duitsers gefusilleerd, toen hij 41 jaar oud was. n Tengevolge van sneeuwval zijn in Zwitserland acht Alpenpassen voor het verkeer gesleten. Het be treft de Albula-, de Furka-, de Flue- la-, de Grimsel-, de grote Sint Bern- havd-, de Klausen-, de Oberalp- en de Sustpas. In Polen bij Lodz is opnieuw een massagraf uit het tijdperk van de nazibezetting gevonden. Men gaat de stoffelijke resten over enkele dagen opgraven. DEN HAAG. Z.H.K. de Prins dei- Nederlanden heeft een informeel be zoek gebracht aan de Stichting Vak opleiding voor het automobiel, mo torrijwiel en aanverwante bedrijf (V.A.M.) te Voorschoten. AMSTERDAM. 10-Ü. Op het ter rein van het N.V. „Oversl3gbedrüf Amsterdam", nabij de Westhaven- Persoonlijke leningen als vorm van spaarbankservice GRONINGEN. 11-6. Op de van daag in Groningen gehouden Neder landse Spaarbankdag heeft mr. G. H. Fuhri Snethlage, directeur van de spaarbank te Hilversum, een voor dracht gehouden over: persoonlijke leningen als vorm van spaarbank- service. De persoonlijke lening heeft, volgens spreker, een sociale taak te verrichten en past als zodanig in het kader ven de dienstverlening der spaarbanken. Veruit het groot ste deel van de spaarbanken heeft er nog niet toe kunnen besluiten persoonlijke leningen te verstrekken Wij bewiizen daar, aldus spreker, enzer spaarders en onszelf geen dienst mee. De spaarders gaan zich dan tot de handelsbanken wenden, waardoor wij deze spaarders in de toekomst gaan verliezen. In hel bui tenland besteden de spaarbanken juist aan de persoonlijke leningen zeer veel aandacht. Zij voorzien daarmee in een grote behoefte. Aan onze eigen spaarders dienen wij de mogelijkheid te beiden bij hun ei gen spaarbank geld te lenen op gun stiger voorwaarden dan via het af betalingssysteem mogelijk is. Echter meet vaststaan, dat terugbetaling gegarandeerd is en dat geen andere meer noodzakelijke aanschaffingen eigenlijk eerst aan de orde behoren te komen. weg, is een brugkraan up een zee schip gevallen. De kraan, ipet een gewicht van ca. 800 ton. is terecht gekomen op het 9.000 brt. metende Noorse schip „Vi- brann Njord". De langszij de Noor liggende rijnaak „Damco 90" kreeg een gedeelte van de kraan op de voorplecht. Beide schepen liepen zeer zware materiële schade op, maar door de verwrongen hopen staal is deze nog nie geheel te overzien. De directe van de N.V. „Overslag bedrijf Amsterdam" schat de schade voor dit bedrijf op circa drie miljoen gulden, waarbij nog niet de bedrijfs schade is begrepen. De oorzaak van het inzakken van de kraan is nog niet bekend. Het ongeluk gebeurde toen de kraanmachinist, de heer Wijnber gen, bezig was de laadboom van de kraan van een hoge in een lage stand te brengen. Plotseling zakte de kraan - gelukkig voor de heer Wijnbergen zeer langzaam - van een hoogte van circa 35 meter in elkaar. De machi nist liep slechts lichte verwondingen op. DEN HAAG. H.M. de koningin heeft het voornemen in verband met hhet 225-jarig beslaan van de Ne derlandse Amateur Toneel Unie de opvoering van twee toneelstukken bij te wonen op zaterdag 19 juni in de sociëteit P.H.R.M. te Utrecht. Ingezonden mededeling Gemeente trots op aanwinst De Piuksterdrukte m de Westhoek gaf een idee hoe het allemaal gaat wor den in het topseizoen. Eindeloos scheen de stroom strandbezoekers(sters), die over de trap te Westenschouwen bewoog. