SUCCES EN MISLUKKING BIJ RUIMTEVAART GEMINI Restant mariniers weg uit Dominicaanse Rep. Moord op vijftien missionarissen bevestigd Voorstel „wereld"- ontwapeningsgesprek Actieve Nederlandse landbouw hoeft zeker niet bang te zijn voor deE.E.G. NEDERLAAG VOOR REGERINGSTROEPEN IN Z.-VIETNAM zierikzeesche k nieuwsbode! Vrijdag 1 juni 1965 121ste jaargang Nr. 197% WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT RED AKI IE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaete, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer Zierikzees' eerste burger naar Haarlemmermeer Lang uitstapje van astronaut White uitstekend gelukt KAAP KENNEDY, 3-6. Succes en mislukking ztfn donderdag sa mengegaan by de lancering van het Amerikaanse ruimtevaartuig Gemi- ni-4. Het plan cm een ruimtevaar der in de vrjje ruimte te laten bewe gen, is volledig geslaagd. White bleef zelfs veel langer buiten de ca bine dan was voorzien: twintig in plaats van negen minuten. De poging tot een rendez-vcus moest echter werden opgeheven. De voorbereidingen voor de lance ring verliepen donderdagochtend on der ideale weersomstandigheden. De ruimtevaaiders waren al om 13.20 uur Nederlandse tijd hun cabine bin nengegaan, maar 34 minuten en 59 seconden voor het vastgestelde tijd stip van lancering (15.00 uur) werd het aftellen onderbroken wegens moeilijkheden aan de lanceerstellage. 77 minuten laten was dit verholpen en werd het aftellen hervat. Om 16.16 uur Nederlandse tijd verhief de reusachtige Titan-2-raket met de Gemini zich omhoog. Miljoenen toe schouwers in de V.S. en in Europa hebben dit in een rechtstreekse uit zending, ook via „Early Bird", ge volgd. Even waren er moeilijkheden met de radioverbinding en was de verbinding met beide ruimtevaar ders verbroken, enkele seconden daarna was de ontvangst weer goed. Na drie minuten hoorde men McDi- vitt melden dat alles volgens plan verliep. Drie minuten laten kwam de cabine los van de tweede trap van de raket. De bedoeling was, dit deel tot zeer nabij te naderen, White te laten uitstappen en er foto's van te laten maken. Misschien zou hij dit deel zelfs kunnen aanraken. Deze opzet mislukte volkomen. De uitgebrande tweede trap bleek te gaan tellen en minderde veel snel ler vaart dan was verwacht. Daar door „zakte" de tweede trap naai een lagere baan. De pogingen dich terbij te kemen vergden zoveel brandstof, dat tenslotte geheel van beide rendez-vous moest worden af gezien. CHICAGO, 4-6. President John- scn heeft meegedeeld opdracht te hebben gegeven dat de resterende Amerikaanse mariniers (ong. 2100 man) uit de Dominicaanse republiek werden teruggetrokken. De bevelhebber van het OAS-leger had laten weten, dat een vermin dering: van het Amerikaanse perso neel verantwoord was. Na het vertrek van de mariniers blijven er neg 14.000 andere Ameri kaanse militairen in de Dominicaan se republiek over. Door deze mislukking zullen vol gens deskundigen in Houston gi'ote veranderingen in het ontwerpen van raketten moeten worden aangebracht wil de Amerikaanse poging tijdens Gemini-vluchten later dit jaar, om twee delen in de ruimte met elkaar te verenigen, slagen. Deze poging vormt een onderdeel van het plan op lange termijn, een reis naar de maan te ondernemen. Ruimtevaartfunctio narissen hadden gehoopt er vandaag (donderdag) een begin mee te maken. Aangenaam uitstapje Nadat McDivitt toestemming had gekregen af te zien van zijn pogin gen om bij de tweede trap te ko men, meldde deze later dat White geen tijd genoeg bleek te hebben om in de tweede ronde met zijn voorbe reidingen klaar te zijn. Het uitstap pen van White werd tot de derde