DE ZIERIKZEESCHE COURANl President Johnson roept Nationale Veiligheidsraad bijeen De zaak-Anastasia Pres. De Gaulle brengt bezoek aan Bonn „Loena-6" passeert de maan Z.L.M.-tentoonstelling te Axel wordt grootse manifestatie Djakarta in ban van luchtalarmoefening Dam naar Ameland? Jongen poogt zijn meisje te wurgen De plannen voor een Kanaal-tunnel Man poogde meisje aan te randen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 11 juni 1965 121ste jaargang No. 19799 WAARIN OPGENOMEN 3EDAK1 IE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jdnnewekfcen II, Zierikzee, postbus I, tel. 01(10-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 N.V, Drukkerij v/h lakenman Ochiman, Zierikzee. cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Mr. Van Aartsen opende raadhuis Middenschouwen De toe»tuixl in Vietnam WASHINGTON. 11-6. President Johnson heeft zyn belangrijkste ad viseurs bijeengeroepen voor een be spreking over de toestand in Viet nam dit vandaag (vrydag) in het ge touw van de Nationale Veiligheids raad wordt gehouden. lit ewel was aangekondigd dat de Amerikaanse ambassadeur, generaal Maxwell Taylor in Saigon voor een week naar Washington was geko men, is over het tijdstip van zijn te rugkeer naar Saigon nog niets be kent. De verliezen bij de Vietcong-aan- val op Dong Xoai zouden aan Zuid- Vietnamese regeringszijde 140 doden, gewonden en vermisten bedragen. Aan de zijde van de Vietcong zouden 100 doden zijn gevallen. Zoais eerder gemeld bedroegen de Amerikaanse verliezen één dode, dertien gewonden en zeventien ver misten; hiertoe behoren de beman ningen van twee neergeschoten heli copters. Vanochtend werd in de stad niet meer geschoten. Naar het gebied werden nog steeds versterkingen overgebracht. Noord Vietnamese vrijwilligers PEKING, 10-6. Het communis- tisch-Chinese persbureau Nieuw- China meldt, dat het Noordvietna- mese ministerie van landsverdedi ging woensdag j.l. een oproep tot de HAMBURG, 10-6. De advocaat van Anna Anderson, Oarl August Woll- man, heeft het Hamburgse gerecht dat de zaak-Anastasia behandelt twee nog nooit eerder gehoorde ge tuigen gepresenteerd die verklarin gen zouden kurunen afleggen ten gunste van de 64-jarige Anna An derson die beweert Anastasia, de jongste dochter van de vermoorde Russische tsaar Nicölaas II te zijn en aan de vermoording van de tsaren familie in Jekaterinenburg te zijn ontsnapt. Eer. der nieuwe getuigen, de Ween- se kleermaker Heinriöh Kleibenzetl zegt zelf Anastasia te hebben ver borgen en verzorgd. Een onbekende zou het kind later bij hem zijn ko men halen om het in veiligheid te brengen. Van de tweede nieuwe getuige is de identiteit nog niet bekend ge maakt. Hij zou bij die moord op de tsarenfamilie aanwezig 'geweest zijn en gezien hebben dat.Anastasia ver scheidene bajonetsteken kreeg maar dit overleefde. Het proces zal niet voor de herfst hervat worden. Ingezonden mededeling Noordvietnamezen heeft doen uit gaan om zich aan te melden voor dienstneming bij het leger. „De Amerikanen hebben uitbrei ding gegeven aan hun agressieoorlog in Zuid-Vietnam. Zij hebben de krijg nu ook tot Noord-Vietnam iutge- breid", aldus de oproep onder meer. Nieuw-China meldt nog dat het ministerie „honderdduizenden ver zoeken van Noordvietnamezen heeft ontvangen die b(j het leger wülyen ontvangen die bij het leger willen Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft donderdag in Washing ton verklaard dat het bericht, dat het Zuidvietnamese „nationale