GEEN OVEREENSTEMMING OVER „UITKERING INEENS" STADJE BIJ SAIGON IN HANDEN VAN DE VIETCONG Lancering „Gemini 5" op 9 augustus? Vrijstelling 3e zoon broederdienst GEMEENTE KREEG NIEUW REPRESENTATIEF RAADHUIS Rouw in Kakanj Het vliegongeval te Woensdrecht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 10 juni 1965 121ste jaargang No. 19798 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURAN1 1797-188 REDAK7IE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, poslbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110~2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vatte, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. A80NNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit numtner: Laatste Zzeese raad onder inr. F. Th. Dijckmeester Langdurig beraad in Stichting van de Arbeid DEN HAAG, 9-6. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft woensdagmiddag van ruim half drie af tot bU half zes vergaderd over het vraagstuk van georganiseerden en ongeorganiseerden en de Philips c.a,o„ alsmede over een uitkering ineens. Van werkgeverszijde werd een uitkering ineens voorgesteld van twee procent. Na de door werkgevers gevraagde schorsing, volgde een beraad van de voorzitters der werkgeverscentrales en der werknemerscentrales, dus zonder de vertegenwoordigers van middenstand en van landbouw. Dat voorzittersberaad nam een kwartier in beslag; het werd gevolgd door een zeer kort werknemersberaad, dat maar een paar minuten duurde. Het overleg in het bestuur der Stichting werd daarna voortgezet en omstreeks zeven uur beëindigd. Daarna volgden twee gescheiden persconferenties, een van werkne mers en een van werkgevers. Uit hetgeen in beide persconferen ties is meegedeeld kan worden ge concludeerd dat: de sfeer veel beter is geweest dan op 28 april jl.; er geen overeenstemming is over een bijzondere uitkering; er geen overeenstemming is over de PhiIips-c.a.o.; er geen overeenstemming is over de grafische c.a.o.; m er een werkgroep zal worden in gesteld om het vraagstuk georga- niseerden-ongeorganiseerden na der te bezien; werkgevers afgezien hebben van hun wens paritaire besturen van fondsen te hebben; werknemers bereid zijn werkge vers inzicht te geven in besteding der fondsen; werknemers afzien van het geven van restituties van vakbondscon tributies uit de fondsen, onder voorwaarde dat andere vormen van bevoordeling van individuele vakbondsleden worden nagegaan; het bestuur er bjj de minister van sociale zaken en volksgezondheid op zal aandringen nu op korte termijn de door hem aangekon digde gerichte adviesaanvraag aan de S.E.R. over een nieuw loonbeleid te doen uitgaan; het bestuur der Stichting van oordeel is dat nog vóór septem ber dat S.E.R.-advies gereed moet zijn, opdat men dan weet wat er het volgend jaar moet gebeuren; het bestuur van mening is dat met het tot nu toe van kracht zijnde systeem van loonpolitiek bij de onderhandelingen in het aanstaande najaar niet meer te werken is. Verschil van mening Lang is gesproken over een bijzon dere uitkering. De werknemers me nen dat zulk een bijzondere uitkering dit jaar op haar plaats is. Over de omvang van zulk een uit kering is geen overeenstemming be reikt, Er is, tijdens de schorsing, een ernstige poging gedaan om tot elkaar te komen. De werknemers hebben als eis een uitkering-ineens van twee procent - met doorwerking in de kinderbijsla gen - op tafel gelegd. De werknemers hebben daarbij de bereidheid getoond het geven van zulk een uitkering aan een vergunning te binden, omdat er in bepaalde bedrijfstakken moeilijk heden wat de liquiditeit