ronde uitgesteld. Zijn uitstapje lukte uitstekend. Om op het programma in te lopen had de leider van het project, Craft, tegen McDivitt ge zegd dat White slechts 9 minuten in de ruimte moest blijven in plaats van 12. White bleek het echter dus danig aangenaam te vinden, dat hij twintig minuten buiten de cabine bleef. Hij maakte foto's, sprak met zijn reisgenoot, beschreef hel weer boven de V.S. en verrichtte diverse handelingen voordat hij in de cabi ne terugkeerde. De 34-jarige majoor van de lucht macht was hiermee de tweede man, die in de kosmische ruimte heeft vertoefd. In maart van dit jaar was deze prestatie door de Rus Alexei Leoncv verricht. Nu was het White, die aan een vergulde nylonkabel naast een met 28.000 km per uur voortrazend ruimtevaartuig hing. White, opende het luik om 20.42 Ne derlandse tijd, om 21.05 uur N.t. zat hij weer naast McDivitt. LEOPOLDSTAD, 3-6. Het Kongo lese persagentschap „Dia." heeft don derdag bevestigd dat veertien kruis heren en een broeder van Sint Ga briel uit Nederland, te Boeta, in het noordoosten van Kongo, door opstan delingen zyn vermoord. De missionarissen vonden de dood bij een brug over de Roebi. Met hen waren zestien andere missionarissen vermoord, allen Belgen. Over het lot van de vrouwelijke religieuzen, van wie bekend is dat zij met de opstan delingen zijn meegevoerd, zijn geen nadere bijzond^rhedeft voorhanden. De missionarissen zijn slachtoffer geworden van de veranderde hou ding van kolonel Makondo, die hen aanvankelijk goed gezind was, doch bij de nadering van de Kongolese troepen opdracht tot de moordpartij gaf. Onder de vermisten bevonden zich vijftien Belgische nonnen, een En gelse missionaris, een Pakistani en een aantal Portugezen, Belgen en Perzen, alsmede tien kinderen. Bij de slachtoffers waren twee Griekse kinderen en drie blanke vrouwen. Een Belg, die in Bondo werd be vrijd, zei dat hij door de opstande lingen aan handen en voeten was ge bonden en levend in de rivier was gegooid. Hij had zich weten te be vrijden en sindsdien op een geheime plaats geleefd. Op een partijdiner in Chicago heeft president Johnson donderdag avond gezegd, dat de Verenigde Sta ten steeds 'berei'd zijn samen met het Russische volk voorwaarts te gaan op de weg van vrede en vooruitgang. Russische Iljoesjins in Noord-Vietnam? WASHINGTON, 3-6. Russische Iljoesjins-28 - tweemotorige straal- bemmenwerpers - zouden volgens welingelichte kringen in Washington de laatste dagen in Noord-Vietnam waargenomen zijn. Of de toestellen ook Russische pi loten hebben, wist men niet. (De toestellen hebben een actieradius van 2400 km en zouden gebruikt kunnen worden voor het bombarde ren van de Zuidvietnamese hoofd stad, Saigon). NEW YORK, 4-6. Drie en dertig niet-verbonden landen hebben bij de Verenigde Naties een voorstel inge diend tot het houden van een we reldomvattende ontwapeningsconfe rentie, waaraan alle landen kunnen deelnemen. Als het wordt aanvaard door de 114 landen tellende ontwapenings- comissxe van 'de V.N., zal het mo gelijk ook China en Frankrijk, die niet aan het ontwapeningsoverleg in Genève deelnemen, aan de con ferentietafel brengen. De 33 hebben voorts alle landen opgeroepen" het gedeeltelijke kern- stopverdrag te ondertekenen, dat kernproeven in de atmosfeer, in de ruimte en onder water verbiedt. Frankrijk en China hebben zich tot nu toe van ondertekening onthouden. Aan de Ver. Naties wordt verzocht de kwestie op de komende zitting met voorrang te behandelen. Afscheid Efluarcl Flipse ROTTERDAM, 3-6. In de schouw burg heeft Rotterdam donderdag af scheid genomen van Eduard Flipse als dirigent in vaste dienst