be vrijdingsfront" zich het recht voor behoudt een beroep te deen op Noordvietnamese „vrijwilligers", nu de Amerikaanse troepen in Zuid- Vietnam nieuwe richtlijnen hebben gekregen", „in feite geen enkel nieuw element bevat". De woordvoerder bracht in herin nering dat de Vietcong reeds 22 maart j.l. te kennen heeft gegeven dat zij de bevriende landen een be roep om „vrijwilligers" zou doen, „indien de omstandigheden dit ver eisen". „In feite", aldus de woordvoerder van het ministerie, „bevindt zich reeds enige tijd Noordvietnamees militair personeel in Zuid-Vietnam. PARIJS, 10-6. President gene raal Charles de Gauile, die, vandaag (vrijdag) en morgen (zaterdag) in het kader van het Frans-Duitse vriendschapsverdrag een bezoek aan Bonn brengt, wordt daarbij verge zeld door premier Pompidou, minis ter van buitenlandse zaken Couve de Murville, minister van landsver dediging Messmer, minister van fi nanciën Giscard d'Estaing en minis ter van onderwijs Fouchet. In welingelichte Westduitse krin gen werd donderdag openlijk toege geven dat niet veel hoop op succes wordt gekoesterd aangaande bespre kingen, die de Franse president ge durende twee dagen met bondskan selier professor Erhard zal voeren over onderwerpen, welke een terrein bestrijken van landbouwvraagstuk ken der E.E.G. tot de N.A.V.O. Volgens deze kringen zal Erhard bij De Gauile aandringen op instem ming met een bijeenkomst der mi nisters van buitenlandse zaken van de zes E.E.G.-staten. En de West- Duitse regering zou er dan zeer op AUTOMATISCHE LANDING LONDEN, 10-6. Een „Trident" van de British European Air ways, een straalvliegtuig, met 88 passagiers aan boord is donderdag zonder menselijke hulp op London Airport geland. Het toestel, komend van Pa rijs, maakte de landing in Londen onder het „gezag" van een automatische piloot, de eerste maal dat een commer cieel vliegtuig met passagiers aan boord zichzelf op een der gelijke manier aan de grond zette. Geen der passagiers wist er tevoren van af. Bij dit nieu we systeem, speciaal bedoeld voor landingen bij slecht zicht, wordt een mechanisch brein ingeschakeld om het toestel te laten landen nadat de gezag voerder het vliegtuig in één lijn met de landingsbaan heeft gebracht. MOSKOU, 10-6. Het automatische ruimtestation „Loena-zes" zal de maan op een afstand van 160.000 (ki lometer passeren. Op 9 juni werd een .manoeuvre, 'bedoeld om de baan van het ruimteschip te corrigeren, uitgevoerd waarbij een raket tot ontsteking werd gdbradht maar niet meer stopgezet 'kon worden zodat de Loena-zes van de Uitgestippelde koers ging afwijken. TERNEUZEN, 10-6. Onder aus piciën van de kring Axel van dc Zeeuwse Landbouw Maatschappij (Z.L.M.) wordt op 1, 2 en 3 juli in Axel de tweejaarlijkse landbouw tentoonstelling gehouden, die dit maal de voorgaande in grootte en belangrijkheid verre zal moeten overtreffen. Op het 10 hectare grote concours terrein worden negen tenten ge bouwd met een gezamenlijke opper vlakte van 8500 m". Verder is er nog 11500 m- beschikbaar voor open luchttentoonstellingen. Bijna 200 standhouders zullen op 18.000 m2 land- en tuinbouwmachines expose ren. Bovendien is er een aparte ten toonstelling van vier generaties landbouwmachines. Het geheel is in gepast in de Beneluxmanifestatie, die regelmatig in Zeeland en Bra bant worden gehouden. Ook Belgische firma's nemen aan deze tentoonstelling deel, evenals de Belgische landelijke jeugdgroep, op de eerste dag zal o.m. het woord worden gevoerd door