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Een fraaie monumentale trap domineert in de ruime hal. Via deze trap komt men in de raadszaal, welke gelegen is bpven de secretarie. Ook in deze zaal is door de toepassing van grote ramen volop licht en ruimte. (Foto's: Zierikzeesdhe Nieuwsbode). KAMPJE Schouwse verkennertjes hebben een kampje gehad, samen met „broe ders" uit heel Zeeland en ze zitten nu met blaren op de voeten, maar later zal de herinnering schoon zijn. Ze treden in het voetspoor van de ulieger-schrijuer A. Virulg, die de gedachte aan zo'n kampje altijd nog fascinerender vindt, dan het voor het eerst zien van de Sahara of de Gouden Gate-brug te San Francisco. Jeugdherinneringen immers hebben meer aan zoet aroom in zich. Die verkenners dan. De leiding had heel lastige oefeningen uitgedacht, met als hoofdschotellopen, zonder medaille als beloning en ook zonder publiek. Ze kregen wat mondvoor raad mee, een rugzak met tent aan gegespt, een roetebeschrijving en daar trokken zij getweeën de wijdte van het Zeeuwse land in, met Veere als uitgangspunt. De ouders hebben rustig geslapen, maar de knaapjes lagen in piepkleine tentjes, onder een vroeg-zomerse, maar zeer regenrijke onweersbui, ergens aan een zeedijk in het Noord-Bevelandse. De tentjes kregen de volle waterlast, maar ge lukkig was er een dubbel grondzeil en de jeugd is daar toen maar tussen gekropen, want Baden Powell's stel regel: „men moet zich weten te red den", is nog altijd troef. Er waren ook „trappers" op iveg gegaan. Die kregen helemaal niets mee. Ze doolden wat rond en poog den er het beste van te maken. Dal ging ook wel, want trekkende jeugd is blij en onbekommerd. Van lopen echter wordt men hongerig en als gold het een stel Kozakken, voedsel moest worden „versierd", zonder „onrechtmatigheden" uiteraard, want dat is niet scont-like. Eén „trapper" heeft voor bijna niets bij een boer een stokoude kip gekocht, een aftands dier, wier eier- perxode al lang achter de rug lag en wier levensperspectief niet veel rooskleurigs meer bood. Deze kip is gebraden aan het spit, in de rook van een walmend houtvuurtje en was tvel goed voor een dagrantsoen. Het kan dus allemaal nog in deze lijd van luie stoelen voor bungalow tenten", gascomfoortjes, plastic jer rycans en de hele soesa, die een ver kenner niet nodig heeft. De jeugd xuerkt nu aan het log boek, aan de terreinschetsen en de roetebeschrijving. Gebruind, ver weerd. en een ietsje verwilderd is ze thuis gekomen; de benen stijf, de voeten met hier en daar een steken de blaar, de rugzak wel wat kleve rig, maar voor de rest heel erg ge lukkig met het echte „dolce vita", dat men vroeg moet hebben geproefd om later het- gouden kleinood van de herinnering in zich te kunnen dra- (Van onze redakteur) SCHARENDIJKE, 10-6. - Zeeland's nieuwe commissaris, mr. J. van Aartsen, heeft zijn eerste officiële daad op Schouwen-Dulveland achter de rug. In de blij-zonnige sfeer van een mooie vroeg-zomerse dag hees hü don derdagmiddag de driekleur aan de mast voor het nieuw gebouwde gemeente huis van Middenschouwen, dat bet centrum van Scharendijke domineert. Na het hijsen van de vlag begaf de magistraat zich naar de deur aan de frontzijde. Nadat mr. Van Aartsen de toegang had ontsloten, begaf hü zich in gezelschap van burgemeester S. Francke naar binnen, gevolgd door de leden van het gemeentebestuur en de talrükc genodigden, die deze hoogtij dag voor de gemeente met hun aanwezigheid opluisterden. Al een maand is het nieuwe huis der gemeente in gebruik, maar op dat moment was het eerst officieel. Veel vroegere behuizingsnarigheid had definitief afgedaan. Mr. Van Aartsen kwam er in zijn toespraak in de raadszaal, eerlijk voor uit dat hij voor de eerste maal in zijn loopbaan een gemeentehuis opende. Noch als wethouder (van Den Haag), noch als minister was hem dat overkomen. „Trouwens met dit gemeentehuis heeft Midden schouwen óók een primeur. Ik ben daarom verheugd hier te zijn", aldus de bewindsman, die de voortvarend heid prees van de gemeenteraad van Middenschouwen, die