GF GFF gouden fiction-™»™ Het was feest in Heerenveen blijf jong, blijf fit: fiets! DE VIERDE DAG kerkdiensten Bestrijding tuberculose en Abortus Bang artsendiensten dierenarts De landbouw en de aardgasleidingen ZIERUvZEESCHE NIEUWSBODE Vrydag 4 juni 1965 Nr. 19796 KERKNIEUWS Ingezonden mededeling De Gereformeerde kerken in cijfers UTRECHT, 2-6. De Gereformeerde Kerken in Ned.rlaiid zijn in 1964 iets sneller gegroeid dan Li- totale be volking. De bevolking nam in 1964 namelijk met 1,41 pet. toe en het le dental van de Gereformeerde Kerken met 1,51 pet. Op 1 januari van dit jaar telden de Gereformeerde Ker ken 815.931 leden, of 12.139 meer dan op 1 januari 1963. Op 1 januari 1965 omvatten de Ge reformeerde Kerken 844 plaatselijke gemeenten. Het aantal dienstdoende predikanten ver minderde van 1.089 op 1 januari 1964 tot 1.078 op 1 ja nuari 1965. Het aantal vacante pre- di'kantsplaatsen steeg van 210 tot 250. In deze totaalcijfers zijn ook be grepen 13 Gereformeerde Kerken in het buitenland en de 14 gemeenten van de Alt Reformrerte Kirche in Nedersaksen, die tot het kerkver band der Gereformeerde Kerken in ons land behoort. Deze kerkgemeen schap in het Duitse grensgebied tel de op 1 januari 5.654 leden zodat het gezamenlijk totaal ledental van de Gereformeerde Kerken 821.585 was. Of" "UEM BCïfoN HLTER. beide getuigen Rijp, vol smaak en tóch zacht' i leeïs Hict seu efiQfW DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG kerknieuws LAND- EN TUINBOUW 6 juni (eerste Pinksterdag) Ned. Herv. Kerk. Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. Lam. Gasthuiskerk: 10 uur ds. As sendorp (doopdienst), 7 uur ds. Lam. Kerkwerve: 9.30 uur ds. Zonneveld. Sercoskerke; U uur ds. Zonneveld. Burgh: 10 uur ds. Don. Haamstede: 11 uur ds. Feunekes (medewerking kerkoor), 7 uur ds. Zonneveld. Re- nessc: II uur ds. Van Liere. Noord- welle: 9.30 uur ds. Van Liere. Scha- rendjjke: 10 uur ds. Roodenburg. Brouwershaven: 10 uur ds. Oort. Zonnemaire: 9 uur ds. Huijser en ds. Feunekes, 11 uur zondagsschool. Noordgouwe: 9.30 uur ds. Kelling (opb. bel. en bed. H.D.). Dreischor: 11 uur ds. Kelling. Ouwerkerk: 10 uur ds. Vellekoop. Nieuvverkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 en 6 uur ds. Groenewegen. Sirjans- land: 10 uur leesdienst, 6.30 uur de heer C. J. Kesting, Dirksland. Brui- nisse: 11 uur ds. Donkersgoed, 5 uur ds. Feunekes. Lutherse Kerk. Zierikzee: 10 uur ds. J. C. Hamel, em. pred. Monnikendam. Gereformeerde Kerken. Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Nawijn. Haamstede: 9, 10.30 en 5 uur ds. C. van Rijn. Soest. Scharendyke: 10 en 2.30 uur ds. Scholing. Brouwersha ven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel. Zon nemaire: 9 uur ds. Huijser en ds. Feunekes (gez. dienst), 2.30 uur ds. Huijser. Nieuwerkerk: 10.30 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 9 uur dr. Becker, 4 uur ds. Huijser. Bruinisse: 10 en 3 uur ds. D. Rignalda, Middel burg. Gereformeerde Kerken. (Vrijgemaakt). Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Kei zer. Chr. Geref. Kerken. Zierikzee: 10 en 6 uur ds. A. Bik ker, Utrecht. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. Westerink. Haamstede: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Westerink. Nieu werkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. v. d. Ent, Middelharnis. Gereformeerde Gemeenten. Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk; 10 en 3 uur ds. Ka rens. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland. Zierikzee: 10, 2 en 6.30 uur lees dienst. Renessc: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-katholicke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen om 7.30, 10.00 en 19.00 uur. Haamstede: Eucharistievieringen om 8.30, 10.00 en 19.00 uur. Bruinisse: Eucharistie viering om 17.00 uur. Remonstrants Ger. Gemeente Sommclsdijk (Voorstraat 35): 10 uur prof. dr. H. J. Heering, Leiden. Anglicaanse kerk Nieuwerkerk: 3 uur communiedienst (in het Nederlands), gebouw Kath. Apostolische gemeente, voor maandag tweede Pinksterdag Chr. Gcref. Kerken Zierikzee: 10 uur ds. A. Bikker, Utrecht. Kerkwerve: 9 uur ds. Wes terink. Haamstede: geen dienst. Nieuwerkerk: geen dienst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen om 7.30, 10.00 en 19.00 uur. Haamstede: Eucharistievieringen om 8.30, 10.00 en 19.00 uur. BALTIMORE. In Baltimore-Mary land zijn 30 mensen gewond geraakt doordat een stuk vuurwerk tussen het publiek viel. Het gebeurde in een park, waar vuurwerk werd afgesto ken ter gelegenheid van „Memorial Day". Negentien 'gewonden moesten naar 'het ziekenhuis. Duitse jongen (18 jaar) doodde drie mensen - KIEL, 3-6. Een rechtbank in de Westduitse stad Kiel heeft de 18-ja- rige Hanas-Georg Mesek, die in het begin van 'dit jaar wegens versmade liefde drie mensen vermoordde, tot de maximumstraf voor miidnerjari- igen - tien jaar (gevangenisstraf - veroordeeld. De jongen .had op 4 ja nuari in het Trappenkamp het echt paar Max en Marga Haeusler en hun 14-jarige zoon Wolfgang doodgesla gen. Het motief was, naar hij zelf zei, de afwijzende -houding van de 16-jarige dodhter, Ade'lheid. Ingezonden mededeling Een Sunil was-team zorgde voor een verrassing bij mevrouw W. de Jong, Pres. Kennedylaan 16, Heerenveen. Mevrouw de Jong is een huisvrouw die haar vak verstaót en die hoge eisen aan haar was steil. wmm Maar dit werd een waar witte-was- feesl! Mevrouw de Jong zag duide lijk het verschil, nog nooit was haar was zó wit. Neem zélf ook deze wasproef. Sunil met ultra-waswer- king geeft het hoogste wit Ned. Herv. Kerk Benoemd tot bijstand in het pasto raat te IJzendijke: J. G. U. v. Hoog straten, em.pred. te Den Haag; tot directeur van de Heldringgestichten te Zetten: J. O. Norel, pred. voor 'buitengew. werkz. te Bloemendaal. Beroepen te Voorburg (vak. D. J. Karres): H. B. Meyboom, predikant directeur Ned. Prot. Convent te Utrecht; te Bergum (Fr.) (toez.) en te Meppel (vak. J. Schaap): H. J. de Jong, Birdaard; te Huizen (N.H.) (vak. G. H. van Kooten): J. den Hoed, Wijk bij Heusden en (vac. G. Boer (toez.): J. Kooien, Reeuwijk; door de classicale vergadering van Delft, tot pred. voor buitengew. werkz. (ziekenhuisprediikant)E. Sa- raber, Voorschoten. Aangenomen naar Wijchen en Leur (toez.): F. Don, Burgh; naar Nijkerk (3e pred.pl.): P. den Jong, Veenen daal. Bedankt voor Leerbroek: W. Ohr. Hovius, Nlleuw-Leklkieiiand; voor Oegstgeest (vac. G. F. Callenbacih) J. T. W'iersma, Wassenaar. Ger. Kerken Benoemd tot leraar godsdienston derwijs aan het Chr. lyceum te Am sterdam-Bui ten veldert: H. D. Brug- geman, Amsterdam. Beroepen te Rottevaüe; G. Lie- vaart, laatstelijk vrij'gem. pred. te Onnen; te Delfzijl (vaJk. F. J. Bil): J. Wessel, 's-Hertogeribosch; te UtreCht-Z. (vak. wijlen L. W. Huns): W. Rats, Goes. Ohr. Ger. Kerken Beroepen te Den Haag-West: P. op den Velde, Mijdrecht. Bedankt voor Noordeloos: J. Brons, Bunschoten. RECHTSZAKEN De „Schotse moordzaak" DEN HAAG, 