dr. H. Möws, plaatsvervangend secretaris van de Duitse boerenbond. Verder is er een schilderijententoonstelling van de Belgische kunstschilder G. Dierikx uit Keerbregen en zijn er diverse sportdemonstraties waaraan o.m. door Anton Geesink wordt deelge nomen. De tentoonstelling, waarop ongeveer 40.000 bezoekers worden verwacht, zal geopend woi'den door ir. M. A. Geuze, algemeen voorzitter van de Z.L.M. gesteld zijn dat op een dergelijke samenkomst gesproken wordt over nieuwe stappen in de richting van Europese eenheid. DJAKARTA, 10-6. LuChtalarm- oeferiimgen (hebben geleid tot een vrijwel volledige ontwrichting van het openbare leven lin Djakarta, dat ron'd 3 miljoen 'inwoners beeft. Donderdag was (het de vierde dag van deze oefeningen, die 'deze week zullen worden voortgezet en een on derdeel vormen van de confrontatie politiek van Indonesië tegenover Maleisië. De oefeningen zijn bedoeld om „de bekwaamheid van 'de bevolking te versterken". Voor de gewone man betekenen ze edhter een inbreuk op zijn normale leven. De oefeningen verlammen het verkeer in Djakarta volkomen. Als de sirenes loeien, moeten de automobilisten (hun wa gens langs de 'kant van de weg par keren. Alle inzittenden moeten dek king zoeken. De 'hoofdcommissaris van politie heeft gedreigd met krachtige maat regelen tegen automobilisten, die de voorschriften dm de wind slaan. LEEUWARDEN, 10-6. Het is niet ondenkbaar dat men in de toekomst per trein maar Ameland zal kunnen reizen. Er wordt namelijk dn het ka der van de plannen om de Wadden zee tussen 'het vasteland van Fries land en ihet eiland Ameland1 in te polderen door de aanleg van twee dammen, gedacht aan de mogelijk heid van de aanleg van een spoor wegverbinding van Leeuwarden via Stiens naar Baiium op Ameland. Er is hierover reeds contact opgenomen met de Nederlandse spoorwegen, die niet afwijzend tegenover de gedach te staan dat de spoorwegen bij het tot stand komen van een vaste ver binding imet Ameland wel eens een taak zouden kunnen krijgen bij de verzorging van (het recreatieve ver voer naar 'het eiland. GOUDA, 10-6. In de berm langs de Parallelweg te Gouda heeft een 28-jarige Goudse metaalbewerker donderdagmiddag omstreeks half zes getracht zijn meisje, de 22-jarige Debora H. Huygen uit Kinderdijk, te wurgen. Het meisje was naar Gouda geko men om haar verkering, waarop haar ouders niet waren gesteld, te verbreken. De metaalbewerker ont stak in woede en trachtte het meisje te wurgen. Toen zij bloedend en be wegingloos op de grond lag, trapte hij haar nog tweemaal in het ge zicht. De metaalbewerker liep daar na de weg op, hield een automobi list aan en vertelde hem dat hij zijn meisje had vermoord. Hij verzocht de automobilist hem naar het poli tiebureau te brengen, hetgeen deze direct deed. Het zwaar gewonde meisje werd met een ambulance naar het van Itersonziekenhuis vervoerd. Zij pre velde een paar onverstaanbare woor den en raakte daarna bewusteloos. Volgens de politie verkeert het meis je in levensgevaar. De metaalbewer ker zal maandag aan de officier van justitie te Rotterdam worden voor geleid. dé vroegere woning van de verzetsman en beeldhouwer Gerrit Jan van Veen, in de Zomerdijkstraat 16 te Amsterdam, is donderdagochtend tijdens een sobere bijeenkomst de sterfdag van Gerrit Jan van Veen herdacht. Zijn weduwe en de penningmeester van de Nederlandse kring van beeldhouwers hingen een krans bij de plaquette in de muur. Links de weduwe, rechts de heer Cor Hund. Do