van het Rotterdams PtMlha'rmonisch Orkest, waaraan hij 38 jaar lang verbonden is geweest. Het afscheidsconcert werd bijgewoond door vele promi nenten uit de Nederlandse en bui tenlandse muziekwereld. HILVERSUM, 3-6. Over het alge meen is er geen enkele reden om te vrezen voor de concurrentieposi tie van de Nederlandse landbouw- produktie in de E.E.G., mits men ak- tief is. De directeur-generaal van de voedselvoorziening, ir. J. A. P. Franke, zei dit donderdagmiddag aan het eind van een inleiding, die hij in Hilversum voor de jaarvergadering van de Stichting voor Nederlandse zelfstandige handel en industrie hield. Potentiëel is de capaciteit van onze agrarische producenten en verwer kende industrie en handel ruim vol doende om onze toekomstige concur rentiepositie voldoende te doen zijn, vond ir. Franke, maar die kundig heid wordt niet altijd gebruikt. Als voorbeeld haalde hij onder meer de klachten over de kaas aan. Een door de minister ingestelde commissie heeft geconcludeerd dat er bepaalde maatregelen moeten worden geno men en snel genomen, om die kwa liteit te verbeteren. Een conclusie die in feite een aanklacht is tegen het Nederlandse bedrijfsleven. We hebben toch ons zuivelbedrijf met zijn organisaties; is het nu werkelijk alleen maar mogelijk een kwaliteits verbetering te krijgen als de minis ter een commissie instelt? Uit het buitenland komen klachten over de Nederlandse jonge kaas. De heer Franke vroeg zich af, of men er o.ok niet eens in moet duiken. Dit zijn problemen van producenten, handelaren en verwerkers zelf. laar en verwerker; de prijs waar voor geproduceerd kan worden en de vraag of er op redelijk korte termijn een werkelijk gemeenschappelijke markt binnen de E.E.G. tot stand komt. De astronauten James McDivitt (links, wuivend) en Edward White wandelen in hun ruimtepakken over Cape Kennedy naar de Titan 11-ra- ket met de Gemini 4 capsule om te wachten op de lancering. Dit nummer beslaat uit 10 pagina's Het leven is als een bank: men'kan er alleen van terug verwachten wat men er heeft X ingelegd. Export De concurrentiepositie zal in de toekomst essentiëler zijn dan ooit; het zal voor onze landbouw een le venskwestie blijven of we kunnen exporteren. Drie factoren achtte de heer Franke bepalend voor onze con currentiekracht: de reeds besproken kundigheid van producent, hande- Duitser verdronken WANSSUM, 3-6. Een visser heeft vanmiddag in 'de Maas bij Wanssum (L.) het stoffelijk overschot aange troffen van de 68-jarige Duitser C. Niersmann uit Waldeck. De man was zondag jl. in Arcen te water .geraakt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-6. Het K.N.M.I, deelt mede: De veranderingen in de alge mene ludhtdruikiverdeling voltrekken zich uiterst langzaam. Over mid'den- en zuid-Europa trekt een uitgestrekt storinigsgebied dat afgelopen 24 uur in het Alpengebied en Italië plaat selijk veel regen ibraöht, langzaam naar het oosten terwijl een nieuw dspressiegebied op !de oceaan in om vang en 'betekenis toeneemt. De hoofdkern hiervan beweegt in de richting van IJsland maar een fron tensysteem ervan nadert Ierland en veroorzaakt daar reeds weer enige regen. Beide druksystemen zijn ge scheiden door 'een langgerekte rug vanhoge luchtdruk welke zich even eens langzaam naar het oosten 'be weegt en zioh morgen ongeveer van Spanje over noordwest-Frankrijk en onze omgeving zaïl uitstrekken naar het Oostzeegebied. Verwacht moet worden dat de passerende rug van hoge luchtdruk zaterdag overwegend zonnig weer zal brengen, waarbij de temperaturen na een 'koude nacht tot ■hogere waarden zullen oplopen, met maximum temperaturen plaatselijk tot even 'boven 20 graden en nog weinig wind. Bij drie acties 800 doden, gewonden en vermisten H.M. 