I yUtodudkc ALMDUDLER... HEERLIJK! Alleen Mao ergert zich niet DE VIERDE DAG pluimveehouders, huisvrouwen, brandweerlieden... ZIFRIKZEFSCHE NIEUWSBODE Dunderdag 3 juni 1%5 Nr. 19795 Ingezonden mededeling Zij sparen, samen met ruim 1.800.000 andere Nederlanders, bij de Raiffeisenbank. Omdat zij er de keus hebben uit vele spaarvormen en In een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat zij bü meer dan 1000 banken en bijkantoren óók terecht kunnen voor alle andere bankzaken. Hun spaargeld (samen 4j miljard gulden) wordt, door de plaatselijke Raiffeisenbanken, aangewend in de lokale sfeer om de leefbaarheid van het land te vergroten. c de spaarbank met volledige bankservice Nieuwe grote zelfbedieningszaak te Burgh geopend BURGH, 1 juni. Burgemeester II. P. Evcrwijn heeft dinsdagmiddag de ztlfbfcdicningszaak van de heer A. Kicct alhier officieel geopend. Deze nieuwe Burghse zaak is één van de ercotste op dit gebied van Schtuwen-Duiveland. Tijdens een ontvangst in hotel „Het Wapen van Burgh" sprak de burgemeester een woord van geluk wens, waarbij hij er aan herinnerde dat steeds meer nieuwe zaken wor de geopend. De nieuwe winkel van de heer Kloet overtreft echter alle verwachtingen: groots opgezet en in gedeeld volgens de moderne waren huizen. Pas 17 jaar geleden begon de heer Kloet zijn winkel; 10 jaar geleden werd een grote verbouwing gereali seerd en nu bleek dat de zaak al weer te klein was. „De toename van het aantal toeristen dwingt de mid denstand uit te breiden om het ver wende publiek bij te blijven", aldus de burgemeester. Het grote reclame bord boven de winkel vond de bur gemeester afschuwelijk wat de kleu ren betreft, en hij hoopte hierover neg eens met de eigenaar te spre ken. Vol waardering was spreker verder voer het werk van aanne mers en architect. Namens de collega's, aangesloten bij de T.I.P. rayon Zuid West Neder land, sprak de voorzitter, de heer P. de Moor uit Brouwershaven. Het devies van de organisatie „grotere zaken, betere uitkomsten" heeft de heer Kloet als goed lid opgevolgd. Hij feliciteerde de familie Kloet met deze allermooiste zelfbedieningszaak van het eiland. Het directie lid van de T.I.P. con cern. de heer B. J. Cok noemde deze zaak een bedrijf dat gezien mag worden en hij prees de moed van de heer Kloet, die hiermede blijk heeft gegeven de stormachtige ontwikke ling van de Westhoek te volgen. De- ze prachtige winkel is een waardig antwoord op de gevraagde aanpas sing. Volledige zelfbediening De eigenaar, de heer A. Kloet spiak een algemeen dankwoord. De 105 m- vloeroppervlakte doet bij het binnentreden toch nog wat onwennig aan in vergelijking met de vorige winkel. Het volledige zelf bedieningssysteem is gevolgd. De producten zijn in enorme wandmeu- bels opgesteld en in een groot aan tal gondpla's. Diverse koelkasten en diepvrieskisten bevatten gekoelde en bevroren produkten. De winkelpui is gebouwd uit afcelia-hout, afkomstig van één boom. Meer dan honderd t.l. buizen zorgen voor een overvloedige verlichting. Het gebouw, dat achter nog een voorraadmagazijn heeft, en waarbij de familie Kloet bovenweont, werd gebouwd en ingericht door aanne mer N. Steur met als onderaanne mers de heren J. de Meij, Burgh, H. W. v. d. Klooster, Burgh; firma Sa- man-Deurloo te Zierikzee en P. C. Kloet te Haamstede. De verwarming geschiedt door he- telucht. Talloze bloemstukken gaven de zaak een