mijnramp van Pinksteren in de Zviidslavische plaats Kakanj heeft achteraf nog twee slachtoffers ge- eist, namelijk twee door de ramp weduwe geworden vrouwen, die van verdriet gestorven zijn, nog voordat de 126 omgekomen mijnwerkers wa ren begraven. LONDEN, 10-6. Het onderzoek naar. de mogelijkheden, om een tun nel onder het kanaal te graven, dat in de afgelopen winter als gevolg van slecht weer werd vertraagd, zal thans in versneld tempo worden voortgezet, opdat het voor het eind van dit jaar is voltooid, aldus een donderdag in Londen door de onder voorzitter van de betrokken studie commissie, burggraaf Harcourt, af gelegde verklaring. Burggraaf Hartcourt noemde de resultaten van het onderzoek tot nu toe „bemoedigend". Het onderzoek wordt uitgevoerd door een Brits- Frans-Amerikaanse studiegroep, waarin Britse, Franse en Ameri kaanse particuliere ondernemingen zijn vertegenwoordigd. De kosten van het onderzoek, welke naar ver wachting 12.500.000 gulden zullen be dragen, worden' door de Britse en de Franse regering tezamen gedra gen. Ingezonden mededeling ZILVER-ZEGEL ACTIE Wij leven echt in een „zegel"-tijd. De huisvrouw is gewoon geworden, dat zij bij de meeste van haar in kopen bonnen ontvangt. Ook de huisvrouwen op Schouwen en Duiveland zijn vertrouwd met diverse soorten zegels. Daaraan is thans de „zilver-zegel" toegevoegd met permanente aktie. Een lijst van de deelnemers aan de Zilver-zegel aktie vindt men in een advertentie in dit blad. De betreffende winkeliers zijn ken baar aan hun Zilver-Zegel-Affiches op de deur of etalage-raam. Zij voeren gezamenlijk deze aktie om te bereiken, dat de huisvrouwen in de diverse branches sneller zegels kunnen sparen voor extra uitgaven. DEN HAAG. Op de Sowjet-am- bassade zal dinsdagmiddag 15 juni de orde van de U.S.S.R. „Vaderland se oorlog, de tweede rang" worden uitgereikt aan de heer G. Methorst uit Groenendaal, wegens hulp aan een Russische militair verleend in de tweede wereldoorlog. Executies in Dominicaanse Republiek SAN DOMINGO, 10-6. Een groep vertegenwoordigers van de V.N. in San Domingo onder leiding van de vertegenwoordiger van secretaris generaal Oe Thant, Mayobre, heeft donderdag een onderzoek ingesteld op de plaats waar volgens ooggetui gen vorige week een aantal execu ties plaats vonid. Zij troffen onder een brug sporen aan die op vers ge dolven graven zouden 'kunnen wij zen. Op een andere plek vond men de overblijfselen van twee verbran de lijken, gr af sporen en lege pa- troonlhu'lzen. KILO'S KRANTEN De Westduitse burger heeft gemiddeld in 1964 twaalf kg. krantenpapier doorgewerkt, hetgeen drie maal meer is dan in 1950. West-Duitsland ligt hiermede een kg. boven het E.E.G.-gemiddelde van elf kg. per inwoner. In Nederland werden in 1964 meer kranten gelezen, namelijk een gemid delde van zeventien kg. per inwoner. In Zwitserland be draagt dit gemiddelde twintig, in de Noorse landen 23 en in Groot-Brittannië 26 kg. per inwoner. Naar verbruik is de Amerikaan de grootste kran tenlezer, daar hij in 1964 ge middeld 38 kg. papier voor zijn rekening heeft genomen. Borstlap bij matrozen verdwijnt Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Op een harde knoest Past een scherpe bijl. Rustig weer Verwachting tot zaterdagavond: Oveiwegend droog weer met weinig wind en vannacht hier en daar mist; overdag licht tot half bewolkt en in het algemeen hogere tempera turen dan vandaag. 12 juni. Zon op 4.20, onder 21.00. Maan op 19.35, onder 3.24. 