MORGEN RIPOLIN DUET SCHILDEREN MET NYLONS ONZE PUZZEL-RUBRIEK Mr. Dijckmeester wordt burgemeester van Haarlemmermeer STREEKNIEUWS STREEKNIEUWS Juist voor de Pinksterdagen is de nieuwe Kloosterweg gereed geko men. Het 'betreft de verbinding pro vinciale weg naar 't vliegveld. Auto mobilisten uit richting Z.zee kunnen nu rechtdoor rijden om via een lan ge bocht de Kloosterweg op te rijden Woensdag en donderdag is de laag asfalt er op gelegd en direct daarop ingewalst. Blijft nog de aftakking naar Renesse waaraan na de Pink steren begonnen wordt. Ook het voetpad moet dan nog aangelegd worden. In ieder geval is het. voor de feestdagen een enorme verbete ring. V.V.V. verhuist Heden, vrijdagmiddag verhuist het V.V.V.-kantoor van het tijdelijk ver blijf in de Noordstraat naar het kan toor in de woning van de heer Kos ten aan de Burghse weg, dus het oude Postkantoor. Het telefoonnum mer 513 blijft gehandhaafd. Ingezonden mededeling Flitsen uit het buitenland LONDEN. In (het Britse Lagerhuis zijn 281 stemmen voor en evenveel tegen uitgebracht bij een stemming over een van de artikelen van de begroting inzake de belasting op on- deraemingswinsten. De voorzitter van het Lagcjhuis bracht ten slotte zijn stem voer d? regering uit waar door het betrekken artikel toch werd ga; dg-.keu id. ZAGREB (Tanjoeg). Zowel de eer ste als de tweede kernproef in Chi na Ihebben grotere rad:a-:ietiviuit in de lucht boven Zuid-Slavië tot ge volg gehad. Dit is door het medische vorsingsinstituut van de Zuicklavi- sdhe acadsmie van wetenschappen in Zagreb b;ker.d gsmaakt. KOEALA LOEMPOER (Maleisië). Het Indonesische logc-r heelt twee bataljons van de Westjavaanse Sili- wangi-divisie naar de ten zuiden van Singapore gelegen Riouw-eilanden gezonden, aldus wordt in mililaii kringen in Koeala Loompocr verno men. LONDEN. Een aantal studenten van de universiteit van Cambridge zal deze zomer onder auspiciën van de ..Royal Geografica'l Society" een bezoek aan Suriname brengen. Zij zullen 18 juni in Suriname aanko men en daar drie maanden blijven. HONG KONG. Noord-Vietnam hoeft het vorige maand door India gedane voorstel tot het zenden van een Afrikaans-Aziatische troepen macht naar Vietnam verworpen. WALDSCHUT. Bij Waldschut in de Westduifcse staat Baden-Würtlem- berg is een Belgische autobus waar mee Britse toeristen op weg waren naar Luzern, van de weg geraakt en omgeslagen. 23 mensen werden ge wond, van wie 'drie ernstig. Het on geluk ontstond doordat de chauffeur van de bus te ver uitweek voor een tegenligger. PARIJS. Minister J. Luns heeft in het parlement van de West Europese Unie dn Parijs verklaard, dat de Europese en de Atlantische samen werking een periode doormaken die gelegenheid biedt tot nadere bezin ning. BERLIJN. De opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa Andrew P. O'Meara, heeft bij de Sowjet-Russisdhe comman dant in oost-Duitslanid, genei'aal Kosjewci, scherp geprotesteerd te gen het beschadigen van-het gebouw van de Amerikaanse militaire missie in Potsdam en het onterer. van de Amerikaanse vlag door Oostduitsers. Zigeuiierkoniiig J lieeft een zoon J DELFT, 3-6. Te Delft is in het J St. Hippolytus ziekenhuis een f zoon geboren van de zigeuner- f koning Petaio en zijn vrouw f Cecilia Atanosia. De kleine, f die Roka Petalo heet, weegt f zeven pond en drie ons. ,f EMMEREN Men kan dat nu flauw vinden of niet in deze