feestelijk aanzien en de belangstelling van collega's, familie leden en genodigden was groot. UTRECHT. Een Australische las ser, de 28-jarige Noel King, is in het academisch ziekenhuis te Utrecht overleden. Hij werd ernstig gewond, toen hij in Houten een 3000 kg. we gende gasbuis op zich 'kreeg. Hij was voor de Ned. Gasunie 'bezig met las- werkzaamheden aan de hoofdleiding van 'het aardigasnet en lag daarbij onder de buizen, d'ie plotseling be gonnen te schuiven. BLIK DOOR HET WERELD I VENSTER Modern slapen Ingezonden mededeling In Oostenrijk worden ze geplukt de geurige Alpenkruiden waarmede Almdudler wordt bereid. Almdudler is fris, verkwikkend apart Alcoholvrij, maar ook heerlijk om te mixen voor longdrinks. PER FLES 29 CT GROTE GEZINSFLES 75 CT Pers en radio vergasten de Sow- jet-burger de laatste tijd meer en meer op forse aanvallen tegen, het imperialisme en dan wel dat van de V.S. Daaraan wordt dan vastgekop peld dat het ergerlijk is dat Peking door binnen het communistisch blok ruzie te maken juist dat imperialis me zulke goede kansen geeft, waar bij uiteraard Vietnam als voorbeeld kan worden genomen. In beide - het ideologische en dat militaire - geschillen is nu een si tuatie bereikt waarvan alleen dui delijk is dat die zo niet zal kunnen voortduren en dat er iets zal moeten gebeuren. Maar wat? De bombardementen op Noord- Vietnam hebbenweinig effect: van zijn kant doet de Viet Kong in het zuiden al zijn best om te tonen dat ze tot forse aanvallen in staat is. Het voornaamste wat tot dusver is bereikt, is dat het bewind in Saigon na weer enige wijzigingen liet sta bielste is dat de Zuidvietnamezen in lang hebben gekend. Zo ziet tenmin ste de Amerikaanse minister Mc- Namar het, maar ook hem. zal be kend zijn dat daar nogal eens een verrassing in petto wordt gehóuden. Russen! Om de Viet Kong en zijn opdracht gevers in het noorden nog duidelij ker te maken wat ze bedoelen, is er noor de Amerikanen nu haast geen andere methode dan nog zwaarder aanvallen te doen op het noorden. Daar zijn intussen Russische raket bases in aanbouw en de kans wordt steeds groter, dat op een gegeven moment Russen en Amerikanen el kaar om hals brengen, met alle risi co's van dien. Dergelijke risico's heeft het Kremlin zelfs ten tijde van Cuba niet genomen. Wellicht zouden Brezjnew en Ko- sygin dit ook nu niet doen als ze er 7horeel (en politiek) maar onder uit konden. Maar juist nu Peking de kracht van de houding tegenover de imperialistische Amerikanen als toetssteen neemt hoe goed een com munist is, kunnen ze haast niét an ders. Mao kan dit rustig aanmoedigen want de risico's zijn niet voor hem maar de Russen! Vandaar dat ook ergernis uit Moskou klinkt over de Chinezen, die tegen de leer van Le nin in niet „de mogelijkheden van een verstandig compromis benutten". Maar waarom zou Peking onderhan- KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Urk: R. Dijckmeijer, Oolijnsplaat; te Barneveld (vak. B. Eysen'ga): W. Ohr. HoVius, Nieuw- Lokkevland; door de Gen. Synode, tot zend.pred. ten behoeve van de arbeid van de Ger. Zendingsbond (studentenpredikant te Makassar): kand. A. Schipper, Oogstgeest. Aangenomen naar Apeldoorn (vak. J. F. Berk el)E. .Holtrigter, Weesp; naar Beus'idhem: kand. K. Pot, Nieuwerkei'k ajd. I.Jssel. Bedankt voor Ouderkerk n.d. lJs- sel: A. Vroegindeweij, Veencndaal. Ger. Kerken Beroepen te Rotterdam-Schiobr tok (vak. wijlen J. Veria re)W. Dekker, Noordwijk-Binnen; te Naaldwijk: Th. ten Napel. LobiLh; te Kromme nie: A. Vos, Hoogkerk. Aangenomen naar Aehlum: Jch. Karsten, Garrelsweer. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Zaandam: H. W. Op- hoff, Houwerzijl. Ger. Gem. in Nederland Beroepen tc Söherpenzeel (Gld.), te Terneuzen, te Utrecht en te Zie rikzee: J. Pannokock, kand. te Gouda delingen aanhalen? Hij zou daarmee alleen maar de Russen kansen geven wat van hun verdwenen invloed in zuidoost-Azië te herstellen, uiter- aard ten koste van zijn eigen invloed. Lachende derde De V.S. mogen niet gelukkig zijn met de situatie, voor de Russen is 't nog ergerlijker. Ze hebben geen be lang bij een gevecht met de Ameri kanen. maar door het conflict met Peking lopen ze steeds meer gevaar dat het toch zover komt, waarbij dan bovendien overal de indruk moet ontstaan dat het Kremlin zich ten langen leste toch tot het Chinese standpunt heeft bekeerd, zodat Mao een zege op hen behaalt. Gaan ze strijd met de Amerikanen uit de weg dan kan Peking er op wijzen dat het altijd al gezegd heeft dat er geen goede communisten aan de macht zijn in Moskou en lijdt Rusland weer een nederlaag in de strijd om de eerste positie in het wereldcommu nisme^ En hoe dan ook: de relatie met het westen, die B. en K. net als Chroesjtsjef om politieke en econo mische redenen graag niet al te slecht zien, gaat in alle gevallen achteruit. De enige die zich niet hoeft te er geren is Mao. Hoe dan ook trekt hij profijt uit de volgende ontwikkeling. De tijd voor het zomers mode-mijmeren is aangebroken. Nauwkeurig in- spekteren wij onze garderobe, snel zorgen wij ervoor, dat hij modisch weer „bij" is. Een bloes met bloemetjes, een jurk met strepen, witte kraagjes en corsages. Maar hebben we dan wel alles gehad? Hebben we niet iets heel belangrijks vergeten? Ja, want hoe is het met onze nachtkleding? Welke vrouw wil er nog in een warme pyama slapen, als de klok van de zomer „luchtig" slaat? Dé mode voor de teeners zijn de saint-tropez-pyama's, die in zeer aparte uitvoering worden gebracht. Speels lint en grappige ruiten maken de modellen extra jong, extra modern. Zelfs de kinderen kunnen aan de mode meedoen, want ook voor hen liet men een dernier-cri mo- dellenreeks maken. „We zullen proberen hem vrij te krijgen, mevrouw. Ik trek in ieder geval mijn aanklacht in. Kom. ziet u het nu niet zo sorrher in ln wer kelijkheid is er immers niets ge beurd? Het was toch bedoeld als een grap?" „U denkt er maar gemakkelijk over. Mooie grap Dat zei Akke zelf een uur later, toen ze Jacob Derkindere om twaalf uur opgewacht haid bij zijn kantoor. De jongeman verbleekte, toen hij Akke zag staan ibij de auto. Ze wenk te 'hem zwijgend en gebood hem, eveneens zonder woorden, in te stappen, hetgeen ihij zonder meer deed. Ze wist nu zeker, wie de blon de man was, met wie Jan van dei- Spoel kennis had gemaakt. Jacob had zich zelf immers meteen ver raden? „Geef de chauffeur opdracht naar een rustig restaurant te rijden. Of een hotel. Maar vooral rustig". Jacob dacht even na en gaf toen een adres op. Vijf minuten latei- stopte de wagen. Akke stapte uit, diepte uit ihaar tas twee rijksdaal ders op en gaf ze de Chauffeur. „U kunt nu wel ergens gaan eten. Wilt u me over een uurtje 'hier weer ko men halen?" „Zonder mankeren, mevrouw. En dank u wel". In een hoek, waar 'het een beetje donker was, zakte