13 juni. Zon op 4.20, onder 21.01. Maan op 20.45, onder 3.49. 14 juni. Zon op 4.19, onder 21.01. Maan op 21.47, onder 4.22. Volle maan: 14 juni te 2.59. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 12 juni 2.03 v.m. 13 juni 2.49 v.m. 14 juni 3.34 v.m. BROUWERSHAVEN: 12 juni 1.48 v.m. 13 juni 2.29 v.m. 14 juni Springtij I v.m. 16 juni. 14.34 n.m. 15.18 n.m. 15.59 n.m. 14.11 n.m. 14.53 n.m. 15.33 n.m. DEN HAAG, 10-6. De Marine- leiding heeft besloten dat dc wit blauw gestreepte borstlap b\j het matrozenunifonn gaat verdwijnen. De wit-blauw gestreepte borstlap stamt uit dc tweede wereldoorlog en is dc vervanger van het zogenaam de frokje (een wit-blauw gestreepte borstrok) dat de matrozen voor die tyd onder het uniform droegen om. dc kraagopening te vullen. Tegen de borstlap hebben de ma trozen vooral de laatste tijd nog al eens bezwaren gemaakt. Vandaar het besluit van de marineleiding. In plaats van de borstlap gaan de ma trozen nu weer een borstrok dragen maar nu met een blauw randje aan de bovenzijde. Dit echter alleen als ze dn Europa dienst doen. Voor het tropentenue blijft namelijk de wit blauwe borstlap voorlopig nog ge handhaafd. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 11-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Een boven Frankrijk aanwe zig hogedrukgebied met een uitbrei ding in de richting van Engeland, komt 'langzaam naderbij. Dit heeft tot gevolg, dat de komende 24 uur de wind zwa'k en veranderlijk wordt. In de nacht 'kan zidh plaatselijk mist vormen d'ie vroeg in de ochtend weer oplost. Daarna zal voor een groot deel van de dag overwegend zonnig weer verwacht 'kunnen worden. Ten westen van het 'hogedrukgebied bo ven Ierland en west-Engeland komt veel regen voor. Ook in oost-Europa valt nog overvloedig regen. Het weer in het Alpengebied is de afgelopen 24 uur wat verbeterd. AMSTERDAM, 10-6. Donderdag middag heeft de politie op de Ring dijk te Amsterdam een 27-jarige monteur aangehouden, die er van verdacht wordt daar twee 14-jarige meisjes te hebben lastiggevallen. De meisjes, twee scholieren, die tij dens de middagpauze op de Ringdijk aan het wandelen waren, zagen de man in het gras liggen. Hij hield zich slapende. Daar zehem echter niet vertrouwden wilden ze zich uit de voeten maken. De man sprong op en ging de meisjes achterna. Een van haar wist te ontkomen. Het an dere meisje werd gegrepen waarna de man trachtte onzedelijke hande lingen met haar te plegen. Dit lukte hem niet omdat het meisje zich he vig verzette en haar aanvaller op een gegeven moment zo stevig te pakken had dat hij haar verzocht hem alsje blieft los te laten. Dat deed ze waar op hij wegrende. Twee mannen, die op het hulpgeroep van het andere meisje waren toegesneld, hielden hem echter tegen en de inmiddels gewaarschuwde politie nam hem vervolgens van hen over. Militair vermist in Suriname DEN HAAG, 11-6. Bij het te voet oversteken van de Parakreek in de omgeving van Zanderij in Su riname is donderdag de 21-jarige ongehuwde dienstplichtige soldaat der eerste klasse J. J. M. Struijs uit Brunssum in het water verdwenen en, naar wordt aangenomen, ver dronken. Het ongeluk gebeurde tijdens een patrouille-oefening, toen Struijs een collega wilde helpen, die in het wa ter van de kreek was terechtgeko men. Nasporingen van de mare chaussee hebben lot nu toe geen re sultaat opgeleverd. Soldaat Struijs behoorde tot de Nederlandse troepenmacht in Suri name.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1