2-6. De procureur- generaal bij het Haagse gerechtshof, mr. J. Zaaijer, heeft gistermorgen tijdens de behandeling in hoger be roep van de „Schotse moordzaak" tegen de 29-jarige Rotterdammer Hendrik W. P. bevestiging gevraagd van het vennis - vijftien jaar gevan- risstraf - waartoe de rechtbank in Rotterdam hem heeft veroordeeld. P., vorig jaar april opvarende van een Duitse coaster toen die in Schot land het havenstadje Grangemouth aandeed, ontkent dat hij zondag nacht 26 april de Schotse wasvrouw Jessie Gibson (35) heeft gewurgd. Toen op 12 mei het lijk van Jessie Gibson werd gevonden in een put van een afgebroken huis, bevond P. zich in Rotterdam wegens inbraken al in het Huis van Bewaring. ENSCHEDE. De eerste, die aan de Technische Hogeschool Twente promoveert, zal een vrouw zijn. Het is de 35-jarige mevrouw M. A. van Damme-van Weele die op donderdag haar stellingen en proefschrift zal verdedigen. Verkeer verstikt zichzelf De winst die de motorisering van het verkeer oplevert wordt, in verscheidene hoog ontwikkelde landen voor een niet onaanzienlijk deel teniet gedaan door de enorme con gestie, die dit zeer intensieve verkeer veroorzaakt. Het par keerprobleem leidt reeds tol enorme moeilijkheden en l\)d- verlies, maar nog groter is de schade, die geleden wordt doordat de wegen speciaal in en om de grote sleden hel per- keer niet kunnen verwerken. In Groot-Brittannië raamt men het verlies tengevolge van verkeerscongestie in 1964 op 5.3 miljard gulden, óf twee procent van het bruto natio naal produkt. De schade ten gevolge van onvoldoende door stroming van het verkeer neemt daar volgens een schat ting van de Roads Campaign Council mt veertien procent per jaar toe. Men moet daar bij in aanmerking nemen, dat hel wegenstelsel in Engeland in het algemeen minder is ont wikkeld dan in de Bondsrepu bliek of in Nederland. DEN HAAG, 2-6. Het bestuur van het Landbouwschap heeft van daag wijzigingen vastgesteld van een aantal verordeningen betreffende de bestrijding van rundertuberculosc cn abortus bang (eveneens een runder ziekte) teneinde deze regelingen aan te passen aan de op 30 juni van kracht wordende E.E.G.-richtlijn in zake veterinairrechtelijke vraagstuk ken op het gebied van het intracom munautaire handelsverkeer. Het ligt in de bedoeling, zo wordt in een toelichting meegedeeld, de richtlijn aldus 'gewijzigd te krijgen 'dat 'deze aanpassingen, die als een verzwaring van de 'huidige birmen- ina'dse regeling worden gezaen, slechts van tijdelijke aard zullen zijn. De nu nog van kracht zijnde ver ordening bestrijding rundertubercu- lose houdt in dat een koppelonder- zoek en individuële onderzoeken op tuberculose van een of meer runde ren betrekking hebben op runderen ouder dan vier maanden. Onder de nieuwe regeling zullen die onderzoe ken betrekking moeten hebben op runderen ouder dan zes weken. In het reglement bestrijding abortus bang wordt de leeftijd, waarop run deren bij het toevoegen aan een an der bedrijf voorzien moeten zijn van een verklaring, verlaagd van zes tot vjier maanden; hierdoor zullen de re- DAR ES SALAAM. Premier Tsjoe En Lai van. Ohiina zal vandaag (vrij dag) voor een officieel bezoek van Vier dagen in Tanzania aankomen, zo is officieel in Dar Es Salaam ver nomen. Zondag gaat de Qhinese pre mier naar Zanziilbar. gelingen op dit punt voor tubercu lose, abortus bang en mond- en klauwzeer gelijk zijn. Runderen met een geldig, dat wil zeggen niet meer dan tien dagen oud gezondheidscertificaat voor uil- voer, afgegeven door een andere E. E.G.