onmiddellijk na de herindeling bij G.S. het ver- zeek indiende een krediet goed te keuren voor de bouw van een nieuw raadhuis. Men was het er over eens dat het te Scharendijke moest staan. Dc commissaris was kennelijk diep in de historie teruggegaan en her innerde aan het bestaan van een klooster ter plaatse in 1200, waaruit valt af te leiden hoe oud deze plaats reeds is. „Herinüelingskwesties zün door gaans niet eenvoudig, maar deze ge- mcenteiyke herindeling biykt een gelukkige samenvoeging te zyn en dat is wel een gelukwens waard". Mr. Van Aartsen stipuleerde dat het nieuwe raadhuis een zware fi nanciële last op de gemeente legt, want de kosten zijn opgelopen tot f 270.000,Ik hoop dat op dit punt de gemeente er in zal slagen de lasten te dragen", aldus de com missaris, die daarop zijn felicitaties uitbracht en de hoop uitsprak dat het het gemeentebestuur gegeven mag zijn in dit nieuwe raadhuis de belangen van de bevolking op de be9t mogelijke wijze te dienen. Voorheen primitieve behuizing Burgemeester Francke streefde in zijn toespraak naar een zorgvuldig heid en volledigheid, die zijn optre den altijd kenmerken. Met weemoed herdacht hij de overleden commis saris jhr. mr. De Casembroot, die zo gaarne het raadhuis had willen ope nen; maar God beschikte het an ders. De waarnemend commissaris mr. A. J. J. M. Mes bleek bereid de opening te verrichten, maar toen kwam de benoeming af van de nieu we commissaris en de heer Francke vond het buitengewoon verheugend, dat deze naar Scharendijke had wil len komen om de opening ite ver richten. Onwaarschijnlijk bijna van primi tiviteit zijn de „onderkomens" van de gemeente geweest, blijkens de uiteenzetting van de burgemeester, die dit voor de vier samenstellende kernen nog eens releveerde. Na de februariramp werd spoedig opdracht gegeven aan de architect de heer Beije tot de bouw, nadat de raad het eens was geworden over de preciese plaats van het raadhuis. De burgemeester liet daarop de verschillende fasen de revue passe ren. Op 27 maart 1963 vond de on derhandse aanbesteding plaats en volgde gunning aan een combinatie van plaatselijke aannemers, met de heer W. J. Verjaal als hoofdaanne mer. Harmonische samenwerking Spreker bracht dank uit aan ar chitect en bouwers, opmerkend dat in de beste harmonie werd samen gewerkt, zij het dat de standpunten wel eens divergeerden. De burge meester toonde zich uitermate inge nomen met het nieuwe stadhuis en prees de raad voor de betoonde eens gezindheid. De waarde daarvan schetste spre ker tegen de achtergrond van het feit, dat de verdwijning van een gemeentehuis in een plaats funktie- verlies betekent, terwijl omgekeerd de vestiging er meer betekenis aan verleent. „Het is hier gced gegaan na de herindeling; de grote meerderheid van de bevolking heeft begrip ge toond voor de noodzaak, maar de huidige status is beter dan het op gaan in een nog grotere gemeente", aldus burgemeester Francke, die hoopte dat van dit nieuwe gebouw uit de gemeente in goede harmonie zal mogen werden bestuurd. Hij schetste hierna de beslaans- bronnen van de gemeente Midden schouwen, zijnde landbouw en re creatie, in welk laatste verband hij de te verwachten grote ontwikkeling aanstipte na het gereedkomen van het. Grevelingenmeer. Hij hoopte dat in dit gebouw, on der Gods zegen gewerkt zal mogen worden tot heil en bloei der gemeen te. Tenslotte dankte hij de commis saris voor diens bereidheid het raad huis te openen, onder overhandiging van een aantal historische koper diepdrukken van vroegere kerken in de kernen, die samen Middenschou wen vormen. Dc herindeling Velen wilden - het was begrijpe lijk op deze hoogtijdag - nog hun „zegje" doen over de totstandkoming