betreft kun nen zijn. De werknemers hebben daarbij tevens voorgesteld het mini- KAAP KENNEDY, 9-6. - Volgens betrouwbare bron is 9 augustus aan genomen als streefdatum voor de lancering van „Gemini 5", de vol gende ruimtevlucht van twee astro nauten in een cabine. Dan zullen Gorden Cooper en Charles Conrad de ruimte ingaan voor een duur van zeven dagen, waarbij z(j zullen trachten een „rendez-vous" met een ander voorwerp tot staiid te brengen. Deze opdracht mislukte bij de op maandag 7 juni beëindigde ruimte- vlucht van McDivitt en White. Het voorwerp waarmee Cooper en Con rad contact moeten maken, is een kunstmaan, voorzien van een radio baken, die wordt gelanceerd door de „Gemini 5"-cabine wanneer deze in de ruimte ronddraait. De „Titan 2"-draagraket is maan dag opgesteld; de cabine wordt voor het einde van deze maand in Kaap Kennedy verwacht. Op 24 augustus? Volgens sommige functionarissen zal de datum 24 augustus reeeler zijn in verband met nog in te voe ren verbeteringen op het gebied van de techniek voor een rendez-vous. De in augustus te nemen proef en nog een lancering in het kader van het Gemini-project in de herfst, zul len de geleerden meer inlichtingen verschaffen over het menselijke ver ogen om langdurige gewichtloosheid te doorstaan. Australische vrouw weigerde bloedtransfusie ADELAIDE, 9-6. Een jonge Au stralische te Adelaide is overleden nadat zij bevallen was van een twee ling en bloedtransfusie had gewei gerd. Zij was lid van de secte van Jehova's getuigen, die formeel het ontvangen van bioed van anderen verbiedt. Een der tweelingen stierf even na de geboorte. De echtgenoot weigerde halsstarrig toestemming tot bloedtransfusie te geven, hoewel de dokters erop aandrongen en hij wist dat zün vrouw op sterven lag. Opwindende affiches in Kopenhagen KOPENHAGEN, 9-6. Talrijke Ko- penhagers geraakten in opwinding bij 'het zien van op 'het oog zeer of ficiële biljetten, waarin de onmid dellijke evacuatie van de Deense hoofdstad door alle inwoners wordt gelast. De spoedig gewaarschuwde politie verwijderde terstond 'de aanplakbil jetten, die 'gestolen bleken te zijn hetzij uit een politiebureau of uit het gebouw van de staatsdrukkerij, waar zij opgeslagen liggen met het oog op een eventuele nieuwe oorlog McDivitt en White, die weinig na delige gevolgen van hun vierdaagse verblijf in de ruimte tonen, onder gingen woensdag hun laatste keu ringen aan boord van het vliegdek- schip „Wasp". Vandaag (dondèrdag) gaan ze naar het centrum voor be mande ruimtevluchten in Houston (Texas), waarna een reeks huldigin gen voor hen begint. Rode aardbeibloemen HAAMSTEDE, 9-6. Er geheu- ren rare dingen met de aard- beienplanten van de heer C. Braai, wonende aan de Ho ge- zoom, want toen de planten vorige week begonnen te bloeien bleken de anders zo mooie witte bloemen... rood te zijn. We hebben ons licht eens opgestoken bij diverse kleinfruit-kenners, doch voor iedereen is het nieuws. Inmid dels hebben de bloempjes vruchtjes gezet en wat er dan met die kleur gaat gebeuren is nog een vraag. We wachten echter rustig af. mum van die uitkering op f 125, vast te stellen en er geen bezwaar tegen te hebben indien het bedrag desnoods in twee keer zou worden uitbetaald. De werkgevers zyn het - zo bleek uit de persconferentie van die zijde naderhand - niet eens over de moge lijkheid van het verstrekken van zulk een uitkering, noch over de hoogte ervan. Het is bekend dat de midden stand tegen elke bijzondere uitkering is; andere werkgevers voelen niet voor de door werknemers nu ge- eiste twee procent. Alpenstad Grenoble wordt Olympische stad