-lidstaat, zullen van 30 juni af op Nederlandse markten aanwezig mogen zijn. Het bestuur stelde de verhoging van de areaalheffing op pootaard- appelen van f 150,tot f 200,per ha., waartoe in een vorige vergade ring reeds in beginsel was besloten, nu definitief vast. Zoals bekend, houdt dit verband met het feit dat dit jaar een groot kwantum poot- aardappelen onder de garantierege ling van het bedrijfsleven ter over name is aangeboden. Besloten werd tot instelling van een scheidsgerecht voor C.A.O.-za- ken in het veenbedrijf. Weekeinde ZIERIKZEE Dokter C. M. van Hoorn, tel. (01110)- 2080. MIDDENSCHOUWEN Pinksteren 5, 6 en 7 juni, dokter J. L. Bratocr, Dreisöhor, tel. (01112)-280. OOSTERLAND EN BRUINISSE Doikter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (Qlll3)-280. Pinksteren 5, 6 en 7 junii: dokter C. J. H. Scheuerman, Zierikzee, tel. (01110)-2180. De Duitse minister Scheel heeft donderdag in 'het parlement dei- West Europese Unie in Parijs ver klaard dat de bondsregering voor zich zelf het recht van enige werke lijke representant van het Duitse vollk blijft opeisen. DEN HAAG, 3-6. In de bestuurs vergadering van het Landbouwschap is het overleg met de Nederlandse Gasunie over het opleveren van landbouwgrond nadat daarin aard gasbuizen gelegd zijn, opnieuw ter sprake gekomen. Mededeling werd gedaan van een aantal besluiten, vorige maand in een bespreking tussen Landbouwschap en Gasunie in Den Haag genomen. De oplevering van de werkstrook der hoofdtransportleidingen zal ge schieden onder eigen verantwoorde lijkheid van een cultuurtechnische maatschappij, ook als een dergelijke maatschappij in de aannemerscom binatie is opgenomen. Voor iedere sectie van het hoofdtransportnet zal het Landbouwschap een vertrou wensman benoemen, die dagelijks het verloop der werkzaamheden volgt en nauw contact houdt met de Gasunie over registratie van alle schade en afhandeling van ingeko men klachten. De Gasunie is bereid de kosten hiervan voor haar reke ning te nemen. De Kon. Ned. Hei demaatschappij heeft opdracht, de door de stichting voor bodemkarte- ring geadviseerde nabewerkingen uit te voeren. Ingezonden mededeling Uw fietsenhandelaar staat weer voor u paraat g met een pracht-collectie nieuwe fietsen „Ikdeed het om jouik ben van je gaan houdenmaar jij „Ik ben niet achterlijk, Jacob Der- kindere, en een ibeetje mensen kennis höb lik onderhand wel gekregen, na dat iik d'ie lieve ooms en tailtes van je ontmoet heb. Dat jij verliefd op me was, had ik al maanden geleden door. Dat je je gevoelens voor je hield, respecteerde ik in je. Per slot van rekening toen ik weduwe, nau welijks een jaar. Ik mocht je wel. Iedere keer, als je 'bij me kwam, en we gezellig met elkaar batobeiden, dacht ik: hij is anders als de rest; •hij is een keurige jongen. Ik vond je zelfs aardig. Ik dacht veel goede eigenschappen in je gevonden te hebben: je 'kwam nooit met lege handen. Juist die kleine attenties ontroerden me. Je wilde geen geld van me aannemen en 'dat vond ik flink van je, hoewel £k het je met liefde zou hebben gegeven, als je ja gezegd had. Maar ik dacht, dat je karakter had. Je was altijd welkom, en je wist altijd wanneer het tijd was om weer te gaan. Of moeder er bij was of niet. Je raakte me nooit aan, behalve dan als je me de hand gaf. Langzaam toen ik een beetje van je gaan houden, en ik dacht: later, over een paar jaar als alles voldoen de gesleten