tijd van opzienbarende ruimtevaarten, maar er is weer iets met een dier aan de hand geweest. Ditmaal met een jolig kalf, dat in een biljartlakengroene wei ronddar telt in hel Duivelandse. Dat beest heeft het daar bijzonder plezierig, want het is een onbekommerde ziel, die speels door zijn koeien-puberteit heen danst en alleen zo nu en dan een onbestemde blik werpt in de verte, de wijde wereld waarvan hij zo geen weet heeft. Het bezien van zo'n kalf is een therapie voor neer- slachtigen. Ach vrienden,, ivat is zo'n beest ongecompliceerd en wat leeft het voor de vuist weg. Hoogtepunt van een bijna vol maakte dag is voor het kalf de komst van de boer. De baas komt niet met lege handen, maar voorzien van een emmer vol lauwe melk. Die me'lk is voor het kalf en het beest weet dat drommels goed. Hij zwiept jolig de staart de lucht in en komt aanhuppelen met dat typisch stoeie- rige van inborst. Hij zou bij wijze van spreken de baas bijna omver lopen. Maar hij doet dat niet, want het wordt nu even ernstig: het gaat om de melk. Deze week dan is het dier weer aan het slurpen gegaan uit de emmer. Het smaakte voortref felijk en het kalf dronk met een gul zigheid, die mensen ook ivel over zich hebben als ze na een duinwan deling zo nodig een verversings tentje' in moeten. Het kalf dronk en dronk en wilde de laatste druppel van de bodem likken. Dat kon je zo zien. Maar kijk, ook in de dierenwereld kan tc grote begerigheid worden gestraft. Toen dè bodem van de emmer glad- schoon was, ivilde het kalf weer nor- maalweg terug de u>ei in springen. Maar dat was er niet bij. Hij lilde de kop de lucht in, maar de emmer bleef er aan vastzitten. Hel was een gemuilkorfd en geblinddoekt kalf geworden, dat heftige pogingen deed om zijn masker kwijt te raken. Maar dat lukte niet. De boer was verder in de wei zo het een en ander aan het sjouwen en - veel te laat voor het kalf - kreeg hij hel dier in de gaten. Snel er op af, maar een kalf is een bewegelijk beest en een geëm- merd kalf is helemaal het einde. Hel beest begon aan een ren in het ivilde weg en dat was altijd wel een andere richting dan waarin het baasje zich bevond. Het emmerkalf is nog een hele lijd mooi geweest met zijn em mer. Over de afloop zijn twee le zingen; óf de boer heeft hem toch te pakken gekregen en verlost, óf hel kalf heeft zichzelf ontemmerd bij een dampaal. Wat doet hel er toe. Het is alweer historie geworden; men behoeft niel meer tc gaan kij ken. maar het is gebeurd. In de kalverenliteratuur heeft hel woord „emmeren" nu een andere betekenis gekregen. SClilEREILANDMAN. spaar plezierigmet met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart Het gaat thans (een 'heel klein beetje) zomeren, en dat fis mogelijk de aanleiding van een iets vermin derde belangstelling voor de puzzel- rubriek. Het aantal inzendingen was deze week nl. 'beslist minder dan we gewend zijn, al waren ook nu weer de „vaste klantjes" trouw present. Onder de igoedie oplossingen werden weer twee boeken verloot. De eerste prijs gaat deze week naar: Mej. T. Droog, Rede Dcrp 20, Zierikzee. De tweede prijs is bestemd voor: Mevr. N. Legemaate-Roest, De Huijbertstraat 6, Zierikzee. De oplossing luidt als volgt: Horizontaal: 1. rots; 4. paard; 8. egel; 12. ara; 13. pad; 14. oom; 16. era; 17. nto; 19. ego; 21. ems; 23. sago; 25. slede; 27. atap; 29. romeo; 31. lager; 33. ik; 34. belasting; 