'de Koningin heeft deze week de Australische minister voor immigratie H. F. Opperman en zijn echtgenote ontvangen. SAIGON, 3-6. De Vietcong heeft de Zuidvietnamese regeringstroepen donderdag by hinderlagen in het berggebied en een aanval op de stad Binh Tsjanh (op 16 kilometer van Saigon) zware verliezen toegebracht. Bij de Vietcong-acties in het berg gebied werden, volgens een Ameri kaanse woordvoerder, 50 Zuidvietna- mezen gedood en omtrent het lot van de overige 350, die deel uitmaakten van een bataljon, is niets bekend. Het Zuidvietnamese bataljon was 350 kilometer ten noordwesten van Saigon in een' hinderlaag gelopen van naar schatting twee compagnie- en opstandelingen. Bij het terugtrek ken liepen de Zuidvietnamezen in een tweede hinderlaag. Drie Amerikaan se adviseurs werden vanwege de verslechterende toestand per helicop ter geëvacueerd. Het was de derde nederlaag die de Zuidvietnamese troepen binnen een week hebben geleden. In totaal heb ben zy by deze drie acties onge veer 800 man aan doden, gewonden en vermisten verloren. De Vietcong-actie van donderdag had plaats bij de stad Binh Tsjanh op korte afstand van Saigon. Dank zij snel optreden van Amerikaanse helicopters heeft men de bezetting van de stad door de opstandelingen kunnen voorkomen. In de vroege echtend had de Vietcong een buiten post onder de voet gelopen om daar na de aanval op de stad in te zetten. De opstandelingen werden echter verdreven door de helicopters van waaruit. 7.e met raketten en mitrail leurs werden bestookt. Amerikaanse mariniers hebben woensdagavond tijdens een treffen met de Vietcong op een verkeersweg in de omgeving van de basis Da Nang 20 rebellen gedood. Nieuw bombardement Amerikaanse .vliegtuigen hebben donderdag weer een aantal doelen in Noord-Vietnam gebombardeerd. De voornaamste aanval had plaats op gebouwen in Ban Qoeang enkele kilometers ten noorden van de ze ventiende breedtegraad. Ongeveer 54 van de 110 gebouwen en een mu nitie-opslagplaats werden bij twee aanvallen vernietigd. In totaal na men 80 toestellen aan de aanvallen deel. Alle keerden behouden op hun bases terug. hogere middagtemperaturen Verwachting tot zaterdagavond: Droog en morgenmiddag overwegend zonnig weer met hogere middagtem peraturen. Tamelijk koude nacht en weinig wind. 5 juni. Zon op 4.23, onder 20.54. Maan op 10.36, onder 1.19. 6 juni. Zon op 4.23, onder 20.55. Maan op 11.59, onder 1.42. 7 juni. Zon op 4.22, onder 20.56. Maan op 13.19, onder 2.00. Eerste kwartier: 6 juni te 13.12. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 5 juni 7.32 v.m. 6 juni 8.30 v.m. 7 juni 9.36 v.m. BROUWERSHAVEN: 5 juni 7.09 v.m. 6 juni 8.10 v.m. 7 juni 9.18 v.m. Doodtij: 8 juni. Koningin Juliana zag ruilverkavelingsgebied Maarsseveense plassen 19.51 n.m. 20.48 n.m; 21.56 n.m. 19.43 n.m. 20.43 n.m. 21.53 n.m. UTRECHT, 3-6. Koningin Juliana heeft donderdagmiddag een bezoek gebracht aan 'het ruilverkavelingsge bied Maarsseveense plassen. Het ruilverkavelingsgebied is 550 ha. groot. Er zijn tuinbouwbedrijven gevestigd die 'hun groenten vooral in de stad Utrecht afzetten. Uitbrei ding van deze bedrijven was onmo gelijk en ten gevolge van de groei van Utrecht dreigt er zelfs voor 14 tuinders opheffing van hun bedrijf. Voor 'hen kunnen nu, dank zij do ruilverkaveling, elders nieuwe be drijven worden gesticht terwijl de tc kleine ondernemingen kunnen wor den vergroot. Bovendien worden mogelijkheden geschapen voor kas senbouw en bedrijfsintensivering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1