is, zal 'hij me wel vragen zijn vrouw te worden. En dan zal ik waarschijnlijk ja zeggen. Ik dacht, dat wij wel 'bij elkander passen zou den". Ze zuchtte. „Wat heb ik me ontzettend' in jou vergist, Jacob, Ja cob. Wat vinid ik dit verschrikkelijk jammer. Hoe kon je nu toch zo stom zijn?" Hij haalde zijn schouders op en stak een nieuwe sigaret op. „Je hebt gelijk, Ak'ke, het was idioot. Maar ik bemerkte nooit wat bij jou. Je bleef Feuilleton door H. van Omme altijd hetzelfde: wel vriendelijk en hartelijk en zo, maar verder kwam ik nooit. Vandaar, dat ik piekerde over iets, en toen kwam ilk op dit idee. Ik vond 'het zelf niet eens zo ma'I en als die twee mannen ei- niet tussen 'gekomen waren, zou er ver der niets aan de hand geweest zijn". Alkke schudde 'haar hoofd. „Dacht je dat? Misschiende eerste schrik.... ik zou jou inderdaad als een reddende engel gezien hebben. Maar laterals ik er over heen zou zijn, had je er op 'kunnen reke nen, dat ik de samenhang' - jij plot seling midden in werktijd in Bollega uit de lucht gevallen om mij te ont zetten - begrepen zou hebben. Zie jij me voor zo sloom aan, dat ik deze samenhang niet spoedig door 'gehad had?" „Daar heb ik niet bij stil gestaan, A'kke". Ze knikte. „Dat is het 'm juist. Ja cob. Misschien ben je een uitsteken de notarisklerk met goede toekomst mogelijkheden, maar in zoiets ben je een sufferd, een stumper. Inplaats van eerst alle risico's te overwegen en rekening te houden met de moge lijkheid, "dat de hele opzet op de een of andere manier kan mislukken en dat het dan een politiezaak kan wor den, zet je je idiote plan door. Enfin, nakaarten helpt weinig. We hebben op het ogenblik alleen met de ge volgen te maken, voor die jongen van Van der Spoel cn voor jou. Je snapt zeker wel, dat je carrière als notarisklerk voor 'goed naar de maan is, als zo je arresteren en voor en kele maanden opbergen?" Hij 'keek baar vol schrik aan. „Zo'n vaart zal 'het toCh zeker niet lopen? Het was alleen maar een grapje". „Bij 'de politie hebben ze voor dit soort grapjes geen gevoel voor hu mor, neef. Nou.... je bent familie van me en ik wil niet. dat de ande- ren een sto-k in handen krijgen om me opnieuw te ranselen, figuurlijk dan. Want als jij in de gevangenis gaat voor dit geval, zullen ze alle schuld wel op mijn hals schuiven. Jij schrijft vanmiddag een verkla ring, netjes op de schrijfmachine in tweevoud, waarin je de hele opzet uiteenzet. Precies, zoals je gedaan hebt. Dat alles bedoeld was als een grap, dat die Van der Spoel niet wist, dat het hier geen .jong meisje betrof, maar een weduwe, dus dat hij geheel te goeder trouw was. Je biedt daarin je verontschuldigingen aan, zegt, dat je dit al reeds aan mij 'hebt gedaan en verzoekt de politie van Bollega, indien dit mogelijk is. deze zaak niet verder te vervolgen, mede ook met het oog op je carrière. Getekend: Jacob Derkindcre. Als je klaar bent, stap je op de trein en komt naar mij toe. Met die verkla ring. Ik bi-eng die dan naar de po litie en dan zal ik proberen, of ik op de een of andere manier deze on verkwikkelijke historie kan sussen. Want ik wil niet. dat die jongen door jouw schuld achter slot en grendel blijft, begrepen?" (Wordt vervolgd) Ingezonden mededeling Energieke vriend Ieder mens is wel eens niet-zo- f it-als-anders. Maar gelukkig is er King die, als een energieke vriend, u er prompt weer boven op helpt. Natuurzuivere King; het beste f dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5