van het nieuwe raadhuis. De gevoe lens van de 'gemeenteraad werden vertolkt door het lid de heer R. v. d. Wekken, die met de lakonieke mededeling kwam, dat reeds in 1924 het eerste woord over de herindeling is gevallen. Teruggaande in de his torie is de idee van samenvoeging overigens niet vreemd. Bestond vroeger b.v. Kerkwerve niet uit drie en Duivendijko uit vier heerlijkhe den? „Mü is wel eens medegedeeld dat Boven de entree van het nieuwe raadhuis pronkt het gemeentewapen van Middenschouwen. Kerkwerve reeds in 670 bekend was en feiteiyk is dus Kerkwerve, of thans Middenschouwen de moeder gemeente van Zierikzee", 'zo schert ste de heer v. d. Wekken, die zich zeer ingenomen toonde met het nieu we raadhuis. Hij uitte de hoop dat cok van de zijde van het provinciaal bestuur al les zal worden gedaan, om het weg trekken van de jeugd te voorkomen, zodat er uitbreiding van de gemeen te - ook door groei van de recreatie - mogelijk zal zijn. Vroeger primitief Heel erg gelukkig met de behui zing bleek ook de gemeentesecreta ris, de heer L. F. van Wijck, die on derlijnde hoezeer de verbetering in het oog springt, in vergelijking met de oude toestand, waarin het wel eens lopen geblazen was met dos siers en stukken van het ene gebouw naar het andere. De vroegere behui zing was zelfs zo primitief, dat brui den wel weigerden in de stijlloze barak te worden getrouwd. Namens het personeel in de breedste zin des woords bracht de heer Van Wijck zijn dank en felicitaties uit. Geschenk andere gemeenten Woordvoerder van de andere ge meenten op Schouwen-Duiveland was burgemeester A. H. Vermeulen van Brouwershaven, die het nieuwe raadhuis bekeek met gevoelens van „jalouzie" en respekt. De eerste om het feit dat hij in zijn eigen gemeen te nog niet zo ver is, de laatste met het oóg op de voortvarendheid van het gemeentebestuur van Midden schouwen. De heer Vermeulen zegde een presentje toe, dat straks aan de gemeente Middenschouwen ten be hoeve van het raadhuis, zal worden aangeboden. Origineel was het toespraakje van de architect de heer L. Beije te Vee- re, die zeide zich te gevoelen „als een moeder wier dochter wordt uitgehu welijkt". Vier jaar lang immers heeft hü de dochter (raadhuis) gekoesterd en nu moet hü haar afstaan. Hg vrceg de gemeente „goed voor haar te zorgen". Interessant was zijn beschouwing over het moderne bouwen, waarbij hij opmerkte, dat eer. allesomvatten de 'bouwstijl nog niet is gevonden. Dit wreekt zicih oök op Ihet werk van de ambachtsman, die teveel tot mon teur wordt gemaakt. Spr. zeide iets van schoonheid in het gebouw te 'hebben willen leggen, waartoe hij oök het ikleurenelement bewust ge buikt heeft. Fraai geschenk Een reddingsploeg heeft donder- naoht vergeefs getracht een Belgi sche bouwvakarbeider te edden, die door een instorting in een acht me ter 'diepe 'kuil van de buitenwereld was afgesloten. 31 ct. per fles ge'zinsfles 71 ct. In de hal kijkt men door de glazen loketten in de ruime en lichte secretarie. Via deze zaal van vijftig vierkante meter komt men in de achtergelegen werkkamer van de gemeentesecretaris. Als 'bijzonder fraai geschenk boöd hij een gestyleerde „reuzenbrodhe" aan, met de wapens van de vier ker nen, die Mid'd'ensdhöuwen vormen en in koper uitgevoerd 'de naam der ge meente als afsluitend bovenstuk. Een juweeltje, gemaakt door de heer H. Reijnlhout te Middelburg. De 'heer Verjaal dankte voor de verleende opdracht en stipte het pro bleem aan van het vasthouden der werknemers, hetgeen voor kleinere bedrijven er niet eenvoudiger op wordt. Dankwoorden BurgemeesterFranoke dankte de Nü al meer dan 300 OOO enthousiaste VW-rijders in Nederland! Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2