Akke op een stoel en wees ihem die tegenover haar. „We 'kunnen gelijk ook wel "wat eten. Bestel maar wat voor me. En voor jezelf". Jacob zocht even in de spijskaart, gaf zijn bestelling op en presenteer de eer. sigaret. Ze rookten zwijgend, tot de soep werd geserveerd. Nadat de kelner was vertrekken, zei Akke: „Ik geef er de voorkeur aan eerst maar rustig te eten. Daarna kunnen we praten". „Zo je wilt, Akke". Na het dessert voegde Akke haar lippen af. stak opnieuw een sigaret Feuilleton door II. van Omine aan, rookte en keek naar de man te genover haar. „Daar hebben we dus onze 'held op sokken", concludeerde ze knikkend. „De moderne ridder van de twintigste eeuw. Huurt iemand om zijn aangebedene aan te randen, om dan a'ls de redder in nood op het toneel te verschijnen en de hevig ontdane Akke te ontzetten. Waarop Akke van pure dankbaar heid in de stoere armen van haar blonde redder valt en hem vraagt voor altijd haar te beschermen. En ze leefden lang en gelukkig en kre gen kinderen.Een mooi verhaal tje voor de 'kleuters voor 'het slapen gaan, vind je niet?" „Sorry, Akke", antwoordde hij zuchtend. „Ja, sorry, Akke, dus dat is alles, wat je ter verontschuldiging hebt aan te voei-en? Höb jij ze alle vijf wel bij elkaar? Weet je wat je ver oorzaakt hebt, met je leuke grapje? Met je weddensdhap? Dat die van der Spoel nu achter slot en grendel zit. Natuurlijk geloofde niemand van de politie zijn verhaaltje. Temeer niet, omdat aanrandingen in onze omgeving de laatste weken schering en inslag waren. En ze zijn dolblij, dat ze nu eindelijk de dader in zijn kraag gegrepen hebben. Het zijn er een stuk of vijftien, die'hem nu aan gewreven worden. Met welwillende medewerking van Jacob Derkindere. Nou, je zult je portie ook wel krij gen. Wat staat er op: uitlokking tot aanranding? Ik 'ben niet zo goed in de wetboeken thuis als mijn man.het was. Enfin, jij bent ook notarisklerk, nietwaar? Sla het straks maar even op. Een paar uurtjes heb je nog wel, voor ze jou komen arresteren. Kun je zelf zo ongeveer uitrekenen, wat jou boven 'het hoofd hangt. Ik schat toch altijd wel een maand of negen". Dc ander werd krijtwit. Met tril lende handen greep hij zich vast aan 'het tafelblad. „Nee.stotter de hij, plotseling doodsbenauwd. Akke kneep haar sigaret fijn en boog zich over de tafel heen naar hem toe. „Ja, geliefde neef, of dacht jij soms, dat ik je de 'hand boven het hoofd ging houden? Ik denk er niet aan. Of ben je zo stom om te denken, dat 'hij zo vriendelijk zal zijn om alleen de kastanjes uit het vuur te halen? Natuurlijk heeft hij jou ook genoemd. Misschien staan ze straks al in je kantoor gereed om je met open armen te ontvangen, do politie hier". „Dat. dat kan niethij weet niet eens, hoe ik heet „Flink, hé? Maar ik weet het wel. lafbek". Ze ging weer achterover zitten en vouwde 'haar armen over elkaar, waarna ze enkele malen knikte. „Jacob had wel gelijk toen hij van jou zei, dat -ik voor jou moest oppassen. Hij zei eens: het nest, waaruit je komt deugt niet. Ik dacht altijd: daar kan 'hij niets aan doen. Maar als hij een flinke kerel is. gaat hij bewijzen, dat dit niet van in vloed behoeft te zijn. Nou ik weel nu, hoe flink je bent. Waarom heb je zoiets stoms gedaan, ezel dat je daar zit? Nou? Tegen van der Spoel wist je je woordje ook wel te doen. Zeg eens wat". (Wordt vervolgd) Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7