37. ge; 39. pen; 40. ate; 41. ails; 43. ore; 44. ver; 45. gal; 46. iel; 47. k.r.o.; 49. die; 51. oor; 53. r.o.; 55. ouderloos; 58. a.e.; 59. pinda; 61. egaal; 63. rand; 64. tenor; 67. koel; 69. zet; 71. leb; 72. dar; 73. une; 75. tea; 77. els; 79. tin; 81. sate; 82. snert; 83. raat. Verticaal: 1. roos; 2. or; 3. tango; 4.. pa; 5. adel; 6. rood; 7. do; 9. geste; 10. er; 11. lamp; 13. po; 15. me; 18. tombe; 20. geest; 22. maggi; 24. ark; 25. sol; 26. eli; 28. arg; 30. eenvoud; 32. analoog; 33. ivoor; 35. aarde; 36. tegel; 38. tellde; 39. pek; 42. sir; 48. ronde; 50. Irene; 52. osaka; 54. opa; 56. dat; 57. oer; 58. a'le; 60. inzet; 62. aorta; 63. reus; 65. elan; 66. ober; 68. lint; 70. t.t.; 72. ds; 74. na; 76. es; 78. lt; 80. ia. DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt. Horizontaal: 1. oningewijde; 5. ge- leedpotig idier; 9. wallek ant; 11. groep met gemeensdhappclijk karak ter; 12. boos; 14. ik (Lat.); 15. alpen weide; 16. vreemde munt; 19. deel we. Franse ontkenning; 20. titel (afk.); 21. bar; 23. nasdhrill; 25. stof- maat; 26. muziekinstrument; 28. be levenis in dc Slaap; 30. godheid; 32. zangstuk; 34. het zijn; 36. de jongere (afk.); 37. hij die studeert; 40. ge- widht; 41. signaalinstrumcnt42. go din; 43 jbevestiging44. werelddeel; 48. op dit moment; 50. behoeftige; 52. Frans pers. voornaamw.; 55. land in Z.-Amerika; 57. buit; 60. eind (Duits); 62. landbouwwerktuig; 63. geografische mijl (afk.); 65. familie lid; 66. zangnoot; 67. zangnool; 68. gevangenis; 70. Duits telwoord; 72. vruchtennat; 74. vis; 75. vloerbedek king; 77. herkauwer; 79. plaats in Overijssel; 80. Europese vulkaan. Verticaal: 1. plomp; 2. water in Friesland; 3. soort zwijn; 4. wig; 5. zangnoot; 6. instrument om vloeistof omhoog te brengen; 7. titel (afk.); 8. •netto (afk.); 10. stuur v.e. schip; 11. paimmeel; J2. tegen; 13. mannelijk zoogdier; 17. hert; 18. plaats in de Betuwe; 20. soort ibij; 22. kleur; 24. sluis; 27. wilde man; 28. aanw. voor- naamw.; 29. onb. voornaamw.; 31. cijferen; 33. godsdienst; 35. soort metaal; 38. Frans lidwoord; 39. bij belse naam; 45. klap; 46. zuivelpro- dukt; 47. steen; 49. niet gesloten; 51. deel v.d. romp; 53. soort steen; 54. deel van dc hals; -56. ik (Lat.); 58. cirkel- of kogclovrmig; 59. vrucht bare plaats; 61. spoedig; 64. vo gel; 66. spet; 69. Amerikaanse filmmaatschappij (afk.); 71. klein beetje; 73. drank; 74. meisjesnaam; 76. laatstleden (afk.); 78. de onbeken de (afk.). Vertrek na uegen jaar HAAMSTEDE Kloosterweg gereed gekomen ZIERIKZEE Youth for Christ Rallye Op zaterdag 12 juni a.s. organi seert Youth for Christ een rallye in het gebouw van de gereformeerde kerk aan de St. Domusstraat. Mede werking wordt verleend door de zangleider Wim den Boef en de spreker Dave Foster. De gitaarclub van het Leger des Heils, onder lei ding van kapitein Ruysink zal zich laten horen. SCUARENDIJKE Geslaagde bejaardenreis Met twee touringcars van garage Van Oeveren maakten de bejaarden uit Scharen dij ke, Duivendijke en Ei kerzee donderdag jl. een uitstapje naar Rotterdam en omgeving. Na vertrek om kwart over acht ging de reis over de Grevelingendam en Ha ringvlietbrug. Aan de rand van Rot terdam weid koffie gedronken in restaurant „Europoort". In 'het win kelcentrum van Hoogvliet werd ge legenheid gegeven een uur te win kelen. waarvan druk gebruik werd 'gemaakt. Over de Spij'kenissebrug en