GRENOBLE, 9-6. De Franse Al penstad Grenoble, waar in 1968 de Olympische winterspelen zullen ge houden worden, ontwikkelt nu reeds een koortsachtige bedrijvigheid. De ongeveer 170.000 inwoners tellende universiteitsstad lijkt drie jaar voor het Olympische gebeuren op één groot bouwterrein. Nieuwe verkeers wegen ontstaan om de geplande Olympische dorpen met de stad te verbinden en voor de openings- en sluitingsplechtigheid van de winter spelen wordt ten zuiden van Gre noble een stadion 'gebouwd, dat aan 100.000 mensen plaats zal bieden. Het stadion wordt door nieuwe we gen direct met 'het centrum van de stad verbonden. VENLO. De voor de tijd van het jaar voortdurend te lage tempera turen in de afgelopen weken hebben de opbrengst van 'de a sper gevelden in Limburg aanzienlijk 'gereduceerd. SAIGON, 10-6. Naar schatting twee bataljons van de Vietcong heb ben de afgelopen nacht bezetting van de districtshoofdstad Dong Xoai op ongeveer 100 kilometer ten noorden van Saigon onder de voet gelopen en zijn doorgedrongen in een kamp van Zuidvietnamese en Amerikaan se militairen, zo heeft een Ameri- De Raad van Commissarissen van de Koninklijke Luchtvaartmaatschappij heeft woensdagochtend de heer dr. G. van der Wal benoemd tot presi dent-directeur van de maatschappij. kaanse woordvoerder in Saigon mee gedeeld. Ook een klem vliegveld bjj de stad is in handen van de Viet cong gevallen. Volgens nog onvolledige berichten werden 20 Zuidvietnamese en acht Amerikaanse militairen gewond, maar gezien de omvang van de aan val werd venvacht dat deze cijfers nog zullen stijgen. Een groep Amerikaanse helikop ters die was uitgezonden om de be legerde eenheden te ontzetten, werd door zwaar machinevuur verdreven. Amerikaanse „Skyraiders" en heli kopters hebben later de Vietcong met behulp van lichtfakkels de gehele nacht bestookt. Donderdagochtend vroeg is bij een politiebureau in Saigon een zelfge maakte bom ontploft, waardoor drie mensen, onder wie een politie-agent werden gedood en vijftien mensen (meest politiemannen) werden ge- TWEEDE KAMER DE NHAAG, 9-6. „Naarmate wij wat ruimer in ons vet komen te zit ten, 'kunnen wij ons vrijstellingsbe- ieid wat ruimer voeren". Aldus mi nister de Jong (defensie) in de Twee de Kamer bij de behandeling van 'het wetsontwerp tot wijziging van de dienstplichtwet en van de wet ge wetensbezwaarden militaire dienst. De Tweede Kamer 'ging akkoord met de voorgestelde wijziging, die in houdt, dat met 'ingang van de lich ting 1966 vrijstelling van de mili taire dienstplicht wegens broeder- dienst zal worden verleend aan de derde zoon uit één gezin. Primeur voor Middenschoirwen (Zuid-Slavië) KAKANJ, 9-6. Diepe rouw heerst er in 'het Zuidslavisdhe mijnstadje Kia'kanj in midden-Bosnië waar zich maandag een mijnramp heeft voor gedaan welke aan een 125-tal man nen 'het leven heeft gekost. De lagere school ter plaatse is als rouwzaal in gericht. Daar staan de eenvoudige 'houten doodkisten, met de namen der slachtoffers, op een rij. Meer dan vierhonderd kinderen hebben hun vader verloren. Een der omgekomen 'mijnwerkers liet negen kinderen achter, en er zijn meer van dergelijke schrijnende gevallen. Amerikaanse lancering LUCHTMACHTBASIS VANDEN- BERG (Californ'ië), 10-6. Vanaf de Amerikaanse luchtmachtbasis Van- denberg in Californië .is woensdag met behulp van een „Thor-Agena"- ra'ket een satelliet gelanceerd. Over 'de lanceringen werden geen bijzonderheden onthuld. enEINDHOVEN. In het St. Jozefzie kenhuis te Eindhoven is de 47-jarige mevrouw C. van der Kooij-Geurts overleden. Zij was met haar fiets op de Boutenslaan in botsing