Botlekbrug werd langs de raffi naderijen van Esso, Shell en Caltex teruggereden naar Rotterdam. Met de Spido-rondvaartboten werd een tocht langs de havens gemaakt. Weer aan de wal weid door het cen trum van de stad over de Brienen- oordbrug gereden naar hetzelfde restaurant, waar 's morgens gepau zeerd was. In „De Blauwe Keet" le Oosterland ontvingen de bejaarden een warme maaltijd en werden over en weer dankwoorden gesproken. Zeer voldaan over de mooie tocht Ingezonden mededeling arriveeiden de bejaarden om half negen 's avonds weer in Scharen dijke. De tocht werd georganiseerd door het Comité Bejaardenzorg. VOOR DE VROUW Bijzondere keukenhandsehoeiien Elke huisvrouw kent de hand schoen van isolerend materiaal, die gebruikt werdt om warme schotels uit de oven te halen. Iedere huis vrouw kent ook de dunne plastic handschoenen, die men aanschiet als er een of andere bezigheid aan de orde is, waarbij mevrouwt handen bepaalt vies zouden kunnen worden. Lr is thans een combinatie van beide op de markt: dunne plastic handschoenen waarvan de vinger toppen voorzien zijn van isolerend materiaal, zodat men er alle kanten mee uit kan. Deze handschoenen werden in Amerika per zeven stuks tegelijk verkocht voor één dollar. Vier Amerikanen uit Miami in Florida 'hebben bij de Bahama-eilan- den een schat van munten uit de 17- de eeuw gevonden. Tot dusver zijn meer dan 14.000 geldstukken omhoog gebracht. De regering van de Baha- ma-archipel 'krijgt een kwart van de opbrengst van de schat. Scheepvaart berichten Abida, 3-6 te Rotterdam. Essq Den Haag (t), 3-6 te Rotterdam. Gifmoordenares overleden OKLAHOMA CITY (V.S.), 3-6. Mevrouw Nannie Doss, die heeft be kend vier van haar edhtgenoten met rattenkruid om het leven te hebben gebracht, terwijl zij er voorts van werd verdacht haar moeder op de zelfde wijze te hebben gedood, is woensdag op zestigjarige leeftijd in het ziekenhuis van de gevangenis van de Amerikaanse stad Oklahoma Oity aan leukemie overleden. Mevrouw Doss 'is in 1955 tot le venslange gevangenisstraf veroor deeld wegen moord op haar vijfde man. De emiige van haar echtgenoten die haar moordzucht overleefde, was 'haar eerste man. Deze liet zich van haar scheiden, omdat hij vond dat het door haar bereide eten „niet goed van smaak was". Mevrouw Doss heeft altijd de juist heid van de Ibesdhuldiging ontkend, dat zij ook 'haar moeder om het le ven had igëbraCht. „Ik zou nooit iemand van mijn eigen familie do den", aldus 'haar nadrukkelijke ver zekering. Brie accenten Drie duidelijke accenten kreeg het veelomvattende werk van mr. Dijck meester in de negen vervlogen jaren. Belangrijk stimulator was hij van de industrialisatie. Gewend historisch te denken, zag de magistraat toch al vlug dat de vergrijzing der be volking en het wegtrekken van vele jonge mensen, uiterst ongezond was. Hij entameerde de industrie en wie thans het volgebouwde industrieter rein beziet weet, dat dit pioces tot nu toe succesvol is verlopen. Be langrijke factor was daarbij de aan wijzing van Zierikzee tot entwikke- lingskern. Een ander accent viel op de restauratie van de oude cultuur monumenten. Met een flinke dosis diplomatie en intelligentie is mr. Dijckmeester er in geslaagd de oude gebouwen van Zierikzee veilig te stellen. Een ander duidelijk pluspunt van de straks vertrekkende burgemeester was het onderhouden van de buiten landse contacten. Wie in dit verband de namen St. Hilaire-du-Harcouët en Hatfield noemt, zegt genoeg. Vele aanwinsten. Maar natuurlijk is er nog veel meer geweest. We noemen de aan merkelijke uitbreiding van Zierikzee. de totstandkoming van het zwembad „De Val" en de rioolwaterzuiverings installatie, de heraanleg van het sportpark „Bannink", de voorberei ding van het saneringsplan, de bouw van de muziekschool en daarnaast die bijna verwarrende hoeveelheid activiteiten, die in de meeste ge vallen „een stukje mr. Dijckmeester" in zich droegen. Presentatie naar buiten Met „onze burgemeester" vertrekt een man, die - en feitelijk zou dit in dit resumé voorop moeten staan - het geheim kende om het Zierikzeese visitekaaitje te presenteren. Ily heeft de gemeente Zierikzee cp cnnavclgbere wijze naar buiten ge presenteerd en vooral in dit cpzicht zijn gaven van geest en hart zender enige reserve voor Zierikzee aange wend. Markante karaktereigenschap pen hebben hem daarbij gchclpen, als zyn vermogen snel en gemakke lijk contact te leggen met mensen, zijn subtiel afgestemde humor en cok die typische - duidelijk Engels aandoende - onverstoorbaarheid, zijn werkdrift en vermogen hoofdzaken van details duidelijk te onderschei den. Zierikzee was destijds uitermate ingenomen met de komst van mr. Dijckmeester naar Zierikzee. Het staat vast dat zijn vertrek naar el ders algemeen zal worden betreurd. HAAMSTEDE/B URGH Het evenementen-programma Het evenementen-programma zoals V.V.V. Burgh-Haamstede zich dat heeft voorgesteld zal er ongeveer als volgt uitzien: Ballon-optochten met de Kon. Harm. „Witte van Haemste- de" (22 juni, 20 juli en 10 aug.). Twee lampionoptochten met vreug devuur eveneens met muziek en wel op 29 juli en 19 aug. De autorally voor de gasten zal 3x worden ver reden. Dan zijn er weer de Vogel wacht-excursies, hengelwedstrijden de traditionele wandeltochten der S. V. „Zeemeeuwen", de excursies van de Z.L.M., de excursies naar fruit- bedrijven, strandspelen, natuurwan delingen door de bezittingen van het slot Haemstede, een openlucht bij eenkomst van het Leger des Heils, een ruitershow met deelnemers der rijverenigingen uit Dreischor en uit Willemstad, de kleurenfilm-verto ningen in Tavenu door de heer v. d. Berge en als klap op de vuurpijl het optreden op 21 augustus van het be kende tamboer- en Pijpercorps „Pro Patria" uit Dubbeldam. Eerste rode bessen De heer L. M. Leeuwe, kwdkerij „Tentebos" versaheen donderdag morgen aan (de aanvoerloods der vei ling met een partij rode 'bessen (Pro- lefic) groot .20 kg. Het waren bessen uit de 'koude kas. Het spoorwegverkeer via de Sim- plon ligt vrijwel stil als gevolg van een stiptheidsstaking van de Itali aanse douanebeambten. Eén der onzen. Wij herhalennegen jaar is niet lang, maar in die tijd was deze bur gemeester - die reeds een veelbewo gen leven achter de rug heeft - één der onzen geworden. Op deze plaats willen wij klank geven aan de spijt over zijn vertrek, al is het duidelijk dat mr. Dijckmeester in zijn nieuwe - veel grotere gemeente - volop ruimte zal vinden voor nieuwe ini tiatieven. Men kan niets anders doen dan de Haarlemmermeer met deze magistraat geluk wensén. Zierikzees' visitekaartje presenteren BRUINISSE Inbouw scheepsmotoren Door de machinefabriek L. Pad mos en Zonen werden de laatste we ken 'de voigenide scheepsmotoren in gebouwd en na gehouden proefvaart tot volle tevredenheid