gekomen met een personenauto en daarbij zwaar gewond. SCHARENDIJKE, 10-6. - De ge meente Middenschouwen heeft zijn nieuwe raadhuis, een fraai gebouw, dat de pericde van behelpen voor het gemeentelijk apparaat definitief afsluit. Met zjjn nieuwe raadhuis heeft Middenschouwen, gerekend na het tijdstip van de gemeentelijke samen voeging op Schouwen-Duiveland,een (welkome) primeur. Er is er trou wens neg één. De opening van het nieuwe raadhuis betekent voor Zee- land's nieuwe commissaris, mr. J. van Aartsen, immers zjjn eerste of ficiële handeling in die hoedanig heid op Schouwen-Duiveland. Het stemt tot vreugde dat het juist zo bijzonder representatieve raadhuis van Middenschouwen betreft; de noodzakelijkheid van de bouw im mers was evident en er is lang op de voltooiing gewacht. Het moderne maar niettemin toch vriendelijk aansprekende nieuwe ge bouw is bij uitstek fraai gelegen aan de Platteweg, aan één zijde begrensd door een ruim plein. En wat moge lijk nog méér zegt: het nieuwe ge meentehuis is voor het administra tieve apparaat van de gemeente bij zonder doeltreffend ingericht. En dat wil uiteraard wel wat zeggen voor bijvoorbeeld het secretariepersoneel, dat tot 10 mei jl. zeer primitief ge huisvest was in het houten gebouwtje in de Dorpsstraat en in het pand Dorpsstraat 7. Al even armoedig was het daar gesteld met de ver gaderruimte, want alle bijeenkom sten moesten geschieden in de te kleine burgemeesterskamer. In het bijzonder ook bij een trouwpartij viel er voor de gemeente weinig eer te behalen ,want het kwam nogal eens voor dat familieleden moesten blij ven staan omdat er te weinig zit plaatsen aanwezig waren. In ieder geval is dit leed voor bur gemeester S .Francke, gemeentese cretaris L. F. van Wijck en de amb tenaren thans geleden, want sedert de verhuizing naar het nieuwe ge bouw hebben allen kunnen ervaren wat het betekent in een prettige, lichte en doeltreffende omgeving te kunnen werken. Zeer stijlvol Ls bijv. de met teak hout afgewerkte burgemeesterska mer, voor bezoekers van het raad huis gelegen aan de linkerzijde als men de ruime hal betreedt, vanwaar men naar rechts, door glazen loket ten, de secretarie in vol bedrijf kan waarnemen. Om aan de linkerzijde, dat wil zeggen lin het gddeelte laagbouw te blijven: naast d'e 'burgemeesterska mer is gelegen een ruim vertrek, voor commissievergaderingen en be sprekingen van Ihet. college van bur gemeester en wethouders. Tevens .is in dit gedeelte van het gebouw on dergebracht een 'garderobe, verder toiletten, een gerieflijik keukentje en oo'k vindt men hier de toegang tot de 'kelders voor centrale verwarming en B.B. Met een oppervlakte van vijftig vierkante meter lis de secretarie ruim genoeg voor ihet vijftal ambtenaren d'at Ihier werkzaam Is. Aan de aoh- wond. Sedert 30 maart, toen by een aan slag op de Amerikaanse ambassade 22 mensen werden gedood en meer dan honderd gewond, was in Saigon geen bomaanslag meer gepleegd. Een bataljon Zuidvietnamese mi litairen is met spoed naar het gebied overgebz'acht om de begelegerden le ontzetten. Volgens de laatste berich ten bieden de verdedigers, waaron der gewonden, heftige tegenstand aan de Vielcong. Via de vliegtuigen boven het ge bied staat men nog met de Zuidviet- namezen en Amerikanen in contact. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Domheid is niet: niet weten, X maar niet weten dan men niet X X weet. X terzijde van deze zaal, is een aparte werkkamer in gericht voor dc ge meentesecretaris. Fraaie raadszaal Boven de secretarie is gelegen de raadszaal, een zonder meer als bij zonder stijlvol te 'kenmerken zaal, waarin - als in 't gehele gebouw - volop 'grote ramen zijn aangebracht. De raadszaal is ingericht met fraai en zeer goed bij het geheel passend meubilair en een evenzeer passende sfeervolle verlichting. Een bijzonder heid wordt gevormd door ihet tien meter lang 'balkon aan de zijde van het Bethlehemipl'eiin. De raadszaal bereikt men via een monumentale, in natuursteen uitgevoerde trap vanuit 'de 'hal beneden. Het nieuwe raadhuis van Midden schouwen staat er en 't mag worden gezien. Op 23 januari 1961 nam de raad het besluit tot nieuwbouw en werd architect L. Beij'e uit Veere aangezocht een sdhetsplan te maken, een voorlopig plan, waaruit eindelijk het gebouw is ontstaan d<at op de bouwplaats te Scharendijke zo bij zonder goed tot z'<n recht komt en met het door de heer H. Reijnhout uit Middelburg uitgevoerde gemeen tewapen boven de entree onmiddel lijk de aandacht trékt. Het spreekt vanzelf dat Middenschouwen heel blij 'is met dit nieuwe raadhuis, dat .geheel werd uitgevoerd door een combinatie van plaatselijke aanne mers, met de heer W. J. Verjaal uit Sdharendij'ke als hoofdaannemer. (Foto: ZieriikzeesChe Nieuwsbode). Droog weer Verwachting tot vrijdagavond: Droog weer met tijdelijk wolkenvel den, maar morgen ook zonnige pe rioden; overwegend matige noorde lijke wind; weinig verandering in temperatuur. 11 juni. Zon op 4.20, onder 20.59. Maan op 18.22. onder 3.03. Volle maan: 14 juni te 2.59. HOOGWATERSTANDEN" ZIERIKZEE: 11 juni 1.11 v.m. 13.46 n.m. BROUWERSHAVEN 11 juni 1.01 v.m. 13.26 n.m. Springtij: 16 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-6. Het K.N.M.I. deelt mede: achter een depressie die in midden-Europa plaatselijk nog veel regen veroorzaakt, is in ons land de wind naar noordelijke rich tingen gedraaid en is éen weersver- betering ingetreden. Boven Engeland bevindt zich een rug van hpge lucht druk die zich naar het oosten ver plaatst. De verplaatsingssnelheid neemt af waardoor de noordelijke stroming zich ook het komende et maal handhaaft. Er drijven van de Noordzee wolkenvelden binnen, maar deze zijn overdag door de zon nestraling aan oplossing onderhevig, vooral in het binnenland. Verder wordt droog weer venvacht, waarbij in de temperaturen weinig verande ring komt. DEN HAAG, 9-6. De 'heer Wiel draaier, lid van de Tweede Kamer voor 'de P.v.d.A„ heeft de minister van defensie schriftelijk gevraagd of voor een 'demonstratie stuntvliegen, zoals die op 8 juni jl. in Woensdrecht werd gehouden, een vergunning ver eist is er. door wélke autoriteit deze vergunning afgegeven wordt. OOk wil hij weten of bij het ver lenen van dergelijke vergunningen voorwaarden gestel'd worden 'betref fende de veiligheid en of deze op 8 juni zijn nageleefd. Voorts vraagt hij welke veiligheidsmaatregelen, zowel voor de vliegers als voor het publiek werden getroffen. Tevens vraagt hij of de minister wil nagaan of, gezien het tragische ongeval op 8 juni jl.. de veiligheidsmaatregelen opnieuw overweging verdienen. Bij het ongeluk - twee stuntvlie- gende straaljagers botsten - zijn om het leven gekomen die 32-jarige ge huwde 'kapitein-vlieger Johannes Bernardus Sommer en de 28-jarige géhuwde kapitein-vlieger Albert v. Liem. In verband met vervalsing van een groot aantal schilderijen zijn in verscheidene Italiaanse steden in to taal zes kunstschilders en kunsthan delaren gearresteerd. BERGUM. In Surhuistervoen is woensdagmiddag de drie-jarige Roel d'e Vries voor de ouderlijke woning aan de Gronimgerstraat overreden door een geladen zandauto en op slag gedood.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1