afgeleverd: In het motorschip Dioaa van schip per C. van 't Hof te Dordrecht, een nieuwe 100 p.'k. DAF dieselmotor ty pe D.S. 575 M, 2000 omw. In het vissersvaartuig Z.L. 9, fa. Gebrs. van Sandbergen, een 90 p.'k. Cummins H.T.C. 4 M, 180 Oomw. In ihet motorschip Geja van schip per W. Grinwis te Zwijndrecht, een Kromhout 8 T.S., 150 p.'k., 1500 omw. Voor de 'heer D. L. Schaap, zeil- scihoölihouder te Bruinisse, werd door genoemde firma in het motor schip Karina een Deutz motor 105 p.'k. 600 geplaatst. De heer Schaap 'heeft dit schip aangeschaft voor het varen met sportvissers. Een bijzonder 'karwei was verder het plaatsen van een tweetal Penla- moloren, één van 'het type MD. 47 B, van 85 p.'k., 2500 omw. en één van (het type D 19. 60 p.k., 3000 omw. in het motorjachtje Naustica, een pleziervaartuig toebehorende aan de heer E. Krooncnwullh, industrieel te Aken. In dit laatste motorjacht werden ook door de scheepswerf van Dui- vcn'dijk te Bruinisse verschillende verbouwingen en verbeteringen aan gebracht. Pendelaarsvrouwen bezochten Rotterdam Door de scheepvaartvereniging Zuid te Rotterdam werden donder-' dag de huisvrouwen ontvangen van de pendelaars uit Duiveland, die da gelijks in de havens van Rotterdam hun werk verrichten. Bij de bus uit Dniveland, met 45 personen voegden zich deelnemers uit andere bussen uit West-Brabant en gezamenlijk bezichtigde men na aankomst de Havenvakschool aan de Waalhaven, nadat drs. F. Bernard, hoofd van de Sociale Afdeling, de dames had welkom geheten. Na deze rondleiding en hel gebruik van de koffie in de school scheepte men in op een der rondvaartboten, om de havens waar de mannen da gelijks hun werk verrichten le be zichtigen. Ieder kreeg aan boord een wel voorzien lunchpakket. Het eindpunt van dc rondvaartboot was de Lloyd- kade. Opnieuw volgde een rondleiding door de diverse pakhuizen, waardoor men een indruk kreeg vbn dit scheepvaartbedrijf cn wat er alzo wordt verscheept en aangevoerd. Met een hartelijk tot weerziens eindigde deze dag cn werd de terug tocht per autobus aanvaard. buitenlandse contacten; rampboek voor Stockholms burgemeester herinnering aan 18 mei 1956 ZIERIKZEE, 3-6. Burgemeester mr. F. Th. Dyckmeestcr gaat Zierik zee verlaten. Per 1 juli a.s. is hy bencemd tot burgemeester van de gemeente Haarlemmermeer, een ge meente van 50.GG0 inwoners (juist deze week werd de halve honderd duizend vol), die o.m. de plaatsen Hoofddorp, Zwanenburg, Schiphol (luchthaven) en Nieuw Vennep om vat. Het vertrek van mr. Dückmees tcr sluit een negenjarige ambtsperi ode te Zierikzee af. By K.B. van 24 april 1956 werd mr. F. Th. Dijck meester bencemd tot burgemeester van Zierikzee, waarna zyn installatie volgde cp 18 mei; een voor Zierikzee Negen jaar is geen lange periode in de magistratuur, maar niemand zal kunnen ontkennen dat deze ja ren voor Zierikzees' eerste burger overvol zijn geweest van gewichtige gebeurtenissen en ontwikkelingen, die een bekwaam man kansen gaven als zelden één zijner voorgangers hebben gehad. In 1956 tref mr. Dijck meester een Zierikzee, dat zich reeds energiek had hersteld van de febru- ari-ramp van 1953 en tijdens zijn ambtsperiode kwamen geen grote calamiteiten voor. Integendeel mr. Dijckmeester kreeg gelegenheid al lerlei initiatieven te nemen, die mede het gezicht van Zierikzee anno 1965

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2